Setari Cookie-uri

ASLO tratament

eu am aslo 800 in iunie anul trecut am scos amigdalele si de atunci fac moldamin si nici un rezultat de la 300 iunie anul trecut am ajuns la 800 creste fara incetare.:(
healthy013561
Postat pe 20 Septembrie 2010 17:30
De la: healthy013561, la data 2010-09-20 17:30:50eu am aslo 800 in iunie anul trecut am scos amigdalele si de atunci fac moldamin si nici un rezultat de la 300 iunie anul trecut am ajuns la 800 creste fara incetare.:(
fa o cura de 3 luni cu TRANSFER FACTOR PLUS si ai sa fii uimita de rezultate ...detalii despre produs, le furnizez la cerere !!
4Life
Postat pe 21 Septembrie 2010 19:13
Daaa...fa o cura si ai sa ramai muta cum ai aruncat banii si n-ai obtinut nimic....
kudika226898
Postat pe 22 Septembrie 2010 18:00
buna..acum un an de ajun am descoperit ca am aslo 840 si doctorita mia spus sa fac moldamin cate un pe saptama...am facut un an moldamin dar mam aobisnuit cu ele.am mai facut odata analizele si aslo mia crecut la 1045..pana cand in august/septembrie 2010 mama sa hotarat sami scoata amigdalele...mi leam scos...care vreau sasi scoata amigdalel va spun ca cand vi le scoate nu doare delok ...dar rau e ca nu o sa puteti manca mult si o sa slabiti... nu vatemeti...si dupa ce am facut analizele luna asta octombrie si mia scazut la 500 ...dar din cauza la o asistenta incompetenta care mia spus ca nu trebuie sa mai fac injkectii dupa operatie nu mia scazuttot...mama a fost la doktorita de familia si ia spus ca trebuia sa fac inca 3 injectii....si daka nu leam facut alea 3 injectii din cauza asisitentei docloritei de familie...mai trebuie sa fak inca 12 injectii...ducetiva si vedeti de unde provine microbul daka e din gat si sigur este din gat....va sfatuiesc sa va scoateti amigdalitele cat mai repede pana nu creste aslo mai mare si faceti in ca 3-4 injectii dupa aceea si ati scapat...insanatosire grabnica...si sperb ca sfatul meu va mai ajuta la cv....asteps raspunsuri!!
kudika326900
Postat pe 24 Octombrie 2010 10:00
De la: kudika326900, la data 2010-10-24 10:00:21buna..acum un an de ajun am descoperit ca am aslo 840 si doctorita mia spus sa fac moldamin cate un pe saptama...am facut un an moldamin dar mam aobisnuit cu ele.am mai facut odata analizele si aslo mia crecut la 1045..pana cand in august/septembrie 2010 mama sa hotarat sami scoata amigdalele...mi leam scos...care vreau sasi scoata amigdalel va spun ca cand vi le scoate nu doare delok ...dar rau e ca nu o sa puteti manca mult si o sa slabiti... nu vatemeti...si dupa ce am facut analizele luna asta octombrie si mia scazut la 500 ...dar din cauza la o asistenta incompetenta care mia spus ca nu trebuie sa mai fac injkectii dupa operatie nu mia scazuttot...mama a fost la doktorita de familia si ia spus ca trebuia sa fac inca 3 injectii....si daka nu leam facut alea 3 injectii din cauza asisitentei docloritei de familie...mai trebuie sa fak inca 12 injectii...ducetiva si vedeti de unde provine microbul daka e din gat si sigur este din gat....va sfatuiesc sa va scoateti amigdalitele cat mai repede pana nu creste aslo mai mare si faceti in ca 3-4 injectii dupa aceea si ati scapat...insanatosire grabnica...si sperb ca sfatul meu va mai ajuta la cv....asteps raspunsuri!!
numai da tu sfaturi aiurea, amigdalele sunt parte integrata a sistemului imunitar si isi au un rol bine difint in apararea naturala a organismului !!!! inainte de a le scoate, era o treaba desteapta sa vezi ce rol au !!! dar ai preferat sa te iei dupa sfatul unui medic educat de catre un sistem bolnav si invechit, si ai facut o tampenie !!!

insanatosire grabnica
4Life
Postat pe 24 Octombrie 2010 21:59
Bine a facut...doar nu era sa se ia dupa toti palavragiii care incearca sa plaseze prostii pe net...
kudika226898
Postat pe 29 Octombrie 2010 08:00
De la: kudika226898, la data 2010-10-29 08:00:42Bine a facut...doar nu era sa se ia dupa toti palavragiii care incearca sa plaseze prostii pe net...

Poate ne spui si de ce a facut bine?
ene_m_gabriel
Postat pe 29 Octombrie 2010 15:27
Ca nu a plecat urechea la palavrageli...
kudika226898
Postat pe 29 Octombrie 2010 17:39
De la: kudika226898, la data 2010-10-29 17:39:29Ca nu a plecat urechea la palavrageli...
palavragioaica esti tu, habar nu ai ce rol joaca amogdalele...esti asa de rau intentionata, incat derutezi oamenii cu tampeniile debitate...dar deh,. asta esti tu GICA CONTRA STIE TOT ....cand ea saraca habar nu are de nimic !!!
4Life
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:32
Forlaifica, te-ai "transformat" din nou? Ti-au mai dat aia drumul?
kudika226898
Postat pe 31 Octombrie 2010 15:40
draga elysa salut.sunt o mama de 29 de ani cu doi copii.baiatul de 10 ani si fata de 4 ani jumate.acum o saptamana fetita a fost descoperite cu aslo .nu stiu valorile ca sunt la doctorita.mi s-a recomandat ospen timp de trei luni.acum am citit toate mesajele celor care su aslo si printre care si al tau.am vazut ca ti s-a recomandat ospen si tie.spunemi te rog cum iti este cu tratamentul cu ospen.astept raspuns.multumesc.
kudika335246
Postat pe 2 Decembrie 2010 20:43
Eu sunt Pascal Codrin Daniel si am aslo 400, am 11 ani,am facu 6 moldamine si inca nu mia scazut aslo acum incerc sa aflu de ce nu imi scade poate am o infectie cred ca daca am infectie a sa ma tratez cu pastile daca nu mai fac moldamine
Pascal_Codrin_Daniel
Postat pe 3 Februarie 2011 10:44
De la: Pascal_Codrin_Daniel, la data 2011-02-03 10:44:11Eu sunt Pascal Codrin Daniel si am aslo 400, am 11 ani,am facu 6 moldamine si inca nu mia scazut aslo acum incerc sa aflu de ce nu imi scade poate am o infectie cred ca daca am infectie a sa ma tratez cu pastile daca nu mai fac moldamine
cand aslo este mare, sigur undeva in organism este o infectie....poti face cate moldamine vrei tu, sunt slabe sanse sa iti scada de la ele....uita-te la ce spun oamenii, au facut poate zeci de injectii si tot degeaba !!!

cel mai eficient remediu, este propriul sistem imunitar, daca este stimula corespunzator....iar cel mai eficient imunostimulator este TRANSFER FACTOR PLUS !!!!!

http://media.4life.com/us/pdf/pps/TRI-FACTOR%20PLUS_PPS_110509_US.pdf
4Life
Postat pe 6 Februarie 2011 18:23
De la: 4Life, la data 2011-02-06 18:23:38
De la: Pascal_Codrin_Daniel, la data 2011-02-03 10:44:11Eu sunt Pascal Codrin Daniel si am aslo 400, am 11 ani,am facu 6 moldamine si inca nu mia scazut aslo acum incerc sa aflu de ce nu imi scade poate am o infectie cred ca daca am infectie a sa ma tratez cu pastile daca nu mai fac moldamine
cand aslo este mare, sigur undeva in organism este o infectie....poti face cate moldamine vrei tu, sunt slabe sanse sa iti scada de la ele....uita-te la ce spun oamenii, au facut poate zeci de injectii si tot degeaba !!!

cel mai eficient remediu, este propriul sistem imunitar, daca este stimula corespunzator....iar cel mai eficient imunostimulator este TRANSFER FACTOR PLUS !!!!!

http://media.4life.com/us/pdf/pps/TRI-FACTOR%20PLUS_PPS_110509_US.pdf


ti-ai intins iar ...taraba?

