Rana pe col uterin sau nu ...

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent Rana pe col uterin sau nu ...: (2.6 din 12 voturi)

AlinaMonica Avatarul lui AlinaMonica

1 mesaj

Am fost la Victor Babes pentru suspectam o candidoza vaginala iar acolo dna doctor mi-a spus ca am o rana pe col... si mi-a spus sa vin sa fac colposcopie si papanicolau, am intrebat o prietena care a fost de curand tot la dansa si mi-a spus ca i-a zis si ei acelasi lucru ..dupa ce s-a uitat 2-3 minute...nu stiu ce sa cred...oare chiar am aceasta rana...ma voi duce sa fac papanicolau insa mi-e frica de colposcopie ...a facut cineva sa imi spuna cum este ...
Georgiana77 Avatarul lui Georgiana77

73 mesaje
Oras: focsani

Timpii examenului colposcopic:

primul timp: colposcopia directa simpla. Se limiteaza la examenul colului, fara pregatire prealabila, ci doar uscat, cu ajutorul unor tampoane de vata.
al doilea timp: examenul colposcopic dupa badijonarea cu acid acetic 2-3%. Este timpul esential al examenului colposcopic.
al treile timp: testul Lahm- Schiller (badijonarea colului si vaginului cu solutie Lugol, cu ajutorul unui tampon mare de vata bine imbibat).

rezultatul examenului colposcopic poate fi clasificat astfel:

Grupa I: aspect normal, in care este inclusa mucoasa originala si diverse aspecte de colpita;
Grupa II : aspecte de leziune benigna: ectopia, zona de remaniere, unele aspecte de colpita difuza sau focar.
Grupa III: aspecte de leziune displazica: zona de remaniere atipica, leucoplazia, baza de leucoplazie, mozaicul, zonele iod-negative, unele formatiuni exofitice.
Grupa IV: aspect de leziune neoplazica, cu mare suspiciune de malignitate: desen vascular atipic, formatiuni exofitice.

Importanta colposcopiei : indica cand, unde si cum trebuie efectueta o biopsie. Ea permite divizare leziunilor exocervicale in leziuni sigur benigne si leziuni suspecte, de biopsiat obligatoriu, restrangandu-se considerabil numarul biopsiilor necesare diagnosticului. De asemenea stabileste zonele precise ale colului unde se gasesc cele mai severe modificari morfologice, permitand orientarea biopsiei spre regiunea de maxima suspiciune (biopsie tintita).

Cu toate aceste avantaje, colposcopia prezinta o serie de limite:
Nu permite decat un diagnostic prezumptiv, dar face acest lucru cu o acuratete care, pentru formele incipiente depaseste 80%;
Nu poate vizualiza endocolul, inconvenient major in situatiile in care jonctiunea exo-endocol s-a retras in canalul cervical.

Si mie mi s-a zis la fel, am facut un examen Papanicolau, dar tratamentul a fost cu antibiotice si ovule dupa ce mi-a dat un diagnostic de metroanexita si cervico-vaginita.

Daca rana e mica colul se poate regenera cu un anumit tip de ovule. Nu stiu cazul tau, dar daca te-a trimis la calposcopie...

Multa sanatate!
Raporteaza abuz de limbaj
De ce sa accept ca limita cerul ... cand stiu ca exista pasi pe luna? >>I need a soldier... That ain't scared to stand up for me
beatricea Avatarul lui beatricea

89 mesaje
Oras: timisoara

in primul rand cand a vazut rana trebuia sa iti ia lama pentru Papanicolau, daca Papanicolau iesea cu probleme te trimitea la colposcopie. Nu stiu exact ce medic e dar un ginecolog imediat iti face Papanicolau. Ranile pe col se fac foarte usor, nu este o problema, poti sa o tratezi si in cel mai rau caz sa o cauterizezi, care e o chestie supersimpla, nu ai de ce sa iti faci griji. Si eu prima data cand am aflat de rana de pe col aveam impresia ca o sa mor, asa s-a purtat medicul, noroc ca am fost si la alti medici apoi.
Fosta membra Kudika.ro
De la: beatricemenghes, la data 2009-02-17 11:27:54in primul rand cand a vazut rana trebuia sa iti ia lama pentru Papanicolau, daca Papanicolau iesea cu probleme te trimitea la colposcopie. Nu stiu exact ce medic e dar un ginecolog imediat iti face Papanicolau. Ranile pe col se fac foarte usor, nu este o problema, poti sa o tratezi si in cel mai rau caz sa o cauterizezi, care e o chestie supersimpla, nu ai de ce sa iti faci griji. Si eu prima data cand am aflat de rana de pe col aveam impresia ca o sa mor, asa s-a purtat medicul, noroc ca am fost si la alti medici apoi.

