Setari Cookie-uri

daca incepi viata sexuala

De la: sagara_laksami, la data 2009-09-01 08:43:56
De la: gbispas, la data 2009-09-01 07:12:08
De la: ludwig, la data 2009-08-17 01:07:19maturarea sexuala interfereaza cresterea, cu alte cuvinte cand se secreta hormoni sexoizi in cantitate mare cresterea in inaltime incetineste si pana la urma inceteaza.actul sexual creste productia de hormoni sexoizi oprind cresterea. acesta si alte considerente recomanda inceperea activitatii sexuale peste 18 ani.cu simpatie !



Daaaaa,asa e,am auzit ca-ti cresc si urechile,barba devine mai deasa si mai lunga,degetele de la picioare , la fel si ele,.....ce mai,devii un monstru,odata cu inceperea vietii sexuale.




sempronia
Postat pe 1 Septembrie 2009 11:14
De la: gbispas, la data 2009-09-01 07:12:08
De la: ludwig, la data 2009-08-17 01:07:19maturarea sexuala interfereaza cresterea, cu alte cuvinte cand se secreta hormoni sexoizi in cantitate mare cresterea in inaltime incetineste si pana la urma inceteaza.actul sexual creste productia de hormoni sexoizi oprind cresterea. acesta si alte considerente recomanda inceperea activitatii sexuale peste 18 ani.cu simpatie !



Daaaaa,asa e,am auzit ca-ti cresc si urechile,barba devine mai deasa si mai lunga,degetele de la picioare , la fel si ele,.....ce mai,devii un monstru,odata cu inceperea vietii sexuale.

maturitatea organelor sexuale nu incepe odata cu inceperea vietii sexuale.....au mersul lor care nu e legat de stimularea organelor sexuale.....
mihaed
Postat pe 1 Septembrie 2009 12:32
De la: sempronia, la data 2009-09-01 11:14:31
De la: sagara_laksami, la data 2009-09-01 08:43:56
De la: gbispas, la data 2009-09-01 07:12:08
De la: ludwig, la data 2009-08-17 01:07:19maturarea sexuala interfereaza cresterea, cu alte cuvinte cand se secreta hormoni sexoizi in cantitate mare cresterea in inaltime incetineste si pana la urma inceteaza.actul sexual creste productia de hormoni sexoizi oprind cresterea. acesta si alte considerente recomanda inceperea activitatii sexuale peste 18 ani.cu simpatie !



Daaaaa,asa e,am auzit ca-ti cresc si urechile,barba devine mai deasa si mai lunga,degetele de la picioare , la fel si ele,.....ce mai,devii un monstru,odata cu inceperea vietii sexuale.





buna....sa revin in forta...daca stiti sau daca nu stiti odata aparuta pubertatea cu totii avem un puseu de crestere si apoi mai crestem dar mai lent. procesul de crestere devine mai lent, cartilagiile de crestere se inchhid incet, incet. totul are loc sub influenta hormonilor sexoizi cum le spuneati si voi adica estrogen si testosteron. sa va spun ceva, nimeni nu stie cand este programat sa inceteze sa mai creasca. eventual poti sa vezi daca mai poti creste prin verificarea varstei osoase adica iti faci radiografia mainii si a osului tibial. n-are rost sa te gandesti daca mai cresti sau nu. cunosc cazuri care dupa ce si-au inceput viata sexuala au crescut brusc instantaneu si dintr-o data. Oricum recomand sa-ti incepi viata sexuala dupa 20 de ani, daca poti vrei si ai rabdare.
numai bine
sempronia
Postat pe 1 Septembrie 2009 13:16
vreau sa ma lamureasca si pe mine cineva cu subiectul asta chiar conteaza varsta la care incepi si consider k dak incepi ti se maturizeaza un pic mai mult organismul si vezi viata din alt punct de vedere
issabella95
Postat pe 1 Septembrie 2009 21:08
imi pare rau daca nu te-am lamurit... sigur ca, conteaza varsta la care incepi vata sexuala din mai multe puncte de vedere mai ales daca esti fata mai mult daca esti baiat,sigur ca esti mai matur/a,si vezi viata din alt punct de vedere cum bine ai intuit...problema e sa corelezi dezvoltarea fizica cu cea psihica.acest lucru se produce fiziologic peste 18 ani catre 24 ani
ludwig
Postat pe 1 Septembrie 2009 22:17
Ceau! depinde de organismul fiecaruia. Este bine de stiut ca un regim echilibrat de viata si un comportament echilibrat iti aduce beneficii. Din cate stiu e bine sa mai astepti un pic pentru ca organismul sa se maturizeze. Mai mult decat atat, atunci cand iubesti persoana de langa tine si iti doresti sa ii fii alaturi la bine si la greu, cand ai incredere in ea si in viitorul vostru impreuna e cel mai bine. Nu exista retete si e dificil de luat o decizie, depinde de caracterul tau, de interesele tale, de ce iti doresti pe viitor. Succes!
misterious_gal
Postat pe 2 Septembrie 2009 16:43
De la: issabella95, la data 2009-09-01 21:08:18vreau sa ma lamureasca si pe mine cineva cu subiectul asta chiar conteaza varsta la care incepi si consider k dak incepi ti se maturizeaza un pic mai mult organismul si vezi viata din alt punct de vedere



