Setari Cookie-uri

strabism

buna seara! Am 24 ani si m-am nascut cu strabism la ambii ochi. am facut operatie (2 la un ochi si 1 la celalalt) cand aveam vreo 2 ani, dar totusi am rams cu defect destul de vizibil. Aveti idee daca se mai poate opera? a facut cineva operaie?
Doare?
Multumesc pt raspuns!
amy_healthy
Postat pe 23 Februarie 2009 19:23
buna amy, tot 24 de ani am si eu.la fel...strabism la ambii ochi. prima operatie undeva la 10-11 ani.
acum doi am facut o alta operatie de strabism...cu efecte incomparabil mai bune. clinica este in bucuresti pe bulevardul pache protopopescu si se numeste oftapro. este cea mai buna clinica din bucuresti (din mai multe recomandari) specializata in strabism. doamna doctor care m-a operat se numeste cioplean daniela...la fel recomandata de la alt spital ca fiind de top. din pacate, din cate am inteles acum se ocupa numai de copii si altcineva preia consultatiile pentru adulti. te sfatuisc sa mergi la ei la un control, sunt convinsa ca sunt cadre medicale cu experienta. programarea din cate stiu dureaza destul de mult 1-2 luni.
bafta si multa sanatatae!
cat despre operatie...a fost cu anestezie totala...deci...dormi linistita, recuperarea e rapida (1 -2 sapt a fost la mine). nu doare nu-ti fie frica deloc.
andreea_8_11
Postat pe 11 Martie 2009 12:41
iti multumesc mult pt sfat. am sa incerc acolo....si iti voi spune cum a mers.pupici
amy_healthy
Postat pe 11 Martie 2009 15:03
Eu m-am operat la Clinica Infosan, str. Polona 83, Bucuresti la doctorita Ciubotaru. S-a specializat in strabism in Germania si Austria si stii cum sunt nemtii...Desi e tinara e o superprofesionista, si eu fusesem la oftapro , dar mi-au zis ca sunt prea multe operatii si nu au ce sa-mi faca.Am uitat sa-ti spun ca mai fusesem operata de 5 ori!
Dar am avut noroc, ca mi-a tel clinicii infosan mama unui copil ce fusese operat acolo si acum nu-mi pare rau ca m-am deplasat pina in bucuresti, pt ca sunt tocmai din Satu- Mare

Postat pe 22 Martie 2009 21:06


amy,

daca te poate ajuta cineva atunci aceea e doamna doctor Andreea Ciubotaru.
M-a operat si pe mine, deci nu vorbesc degeaba. Pe langa asta, luni bune am tot cautat si am pus in balanta si aceasta e concluzia mea finala. Am mai fost si pe la altii(foarte renumiti si ei) si mi-au zis ba ca o sa vad dublu ba ca la ce-mi trebuie operatie daca vad bine, etc. Du-te numai la un consult la ea si o sa te lamuresti singura ;).
rameda
Postat pe 8 Aprilie 2009 01:11
se pot face si anumite exercitii nu stiu exact ce anume dar incercati sa va interesati
iulia1000
Postat pe 23 Iulie 2009 22:16
AM facut si eu a 4a operatie de strabism la dna dr Cioplean de la Oftapro. Nu opereaza doar copii. Daca la ea te-ai programat, ea te opereaza. In feb 2009 cand m-am operat eu s-a operat in aceeasi zi cu mine si o dna de 50 de ani - tot la dna Dr Cioplean.
Recuperarea a durat tot 2 sapt, timp in care a trebuit sa stau cu ochii bandajati.
Daca vrei mai multe detalii, da-mi un mesaj.

O zi buna!
LittleScorpio
Postat pe 3 August 2009 15:12
De la: cora3, la data 2009-08-03 15:12:14AM facut si eu a 4a operatie de strabism la dna dr Cioplean de la Oftapro. Nu opereaza doar copii. Daca la ea te-ai programat, ea te opereaza. In feb 2009 cand m-am operat eu s-a operat in aceeasi zi cu mine si o dna de 50 de ani - tot la dna Dr Cioplean.
Recuperarea a durat tot 2 sapt, timp in care a trebuit sa stau cu ochii bandajati.
Daca vrei mai multe detalii, da-mi un mesaj.

O zi buna!


