Setari Cookie-uri

Iritatie dupa epilare

inainte de a epila zona faciala trebuie sa cureti foarte bine fatza iar dupa epilat sa folosesti 3 zile neaparat baneocin crema,iar daca stii ca esti alergica la produsele de epilat e bine sa ai in geanta si claritin.
andreaV
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:29
Eu doar in zona intima am probleme cu iritatille...indiferent ce as folosi...dar dupa ce ma epilez folosec 2 zile de 2 ori pe zi balsam dupa ras barbatesc..de la oriflame...in cazul meu funtioneaza...este un balsam crema...signature se numeste...incercati si la mustata poate da roade..acolo nu am probleme:D
crissy_danielle
Postat pe 19 Octombrie 2009 12:09
Poti folosi cu toata increderea FIRST{solutie dezinfectata cu 78%aloe vera+11plante medicinale+propolis}Daca doresti si alte informatii utile contacteaza-ma: maragind@yahoo.com
kudika100110
Postat pe 11 Ianuarie 2010 18:49
eu imi iau mustata cu o crema numita crema depilatoare cu extract de aloe vera si o las 5-10 min si pe urma cand o dau jos ma inrosesc si nu se ia nici mustata.... ce trb sa fac?
Andreiutzav_healthy
Postat pe 16 Martie 2010 08:58
Eu mi-am cumparat cu set kit epilare de la www.irabeauty.ro, costa 165 lei si contine tot ceea ce este nevoie pt o epilare practica.Foarte important nu m-am iritat (asa cum mi se intampla inainte cu aparatul braun).
ingeras1
Postat pe 5 Mai 2010 00:21
Eu singurul lucru pe care ti-l recomand este sa mergi la cosmetica. Chiar daca pielea se va inrosi , asta va trece dupa cateva minute si e super ok.
Eu produse din comert am renuntat sa mai folosesc, toate imi produceau iritatii.
Intr-adevar mibazonul e f bun, l-am incercat pe pielea mea acum multa vreme si e super ok.
cristinalelia
Postat pe 5 Mai 2010 15:11
Da! Un produs super ok de la naturisti.Nu se gaseste in comert ci numai pe comnda la distribuitor.Te pot ajuta sa ti-l iei la pret de depozit in anumite conditii! Eu nu cer bani cum am mai fost intrebata!
kudika189811
Postat pe 6 Iulie 2010 15:22
Buna. Am vazut topicul cu iritatiile dupa epilat. Am avut aceeasi problema..am gasit pe site-ul epil,ro urmatoarele:
"Prevenirea si tratamentului parului crescut pe sub piele (Foliculita)
Parul crescut pe sub piele rezulta de obicei in urma rasului. Parul creste, in mod normal drept din centrul folicului. Parul drept are o sectiune circulara. Parul ondulat are sectiunea ovala si tinde sa se curbeze asemeni unei frunze. Firul de par in loc sa creasca drept se poate curba pe peretele folicului, acest lucru ducand la inflamarea tesutului – ca urmare pot apare cosuri sau chisturi(noduli). Acest tip de leziuni se pot agrava, firul de par continuand sa creasca pe sub piele va produce o inflamare si mai mare a zonei. Aceste inflamari pot avea ca urmare cicatrici permanente sau modificari de culoare in piele


Prevenire si tratament

Cu cat firul de par este taiat mai des (ras, smulgere) cu atat creste posibilitatea aparitiei firelor crescute pe sub piele. Cremele epilatoare produc un fir de par rotunjit a carui posibiliate de crestere pe sub piele e foarte scazuta, dar multe persoane sunt iritate de mirosul neplacut si de chimicalele din crema.

Prin intermediul IPL se previne aparitia firului de par in zonele cu risc mare de inflamare si inlocuieste (in cazurile in care firul de par opune rezistenta) firele groase cu fire mai moi si mai mici cu risc foarte mic de a creste pe sub piele. "

Sper ca va ajuta.
Alysia
Postat pe 10 Iulie 2010 10:09
De la: kudika189811, la data 2010-07-06 15:22:53 Da! Un produs super ok de la naturisti.Nu se gaseste in comert ci numai pe comnda la distribuitor.Te pot ajuta sa ti-l iei la pret de depozit in anumite conditii! Eu nu cer bani cum am mai fost intrebata!



