Setari Cookie-uri

Despre embolizarea fibromului uterin si tratamente naturiste ale acestuia

Dupa exeperienta mea si a prietenei mele, care a fost la embolizare acum o luna, "minunatii doctori" nu te ajuta cu sfaturi dupa , cand ii suni sa le spui cum a reactionat organismul tau.In arhiva site-ului am povestit ce am patit eu (brat imobilizat,umflat si negru timp de 5 sapt, pe langa dureri), iar dr m-a incurajat ca e imposibil, ca asa ceva nu s-a intamplat. La fel i-a spus si prietenei mele care a facut febra.La ei e totul simplu embolizarea este o operatie usoara,iar a doua zi poti pleca acasa pe picioarele tale.Ei nu i-au in considerare ca fiecare corp reactioneaza in anumit mod.Eu ma bucur ca am scapat de acest fibrom, dar nu stiu daca as mai face aceasta interventie.
INA_healthy
Postat pe 8 Martie 2010 08:06
De la: healthy006575, la data 2010-03-04 22:28:57 din ianuarie nu mai apare menstra(am recomandare sa iau duphaston).Sper sa obtin ce urmaresc cu el...

mie mi s-a reconadat duphaston pentru ca aveam sangerare continua de vreo doua saptamani
am luat trei luni duphaston si am sangerat continuu trei luni
sagerarea s-a terminat de cum am intrerupt tratamentul (la dorinta mea - medicul insista sa il mai iau)

nu imi dau seama ce efect are duphastonul, dar mi se pare ca ginecologul il recomanda de fiecare data cand nu isi da seama ce ai - ca sa nu spuna ca nu stie
kabbalist
Postat pe 8 Martie 2010 08:27
De la: alina2010, la data 2010-03-05 15:31:19am si eu o intrebare: acum doua zile am facut embolizare la Sp. Universitar cu d-nul dr. Nechifor. Din cate mi-a spus dansul totul a decurs bine(am un fibrom de 4cm/3cm). Problema mea este ca am dureri destul de mari in burta si acum, adica dupa doua zile. Sa nu spun ca imediat dupa embolizare am avut dureri cumplite, nu vreau sa va sperii pe cele care vreti sa faceti embolizare, dar eu am avut dureri f. mari de la ora 16.00 pana a doua zi dimineata cu toate calmantele pe care mi le-au facut. Am vomitat intr-una, cred ca din cauza medicamentelor, nu puteam sa beau nici o gura de apa ca o dadeam afara. Asistenta de noapte a refuzat sa-mi mai faca calmante, spunandu-mi ca am facut prea multe si mi-am dat colecistul peste cap ca prea vomit mult.Poate ca a facut bine. Acum sunt acasa si nu pot sa mananc mai nimic, am stari de voma si inca ma doare burta, iau intr-una Nurofen Forte ca sa ma mai lase durerile. Oare este normal? Voi ati patit asa ceva?
durerile de dupa embolizare au fost si la mine cumplite
doctorita ma avertizase si mi-a spus sa cer asistentei un calmant puternic
pana la tura de noapte a fost groaznic
ceva ca o suma de 1000 de menstruatii dureroase la un loc
asistenta de noapte - probabil ca sa scape de mine - mi-a dat ceva foarte puternic
am dormit continuu
cu scurte pauze cand venea sa imi faca din nou injectia si adormeam instantaneu
facusem embolizarea vineri
asa ca am stat pana luni in spital (altfe, a doua zi esti acasa)
mi-a fost rau constant si continuu
nu am putut sa mananc nimic, nici apa nu am baut - ca scap de chinul vomei
cand am ajuns acasa, fiindu-mi cat de cat bine, am baut o cana de lapte
am simtit ca imi sta inima in loc
am sunat-o pe doctorita - mi-a spus ca e normal si ca o sa treaca
a trecut
in cinci zile am slabit 10 kg
dar le-am pus apoi repede la loc
sunt doi ani de atunci
anemia mi s-a reglat singura fara alte tratamente (fier) in trei luni
dupa ce luasem fara efect fier continuu ani de zile
cu mentruatia a fost hbine din prima luna
a venit la timp si foooarte putin
si asa este de atunci