PS. voi aveti vreun salut specific, cum au pescarii "fir intins" de genul: "taraba plina"
battleofwits
Postat pe 6 Februarie 2011 18:27
De la: battleofwits, la data 2011-02-06 18:27:54
De la: 4Life, la data 2011-02-06 18:23:38
De la: Pascal_Codrin_Daniel, la data 2011-02-03 10:44:11Eu sunt Pascal Codrin Daniel si am aslo 400, am 11 ani,am facu 6 moldamine si inca nu mia scazut aslo acum incerc sa aflu de ce nu imi scade poate am o infectie cred ca daca am infectie a sa ma tratez cu pastile daca nu mai fac moldamine
cand aslo este mare, sigur undeva in organism este o infectie....poti face cate moldamine vrei tu, sunt slabe sanse sa iti scada de la ele....uita-te la ce spun oamenii, au facut poate zeci de injectii si tot degeaba !!!

cel mai eficient remediu, este propriul sistem imunitar, daca este stimula corespunzator....iar cel mai eficient imunostimulator este TRANSFER FACTOR PLUS !!!!!

http://media.4life.com/us/pdf/pps/TRI-FACTOR%20PLUS_PPS_110509_US.pdf


ti-ai intins iar ...taraba?

PS. voi aveti vreun salut specific, cum au pescarii "fir intins" de genul: "taraba plina"
da, avem un salut specific: ocoliti cretinii...asadar am sa te ocolesc...
4Life
Postat pe 6 Februarie 2011 18:30
De la: 4Life, la data 2011-02-06 18:30:19da, avem un salut specific: ocoliti cretinii...


eu o sa-ti fiu o mica umbra la fiecare post
battleofwits
Postat pe 6 Februarie 2011 18:32
MINISTERUL FEDERATEI RUSE DE SANATATE SI DEZVOLTARE SOCIALA
Factorii de Transfer folositi in bolile somatice si in reabilitarea imunologica dupa
infectiile inflamatorii si cancer
Scrisoare metodologica – Moscova 2004

Aceasta comunicare prezinta rezultatele testelor clinice, care au fost concepute pentru a studia eficacitatea unui produs complex derivat din colostru si anume Transfer FactorTM (Classic, Trifactor, Riovida, Chewable) si Transfer Factor PlusTM in diferite conditii patologice si pentru a studia influenta mediatorilor celulari, care se gasesc in Factorii de Transfer ai diferitilor compusi ai sistemului imunitar. Autorii recomanda folosirea produselor care contin factori de transfer in practica medicala.
Aceasta scrisoare metodologica a fost dezbatuta si aprobata la Intalnirea Centrala a Comisiei Metodologice a Universitatii Medicale de Stat Altay (protocolul nr. 4 din 05.11.2003) si trimisa Ministerului Sanatatii si Dezvoltarii Sociale a Federatiei Ruse, pentru a fi prezentata si a fi luata in considerare.
AUTORI:
• Academician A.A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale (RAMS), Cercetator laureat al Federatiei Ruse, Doctor in imunologie
• Profesorii Iu.v’ Telnuikh (Doctor in Medicina) si E.O. Khalturina (DM), Academia Medicala Sechenov, Moscova, Profesor M.V. Kisielevsky (DM), Centrul Rus de Cercetari pentru Cancer Blokhin, RAMS
• Doctorii N.v’ Karbuisheva (DM), Profesor v’M Granitov si Profesorii Asociati A.S. Chabarov, D.V. Kipriyanov, N.Iu. Raiu, Spitalul Minicipal Nr.5, Universitarea Medicala de Stat Altay, Bamaul
• Candidati in Stiinte Medicale L.V. Sultanov, E.Iu. Kozhevnikova, S.I.
• Belyich, Centrul Regional Altay pentru controlul si prevenirea SIDA
• Profesorii v’A. Dadali, A.v’ Rak, E.S. Stolpnylk, Candidati ai Academiei Medicale de Stat G.A. Baslovich, L.B. Gaykovskaya, Sto Petersburg.
• Profesor Asociat G.M. Letifov (DM), Universitatea Medicala din Statul Rostov
REFERENTI: Academician B.A. Tutelian, Directorul Institutului de Cercetari ale Nutritiei, RAMS si Profesor A.v’ Karaulov (DM) Departamentul de Imunologie Clinica, Academia Medicala Sechenov, Moscova.
4Life
Postat pe 6 Februarie 2011 18:33
De la: battleofwits, la data 2011-02-06 18:32:37
De la: 4Life, la data 2011-02-06 18:30:19da, avem un salut specific: ocoliti cretinii...


eu o sa-ti fiu o mica umbra la fiecare post
nu ai cum, nu ai pregatirea de specialitate necesara.....si daca debitezi cretinitati, te rade lumea apoi.....

" 1. PREFATA

“ Progresul civilizatiei, al stiintei si tehnicii precum si realizarile in domeniul medical nu au fost de mare folos in reducerea aparitiei bolilor infectioase si non-infectioase in randul populatiei globului. Din contra, numarul bolilor oncologice, cardiovasculare, respiratorii si endocrine precum si neuropsihice este in continua crestere. A aparut un nou grup de asa zise boli infectioase de urgenta, care cuprinde printre altele SIDA, diferite tipuri de hepatite si altele. Populatia globului experimenteaza in prezent o scadere a rezistentei la boli datorita unor factori sociali (proasta alimentatie), ecologici (poluarea mediului si a atmosferei datorita multor tehnologii actuale) si medicali (folosirea impropie a anumitor medicamente, a alcooluli, drogurilor si a stresului) care reprezinta poate principalul motiv al aparitiei situatiei actuale. Toti acesti factori sunt neputinciosi in fata sistemului imunitar si pot cauza deficiente imunologice. Folosirea modulatorilor imuni reprezinta unul din principalele mijloace in mentinerea functionarii normale a sistemului imunitar si a refacerii acestuia in conditii deficiente immunologic. Modulatorii imuni, atat cei naturali cat si substantele sintetice, sunt capabili de stimularea sau cresterea presiunii asupra sistemului imunitar. In practica medicala se folosesc o multitudine de modulatori dar eficacitatea lor si alte proprietati ca siguranta, simplicitatea in folosire, precum si a factorilor economici, difera in mare masura (A.A. Vorobiev, RAMS Bulletin nr.4, 2002 ). Modulatorii imuni endogeni, naturali, care contin substante de baza ce iau parte in reglarea procesului imunologic, sunt cei mai potriviti pentru consumul uman. Fiind formati din peptide naturale obtinute din colostru bovin Transfer FactorTM este considerat a fi unul dintre acesti modulatori imuni. Functia principala a acestor peptide in organism este de a furniza protectie imunologica impotriva microbilor (bacterii, virusuri etc.), celulelor canceroase, si a altor substante antigene capabile sa distruga procesele vitale din organism. Factorii de Transfer stimuleaza “coloana vertebrala” a sistemului imunitar (mai ales actiunea limfocitelor ucigatoare NK), activeaza procesul de sintetizare a imunocitokina si regleaza functiile imunologice. Factorii de Transfer sunt superiori altor, chiar bine cunoscuti modulatori imuni, pentru ca sunt extremi de eficienti in cresterea sistemului imunitar. Acopera un larg spectru de actiuni, sunt siguri, se folosesc pe cale bucala sub forma de capsule gelatinoase, nu au contraindicatii, nu produc reactii adverse, si are eficacitate atat asupra copiilor cat si a adultilor. Factorii de transfer au fost folosisti cu succes timp de multi ani pentru tratarea si prevenirea infectiilor virale, bacteriale, spontane, bolilor parazitice, tumorilor maligne, conditiilor autoimune, neuroastenice, dezechilibralilor endocrine si alergice, imunodeficientelor primare si secundare, si a bolilor urmate de dezechilibre in functiile imunologice. Transfer FactorTM si Transfer Factor PlusTM au fost studiati intens in clinicile din Rusia si institutiile de cercetare. Aceasta a ajutat la o generalizare a rezultatelor clinice si la prezentarea lor ca recomandari metodologice. Aceasta scrisoare metodologica are rolul de a familiariza doctorii, studentii in medicina, rezidentii clinici si absolventii finali cu informatiile curente, privitoare la mecanismele de raspuns ale sistemului imunitar la factorii exogeni de origine virala si bacteriala cu proprietatile produselor Transfer FactorTM si rezultatelor studiilor cu scopul evaluarii eficientei lor in diferite conditii patologice. “
Academician Anatoly A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale, Laureat al distinctiei pentru stiinta dat de Federatia Rusa, Doctor in imunologie. "
4Life
Postat pe 6 Februarie 2011 18:35
De la: 4Life, la data 2011-02-06 18:33:19 MINISTERUL FEDERATEI RUSE DE SANATATE SI DEZVOLTARE SOCIALA
Factorii de Transfer folositi in bolile somatice si in reabilitarea imunologica dupa
infectiile inflamatorii si cancer
Scrisoare metodologica – Moscova 2004

