Setari Cookie-uri

ATACURI DE PANICA/SPASMOFILIE

BUNA SEARA TUTUROR...AM SI EU O PROBLEMA PE CARE AS VREA SA O IMPARTASESC TUTUROR CELOR CARE SUNT INTERESATI SA CITEASCA..ACUM 3 ANI,IN JURUL SARBATORILOR AM AVUT PARTE DE PRIMUL ATAC DE PANICA MAI PRECIS MI.AU AMORTIT MAINILE,NU AM MAI REUSIT SA VORBESC SI IMI MUSCAM BUZELE...NU POT SPUNE CU APROXIMATIE CAT TIMP A TRECUT PANA MI.AM REVENIT,POATEIN JUR DE 15 MIN TERIFIANTE,A NU MAI PUTEA VB CRED CA ESTE CEL MAI DUREROS LUCRU,DEOARECE NU PUTEAM EXPLICA NIMANUI TEAMA CE O AVEAM IN SUFLET.LA CATEVA SAPTAMANI M.AM DUS LA UN DOCTOR CARE MI.A SPUS CA AM "SPASMOFILIE" AI MI.A DAT UN "SIROP" PREPARAT IN FARMACIE..IN ACEA PERIOADA LUCRAM IN ALTA TARA SI AM FOST NEVOITA SA PLEC FARA E REALIZA PERICOLUL DE A FI SINGURA AVAND ACEASTA BOALA(mentionez ca in momentul in care faceam criza nu puteam tine in mana nici un pahar cu apa) ... INTRE TIMP BOLA MI S.A INRAUTATIT IAR STARILE AU FOST DIN CE IN CE MAI RELE,ULTIMA CRIZA AM AVUT.O ACUM O JUMATATE DE AN...AM FOST LA DOCTORI SI IN AFARA SI MI S.A EXPLICAT CA TOTUL PLECA DE LA CREIER SI TREBUIE SA TE AUTOCONTROLEZI SI SA O GANDIRE POZITIVA PT A NU TE PANICA MAI RAU...EU MI.AS DORI ENORM SA POT FACE CEVA IN PRIVINTA ASTA DAR NU REUSESC...NU MAI IAU DE MULT CALMANTE SI TOT FELUL DE PASTILE DEOARECE AJUNSESEM SA NU MAI POT DORMI FARA...DACA ESTE CINEVA IN CUNOSTINTA DE CAUZA SI DORNIC SA.MI IMPARTASEASCA MODUL LUI DE A DEPASI SITUATIA IL ROG SA.MI DEA UN RASPUNS...O SEARA BUNA TUTUROR..
eu_alina_healthy
Postat pe 31 Octombrie 2009 21:18
ce descrii tu este un atac de panica de toata frumusetea.sotul meu a avut asa de credea k are spasmofilie dar nu.a mers la toti dr.pn la urma la psihiatru.el e singurul care te poate ajuta. dute inainte de a da in vreo depresie urata.
ciresik_dulce
Postat pe 10 Noiembrie 2009 19:38
buna,vreau sa-ti spun ca ceea ce descrii tu,asta mi se intampla si mie.Am aceste simtome de aprox 1an si jumatate,insa in ultimile 8 luni sunt tot mai dese,nu am consultat niciun medc pana astazi,de fiecare data cand mi se facea rau,ajugeam cu salvarea la diferite spitale,cele mai apropiate de zona in care ma aflam,si mi se spunea ca am doar o simpla cadere de calciu,mi se oferea un calciu intravenos si atat.in special mi se intampla dupa perioada de menstruatie mai mult,insa sin timpul acestia.Am consultat 2 medici,un medic neorolog si un medic neurochirurg.insa am primit 2 raspunsuri diferite.Medicul neurolog mi-a spus ca este din cauza menstruatiei,medicul neurochirurg mi-a spus ca am spasmofilie,deoarece am fost indrumata sa-mi fac un control E.E.G si Tomografie,ceea ce aremarcat la e.e.g ca am aceasta boala,mi-a fost recomandat calciu,magneziu..si sa consum lactate si alte produse ce contin calciu si fier.insa medicul ginecolog la fel mi-a spus ca am caderi de calciu intense.
