Setari Cookie-uri

Ce analize se fac pentru a descoperi dereglarile hormonale ?

buna,este cineva de pe forum din cluj sa-mi recomande un endocrinolog bun ?de 1 an si jumatate am pus 4 kg si mananc mai putin ca inainte chiar daca intotdeauna am mancat putin ,iar sanii s-au marit si sunt durerosi doctorul de familie refuza sa ma trimita la un endocrinolog,iar pe mine ma deranjeaza kg in plus ca oricum eram plinuta si inainte.am incercat multe diete si pastile dar fara efect.poate cineva sa ma ajute?
kudika413357
Postat pe 17 Iulie 2011 00:29
De la: kudika413357, la data 2011-07-17 00:29:35buna,este cineva de pe forum din cluj sa-mi recomande un endocrinolog bun ?de 1 an si jumatate am pus 4 kg si mananc mai putin ca inainte chiar daca intotdeauna am mancat putin ,iar sanii s-au marit si sunt durerosi doctorul de familie refuza sa ma trimita la un endocrinolog,iar pe mine ma deranjeaza kg in plus ca oricum eram plinuta si inainte.am incercat multe diete si pastile dar fara efect.poate cineva sa ma ajute?


Buna ziua,pentru problemele tale trebuie sa consulti un medic endocrinolog,pentru asata,chiar daca nu esti din Bucuresti,poate reusesti sa obtii trimitere de la medicul de famile,pentru Spitalul dfe endocrinologie "PARHON" Sunt medici forte buni pe latura endocrinologica.Iei cumva anticonceptionale?Pot fi o cauza a problemelor tale?Si nu strica si pe latura ginecologica sa faci un control,sa faci cateva investigatii;mamografie(este gratuita),radiografie mamamra,ecografie transvaginala,testul Papanicolau si altele.
kudika414141
Postat pe 26 Iulie 2011 18:00
Am si eu o intrebare...:X..daca ti-ai inceput viata sexuala..prin aceste analize hormonale..se poate depista?
mara18
Postat pe 11 Februarie 2012 00:08
De la: mara18, la data 2012-02-11 00:08:55Am si eu o intrebare...:X..daca ti-ai inceput viata sexuala..prin aceste analize hormonale..se poate depista?



Nu exista asa ceva!!!Debutul vietii sexuale are tangenta cu hormonii barbatesti ,pe care ii primesti in urma contactului sexual,benefici organismului tau,,,,dar nu este determinat de vreo anliza de sange, in ceea ce priveste nivelul hormonal!!!Sunt doua lucruri ,legate in aparenta,dar realitatea este cu totul alta!!!
MissRainbow
Postat pe 11 Februarie 2012 10:58
De la: mara18, la data 2012-02-11 00:08:55Am si eu o intrebare...:X..daca ti-ai inceput viata sexuala..prin aceste analize hormonale..se poate depista?


Doar prin control ginecologic se poate depista daca mai esti virgina sau nu, deci daca ti-ai inceput viata sexuala sau nu. Cred ca la asta te-ai referit, nu?
franziska_eu
Postat pe 11 Februarie 2012 11:07
aceiasi problema o am si eu si nu stiu ce sa fac
kudika060630
Postat pe 10 Iunie 2012 09:00
De la: kudika060630, la data 2012-06-10 09:00:10aceiasi problema o am si eu si nu stiu ce sa fac



kudika226898
Postat pe 11 Iunie 2012 08:41
De la: kudika060630, la data 2012-06-10 09:00:10aceiasi problema o am si eu si nu stiu ce sa fac




Orice problema legata de hormoni,se discuta cu un medic endocrinolog,care va sti sa-ti dea toate informatiile necesare.Efectiv,prin recoltarea unor probe de sange,se vor analiza indicii hormonali,nu este nimic ingrijorator ,legat de aceasta analiza.