Aceasta comunicare prezinta rezultatele testelor clinice, care au fost concepute pentru a studia eficacitatea unui produs complex derivat din colostru si anume Transfer FactorTM (Classic, Trifactor, Riovida, Chewable) si Transfer Factor PlusTM in diferite conditii patologice si pentru a studia influenta mediatorilor celulari, care se gasesc in Factorii de Transfer ai diferitilor compusi ai sistemului imunitar. Autorii recomanda folosirea produselor care contin factori de transfer in practica medicala.
Aceasta scrisoare metodologica a fost dezbatuta si aprobata la Intalnirea Centrala a Comisiei Metodologice a Universitatii Medicale de Stat Altay (protocolul nr. 4 din 05.11.2003) si trimisa Ministerului Sanatatii si Dezvoltarii Sociale a Federatiei Ruse, pentru a fi prezentata si a fi luata in considerare.
AUTORI:
• Academician A.A. Vorobiev, Academia Rusa de Stiinte Medicale (RAMS), Cercetator laureat al Federatiei Ruse, Doctor in imunologie
• Profesorii Iu.v’ Telnuikh (Doctor in Medicina) si E.O. Khalturina (DM), Academia Medicala Sechenov, Moscova, Profesor M.V. Kisielevsky (DM), Centrul Rus de Cercetari pentru Cancer Blokhin, RAMS
• Doctorii N.v’ Karbuisheva (DM), Profesor v’M Granitov si Profesorii Asociati A.S. Chabarov, D.V. Kipriyanov, N.Iu. Raiu, Spitalul Minicipal Nr.5, Universitarea Medicala de Stat Altay, Bamaul
• Candidati in Stiinte Medicale L.V. Sultanov, E.Iu. Kozhevnikova, S.I.
• Belyich, Centrul Regional Altay pentru controlul si prevenirea SIDA
• Profesorii v’A. Dadali, A.v’ Rak, E.S. Stolpnylk, Candidati ai Academiei Medicale de Stat G.A. Baslovich, L.B. Gaykovskaya, Sto Petersburg.
• Profesor Asociat G.M. Letifov (DM), Universitatea Medicala din Statul Rostov
REFERENTI: Academician B.A. Tutelian, Directorul Institutului de Cercetari ale Nutritiei, RAMS si Profesor A.v’ Karaulov (DM) Departamentul de Imunologie Clinica, Academia Medicala Sechenov, Moscova.



MINISTERUL BULGAR AL SANATATII


Demisia ministrului sanatatii Bojidar Nanev, acuzat de Parchet pentru incheierea a doua contracte privind livrarea de medicamente antigripale despre care procurorii sustin ca sunt dezavantajoase pentru Bulgaria, este subiectul principal pentru presa sofiota de miercuri.

'Ministul Sanatatii, ultima victima a gripei porcine', titreaza Novinar, 'Bojidar Nanev, doborat de gripa porcina' este titlul la Standart, 'Parchetul l-a acuzat pe Nanev, el a demisionat', scrie 24 Ceasa.

La baza scandalului sta medicamentul Tamiflu, care ar fi fost achizitionat la un pret supraevaluat. Ministerul nu a organizat o licitatie, ci a trecut la negocieri directe cu Roche, invocand situatia de forta majora, adica pandemia de gripa porcina. Procurorii sustin ca, in ciuda faptului ca a existat o oferta mai buna, ministrul Nanev a ales intentionat varianta cea mai dezavantajoasa, provocand statului pierderi de peste 1,2 milioane de euro. In plus, dozele Tamiflu au fost livrate in Bulgaria dupa incheierea pandemiei de gripa porcina.

Trud publica pozitia companiei Roche care sustine ca legile nu au fost incalcate. Oferta companiei a fost pentru livrarea a 150.000 de doze de Tamiflu la un pret de 16 euro bucata. Pretul este cel mai mic din toate preturile pentru toate celelalte state folosite ca referinta: Cehia, Ungaria, Lituania, Estonia, Grecia, Spania, Portugalia.

In acelasi timp, Marea Britanie a oferit Bulgariei 200.000 de doze de Tamiflu, la pretul la care au fost cumparate de Londra. Pretul oferit de Londra a fost mult mai avantajos decat cel al Roche, dar Ministerul Sanatatii de la Sofia a preferat oferta lui Roche.

Standart afirma ca premierul Boiko Borisov l-a sunat pe Nanev, explicandu-i ca nu iarta greselile nimanui, mai ales daca este vorba de o suma asa de mare din banii publici. Deputatii din partidul GERB sustin insa ca lui Nanev i-a fost intinsa o capcana de fostul sau adjunct, Liubomir Gaidov. In toamna anului trecut, cu putin timp inainte sa demisioneze din functie, evocand motive personale, Gaidov ar fi pregatit toate documentele pentru achizitie si le-ar fi prezentat ministrului la semnat.

Sega si Trud pun accentul asupra faptului ca este pentru prima data, in 20 de ani de la caderea regimului comunist, cand un ministru bulgar este anchetat. Procurorul General al tarii, Boris Velcev, spune pentru Trud ca premierul Boiko Borisov nu a fost deloc incantat sa afle ca un ministru de-al sau este suspectat de coruptie. Primul ministru respecta principiul ca toti sunt egali in fata legii, afirma Velcev. Trud si 24 Ceasa sustin ca postul vacant din Ministerul Sanatatii va fi ocupat cel mai probabil de actualul director al spitalului din orasul Ruse, Mincio Vicev.

Ziarele confirma si informatiile de marti ca taxa pe valoare adaugata nu va fi majorata si va ramane la nivelul actual de 20 la suta. Negocierile intre reprezentantii guvernului, sindicatelor si angajatorilor asupra masurilor anticriza s-au incheiat marti, iar guvernul urmeaza sa voteze miercuri pachetul de 54 masuri. Una dintre acestea este introducerea unei 'taxe pe lux'. Participantii la negocieri au cazut de acord ca taxa sa fie aplicata proprietarilor de locuinte cu pret de peste 150.000 euro si de autoturisme care costa mai mult de 35.000 de euro.

Bulgaria a absorbit doar 1,6% dintre cele 5 miliarde de euro din fondurile europene pentru infrastructura, a declarat Carsten Rasmussen, reprezentant al Directiei Generale 'Politica Regionala' la Comisia Europeana, citat de Sega. In opinia lui, progresele inregistrate de Sofia in aceasta directie sunt extrem de mici. 'As fi dorit sa spun ca situatia s-a schimbat in ultimul an, dar din pacate nu pot', a declarat Rasmussen, aflat intr-o vizita la Sofia. Oficialul a declarat ca principala problema este lipsa unor proiecte de calitate care sa fie finantate cu fondurile europene.
battleofwits
Postat pe 6 Februarie 2011 18:36
3. Factorii de Transfer derivati din colostru – o noua generatie de agenti
Imunologici

Descoperirea factorilor de transfer de catre H.S. Lawrence in 1949 a marcat inceputul unei noi ere in dezvoltarea imunologiei (32, 33, 54). El a stabilit ca imunitatea poate fi transferata de la o persoana la alta prin introducerea unui extract de leucocit continad niste molecule numite factori de transfer. Proprietatile minunate ale acestor molecule cu semnal imunoactiv numite factori de transfer sunt capabile de o adevarata revolutionare a medicinei.