Din cate mi s-a spus de catre medic,ca daca nu urmez tratamenul,risc sa ajung la psihiatrie,pt ca imi va ceda creierul si asta ma sperie groaznic..Iar termenul in care mi-as reveni,timpul care dureaza de a ma pune pe picioare este cam de vreo 2-3 ani.
kudika098312
Postat pe 18 Noiembrie 2009 18:54
atacurile de panica se pot trata f. bine si fara sa intoxici organismul cu sedative si altele cu ESSENTE FLORALE BACH.
rezultatele sint exceptionale .
e-mail terapii.florale@gmail.com
dia_luna_sol
Postat pe 23 Decembrie 2009 12:31
apeleaza cu toata increderea la TERAPIILE FLORALE BACH,sint minunate si armonizeaza chiar acel mecanism care face sa apara atacul de panica
tratamentul este individualizat si ti se da un flacon de tratament din care iei picaturi.
sint cazuri care se rezolva in 3-4 saptamini ,altele merg pina la citeva luni insa ,atacul dispare si se instaleaza armonia si viata normala.
e-mail terapii.florale @gmail.com
dia_luna_sol
Postat pe 23 Decembrie 2009 12:37
Buna...eu sufar de aceeasi boala, am fost internata in romania de cateva ori in urma crizelor imi dadeau calciu si mereu imi ziceau sa astept ca trece, altceva nu aveam de facut...si nici acum pentru ca am fost la control in anglia si mi-au zis ca aceasta boala nu are vindecare...singura modalitate de a nu mai avea parte de aceste "minunatii" de crize este autocontrolul...din pacate nu-mi reuseste :( O mare vina a acestor crize o au:cafeaua, tigarile, bauturile energizante, coca cola, pepsi si gandurile negative.Eu am renuntat de aproape 2 ani la toate acestea,mai putin la gandurile negative ( orice ma sperie, inclusiv iesitul din casa, ma gandesc ca se va intampla ceva rau mie, sunt paranoica de acum); am facut cura de calciu in urma careia m-am ingrasat si am renuntat, mananc f multe lactate si cam atata. Nu am reusit sa ma vindec dar macar am crize mai rar.
Elly_D
Postat pe 2 Ianuarie 2010 02:52
Exista un consum minim de nutrienti folosit de catre organism,....inima creier,....ficat etc. pe care corpul le poate extrage din mancare.Problema NR1 este ca ceea ce mancam nu ne asigura decat mamaxim 20%din necesarul corpului si de aici apar dezechilibre in corp,printre care stari de depresie atacuri de panica, oboseala de cand te trezesti ,somnolenta,...70%din problemele de sanatate au ca si cauza dezechilibrul nutritiv.Daca sunteti interesati de cursuri in nutritie si sanatateva pot da relatii,sunt cateva centre in tara unde puteti beneficia de aceste cursuri gratuit.(Alexandra0726183468)
anavera
Postat pe 2 Ianuarie 2010 16:25
la multi ani si sanatate!
ca sa te informezi mai bine intrape
terapiifloralebach.blogspot.com
cu mare drag !
dia_luna_sol
Postat pe 2 Ianuarie 2010 17:57
la multi ani si sanatate!
ca sa te informezi mai bine intrape
terapiifloralebach.blogspot.com
cu mare drag !
dia_luna_sol
Postat pe 2 Ianuarie 2010 17:58
Draga Alina,fetita mea a avut spamofilie cand era studenta,adica acum vreo
trei ani. Medicul nostru de familie dnul.doctor Gavrilescu Dan din Campina,
i-a recomandat injectii cu calciu gluconic(una la doua zile) 10 buc.intramuscular, vitamine Supradyne 2-3 pe zi,magne B6 si nu in ultimul rand o gandire pozitiva. "Lasa grijile,incepe sa traiesti" este titlul cartii lui Dale Carnegie pe care ti-o recomand cu caldura.
