Setari Cookie-uri

cum ma pot lasa de fumat?

buna ziua la toata lumea are cineva ceva sfaturi utile ca sa ma pot lasa de fumat.devine deja o povara pentru mine.nu stiu cum o sa mai rezist.tot timpul ma cert cu prietenul meu din cauza tigarilor:si el fumeaza.daca nu fumam devenim amandoi irascibili si foarte insuportabili.si nu cred ca merita din cauza tigarilor sa distrugi o relatie.cred ca sunt si dependenta.astept sugestii.
desideria
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:40
De la: healthy007666, la data 2010-01-21 10:40:13buna ziua la toata lumea are cineva ceva sfaturi utile ca sa ma pot lasa de fumat.devine deja o povara pentru mine.nu stiu cum o sa mai rezist.tot timpul ma cert cu prietenul meu din cauza tigarilor:si el fumeaza.daca nu fumam devenim amandoi irascibili si foarte insuportabili.si nu cred ca merita din cauza tigarilor sa distrugi o relatie.cred ca sunt si dependenta.astept sugestii.
si de ce trebuie sa mai deschizi un subiect in plus legat de aceasta discutie?lasa-te dracului odata prin vointa si nu mai intreba .Ti-ai pus intrebarea cum te-ai apucat,ei ,atunci asa sa rezolvi si cu lasatul.
ene_m_gabriel
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:41
De la: healthy007666, la data 2010-01-21 10:40:13buna ziua la toata lumea are cineva ceva sfaturi utile ca sa ma pot lasa de fumat.devine deja o povara pentru mine.nu stiu cum o sa mai rezist.tot timpul ma cert cu prietenul meu din cauza tigarilor:si el fumeaza.daca nu fumam devenim amandoi irascibili si foarte insuportabili.si nu cred ca merita din cauza tigarilor sa distrugi o relatie.cred ca sunt si dependenta.astept sugestii.


amandoi sunteti dependenti, aveti ceva in comun...
vreti sa va lasati amandoi? atunci cautati solutii care sa vi se potriveasca amandurora!
ganditi-va si povestiti-va reciproc de ce v-ati apucat....
cand simtiti nevoia sa fumati, incercati sa faceti altceva util la care sa participati impreuna...
cartea lui Allen Carr despre fumat pare buna, cititi-o simultan, poate va ajuta! (eu nu sunt fumatoare si nu vorbesc din experienta proprie ci a altora)
toxinele rezultate de la fumat pot fi eliminate sau anihilate, aici pot interveni eu cu succes, dar trebuie sa va faceti singuri tabelul cu valori, cu avantaje si dezavantaje.
camiflorea
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:11
iti spun eu cum:sotul meu a primit un tratament de la cei cu campania anti-fumat,se cheama ZYBAN,are 5 zile de cand le ia si nu-i mai vine a fuma.Vreau sa va spun ca era fumator inrait.Mai stiu pe cineva care s-a lasat de fumat tot datorita acestor tablete.
otescucarmen
Postat pe 25 Ianuarie 2010 08:55
Unde se pot gasi aceste pastile?Multumesc anticipat!
bellaaa_healthy
Postat pe 25 Ianuarie 2010 09:54
in timisoara ,la spitalul VICTOR-BABES,este un program-anti tabac,acolo te inscrie pe lista si iti da tratamentul.Sunt si in comert-la farmacii ,dar costa in jur de 150 ron,de la spital il primesti gratuit.Multa bafta!!!
otescucarmen
Postat pe 25 Ianuarie 2010 23:02
Daca ai vointa, totul e posibil.
kudika098645
Postat pe 26 Ianuarie 2010 09:27
nu asa fumand.... ..si mergi la un doctor cardiac fa/ti toate analizele...si va trebui sa te lasi de fumat ..in loc de o tigara consuma un fruct...si fa mult sport.....succes
marilenalorena
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:42
daca mai sunt deschise inca vreo 10 topicuri pe tema asta, de ce draq trebuie sa mai deschizi inca unul?! prin spanzurare ai incercat? cred ca ar fi o varianta unde nu poti da gres.
100101
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:40
De la: healthy007666, la data 2010-01-21 10:40:13buna ziua la toata lumea are cineva ceva sfaturi utile ca sa ma pot lasa de fumat.devine deja o povara pentru mine.nu stiu cum o sa mai rezist.tot timpul ma cert cu prietenul meu din cauza tigarilor:si el fumeaza.daca nu fumam devenim amandoi irascibili si foarte insuportabili.si nu cred ca merita din cauza tigarilor sa distrugi o relatie.cred ca sunt si dependenta.astept sugestii.