Buna cora3,
Te rog mult spune-mi cum ai reusit sa te programezi la dna dr cioplean? Sau de cand aveai programarea facuta? Eu am incercat sa-l programez pe sotul meu in toamna lui 2008, tot la dansa, in speranta unei operatii dar m-am lovit de asistentele clinicii, care, cu toate rugamintile mele, ne-au programat la alta doctorita, pe motiv ca dna cioplean se ocupa numai de copii de ceva vreme. Am acceptat consultatia dar nu am fost deloc multumita. Ajuta-ma te rog cu formula magica, pentru ca imi doresc sa merg la dansa iar. Eu am fost foarte multumita de operatie. Tu te simti bine? Multumesc si multa sanatate.
andreea_8_11
Postat pe 5 August 2009 12:12
buna iulia .intra-adevar se pot face niste exercitii pentru musculatura ochiului.si chiar sunt eficiente.sunt multe siteuri care promoveaza exercitii de gen.un site util"RenuntaLaOchelari.com".numai bine
mariacovaci
Postat pe 29 Septembrie 2009 08:59
se mai poate opera la 23 de ani strabismu? adica merita?...
eu0
Postat pe 8 Octombrie 2009 00:05
De la: , la data 2009-03-22 21:06:52 Eu m-am operat la Clinica Infosan, str. Polona 83, Bucuresti la doctorita Ciubotaru. S-a specializat in strabism in Germania si Austria si stii cum sunt nemtii...Desi e tinara e o superprofesionista, si eu fusesem la oftapro , dar mi-au zis ca sunt prea multe operatii si nu au ce sa-mi faca.Am uitat sa-ti spun ca mai fusesem operata de 5 ori!
Dar am avut noroc, ca mi-a tel clinicii infosan mama unui copil ce fusese operat acolo si acum nu-mi pare rau ca m-am deplasat pina in bucuresti, pt ca sunt tocmai din Satu- Mare
andreea_8_11
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:17
Se poate opera. Eu m-am operat la 23.
La ce te referi prin: "merita?" ?
rameda
Postat pe 8 Octombrie 2009 22:50
tarot_healthy
Postat pe 11 Noiembrie 2009 17:50
De la: eu0, la data 2009-10-08 00:05:35se mai poate opera la 23 de ani strabismu? adica merita?...
Buna. Eu am 21 de ani si in urma cu 3 luni ma-m operat tot de strabism la doamna doctor Andreea Ciubotaru.Operatia a avut un succes total,ochiul mi sa indreptat complet.Tin sa precizez ca este prima operatie care am facuto.Pana sa ajung la dansa nici nu visam la asa ceva, multi doctori mi-au spus ca nu se va indrepta complet,ca trebuie sa fac mai multer operatii, pentru ca am un unghi de deviatie foarte mare. Dar acum nu mai am nimic ti-o recomand cu incredere
class_healthy
Postat pe 18 Noiembrie 2009 09:26
Dragele mele doresc sa va ofer cateva detalii despre absorbantele si tampoanele atat de necesare pentru igiena intima.
Stiati ca pentru albirea lor se utilizeaza DIOXINA .Stiati ca de obicei se pune ceva mai multa DIOXINA pentru a produce sangerare mai abundenta si pentru a cumpara in consecinta …noi si noi absorbante sau tampoane.

Dar stiati ca
DIOXINA PRODUCE CANCER DE COL UTERIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,
asa se explica incidenta masiva a acestei grave afectiuni in lume.

Acum si in ROMANIA au aparut TAMPOANE ANIONICE CU PROTECTIE ACTIVA , produse care genereaza IONI NEGATIVI , in lume fiind deja un miliard de beneficiari

Acestea sunt ……….absorbantele active LOVE MOON ,

Aceste absorbante au incorporate in ele o banda dintr-un materal special (brevetat)care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi.

Acesti Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative
distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea dvs. de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc.

Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie.
In plus, elimina mirosurile.

Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin).
Produsele au certificate FDA-USA si UE.

Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa.

EXISTA :
• absorbantele pentru ciclu normal,
• ciclu abundent sau
• pentru uz zilnic,
dar si
• absorbante mini,
• absorbantele pentru bikini,

Acum despre alte produse utile pentru sanatatea dvs.:
Talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi
Si
Seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu
(ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal,
eliminarea durerilor si este ideal
pentru intretinerea ovarelor sau
ingrijirea dupa avort.