Nu sunt o persoana foarte religioasa, dar te sfatuiesc sa iti incepi ziua prin a te bucura ca te-ai trezit bine,multumeste-i lui Dumnezeu ca ai parte de o noua zi in care poti sa inveti, sau sa-i inveti pe altii lucruri noi,
si incearca sa-ti lasi grijile in voia lui Dumnezeu. Cineva spunea:sa nu ne uitam inapoi pt ca vom fi doborati,sa nu privim inainte pt ca vom fi tulburati, sa nu ne uitam in jurul nostru pt ca vom fi derutati.Priviti in sus, acolo este rezolvarea problemelor voastre! Lasa-L pe Dumnezeu sa intre in viata ta(vorbesc din experienta,nu sunt o practicanta a religiei dar sunt din ce in ce mai coplesita, la modul placut, de prezenta lui Dumnezeu in viata mea si a noastra),transfera-I Lui prin rugaciune fierbinte,grijile si problemele tale si nu vei fi singura.Vei vedea cum apar situatii favorabile la care nici nu te gandeai care rezolva prblemele, cum ti se deschid usi, acolo unde trebuie sa rezolvi probleme sau Dumnezeu iti va pune in gura exact cuvintele care trebuie sa le spui in anumite situatii. Lasa-te pe mana Lui si nu vei regreta niciodata acesta alegere! Incearca ce ti-am spus! Multa sanatate! Te vei face bine. Fetita mea are 26 ani si nu a mai avut nici o probleme de atunci.
georgeta_banescu
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:55
buna asi dori sa stiu si eu cum va pot contacta in afara mail.sufar de 5 ani de depresie si imi doresc foarte mult sa ma pot vindeca.astept un raspuns.
healthy002505
Postat pe 15 Martie 2010 19:37


Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 18 Martie 2010 21:28
buna,
incearca cristierdei@yahoo.com
healthy016815
Postat pe 1 Iunie 2010 21:16
De la: eu_alina_healthy, la data 2009-10-31 21:18:10BUNA SEARA TUTUROR...AM SI EU O PROBLEMA PE CARE AS VREA SA O IMPARTASESC TUTUROR CELOR CARE SUNT INTERESATI SA CITEASCA..ACUM 3 ANI,IN JURUL SARBATORILOR AM AVUT PARTE DE PRIMUL ATAC DE PANICA MAI PRECIS MI.AU AMORTIT MAINILE,NU AM MAI REUSIT SA VORBESC SI IMI MUSCAM BUZELE...NU POT SPUNE CU APROXIMATIE CAT TIMP A TRECUT PANA MI.AM REVENIT,POATEIN JUR DE 15 MIN TERIFIANTE,A NU MAI PUTEA VB CRED CA ESTE CEL MAI DUREROS LUCRU,DEOARECE NU PUTEAM EXPLICA NIMANUI TEAMA CE O AVEAM IN SUFLET.LA CATEVA SAPTAMANI M.AM DUS LA UN DOCTOR CARE MI.A SPUS CA AM "SPASMOFILIE" AI MI.A DAT UN "SIROP" PREPARAT IN FARMACIE..IN ACEA PERIOADA LUCRAM IN ALTA TARA SI AM FOST NEVOITA SA PLEC FARA E REALIZA PERICOLUL DE A FI SINGURA AVAND ACEASTA BOALA(mentionez ca in momentul in care faceam criza nu puteam tine in mana nici un pahar cu apa) ... INTRE TIMP BOLA MI S.A INRAUTATIT IAR STARILE AU FOST DIN CE IN CE MAI RELE,ULTIMA CRIZA AM AVUT.O ACUM O JUMATATE DE AN...AM FOST LA DOCTORI SI IN AFARA SI MI S.A EXPLICAT CA TOTUL PLECA DE LA CREIER SI TREBUIE SA TE AUTOCONTROLEZI SI SA O GANDIRE POZITIVA PT A NU TE PANICA MAI RAU...EU MI.AS DORI ENORM SA POT FACE CEVA IN PRIVINTA ASTA DAR NU REUSESC...NU MAI IAU DE MULT CALMANTE SI TOT FELUL DE PASTILE DEOARECE AJUNSESEM SA NU MAI POT DORMI FARA...DACA ESTE CINEVA IN CUNOSTINTA DE CAUZA SI DORNIC SA.MI IMPARTASEASCA MODUL LUI DE A DEPASI SITUATIA IL ROG SA.MI DEA UN RASPUNS...O SEARA BUNA TUTUROR..