fac ecografii din trei in trei luni (transvaginale)
au aparut alti noduli
fibromatoza nu se vindeca prin embolizare sau extragerea fibomului
probabil ca la un moment dat vor trebui din embolizare...
kabbalist
Postat pe 8 Martie 2010 08:43
De la: INA, la data 2010-03-08 08:06:51 "minunatii doctori" nu te ajuta cu sfaturi
eu am intalnit un singur doctor care sa aiba sfaturi
un medic de familie care da si consultatii naturiste
in rest, nici unul
si am intalnit muuulti medici in viata mea

mi se pare ca medicina, la nivelul la care se practica acum in Romania, nu depaseste si nici nu atinge nivelul practicat in trecut de "baba satului"
parerea mea
kabbalist
Postat pe 8 Martie 2010 09:17
buna ziua fetelor.sunt noua pe aici si as vrea si eu sa va rog daca se poate sa mi spuneti si mie mai multe despre fibromul uterin si de embolizare.Am fost saptamana trecuta la ginecolog si mi a descoperit 3 fibroame dintre care unul f mare care ar trebui operat.acum eu nu stiu ce sa fac cand mi a zis doctorita de ele nu m am speriat asa de tare poate pentru faptul ca nu stiu ce riscuri implica un fibrom uterin insa cand am ajuns la servici si am vb cu colegele m au cam pus pe ganduri cand mi au zis ca daca ma operez imi scoate cu tot cu uter.nu as vrea sa mi se intamle asa ceva deoarece nu am nici un copil si imi doresc sa am in viitor. va rog daca vreti sa vorbiti cu mine si sa mi spuneti mai multe despre lucrul acesta sa o faceti la adresa oana.oany82.va multumesc si va doresc sanatate
kudika034162
Postat pe 9 Martie 2010 10:27
De la: musi_pusy, la data 2010-03-09 10:27:14Am fost saptamana trecuta la ginecolog si mi a descoperit 3 fibroame dintre care unul f mare care ar trebui operat.acum eu nu stiu ce sa fac cand mi a zis doctorita de ele nu m am speriat asa de tare poate pentru faptul ca nu stiu ce riscuri implica un fibrom uterin insa cand am ajuns la servici si am vb cu colegele m au cam pus pe ganduri cand mi au zis ca daca ma operez imi scoate cu tot cu uter.nu as vrea sa mi se intamle asa ceva deoarece nu am nici un copil si imi doresc sa am in viitor.


nu inteleg ce adresa este oana.oany82
asa ca iti raspund aici

ce dimensiuni are fibromul cel mai mare?

fibromul uterin nu implica niciun risc daca nu da sangerari si nu obstructioneaza ceva in organism

operatia se poate face si prin scoaterea numai a fibromului respectiv
o eventuala sarcina ulteriora nefiinda afectata

dar, daca este vorba de fibromatoza (multi noduli) operatia nu rezolva nimic
dupa doi-trei ani trebuie sa faci alta operatie

in plus, o sarcina dupa operatie este ca dupa o cezariana
trebuie sa astepti doi ani
cam atunci insa apar alti noduli de mari dimensiuni


in acesta caz, embolizarea e o metoda mai buna
dupa embolizare poti avea sarcina chiar dupa prima mentruatie

embolizarea nu rezolva nici ea fibromatoaz
adica va fi necesara o alta embolizare pentru nodulii noi...

in plus, pentru reusita unei miomectimii (operatie de fibrom) merita sa faci o embolizare mai intai
sangerarile vor fi mai reduse in timpul operatiei
kabbalist
Postat pe 10 Martie 2010 09:37
buna! dar stie cineva si cat costa embolizarea fibromului??
healthy013756
Postat pe 10 Martie 2010 18:42
De la: healthy013756, la data 2010-03-10 18:42:55buna! dar stie cineva si cat costa embolizarea fibromului??

in spitalele de stat e gratis
e nevoie doar de o adevarinta de salariata

ce dai pe de laturi, e dupa cum "te tine punga"



kabbalist
Postat pe 12 Martie 2010 11:10
ce tratament homeopatic ai facut si daca poti spune-ne un cabinet de ayuverda
healthy005898
Postat pe 14 Martie 2010 18:35
pentru toate dragele de femei intoxicate de atata embolizare cerebrala.
Dragelor