pt a se face testul papanicolau trebuie ca pacienta sa nu se fi spalat in interior cel putin 24 de ore inainte... poate acesta a fost motivul pt care nu i s-a recoltat imediat.
deceflor Avatarul lui deceflor

71 mesaje

necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

nu mai vreau sa primesc mesaje
deliapetrescu@yahoo.com Avatarul lui deliapetrescu@yahoo.com

193 mesaje

Buna ziua,
Doresc sa va impartasesc cateva detalii despre un produs NOU, unic pe piata din Romania, care ti-ar putea fi de un real folos . Este vorba despre absorbante active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi. Este un produs revolutionar, cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc. Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie. In plus, elimina mirosurile. Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc. In Romania aceste produse abea incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani. Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON : de curand produsele firmei noastre s-au diversificat, iar preturile s-au micsorat, devenind mult mai atractive si accesibile tuturor femeilor care au probleme de sanatate sau doresc sa le previna. De acum inainte veti putea beneficia nu numai de absorbantele pentru ciclu normal, ciclu abundent sau pentru uz zilnic, ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini, talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu (ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal, eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal pentru intretinerea ovarelor sau ingrijirea dupa avort).
.
Relatii : loapersonal@yahoo.com si 0745.074.755
Fosta membra Kudika.ro
CHIAR ACA REFUZI SA MAI PRIMESTI MESAJE TOT ITI VOI TRIMETE UNIL FOARTE IMPORTANT .CU O LUNA IN URMA MA DIACNOSTICAT CU RANA PE COL SI BINENTELES TREBUIA CAUTERIZAREA .DAR EU LUCREZ IN FITOTERAPIE .SI AM INCEPUT UN TRATAMENT DIN PLAFAR CU MUMIO DOUA CAPSULE PE STOMACUL GOL DIM SI 2 SEARA. PLUS SPIRULINA 10 CAPSULE PE ZI .MENTIONEZ CA AVEAM DURERI FOARTE MARI DE BURTA.ACUM NU MAI AM NICI O DURERE. AM CUMPARAT SI DIN FARMACIE OVULE ;OVESTIN DAR ATENTIE CONTINE STEROIZI SI POATE DA REACTI ADVERSE LA INCEPUTUL TRATAMENTULUI .IA MUMIO 6 LUNI IAR APOI SCRIE_MI CUM TE SIMTI SANATATE
Fosta membra Kudika.ro
SCUZE PT GRESELI DE ORTOGRAFIE NU AM VERIFICAT
Ely2009 Avatarul lui Ely2009

15 mesaje
Oras: iasi

buna evelor!!. am fost diagnosticata acum o luna cu clamydia si o rana pe col uterin...dupa tratament de 2 sapt cu ovule,solutie cutanata si pastilutze am scapat de clamidia..care era destul de suparatoare si sincer nu stiu de unde am"luato' " pt ca nu am avut contact sexual timp de 4 luni si apoi mi-a aparut..acum trebuie sa tratez rana..si doctorul ginecolog mi-a spus de cauterizarea ranii..mi-a laut lama pt papanicolau peste 2 saptamani merg dupa rezultat..si atunci o sa fac si cauterizarea ranii care dupa cum spune se tot mareste..acum iau ovule timp de 12 zile pt ea, sa o miscoram..daca nu se poate..ajung"la bisturiu"cea ce ma cam sperie.
voiam sa stiu daca doare cauterizarea...si daca stiti de la ce se provoaca rana..am inteles ca de la OB-uri..asa mia zspus doctorul..insa eu am folosit de maxim 6 ori....sunt curioasa daca poate surveni de la un act sexual in care partenera nu este excitata..sau nu a ajunsl a orgasm..sa zicem ceva mai brutal.. cateva sfaturi..va rog muult!!
Fosta membra Kudika.ro
DRAGA ELI CHIAR NU INTELEGI CA NU ARE ROST SA TE CAUTERIZEZI. UITA-TE LA MINE MA TRATEZ CU PLANTE SI NU AM NEVOIE DE CAUTERIZARE .IAR RANA PE COL SE POATE FACE DIN FOARTE MULTE MOTIVE RACELI NETRATATE CORESPUNZATOR ,SISTEMUL IMUNITAR LA PAMANT ETC ETC .
ffbianca85 Avatarul lui ffbianca85