isa87
Postat pe 17 August 2010 22:22
De la: eu_alina_healthy, la data 2009-10-31 21:18:10BUNA SEARA TUTUROR...AM SI EU O PROBLEMA PE CARE AS VREA SA O IMPARTASESC TUTUROR CELOR CARE SUNT INTERESATI SA CITEASCA..ACUM 3 ANI,IN JURUL SARBATORILOR AM AVUT PARTE DE PRIMUL ATAC DE PANICA MAI PRECIS MI.AU AMORTIT MAINILE,NU AM MAI REUSIT SA VORBESC SI IMI MUSCAM BUZELE...NU POT SPUNE CU APROXIMATIE CAT TIMP A TRECUT PANA MI.AM REVENIT,POATEIN JUR DE 15 MIN TERIFIANTE,A NU MAI PUTEA VB CRED CA ESTE CEL MAI DUREROS LUCRU,DEOARECE NU PUTEAM EXPLICA NIMANUI TEAMA CE O AVEAM IN SUFLET.LA CATEVA SAPTAMANI M.AM DUS LA UN DOCTOR CARE MI.A SPUS CA AM "SPASMOFILIE" AI MI.A DAT UN "SIROP" PREPARAT IN FARMACIE..IN ACEA PERIOADA LUCRAM IN ALTA TARA SI AM FOST NEVOITA SA PLEC FARA E REALIZA PERICOLUL DE A FI SINGURA AVAND ACEASTA BOALA(mentionez ca in momentul in care faceam criza nu puteam tine in mana nici un pahar cu apa) ... INTRE TIMP BOLA MI S.A INRAUTATIT IAR STARILE AU FOST DIN CE IN CE MAI RELE,ULTIMA CRIZA AM AVUT.O ACUM O JUMATATE DE AN...AM FOST LA DOCTORI SI IN AFARA SI MI S.A EXPLICAT CA TOTUL PLECA DE LA CREIER SI TREBUIE SA TE AUTOCONTROLEZI SI SA O GANDIRE POZITIVA PT A NU TE PANICA MAI RAU...EU MI.AS DORI ENORM SA POT FACE CEVA IN PRIVINTA ASTA DAR NU REUSESC...NU MAI IAU DE MULT CALMANTE SI TOT FELUL DE PASTILE DEOARECE AJUNSESEM SA NU MAI POT DORMI FARA...DACA ESTE CINEVA IN CUNOSTINTA DE CAUZA SI DORNIC SA.MI IMPARTASEASCA MODUL LUI DE A DEPASI SITUATIA IL ROG SA.MI DEA UN RASPUNS...O SEARA BUNA TUTUROR..







... doar atitudinea POZITIVA si OPTIMISTA poate opri atacurile de panica ... nu stiu ce probleme ai avut dar poate e cazul sa fii mai receptiva la bucuriile marunte ... poate ai aspiratii mult prea mari, exagerate si orice indoiala care apare te darima ... uneori apare cind crezi ca intelegi mai mult decit altii si nu astepti sa vezi rezultatele ... alteori e din cauza unor situatii pe care nu le poti schimba dar nu vrei sa le accepti ... alteori din cauza unei persoane care a disparut brusc ... dar orice ar fi ... gindeste-te ... ca putea fi si mai rau ... si ... ZIMBESTE ...

