Ovule contraceptive

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent Ovule contraceptive: (5 din 4 voturi)

Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
kudika045288 Avatarul lui kudika045288

11 mesaje

Buna, am 41 de ani, 2 copii si n-am de gand sa mai fac altii. Doctorul mi-a spus ca nu-mi poate monta sterilet ca am uterul fibromatos, pastile contraceptionale mi-a spus ca nu mai e bine la varsta mea, ca sa-mi fac legarea trompelor trebuie o mica operatie si mi-e frica, asa ca au ramas ovulele contraceptive. Ati folosit? Ce parere aveti? Sunt eficiente? Mi s-a recomandat Contracept M. Dar sunt interesata si de altele, daca sunt bune.
suio Avatarul lui suio

9 mesaje

Sunt intr-o situatie similara - peste 45 ani si folosesc ovule contraceptive Pharmatex - deocamdata totul e bine.
Raporteaza abuz de limbaj
tarot_healthy Avatarul lui tarot_healthy

754 mesaje

Dacă ați ajuns să citiți aceste rânduri și vă stârnesc interesul, nu este o pură întâmplare; ci este posibil ca tocmai eu să fiu persoana care vă poate ajuta cu anumite răspunsuri referitoare la viața dumneavoastră, fără să îmi dezvăluiți detalii despre viața personală, ca apoi să presupuneți că m-am inspirat. Rămâne doar să vă convingeți! Dacă sunteți interesat/ă, lăsați un E-mail pe: cassey.cassey20@yahoo.com și vă voi contacta în cel mai scurt timp posibil. http://cassey-tarot.weebly.com/ O săptămână frumoasă, vă doresc!
Fosta membra Kudika.ro
Si eu sunt in situatia ta,dar medicul meu zice ca nu mi le indica ca nu sunt sigure? habar nu am de ce
Insa dupa el nu ma pot lua prea tare ca din cauza lui era sa inebunesc, noroc ca nu m-a abandonat. Cum stai cu menstruatia? e ok?
Fosta membra Kudika.ro
De la: flavia42pop, la data 2009-07-09 11:00:34Sunt intr-o situatie similara - peste 45 ani si folosesc ovule contraceptive Pharmatex - deocamdata totul e bine.

Folosesti de mult ? ai ciclu regulat? folosesti in acelasi timp si calendarul?
suio Avatarul lui suio

9 mesaje

Folosesc de cca 3 luni, deoarece am renuntat la anticonceptionalele orale din cauza unor probleme de circulatie. Cu ciclul nu stau prea bine dar la mine e explicabil deoarece am luat anticonceptionale numai pe baza de progesteron si mi-a disparut ciclul iar dupa ce am renuntat de tot la ele nu mi-a reaparut. Totusi la mine s-ar putea sa fie si o premenopauza datorita varstei. Nu cred insa ca ovulele afecteaza ciclul. Nu folosesc alta metoda de protectie, dar deoarece eu am folosit f. multi ani anticonceptionale orale, fertilitatea mea este mult scazuta.
Fosta membra Kudika.ro
De la: flavia42pop, la data 2009-07-15 11:24:23Folosesc de cca 3 luni, deoarece am renuntat la anticonceptionalele orale din cauza unor probleme de circulatie. Cu ciclul nu stau prea bine dar la mine e explicabil deoarece am luat anticonceptionale numai pe baza de progesteron si mi-a disparut ciclul iar dupa ce am renuntat de tot la ele nu mi-a reaparut. Totusi la mine s-ar putea sa fie si o premenopauza datorita varstei. Nu cred insa ca ovulele afecteaza ciclul. Nu folosesc alta metoda de protectie, dar deoarece eu am folosit f. multi ani anticonceptionale orale, fertilitatea mea este mult scazuta.

Meersi de raspuns cred ca o sa incerc si eu. Si eu am folosit pilule multi ani, dar la varsta asta nu sunt indicate si mai ales ca am probleme cu sanii ma feresc, iar la uleiul de la prezervativev sunt alergica. Mersi mult,
kudika088298 Avatarul lui kudika088298

11 mesaje

Da folosesc si le recomand cu incredere pe cele de la Pharmatex, sunt cam scumpe dar sunt sigure si au rol si de dezinfectant asa mi-a spus medicul ginecolog. De asemenea iti ofera si o lubrifiere de calitate in timpul momentelor tandre cu sotul. Voi renunta la ele cred ca in cateva luni pentru ca ne dorim un bebita.
druidi Avatarul lui druidi

28 mesaje

ma intereseaza si pe mine. imi puteti da va rog niste detalii? se iau de la o anumita varsta, cum se administreaza, ce se intampla? si daca sunt mai bune decat pilulele. multumesc

11 mesaje

Dragele mele, sunt asistent medical si cred ca o persoana destul de autorizata pentru a va da cateva detalii despre aceste ovule contraceptive. pe scurt va spun ca sunt foarte indicate pentru persoanele cu afectiuni cardiovasculare, circulatorii sau alte cauze organice care nu permit administrarea de pilule contraceptive. Pe langa faptul ca nu dauneaza, ca utilizate conform prospectului iti ofera o garantie foarte mare de anu ramane insarcinata, are si rol de dezinfectant. Am intrebat de un renumit medic ginecolog de la mine din oras si mi-a spus ca el le recomanda la toate pacientele cu viata sexuala activa si a caror stare de sanatate nu permite administrarea de pilule contraceptive. Eu am luat si pilule Logest dar m-am ingrasaat, foarte greu mi-am reechilibrat organismul si nu le reconand la nimeni inainte de a-si face niste teste hormonale. Pilule astea nu se iau asa dupa ureche. Observ cu cata ursurinta anumiti medici, in scop de buisnes, le presciu, dar nu iau in calcul efectele adverse.Multa sanatate.
suio Avatarul lui suio

9 mesaje

Se zice ca nu sunt chiar 100% sigure, dar pentru o varsta mai inaintata, i jur de 40 ani, cand fertilitatea nu e asa mare sunt bune.Nu m-as putea pronunta daca sunt mai bune decat pastilele. eu in perioada cand luam pastile ma simteam f. sigura si fara nici o grija, dar din pacate nu mai pot lua pastile si de aceea am optat pt. ovule Pharmatex. E o mica probl. cu administrarea, ca trebuie puse intravaginal cu cateva minute inainte de actul sexual, deci ar fi putin problematic cu spontaneitatea actului in sine, dar asta e...In rest, avand si efect dezinfectant, sunt bune. Sigur, trebuie respectata conditia de a nu te spala nici inainte, nici dupa, cu sapun ci doar cu apa curata, pt. ca sapunul, chiar si in urme, distruge subst. activa. Deci mare grija la folosirea corecta... De asemenea, la un timp dupa actul sexual, substanta va curge, deci trebuie sa-ti pui un tamponel sa nu te murdaresti. E un pic deranjant, pana te obisnuiesti. Dar daca nu ai contraindicatii la pilule si te simti bine cu ele, eu as opta pentru pilule - nu ai nici o treaba decat sa nu uiti s-o iei...

11 mesaje

Nu sunt 100% sigure dar trebuie sa respecti cu strictete recomandarile din prospect. Ce se scurge este o parte din substanta dar cel mai mult este lichidul seminal, adica sperma sotului. Am grija sa port tamponele si sa mi le schimb imediat. E intr-adevar disconfort, dar placerea este mai mare.
deliapetrescu@yahoo.com Avatarul lui deliapetrescu@yahoo.com

193 mesaje

Buna ziua,
Doresc sa va impartasesc cateva detalii despre un produs NOU, unic pe piata din Romania, care ti-ar putea fi de un real folos . Este vorba despre absorbante active LOVE MOON ale corporatiei Winalite (www.edera.ro) care se deosebesc de oricare altele, prin faptul ca au incorporat in ele o banda dintr-un materal special (patentat) care, in contact cu corpul emite o mare concentratie de ioni negativi. Este un produs revolutionar, cu actiune imediata si eficace. Ionii negativi (anionii),datorita sarcinii electrice negative distrug bacteriile anaerobe(care au sarcina electrica pozitiva) avand astfel efecte benefice in starea generala de sanatate si in numeroase afectiuni : eroziune si infectii ale colului uterin cu toate tipurile de bacterii, candidoze, chist ovarian, miom uterin, fibromiom, endometrioza, infectia cailor urinare, prolaps vaginal, incontinenta urinara, arsuri si uscaciune vaginala (la menopauza), dismenoree, scurgeri excesive, herpes, cancer de col uterin etc. Actiunea generarii de anioni este complet naturala si nu are nici o contraindicatie. In plus, elimina mirosurile. Atentie ! - foarte important este ca se livreaza impreuna cu un card de autoanalize (GRATIS !) pentru aflarea imediata a starii de sanatate (in special a colului uterin) etc. In Romania aceste produse abea incep sa fie cunoscute, in lume fiind deja un miliard de beneficiari ai produsului In lume, inclusiv in America, se afla pe piata deja de 2 ani. Produsele au cetificate FDA-USA si UE. Diferenta de pret fata de absorbantele obisnuite este nesemnificativa, in raport cu multele avantaje oferite de tampoanele anionice cu protectie activa. O veste foarte bine primita de doamne si domnisoare care au optat deja pentru absorbantele LOVE MOON : de curand produsele firmei noastre s-au diversificat, iar preturile s-au micsorat, devenind mult mai atractive si accesibile tuturor femeilor care au probleme de sanatate sau doresc sa le previna. De acum inainte veti putea beneficia nu numai de absorbantele pentru ciclu normal, ciclu abundent sau pentru uz zilnic, ci si de absorbante mini, absorbantele pentru bikini, talpici cu emisii de infrarosii si de ioni negativi sau seturi cu plasturi impotriva durerilor de ciclu (ofera mai mult de 16 ore de alinare a durerilor, disconfort abdominal, eliminarea durerilor cauzate de raceala si este ideal pentru intretinerea ovarelor sau ingrijirea dupa avort).
.
Relatii : loapersonal@yahoo.com si 0745.074.755
amonRA_healthy Avatarul lui amonRA_healthy

7 mesaje

De la: andrada21091974, la data 2009-08-14 15:13:39 Dragele mele, sunt asistent medical si cred ca o persoana destul de autorizata pentru a va da cateva detalii despre aceste ovule contraceptive. pe scurt va spun ca sunt foarte indicate pentru persoanele cu afectiuni cardiovasculare, circulatorii sau alte cauze organice care nu permit administrarea de pilule contraceptive. Pe langa faptul ca nu dauneaza, ca utilizate conform prospectului iti ofera o garantie foarte mare de anu ramane insarcinata, are si rol de dezinfectant. Am intrebat de un renumit medic ginecolog de la mine din oras si mi-a spus ca el le recomanda la toate pacientele cu viata sexuala activa si a caror stare de sanatate nu permite administrarea de pilule contraceptive. Eu am luat si pilule Logest dar m-am ingrasaat, foarte greu mi-am reechilibrat organismul si nu le reconand la nimeni inainte de a-si face niste teste hormonale. Pilule astea nu se iau asa dupa ureche. Observ cu cata ursurinta anumiti medici, in scop de buisnes, le presciu, dar nu iau in calcul efectele adverse.Multa sanatate.

