Setari Cookie-uri

caut urgent doctor oftalmolog in medicina veterinara

buna .sunt proprietarul al unui simpatic catelus american staffordshire de 16 luni.el este posesorul nefericit al unei boli ereditare ...cataracta.va rog sa ma ajuta ti sa ma informez mai mult despre aceasta boala,si daca puteti sa ma indrumati spre un cabinet veterinar oftalmologic unde se pot face astfel de interventii(adresa sau un nr de tel).
tnick_24
Postat pe 11 Februarie 2009 04:40
Cataracta reprezinta o afectiune localizata la nivelul cristalinului,
caracterizata de opacifierea partiala sau completa a acestuia. Cataracta, in functie de gradul de afectare a cristalinului, poate fi imatura (doar o parte a cristalinului este afectata), matura sau hipermatura, atunci cand cristalinul este afectat in totalitate.
Printre cauzele ce duc la aparitia cataractei se numara defectele genetice, traumatismele locale, radiatiile, hiperglicemia, hipocalcemia, intoxicatiile, imflamatiile locale. Este o afectiune mai des intalnita la caine si mai putin la pisica, rasele mai afectate fiind caniche-ul, schnautzerul pitic, cockerul, golden retriever, husky, iar pentru feline - persana, birmaneza si himalaiana.
In functie de gradul de afectare a cristalinului, manifestarile clinice sunt diverse, in cazul afectarii sub 30% a cristalinului cataracta va fi depistata doar la un control oftalmologic amanuntit, iar in cazul afectarii peste 60% a cristalinului modificarile sunt observate chiar si de stapanul pacientului.
Buna! iti recomand sa-i faci un tratament local cu picaturi pe baza de aloe pura si distilata.Cataracta este e afectiune care apare la un ochi siapoi se transmite si la celalalt ochi ,iti recomand aceste picaturi pentru ca au rezultate bune in cataracta,glaucom ,conjunctivita si alte probleme ale
ochilor.Daca esti interesat ai adresa de e-mail rodilantos@yahoo.com.
O zi buna!
rodilantos
Postat pe 29 Martie 2009 16:09
In Bucuresti, Dr. Ionascu la Clinica Facultatii de medicina Veterinara sau Dr. Stefan Rugina www.centrovet.ro
cristina_chiriac@yahoo.com
Postat pe 20 Mai 2009 14:54
Mergi in Bucuresti la Facultatea de Medicina Veterinara, o vei gasi pe doamna doctor Ionascu Iuliana, un om de calitate profesionala si umana de exceptie. Acest raspuns al meu se bazeaza pe experienta personala nu din auzite. M-am logat pe acest forum doar pentru a iti raspunse help-ului tau, pe care imi pare rau ca l-am descoperit atat de tarziu. Din nefericire, medici pe specialitati in medicina umana nu sunt, decat in cadrul facultatilor.

Postat pe 9 Iunie 2009 13:03
buna la facultatea de medicina veterinara-BUCURESTI este doamna doctor Mocanu si doamna Iuliana Ionascu
anghelanca
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:10
dna doctor Ionascu..???hmm...eu ma duc de un an cu al meu catelus la ea si nici acum nu a reusit sa i faca ceva k sa scape de problema pe care o are...va dati seama la fiecare 3-4 saptamani anestezie si operatie la ochi timp de un an si fara nici un rezultat.acum trebuie sa ma duc iar si din aceasta cauza am intrat aici pt k vreau si eu un medic veterinar bun..
healthy012128
Postat pe 3 Februarie 2010 11:09
Poti sa mergi linistita la
CENTROVET Bucuresti - Clinica Veterinara - NON STOP.

Sunt specializati in operatii oftalmologice, au chiar 2 sali de operatie complet dotate. Fac operatii la care 2-3 din Romania se incumeta sa le faca. Aici e lista de servicii pe chirurgie oftalmologica.
- chirurgie:   cornee, cristalin (luxatii, cataracta), glaucom (criociclodistructie), anexe (blefarochirurgie, glanda anexa etc.), glob ocular (repozitionare in protruzie, enucleere, protezare endosclerala etc.)
- glaucom – terapie oxidativa
- tratamente conservative

Sunt pe B-dul Basarabiei nr. 6 (P-ta Alba Iulia)
www.centrovet.ro
021 322 48 41
Crina_Falciu_Adriana_1
Postat pe 10 Decembrie 2015 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi se cojesc mainile pe perioada primaverii si a verii 5 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 21:33
Hidrocortizon Acetat - Tratamente 1 De la: wasymed 23 Februarie 2010 19:27
trimite 7 De la: office_salinasusesi_ro 17 Februarie 2010 21:58
hernie gastrica hiatala. 1 De la: pavel 4 Februarie 2010 22:26
pilozitate abundenta 150 De la: roxpopovici 15 Ianuarie 2013 10:17