Prolactina

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

oana_0606 Avatarul lui oana_0606

37 mesaje
Oras: brasov

Stie cineva ce se intampla cand iti iese prolactina prea mica sau prea mare?
Mie mi-a iesit mare si dr endocrinolog a zis ca, in momentul in care vreau sa fac un copilas sa merg la el ca trebuie sa fac un tratament.
Stiu in mare ce este prolactina ,dar poate este cineva care are aceeasi problma si ma poate ajuta.

Va multumesc !
Raporteaza abuz de limbaj
deiutza_20 Avatarul lui deiutza_20

353 mesaje

la valori de peste 25 mg/ml a prolactinei exista posibilitatea de aparitie a unui adenom de hipofiza care poate fi tratat medicamentos sau prin interventie chirurgicala daca nu se poate trata medicamentos!
claber Avatarul lui claber

25 mesaje

Prolactina marita poate arata existenta mai multor boli,dar aceasta se asociaza in interpretare cu alte analize endocrinologige.Daca medicul tau ti-a spus ca in momentul in care vrei sa ai un copil sa i la el,inseamna ca suferi de insuficienta ovariana.Si eu sufar de aceeasi boala,este un handicap cu care ne nastem(uter infantil) dar am o fetita de 12 ani saatoasa.Am descoperit ca am aceasta proble ma la 35 de ani cand m-am confruntat cu lipsa ciclului si cu o greutate peste limitelenormale,dr cu ajutorul unui endocrinolog bun am trecut cu bine si peste acest impas.
Nu ai de ce sa iti faci probleme foarte mari.Adenomul hipofizar se dzvolta in 10-15 anipentru a putea creea probleme grave.

37 mesaje

Buna !

Iti multumesc foarte mult.Sa zicem ca m-am mai linistit. Dar inafara de lipsa menstruatiei nu te simteai mereu obosita? Mie mi-a revenit menstruatia,dar tot asa ametita ma simt mereu,iar, este drept ca si eu am luat in greutate ceva Kg.

37 mesaje

Servus!

Iti multumesc mult pentru informatii

O zi faina!