Merita cicit cartea : Allen Carr:In sfirsit nefumator, trimit celor care sunt interesati prin email: fazakas.zoltan@yahoo.com
colnago
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:54
mai Zoly, tu sigur esti neam cu Allen ala, mah! Sau cotizeaza din vanzari la UDMR. ai mai recomandat cartea asta si pe alte topicuri
100101
Postat pe 26 Ianuarie 2010 23:08
Nu sunt neam cu Allen Carr, el a fost englez. Nu fac parte din UDMR iar cartea e in limba romana. Nu am scris ca vind cartea ci trimit prin email si daca ori si cine reuseste sa renunte la fumat, fiind ajutat si de aceasta carte, eu ma voi bucura
colnago
Postat pe 27 Ianuarie 2010 10:11
eu m-am lasat de fumat (desi eram o fumatoare inraita,eramin stare sa renunt la mancare sau orice altceva dak nu mai aveam bani)fara nici un madicament, fara sa ma ingras dar cu o motivatie puternica:am studiat Biblia,am vazut k Dumnezeu promite o lume noua,care va veni in curand pe acest Pamant plin de suferinte,dar in aceasta lume noua nu vor fi acceptati oameni care nu respecta legile lui Dumnezeu si practica vicii daunatoare cum e de ex.fumatul;in primele saptamani am incercat sa diminuez nr.de tigari/zi dar nuam rezolvat nimic si am luat o hotarare drastica: nu am mai fumat nicio tigara,m-am rugat sa fiu ajutatasi dupa 2 luni decand incepusem studiul Bibliei nu am mai fumat NICI O TIGARAsi nu am mai recidivat;acum nu pot sa-miexplic cum am putut sa fiu asa proasta sa fumez atatia ani, cand stiam bine k nu e sanatos,costa o multime de bani si miroase....acum nu mai suport nici sa stau in preajma unor fumatori atat de mult ma deranjeaza mirosul;nici sotul nici prietenii nostrii nu fumeaza.Explicatia pt."prostia mea se gaseste tot in Biblie:Pavel spune k"Dumnezeul aceste lumi(care este Satan) a orbit mintea celor necredinciosi"pti citi aceste cuvinte in propria Biblie la 2 Corinteni,cap4 cu versetul 4.Succes!Sa nu crezi k sunt o persoana needucata si bigota care crede orice: nu evba k am terminat o facultate, dar AM STUDIAT biblia serios,m-am documentat.
fairdealing
Postat pe 27 Ianuarie 2010 11:47
Am vazut k esti din Sf.Ghe.Am acolo un prieten fbun care te-ar putea ajuta;Numele lui este Zubreschi Anton , este profesor la o scoala din Sf.Ghe;dak doresti,iti pot da amanunte sa poti lua legatura cu el.O zi buna!
fairdealing
Postat pe 27 Ianuarie 2010 11:52
De la: fairdealing, la data 2010-01-27 11:52:54Am vazut k esti din Sf.Ghe.Am acolo un prieten fbun care te-ar putea ajuta;Numele lui este Zubreschi Anton , este profesor la o scoala din Sf.Ghe;dak doresti,iti pot da amanunte sa poti lua legatura cu el.O zi buna!


Multumesc, am 2 saptamini de cind nu fumez, sper sa tin tot asa
colnago
Postat pe 27 Ianuarie 2010 13:23
De la: colnago, la data 2010-01-27 10:11:40Nu sunt neam cu Allen Carr, el a fost englez. Nu fac parte din UDMR iar cartea e in limba romana. Nu am scris ca vind cartea ci trimit prin email si daca ori si cine reuseste sa renunte la fumat, fiind ajutat si de aceasta carte, eu ma voi bucura