marco918
Postat pe 17 August 2010 22:32
buna seara .am si eu o problema .De un an de zile nu ma simt bine ,am fost la mai multi medici care mi au dat diagnostice diferite pritre care(cardiopatie ischemica dureroasa,angina instabila,anxietate atac de panica)Dupa ce am facut tot felul de tratamente ,acasa cat si in spital acum o luna am fost la un alt medic care mi a spus ca nu este valbil nici un diagnostic dincelelate,mia spus ca am tensiune arteriala de stadiul 2 de risc inalt.problema este ca el mi a scris un alt tratament total diferit de ce am luat pana acum.Sunt derutata nu stiu cum sa intrerup celalalt tratament ca sa pot incepe pe acesta ,deoarece iau metoprolol de 1 an si sivastatin de 4 luni ,ipaton si frontin de 4 luni .Noul tratament este noliprel forte arg 5/1,2 mgnebiled 5mg sortis 10 mg,aften 300,anxiar 1mg .As vrea sa stiu daca pot sa intrerup metoprololul brusc si sa l inlocuiesc cu cellalt tratament.va rog sa ma ajute cineva care este in aceiasi situatie si stie.V a multumesc mult
isa87
Postat pe 17 August 2010 22:42
De la: isa87, la data 2010-08-17 22:42:43 buna seara .am si eu o problema .De un an de zile nu ma simt bine ,am fost la mai multi medici care mi au dat diagnostice diferite pritre care(cardiopatie ischemica dureroasa,angina instabila,anxietate atac de panica)Dupa ce am facut tot felul de tratamente ,acasa cat si in spital acum o luna am fost la un alt medic care mi a spus ca nu este valbil nici un diagnostic dincelelate,mia spus ca am tensiune arteriala de stadiul 2 de risc inalt.problema este ca el mi a scris un alt tratament total diferit de ce am luat pana acum.Sunt derutata nu stiu cum sa intrerup celalalt tratament ca sa pot incepe pe acesta ,deoarece iau metoprolol de 1 an si sivastatin de 4 luni ,ipaton si frontin de 4 luni .Noul tratament este noliprel forte arg 5/1,2 mgnebiled 5mg sortis 10 mg,aften 300,anxiar 1mg .As vrea sa stiu daca pot sa intrerup metoprololul brusc si sa l inlocuiesc cu cellalt tratament.va rog sa ma ajute cineva care este in aceiasi situatie si stie.V a multumesc mult


Se intrerupe treptat medicatia, nu brusc...vb cu medicul care ti-a dat noul tratament, spune-i ce ai scris aici ! El este singurul care te poate lamuri...diagnosticele au fost diferite pt ca la tine probabil este o asociere intre anumite afectiuni si ceva psihic. Nu ezita sa apelezi la ajutorul unui psiholog bun pt atacurile de panica propriu zise, nu e de joaca cu ele ! De la atacul de panica ti s-ar putea declansa celelalte simptome, asa ca mai bine gasesti cauza care declanseaza criza, asta se face cu ajutorul psihologului !
Summer_
Postat pe 18 August 2010 00:27
Te inteleg si eu am atacuri de panica intrucat am luat in spital la psihatrie Anxiar,care nu mai scap de el.Acum ma-m internat din nou cu intentia sa scap de dependenta.La spital alt medic mi-a dat tot Anxiar,Sper sa inceapa perioada de scaderea a dozei si sa scap dar nu stiu cum va fi.
kudika_973969
Postat pe 21 Septembrie 2014 10:09
Buna ziua.Pentru atacuri de panica se pot lua capsulele Confort emotional 1-2 capsule de ori pe zi timo de 3 luni.Dupa o pauza de 1 luna cura se poate relua.Se asociaza dieta cu cereale, legume, fructe, produse apicole, exercitii fizice regulate si psihoterapie.
kudika_15604
Postat pe 27 Noiembrie 2014 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand sotul te inseala si ai doi copii 98 De la: 26 Mai 2020 17:15
Parodontoza 30 De la: kudika_1040184 30 Ianuarie 2022 11:08
Forumurile publice-un pericol pentru sanatatea umana? 25 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 17:57
buna 5 De la: utad 2 August 2010 20:10
limfedem 1 De la: ale29rei 25 Februarie 2009 02:40