Si ce distribui, maica? Minciuni..Tu cu cine votezi, secretoasa mica?...LifeCare, Amway, Forever sau alti nebuni MLM-isti?
kudika226898
Postat pe 12 Iulie 2010 23:26
Incearca sa dai cu alcool : spirt sau altceva.sau sa te faci cu ceara
pufosica
Postat pe 13 Iulie 2010 18:12
Am folosit si eu aceeasi marca, si-am patit la fel acum cativa ani. Sunt atat de ineficiente , plus ca-ti provoaca si imense neplaceri.
micuta_aura
Postat pe 15 Iulie 2010 09:12
si eu inainte foloseam crema depilatoare pentru mustata,dar ma iritam si acum folosesc ceara,si nu am treaba.dar am o iritatie,sau nustiu nijte borbonele pe picioare:( si dece nustiu....
madalinaoana
Postat pe 22 Iulie 2010 11:12
Crema 3A de la Reference France este f buna. Dupa epilare e pielea rosie si iritata, daca dau cu crema asta in cateva secunde e calmata. Pot sa ies imediat pe strada chiar daca sunt proaspat epilata de ex. la mustata fiindca nu se vede nimic. Cei de la reference France mai au un produs special pentru acele infectii din zona inghinala aparute dupa ce te epilezi sau razi. Se fac ca niste cosuri dureroase, dar mai mari si pline cu puroi. Nu mai stiu exact cum se numeste tratamentul fiindca am beneficiat de el la salon, oricum este un Concentrat ( tot Reference France)
ronna20
Postat pe 23 Iulie 2010 10:37
da, cel mai eficient este uleiul de masline:). poti sa il folosesti cu incredere, va disparea iritatie:)
OannahP
Postat pe 24 Iulie 2010 19:42
Auzisem intr-un timp ca dupa epilare, ca sa eviti iritatia trebuie sa pui gheata pe locul respectiv si m-am hotarat sa incerc.Atata mi-a trebuit!A fost groaznic,pe deasupra ca nu a mers!
Eu una nu ma mai incument a doua oara, mi se pare inutil dar sunt curioasa daca a incercat cineva si a mers..
ameelia
Postat pe 31 Iulie 2010 14:59
pt un epilat rapid si foarte bun va recomand pe Ana de la salonul Starea de bine de pe Calea Mosilor
naturala212003
Postat pe 3 August 2010 22:20
Cauta informatii pe net despre crema 3 A de la Reference France, eu o folosesc este f buna dupa epilare, ia cu mana roseata si iritatia, in plus ei au si un Concentrat pentru iritatii inghinale din alea urate cu puroi.
Uite ce scrie in prospect:
"Pe linia bikinilor se fac frecvent infectii subcutanate dupa epilare. Acestea se umfla, colecteaza puroi si sunt dureroase. Sunt dificil de eliminat si de obicei in urma lor ramane o pata maro care trece cu dificultate.
Produsul are o actiune de purificare, dezinfectare si vindecare, eliminand aceste puncte de infectie de pe linia bikinilor."