Salutare

Subscriu celor spuse de tine cu logestul si medicii care in scop de business recomanda pastile contraceptive, nu in urma unei consultatii corecte
Am fost la Medicover pentru un consult de rutina pt ca tocmai imi incepusem viatat sexuala. Dupa ce mi s-a facut un papanicolau care a iesit ok, doamna doctor, in 5 minute cat a durat consultatia mi-a prescris logest. In 8 luni eram complet dezechilibrata, grasa, ciclu neregulat, cosuri, etc (multe, multe probleme la care nici nu ma gandisem pana la momentul acela - 22 de ani) Dupa vreo 2 ani am reusit sa ma reechilibrez.Mentionez ca sunt o persoana foarte activa, fac aerobic si alergare din liceu (asa ma relaxez) si sanatoasa tun. Dar acele anticonceptionale prescrise la nimereala mi-au dat tot organismul peste cap.
cristina_lavinia Avatarul lui cristina_lavinia

25 mesaje

si mie mi-a prescris d-rul Sanu de la clinica Diagnosis aceste pastile desi eu luam janine, si nu prea mi-a placut cum suna"Logest", cred ca sunt vechi de pe timpul studentiei doctorului, acesta fiind cam in varsta si am mai vb cu o colega care nu mi le-a recomandat , la fel s-a plans si ea ca s-a ingrasat, menstruatie neregulata, etc, asa ca am ramas la Janine, cu care ma simt foarte bine, nu am acnee, nu am pilozitate in exces, sunt foarte multumita.singurul inconvenien este ca mi se umfla picioarele, am inceput de varice, mostenire, si mai si fumez,,,di pacate nu ma pot lasa...
vieru_cezar_iasi Avatarul lui vieru_cezar_iasi

193 mesaje

EFECTUL AVORTIV AL MULTOR METODE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

CONSECINȚE NOCIVE GRAVE PENTRU SĂNĂTATE PROVOCATE DE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE DESPRE CARE NU SE VORBEȘTE DIN INTERESE DE COMERCIALIZARE A LOR

SITE-URI CARE CONȚIN ARTICOLE ȘI CĂRȚI MEDICALE DESPRE NOCIVITATEA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

IMORALITATEA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALĂ (BAZATE PE ABSTINENȚA ÎN PERIOADA FERTILĂ A CICLULUI) - O ALTERNATIVĂ SĂNĂTOASĂ ȘI MORALĂ (ÎN ANUMITE CONDIȚII) LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

În primul rând recomand blogurile următoare :

www.augustincezar.blogspot.com/

Acest blog conține: Argumente științifice și religioase că omul este om din clipa concepției. Noua lege adoptată, prin care se acordă indemnizație și mamelor eleve și studente. Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative pentru a nu face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Consecințe fizice și emoționale ale avortului asupra femeii. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Legături cu multe alte site-uri asemănătoare. Argumente că multe dintre metodele așa – zis « contraceptive » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii). Argumente că toate metodele artificiale de contracepție sunt dăunătoare sănătății și sunt și păcate, chiar dacă soții ar avea motive care ar putea părea justificate pentru a le folosi. Când există un motiv justificat de a evita concepția, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe abstinența în perioada fertilă a ciclului (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale, metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto – termică). Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății și numai aceste metode naturale nu sunt păcate dacă se recurge la ele după căsătorie și din motive justificate. Dacă se recurge la aceste metode fară un motiv justificat, atunci devin păcate și aceste metode naturale.

Puteți intra și pe blogul următor:

www.cezar-iasi.blogspot.com/

Acest blog conține: înregistrări video cu miracole ; videoclipuri ; legături cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conțin și posturi TV on-line și posturi de radio); cărți foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc.

Vă rog intrați pe bloguri și trimiteți-le mai departe, ca să folosească și altora.

Mi-am dat licența în bioetică și am și alte studii în domeniu. Nu ca să mă laud spun ce studii am, ci pentru a arăta că sunt foarte bine documentat pe această temă.

Pentru întrebări și dialog pot fi contactat pe messenger, unde am id-ul vieru_cezar_iasi
sau pe e-mail la adresa vieru_cezar_iasi@yahoo.com

1. INFORMAȚII MAI PUȚIN CUNOSCUTE DESPRE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE (EFECTUL AVORTIV AL MULTORA DINTRE ELE) ȘI RECOMANDĂRI DE SITE-URI CARE CONȚIN ARTICOLE, FILME DOCUMENTARE ȘI CĂRȚI SCRISE DE MEDICI DESPRE NOCIVITATEA GRAVĂ A ACESTOR METODE

Unele dintre metodele artificiale de « contracepție » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii), deoarece nu sunt o piedică împotriva concepției, ci acționează după concepție, împiedicând nidația (împiedică implantarea în uter a ovulului deja fecundat). Astfel, sunt avortive :
- pilula de a doua zi, căci acționează după concepție;
- steriletul, căci acționează după concepție ;
- contraceptivele hormonale (pilulele anticoncepționale luate înainte, injecțiile contraceptive, implanturile subdermice și alte contraceptive hormonale) uneori sunt o piedică împotriva concepției, dar alteori acționează după concepție, împiedicând nidația, deci, în numeroase cazuri sunt avortive: de multe ori ele nu inhibă ovulația, fecundația are loc și în aceste cazuri acționează după fecundație, modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), făcându-l neprimitor pentru ovulul fecundat. Astfel, ele împiedică nidația în cazurile, destul de numeroase, în care fecundația totuși a avut loc, iar embrionul va fi eliminat ulterior, în timpul menstruației, de obicei fără a fi observat, datorită dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepție, embrionul are aproximativ 1,5mm).

Dar aspectul avortiv al acestor metode artificiale de contracepție este trecut de cele mai multe ori sub tăcere, deoarece există interesul comercializării lor, așa cum vom vedea mai jos. Multinaționalele câștigă sume imense de bani pe plan mondial din producerea și comercializarea acestor produse așa –zis «contraceptive ». La acest interes se adaugă și interesul celor care împart în mod nedrept resursele și manipulează opinia publică vehiculând falsa problemă a « suprapopulării » pentru a nu se vedea că adevărata cauză a sărăciei unei părți din populația lumii nu este lipsa de resurse, ci împărțirea nedreaptă a acestora de către ei. În acest sens, ei promovează controlul populației prin orice mijloace, în fapt promovează o cultură a morții, opusă culturii umane și creștine a vieții.

Unii medici spun adevărul în privința contracepției, dar alții oferă pacientelor explicații sumare, fără însă a preciza că aceasta se realizează uneori prin distrugerea și eliminarea embrionului (copilului), adică prin avort timpuriu.
Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivă, numind-o „propagandă criminală”, „plagă socială și națională”.
După cum am arătat și pe blogurile recomandate mai sus, este dovedit fără dubiu, cu argumente clare, biologice și religioase, că omul este om din momentul concepției, atât trupește, cât și sufletește. Trupește, chiar de la concepție, adică de la fecundație, ovulul fecundat (zigotul) are un cod genetic uman și propriu, diferit de codul genetic al mamei și de cel al tatălui, deci chiar de la concepție este ființă umană unică. Toate trăsăturile trupului omenesc sunt programate în codul genetic. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltării umane și conține: sexul copilului, culoarea părului și a ochilor, înălțimea, nuanța tenului, forma feței, forma nasului, chiar și firele de păr. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepției. Iar sufletește, Dumnezeu crează sufletul copilului tot în acel moment al concepției.
Viața umană este sacră și inviolabilă. Dumnezeu spune clar într-o poruncă: SĂ NU UCIZI ! Numai Dumnezeu e stăpânul vieții. Nu avem dreptul să ne atingem de viață în nici un fel. Dumnezeu vrea să se nască orice copil care s-a conceput. Sufletul copilului este creat de Dumnezeu în momentul concepției, deci nici un copil nu se concepe din întâmplare, ci din voința lui Dumnezeu. Viața vine de la Dumnezeu și trebuie primită ca un dar al său. Părinții sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții, nu stăpâni ai vieții. Nu există dreptul la moarte, există numai dreptul la viață !

Pe lângă acțiunea avortivă a multora dintre metodele artificiale de contracepție, toate metodele artificiale de contracepție au și consecințe negative asupra sănătății (efecte secundare), unele dintre ele chiar foarte grave, care vor fi prezentate mai jos.

ALTERNATIVELE la metodele artificiale de contracepție o constituie planificarea familială prin metodele naturale, bazate pe abstinența abstinența în zilele fertile ale ciclului (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale, metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto – termică). Aceste metode naturale sunt sănătoase, nu costă nimic și sunt în acord cu morala creștină dacă se recurge la ele din motive justificate. Dar dacă soții recurg la metodele naturale fără a avea vreun motiv justificat pentru a amâna sau evita conceperea unor noi copii, atunci devin păcate și aceste metode naturale.

Dar metodele artificiale de contracepție (atât cele care acționează după concepție, cât și cele care sunt o piedică pentru concepție) sunt păcate chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase sau justificate, după cum vom vedea când vom arăta imoralitatea acestor metode.