Embolizarea are si ea niste indicatii foarte precise.
Un fibrom de 1 ;2;3;4 cm si chiar mai mare nu se embolizeaza`decat daca:
Este localizat in cavitatea endometriala si va da sangerari la ciclu sau intre cicluri.
Daca este atat de mare ca aveti simptomatologie serioasa:dureri mari,va apasa pe vezica urinara si nu puteti urina, va apasa pe vasele pelvine si vi se umfla picioarele etc.
Un fibromel de 1;2;3 cm pe care vi-l vede un doctor la echograf se observa si se lasa in pace daca nu aveti simptome.
Nu va mai repeziti la aruncat cu banii si nu va mai expuneti aiurea la asftel de riscuri.
Nu am vazut in Spitale mari din SUA sau Canada ceea ce scrieti voi pe aici.Ma oripilati va rog sa ma credeti.
Cred ca niciuna din voi nu ati dat peste un doctor cinstit sau paote ca acestia nu mai exista.
Mergeti la doctori si intrebati-i ce specialitati au facut,unde le-au facut ,ce certificari au ,cine i-a certificat etc.Stiti ca in SUA nu ai voie sa masori nici un col uterin pana nu ai certificarea ca stii sa il masori?
Femei gravide cu fibroame mari isi vad de sarcina,eventual daca chiar este asa o mare necesitate se face chirurgie laparoscopica ,minim invaziva.
Scrie cineva pe aici despre embolizarea in sarcina extrauterina.ce gogoasa mai este si asta ? Cine va minte cu asa nerusinare?Aveti internet nu numai sa stati pe chat sau forum,cautati informatii!
Sarcina extrauterina nerupta se trateaza cu doua pastile max de un medicament care se numeste metotrexat!
Mai scrieti scumpelor si alte parascovenii pe care vi le spun minunatii de doctori care au ramas in tara si care nu mai citesc majoritatea nimic,desi sunt cursuri unele gratis pe internet numai sa il deschida si sa vrea sa se informeze.iar voi nu acceptati nici macar o banala injectie ca va poate costa viata.
healthy014327
Postat pe 24 Martie 2010 04:53
De la: healthy014327, la data 2010-03-24 04:53:58pentru toate dragele de femei intoxicate de atata embolizare cerebrala.
Dragelor

Embolizarea are si ea niste indicatii foarte precise.
Un fibrom de 1 ;2;3;4 cm si chiar mai mare nu se embolizeaza`decat daca:
Este localizat in cavitatea endometriala si va da sangerari la ciclu sau intre cicluri.
Daca este atat de mare ca aveti simptomatologie serioasa:dureri mari,va apasa pe vezica urinara si nu puteti urina, va apasa pe vasele pelvine si vi se umfla picioarele etc.
Un fibromel de 1;2;3 cm pe care vi-l vede un doctor la echograf se observa si se lasa in pace daca nu aveti simptome.
Nu va mai repeziti la aruncat cu banii si nu va mai expuneti aiurea la asftel de riscuri.
Nu am vazut in Spitale mari din SUA sau Canada ceea ce scrieti voi pe aici.Ma oripilati va rog sa ma credeti.
Cred ca niciuna din voi nu ati dat peste un doctor cinstit sau paote ca acestia nu mai exista.
Mergeti la doctori si intrebati-i ce specialitati au facut,unde le-au facut ,ce certificari au ,cine i-a certificat etc.Stiti ca in SUA nu ai voie sa masori nici un col uterin pana nu ai certificarea ca stii sa il masori?
Femei gravide cu fibroame mari isi vad de sarcina,eventual daca chiar este asa o mare necesitate se face chirurgie laparoscopica ,minim invaziva.
Scrie cineva pe aici despre embolizarea in sarcina extrauterina.ce gogoasa mai este si asta ? Cine va minte cu asa nerusinare?Aveti internet nu numai sa stati pe chat sau forum,cautati informatii!
Sarcina extrauterina nerupta se trateaza cu doua pastile max de un medicament care se numeste metotrexat!
Mai scrieti scumpelor si alte parascovenii pe care vi le spun minunatii de doctori care au ramas in tara si care nu mai citesc majoritatea nimic,desi sunt cursuri unele gratis pe internet numai sa il deschida si sa vrea sa se informeze.iar voi nu acceptati nici macar o banala injectie ca va poate costa viata.
draga healthy014327

pe aici prin Romania, problemsa MAAAAAAAAAAAAREEEEEEEEEEEEEE cu medicii este ca te TAIE instant
pentru orice
daca uterul depaseste 100 mm si fibromul 5 mm ti se recomanda miomectomia sau chiar histerectomia
iar daca refuzi trebuie sa-ti cauti alt medici ginecolog
iar daca medicul pe care l-ai refuzat era dintr-o clinica, esti refuzata de toti medicii din clinica respctiva