Debutul vietii sexuale nu are legatura cu hormonii,decat daca il privim ca o necesitate si implinire de ordin fiziologic. Protectia in vederea avitarii sarcinilor nedorite,da,aceasta are legatura cu hormonii,dat fiinf faptul ca se pot administra contraceptive,ce contin substanta pe baza de hormoni,in vederea scopului amintit.
MissRainbow
Postat pe 11 Iunie 2012 08:51
Buna,am si eu o problema in a ramane gravida...cu toate ca am un baietel de aproape 7 ani,pe care l-am conceput fara probleme si fara calcule in a sti daca si cand ovulez...acum de mai bine de 1 an incerc sa raman gravida si nu merge....in otit anii astia nu am mai ramas si nici anticonceptionale nu am folosit vreodata insa sa zicem ca nu picam in zilele care trebuiau,sotul fiind plecat mai tot timpul.
acum as vrea sa faca analizele de fertilitate...progesteron,prolactina,estradiol,LH,FSH,T4,T3...si vreau sa va intreb daca le pot face in ziua 25 a cm pt ca eu nu il am regulat e intre 28-35 de zile ovulatia nmu are loc in a 14 zi,cred ca a avut loc in ziua23 adica ieri dupa microscopul meu de ovulatie daca am vazut eu bine...
deci are vreo importanta in ce zi ma duc,daca banuiesc ca e la 2-3 zile dupa ovulatie si ma iau dupa valorile zilelor respective?
multumesc
AlinaStoichiciu
Postat pe 16 Iulie 2012 21:19
De la: AlinaStoichiciu, la data 2012-07-16 21:19:10Buna,am si eu o problema in a ramane gravida...cu toate ca am un baietel de aproape 7 ani,pe care l-am conceput fara probleme si fara calcule in a sti daca si cand ovulez...acum de mai bine de 1 an incerc sa raman gravida si nu merge....in otit anii astia nu am mai ramas si nici anticonceptionale nu am folosit vreodata insa sa zicem ca nu picam in zilele care trebuiau,sotul fiind plecat mai tot timpul.
acum as vrea sa faca analizele de fertilitate...progesteron,prolactina,estradiol,LH,FSH,T4,T3...si vreau sa va intreb daca le pot face in ziua 25 a cm pt ca eu nu il am regulat e intre 28-35 de zile ovulatia nmu are loc in a 14 zi,cred ca a avut loc in ziua23 adica ieri dupa microscopul meu de ovulatie daca am vazut eu bine...
deci are vreo importanta in ce zi ma duc,daca banuiesc ca e la 2-3 zile dupa ovulatie si ma iau dupa valorile zilelor respective?
multumesc


Medicul endocrinolog iti poate da toate informatiile,din ceea ce cunosc ,in acest moment,pot sa iti spun ca ,analizele se pot face in orice zi din perioada de desfasurare a menstrei!!!
MissRainbow
Postat pe 16 Iulie 2012 21:34
Sall.Eu am o mare problema cu ciclul,de 2 ani practic nu am avut deloc.La inceput era neregulat,mai apoi cand am pierdut din greutate s-a oprit.Am fost la ginecolog si mi-a prescris niste anticonceptionale,,pe care daca le iau imi vine ciclu,cum le termin deja nu mai vine.Am 20 de ani,sunt virgina si ciclu mi-a aparut la virsta de aproximativ 13 ani.Am facut si niste analize hormonale : Estradiol 115;Progesteron 0,29;Prolactina 8,0;TSH 2,5;Testosteron 1.3; T4 113.0.

kudika_15340
Postat pe 30 August 2012 23:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ochelari de vedere 4 De la: healthy011998 20 Februarie 2010 08:54
pietre la fiere 14 De la: kudika321198 29 Mai 2011 13:06
HHHH 9 De la: kudika368551 21 Februarie 2011 22:10
CURS DE FORMARE CONTINUA: 9-10 IULIE 2010 1 De la: CLINICAAQUAMARIN 4 Iunie 2010 10:28
IN ATENTIA PARINTILOR CARE AU COPII CU PROBLEME CARDIACE 2 De la: Simply_i 23 Ianuarie 2010 12:44