Există o singură EXCEPȚIE: este permisă din punct de vedere moral (deci nu constituie păcat) folosirea metodelor terapeutice cu adevărat necesare pentru a vindeca bolile organismului, chiar dacă se prevede că din aceasta va rezulta o piedică împotriva concepției, cu condiția ca această piedică să nu fie direct voită.

- Accesând linkul următor, găsiți o carte ce poate fi citită direct pe internet despre mijloacele anticoncepționale și efectele lor secundare fatale despre care nu se vorbește din interese de comercializare a lor. Cartea este un bilanț critic din punctul de vedere al unui ginecolog. Este scrisă de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetrică la spitalul cantonal Stans, Elveția, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper.
www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale

Aceeași carte poate fi citită și pe site-ul următor:
anticonceptionale.net/

-Informații importante despre efectul avortiv al pilulei contraceptive și despre consecințele grave asupra sănătății găsiți accesând și linkul următor :
www.avort.ro/pilula.php
Textul de pe acest site a fost scris pe baza unui studiu făcut de Dr. Chris Kahlenborn care este medic terapeut la o clinică privată din Altoona, SUA. El este autorul studiului Breast Cancer, Its Link to Abortion and Birth Control Pill (Cancerul mamar, legătura sa cu avortul și pilula de control al nașterii). Informațiile au fost oferite prin bunăvoința doamnei dr. Nicole Syed, de la Centrul Fertility Care, Londra, 21a Soho Square W1D 4NR; Tel: 020 7437 0892; e-mail: mailto:info@naprofertility.co.uk

- Un site cu informații despre nocivitatea metodelor artificiale de contracepție :
www.anticonceptionale.info/
- Iată o explicație video, în limba engleză, care demonstrează că pilulele contraceptive au efect avortiv
www.youtube.com/watch?v=jiCU46_lWeE

- Un videoclip foarte interesant, în limba română, despre nocivitatea metodelor contraceptive
www.youtube.com/watch?v=IWePvHTcjWs&feature=related
-Despre efectele avortive și dăunătoare pentru organism ale contraceptivelor artificiale – Dr. Chris Kahlenborn și Dr. Ann Moell:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/230-ce-treb...

-Contraceptivele hormonale (și în general contraceptivele artificiale) chiar sunt periculoase. Studiu cu trimiteri la articole si link-uri catre reviste si carti de specialitate despre nocivitatea contraceptivelor
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/215-contrac...

-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul că pilula și steriletul sunt avortive (cauzează avorturi timpurii) și despre nocivitatea lor și a metodelor artificiale de contracepție în general:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-fun...
-Pilulele anticoncepționale sunt avortive Autor: John Wilks, medic farmacist, M.P.S., M.A.C.P.P., octombrie 1998
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/229-cum-fun...
-Fața nevăzută a contraceptivelor:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/213-fata-ne...
-Pilula și cancerul mamar (cancerul de sân) – interviu cu Dr. Chris Kahlenborn
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/216-pilula-...
-Riscul cancerului mamar indus de pilul㠖 autor Dr. Chris Kahlenborn
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/217-riscul-...
-Despre pericolele contraceptivelor injectabile:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/214-contrac...
- De asemenea, puteți citi sau audia conferința despre avort, efectele nocive ale metodelor artificiale de “contracepție” și despre bolile cu tranmitere sexuală ținută de doamna doctor Cristina Todea – Gross, accesând linkul următor :
www.ortodoxmedia.com/inregistrare/209/Conferinta-despre-avort
ACCESÂND LINKUL URMĂTOR PUTEȚI CITI O ȘTIRE RECENTĂ DEPRE O TÂNĂRĂ DECEDATĂ DATORITĂ CONTRACEPTIVELOR. CITIȚI ȘI DAȚI MAI DEPARTE (INCLUSIV BLOGURILE ȘI SITE-URILE RECOMANDATE MAI SUS), SĂ SE AFLE ADEVĂRUL DESPRE NOCIVITATEA GRAVĂ A MIJLOACELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE, ADEVĂR ASCUNS DE CEI CARE AU INTERESE ÎN COMERCIALIZAREA LOR. Când există un motiv justificat de a evita concepția, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe abstinența în perioada fertilă a ciclului. Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății și numai aceste metode naturale nu sunt păcate dacă se recurge la ele după căsătorie și din motive justificate

www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/140089/Contraceptivele-po...
IATĂ ȘI MĂRTURISIREA CHIAR DE PE ACEST FORUM A UNEI FETE CARE S-A TREZIT ȘI ȘI-A DAT SEAMA DE NEPĂSAREA MAJORITĂȚII MEDICILOR :
www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/2560/Pauza-la-anticon...
De la: Gaby211081, la data 2009-02-09 15:31:29

Fetelor, pana la urma am gasit raspuns la intrebarea care ma framanta. Din pacate cateva din analizele hormonale pe care le-am facut nu mi-au iesit bine...Au niste valori mult prea mari iar doctora mi-a interzis sa mai iau contraceptive...Mi-a zis ca sunt niste valori de premenopauza! Asa ca s-a terminat cu pilulele! Peste vreo 3 luni va trebui sa repet analizele. Totul este de la pastile si sper ca valorile sa se stabilizeze lunile astea!!! Sper ca nu m-am trezit prea tarziu pentru ca nu am copii!!!
Sfatul meu este ca toate fetele care iau pilule de mult timp, chiar daca au facut pauza sa faca aceste analize hormonale! Daca avem impresia ca doctorilor le pasa de sanatatea noastra, ei bine in 90% din cazuri nu-i asa!!!!
Eu aveam un presentiment ca ceva nu e in regula si din cauza asta am insistat sa le fac! Si cand te gandesti ca am fost la atatea doctorite care mi-au zis ca pot lua linistita contraceptive fara sa-mi ceara nici un fel de analize! Inclusiv doctora endocrinoloaga dupa ce a vazut analizele mi-a zis ca pot sa iau in continuare Yasmine!!! Cata incompetenta!!!!
Cine n-a știut până acum toate aceste aspecte și a folosit metode artificiale de contracepție, să nu mai folosească astfel de metode măcar de acum înainte. Prin informațiile detaliate din acest material venim în întâmpinarea datoriei morale pe care o are fiecare de a se informa cât mai bine. Dacă nu s-ar informa, ar fi în ignoranță vinovată.
Legea care interzice metodele artificiale de contracepție nu e o simplă lege a dreptului uman, ci este o lege a lui Dumnezeu, care a fost dată o dată pentru totdeauna și nu poate fi schimbată niciodată. Toate Bisericile creștine exprimă într-un glas voința lui Dumnezeu care interzice sterilizarea și toate metode artificiale de contracepție. Nu trebuie să luăm exemplul oamenilor păcătoși și corupți, oricât de mulți ar fi aceștia, ci exemplul creștinilor adevărați care respectă voința lui Dumnezeu.

2. METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALĂ (BAZATE PE ABSTINENȚA ÎN PERIOADA FERTILĂ A CICLULUI) - O ALTERNATIVĂ SĂNĂTOASĂ ȘI MORALĂ (ÎN ANUMITE CONDIȚII) LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

O alternativă la metodele artificiale de contracepție o reprezintă metodele naturale de planificare familială. Mulți medici ginecologi critică metodele artificiale de contracepție și recomandă metodele naturale de planificare familială. Metodele naturale de planificare familială sunt cele care respectă ordinea firească atât în pregătirea și în desfășurarea actului sexual, cât și în finalizarea lui. Aceste metode naturale diferă între ele în funcție de procedeele de calcul al perioadelor fertilă și nefertilă ale ciclului. Ele sunt următoarele patru:

a. metoda calendarului (se mai numește și metoda Ogino-Knaus, după numele inventatorilor),

b. metoda temperaturii bazale,

c. metoda Billings (ritmul mucusului cervical)

d. metoda simpto-termică.

Metodele naturale de planificare familială:

- Nu au nici un efect negativ asupra sănătății.
- Presupun abstinența (abținerea) de la actul sexual în zilele de fertilitate sigură sau probabilă ale ciclului (abstinența periodică).
- Dacă sunt calculate corect, metodele naturale de planificare familială au un grad ridicat de siguranță, în condițiile în care femeia își cunoaște bine funcționarea ciclului menstrual (siguranță de 100% nu oferă nici metodele naturale de planificare familială, nici metodele artificiale de contracepție). De obicei, un calcul mai exact al funcționării ciclului menstrual se face într-o perioadă de 6-12 luni. Există formule de calcul al metodelor naturale de planificare familială chiar și pentru femeile care au ciclu neregulat. Dacă ciclul este foarte variabil nu se poate aplica metoda calendarului, însă, în acest caz, se pot aplica următoarele trei metode naturale (a temperaturii, metoda Billings și metoda simpto-termică).
Există mărturii ale unor soți care folosesc numai metode naturale de planificare familială și declară că sunt foarte mulțumiți de ele.
- Din punct de vedere moral, metodele naturale de planificare familială sunt conforme cu criteriile moralei catolice și cu criteriile obiective ale moralității, bineînțeles dacă sunt utilizate după căsătoria creștină și dacă evitarea concepției prin recurgerea la ele nu provine din egoism, ci există motive justificate ca soții să evite concepția unor noi copii sau să distanțeze concepțiile copiilor. În aceleași condiții, metodele naturale de planificare familială sunt acceptate și de unele dintre Bisericile Ortodoxe. (Bisericile Ortodoxe din anumite țări nu acceptă nici metodele naturale de planificare familială, acceptând doar abstinența totală ca singură soluție pentru cei care nu mai vor noi copii) După cum vom explica spre sfârșitul materialului, Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe care acceptă metodele naturale de planificare familială sunt consecvente cu ele însele și atunci când consideră permisă folosirea metodelor naturale de planificare familială pentru motive justificate, precum și atunci când arată că e nepermisă folosirea metodelor artificiale de contracepție, chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase sau justificate.
- Metodele naturale nu numai că nu pun în pericol relația dintre soți, ci dimpotrivă, încurajează iubirea și respectul dintre ei.
- Favorizează dăruirea totală a soților.
- Nu costă nimic.
- E clar că NU este permis să se facă avort dacă totuși s-ar concepe copilul în cazurile de excepție ale metodelor naturale, în cazurile erorilor de calcul sau în oricare alt caz.
- Dacă o nouă sarcină ar expune direct la un pericol real și foarte grav viața mamei, abstinența periodică nu poate fi recomandată și nici urmată. În asemenea cazuri se impune consultarea unor medici de încredere și cu principii creștine.