88 mesaje
Oras: constanta

Colposcopia, ca si un control ginecologic de rutina, nu ar trebui sa doara daca este facuta de cineva caruia ii pasa si 'lucreaza' cu bagare de seama. Daca dai de vreun cretin care sa umble cu tine ca cu o bucata de modelino, atunci nu va fi foarte placut, mai ales ca este vorba de acel aparat care sa 'departeze' si sa creeze 'viaductul' pentru a putea lucra in interior :) Iti tamponeaza cu diferite solutii pe col pentru a vedea in ce fel se coloreaza celulele atipice (daca sunt) si cam asta e tot deranjul.
Fosta membra Kudika.ro
De la: Ely2009, la data 2009-10-15 10:43:51buna evelor!!. am fost diagnosticata acum o luna cu clamydia si o rana pe col uterin...dupa tratament de 2 sapt cu ovule,solutie cutanata si pastilutze am scapat de clamidia..care era destul de suparatoare si sincer nu stiu de unde am"luato' " pt ca nu am avut contact sexual timp de 4 luni si apoi mi-a aparut..acum trebuie sa tratez rana..si doctorul ginecolog mi-a spus de cauterizarea ranii..mi-a laut lama pt papanicolau peste 2 saptamani merg dupa rezultat..si atunci o sa fac si cauterizarea ranii care dupa cum spune se tot mareste..acum iau ovule timp de 12 zile pt ea, sa o miscoram..daca nu se poate..ajung"la bisturiu"cea ce ma cam sperie.
voiam sa stiu daca doare cauterizarea...si daca stiti de la ce se provoaca rana..am inteles ca de la OB-uri..asa mia zspus doctorul..insa eu am folosit de maxim 6 ori....sunt curioasa daca poate surveni de la un act sexual in care partenera nu este excitata..sau nu a ajunsl a orgasm..sa zicem ceva mai brutal.. cateva sfaturi..va rog muult!!

se face de la OB-uri, de la micoze netratate, de la parteneri purtatori de infectii.. orgasmul n-are nici o treaba..cauterizarea nu doare, e necesara pt o rana care se vindeca mai greu.. chestia cu orgasmul e o prostie inventata de nimfomane, pesti si prostituate..
graf Avatarul lui graf

1 mesaj
Oras: bucuresti

buna! am facut eu colposcopie de 2 ori nu e nimic dureros, si eu am rana pe col dar sincer nu stiu pe cine sa mai cred, pt ca am fost la mai multi doctori si fiecare cu parerea lui. Sfatul meu este sa te duci , succes si multa sanatate
haggard26 Avatarul lui haggard26

14 mesaje
Oras: bucuresti

REZULTATE SI EFECTE CURATIVE WellStar
_Afectiuni severe ale sistemului hematopoetic(anemia,insuficienta madulara)
-Bolile sistemului imunitar
-Bolile sistemului nervos(scleroza multiplex,migrene,boala Alzeheimer,tulburari de memorie,sindrom de hiperactivitate etc.)
-Efecte anticancerigene(prevenirea metastazei,diminuarea efectelor secundare a chemoterapiei si a tratamentului cu raze cobalt,a cavitatii bucale,limfoma,leucemia,col uterin tumorala,cancer intestinal,cancer mamelar,TNF-activeaza factorul de necroza)
-Tulburari hormonale(infertilitatea,functiile glandei tiroide)
-Tulburari metabolice(diabet zaharat,dislipidemii,colesterin,acid uric etc.)
-Inima-boli cardiovasculare(hipertensiune arteriala,AMI-infarct miocardic,ateroscleroza etc.)
-Rinichi-boli ale cailor urinare(inflamatii,calcul,insuficienta renala etc.)
-Boli gastro-intestinale(reflux,ulcer gastric duodenal,colita cronica,insuficienta gastrica,constipatie etc.)
-Sitem osos-malformatii osteoarticulare(artroza,osteopareza)
-Boli cronice dermatologice(psorizis,zona zoster etc.)
-Efecte antivirale.antibacteriale si antifungice(sida,hepatita,candidoza,helycobacter etc.)
=Detoxificare(metale grele,pesticide,azbest,dioxina etc)
-Obezitate-Subnutritie-restabilirea armoniei organismului