Conform celor spuse de Kirkpatrick et. al, (46) factorii de transfer sunt peptide formate din 44 de aminoacizi. Spre deosebire de anticorpi, care au o masa moleculara mare, moleculele factorilor de transfer reprezinta o mica parte din masa anticorpilor si moloculele cantaresc mai putin de 10.000 daltoni (o masa egala cu 1/12 din masa atomului de carbon 12). Conform unor autori limitele sunt cuprinse intre 3500 si 5000 daltoni.
Mai tarziu s-a descoperit ca factorii de transfer nu sunt specifici intre specii dar au o eficacitate conforma cu specia biologica a donatorului. De aceea, sursa poate proveni de la diferite mamifere, de exemplu pot transfera imunitatea oamenilor chiar daca provin de la diferite specii de mamifere. Potrivit datelor existente factorii de transfer exercita o multitudine de influente asupra sistemului imunitar, regland functiile suprimatorilor-T(T-suppressors), distrugatorilor-T(T-killers) si macrofagilor.
Transfer FactorTM (TF) (produs de 4Life Research, USA) este un produs hipoalergenic, fara caseina (proteina din lapte), lactoglobuline si alte proteine mari, dar care contine fractii de cytokine intacte identice cu cytokinele leukocyte. Academicianul A.A. Vorobiev de la Academia Rusa de Stiinte Medicale, subliniaza ca spre deosebire de alti imunomodulatori Transfer Factor are un spectru larg de activitate, este sigur, se administreaza oral, nu are contraindicatii sau efecte secundare si isi dovedeste eficacitatea atat la adulti cat si la copii.
Fiind imunocorectori cu capacitate de adaptare factorii de transfer induc, modereaza si/sau normalizeaza raspunsul imunitar. In functie de felul dereglarii fie stimuleaza imunitatea scazuta, fie o normalizeaza sau creste reactiile imune de protective, astfel prevenind izbucnirea proceselor patologice. Aceste efecte apar datorita faptului ca Transfer FactorTM are trei fractii principale fiecare denumindu-se dupa efectul ei principal asupra sistemului imunitar: inductor, antigen specific si factori de transfer suprimatori. Inductorii asigura promptitudinea generala a sistemului imunitar cu scopul apararii impotriva invadatorilor externi. Factorii de transfer cu antigen specific reprezinta o categorie de anumiti antigeni si cytokine care ajuta sistemul imunitar sa recunoasca multe microorganisme si antigeni in formare. Suprimatorii ajuta sistemul imunitar sa nu-si concentreze intreaga atentie si putere asupra unor infectii deja “rezolvate” si in acelasi timp sa ignore alte amenintari. Suprimatorii de asemenea regleaza intensitatea raspunsul imunitar, astfel prevenind reactii autoimune. Cytokinele care fac parte din Transfer FactorTM, regleaza functionarea celulelor suprimatorilor, ajuta la mentinerea unei reactii imune corespunzatoare si gradul de activare procesuala, de exemplu, reactiile corpului pot deveni anticipabile si controlabile.
Antigenii din componenta Transfer FactorTM sau dovedit a scurta perioada de dinainte de producerea anticorpilor prin cresterea procesului de prezentare a antigenilor celulelor imunocomponente.
Ca o regula, persistenta unei infectii cronice apare ca urmare a unor functii inadecvate digestive si fagocite a macrofagelor; astfel se prelungeste perioada de prezentare a antigenilor straini limfocitelor-T si asigurarea producerii de anticorpi.
Varietatea mecanismelor si actiunilor TF, originea lor naturala si lipsa contraindicatiilor au largit sfera aplicatiilor lor. Componentii specifici de antigen ai TF influenteaza activitatea macrofagelor si limfocitelor-T citotoxice, astfel ajutand sistemul imunitar sa recunoasca anumite microorganisme si antigeni. Si, deoarece etapele recunoasterii antigenilor si prezentarii celulelor producatoare de anticorpi sunt devansate (sarite,depasite), apare de asemenea o crestere a productiei de anticorpi specifici prin aducerea in reactie a sintezei de anticorpi care sa detina un fel de “matrita” a unui factor specific antigen.
Un aspect foate important ale efectelor factorilor de transfer este activarea nespecifica a reactilor macrofage care contribuie la completarea reactiei fagocitoze, recunoasterea oricarui antigen de catre macrofage, si prezentarea lor celulelor imunocomponente. Un proces similar este realizat regulat de macrofagele locali-zate in zonele Peyer din intestine. Astfel se regleaza un nivel stabil de anticorpi defensivi naturali si rata producerii anticorpilor specifici impotriva anumitor micro-organisme patogene care intra in corp prin tractul gastro-intestinal.
Natura a impartit cele mai prompte si eficace mijloace de protectie infantila prin transmiterea factorilor de transfer de la mama la copil. In timpul primelor ore si zile ale vietii intra in corpul noului nascut prin intermediul colostrului informatii gata procesate despre anticorpii imunoglobulini si mediul incojurator care furnizeaza protectie nu numai ca un prim ajutor la intalnirea cu infectiile patogene, dar de asemenea invata macrofagele intestinale si limfocitele din zonele Peyer sa recunoasca cu rapiditate antigenii straini si sa puna in functie mecanismele imune de protectie.
Interesul stiintific asupra factorilor de transfer este accentuat de faptul ca de cand au fost descoperiti au fost cheltuiti peste 40 milioane $ pentru cercetare, au fost publicate peste 3000 de pagini stiintifice si s-au tinut 11 conferinte internationale. In ciuda acestora, studiul aspectelor structurale si mecanismele efectelor factorilor de transfer inca mai pun probleme oamenilor de stiinta care se ocupa cu acest domeniu(46).
Factorii de aparare imunitara participa intr-un anumit grad la dezvoltarea aproapei fiecarei conditii patologice. Tratamentele eficiente a multor infectii, bolilor alergice si autoimune depind de folosirea in timp a medicamentelor imunocorectoare. Felul cum un anume sistem imunitar raspunde la factorii distrugatori si la mediul in care apare si se dezvolta un proces patologic este de o importanta deosebita. Ar trebui subliniat faptul ca de la descoperirea factorilor de transfer cu mai mult de 50 de ani in urma, ei au devenit unul din mijloacele cele mai eficiente de intarire a rezistentei corpului fata de diferiti factori distrugatori. Efectele lor imunocorectoare demonstrate in multe infectii si boli somatice au fost studiate si prezentate de oameni de stiinta din diferite tari.
Spectrul larg al efectelor clinice ale factorilor de transfer, care au fost prezentate la cel de al 11-lea Simpozion International (dedicat factorilor de transfer), au incurajat doctorii sa le recomande pacientilor de diferite varste de la copii mici la oameni in varsta care au fost tratati intensiv in diferite unitati medicale. Eficacitatea folosirii pe cale orala a preparatelor cu factori de transfer au fost de asemenea prezentate.
Datorita eficacitatii mari de care dispun, TF pot fi folositi in combinatie cu alti imunomodulatori si adaptogeni. Folosirea TF in combinatie cu astfel de adaptogeni cum ar fi tactivinul, thymogenul, imunalul mielopidul si altele vor ajuta la directionarea efectului lor imunomodulator alaturi de producerea de cytokine si anticorpi.
Datele stiintifice comparative obtinute prin investigatiile din laboratoare confirma efectul de stimulare asupra celuleor NK (celule naturale care omoara prin ele insele) de catre factorii de transfer TF si TF Plus. S-a stabilit ca TF este mult mai activ decat alti multi imunomodulatori deoarece TF creste activitatea NK cu pana la 283% iar TF Plus cu pana la 437% (32,46).
Studii in vitro facute de M.V. Kisielevsky si E.O.Khalturina de la Centrul Rus de Cercetari al Cancerului a demnostrat ca TF si TF Plus stimuleaza activitatea antitumorala si citotoxica a celulelor mononucleare din sange de la donatorii sanatosi. Cel mai mare efect a fost inregistrat cand timp de 48 de ore s-au urmarit in incubator activitatea celulelor monocelulare cu produse in diferite concentratii. Inregistrare s-a facut pe o scala de la .01 la 0.0001 mg/ml. Aceste produse, care contin amestecuri de factori de transfer proveniti din 2 surse, colostrul bovin si galbenusul de ou au avut efectul cel mai mare intr-o pro-portie de 70:30 si 50:50 (bovine:ou). Incubarea acestor produse impreuna cu impreuna cu celulele mononucleare duc la o crestere media a citotoxicitatii celulelor mononucleare de la un minim de 18% la 80-99% cu anumite mostre de depasire a efectelor stimulatoare citotoxice a interleukin-2.