E adevărat că această abstinență periodică presupune un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soții tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când răul se face mai ușor, dar este foarte dăunător. Însă cine trăiește cu înțelepciune alege lucrurile bune și sănătoase (metodele naturale), chiar dacă acestea presupun un sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafață par ușoare, dar în realitate sunt pline de răutate și otravă (metodele artificiale de contracepție).

Iată și un link cu cărți, dintre care două sunt despre metodele naturale de planificare familială (Autocontrolul fertilității pe cale naturală și Planificarea familială după morala catolică):
www.profamilia.ro/soti.asp

Un articol foarte interesant despre metodele naturale:
www.darulvietii.cnet.ro/index.php?option=com_content&task=view&i...

Un articol interesant, intitulat « Reglarea naturală a concepției neînțeleasă »
www.darulvietii.cnet.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=275

Cine dorește detalii despre procedeele de calcul ale metodelor naturale de planificare familială, cine mai dorește materiale informative sau cine are întrebări despre cele scrise în acest material poate să scrie la următoarea adresă de e-mail: vieru_cezar_iasi@yahoo.com sau pe messenger, la id vieru_cezar_iasi

3. CONSECINȚE NOCIVE GRAVE PENTRU SĂNĂTATE PROVOCATE DE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

Metodele artificiale de contracepție se împart în :

A. Metode ireversibile (sterilizare definitivă)

a)Sterilizarea masculină (vasectomie) constă în ligatura chirurgicală a canalelor deferente.

b)Sterilizarea feminină constă în ligatura sau rezecția trompei (tubei) uterine. Aceste metode sunt intervenții definitive și infirmități. Atât pentru femeie, cât și pentru bărbat pot provoca: hemoragii după operație, infecții, hematomul inciziei, dureri, traumatizarea vaselor sanguine sau a tractului intestinal, tumefacții, complicații legate de anestezia locală sau generală, etc.; iar numai pentru bărbat: inflamația testiculelor și senzații dureroase, granulomi formați de spermă lângă testicule, etc.

Mai multe despre consecințele sterilizării asupra sănătății puteți citi accesând, pe linkul următor, cartea pe care am recomandat-o și mai sus, scrisă de medicul ginecolog Rudolf Ehmann, în colaborare cu Otto Döpper

Persoanele care se sterilizează fac păcat mare. Chiar dacă au deja un anumit număr de copii, trebuie să se gândească la faptul că poate Dumnezeu vrea să aducă la existență și alte ființe umane prin intermediul lor, precum și la faptul că nu au dreptul moral să recurgă la sterilizare. Apoi, trebuie să se gândească și la faptul că unele împrejurări ale vieții lor se pot schimba, adică le poate deceda soțul / soția și, recăsătorindu-se, poate că vor dori să aibă măcar un copil și cu noul soț / noua soție.
Unele persoane sunt sterile fără intenție, dar nu fără cauză. Cauzele sterilității pot fi multiple, de exemplu, pentru cine nu știe, pesticidele de pe legume cauzează sterilitate. Aceste persoane trebuie să se roage cu stăruință și să urmeze tratamentele prescrise de medic pentru înlăturarea sterilității. Dar dacă până la urmă tot nu obțin vreun rezultat, pot să adopte un copil sau mai mulți, dacă vor.

B. Metode reversibile

a) Pilula „de a doua zi” (sau așa-numita „contracepție de urgență”) este o metodă cu efect avortiv, deoarece acționează după concepție, împiedicând nidația (ucide ovulul fecundat sau modifică învelișul intern al uterului, care devine neprimitor pentru ovulul fecundat). Prezintă efecte secundare grave, putând provoca : sarcini extrauterine, amețeli, grețuri puternice, vărsături, dureri, senzații neplăcute în sâni, hemoragii uterine, dereglări ale ciclului menstrual, etc. De exemplu, Sir Libunam Daonaldson, consilierul – șef pe probleme medicale al guvernului Marii Britanii, a avertizat medicii britanici că un anumit tip de pilule „de a doua zi”, Levonelle și Levonelle-2, determină o rată crescută a sarcinilor extrauterine.

Mai multe despre consecințele foarte dăunătoare provocate de pilula de a doua zi, puteți citi accesând linkul următor :
www.provita.ro/avortul/pilula-de-a-doua-zi

b) Contracepția prin dispozitiv intrauterin (prescurtat D.I.U., se mai numește sterilet sau spirală). Este un dispozitiv din material plastic, cu fir de argint sau de cupru, care se inseră în cavitatea uterină. Steriletul împiedică nidația (implantarea în uter), deci are efect avortiv.
Ca urmare a folosirii steriletului pot apărea: sarcini extrauterine, crampe dureroase, contracții uterine în încercarea de a respinge corpul străin, infecții, expulzie spontană, sarcini pe sterilet, obstrucție tubară (și prin aceasta sterilitate), perforație uterină latentă provocând hemoragie internă și peritonită, cancer cervical, cancer la endometru, menstruații mai abundente, prelungite și dureroase, febră sau frisoane, dureri sau sângerări în timpul actului sexual, sângerări intermenstruale (toate aceste sângerări putând duce la anemie), scurgeri vaginale abundente sau cu miros neplăcut, dereglarea ciclurilor menstruale. Riscul sarcinii extrauterine la femeile care poartă sterilet este de zece ori mai mare decât la femeile care nu-l poartă. Datorită efectelor deosebit de dăunătoare, companiile care fabrică sterilete în S.U.A. au fost date în judecată de numeroase femei care s-au îmbolnăvit. Drept urmare, din anul 1986, aceste companii au încetat să le mai vândă pe piața americană. Ceea ce nu înseamnă că respectivele fabrici nu mai produc sterilete, însă, din anul 1986, ele sunt fabricate numai pentru export. Există informații că femeile din România au început să evite steriletele.

-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul că pilula și steriletul sunt avortive (cauzează avorturi timpurii) și despre nocivitatea lor și a metodelor artificiale de contracepție în general:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-fun...

- Și în cartea pe care am amintit-o se vorbește inclusiv despre consecințele grave ale folosirii steriletului. În întreaga carte este vorba despre mijloacele anticoncepționale și efectele lor secundare fatale despre care, în general, nu se vorbește din interese comerciale. Un bilanț critic din punctul de vedere al unui ginecolog. Cartea este scrisă de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetrică la spitalul cantonal Stans, Elveția, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper.

Iată un fragment din această carte, referitor la sterilet :
Spirala sau IUD (Intra-Uterin-Device)
Există deja de la începutul secolului 20. Pe vremea aceea se fabrica din ceramică. Din cauza unor experiențe neplăcute s-a renunțat, dar în perioada contemporană, noile materiale sintetice ar putea-o readuce masiv în uz.
Spirala este în primul rând un mijloc abortiv timpuriu. Prin producerea intenționată a unei congestii de iritație în țesutul conjunctiv uterin, implantarea embrionului este împiedicată și acesta moare. Rolul spermicid al cuprului înglobat în materialul spiralei moderne nu schimbă hotărâtor acest mecanism de funcționare. Tot atât de puțin convingătoare este și descrierea mai recentă a spiralei care pretinde că IUD pur și simplu ar împiedica realizarea fecundării.
Efecte secundare
Cele mai importante sunt, aici, infecțiile, mai ales în zona trompelor uterine, ceea ce conduce adesea la închiderea lor și deci la sterilitate. Datorită acestor infecții apare un mare pericol de sarcină extrauterină (de 10 ori mai frecventă decât la femeile fără spirală) și sarcină ovariană (de 4 ori mai frecventă). Prin urmare, implantarea unui IUD la o nulipară este, din punctul de vedere al ginecologiei academice, un procedeu greșit profesional.
Un alt efect sunt perforații ale uterului, însoțite de pericolul rănirii peretelui intestinului, de exemplu.
Sângerările și durerile sunt alte posibile efecte secundare.
În SUA, din cauza acestor factori de risc, se află în curs circa 2500 procese de responsabilitate personală, implicând pretenții la daune de ordinul a miliarde de dolari. Din această cauză, din anul 1987, IUD a fost retras de pe piață în SUA. Industria farmaceutică a avut această inițiativă chiar înainte de a se fi pronunțat interdicția FDA (Food and Drug Administration). Această abilă mișcare de șah a avut drept scop asigurarea posibilității de a produce în continuare spirale pentru export în alte țări. Verdictul FDA ar fi provocat mari dificultăți pentru continuarea exportării produsului.
Și în acest caz putem constata un spectru larg de efecte colaterale, pe de o parte, iar pe de alta, efectul de avort timpuriu, cu aspecte etice care nu pot fi trecute cu vederea.

c)Contracepția hormonală : - Pilulele „anticoncepționale” (denumite și COC sau pilule orale combinate) asociază două substanțe hormonale: estrogenul și progesteronul (iar pilula monohormonală sau POP e făcută numai pe baza unei singure substanțe hormonale, progesteronul), existând foarte multe variante și nume comerciale, producția acestora devenind o afacere rentabilă, de unde și publicitatea deșănțată făcut㠄pilulei”. Afacerile rentabile și publicitatea există și în cazul altor metode artificiale de contracepție. Pilulele anticoncepționale (atât cele combinate, COC, cât și cele monohormonale, POP) împiedică uneori concepția, dar alteori acționează și după concepție împiedicând nidația, deci uneori au și efect avortiv, așa cum am explicat mai sus. În ceea ce privește efectul avortiv al pilulelor, iată câteva citate ale unor specialiști actuali care au studiat problema și au ajuns la această concluzie. Mutschler : „Contraceptivele orale împiedică implantarea ovulului fecundat, atunci când ovulația a avut loc”. Finjentscher (Münster) arată că în 7% din cazurile în care are loc fecundația ovulului la persoanele care iau pilule, contracepția (mai exact avortul timpuriu) e datorată împiedicării nidației. Beller (Münster) vorbește despre efectul avortiv al pilulei, care ar trebui numit㠄avort precoce” (avort timpuriu). Taubert și Kuhl vorbesc în cartea lor „Kontrazeption mit Hormonen” („Contracepția cu hormoni”) apărută în 1980, despre „efectul de împiedicare a nidației la aproape toate tipurile de pilule”. În 1985 la Congresul „National Abortion Federation” din Boston s-a făcut această declarație: „Nu vă înșelați. Pilula și steriletul sunt avortive.” (și nu numai pilula și steriletul sunt avortive, după cum veți vedea mai jos). Consecințele folosirii contraceptivelor hormonale sunt extrem de variate și frecvente (la unele femei, aceste consecințe pot apărea mai repede, iar la altele pot apărea în timp). Prin pilulele „anticoncepționale” se introduce în organism un surplus de hormoni sintetici, chimici, modificați în laborator, care, în timp, se depozitează în organism.

