Setari Cookie-uri

conizatie

Buna ziua!
As dori sa stiu cat mai multe despre conizatie
neculai_roxana
Postat pe 11 Mai 2009 12:38
buna...mie nu demult mi s-a facut o conizatie si peste 5 zile imi v-or face alta
lasa-mi adresa ta de email...si o sa iti spun tot ce vrei sa sti...
tzutzy29
Postat pe 30 Iulie 2009 22:35
Si eu am facut in iunie anul asta. Eu am facut in Ungaria la Szeged si a fost foarte ok; am avut anestezie totala, nu am sintit absolut nimic, doar vreo 2 zile m-a deranjat cand urinam, in rest nimic! am fost internata doar ziua in care s-a realizat procedura, a doua zi eram acasa, iar a treia zi am si condus
Tot tratamentul, internarea si consultatia premergatoare m-au costat 200E!La noi nu stiu cat costa, nici nu am fost curioasa, pentru ca am experiente urate cu sistemul nostru medical!
bumbusca_healthy
Postat pe 4 Decembrie 2009 11:52
pot sa iti spun tot ce te intereseaza...mie mi-a facut 2 conizatii,in Spania,eu momentan fiind in Spania,daca vrei sa iti spun cum a fost de la inceput pana la capat,lasa-mi o adresa de email sau chiar id-ul tau si iti v-oi spune tot ce vrei sa sti....pa
tzutzy29
Postat pe 27 Decembrie 2009 23:38
BUNA ANUL TRECUT AM FACUT TESTUL PAP SI MI SA SPUS CA AM RANA PE UTER SUNT DESTUL DE SPERIATA CE IMI PUTETI SPUNE DESPRE ASTA SI POATE IMI RECOMANDATI SI UN GINECOLOG BUN EU SUNT DIN SLOBOZIA SI AICI MEDICII LASA DE DORIT ... MULTUMESC ANTICIPAT
healthy011708
Postat pe 26 Ianuarie 2010 00:13
buna,am citit mesajele voastre si de aceea,m-am hotarit sa intru si eu in aceste discutii cu referire la conizatie.cu 4 ani in urma am fost descoperita cu rana de col,pap 2,doctorita mi-a dat ovule si atit,in concluzie nu i-a pasat de problema mea.cu 1 luna in urma mi-am facut un control ginecologoc din cauza ca imi venise ciclul peste pastilele anticonceptionale.....surpriza in urma controlului mi-a depistat acea rana de col ,insa era ff mare si ff urita.am luat 4 zile ovule,pap 3 ,dispalizie severa cin 3.eram speriata de moarte,dupa aceea am facut colposcopie+biopsie si in urma rezultatului am ajuns la conizatie.pe 27 ian 2010 am facut-o,singerez putin,azi astept rezultatul de la acea bucata care a fost conizata,inca mai sunt ingrijorata...cum se vindeca operatia..cit mai dureaza??daca a luat toata bucata de acolo??dupa vindecare fac iar pap,daca iese 2 ii k,iar daca iese tot 3 trebuie sa mai fac o conizatie??riscul de a nu avea copiii ii mare.in plus este si fff costisitor....doctorul este fff flamind dupa bani...conizatia a costat 200 eur,colposcopia 250 lei si medicamente de la el.sper k nu v-am plictisit cu problema mea....astept sfaturi ,sugestii....va doresc multa sanatate!
giulia_healthy
Postat pe 3 Februarie 2010 11:46
daca iti ies din nou rau analizele,iti spun eu ca iar iti v-or face conizatie pana dispare pericolul complet...Am trecut si eu prin 2,doar ca eu sunt in Spania momentan,am avut noroc ca mi s-a facut gratis si am avut si niste medici szuper car m-au facut sa nu imi fie frica deloc desi sunt o fire foarte fricoasa,deci nu ai de ce sa iti faci griji..daca iti ies din nou rau analizele fa-ti din nou conizatie,asa trebuie ca sa nu ajungi mai rau,adica sa nu iti scoata tot afara,dar nu iti face griji eu ultima data am avut conizatie in 5 august si ma simt normal,am avut sangerari 4 saptamani,m-am speriat si eu crede-ma,am fost la urgenta,dar e ceva normal,mi s-a spus ca e exact k si cand te lovesti si cand se vindeca rana se duce scoarta aia jos de pe rana,asa e si asta cu sangerarile,doar ca aici e vb de uter si cum e inauntru se vindeca mai greu...doar atat...deci fi linistita,bine ca ti-a descoperit la timp si ca nu a fost mai grav...te pup si SANATATE MULTA,daca vrei sa sti mai multe si pot sa te ajut lasa-mi pe mesaj privat id-ul tau si vb...
tzutzy29
Postat pe 3 Februarie 2010 20:39
iti multumesc k mi-ai raspuns la mesaj..ieri m-a sunat doctorul k nu ii gata inka analiza de la piesa conizata...nu stiu de ce dureaza atit??acum sunt si la ciclu ,dar totul decurge mai bine decit inainte...vad k nu mi-o influentat negativ operatia...eu am incredere in medik si sotia lui ii o draguta ,ma refer la felul cum se comporta si cum mi-au vorbit....dar cind vb de partea financiara are preturi.... acum nu mai conteaza important pt mine este sa ma fac bine si sa am o viata normala..eu sper sa nu mai trebuiasca o a 2-a conizare...le sfatuiesc pe toate fetele si femeile din lume sa mearga la ginecolog fara nici un fel de jena,k altfel ajungi sa te coste chiar viata...va doresc multa ,multa sanatate,de la ARAD