dar este prea greu de inteles pentru tine amice,asadar lasa-te de sportul asta ca joci la pitici....
4Life
Postat pe 6 Februarie 2011 19:23
De la: 4Life, la data 2011-02-06 19:23:163. Factorii de Transfer derivati din colostru – o noua generatie de agenti
Imunologici

Descoperirea factorilor de transfer de catre H.S. Lawrence in 1949 a marcat inceputul unei noi ere in dezvoltarea imunologiei (32, 33, 54). El a stabilit ca imunitatea poate fi transferata de la o persoana la alta prin introducerea unui extract de leucocit continad niste molecule numite factori de transfer. Proprietatile minunate ale acestor molecule cu semnal imunoactiv numite factori de transfer sunt capabile de o adevarata revolutionare a medicinei.

Conform celor spuse de Kirkpatrick et. al, (46) factorii de transfer sunt peptide formate din 44 de aminoacizi. Spre deosebire de anticorpi, care au o masa moleculara mare, moleculele factorilor de transfer reprezinta o mica parte din masa anticorpilor si moloculele cantaresc mai putin de 10.000 daltoni (o masa egala cu 1/12 din masa atomului de carbon 12). Conform unor autori limitele sunt cuprinse intre 3500 si 5000 daltoni.
Mai tarziu s-a descoperit ca factorii de transfer nu sunt specifici intre specii dar au o eficacitate conforma cu specia biologica a donatorului. De aceea, sursa poate proveni de la diferite mamifere, de exemplu pot transfera imunitatea oamenilor chiar daca provin de la diferite specii de mamifere. Potrivit datelor existente factorii de transfer exercita o multitudine de influente asupra sistemului imunitar, regland functiile suprimatorilor-T(T-suppressors), distrugatorilor-T(T-killers) si macrofagilor.
Transfer FactorTM (TF) (produs de 4Life Research, USA) este un produs hipoalergenic, fara caseina (proteina din lapte), lactoglobuline si alte proteine mari, dar care contine fractii de cytokine intacte identice cu cytokinele leukocyte. Academicianul A.A. Vorobiev de la Academia Rusa de Stiinte Medicale, subliniaza ca spre deosebire de alti imunomodulatori Transfer Factor are un spectru larg de activitate, este sigur, se administreaza oral, nu are contraindicatii sau efecte secundare si isi dovedeste eficacitatea atat la adulti cat si la copii.
Fiind imunocorectori cu capacitate de adaptare factorii de transfer induc, modereaza si/sau normalizeaza raspunsul imunitar. In functie de felul dereglarii fie stimuleaza imunitatea scazuta, fie o normalizeaza sau creste reactiile imune de protective, astfel prevenind izbucnirea proceselor patologice. Aceste efecte apar datorita faptului ca Transfer FactorTM are trei fractii principale fiecare denumindu-se dupa efectul ei principal asupra sistemului imunitar: inductor, antigen specific si factori de transfer suprimatori. Inductorii asigura promptitudinea generala a sistemului imunitar cu scopul apararii impotriva invadatorilor externi. Factorii de transfer cu antigen specific reprezinta o categorie de anumiti antigeni si cytokine care ajuta sistemul imunitar sa recunoasca multe microorganisme si antigeni in formare. Suprimatorii ajuta sistemul imunitar sa nu-si concentreze intreaga atentie si putere asupra unor infectii deja “rezolvate” si in acelasi timp sa ignore alte amenintari. Suprimatorii de asemenea regleaza intensitatea raspunsul imunitar, astfel prevenind reactii autoimune. Cytokinele care fac parte din Transfer FactorTM, regleaza functionarea celulelor suprimatorilor, ajuta la mentinerea unei reactii imune corespunzatoare si gradul de activare procesuala, de exemplu, reactiile corpului pot deveni anticipabile si controlabile.
Antigenii din componenta Transfer FactorTM sau dovedit a scurta perioada de dinainte de producerea anticorpilor prin cresterea procesului de prezentare a antigenilor celulelor imunocomponente.
Ca o regula, persistenta unei infectii cronice apare ca urmare a unor functii inadecvate digestive si fagocite a macrofagelor; astfel se prelungeste perioada de prezentare a antigenilor straini limfocitelor-T si asigurarea producerii de anticorpi.
Varietatea mecanismelor si actiunilor TF, originea lor naturala si lipsa contraindicatiilor au largit sfera aplicatiilor lor. Componentii specifici de antigen ai TF influenteaza activitatea macrofagelor si limfocitelor-T citotoxice, astfel ajutand sistemul imunitar sa recunoasca anumite microorganisme si antigeni. Si, deoarece etapele recunoasterii antigenilor si prezentarii celulelor producatoare de anticorpi sunt devansate (sarite,depasite), apare de asemenea o crestere a productiei de anticorpi specifici prin aducerea in reactie a sintezei de anticorpi care sa detina un fel de “matrita” a unui factor specific antigen.
Un aspect foate important ale efectelor factorilor de transfer este activarea nespecifica a reactilor macrofage care contribuie la completarea reactiei fagocitoze, recunoasterea oricarui antigen de catre macrofage, si prezentarea lor celulelor imunocomponente. Un proces similar este realizat regulat de macrofagele locali-zate in zonele Peyer din intestine. Astfel se regleaza un nivel stabil de anticorpi defensivi naturali si rata producerii anticorpilor specifici impotriva anumitor micro-organisme patogene care intra in corp prin tractul gastro-intestinal.
Natura a impartit cele mai prompte si eficace mijloace de protectie infantila prin transmiterea factorilor de transfer de la mama la copil. In timpul primelor ore si zile ale vietii intra in corpul noului nascut prin intermediul colostrului informatii gata procesate despre anticorpii imunoglobulini si mediul incojurator care furnizeaza protectie nu numai ca un prim ajutor la intalnirea cu infectiile patogene, dar de asemenea invata macrofagele intestinale si limfocitele din zonele Peyer sa recunoasca cu rapiditate antigenii straini si sa puna in functie mecanismele imune de protectie.
Interesul stiintific asupra factorilor de transfer este accentuat de faptul ca de cand au fost descoperiti au fost cheltuiti peste 40 milioane $ pentru cercetare, au fost publicate peste 3000 de pagini stiintifice si s-au tinut 11 conferinte internationale. In ciuda acestora, studiul aspectelor structurale si mecanismele efectelor factorilor de transfer inca mai pun probleme oamenilor de stiinta care se ocupa cu acest domeniu(46).
Factorii de aparare imunitara participa intr-un anumit grad la dezvoltarea aproapei fiecarei conditii patologice. Tratamentele eficiente a multor infectii, bolilor alergice si autoimune depind de folosirea in timp a medicamentelor imunocorectoare. Felul cum un anume sistem imunitar raspunde la factorii distrugatori si la mediul in care apare si se dezvolta un proces patologic este de o importanta deosebita. Ar trebui subliniat faptul ca de la descoperirea factorilor de transfer cu mai mult de 50 de ani in urma, ei au devenit unul din mijloacele cele mai eficiente de intarire a rezistentei corpului fata de diferiti factori distrugatori. Efectele lor imunocorectoare demonstrate in multe infectii si boli somatice au fost studiate si prezentate de oameni de stiinta din diferite tari.
Spectrul larg al efectelor clinice ale factorilor de transfer, care au fost prezentate la cel de al 11-lea Simpozion International (dedicat factorilor de transfer), au incurajat doctorii sa le recomande pacientilor de diferite varste de la copii mici la oameni in varsta care au fost tratati intensiv in diferite unitati medicale. Eficacitatea folosirii pe cale orala a preparatelor cu factori de transfer au fost de asemenea prezentate.
Datorita eficacitatii mari de care dispun, TF pot fi folositi in combinatie cu alti imunomodulatori si adaptogeni. Folosirea TF in combinatie cu astfel de adaptogeni cum ar fi tactivinul, thymogenul, imunalul mielopidul si altele vor ajuta la directionarea efectului lor imunomodulator alaturi de producerea de cytokine si anticorpi.
Datele stiintifice comparative obtinute prin investigatiile din laboratoare confirma efectul de stimulare asupra celuleor NK (celule naturale care omoara prin ele insele) de catre factorii de transfer TF si TF Plus. S-a stabilit ca TF este mult mai activ decat alti multi imunomodulatori deoarece TF creste activitatea NK cu pana la 283% iar TF Plus cu pana la 437% (32,46).
Studii in vitro facute de M.V. Kisielevsky si E.O.Khalturina de la Centrul Rus de Cercetari al Cancerului a demnostrat ca TF si TF Plus stimuleaza activitatea antitumorala si citotoxica a celulelor mononucleare din sange de la donatorii sanatosi. Cel mai mare efect a fost inregistrat cand timp de 48 de ore s-au urmarit in incubator activitatea celulelor monocelulare cu produse in diferite concentratii. Inregistrare s-a facut pe o scala de la .01 la 0.0001 mg/ml. Aceste produse, care contin amestecuri de factori de transfer proveniti din 2 surse, colostrul bovin si galbenusul de ou au avut efectul cel mai mare intr-o pro-portie de 70:30 si 50:50 (bovine:ou). Incubarea acestor produse impreuna cu impreuna cu celulele mononucleare duc la o crestere media a citotoxicitatii celulelor mononucleare de la un minim de 18% la 80-99% cu anumite mostre de depasire a efectelor stimulatoare citotoxice a interleukin-2.