Mulți medici ginecologi dau o listă foarte lungă a efectelor folosirii pilulelor contraceptive. Variază de la efecte ușoare: obezitate, creșterea poftei de mâncare, tensiuni și dureri mamare, dereglarea regularității ciclului menstrual, senzații de greață, vomă, oboseală, iritabilitate, depresii acute, dureri de cap acute, sângerări intermenstruale, amenoree , frigiditate, până la efecte grave: pilozitate accentuată (apariția din abundență a părului pe corpul femeii), hiperlipemie , embolie pulmonară, scăderea toleranței la glucoză cu riscul apariției diabetului zaharat, icter de tip colestatic , distrofii mamare și în special diferite forme de cancer hormonodependent : cancer mamar, cancer uterin și al colului uterin. Cancerul de col uterin este determinat de hormonii pilulei contraceptive, consideră doctor Amy Berrington de la Cancer Research, Oxford, fiind în acord cu autorii unui studiu sintetizat de Agenția Reuters. Cercetările au fost făcute pe mai multe cazuri de femei bolnave. În ce privește cercetările prezentate la a treia conferință europeană a cancerului de sân, acestea au arătat că pericolul acestei maladii este cu 26% mai mare la utilizatoarele de pilule, în comparație cu cele care nu le utilizează. În același timp, la femeile care iau pilule de mai mult timp, pericolul de a dezvolta această boală este de până la 56%.
Mai pot apărea accidente cardio-vasculare (mai ales la fumătoare și la femeile care au trecut de 35 de ani) : infarct, hipertensiune arterială, accidente vasculare cerebrale, hipercoagubilitate cu accidente tromboflebitice (tromboze venoase profunde, tromboză cerebrală), ateroscleroză , ischemie coronariană . Un studiu făcut între anii 1977-1981 în Anglia pe 200.000 de femei arată că, la femeile care folosesc pilule, procentajul deceselor cauzate de afecțiuni cardiace și vaso-cerebrale e cu 40% mai ridicat decât la femeile care nu folosesc. Pericolul hemoragiei cerebrale este de 6,5 ori mai mare, iar la femeile care mai și fumează, acest pericol este de 22 de ori mai mare decât la femeile care nu folosesc pilule. Pericolul de infecții pelviene e de 7 ori mai mare la femeile care folosesc pilule decât la celelalte.
Există apoi riscul sterilității. În S.U.A. sunt circa un milion de femei devenite sterile din cauza pilulei și numărul lor crește cu circa 100.000 pe an.
Se mai poate aminti blocajul permanent al funcției hipotalamice , încetarea creșterii la persoanele care sunt încă în creștere și iau pilule anticoncepționale.
La nivelul colului uterin, al ovarului sau al vaginului, s-au întâlnit modificări morfopatologice .
Există și alte consecințe : accidente respiratorii, sarcini extrauterine (deoarece contraceptivele hormonale modifică mișcările peristaltice ale trompelor uterine, prin secrețiile steroidiene ovariene), nașteri premature, edeme sau dureri la picioare, crize de respirație, dureri în abdomen, piept sau braț, tulburarea vederii, îngălbenirea ochilor sau a pielii, iar unii specialiști consideră că răspândirea bolii SIDA nu e străină de folosirea pilulei, întrucât pilula ar slăbi sistemul imunitar. Contraceptivele orale au și un rol în trecerea în stare de parazit a Candidei saprofite, ducând la candidoză . De asemenea, pilulele favorizează și alte boli cu transmitere sexuală, tricomoniaza și chlamidia , deoarece modifică pH-ul vaginal, stimulând bacteriile și microbii.

- Contraceptivele injectabile, la fel ca și pilulele, împiedică uneori concepția, iar alteori acționează după concepție, impiedicând nidația, deci uneori au efect contraceptiv, alteori au efect avortiv. În ultimii ani au fost date publicității mai multe studii cu privire la rolul contraceptivelor injectabile în producerea cancerului de sân. Contraceptivele injectabile prezintă aceleași consecințe negative asupra sănătății ca și pilulele anticoncepționale. În plus, pot avea ca efect erupții cutanate , acnee , pigmentarea pielii, iar studii recente arată și o altă consecință a folosirii acestei metode: scăderea densității osoase care poate duce mai târziu la apariția osteoporozei . Această metodă poate avea și următoarele consecințe: sângerări vaginale care durează mult și sunt abundente, puternice dureri de cap, depresii majore, urinări frecvente, îngălbenirea pielii sau a ochilor, menstruații prelungite sau, dimpotrivă, amenoree (lipsa menstruației).

- Implanturile subdermice presupun intervenția chirurgicală. Au tot acțiune hormonală. Uneori au efect contraceptiv, alteori acționează după concepție, deci au și efect avortiv. Consecințele negative asupra sănătății sunt aceleași ca și în cazul pilulelor și al injecțiilor hormonale. În plus, implanturile mai pot avea următoarele consecințe negative asupra sănătății: chisturi ovariene, creșterea dimensiunii ovarelor, dificultăți de vedere, căderea părului de pe cap, scurgeri vaginale.

- Există și alte tipuri de contracepție hormonală mai puțin răspândite, dar au aceeași acțiune (uneori contraceptivă, alteori avortivă) ca și cele descrise mai sus, precum și aceleași consecințe negative asupra sănătății.

Iată un curs foarte interesant care prezintă adevărul despre metodele artificiale de contracepție, realizat de doamna doctor Christa Todea – Gross. Cursul poate fi citit sau audiat accesând linkul următor :
www.adevaruldespreavort.ro/arhiva/cursuri/Dr. Christa Todea-Gross - Conceptia si nidatia dar si metodele contraceptive, metodele avortive, spermicidele, toxina Nonoxinol 9, avortul hormonal, fertilizarea in vitro, RU 486, steriletul (DIU).pdf

d) Substanțele spermicide locale sub formă de creme, spumante, geluri, folii, burete cu spermicid, ovule, tablete, care se introduc în vagin înainte de contactul sexual, au eficacitate slabă. Drept consecințe, pot apărea fenomene inflamatorii și alergice locale atât pentru femeie, cât și pentru bărbat. În cazul în care totuși a avut loc fecundația, chiar și spermicidele pot avea efect avortiv, pentru că ucid ovulul fecundat sau împiedică nidația lui.
În plus, substanțele spermicide pot duce la conceperea unui copil cu malformații.
Spermicidele acționează prin intermediul unei substanțe chimice toxice numită Nonoxinol 9 (care poate fi introdusă în lubrifiant) care este teratogen pentru copil provocând malformații și chiar avorturi timpurii (în urma fecundării, zigotul prezintă malformații din cauza spermicidelor, substanțelor toxice, care duc de regulă la avorturi timpurii și pierderi ulterioare de sarcină)

e) Actul sexual întrerupt („coitus interruptus” sau „ejacularea afară”) este una dintre cele mai nesigure metode contraceptive, deoarece există spermatozoizi și în picăturile de lichid prespermatic (eliminarea unui lichid în timpul actului sexual, înainte de ejaculare), nu numai în sperma eliminată la sfârșit, iar o singură picătură de lichid prespermatic este suficientă pentru ca o femeie să rămână însărcinată (bineînțeles, dacă se află în perioada fertilă a ciclului menstrual). De asemenea, câțiva spermatozoizi se pot desprinde în timpul actului sexual și pot pătrunde în vagin, iar unul dintre ei poate ajunge la ovul. Această metodă determină o stare de anxietate și tensiune psihică și, pe termen lung, poate provoca impotența la bărbat și frigiditatea la femeie. Mai este denumită și onanism, de la păcatul lui Onan, criticat în Biblie, după cum vom vedea mai pe larg puțin mai jos, când vom arăta imoralitatea metodelor artificiale de contracepție. Unii confundă onanismul cu masturbarea. Nu trebuie confundate, dar ambele sunt păcate. Despre masturbare vom vorbi spre finalul materialului.