asa ca, decat sa te taie, daca indeplinesti celelalte conditii, esti fericita sa gasesti un medic care sa iti recomande embolizarea

la sarcina extrauterina, prin Romania, ai doar doua posibilitati
ori mori
ori iti scoate trompa
varianta cu embolizarea a parut de curand, dar pare treaba serioasahttp://www.healthy.ro/articol/obstetrica-ginecologie/4811/Un-nou-tratament-pentru-sarcinile-extrauterine.html
de ce spuneti ca nu ar fi?


la embolizare se ajunge in caz de anemie puternica datorata sangerarilor
sau alte tulburari majore
si doar daca esti OK in rest (col uterin, inima...)

kabbalist
Postat pe 25 Martie 2010 10:37
Buna ziua!
Sunt din Timisoara si vreau sa va spun si eu cateva cuvinte,despre embolizarea pe care am facut-o recent,in 29 martie 2010 la Bucuresti.
Mai exact anul trecut in octombrie la un examen ginecologic obisnuit am fost diagnosticata cu uter fibromatos,adica 3 fibroame de dimensiuni 5cm,4cm si 3cm plus noduli.Norocul meu a fost embolizarea uterina,deoarece medicii ginecologi din Timisoara nu au deocamdata solutii la asa ceva,decat extirparea uterului,ceea ce pentru o femeie de 36 ani cat am eu este cam trist!
Dupa ce am aflat cu ce probleme ma confrunt, am inceput sa caut pe internet despre embolizare si ce medici fac aceasta operatie.Eu am mers la Bucuresti la Clinica de Diagnostic si Tratament Victor Babes la Domnul Doctor Rares Nechifor,pe care il salut pe aceasta cale si ii multumesc mult pentru profesionalismul si amabilitatea de care da dovada in relatia cu pacientul!
Am fost internata 2nopti, interventia nu a fost dureroasa, la mine a durat o ora,depinde de cate fibroame sunt!
Dupa interventie am simtit ca nu am energie si m-a durut burta,dar in limite suportabile!Am inteles ca simtomele variaza de la caz la caz!
Acum astept sa treaca perioada de sase luni pana corpul elimina fibroamele!Sper sa am noroc si sa-mi fii reusit operatia!
Asa ca nu ezitati si mergeti cu incredere la embolizare,refacerea este mult mai rapida ca in cazul unei operatii chirurgicale!

Succes!

Pentru informatii suplimentare va stau la dispozitie, cu placere!
lumypis
Postat pe 9 Aprilie 2010 12:13
Buna fetelor!
Eu sunt din Baia Mare Am facut si eu embolizarea in 22 martie. Am avut un fibrom mare (9,5/7,1/7,5).
Toti medicii pe care i-am consultat mi-au propus histerectomie. Eu nu am fost de acord cu o astfel de operatie , mi se pare mutilanta si pe urma mai sunt urmarile unei operatii si inducerea menopauzei fortat. Am refuzat asta si am inceput sa caut pe internet si sa ma documentez, astfel am ajuns la aceasta metoda, embolizarea. Am facut-o la Spitalul Universitar Bucuresti. Ma simt foarte bine, au fost dureri dupa interventie, nu am vomat pt ca nu mincasem nimic, dar durerile trec iar azi pot sa spun ca am si uitat prin ce am trecut si mi-am reluat foarte repede toate activitatile dinainte, fac si sport dupa trei saptamini. Acum astept sa fac un ecograf dupa 1 luna de la interventie sa vad ce s-a mai intimplat cu el, cit a scazut.Spitalizarea este de 1 zi.
Daca vreti mai multe informatii, va stau la dispozitie, adresa mea de mail este: aniko372003@yahoo.com.
Bafta tuturor.
healthy014971
Postat pe 14 Aprilie 2010 14:19
Salutare, ma bucur sa aud ca esti bine si tot OK vei fi si pe mai departe,nu
healthy006575
Postat pe 16 Aprilie 2010 01:05
Buna seara, as avea si eu o intrebare pentru toate persoanele femeile care au facut embolizare. Eu am facut acum aproape doua luni si de atunci nu mi-a mai venit menstruatia, desi acum doua sapt, cand am fost sa fac o ecografie, mi s-a spus ca in cateva zile o sa-mi vina. As vrea sa va intreb daca s-a mai confruntat cineva cu o asemeneaq problema, si daca a mai avut cineva o intarziere asa mare. Adresa mea de mail e : aritinav@yahoo.com. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, v-as fi recunnoscatoare, sunt f stresata. O seara buna.
ARITINAV
Postat pe 20 Aprilie 2010 20:35
De la: ARITINAV, la data 2010-04-20 20:35:09Buna seara, as avea si eu o intrebare pentru toate persoanele femeile care au facut embolizare. Eu am facut acum aproape doua luni si de atunci nu mi-a mai venit menstruatia, desi acum doua sapt, cand am fost sa fac o ecografie, mi s-a spus ca in cateva zile o sa-mi vina. As vrea sa va intreb daca s-a mai confruntat cineva cu o asemeneaq problema, si daca a mai avut cineva o intarziere asa mare. Adresa mea de mail e : aritinav@yahoo.com. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns, v-as fi recunnoscatoare, sunt f stresata. O seara buna.
eu am facut embolizare acum doi ani
aveam menstruatie regulata (cam la 28 de zile)
prima menstruatie de dupa embolizare a venit exact in ziua in care urma sa vina