Mami,daca inceperea vietii sexuale,afecteaza cresterea,nu pot decat sa ma bucur ca am inceput-o de foarte devreme.O sa para ciudat,dar chiar daca nu stiam ce inseamna exact,am inceput viata sexuala la 12 ani,cu o tipa mai mare decat mine cu 4 ani.Ea stia ce vrea,eu.....de-as fi fost azi:)):))>Ciudat e,deci, ca am ajuns sa ma dezvolt excelent(zic si doctorii-ca meserie fiind pilot)am 190cm,nu ma doare inca nimic,.....Spuneam ca ma bucur,pt ca ar fi insemnat,daca nu incepeam viata sexuala asa timpuriu, ca ajungeam sa-l intrec pe Ghita Muresan,care conform aceluiasi rationament, nici acum nu si-a inceput viata sexuala.:)):))
Cei care spun ca inceperea vietii sexuala influenteaza cresterea fizica,iau citate precum cele de pe vremea lui Ceausescu,cand se putea orice,doar adevarul nu era spus.Sa fim seriosi.N-are nici o treaba una cu alta.
gbispas
Postat pe 3 Septembrie 2009 19:57
De la: sempronia, la data 2009-09-01 11:14:31
De la: sagara_laksami, la data 2009-09-01 08:43:56
De la: gbispas, la data 2009-09-01 07:12:08
De la: ludwig, la data 2009-08-17 01:07:19maturarea sexuala interfereaza cresterea, cu alte cuvinte cand se secreta hormoni sexoizi in cantitate mare cresterea in inaltime incetineste si pana la urma inceteaza.actul sexual creste productia de hormoni sexoizi oprind cresterea. acesta si alte considerente recomanda inceperea activitatii sexuale peste 18 ani.cu simpatie !



Daaaaa,asa e,am auzit ca-ti cresc si urechile,barba devine mai deasa si mai lunga,degetele de la picioare , la fel si ele,.....ce mai,devii un monstru,odata cu inceperea vietii sexuale.




cine zice asta ma ludwig ??? eu am mai crescut inca 12 cm dupa ce mi-am inceput viata sexuala....dar asta era acum ceva ani buni...
4Life
Postat pe 3 Septembrie 2009 21:15
Bravo ludwic, cel mai bun raspuns!Esti baiat, dar esti matur in gandire! Asa se gandeste!
sylvynet
Postat pe 5 Septembrie 2009 01:19
De la: healthy002115, la data 2009-09-05 01:19:49Bravo ludwic, cel mai bun raspuns!Esti baiat, dar esti matur in gandire! Asa se gandeste!