f) Prezervativul masculin (condom) este rău tolerat și nu asigură protecție totală nici împotriva infecției cu virusul imunodeficienței umane (HIV), nici împotriva altor boli cu transmitere sexuală. Pe lângă faptul că se pot rupe, pot aluneca sau pot avea defecte de fabricație, în latexul prezervativelor pot apărea anumite fisuri foarte mici, invizibile cu ochiul liber, dar prin care virusul HIV poate trece cu mare ușurință, pentru că este mult mai mic. Mărimea fisurilor care apar în mod natural în latexul prezervativului este de până la 5 microni, iar virusul mediu HIV are aproximativ 0,1 microni. În termeni de mărime, asta înseamnă că virusul HIV poate trece printr-o fisură din latexul prezervativului tot atât de ușor precum trece o pisică printr-o ușă deschisă de garaj. După unii cercetători, riscul infectării cu HIV în cazul folosirii prezervativului este în jur de 15%, iar după alți cercetători acest risc este chiar în jur de 35%. Dar chiar luând în calcul riscul cel mai mic (în jur de 15%), cine folosește prezervativul și are relații sexuale cu mai mulți parteneri, nu poate avea vreo garanție că mai devreme sau mai târziu nu se va infecta, după cum nu are nici o garanție cel care zboară cu un avion dintr-o sută, deși 15 dintre ele se vor prăbuși. Acest virus poate avea o perioadă de incubație de la câteva luni până la câțiva ani, uneori chiar opt sau zece ani, astfel încât o persoană care este infectată cu HIV poate părea perfect sănătoasă mai mulți ani, dar în realitate este seropozitivă și poate transmite altora virusul HIV. Cea mai sigură apărare față de virusul HIV nu este folosirea prezervativului, ci este abstinența înainte de căsătorie și fidelitatea între soț și soție după aceea. Prin prezervative se creează o falsă speranță de securitate împotriva HIV și se încurajează promiscuitatea. Există și un documentar despre SIDA, intitulat „Fără o a doua șansă”, în care se vorbește și despre falsa speranță a așa-zisului „sex sigur” („safe sex”). Virusul HIV distruge sistemul imunitar al organismului, care devine incapabil să se apere în lupta cu infecțiile. De multe ori, abia după mai mulți ani de la infectarea cu HIV organismul dezvoltă o serie de boli, care în condiții normale ar fi fost stopate de sistemul imunitar. O persoană poate afla dacă este seropozitivă sau nu, în urma unui test HIV, care se face gratuit la centrele de transfuzie sanguină și la alte centre. Acest test pune în evidență anticorpii produși de organism, care pot fi descoperiți după ce au trecut șase luni de la infectare. După cum se știe, nu există vindecare pentru persoanele infectate cu HIV, ci este posibilă doar o încetinire a evoluției bolii, deci o întârziere a decesului cu cel mult câțiva ani.
Virusul HIV se transmite prin: contact sexual, sânge infectat (transfuzii de sânge infectat, folosirea unui instrumentar medical infectat, body – piercing și tatuare, folosirea în comun a unor obiecte tăioase ce pot produce leziuni ale pielii: lame de bărbierit, instrumente de manichiură și pedichiură, periuța de dinți), de la mama infectată la copil (30% dintre copiii concepuți de o mamă seropozitivă moștenesc virusul). Virusul HIV se poate transmite și prin contact sexual anal sau oral și uneori se poate transmite chiar prin sărut pasional (virusul HIV a fost localizat și în alte fluide corporale diferite de sânge, cum ar fi: spermă, secreții vaginale, salivă, lacrimi, etc.).
Virusul HIV nu se transmite prin: tuse sau strănut, deci prin aer; atingere, îmbrățișare, sărut prietenesc pe obraz; trăind sau muncind în preajma unei persoane infectate; folosirea grupurilor sanitare în condiții igienice; utilizarea veselei în comun; înțepături de țânțari sau alte insecte; băi, bazine, adică prin apă; prosoape, clanțe de uși, telefon sau computer. Ca și actul sexual întrerupt, folosirea condomului poate provoca anxietate și tensiune psihică, precum și alte efecte de ordin psihic. De asemenea, mai poate provoca iritații la nivelul organelor genitale.

g) Prezervativul feminin (diafragma sau obturator cervical și cupola cervicală) este făcut în funcție de dimensiunile fiecărei femei. Are eficiență mediocră și este, de asemenea, rău tolerat. Poate provoca aceleași efecte negative ca în cazul folosirii condomului (iritații, anxietate, tensiune psihică, precum și alte efecte de ordin psihic). În plus, poate provoca infecții ale aparatului urinar. După cum se observă, nu există vreo metodă artificială de contracepție lipsită de urmări negative, mai mult sau mai puțin grave, pe plan fizic și psihic pentru femeie, dar și pentru bărbat, iar unele dintre ele sunt și avortive.
Accesând linkul următor găsiți un articol foarte interesant despre pilulă, sterilet și prezervativ:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/65-stiati-c...

Un FILM DOCUMENTAR foarte interesant, intitulat « Fără o a doua șansă », subtitrat în română, ce poate fi vizionat accesând linkul următor :
www.adevaruldespreavort.ro/video-filme-documentare/16-boli-cu-tr...

ALT FILM DOCUMENTAR, INTITULAT « ALEGERILE SI HIV, SIDA - CHOISES AND HIV, AIDS » - MARTURIILE SI VIATA UNOR FEMEI, BARBATI, COPII CARE AU FOST INFECTATI CU HIV, SIDA (subtitrat in romana)

FILMUL DOCUMENTAR “Sexul - Minciuni si adevărul; Sex - Lies And The Truth”, subtitrat în română :
Sexul protejat (sexul inainte de casatorie), prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala, HIV, SIDA, Sifilis etc. sau sarcinile "surpriza" ?
Afli raspunsurile dar si raspunsul la alte intrebari importante in ceea ce priveste sexul, sexualitatea, Industria Avorturilor, promovarea prezervativelor pentru "sex protejat" etc. dupa ce vizionezi urmatorul film documentar, accesând linkul următor :
www.adevaruldespreavort.ro/video-filme-documentare/15-filme-desp...

Un documentar realizat de asociația « Doctors for Life », intitulat DOCTORS FOR LIFE. IN YOUR FACE - Protectia prezervativului impotriva bolilor cu transmitere sexuala adevar sau minciuna? Despre bolile cu transmitere sexuala, bolile venerice: HIV, SIDA, Sifilis, Chlamydia, Gonoreea (blenoragia), Herpesul genital, HPV etc. Documentarul este în limba engleză, dar pe acest site puteți găsi și documentare subtitrate în limba română.
"Doctors for Life" este o asociatie non-guvernamentala si non-profit ce are peste 1100 de membri doctori si personal medical. Documentarul poate fi vizionat accesând linkul următor :

Și un articol în care doctorii dezvăluie eșecul prezervativelor, intitulat Avertismente despre prezervativ :
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/56-avertism...

4. IMORALITATEA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

Deja filosofii de dinainte de creștinism ajunseseră la concluzia că ceea ce este imoral este întotdeauna vătămător. În acest sens, filosoful grec Platon spunea că nici un lucru nu este folositor dacă nu e conform moralei: nu pentru că ceea ce este folositor e moral, dar pentru că ceea ce este moral este folositor. Publicitatea care se face unor metode contraceptive artificiale este determinată de interese comerciale, în nici un caz de intenții benefice. Toată această propagandă se pretinde umanistă și filantropică. Pretinde că vizează binele omenirii, dar de fapt ascunde scopuri și interese negative: e vorba de dorința popoarelor bogate, amenințate cu dispariția datorită natalității foarte scăzute, de a deține controlul demografic al planetei, considerând că populațiile sărace, în permanentă creștere, constituie o amenințare pentru bogățiile lor. Și apoi mai sunt la mijloc marile interese financiare: sume imense de bani pe care le câștigă multinaționalele, fabricând și comercializând produsele artificiale de contracepție. Cum acestea sunt din ce în ce mai puțin folosite în țările bogate, dovedindu-se a fi nocive sănătății, se caută noi piețe de desfacere, invadând în special țările africane și cele din fostul bloc comunist.

Nu este păcat plăcerea actului sexual între soț și soție, după căsătoria creștină, cu condiția ca ei să respecte ordinea firească. Ordinea firească este perturbată prin metodele artificiale de contracepție.
După cum nu constituie păcat actele sexuale dacă au loc între soț și soție, după căsătoria creștină și dacă se respectă ordinea firească, la fel nu constituie păcat actele sexuale săvârșite după vârsta fertilității, în aceste condiții.

Toate metodele artificiale de contracepție sunt imorale și deci păcate mari, cu excepția celor terapeutice, cu adevărat necesare pentru a vindeca bolile organismului, cu condiția ca piedica pentru concepție să nu fie direct voită. Din Biblie reiese că Dumnezeu nu este de acord cu metodele artificiale de contracepție. De exemplu, în Geneza (Facerea) 38,9-10 este criticată metoda actului sexual întrerupt (păcatul lui Onan). La evrei era obiceiul ca, atunci când murea un bărbat, fratele său s-o ia în căsătorie pe soția acestuia. Așa a făcut Onan, dar, ca să nu conceapă copii, el practica metoda actului sexual întrerupt. Lui Dumnezeu nu i-a plăcut acest lucru și l-a pedepsit. Uneori se face în favoarea folosirii metodelor contraceptive următoarea argumentație: „decât să se facă avort, e preferabil să se recurgă la metode contraceptive”. Acestă argumentație aparține unei mentalități care îi recunoaște lui Dumnezeu numai jumătate din drepturile de proprietate asupra vieții, adică îi recunoaște lui Dumnezeu dreptul asupra vieții, dar nu și asupra mecanismelor delicate care stau la originea vieții. Atât avortul cât și contracepția fac parte, la nivele diferite, dintr-o cultură care refuză viața și refuză invitația de a fi simpli colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții. Ele au la bază orgoliul omului care își asumă drepturi pe care nu le are. Apoi, cum am văzut, multe dintre metodele contraceptive sunt de fapt avortive. Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe care acceptă metodele naturale de planificare familială sunt consecvente cu ele însele și atunci când consideră permisă folosirea metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste, și atunci când arată că e nepermisă folosirea metodelor artificiale de contracepție, chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase. Papa Paul al VI-lea în enciclica „Humanae vitae” („Viața umană”) arată că există între cele două cazuri o diferență esențială: în primul caz (de folosire a metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste) soții se folosesc în mod legitim de o dispoziție naturală; în celălalt caz (de folosire a metodelor artificiale de contracepție) ei împiedică desfășurarea proceselor naturale. E adevărat că și într-un caz și în celălalt, soții se pun de acord în intenția reciprocă de a evita copilul pentru motive plauzibile, nedorind ca el să se conceapă; dar e la fel de adevărat că numai în primul caz ei știu să renunțe la folosirea căsătoriei (la relații sexuale) în perioadele fertile când, pentru motive juste, concepția nu e dorită, și că se folosesc de ea (au relații sexuale) în perioadele nefertile. Făcând aceasta, ei dovedesc o iubire cu adevărat și pe deplin onestă. În exortația apostolic㠄Familiaris consortio” („Legătura de familie”), Papa Ioan Paul al II-lea scrie că soții care folosesc metode artificiale de contracepție „manipulează și înjosesc sexualitatea umană, cu aceasta înjosindu-se pe ei înșiși și alterând valoarea dăruirii totale. Față de limbajul care exprimă în mod firesc dăruirea reciprocă și totală dintre soți, contracepția artificială opune un limbaj în mod obiectiv contradictoriu, conform căruia nu mai este vorba de dăruire reciprocă totală. Urmează de aici nu numai refuzul deschiderii la viață, ci și o falsificare a adevărului lăuntric al iubirii conjugale, chemată să fie o dăruire a persoanei întregi.” Această diferență antropologică și morală între contracepție și metodele naturale de planificare familială implică două moduri de gândire ireductibile unul la celălalt asupra persoanei și asupra sexualității umane.