dar este prea greu de inteles pentru tine amice,asadar lasa-te de sportul asta ca joci la pitici....




FACTORII DE PRODUCÞIE



Definitie: generic "factorii de productie" pot fi definiti drept ansamblul conditiilor necesare si suficiente pentru ca orice proces de productie sa se poata desfasura conform scopului sau predeterminat.

Caracterizarea generala a factorilor de productie clasici

Munca: factor originar, primar, de productie - reprezinta activitatea specific umana desfasurata în scopul obtinerii de bunuri economice.

Natura: factorul natural al pro 15215m128p ductiei se refera la toate resursele brute din natura care sunt folosite la producerea bunurilor economice.

Capitalul: în calitate de factor de productie, capitalul reprezinta categoria bunurilor produse si utilizate în scopul producerii altor bunuri economice;

¨ capitalul fix: reprezinta acea parte a capitalului real formata din echipamente de folosinta îndelungata, care participa 1a mai multe cicluri de productie, se depreciaza treptat si se înlocuiesc dupa mai multi ani de utilizare.

¨ capitalul circulant: reprezinta aceea parte a capitalului real care se consuma în întregime în decursul unui singur ciclu de productie si care trebuie înlocuit cu fiecare nou ciclu.

Dinamica factorului de productie poate fi explicata prin procesul de formare bruta a capitalului real, care cuprinde:

-> formarea bruta a capitalului fix: are loc prin intermediul investitiilor; investitiile se definesc drept totalitatea cheltuielilor facute de întreprinderi pentru crearea de noi capacitati de productie, precum si pentru refacerea, ameliorarea si dezvoltarea capacitatilor existente;

-> variatia stocurilor: reprezinta diferenta intre intrarile în stocuri si iesirile din stocuri în cursul perioadei considerate.

Tehnologiile: pot fi definite drept procedee de combinare si transformare a factorilor de productie în rezultate ale productiei, prin aplicarea unor reguli riguros definite.

Progresul tehnic: are drept esenta ameliorarea performantelor procesului de productie, prin gestionarea cu eficienta sporita a factorilor de productie, paralel cu îmbunatatirea caracteristicilor tehnico-functionale si calitative ale bunurilor obtinute.

Informatia: se defineste drept un semnal rezultat din reprezentarea realitatii prin cunoastere si caruia atât emitentul cat si destinatarul îi asociaza aceeasi semnificatie.

Abilitatea întreprinzatorului: reprezinta un neofactor de productie propriu sistemelor economice bazate pe concurenta si libera initiativa.

TESTE GRILÃ sI PROBLEME

1. Capitalul ca factor de productie se refera la :

a) bunuri reproductibile în general;

b) bunuri produse si destinate producerii altor bunuri materiale sau servicii;

c) bunuri economice care fac obiectul tranzactiilor pe piata;

d) banii investiti în afacerile unei firme;

e) banii luati cu împrumut de la banca de catre un întreprinzator.

Raspuns:b

2. Componentele capitalului productiv( tehnic, real) se clasifica în capitalul fix si capitalul circulant dupa:

a) modul cum participa la activitatea economica;

b) forma materiala a bunurilor capitalului;

c) durata de existenta fizica a acestor bunuri ;

d)mobilitatea lor în spatiu.

Raspuns: a

3. Ce nu intra în capitalul fix al unei firme industriale:

a) cladirile sectiilor de productie;

b) masinile si utilajele;

c) suprafata de teren pe care se gaseste firma;

d) magaziile si depozitele;

e) cladirile administratiei firmei.

Raspuns: c

4. Care din elementele mentionate mai jos fac parte din capitalul fix al unei firme agricole:

a) suprafata de teren arabil;

b) animalele de tractiune;

c) animalele de îngrasat;

d) furajele pentru hrana animalelor.

Raspuns: b

5. Daca durata de rotatie a capitalului se reduce asta înseamna ca:

a) viteza de rotatie a capitalului scade;

b) costurile de productie unitare cresc;

c) diferenta dintre capitalul avansat si cel utilizat creste; d) amortizarea capitalului fix creste.

Raspuns: c

6. Caracteristicile de mai jos nu pot fi atribuite muncii în calitate de factor de productie:

a) factor activ si determinant;

b) activitatea constienta;

c) factor originar;

d) resursa productiva, conservabila si recuperabila;

e) consum concomitent de efort fizic si intelectual.

Raspuns: d

7. Durata muncii a înregistrat de-a lungul timpului o puternica tendinta de reducere. Aceasta tendinta a fost determinata în principal de:

a) cresterea volumului resurselor de munca;

b) sporirea ponderii populatiei ocupate în totalul populatiei;

c) cresterea productivitatii muncii;

d) restrângerea unor activitati din sectorul primar si cresterea dimensiunii somajului;

e) pretuirea în mare masura a timpului liber în raport cu venitul obtinut din munca.

Raspuns: c

8. Dupa patru ani de functionare, valoarea ramasa de amortizat al unui echipament de productie este de 20 milioane de lei, iar rata anuala de amortizare este 12,5%. Valoarea initiala a echipamentului a fost:

a) 20 mii. lei;

b) 40 mii. lei;

c) 10 mii. lei;

d) 60 mii. lei.