esti sigura ca nu ai avut nicio sangaerare intre timp?
mi s-a spus ca prima menstruatie de dupa embolizare poate sa fie aproape insesizabila

sarcina ar putea fi?
kabbalist
Postat pe 22 Aprilie 2010 08:26
cartilaj de rechin, ulei de primula, muguri de alfalfa si vitamina C rezolva fibromul fara embolizare si reactiile adverse ale acesteia!
camiflorea
Postat pe 22 Aprilie 2010 09:09
De la: camiflorea, la data 2010-04-22 09:09:42cartilaj de rechin, ulei de primula, muguri de alfalfa si vitamina C rezolva fibromul fara embolizare si reactiile adverse ale acesteia!

Cum se administreaza cele enumerate mai sus? Care sunt dozele?
ciori_healthy
Postat pe 24 Aprilie 2010 19:31
Draga lumypis, ma bucur ca esti bine, iti doresc sa primesti vesti excelente in urmatoarele luni legate de problema asta. Cat a costat procedura la Clinica la care ai fost? Cum te-ai programat? Intentionez sa fac o embolizare in luna iunie....Multumesc!

Draga camiflorea, da-ne amanunte, nimeni nu s-ar duce prin spitale, la "cutit" sau alte interventii, daca ar exista vreun tratament. La depistarea fibroamelor mele in dec. anul trecut, unul de 7cm, unul de 5 cm, nu am primit nici un tratament, doar o perspectiva sumbra: HISTERECTOMIE RADICALA. De pe aici am aflat de embolizare.
Sanatate tuturor!
nicolrd
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:34
draga nicolrd
chiar daca nu pari sa vrei un raspuns si de la mine, eu ti-l dau
sper sa iti fie cu folos


De la: nicolrd, la data 2010-04-25 11:34:53Cat a costat procedura la Clinica la care ai fost?
Cum te-ai programat?

oficial, inspitalul public, nu costa
neoficial, dai medicului cat poti
(depinde si de medic - unii cer dinainte, in unele spitale se afla de la alti pacienti sau de de la asistente)
eu am ajuns la spital la camera de urgenta cu hemoragie puternica


De la: nicolrd, la data 2010-04-25 11:34:53La depistarea fibroamelor mele in dec. anul trecut, unul de 7cm, unul de 5 cm, nu am primit nici un tratament, doar o perspectiva sumbra: HISTERECTOMIE RADICALA. De pe aici am aflat de embolizare.
eu am avut fibroame de 6,5 si 4 (cele mari), si multe altele mici

daca nu ai alte probleme de sanatate (inima, col uterin...) embolizarea iti rezolva hemoragiile si miscoreaza nodulii fibromatosi
dupa embolizare pot sa mai apara altii, dar se dezvolta in timp
in timp ce ti se regleaza hemoglobina
poate fi vorba eventual de inca o embolizare dupa cativa ani...

si asa, se poate ajunge la menopauza natural
si apoi uterul nu mai face probleme


sanatate!