Biserica îi elogiază pe soții care, printr-o hotărâre bine gândită, luată în comun, primesc cu generozitate să crească în mod corespunzător chiar și un număr mai mare de copii. Sfânta Scriptură și Biserica văd în familiile numeroase un semn al binecuvântării lui Dumnezeu și al generozității părinților. Soții înțelepți, bogați sau săraci, nu se sperie niciodată de un număr mai mare de copii, știind că fiecare copil vine în lume cu un creier și două brațe, care în timpul vieții lor produc mai mult decât consumă. Apoi, frații mai mari îi ajută pe părinți în creșterea celor mai mici. S-au văzut deseori părinți numai cu un singur copil slujindu-i acestuia ca niște robi și alți părinți cu câte șase, zece, doisprezece sau chiar mai mulți copii, care erau crescuți în frica de Dumnezeu și disciplinați, iar părinții erau iubiți, respectați și ajutați. Cu toate că în România de azi pentru mulți viața este destul de dificilă din punct de vedere material, totuși sunt la blocuri în orașe și la sate familii care, fie că dispun, fie că nu dispun de o stare materială prea bună, totuși au mulți copii. Străbunii noștri, în înțelepciunea lor, au apreciat loialitatea, optimismul și buna dispoziție în casele cu mulți copii. În plus, de multe ori, ultimul copil dintr-o familie numeroasă a fost un om de seamă sau un sfânt: de exemplu, Mozart a fost al cincilea copil din familie, Rembrandt al șaselea, Wagner al șaptelea, Napoleon al optulea, Sfântul Ignațiu al treisprezecelea, Schubert al treisprezecelea, Franklin al paisprezecelea, Benedict Lobre al cinsprezecelea, etc. Și chiar dacă ar ajunge un om obișnuit, tot are dreptul la viață. Multor oameni le pare rău la bătrânețe că au puțini copii și spun că dacă ar fi acum tineri ar face mai mulți. Familia numeroasă este o desăvârșită societate minusculă. Copiii unei familii numeroase nu suspină după copiii vecinilor pentru a se juca cu ei, nu-i caută, căci fiind mulți, își pot îndeplini trebuințele lor copilărești, în casa părintească, sub supravegherea părinților: astfel, ei devin bine crescuți, fără a fi expuși la influențe negative. Asemenea cu o prisacă de albine și reginele sale, familia cu numeroși copii adună mierea vieții pentru fiecare dintre ei.

Așa – zisa « problemă demografică » este o falsă problemă. Adevărata problemă este împărțirea nedreaptă a resurselor

Au o părere greșită cei care cred că creșterea demografică (creșterea foarte mare a populației Pământului) va determina epuizarea resurselor omenirii. Creșterea foarte mare a populației Pământului nu va determina epuizarea resurselor omenirii și iată de ce:
- statistici recente, furnizate de F.A.O. arată următorul fapt: creșterea anuală a populației este de 1,60%, în timp ce creșterea anuală a produselor agricole este mai mare: 4%, aceste produse fiind cele care stau la baza hranei populației.
- în ce privește posibilitățile de alimentare, globul pământesc are resurse de hrană pentru mult mai mulți oameni decât sunt în prezent, însă adevărata problemă este împărțirea nedreaptă a resurselor. Iar cei care împart în mod nedrept resursele manipulează opinia publică vehiculând falsa problemă a « suprapopulării » pentru a nu se vedea că adevărata cauză a sărăciei nu este lipsa de resurse, ci împărțirea nedreaptă a acestora de către ei. În acest sens, ei promovează controlul populației prin orice mijloace, în fapt promovează o cultură a morții, opusă culturii umane și creștine a vieții.
- Astfel, unii oameni de știință au calculat că Pământul poate hrăni: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) și peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent pe Pământ sunt în jur de 6 miliarde și jumătate de oameni.
- În plus, economiștii constată că o creștere a densității demografice poate fi însoțită de o mare expansiune economică: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde există o densitate mare de populație și în același timp o mare creștere economică.
- Apoi, trebuie ținut cont că 70% din suprafața globului o ocupă apele. Acestea pot deveni o sursă inepuizabilă pentru alimentarea populației Pamântului, dacă vor fi exploatate cum trebuie. Și mai trebuie ținut cont că din suprafața uscată numai 30% e cultivată.
Dacă o parte a omenirii suferă de foame, aceasta nu se datorează faptului că pământul nu are resurse, ci ignoranței, egoismului, răutății, împărțirii nedrepte a resurselor. Nimeni nu ar suferi de foame dacă s-ar investi în agricultură numai o mică parte din sumele care se investesc pentru distrugerea vieții oamenilor (pentru armament, aparate pentru avort și sterilizare, contraceptive, etc.)

Accesând linkul următor puteți vedea un documentar intitulat « Iarna demografică » în care oamenii de știință arată că pe pământ este nevoie de copii, altfel se ajunge la o îmbătrânire a populației, la o așa numită iarnă demografică. Documentarul e format din 6 parti, fiecare de cate 10 minute. Iată prima parte, iar celelalte 5 părți le găsiți în dreapta :
www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6...

De asemenea, în privința României se constată o scădere dramatică a populației, astfel încât, dacă nu se vor lua măsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariția poporului român poate fi calculată matematic.

Să nu uităm că Dumnezeu a zis primilor oameni: „Fiți roditori, înmulțiți-vă, umpleți Pământul și supuneți-l.” (Gen. 1,28).
Omenirea nu va dăinui veșnic pe fața Pământului. Dumnezeu ne spune prin intermediul Bibliei că va fi un sfârșit al lumii acesteia și e clar că El va avea grijă ca pământul să aibă resursele necesare vieții până în ultimul moment.

Mai multe puteți citi și vedea pe blogurile următoare (pe care le-am recomantat și la începutul postării):

www.augustincezar.blogspot.com/

Acest blog conține: Argumente științifice și religioase că omul este om din clipa concepției. Noua lege adoptată, prin care se acordă indemnizație și mamelor eleve și studente. Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative pentru a nu face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Consecințe fizice și emoționale ale avortului asupra femeii. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Legături cu multe site-uri asemănătoare. Argumente că multe dintre metodele așa – zis « contraceptive » sunt de fapt avortive (avorturi timpurii). Argumente că toate metodele artificiale de contracepție au consecințe grave asupra sănătății și sunt și păcate, chiar dacă soții ar avea motive care ar putea părea justificate pentru a le folosi. Când există un motiv justificat de a evita concepția, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe abstinența în perioada fertilă a ciclului (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale, metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto – termică). Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății și numai aceste metode naturale nu sunt păcate dacă se recurge la ele după căsătorie și din motive justificate. Dacă se recurge la aceste metode fară un motiv justificat, atunci devin păcate și aceste metode naturale.

Puteți intra și pe blogul următor:

www.cezar-iasi.blogspot.com/

Acest blog conține: înregistrări video cu miracole ; videoclipuri ; legături cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conțin și posturi TV on-line și posturi de radio) ; cărți foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator) ; articole foarte interesante, etc.

Vă rog intrați pe bloguri și trimiteți-le mai departe, ca să folosească și altora.

sweet_baby Avatarul lui sweet_baby

16 mesaje
Oras: cluj

deci chiar nu stiu dc domnul vieru cezar din iasi cum ii zice nickname-ul nu isi gaseste un alt job !de fiecare data cand vreau sa citesc si eu ceva despre cntaceptie apari tu cu mesajul tau lung de un km si care nu are nici o noima.traiesti in epoca de piatra si cred ca acolo vrei sa ajuga toata lumea ! bine ca nu te ascultam.dar e enervant ca in majoritatea mesajelor care contin cuvantul avort sau contraceptie iti bagi si tu nasul si iti dai cu parerea,acceasi pe care o cunoastem ,una aaberanta si tampita din punctul meu de vedere.e destul sa citesti cate 2 -3 paragrafe din mesajul dansului ca sa iti dai seama ca e putin nebun .in fine ,e foarte lung mesajul ala si daca pe mine ma enerveaza sa dau in jos banuiesc ca sunt multe care fac acelasi lucru.si mi s aintamplat de foarte multe ori sa inchid pur si simplu site-ul pt ca imi pierd rabdarea vazand acelasi lucru de la tine domnule vieru cezar! potolestete pt ca in curand site-ul asta care e atat de folositor tuturor o sa fie abandonat! si at o sa consideri ca ai facut o fapta buna pt ca ai inchis acest site .nu zic ca o sa rennte lumea ca asa vrea ea,ci ca o sa li se termine rabdarea si at no sa mai intre.ce zici tu e foarte aberant si ai nevoie de ajutorul unui medic inecolog care sati explice toate cate se intampla cu o femeie si un barbat si apoi daca tot nu ai inteles eu zic s ate internezi la nebuni si s anu ai acces la internet !
O zi buna sa ai!,pa
Fosta membra Kudika.ro
Nici nu am rabdare sa citesc toate aberatiile tale despre moralitate! Cauta alt loc in care sa te desfasori. Iti recomand o manastire. Eu inca nu am de gand sa ma calugaresc de pe acum, daca e sa vorbim de moralitate, dar nici macar acolo nu mai esti in siguranta 100%.
Fosta membra Kudika.ro
De la: cristina_lavinia, la data 2009-08-27 22:45:43si mie mi-a prescris d-rul Sanu de la clinica Diagnosis aceste pastile desi eu luam janine, si nu prea mi-a placut cum suna"Logest", cred ca sunt vechi de pe timpul studentiei doctorului, acesta fiind cam in varsta si am mai vb cu o colega care nu mi le-a recomandat , la fel s-a plans si ea ca s-a ingrasat, menstruatie neregulata, etc, asa ca am ramas la Janine, cu care ma simt foarte bine, nu am acnee, nu am pilozitate in exces, sunt foarte multumita.singurul inconvenien este ca mi se umfla picioarele, am inceput de varice, mostenire, si mai si fumez,,,di pacate nu ma pot lasa...