giulia_healthy
Postat pe 4 Februarie 2010 11:44
BUNA !!AM CITIT K AI FACUT SI TU CONIZATIE LA SZEGED SI EU M-AM GINDIT SA MERG ACOLO MAI ALES K LOGODNICUL MEU STIE LIMBA,insa totusi medikul unde merg eu ii ff bun..ce-i drept eu in arad am platit conizatia si tratament 200 eur in ian 2010.ai putea sa-mi lasi numele doctorilor,sau a spitalului din szeged...s-ar putea sa imi fac si acolo un control..ce-i sigur ii sigur....te pup si iti doresc multa sanatate....GIULIA ARAD
giulia_healthy
Postat pe 4 Februarie 2010 11:51
buna,si eu am facut o conizatie in 18.11.2009,acum ma simt bine la fel ca si tine dupa 2 teste papanicolau,o colposcopie si o biopsie mi sa recomandat sa ma operez.Dupa operatie la 2 saptamani am fost la citirea rezultatelor,unde scria ca marginile sunt libere si am primit vestea buna ca totul e ok.De atunci merg la controale regulat si fac tot ce mi se spune,am doua fetite si pt ele merita sa ma fac bine,au nevoie de o mamica sanatoasa.Acum iau si anticonceptionale si voi merge la primul papanicolau in luna martie,se recomanda la 4 luni,la 8 luni si la 12 luni de la operatie refacerea estului papanicolau.Mentionez ca diagnosticul dupa colposcopie a fost cin3 dispalzie cervicala grava.multa sanatate si astept vesti
healthy012405
Postat pe 8 Februarie 2010 19:39
buna,si eu am facut o conizatie in 18.11.2009,acum ma simt bine la fel ca si tine dupa 2 teste papanicolau,o colposcopie si o biopsie mi sa recomandat sa ma operez.Dupa operatie la 2 saptamani am fost la citirea rezultatelor,unde scria ca marginile sunt libere si am primit vestea buna ca totul e ok.De atunci merg la controale regulat si fac tot ce mi se spune,am doua fetite si pt ele merita sa ma fac bine,au nevoie de o mamica sanatoasa.Acum iau si anticonceptionale si voi merge la primul papanicolau in luna martie,se recomanda la 4 luni,la 8 luni si la 12 luni de la operatie refacerea estului papanicolau.Mentionez ca diagnosticul dupa colposcopie a fost cin3 dispalzie cervicala grava.multa sanatate si astept vesti
healthy012405
Postat pe 8 Februarie 2010 19:39
Buna Giulia si eu sunt tot din Arad si trebuie sa fac o conizatie,dar pe mine cica ma costa 550 euro la clinica Genesis.Pe tine unde te opereaza la pretul asta?Multumesc si scuze de abordare,dar chiar sunt curiosa.
ingerasumeu
Postat pe 11 Februarie 2010 11:30
buna,pot sa spun atunci ca sunt norocoasa k l-a mine nu a costat atit??eu care credeam k ii scump.am facut conizatia la cabinet particular...am facut si colposcopie si biopsie+tratament antibiotik si dupa a urmat conizatia...sa nu iti fie teama k totul va fi bine....medicul este bun..vine din timisoara,acolo se fac si analizele din biopsie si conizatie.....nu stiu daca am voie pe forum sa fac reclama la vreun medik...ti-am dat mesaj pe privat cu adresa mea de mess....si vb acolo...chiar si la telefon......te pup si astept sa ma contactezi
giulia_healthy
Postat pe 12 Februarie 2010 23:09
multumesc pentru raspuns!!eu ink nu am primit rezultatul piesei conizate...zice ca dureaza mai mult pt k trebuie sa faca o analiza complexa...sper sa primesc si eu o veste la fel de buna k tine...te pup si multa sanatate
giulia_healthy
Postat pe 12 Februarie 2010 23:13
Si eu sunt programata marti 22.03.2011 pentru conizatie,dar nu ma costa asa de mult.Am gasit o doctora superrrr la Filantropia -Bucuresti
v1esp3a
Postat pe 18 Martie 2011 15:53
buna.si eu sunt programata pe saptamana viitoare pt o conizatie in cluj la clinica gynia.mi s-a spus ca va costa 2900 ron.mi se pare exagerat.credeti ca e posibil asa ceva?ma puteti indruma in alta parte?sunt din alba iulia.va multumesc
andreea_1728
Postat pe 24 Martie 2011 12:54
De la: v1esp3a, la data 2011-03-18 15:53:55Si eu sunt programata marti 22.03.2011 pentru conizatie,dar nu ma costa asa de mult.Am gasit o doctora superrrr la Filantropia -Bucuresti
amidanele
Postat pe 15 Aprilie 2011 10:54
De la: v1esp3a, la data 2011-03-18 15:53:55Si eu sunt programata marti 22.03.2011 pentru conizatie,dar nu ma costa asa de mult.Am gasit o doctora superrrr la Filantropia -Bucuresti


buna ! ai facut conizatia ? te rog spune-mi si mie cu cine si cat a costat ? am si eu o trimitere la conizatie la Filantropia, dar nu cunosc niciun doctor si tot aman, nu am curajul sa ma duc asa la intamplare, la camera de garda. Multumesc mult
amidanele
Postat pe 15 Aprilie 2011 10:57
buna ziua! imi poti spune si mie te rog adresa unde te-ai operat.multumesc mult
kudika428181
Postat pe 30 August 2011 11:41
Buna. V.reau si eu mai multe informatii despre conizatie.O fac la universitar la Dr Secara.
A facut cineva la dansa de curand?Mai multe detalii(stiti la ce ma refer). merci
kudika453154
Postat pe 12 Iunie 2012 12:33
De la: kudika453154, la data 2012-06-12 12:33:24Buna. V.reau si eu mai multe informatii despre conizatie.O fac la universitar la Dr Secara.
A facut cineva la dansa de curand?Mai multe detalii(stiti la ce ma refer). merci



In baza caror alte investigatii de profil ,ti-a fost recomandata conizatia?Aceasta interventie chirurgicala asupra colului uterin,se face numai in urma obtinerii unor rezultate privind testul Papa Nicolau si colposcopia,,parametri,care ridica anumite semne de intrebare,in ceea ce priveste prezenta cancerului de col uterin!!!Ai facut aceste demersuri?Medicul respectiv iti poate da toate informatiile necesare.Este o interventie chirurgicala,care se efectueaza numai in mediul spitalicesc,sub anestezie generala,nu este de durata si nici nu ridica multe probleme ulterior,impunandu-se,totusi,un timp de recuperare fizica,stabilit de catre medicul respectiv.Daca ceri informatii privind "costurile,nu cunosc aceste date,ramannad sa te interesezi locco!!!
MissRainbow
Postat pe 12 Iunie 2012 12:47
Stie cineva la cat timp se topesc firele dupa conizatie ?Am facut operatia pe 26 iunie.Rezultatul este bun,DAR FIRELE NU S-AU TOPIT SI MA DERANJEAZA UNEORI.Multumesc Miss Rainbow pt raspuns.
kudika453154
Postat pe 4 August 2012 19:29
De la: MissRainbow, la data 2012-06-12 12:47:44
De la: kudika453154, la data 2012-06-12 12:33:24Buna. V.reau si eu mai multe informatii despre conizatie.O fac la universitar la Dr Secara.
A facut cineva la dansa de curand?Mai multe detalii(stiti la ce ma refer). merci



In baza caror alte investigatii de profil ,ti-a fost recomandata conizatia?Aceasta interventie chirurgicala asupra colului uterin,se face numai in urma obtinerii unor rezultate privind testul Papa Nicolau si colposcopia,,parametri,care ridica anumite semne de intrebare,in ceea ce priveste prezenta cancerului de col uterin!!!Ai facut aceste demersuri?Medicul respectiv iti poate da toate informatiile necesare.Este o interventie chirurgicala,care se efectueaza numai in mediul spitalicesc,sub anestezie generala,nu este de durata si nici nu ridica multe probleme ulterior,impunandu-se,totusi,un timp de recuperare fizica,stabilit de catre medicul respectiv.Daca ceri informatii privind "costurile,nu cunosc aceste date,ramannad sa te interesezi locco!!!
eee ia fost recomandata doar pentru ca ai intervenit tu,,la rugamintile tale,tu esti mai docttora ca doctorii,,i ti multumit pentru raspunsuri,,te rugam sa te abtii pe viitor
kudika_13106
Postat pe 4 August 2012 19:33
De la: kudika453154, la data 2012-08-04 19:29:10Stie cineva la cat timp se topesc firele dupa conizatie ?Am facut operatia pe 26 iunie.Rezultatul este bun,DAR FIRELE NU S-AU TOPIT SI MA DERANJEAZA UNEORI.Multumesc Miss Rainbow pt raspuns.
intreabo pe curcubeaica,e mai doctora ca doctori,si super inteligenta cateodata da pe afara
kudika_13106
Postat pe 4 August 2012 19:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cancer col uterin 9 De la: alexandrabalint 10 Septembrie 2012 01:12
va rog sa ma ajutati 8 De la: rubya 21 Martie 2010 07:38
disparitia acneei 11 De la: kudika226393 13 Iulie 2010 23:55
ce sa folosesc?? 4 De la: kudika329702 17 Ianuarie 2011 18:57
Cat costa Tipajul pentru HPV 1 De la: Camelia93 25 Ianuarie 2012 01:32