kabbalist
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:25
Multumesc din suflet pentru raspuns, multumesc tuturor de pe forum, descoperindu-l am beneficiat de o reala terapie pentru moralul meu....
Stiam de Spitalul Univ. ca nu costa nimic, dar despre clinica pomenita nu am auzit nimic, in schimb va dau si eu o informatie certa: in regim privat, la Centrul de hemodializa...nu mai stiu cum.....costa 4900 RON, dar conditiile sunt pe masura.....din pacate, sunt "bugetara".....
Sa fiti sanatoase si iubite!
nicolrd
Postat pe 27 Aprilie 2010 06:28
Am scris din memorie....nu asa se numeste clinica privata.
Va citez din emailul primit de mine acum vreo 2 luni:
"Exista doua locatii in care putem face embolizarea:
- CM Hemodinamic (www.hemodinamic.ro) - este un centru privat ce va ofera cele mai bune conditii de cazare si terapie. Costul interventiei este de 4900 RON. Nu aveti nevoie de adeverinta de salariat sau de trimitere de la medicul de familie
- Spitalul Universitar Bucuresti - spital de stat - tratamentul este gratuit. Internarea se face pe sectia de ginecologie. Pentru accept si confirmarea programarii trebuie sa luati personal legatura cu Prof. Vartej (tel 0213180518). Aveti nevoie de adeverinta de salariat vizata de CAS si de trimitere de la medicul de familie catre sectia de ginecologie a spitalului."
nicolrd
Postat pe 27 Aprilie 2010 06:36
De la: ciori, la data 2010-04-24 19:31:14
De la: camiflorea, la data 2010-04-22 09:09:42cartilaj de rechin, ulei de primula, muguri de alfalfa si vitamina C rezolva fibromul fara embolizare si reactiile adverse ale acesteia!

Cum se administreaza cele enumerate mai sus? Care sunt dozele?


dozele trebuie personalizate, pt mai multe relatii pt adresa mea de mail cmlflorea@yahoo.com.
camiflorea
Postat pe 27 Aprilie 2010 13:36
Pe 8 februarie mi-a venit menstruatia, pe 9 februarie am facut embolizarea. Menstruatia s-a oprit din cauza embolizarii. Am stat o zi in spital. Dureri groaznice 4 zile. Fibromul a fost de 8,8/6,5, in total au fost 5. S-au redus la jumatate, asta inseamnand k la controlul de 3 luni, dimensiunile sunt de 5,4/4,2. Exact la 28 de zile am avut menstruatie. Cea de-a doua menstruatie a venit la o luna jumatate, dar nu a fost o menstruastie normala, mai mult mici sangerari, pe o perioada de 2 sapt jumatate. Ma simt bine, acum a mai ramas sa ma reglez. Un al doilea scan transvaginal iti poate spune mai precis situatia in care te afli. Singura mea problema acum este CM. Embolizare am facut-o la Spitalul Universitar fara sa coste nimic, doar k am platit asigurarea k persoana fara venituri pe ultimele 6 luni.
Alis_Flo
Postat pe 21 Mai 2010 13:31
Buna ziua. Si eu am doua fibroame de 3 si 4 cm. De 1 an iau Duphaston, care mi-a redus cantitatea si numarul de zile, doar ca uneori mai am cheaguri la ciclu. Intotdeauna am avut un ciclu regulat dar din toamna imi vine exact la 26 de zile. As dori sa aman embolizarea si caut tratament naturist ce ar putea trata cauza aparitiilor fibroamelor in cazul meu.
Kabbalist, am inteles ca tu ai urmat un tratament naturist si ai facut acupunctura. Te rog, daca vrei sa-mi recomanzi si mie un medic de incredere. Iti multumesc.
kudika229860
Postat pe 19 Iulie 2010 15:06
De la: kudika229860, la data 2010-07-19 15:06:42Buna ziua. Si eu am doua fibroame de 3 si 4 cm. De 1 an iau Duphaston, care mi-a redus cantitatea si numarul de zile, doar ca uneori mai am cheaguri la ciclu. Intotdeauna am avut un ciclu regulat dar din toamna imi vine exact la 26 de zile. As dori sa aman embolizarea si caut tratament naturist ce ar putea trata cauza aparitiilor fibroamelor in cazul meu.
Kabbalist, am inteles ca tu ai urmat un tratament naturist si ai facut acupunctura. Te rog, daca vrei sa-mi recomanzi si mie un medic de incredere. Iti multumesc.
am facut tratament naturist inainte de embolizare
poate ca a stagnat cresterea nodulilor, dar tot au crescut
la fel a fost cu Duphastonul