Pai,da,cand scrii numai aberatii ieftine,pt unii inseamna de fapt maturitate.Asa-i cand inca gandesti precum bunica.Sau chiar mai primitiv.
gbispas
Postat pe 5 Septembrie 2009 09:36
Unii si altii !faptul ca tu ai mai crescut 12 cm dupa inceperea vietii sexuale e foarte posibil fiindca nu exista o corelatie stricta intre cele doua evenimente . mecanismul cresterii in inaltime este complex si intervin mai multi factori si hormoni printre care h. somatotrop joaca rolul principal.hormonii sexoizi intervin si ei in crestere la pubertate in mod diferit la fete si baieti.exista mai multi factori care pot opri procesul de crestere in inaltime printre care si interventia hormonilor sexoizi.
imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, au fost doar comentarii raspuns la o tema pusa in discutie, un punct de plecare pentru un eventual studiu mai aprofundat asupra problemei pentru cei interesati.
ludwig
Postat pe 6 Septembrie 2009 01:33
De la: ludwig, la data 2009-09-06 01:33:34Unii si altii !faptul ca tu ai mai crescut 12 cm dupa inceperea vietii sexuale e foarte posibil fiindca nu exista o corelatie stricta intre cele doua evenimente . mecanismul cresterii in inaltime este complex si intervin mai multi factori si hormoni printre care h. somatotrop joaca rolul principal.hormonii sexoizi intervin si ei in crestere la pubertate in mod diferit la fete si baieti.exista mai multi factori care pot opri procesul de crestere in inaltime printre care si interventia hormonilor sexoizi.
imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, au fost doar comentarii raspuns la o tema pusa in discutie, un punct de plecare pentru un eventual studiu mai aprofundat asupra problemei pentru cei interesati.



Nu se ia nimeni de tine,ca ai scris,nici macar faptul ca ai scris ce hormoni influenteaza cresterea.Dar de aici pana la a afirma ca hormonii respectivi influenteaza cresterea,odata cu inceperea vietii sexuale,..........nu vreau sa jignesc,dar mi se pare o aberatie.
Din exemplul personal,nu am crescut doar 12 cm,dupa ineperea vietii sexuale ci vreo 20.Iar intr-o lume in care media de varsta,pt inceperea vietii sexuale e cam la 15-16 ani,ar insemna ca ar trebui sa fim o lume de pitici.
gbispas
Postat pe 6 Septembrie 2009 15:11
DA CU SCOALA CUM MERGE?CA PTR SEX E CAM DEVREME,BOLILE PANDESC LA TOT COLTUL NU E DE GLUMA.PUNE PE PRIMUL PLAN STUDIILE NU SEXUL.DE SEX NU CRESTI NICI NU TE FACI MAI MICA DE INALTIME NICI INTELIGENTA NU TE FACI.SEXUL E MAI BINE SA-L FACI CU CINEVA CU CARE VREI SA TE CASATORESTI SA TE SIMTI CURATA CAND VEI FACE COPII.SEXUL FACE BINE ORGANISMULUI DAR POTI TRAI SI FARA EL,SCAPI DE MULTE DURERI DE CAP.INVATATI SA TINETI PICIOARELE STRANSE CA E LUMEA PLINA DE CURVUSAG ,PLANG DEJA BAIETII CA NU MAI GASESC FETE LINISTITE CA TOATE SE PUN CU FUNDUL IN GARD DE LA 12-13 ANI SI LE VOR SI DOMNISOARE .NU VA GRABITI CA FATA MARE LA MARITAT CA VIATA DE FEMEIE NU E USOARA.
belami
Postat pe 12 Septembrie 2009 13:51
sunt de acord cu tine ca-i mai indicat dupa 18 ani, dar la mine cum iti explici ca mi-am inceput viata sexuala dupa 18 ani si nu am avut asa un mare apetit de sex dupa inceperea ei, si totusi eu de la 14 ani nu am mai crescut. Poti explica?
Iar bel60 are perfecta dreptate intai fati tu viitorul tau ca de sex ai sa te saturi, ca nu-i kiar asa cum cred multe fete la varsata ta.
mikydutza_healthy
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:43
De la: healthy002115, la data 2009-09-05 01:19:49Bravo ludwic, cel mai bun raspuns!Esti baiat, dar esti matur in gandire! Asa se gandeste!