Nu trebuie sa devii DISTRIBUITOR daca nu vrei
dar poti cumpara aceste produse cu reducere de 25%
in calitate de CLIENT PREFERENTIAL.
Ce zici ,VREI ?


Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96

…..atunci…. te rog citeste in continuare..









ACUM !
AICI (local ) !
ACOLO(distal) !
Pentru dumneavoastra
LIGHT& LEAVING WATER THERAPY
ENGLEZA & ROMANA & EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE & LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA , RAZE INFRAROSII SI HELIU.
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI & TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu “IUBIRE SI RECUNOSTINTA
”LEAVING WATER THERAPY”
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96




IOANA1947
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:48
tanti, dar chiar trebuia sa postezi pomelnicul asta pe tot forum-ul??? desi aici iti poti face reclama gratuita sa stii ca enervezi foarte tare si cred ca asa ajungi sa nu-ti mai vinzi produsele NEVER.
miki2009
Postat pe 20 Noiembrie 2009 13:48
Nu stie cineva niste clinici care fac operatii de strabism la Cluj? Multumesc
Daniela06
Postat pe 14 Decembrie 2009 16:13
Buna seara, si eu am aceeasi problema, am 25 ani si am strabism de cand m-am nascut, am purtat in copilarie ptr o perioada de timp ochelari dar am renuntat la ei, acum insa chiar dak nu este ff vizibil strabismul ma deranjeaza si as vrea sa ma operez.Cel mai mult se observa cand ma uit in anumite directii si cand sunt ff obosita. Daca se poate sa ma ajutati cu o informatia ar fi super :p, as dori sa stiu cam cat ar costa consultatia + operatia la clinica Infosan , la doamna doctor Ciubotaru, din cate am citit este o profesionista si de asa ceva am nevoie. Va multumesc!
healthy011339
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:24
De la: healthy011339, la data 2010-01-17 22:24:55Buna seara, si eu am aceeasi problema, am 25 ani si am strabism de cand m-am nascut, am purtat in copilarie ptr o perioada de timp ochelari dar am renuntat la ei, acum insa chiar dak nu este ff vizibil strabismul ma deranjeaza si as vrea sa ma operez.Cel mai mult se observa cand ma uit in anumite directii si cand sunt ff obosita. Daca se poate sa ma ajutati cu o informatia ar fi super :p, as dori sa stiu cam cat ar costa consultatia + operatia la clinica Infosan , la doamna doctor Ciubotaru, din cate am citit este o profesionista si de asa ceva am nevoie. Va multumesc!

Salut eu anu trecut m-am operat la dansa tot de strabism.(in costul operatiie a au fost incluse si doua consultatii gratuite dupa operatie) Operatia costat 550E.Nu regret nici un cent ochiul sa indreptat complet. deasemea o consultati e in jur la 80-100 Ron
class_healthy
Postat pe 18 Ianuarie 2010 10:24
http://www.vistavision.ro/ incercati aici, nu stiu daca au la Cluj, dar poate mergeti la Arad, e mai ok pt voi decat la Bucuresti. Sunt foarte ok, fac operatii si pt strabism si au preturi accesibile. Am inteles ca vor sa deschida cam in toate orasele mari din tara, poate mai aveti putina rabdare si ajung si la Cluj, totusi sunati si intrebati tot ce va intereseaza.Sanatate!
miki2009
Postat pe 18 Ianuarie 2010 15:32
si eu miam fcaut operatzie de strabism convergent la un ochi akum 8 saptamani ,,, da totushi am ochiu putzin unflat ce sa fac ? tzie tot asha unflat tzia ramas ? ai facut ceva sa se desunfle?pwp astept raspuns .
healthy014241
Postat pe 21 Martie 2010 16:27
unde te-ai operat?
eu0
Postat pe 13 Aprilie 2010 18:46
Eu va recomand pe dna doctor Bahrin Iuliana care are cabinet individual in Bucuresti. Este un medic foarte bun. Nu mi-am facut operatie la ochi, insa am mers pentru consultatie, dupa ce fusesem la mai multi medici care mi-au recomandat niste ochelari nepotriviti. Dumneai mi-a facut insa o reteta foarte buna. Iar acum sunt ok...Puteti cauta pe internet mai multe date de contact.
Monicamm85
Postat pe 4 Mai 2010 10:56
bbb
kudika334585
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:41
De la: andreea_8_11, la data 2009-08-05 12:12:30
De la: cora3, la data 2009-08-03 15:12:14AM facut si eu a 4a operatie de strabism la dna dr Cioplean de la Oftapro. Nu opereaza doar copii. Daca la ea te-ai programat, ea te opereaza. In feb 2009 cand m-am operat eu s-a operat in aceeasi zi cu mine si o dna de 50 de ani - tot la dna Dr Cioplean.
Recuperarea a durat tot 2 sapt, timp in care a trebuit sa stau cu ochii bandajati.
Daca vrei mai multe detalii, da-mi un mesaj.