Eu l-am folosit, e fff bun!
ronna20
Postat pe 9 August 2010 14:45
Pentru iritatii dupa epilat, pentru iritatii dupa expunere la soare, si pt multe altele incercati Panthenol Spray sau Bepanthene. Nu este foarte ieftin dar nici iesit din comun(undeva in jur de 30 ron). Se gaseste la farmacie si este 100% garantat. De ce? deoarece dex-panthenol-ul pe care ambele il contin ca si substanta activa este un reepitelizant, cicatrizant si calmant in acelasi timp. Cautati cu google prospectele si cititi despre ele. N-are rost sa sariti cu antibiotice si antiinflamatorii corticosteroide (baneocin=antibiotic, mibazon=cocktail de 2 antibiotice cu antiinflamator si anestezic local, elocom=antiinflamator corticosteroid puternic, contraindicat pt pielea fetei!) Indiferent ca alegeti Panthenol sau Bepanthene alegeti-l pe cel spray-spuma deoarece inclusiv absorbirea spumei de catre piele are un efect calmant si racoritor! Bafta!
Kyiutza
Postat pe 10 August 2010 10:51
Cum poti utiliza o pereche de patofi cu toc, o geanta si un nud gratios pentru a intra la scoala? http://www.facebook.com/photo.php?pid=30851931&id=1332832643&subject=129389303749416 Aici gasiti raspunsul:D Un raspuns neconventional si indraznet;) Daca va place, dati un Like la pagina Scoala ADC si apoi un LIke la poza. E o concurenta mare pentru Scoala de Publicitate:( :*:* Va multumesc!!!
valentina_v
Postat pe 18 August 2010 12:57
Si eu am aceiasi problema,am folosit si crema dar tot degeaba,cu orice m.as epila tot ma irit foarte tare si imi raman urme care dispar foarte greu...............si nustiu ce sa folosesc sa nu ma mai irit si as dori si o crema ceva ca iritatiile sa imi treaca.....vreau si eu un raspuns plz
kudika_10759
Postat pe 27 Iunie 2012 19:42
Va invit sa incercati oferta Glow Beauty Salon de pe Groupon, cu cel mai bun pret pt epilare definitiva.
Salonul este in Piata Romana, este deschis de curand si are cea mai noua tehnologie in domeniu!
http://www.groupon.ro/deals/bucuresti/Glow-Beauty-Salon-SRL/23008378
kudika_37061
Postat pe 19 Iunie 2013 18:56
De la: Kyiutza, la data 2010-08-10 10:51:22Pentru iritatii dupa epilat, pentru iritatii dupa expunere la soare, si pt multe altele incercati Panthenol Spray sau Bepanthene. Nu este foarte ieftin dar nici iesit din comun(undeva in jur de 30 ron). Se gaseste la farmacie si este 100% garantat. De ce? deoarece dex-panthenol-ul pe care ambele il contin ca si substanta activa este un reepitelizant, cicatrizant si calmant in acelasi timp. Cautati cu google prospectele si cititi despre ele. N-are rost sa sariti cu antibiotice si antiinflamatorii corticosteroide (baneocin=antibiotic, mibazon=cocktail de 2 antibiotice cu antiinflamator si anestezic local, elocom=antiinflamator corticosteroid puternic, contraindicat pt pielea fetei!) Indiferent ca alegeti Panthenol sau Bepanthene alegeti-l pe cel spray-spuma deoarece inclusiv absorbirea spumei de catre piele are un efect calmant si racoritor! Bafta!


Tocmai ce vroiam sa recomand si eu Bepanthene. Gand la gand cu bucurie.
kudika_32792
Postat pe 19 Iunie 2013 23:10
Dermatologul mi a recomandat Elocom pt iritatia de pe picioare de la epilat...
e abia a 2a zi de cand folosesc crema si deja nu se mai vede decat putin rosala si ititatia; e vre o 14 lei. nu stiu daca se da fara reteta dar e bun.
Mihaela_Giorgiana_Dogaru_1
Postat pe 11 August 2013 00:48
Aloe Vera sau crema de galbenele ajuta la calmarea iritatiilor.
Bijuterii-Fashion
Postat pe 12 August 2013 16:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ocazie cosmetice de lux clarins dior 2 De la: inna_grace 15 Octombrie 2010 17:30
Gene rare 8 De la: MissRalux 10 August 2010 22:46
DanielaTeiubescIonut 1 De la: DanielaIonutSpania 29 Decembrie 2015 21:57
sfaturi ptr. marirea sanilor 8 De la: Laura_Baldini 13 Noiembrie 2010 16:29
Recomandarea sãptãmânii la Marocco Spa 4 De la: inna_grace 15 Octombrie 2010 17:21