Raspuns: c
battleofwits
Postat pe 6 Februarie 2011 19:32
Am si eu probleme din astea.Miercuri incep injectiile cu Retarpen sau cum se numeste,insa,marti,merg la Homeopat.Am rascolit netu si am gasit PASTILA MINUNE anti aslo:STREPTOCOCCINUM.E medicament homeopat,nu are contraindicatii si am vazut ca e laudat.Sa vad ce zice homeopatu.Te tin la curent,daca e ok,o sa te anunt sa mergi si tu la un homeopat si sa ti-l dea.
Sanatate!
Delee
Postat pe 17 Aprilie 2011 16:49
Ma confrunt cu acesta problema de pe la 25 de ani. Prima data am depistat Aslo 724 in urma unor analize facute in spital. M-am internat atunci la sectia reumatologie pt ca aveam dureri articulare in tot corpul (nu erau inflamate), aveam si VSH marit. Dupa 10 zile de spitalizare VSH a scazut la valori normale, si a trebuit sa continui tratamentul cu moldamin inca 2 luni. Atunci a scazut sub 200. Problema a fost ca dupa aproximativ 1 an, a crescut la 500. Iar am facut ceva moldamin, iar a scazut.Stiind de laun medic de fam ca problema poate reaparea, am repetat Aslo la varsta de 28 de ani si surpiza 1200!!!!. Normal ca am intrat in panica. Iar am trecut pe antibiotic de data asta am luat pe cale orala 2 (klacid 14 zile si Azitrox 3 zile) si dupa 3 saptamani a scazut la 400,dupa care am facut 2 luni moldamin si din nefericire a ramas tot 400, dupa care am mai facut o serie de klacid cu azitox si a scazut la 200. Era bine daca se mentinea la valoare asta insa acum am 31 de ami si problema a revenit.La ultimele analize mi-a iesit aslo 540. Acum am terminat ultima injectie cu moldamin (dintr-o serie de 3 luni) si trebuie sa-mi repet analizele si exudatul pt ca ultima data a iesit negativ. Probleme cu gatul am mai tot timpul. Parca as avea o aschie in gat care imi provoaca mancarime si o iritatie groaznica.Nu am avut niciodata probleme cu amigdalele insa. Nu am fumat in viata mea, si am in general un mod de viata echilibrat, (mancare sanatoasa, exercitii fizice, etc). Inca nu am gasit un tratament definitiv dar sunt hotarata sa-l caut. Pana atunci incerc macar sa tin problema sub control. Medicul de familie mi-a recomandat spirulina pt intarirea imunitatii si i-am urmat sfatul. Nu va recomand nici un tratament medical ( sper sa cautati unul de specialitate), pentru ca se spune ca nu exista boli exista bolnavi, adica trebuie sa se tinat cont de trecutul fiecaruia...Am cautat sfatul mai multor medici in aceasta privinta si aleg tratamenele care nu se contrazic. Incerc sa pastrez un punct de vedere optimist si ma bucur de perioadele cand aslo este mic. Asta e povestea mea...
kudika387666
Postat pe 27 Aprilie 2011 11:29
Doamne inainte de a posta ceva nu vreti totusi sa va documentati catusi de putin?
Nu mai dati sfaturi daca nu styti despre ce vorbiti...google-ul e plin de articole despre valorile normale ale ASLO-ului(anticorpi antistreptolizina o)...daca nu cititi mai nimic nu mai incercati sa dati sfaturi...pentru adult o valoare sub 200 a acestui marker e ok...iar organismul unui copil suporta si valori mai mari,dar care nu trebuie sa fie neglijate totusi...daca valoarea lui e mai crescuta atunci da putem spunem ca ori e o infecti ori e vorba de un sindrom inflamator...si nu va mai vaitati ca sunt grele sau dureroase anumite tratamente...urmarile unui ASLo crescut la valori marisoare,pe un organism slabit din punct de vedere imunologic depasesc cu mult ca durere si gravitate banalele intramusculare cu moldamin...sau doza 'soc' cu penicilina administrata la inceputul tratamentului...complicatiile pe termen lung ale unui ASLO '"netratat"" ca sa zic asa...sau nebagat in seama pe motiv ca"lasa ca poate trece"...sau ca doare sau ca nu vreau injectabile ...pot ajunge pana la polireumatism articular cu insuficienta cardiaca...sau ca sa zic pe intelesul tuturor in cazurile grave se ajunge la dureri la nivelul majoritatii articulatiilor si poate fi afectata atat inima cat si rinichii...
Stiu f bine ca moldaminul doare ...ca penicilina da o senzatie de arsura...dar un tratament cu antibiotic care e gresit administrat nu face altceva decat sa distruga germenii sau microbii sau bacteriutele,streptococii, stafilococii care sunt slabi,usor de inlaturat ///iar adevaratii inamici...cei care intradevar dau o boala nu sunt inlaturati ci prolifereaza si se dezvolta mult mai bine...deoarece le-a fost indepartata competitia..
De ce se administreaza moldamin?pai pentru ca e un medicament la care flora micobiana autohtona ink nu a dezvoltat rezistenta...pentru ca actioneaza timp de 7 zile(adica are eliberare indelungata)cu toate ca se injecteaza doar o data... prin injectare nu exista pierderi cum se intampla in cazul administrarii de medicamente oral cand doar o anumita parte a substantei active se absoarbe din tractul digestiv...iar datorita metodei de administrare nu sunt afectate si alte organe ca stomac,ficat...carora de obicei trebuie sa li se ofere protectie in cazul administrarii unui tratament oral cu antibiotice '"a la long"" cum se intampla in cazul tratamentului pentru un ASLO crescut...protectia gastrica sau hepatica ,la randulk ei in functie de nivelul la care e absorbit medicamentul poate diminua doza de substanta care ajunge in realitate in sange sau la locul la care trebuie sa actioneze...
Amigdalele nu se indeparteaza de asemenea pentru ca vezi draga doamne "am rosu in gat"...se indeparteaza doar daca reprezinta un risc cat de cat mare...gen episoade febrile repetate fara alta etiologie decat cea amigdaliana,sau infectii grave repatate la acest nivel...cum s-a mai scris ele sunt parte integranta a sistemului imunitar si prin indepartarea lor se creaza o poarta de intrare pentru anumiti germeni...care se pot cantona mult mai usor in alte regiuni si pot prolifera ...deci se pot dezvolta infectii sau mai styu eu ce alte afectiuni la nivelul plamanilor,sinusurilor...
Homeoapatele nu se administreaza concomitent cu un tratament cu antibiotic...pentru ca au tendinta de a-si influenta negativ actiunea...adica in loc sa si-o potenteze unul altuia si-o diminua...vorbiti cu medici specialisti...in general cei de la infectioase pot sa va dea intradevar relatii despre acest aspect...
Oameni buni daca vreti un tratament intradevar bun nu mai incercati sa va luati dupa ceea ce se scrie pe site-urile neavizate...in care isi dau cu parera si copii de 11 ani...
kudika325727
Postat pe 27 Aprilie 2011 12:27
Parerea mea este ca, in cazul in care s-a facut tratamentul prescris de medic cu Penicilina 10 zile si Moldamin 4 saptamani ( 1 pe sapt), si nu mai reactioneaza organismul, inseamna ca imunitatea este foarte slabita. Va pot da un material stiintific, sa cititi ca spun cercetatorii. La copii mei a functionat. Mai multe detalii 0767756300
Sanatate tuturor!

Studiu despre chlorella

Chlorella ºi detoxifierea

Studiul a fost efectuat pentru a clarifica dacã chlorella poate duce la o eliminare sporitã a mercurului din organismul uman, în cazul în care o persoanã suferã de expunere la mercur din cauza plombelor dentare de amalgam. La studiu au participat 36 de pacienþi, dintre care la 25 a început, din a patra sãptãmânã, sã le fie administrat treptat preparatul din alge. Pe parcursul întregii durate a experimentului, timp de 13 sãptãmâni, s-au recoltat în mod regulat probe de urinã ºi de scaun, în total 807 probe de scaun ºi 817 probe de urinã. În plus, au fost efectuate mãsurãtori ale concentraþiei de mercur în salivã la fiecare pacient, odatã la începutul experimentului ºi odatã la sfârºit. Rezultatele studiului sunt limitate, deoarece numãrul participanþilor este relativ mic ºi, prin urmare, relevanþa statisticã a calculelor este scãzutã. Totuºi, se pot trage urmãtoarele concluzii: Rezultatele indicã un efect clar de eliminare (care reiese în special din concentraþia mãritã de Hg din scaun), precum ºi îmbunãtãþirea stãrii fizice ºi psihice a pacienþilor. Aceastã îmbunãtãþire s-a constatat mai ales în cazul pacienþilor care eliminau în mod constant cantitãþi mari, sporite de mercur prin scaun, urmare a expunerii la mercur din cauza plombelor de amalgam. În plus, ca urmare a îmbunãtãþirii stãrii generale, se constatã cã efectele secundare ale expunerii la mercur apar mult mai rar ºi într-un numãr redus. Efectul puternic de eliminare a Hg nu pare sã aibã efecte secundare.