O zi buna!


Buna cora3,
Te rog mult spune-mi cum ai reusit sa te programezi la dna dr cioplean? Sau de cand aveai programarea facuta? Eu am incercat sa-l programez pe sotul meu in toamna lui 2008, tot la dansa, in speranta unei operatii dar m-am lovit de asistentele clinicii, care, cu toate rugamintile mele, ne-au programat la alta doctorita, pe motiv ca dna cioplean se ocupa numai de copii de ceva vreme. Am acceptat consultatia dar nu am fost deloc multumita. Ajuta-ma te rog cu formula magica, pentru ca imi doresc sa merg la dansa iar. Eu am fost foarte multumita de operatie. Tu te simti bine? Multumesc si multa sanatate.
kudika334585
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:48
Scuza Amdreea Am auzit ca te-ai operat la doctor cioplean Ti-a reusit operatia Si eu am facut pana acum 4 operatii degeaba Nu stiu ce sa fac Un sfat Mersi
kudika334585
Postat pe 1 Decembrie 2010 11:57
De la: eu0, la data 2009-10-08 00:05:35se mai poate opera la 23 de ani strabismu? adica merita?...
kudika462245
Postat pe 29 Octombrie 2011 01:31
buna s-a mai operat cineva la clinica vista vision din tm? eu m-am operat acum doua saptamani la ambii ochi dar se pare ca operatia nu a fost un succes pentru ca deocamdata nu vad nici o diferenta intre ce era inainte si cum e acuma.stie cineva dupa cat timp se poate face o reinterventie?
cristina_3039
Postat pe 7 Decembrie 2011 01:51
Buna .....si eu m am operat de strabism acum 2 saptamani la dna dr Cioplean Daniela de la oftapro si pana acum nu se vede nici o diferenta desi m a asigurat ca va fi totul ok....nu stiu ce sa mai cred, mi s a spus ca este cea mai buna doctora in privinta asta de la noi din tara dar m a dezamagit complet. Stie cineva sa mi zica dupa cat timp de la operatie se vede o diferenta la indreptarea ochilor, poate ca trebuie sa mai astept, refuz sa cred ca dnei. dr. nu i a reusit exact operatia mea. la experienta pe care o are. Nu stiu dar mi e greu sa cred ca se mai indreapta ochii mei desi a fost prima operatie si dna dr m a asigurat ca voi avea ochii drepti sau poate o mica deviatie dar inobservabila chiar asa s a exprimat si uite ca sunt 2 saptamani de cand m am operat am dat si o groaza de bani si ochii mei sunt la fel ca inainte...sunt chiar disperata, dc cineva vrea sa ma ajute cu un sfat sau cu o vorba buna mi ar fi de mare folos......Va multumesc!
kudika488801
Postat pe 23 Decembrie 2011 23:38
BUNA stai linistita nu te descuraja din cate am inteles trebuie sa treaca ceva tinp pana isi revine complet in sensul unei alinieri estetice satisfacatoare a ochilor.Eu am o luna de la operatie si nu am ajuns inca la rezultatul dorit dar cine stie, poate chiar trebuie sa treaca ceva mai mult timp.
Cristina_Rata_1
Postat pe 25 Decembrie 2011 16:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hallux valgum 1 De la: healthy011821 25 Martie 2010 11:35
oftalmolog bun 10 De la: BIANCABIA 27 Februarie 2019 13:53
pupila unui ochi marita 13 De la: fairdealing 2 Iulie 2012 12:06
cheaguri venoase 16 De la: healthy010960 28 Martie 2010 00:28
Ce e de facut inainte sa concepi un copil? 22 De la: kudika421339 28 Octombrie 2011 21:03