DUPA embolizare am facut acupunctura si tratament homeopat
de data asta au avut efect

de ce doresti sa amani embolizarea?
si eu am amanat - de teama...
acum, dupa, imi dau seama ca nu aveam motive
kabbalist
Postat pe 20 Iulie 2010 09:40
Si o verisoara de-am mea s-a tratat naturist, in loc sa mearga la embolizare si i-au crescut fibroamele de toata frumusetea...nu mai credeti in tampenii si mergeti la medic....embolizarea e solutia stoparii evolutiei...
kudika226898
Postat pe 20 Iulie 2010 16:13
Embolizarea este doar o intepatura in mana, durerile le calmezi cu algocalmin si multe alte calmante. Mie mi-au scazut de la 9 cm la 5 cm in 2 luni. Mai rau era dak imi era frik sa fac embolizarea decat durerea de dupa, aia trece. Nu va mai speriati de o intepatura in mana de o jumatate de ora. Cat face embolizarea nu doare nimic pt k se face un calmant inainte de a incepe. Dupa embolizare mie mi-a stagnat ciclul vreo 3 luni si l-am repornit cu progesteron. Nu se gaseste in Romania, l-am luat de pe net din Canada. Cine vrea asa ceva si cine are probleme hormonale si dereglari, ii pot posta site-ul aici. E 30$, iar posta nu e f scumpa. Eu locuiesc in Irlanda, m-a costat cu tot cu drum 43 Euro. Deci pt Romania mai mult de 50 de Euro nu costa. M-am reglat de la 10 injectii doar.
Alis_Flo
Postat pe 20 Iulie 2010 19:58
Fa embolizarea si scapi de probleme...porcariile naturiste stimuleaza cresterea fibroamelor...chiar vrei sa o afli pe pielea ta?
kudika226898
Postat pe 20 Iulie 2010 21:16
Multumesc tuturor fetelor.
Situatia este in felul urmator: Cele doua fibroame au fost descoperite in luna aprilie 2010 si dr ginecolog mi-a recomandat operatia clasica, spunand ca fibroamele sunt foarte vascularizate si nu se pot opera laparoscopic, iar daca ar fi in situatia mea, dr ginecolog mi-a spus ca nu ar face embolizare, ca exista sansa sa fie nevoie apoi de o interventie rapida, ce mi-ar pune chiar viata in pericol. Am fost apoi la dr Nechifor care mi-a spus ca fibroamele sunt de marime medie si ca nu este o situatie de urgenta dupa celelalte analize. In acel moment nu se faceau embolizari la SUUB. Am mai cules informatii si am mai fost consultata de un dr ginecolog care mi-a spus ca fibroamele pot fi tinute sub control si as putea lua tratament medicamentos. Convinsa fiind de o prietena, din iunie iau Propolicium, numai ca nu il prea suport, ovulele ma irita in zona genitala si sunt zile cand introduc atat ovulul cat si supozitorul in anus. Am citit despre fete care au rezolvat cu Propolicium in doza dubla in cure de 4-6 luni. Pe 24 iulie voi face alte investigatii si o ecografie transvaginala si voi vedea in ce stadiu sunt fibroamele. Nu am renuntat la ideea embolizarii, dar imi este teama de acele raze X ce sunt folosite in interventie si chiar recent am auzit parerea unor specialisti in fertilitate care sustin ca embolizarea poate provoca infertilitate in procent destul de mare, iar eu am 36 de ani si totusi mi-as dori un copil. Eu nu am nici un simptom, am ciclul foarte regulat de la Duphaston, destul de redus ca si cantitate si dureaza cam 3-4 zile mai mult,doar uneori am cheaguri, nu am dureri. Sunt si acum bulversata de ce mi se intampla. Voi hotari dupa 24 iulie.
kudika229860
Postat pe 21 Iulie 2010 20:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MAMA PURTATOAE 87 De la: orfea 5 August 2012 23:50
Test de menopauza 6 De la: utad 23 Noiembrie 2010 19:04
Cosmeticele pe timpul sarcinii 3 De la: kudika_10817 6 Iulie 2012 10:46
Uterul retrovers...... 61 De la: tina34 26 Februarie 2011 14:06
cum sa te ingrijesti corespunzator 1 De la: polinka 1 Octombrie 2012 17:49