Dr. Dietrich Klinghardt . 2802 E. Madison No, 147, Seattle, WA 98112, USA.

Chlorella ºi cancerul

Un lot de ºobolani a fost supus unui tratament cu substanþe chimice care au dus la declanºarea cancerului la ficat. O parte dintre ºobolani a fost tratatã cu pulbere de chlorella adãugatã în hranã (1/10 din cantitatea de hranã). În continuare a fost examinat numãrul porþiunilor atacate de cancer din þesutul ficatului: în grupul supus tratamentului cu chlorella s-a constatat o reducere cu cca. 68% a þesuturilor atacate, iar întinderea acestor porþiuni era cu cca. 74% mai micã. Într-un experiment efectuat asupra unui lot de ºoareci cãrora li se injectaserã celule de cancer mamar, grupul de control netratat cu chlorella a decedat în decurs de 20 de zile, în timp ce cea mai mare parte dintre ºoarecii trataþi cu extract de chlorella (73-80%) a supravieþuit mai mult de 60 de zile. Extractul a pãrut sã fie eficace ºi împotriva rãspândirii celulelor canceroase. Efectul descris mai sus a fost însã obþinut doar în cazul existenþei unui sistem imunitar intact.

Nakano, S., et al., Chemosphere. 2005, 61 (9), 1244 - 55. Epub 2005 Jun 27.

Chlorella ºi sistemul imunitar

Acest studiu descrie modul de identificare a trei preparate polizaharidice cu o greutate molecularã ridicatã care au fost izolate din anumite microalge destinate consumului alimentar, microalge ce prezintã o puternicã capacitate de activare a monocitelor/macrofagelor umane: immulina din C.vulgaris, immunon din A flos-aquae ºi immurella din C. pyrenoidosa. Aceste polizaharide au o structurã complicatã ºi au fiecare o greutate molecularã aproximativã de peste zece milioane Dalton. Toate trei polizaharidele au fost hidrosolubile ºi prezentau între 0,5 ºi 2% din greutatea uscatã a microalgelor. Activitatea imunostimulatoare a fost mãsuratã cu ajutorul unui biotest bazat pe factorul de transcripþie pentru activarea factorului nuclear kappa B în THP-1 monocite/macrofage umane. Cu ajutorul acestui sistem, valorile EC50 pentru aceste polizaharide din microalge au atins 20-110 ng/ml (cca. 10pM). Activarea THP-1 a fost confirmatã prin mãsurarea inducþiei mRNA a imuncitokinei prin utilizarea reacþiei in lanþ revers-transcriptazã–polimerazã. Fiecare dintre polizaharide a avut drept efect creºterea considerabilã a nivelului mRNA al Interleukin-1 beta ºi a factorului de necrozare a tumorilor Alpha. Supuse unei activãri in-vitro a monocitelor, aceste polizaharide s-au dovedit a fi între de o sutã ºi de o mie de ori mai active decât preparatele polizaharidice utilizate clinic la ora actualã pentru terapia imunã a cancerului.

Pugh-N; Ross-SA; ElSohly-HN; ElSohly-MA; Pasco-DS; Nationales Zentrum für Naturproduktforschung, 40 Forschungsinstitut der pharmazeutischen Wissenschaften, Pharmazieschule, Universität Mississippi, MS 38677, USA. In vivo-Studie.

Chlorella ºi efectele antioxidative

În cadrul unor experimente de hrãnire s-a dovedit cã stressul oxidativ (peroxidarea lipidelor) prezent la ºobolani diabetici a scãzut ca urmare a administrãrii de chlorella. Celule imunitare izolate (macrofage) au fost stimulate cu ajutorul unor elemente bacteriale (lipopolizaharide). Pentru a se apãra de agenþi patogeni, aceste celule au produs monoxid de azot (NO), care produce inflamaþii ºi declanºeazã stressul oxidativ. În cazul celulelor tratate anterior cu un extract de diclormetan din chlorella, cantitatea de NO produsã a fost mai micã, iar enzimele care pot diminua stressul oxidativ erau active într-o mai mare mãsurã (superoxid dismutaza, catalaza, gluthation peroxidaza ºi gluthation reductaza).
Ildikuta
Postat pe 28 Aprilie 2011 14:33
buna, fetita mea acum de 11 ani,a avut aslo 800, dupa 6 ani de tratament cu moldamin,..cu tot felul de medicam. nu am scapat, am umblat ffffffff mult pe la mai multi medici, si in sfarsit m-a trimis la dna. dr. Margescu la cluj si i-a dat tratament cu ERITROMOCINA 200, timp de 2 luni si multumesc lui Dumnezeu si d-nei dr. caci fica mea a scapat, mai facem ceva analize 1-2 pe an, a fost incredibil. Multa sanatate.
kudika403118
Postat pe 18 Mai 2011 12:09
Buna tuturor!
Am citit mesajele voastre pentru ca zilele trecute am aflat ca aam si eu acest ASLO marit si eram curioasa ce inseamna.
Eu am mers la un doctor homeopat pt ca nu pot scapa de cosuri si in urma analizelor pe care acesta mi le-a dat sa le fac am aflat ca am ASLO marit.
Am urmat un tratament jumatate de an,tratament bazat doar pe mediacmaente din plante,naturist si mi-a scazut ASLO cu 300.(aveam aslo=1000 si acum am 700)
Eu nu ma simt rau ,nu am niciun disconfort,niciun simptom din cauza acestui aslo marit,vreau doar sa scap de cosuri.
Va recomand sa incercati tratamentele naturiste,eu sunt foarte mutumita pana acum,mi-a scazut valoarea analizei fara sa iau niciun antibiotic,sau moldamin sau alte asemenea medicamente.
ela_visty
Postat pe 8 Septembrie 2011 00:10
buna,

numele meu este alin vuca. lucrez pentru un institut japonez de cercetare in sanatate.
din 2009 intreprindem activitate pe teritoriul Romaniei.
avem mai multe cazuri in care dupa consumul de lactoferina pura, in mai putin de o luna s-a reglat ASLO.
avem cazuri de alergii severe rezolvate in timp de o luna, chiar si o bronsiolita la o fetita de 4 luni din zalau.
va pot ajuta in acest sens.
avem peste 200 de produse ce au la baza inalta tehnologie japoneza in sanatate.
sanatatejaponeza
Postat pe 28 Octombrie 2011 21:58
ce mai tratamente interzise in Japonia mai experimentati pe populatia din Romania?
Indiana_Jones
Postat pe 28 Octombrie 2011 22:01
buna,

alin vuca este numele meu.
va dau un caz din prospectii mei: un baietel de 5 ani din timisoara care avea ASLO 1200.
dupa consumul de Lactoferin Gold 1.8 de la Nikken, timp de 1 luna, 1 cps pe zi (contine 60 mg lactoferina, 30 mg vit C, 30 mg extract din turmeric - acest extract ofera 3000 unitati ORAC - foarte, foarte puternic antioxidant) ASLO a scazut la 400.

baietelul este foarte bine acum; i se recomanda 6 luni moldamin.

o cutie de Lactoferin Gold 1.8 este 82 ron (pe piata se gaseste la un pret de pana la 155 ron)

alin_vuca@yahoo.com
sanatatejaponeza
Postat pe 28 Octombrie 2011 22:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sanii 7 De la: rubya 6 Aprilie 2010 15:46
Fii frumoasa!Fii isteata 8 De la: Barbie30 2 Septembrie 2010 10:30
Cum scap de barbia dubla'gusa'? 6 De la: mariana_o 9 Aprilie 2011 22:32
Terapia prin plutire ? 3 De la: kudika_1020648 4 August 2020 11:46
Osteoporoza 99 De la: marinela_diana 18 Februarie 2019 15:25