offtopic: la varsta prezentata la profil ar fi nasol sa nu fie matur
vdaiana
Postat pe 2 Octombrie 2009 23:12
De la: mikydutza, la data 2009-09-22 11:43:50sunt de acord cu tine ca-i mai indicat dupa 18 ani, dar la mine cum iti explici ca mi-am inceput viata sexuala dupa 18 ani si nu am avut asa un mare apetit de sex dupa inceperea ei, si totusi eu de la 14 ani nu am mai crescut. Poti explica?
Iar bel60 are perfecta dreptate intai fati tu viitorul tau ca de sex ai sa te saturi, ca nu-i kiar asa cum cred multe fete la varsata ta.

poate fi hormonul de crestere sau factori genetici

http://www.sfatulmedicului.ro/analize/hormonul-de-crestere-sau-somatotropina_206

http://www.i-medic.ro/analize/hormonul-de-crestere-hgh-sau-somatotropina-sth

vdaiana
Postat pe 2 Octombrie 2009 23:23
m_geani
Postat pe 19 Octombrie 2009 22:00
eu am facut sex e vreo ,,.,,,,,,, multe ori si in ca mai fac si crestrerea mea nu a fost afectata............ dak vrei sa ma intrebi ce va ori ce eu pot sa-ti spum tot....................
healthy017044
Postat pe 9 Iunie 2010 13:59
Aceasta este 100 procente corect despre inaltime. 2 cele mai principale cauze ce tin de inaltime sunt prima genele mostenite de la parinti. Si a 2 pricina este daca incepi prea devreme aceasta viata sexuala. Si daca de la parinti ai gene sa te inalti sa spunem 1m 79 si daca o fata incepe aceasta viata la o virsta frageda ea nu va mai ajunge la 1, 79 dar va ramine acolo unde si a fost chind petru prima data a facut... poate se va mai inalta putin cu chitiva centimetri. Aceasta nu numai ca este dovedit stiintific si medical dar si din viata de zi cu zi se observa destul de bine. Chit ce pot spune despre cei care afirma ca aceasta nu influenteaza crestera, aceastea sunt baieti flaminzi in sens flaminzi de sex, ei nu se ghindesc la inaltimea partenerului sau, dar se ghindesc cum sasi implineasca pofta.
kudika407160
Postat pe 8 Iunie 2011 11:31
Adug si spusele unui doctor universitar : ,,2 cele mai principale cauze ce tin de inaltime sunt prima genele mostenite de la parinti. Si a 2 pricina este daca incepi prea devreme aceasta viata sexuala. Si daca de la parinti ai gene sa te inalti sa spunem 1m 83 si daca o fata avind 1m 61 incepe aceasta viata la o virsta frageda ea nu va mai ajunge la 1, 83 dar va ramine cam tot acolo unde si a fost chind petru prima data a inceput sa practice... poate se va mai inalta putin cu chitiva centimetri. Iar baiatul daca trebue sa creasca 1, 83 si la moment are inaltimea 1, 61 va ajunge doar undeva pe la 1m 72. Sunt si cazuri de exceptie dar sunt foarte rare , acestea sunt patologii ca exemplu gigantismul. Iar oamenii sanatosi sunt influentati asa cum vam mentionat."
kudika407160
Postat pe 16 Iunie 2011 13:12
De la: kudika407160, la data 2011-06-16 13:12:41,,2 cele mai principale cauze

asa vorbeste un doctor universitar?
kudika_pudika
Postat pe 16 Iunie 2011 13:15
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-16 13:15:51
De la: kudika407160, la data 2011-06-16 13:12:41,,2 cele mai principale cauze

asa vorbeste un doctor universitar?



Si asa mai vorbeste un doctor universitar:
"sunt prima genele mostenite de la parinti"
Sa ma sinicida careva sau sa-l sinucida pe dom doctor
Barbie30_
Postat pe 16 Iunie 2011 15:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
IMPORTANT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 15:38
buna 12 De la: ilumax_76 13 Noiembrie 2011 06:58
contraceptia 6 De la: alysa_alex 5 Septembrie 2009 23:18
Oare ce am patit?Help pls 46 De la: carliontz88 19 Martie 2012 19:48
Parfumuri 1 De la: epopescu58 30 Ianuarie 2009 10:14