Ai mare grija, eu am facut o tromboflebita foarte urata de la anticonceptionale, la numai 35 de ani. Si nici nu sunt si fumatoare si nu am antecedente in familie. Am avut mare noroc ca am scapat asa usor. (sper ca ama scapat)
Acum nu mai am voie sa folosesc AC (ce bine era cu ele, ce comod in special) si mai ales sa am grija pentru a nu ramane insarcinata! (din cauza tratamentului anticoagulant e risc si pt fat si pt un eventual avort)
Acum folosesc prezervativul combinat cu calendarul si Contracept M sau Pharmatex (sunt acelasi lucru, difera producatorul si bineinteles pretul). Norocul meu ca am un ciclu regulat. De sterilet nici nu poate fi vorba, nu pt ca nu as vrea, dar e mai periculos.
Pana acum sunt multumita de ovule si le recomand (desi nu sunt doctor). Nu se compara dpdv al confortului cu AC, dar asta e!
ene_m_gabriel Avatarul lui ene_m_gabriel

918 mesaje
Oras: pitesti

De la: GreenBubbles, la data 2009-10-07 10:32:51Fetelor va rog nu ma nelinistiti cu anticonceptionalele orale. Eu am 21 de ani si iau Janine de la varsta de 15 la recomandarea dermatologului,pt ca aveam probl cu acneea. Deocamdata nu vreu copil,dar as dori cap pe la 27 de ani... Pot sa raman sterila?Sa scada fertilitatea...de tot??
Mi se pare aberant sa intrebi pe cei ce nu cunosc in detaliu aspecte legate de ginecologie.Tu nu mergi la ginecolog,nu faci controale periodice?Intreaba medicul specialist nu niste insi care nu au habar de sistemul reproducator.
GreenBubbles Avatarul lui GreenBubbles

68 mesaje
Oras: timisoara

De la: ene_m_gabriel, la data 2009-10-07 10:36:08
De la: GreenBubbles, la data 2009-10-07 10:32:51Fetelor va rog nu ma nelinistiti cu anticonceptionalele orale. Eu am 21 de ani si iau Janine de la varsta de 15 la recomandarea dermatologului,pt ca aveam probl cu acneea. Deocamdata nu vreu copil,dar as dori cap pe la 27 de ani... Pot sa raman sterila?Sa scada fertilitatea...de tot??
Mi se pare aberant sa intrebi pe cei ce nu cunosc in detaliu aspecte legate de ginecologie.Tu nu mergi la ginecolog,nu faci controale periodice?Intreaba medicul specialist nu niste insi care nu au habar de sistemul reproducator.

Si mie mi se pare aberant comentariul tau. Ba da merg la ginecolog, stie ca iau de 6 ani pastilele,nu m-a avertizat cu nimic niciodata. Am pus aceasta intrebare pt ca pe acest forum mai circula si specialisti in domeniul asta.
Si daca s-a ajuns pana aici,tot topicul o fi aberant,nu? Din cate vad eu se schimba pareri pe aici. La o adica,toate topicurile cu teme legate de lucruri asemanatoare sunt aberante, dar te-ai gasit tu sa te iei taman de mine.
Daca leonberger nu e,atunci nimic nu e ! :D Never try to gain authority before your leonberger! Deserve it.
Meri_healthy Avatarul lui Meri_healthy

5 mesaje

Mergi la un ginecolog si cere informatii despre steriletul MIRENA,care este folosit si in scop terapeutic pentru uterul fibromatos. Este o alternativa mai comoda decat ovulele contraceptive.Multa sanatate!
ruxi3107 Avatarul lui ruxi3107

1 mesaj

m am saturat sa tot dau peste mesaje de la domnul Moralitate.Draga domnule,ai senzatia ca mi face vreo placere sa folosesc prezervativ,sau sa iau pilule contraceptive care vor avea nenumarate efecte secundare peste 10-15 ani?!sa inteleg ca esti foarte fericit de fiecare data cand trec 15 puradei jigariti si prost crescuti pe langa tine pe strada.Sa inteleg ca mergeti sa bateti la usile tiganilor sa le oferiti o imbratisare calda si o binecuvantare pentru ca nu si au pus vreodata problema ca nu mai stiu nici ei cati copii au,pentru ca i trimit la cersit,pentru ca ii invata sa fure,pentru ca nu le ofera educatie,pentru ca nu ii spala?cam care ar fi varianta mea de exemplu?a,stiu ! sa nu fac sex.poate vreti sa va dam si noi 40 de linkuri de bloguri si nu numai care sa abordeze problema unei vieti fara sex: ce se intampla cu hormonii,cu starea de spirit,cu pilozitatea si cu multe alte lucruri.Faptul ca va repetati pe acest forum de nenumarate ori este mai putin deranjant decat faptul ca sunteti barbat si faceti lucrul asta.Ori femeile fac sex singure sau cum?daca ar fi vorba doar de reglat hormonii sa stiti ca ne am descurca si singure la o adica.Ar fi si pentru noi muuult mai simplu daca barbatii ar fi cei care ar trebui sa aibe grija tot timpul sa si ia pastila in fiecare seara.Daca vreti sa ne dati un exemplu prin faptul ca nu faceti sex decat in momentul in care vreti sa aveti un copil,consider ca sunteti un frigid(si ar mai fi un termen..)si va urez succes.
gabipop Avatarul lui gabipop

20 mesaje
Oras: baia mare

deci ai folosit ovule.. si ai ramas insarcinata? inseamna ca nu sunt asa sigure... tocmai ma gandeam sa le incerc si eu.. am 35 de ani si doi copii ... pastile nu pot sa iau pt ca am probleme cu circulatia periferica.. nu stiu ce sa fac.. o zi buna
Fosta membra Kudika.ro
De la: claudia_07, la data 2009-10-08 15:50:20buna. iti raspund si eu la aceasta intrebare: Am deja un copil de 2 ani si doua luni acum. folosesc contracept M de cand avea copilul meu 3 luni (atunci mi a venit), si acum din fericire pt mine sunt insarcinata iarasi, spun din fericire pt ca il dorim si avem tot timpul sa il crestem, dar dupa ce am sa nasc nu am sa mai folosesc ovule. (mi e foarte frica de intreruperi)Iti spun asta pt ca nu mi se pare, ci nu sunt sigure. am facut exact ca la carte, si le am folosit exact ca in prospect. dupa ce am sa nasc sigur am sa leg trompele, pt ca acum, din cauza multor cauze (stres, poluare, alimentatie, etc.), multe medicamente nu isi mai fac efect. Iti urez multa sanatate, si sa ai grija de tine.

Felicitari pt copil !
In ceea ce priveste ovulele ai ramas insarcinata pt ca ai folosit Contracept M, adica produsul romanesc. Stiu ca farmacistele in recomanda( e si mai ieftin) dar nu e acelasi lucru.
Eu va recomand FARMATEX. E varianta frantuzesaca. Eu il foloses de ani de zile si nu am avut niciodata pb.
healthy009178 Avatarul lui healthy009178

4 mesaje

De la: economa, la data 2009-07-13 18:37:57Si eu sunt in situatia ta,dar medicul meu zice ca nu mi le indica ca nu sunt sigure? habar nu am de ce
Insa dupa el nu ma pot lua prea tare ca din cauza lui era sa inebunesc, noroc ca nu m-a abandonat. Cum stai cu menstruatia? e ok?

4 mesaje

De la: claudia_07, la data 2009-10-08 15:50:20buna. iti raspund si eu la aceasta intrebare: Am deja un copil de 2 ani si doua luni acum. folosesc contracept M de cand avea copilul meu 3 luni (atunci mi a venit), si acum din fericire pt mine sunt insarcinata iarasi, spun din fericire pt ca il dorim si avem tot timpul sa il crestem, dar dupa ce am sa nasc nu am sa mai folosesc ovule. (mi e foarte frica de intreruperi)Iti spun asta pt ca nu mi se pare, ci nu sunt sigure. am facut exact ca la carte, si le am folosit exact ca in prospect. dupa ce am sa nasc sigur am sa leg trompele, pt ca acum, din cauza multor cauze (stres, poluare, alimentatie, etc.), multe medicamente nu isi mai fac efect. Iti urez multa sanatate, si sa ai grija de tine.

4 mesaje

am si eu nevoie de un sfat ovulele contraceptive opresc fecundatia sau omoara embrionul ptr ca nu vreau sa folosesc anticonceptionale care omoara embrionul si as vrea sa stiu daca exista anticonceptionale care sa impiedice ovulatia

4 mesaje

am nevoie de un raspuns ce anticonceptionale impiedica formarea embrionului
pagany Avatarul lui pagany

11 mesaje

am patit-o si eu ca voi fetelor cu anticonceptionalele,eu am avut de mica prb cu ciclul(este neregulat si dureri groaznice)si in timp am fost la ai multi medici care prescriau pt ptb mea aticonceptionale organizmul mi le respingea, pana la urma am ajuns la un medic care mi-a focut si dozaj hotmonal si tot degeaba mi-a dat orgametril si mi-am distrus fata de la ele asa cum spunea si fata de mai sus,mi-a aparut o acnee vulgara...am si acum pete si semne(si ma chinui pe la dermato sa gasesc un tratamnent bun..asa ca si eu ca majoritatea va recomand ovulele.....sunt bune(nu ne afecteaza organismul cu nimic) mai ales pt noi cele cu dereglari hormonale sau cu prb cardio....
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina: