Setari Cookie-uri

ASLO tratament

Buna. Tratamentul a fost personalizat? Dl. Dr se afla in România ? Multumesc
georgiana_nc
Postat pe 18 Septembrie 2012 23:40
buna.si eu am avut problem asta cu baietelul meu.avea aslo 820 iar dupa 2 luni de moldamin abia scazuse la 760.apoi am aflat de un sirop se numeste immune power drink si il gasesti pe internet la firma energetix. este cam scump ce-i drept insa este f bun intr-o luna de zile baiatul meu a avut aslo in limitele normale.
mica77
Postat pe 4 Octombrie 2012 14:58
De la: mica77, la data 2012-10-04 14:58:01buna.si eu am avut problem asta cu baietelul meu.avea aslo 820 iar dupa 2 luni de moldamin abia scazuse la 760.apoi am aflat de un sirop se numeste immune power drink si il gasesti pe internet la firma energetix. este cam scump ce-i drept insa este f bun intr-o luna de zile baiatul meu a avut aslo in limitele normale.



Basme, in scop de reclama...
kudika226898
Postat pe 4 Octombrie 2012 17:33
nu fac reclama nimanui pt ca nu am de ce. iar acest sirop chiar a avut rezultate si nu numai la copilul meu ci la toti cei carora l-am recomandat.
mica77
Postat pe 7 Octombrie 2012 17:19
buna si eu am depistat ca am aslo,am ft la doctor si mia dat sa eau pastile cedax 10 pastile pe luna ,si costa 150 ron,acum astept sa vad ce rezultate dau
kudika_19620
Postat pe 29 Octombrie 2012 15:34
unde? in mana?
stii ce-i ASLO?
kudika_19008
Postat pe 29 Octombrie 2012 16:18
De la: kudika_19620, la data 2012-10-29 15:34:39buna si eu am depistat ca am aslo,am ft la doctor si mia dat sa eau pastile cedax 10 pastile pe luna ,si costa 150 ron,acum astept sa vad ce rezultate dau



Cum ai depistat acest lucru,stii ce inseamna aceasta analiza medicala si pentru ce se recolteaza sange???Esti reumatica cumva??
kudika_15804
Postat pe 29 Octombrie 2012 16:31
antistreptolizina O = ASLO



kudika_19008
Postat pe 29 Octombrie 2012 16:43
incearca ceai de urzici 1-3 litri/zi timp de o luna(face minuni)
kudika_21848
Postat pe 22 Noiembrie 2012 21:38
buna .am 15 ani si 6 luni si am fost diagnosticata cu aslo 800.am inceput sa urmez un tratament bazat pe antibiotice Am facut gentamicin KRKA 80 mg injectabil timp de o saptamana in acelasi timp luam ospen si oxacilina din 6 in sase ore . Dupa spusele madicului aceasta a fost prima etapa...acum am inceput sa iau nurofen cu ranitidina din 12 in 12 ore timp de 20 de zile..iar dupa ce tyermin cu aceste 20 de zile o sa incep sa iau cate o pastila de ospen o data pe zi timp de 3 luni MA DOR FOARTE TARE TENDOANELE ARTICULATIILE PICIOARELOR ZONA LOMBARA ..MA TIN TENDOANELE SI AM MEREU DURERI CAND MA MISC
Mentionez ca fac sport de perfomanta ATLETISM.
IAR DIN CAUZA ACESTEI BOLI NU PT SA M-AI FAC...SUNT FOARTE DEPRIMATA ..NU POT SA MA ABTIN SA NU PLANG ..NU STIU CE SA FAC ...VA ROG DATIMI MAI MULTE SFATURI SAU SPUNETI-MI DACA ACEASTA BOALA SE POATE VINDECA DEFINITIV SA POT SA AM ACEEASI VIATA OE CARE O AVEAM INAINTE . MAI ESTE CINEVA CU ACEST TRATAMENT PE CARE IL AM EU SAU DACA ATI FACUT UN TRATAMENT ASEMANATOR VA ROG SPUNETI-MI DAC VA TRECUT am vazut in mai multe comentari ca aceasta boala dispare si reapare ..exista vrao posibilitate sa dispara definitiv eu am facut exudat si mi-a iesit STAFILOCOC AURIU ,STREPTOCOC B HEMOLITIC GRUP B ,iar factorul reumatoid a iesit negativ ...VA ROG AJUTATIMA CU SFATURI SAU CINE SA VINDECAT DE ACEASA BOALA SA IMI SPUNA CUM A FACUT .. VA ROG
kudika_24022
Postat pe 23 Decembrie 2012 15:15
Bah..caracter jegos,sa-ti dea viata sanatate,sa nu ai nevoie nici de o aspirina,ca sa nu ajungi la lactoferina...ca la comentariile tale stai rau cu caracterul tau de doi bani,ca sa faci pe altul escroc...altii mai au nedejdii bune in persoana aceasta binevoitore ca Alin Vuca sa te ajute cu un sfat, un consiliu medical sau cum vrei sa o intelegi...lasa pe altul sa traiasca si sa mai incerce ce mai e de incercat la disperarea lui.....vai de zilele tale,ca de sanatatea ta mintala nu o mai comentez.Deja comentul tau o spune!Ma intreb de multe ori cand o sa dispara persoanele cretine ca tine,de pe siteurile astea....ca de pe fata pamantului,nu se stie.
kudika_24032
Postat pe 8 Ianuarie 2013 14:26
Scuza-ti,.. mesajul anterior este adresat doar ptr Kudika 226898. Iata escrocul de serviciu... .
kudika_24032
Postat pe 8 Ianuarie 2013 14:41
De la: kudika_24032, la data 2013-01-08 14:41:42Scuza-ti,.. mesajul anterior este adresat doar ptr Kudika 226898. Iata escrocul de serviciu... .



Se scrie "scuzati",papusa...e cam "grele", nu-i asa?
kudika226898
Postat pe 9 Ianuarie 2013 00:52
De la: kudika226898, la data 2013-01-09 00:52:14
De la: kudika_24032, la data 2013-01-08 14:41:42Scuza-ti,.. mesajul anterior este adresat doar ptr Kudika 226898. Iata escrocul de serviciu... .



Se scrie "scuzati",papusa...e cam "grele", nu-i as






Asculta,daca esti asa de tare la corectat,de ce nu faci ceva si ptr caracterul tau ala jegos,sau ai incercat si nu ai avut sanse?iti dau eu sugestii spre binele tau...cauta siteuri ptr consilieri psihoterapeutice,si elibereaza forumul de duhoarea ta!Cei de aici au nevoie de o vorba buna,o incurajare,daca nu ai maniera asta atunci e mai bine sa dispari cat mai urgent,decat veninul tau la orice coment.....macar fii de data asta rezonabila si ia decizia corecta,ca nu e loc de tine aici.Si apropo...sper sa ma onorezi cat mai curand cu conditiile si termenele care ti le-am propus!
kudika_24032
Postat pe 9 Ianuarie 2013 22:00
De la: vrijaya, la data 2009-07-21 16:52:52Am fost in aceiasi situatie cu a ta, am avut ASLO marit de la 17 ani pana anul trecut cand si-a revenit la normal fara o medicatie speciala, am tot 25 ani. Eu duceam infectia in gat, faceam foarte des diversi stafilococi. Acum am facut o infectie urinara si mi-a spus doctorul s-ar putea sa fie de la acest antecedent cu ASLO. Am facut si eu moldamin, stiu cum este, dar nu stiu sa-ti spun exact ce m-a ajutat si daca nu cumva infectia a migrat in alta parte. Mi-am schimbat regimul alimentar si vechile obiceiuri (fumat, fastfood) pentru ca am inceput sa am diverse probleme de sanatate, incearca o dezintoxicare a organismului si apoi o intarire a sistemului imunitar. Actioneaza asupra corpului in general, nu doar asupra efectului.
Sanatate si sper din tot sufletul sa scapi desi am inteles ca nu scapi niciodata definitiv desi nu mai apare ASLo marit.
ASLO este marit in urma infectiilor cu Streptococ nu stafilococ.
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:48
De la: kudika_24022, la data 2012-12-23 15:15:37buna .am 15 ani si 6 luni si am fost diagnosticata cu aslo 800.am inceput sa urmez un tratament bazat pe antibiotice Am facut gentamicin KRKA 80 mg injectabil timp de o saptamana in acelasi timp luam ospen si oxacilina din 6 in sase ore . Dupa spusele madicului aceasta a fost prima etapa...acum am inceput sa iau nurofen cu ranitidina din 12 in 12 ore timp de 20 de zile..iar dupa ce tyermin cu aceste 20 de zile o sa incep sa iau cate o pastila de ospen o data pe zi timp de 3 luni MA DOR FOARTE TARE TENDOANELE ARTICULATIILE PICIOARELOR ZONA LOMBARA ..MA TIN TENDOANELE SI AM MEREU DURERI CAND MA MISC
Mentionez ca fac sport de perfomanta ATLETISM.
IAR DIN CAUZA ACESTEI BOLI NU PT SA M-AI FAC...SUNT FOARTE DEPRIMATA ..NU POT SA MA ABTIN SA NU PLANG ..NU STIU CE SA FAC ...VA ROG DATIMI MAI MULTE SFATURI SAU SPUNETI-MI DACA ACEASTA BOALA SE POATE VINDECA DEFINITIV SA POT SA AM ACEEASI VIATA OE CARE O AVEAM INAINTE . MAI ESTE CINEVA CU ACEST TRATAMENT PE CARE IL AM EU SAU DACA ATI FACUT UN TRATAMENT ASEMANATOR VA ROG SPUNETI-MI DAC VA TRECUT am vazut in mai multe comentari ca aceasta boala dispare si reapare ..exista vrao posibilitate sa dispara definitiv eu am facut exudat si mi-a iesit STAFILOCOC AURIU ,STREPTOCOC B HEMOLITIC GRUP B ,iar factorul reumatoid a iesit negativ ...VA ROG AJUTATIMA CU SFATURI SAU CINE SA VINDECAT DE ACEASA BOALA SA IMI SPUNA CUM A FACUT .. VA ROG


Moldamin. Si eu am facut ani buni si a mai scazut ASLO. Dar sa nu crezi ca va scadea vreodata complet.
Nu va jucati cu asa ceva si nu va culcati pe o ureche, complicatiile pot ajunge chiar la reumatism articular sau cardiace, care nu-s placute deloc. Sunt foarte periculoase. Aveti grija de voi.
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:51
De la: mica77, la data 2012-10-07 17:19:27nu fac reclama nimanui pt ca nu am de ce. iar acest sirop chiar a avut rezultate si nu numai la copilul meu ci la toti cei carora l-am recomandat.
O avea, dar asta nu inseamna ca penicilina trebuie ignorata.
DariaMih
Postat pe 31 Ianuarie 2013 21:52
buna si eu i-am facut baiatului meu aslo si i-a iesit 800 , si are 5 ani,mia dat ospen si moldamin si mie frica sai fac moldaminu pt ca nu i-am facut niciodata antibiotic injectabil si am auzit ca e tare nu stiu dac el va face fata. daca stiti ceva mai bun,va rog sa imi spuneti.
kudika_33011
Postat pe 4 Aprilie 2013 20:14
"Din momentul in care cineva are un titru ASLO crescut, trbuie neaparat cautat sursa infectiei, trebuie efectuat antibiobrama (foarte important), iar tratamentul trbuie efectuat pe baza antibiogramei (nu doar asa la nimereala prin medicul de familie). Pentru acesta este absolut recomandat sa cautati un medic infectionist (care stie si meserie)." ...

Exista si medici de familie [daca nu cumva majoritatea lor] care mai stiu si meserie si nu fac totul la intamplare ...sau dupa ureche. Ghidurile de practica medicala sunt valabile pentru toti ... iar "meseria e bratara de aur" si e o zicala la fel de valabila pentru orice specialitate [inclusiv Medicina Familiei]. Cine vrea si poate ... face meserie !!!

Cat despre titrul ASLO marit ... lasati profesionistul pe care l-ati ales [indiferent de specialitate] sa-si faca treaba [Pentru copii exista si Pediatru!]. Nu exista foarte multe solutii practice si nici prea multe variante viabile de conduita in tratament [totul aplicat la caz si nu la boala... adica personalizat!!].

Succes celor care au o problema legata de topic in rezolvarea ei.

Eu personal am avut RAA la cca 14 ani cu titrul ASLO mare o buna perioada , dar Moldaminul corect si suficient administrat mi-a rezolvat problema [cca 11 luni...la a 12-a am cedat].

Numai bine.
codyboss1969
Postat pe 10 Aprilie 2013 14:58
are legatura daca am si spamofilie si aslo marit plus nevralgie intercostala?...pt k atunci can dma inteapa inima..simt k nu mai pot respira..ce pot face?moldamin am luat acum 5 ani..dar acum iar am probleme..cu gatul am probleme rar...dar inima ma inteapa cand ma enervez..va rog ajutati-ma!
kudika_35206
Postat pe 20 Mai 2013 14:22
buna ziua. am si eu un baietel 5,9 si luna trecuta in urma analizelor pt operatie de polipi i a iesit ASLO 1112 facem tratament cu moldamin pt 6 luni . inainte cu o luna am sa i repet analizele. poate dupa operatie o sa i revina la normal
kudika_36674
Postat pe 15 Iunie 2013 11:48
Buna,ma numesc Andreea. Am intrat de curiozitate pe net sa caut despre ASLO si am vazut aici fel si fel de cazuri si tratamente,stiu ca este de mult timp postarea ,dar m-am gandit sa va spun si eu experienta mea . Am avut ASLO 800 am facut 2 ani moldamin a revenit undeva pe la 300 asta pe la varsta de 13 ani,acum am 18 . Dupa un timp mi-am refacut analizele si iar era 800,am facut moldamin 3 ani incontinu si fac si in prezent si ASLO este 400,nu stiu ce as putea face k sa revina ASLO la normal,dupa socoteala mea ar trebui sa mai fac 1 an jumate,dar sincer nu mai pot de durere,chiar azi am facut injectia si in timp ce intra serus simteam k se umfla si acum sa format un nodul cred,e ceva tare . Nu stiu ce sa mai fac,daca ati gasit ceva remedii pt ASLO spuneti-mi si mie va rog !
Madalina_Neagu_1
Postat pe 28 Ianuarie 2014 20:24
De la: Serj_healthy, la data 2009-10-21 22:12:47Hy all,
se pare ca sunt f multe persoane care se lovesc de acest ASLO marit;din cate am observat singura solutie oferita de catre medici, este doar schema de moldaminizare;in urma cu 2 -3 luni am facut toate analizele posibile ASLO,VSH,exudat nazal&faringian etc;toate in limite normale, exudatul a iesit negativ, iar aslo 290;mi s-a spus ca este o infectie in corp- deci am facut moldamin 1 luna a cate 1/sapt;in prezent ma lovesc de aceeasi problema-ASLO 320;nici mie nu imi convine sa fiu ciuruit timp de 3 luni cu moldamin saptamnal;Am fost deja la un medic ORL-ist,care m-a diagnosticat cu un sindrom poststreptococic (precizez faptul ca amigdalele imi sunt scoase de la varsta de 2-3 ani).Eu unul am fierea lenesa, iar dupa ce i-am precizat doctorului acest aspect mi-a recomandat sa imi fac si o ecografie abdominala, spunandu-mi ca este posibil sa mi se traga de la fiere sau rinichi, sau e pe baza nervoasa-stres (???)
La recomandare doctorului trebuie sa mai fac urmatoarele analize:
-Exudat faringian, VSH, test de urina si inca o data ASLO;
-electrocardiograma & ecografia cardiaca
-ecografie abdominala

Precizez faptul ca am 23 de ani -mananc cat se poate de sanatos si nu sunt supraponderal
daca ati avut cazuri asemantoare, astept pareri
merci & multa sanatate
Johnny_Johny_1
Postat pe 11 Septembrie 2015 12:15
Sal Serj! As vrea sa stiu daca ai rezolvat cu aslo sau cu fierea!? Si cum? Eu am 32 de ani si am probleme cu aslo..510. Am operat amigdalele acum un an, am facut moldamin 4sapt/1 pe sapt., cefort 10 zile, a fost bine aprox. 10 luni dupa care iar am simtit articulatiile.. la ecografia abdominala a iesit colecist cudat, partial evacuat fara calculi, iar in sange bilirubina crescuta. Uneori , dupa mese copioase simt durere in zona colecistului..un coleg zicea sa fac un colangio rmn sa vad colecistul daca e ok.. astept raspuns... multa sanatate !
Johnny_Johny_1
Postat pe 11 Septembrie 2015 12:31
In cazul meu nu s-a rezolvat! Am 32 de ani.amigdalele Le-am operat acu un an, se inflamau de 2-3 ori pe an, aveam aslo 700 am facut si moldamin o luna ( 4 injectii), cefort 10 zile, a fost ok vreo 5 luni, cand iar au inceput durerile articulare, palpitatii, o prostatita, stari de oboseala, urinari dese, lipsa pofta de mancare..am facut penicilina..acum am inceput iar cu moldamin pe 3 luni..am aslo 510... ceva sfaturi ar fi utile !
Johnny_Johny_1
Postat pe 16 Septembrie 2015 11:27
Buna ziua.Va recomand capsulele Biomicin forte sau Biomicin in cure de 2-3 saptamani cu pauze de o saptamana.Sunt antibiotice naturale care pot sa fie asociate si unui tratment ckasic daca se doreste.Multa sanatate!
kudika_15604
Postat pe 29 Septembrie 2015 16:32
Eu as recomanda uleiul de oregano salbatec (wild oregano oil), Omoara streptococi, stafilococi, chiar si E coli!

Atentie, uleiul de oregano din comert nu este acelasi cu uleiul de "oregano slabatec" care se gaseste in farmacii sau la magazinele naturiste, nu faceti confuzii, pentru ca nu dau acelasi rezultat.

Mai recomand si vitamina C in doze de cate 10 grame pe zi. In comert se gasesc tablete cu 250mg, 500mg si 500 mg. Nu uitati ca aveti nevoie de 1000mg ca sa faceti 1 gr.

Deci, diricati-va sistemul imunitar si ajutati-l cu Vitamina C cate 10 grame pe zi. Cel mai sanatos si sigur este sa luati cate 2 grame la fiecare 3 ore. Daca luati mai mult, nu este risc de intoxicatie,pentru ca se elimina singur prin scaun, deci iti provoaca un singur scaun diareic si atat.
kudika_11495
Postat pe 30 Septembrie 2015 01:20
Sunt la a 3-a injectie cu moldamin, am tot amanat dar simptomele nu se ameliorau. Dupa prima injectie mi-a revenit pofta de mancare, acum la a treia nu mai urinez des, iar urina are o paloare galbuie ( nu mai este incolora). Injectiile nu mai dor...anul trecut dureau de numa ( o fi imbunatatit compozitia) . De la infectioase mi s-a spus sa fac 3luni si sa repet aslo, daca scade e ok, daca nu, trebuie iar o serie cu penicilina, cefort, si dupa iar moldamin 1200000 una /sapt. pana scade sub 200. Stiu pe cineva care a facut 2ani si 8 luni moldamin si abia acum I-a scazut. Am probleme si cu colecistul, nu stiu daca de la el,uneori fac cate o criza de respiratie cu tuse si ceva voma...radiografia pulmonara a evidentiat o bronsita acuta, am luat biomicin forte vreo 14 zile, nu stiu daca a ajutat, dar ramanand fara aer am ajuns la upu.la infectioase mi s-a prescris Klacid 7 zile 1/zi, am luat 10 zile dar tot au ramas crizele, dar nu chiar in fiecare zi...azi am facut inhalatii cu o solutie salina de la lidl si respir mai bine, am sa amestec si cu Prospan picaturi sa vad cum o mai fi.. Am tot transpirat cu bicicleta si de de acolo cred ca e aslo si racelile netratate..ma gandesc sa nu fie si pe baza de stres, caci tot am trecut prin situatii stresante si emotii in ultimii doi ani si astea au slabit sistemul imunitar..
Johnny_Johny_1
Postat pe 1 Octombrie 2015 19:51
Sunt la a 6-a injectie cu moldamin..am repetat aslo si a scazut de la 510 la 460. Problema e ca am niste stari ciudate dupa ce il fac...tuse, tremuraturi..iar la piciorul drept simt o presiune in gamba si venele sunt umflate... nu stiu daca sa mai continui sau nu...La a5-a injectie am fost intepat de 5 ori ca se tot infunda acul( asistenta nu a reusit si a chemat alta colega) off si asa sunt stresat.
A incercat cineva cu tratament homeopat !? nu stiu daca e ok cu atat antibiotic !
Johnny_Johny_1
Postat pe 25 Octombrie 2015 18:16
Eu i-am dat fiului meu de 10 ani Lactoferina dupa Moldamin si multe, multe alte antibiotice. A avut ASLO 1800, am scos amigdalele si dupa injectiile cu Moldamin a scazut intai la 1600, mai apoila 1200 si asa a ramas o perioada lunga.Am incercat Lactoferina(acum 2 ani) si in cateva luni a scazut la 688. O vreme nu i-am mai dat nimic, nici nu a mai facut raceli dese si complicate. Astazi, la rezultatul analizelor, Aslo e aproape neschimbat, 670. Sunt hotarata sa ii dau din nou Lactoferina(Gold). Eu cred cu tarie ca a ajutat cel mai mult! Sigur ca Moldaminul e sfant si a actionat(si actioneaza) pe termen lung, dar cred schimbarea majora s-a produs dupa ce a luat Lactoferina.
maxiro
Postat pe 8 Septembrie 2016 22:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amortirea mainilor si picioarelor??? 3 De la: chipden 7 Iunie 2010 06:26
polimiozita idiopatica 6 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 23:40
NOUTATI pentru domnisoare si doamne ! 3 De la: office_salinasusesi_ro 23 Februarie 2010 14:09
Natura, un ajutor de la Dumnezeu 4 De la: SaveOurSouls 7 Februarie 2014 00:09
Ceai anticancerigen. 4 De la: dianana 17 Februarie 2010 20:48