te-am inteles! si ma bucur ca ai "gustat" gluma. E nobil ce faci, ajutandu-ti semenii sa se lase de aceasta nociva meteahna. Cica, decat fumator, mai bine curwar, este mai putin daunator.
No servus, si succes!
100101
Postat pe 27 Ianuarie 2010 19:34
Pur si simplu spui de azi nu mai fumez, asta am facut eu dupa 24 de ani de fumat. Nu mai fumez din luna martie 2009 si ma simt foarte bine, nu exista nu pot (cred eu), cand vrei se poate, cel putin asa a fost la mine.Din punctul meu de vedere nu exista dependenta, poate ma repet dar daca vrei poti sa sti.
458173
Postat pe 28 Ianuarie 2010 16:54
Nu exista tratamente pentru a te lasa d efumat,singurul tratament este ambitia.
elenagavrila
Postat pe 29 Ianuarie 2010 15:28
Ca sa te lasi de fumat trebuie sa fi motivat,sa simti ca e timpul sa renunti. Am fumat 18 ani si chiar mi-a placut sa fumez,dar m-am gindit ca am fumat destul si am renuntat,fara medicamente,plasturi sau gume.E greu ca nu sti ce sa faci,ai impresia ca ai prea mult timp si nu ai ce sa faci cu degetele,dar ati cauti de lucru si trece.Bea o gura de apa de cite ori simti nevoia sa fumezi,functioneaza,dormi mult,te ajuta si fa bai lungi.Primele 3 saptamini sint mai chinuitoare,daca treci de ele e ok.Eu nu mai fumez din ianuarie 2009 si sint ok,nu-mi vine sa fumez,nu ma deranjeaza fumul si nici fumatorii.Bafta!
marcela73
Postat pe 1 Februarie 2010 10:21
De la: colnago, la data 2010-01-26 21:54:04
De la: healthy007666, la data 2010-01-21 10:40:13buna ziua la toata lumea are cineva ceva sfaturi utile ca sa ma pot lasa de fumat.devine deja o povara pentru mine.nu stiu cum o sa mai rezist.tot timpul ma cert cu prietenul meu din cauza tigarilor:si el fumeaza.daca nu fumam devenim amandoi irascibili si foarte insuportabili.si nu cred ca merita din cauza tigarilor sa distrugi o relatie.cred ca sunt si dependenta.astept sugestii.


Merita cicit cartea : Allen Carr:In sfirsit nefumator, trimit celor care sunt interesati prin email: fazakas.zoltan@yahoo.com




trimite te rog la mail: lucianburca@yahoo.com
multumesc
vivacedonna
Postat pe 1 Februarie 2010 19:46
Am trimis cartea pe adresa ceruta, bafta!
colnago
Postat pe 1 Februarie 2010 19:49
Am renuntat la fumat la 1aprilie 2009.Am luat Zyban,dar nu am reusit sa nu fumez.Fumam trei pachete pe zi.M-am ambitionat de ziua pacalelilor si cu rugaciune si ambitie am reusit.Acum,dupa zece luni nu cred ca as mai renunta.M-am ingrasat 24 de kg,am probleme cu picioarele(fasciita plantara),nu pot respira.Ma misc foarte greu,sa nu va spun ce problema am sa ma incalt.Dar totusi sunt bucuroasa ca am reusit.Culmea,nu ma deranjeaza fumul.Sper ca va veni ziua cand se vor rezolva problemele de sanatate si voi ajunge la greutatea mea.Doamne ajuta.
healthy011894
Postat pe 2 Februarie 2010 22:36
Esti dargut sa-mi trimiti si mie cartea? Pe acest e-mail : l_hajnal@yahoo.com iti anticipat.
duci_maci
Postat pe 4 Februarie 2010 10:27
Eu am citit cam jumatate din carte....dar m-am plictisit asa ca m-am gandit sa incerc cu Nicorette plasturi. Se pare ca functioneaza, sau cel putin ma ajuta cu autosugestia.... Am 10 zile de cand nu mai fumez si m-am ambitionat sa reusesc !!!
flory_84
Postat pe 8 Februarie 2010 08:43
buna ziua la toata lumea are cineva ceva sfaturi utile ca sa ma pot lasa de fumat.devine deja o povara pentru mine.nu stiu cum o sa mai rezist.tot timpul ma cert cu prietenul meu din cauza tigarilor:si el fumeaza.daca nu fumam devenim amandoi irascibili si foarte insuportabili.si nu cred ca merita din cauza tigarilor sa distrugi o relatie.cred ca sunt si dependenta.astept sugestii


Am fumat 10 ani, de 6 luni gata, intr-o zi am spus ca nu mai vreau sa fumez, iar urmatoarea zi nu am mai pus tigara in gura,nu face defel bine..tre' sa ai vointa si o motivatie destul de puternica, bine ar putea sa fie simplul fapt ca dauneaza sanatatii, dar sa fim seriosi, atunci cand iti aprinzi o tigara nu te gandesti ca vei muri mai devreme decat un nefumotar sau ca poti face cancer, etc. Voi fumati impreuna, ati putea in timpul cat aprindeati o tigara sa va planificati sa faceti altceva impreuna, ca un joc sau ceva care sa va placa si sa va distraga atentia de la tigara. NU spun ca va fi usor, dar merita sa incercati si veti vedea cum trece o zi si alta si tot asa si veti realiza ca aveti ceva timp de cand nu mai fumati.Incercati sa evitati obiceiurile pe care le aveati atunci and fumati.ex beau cola si fumez, clar nu mai beau cola, caci atunci voi avea reflexul sa-mi aprind o tigara... Va veti simti mult mai bine! Cati bani dai pe tigara intr-o luna? Ce puteai face cu acei bani?Iti luai un parfum?Mergeai la munte? Sau altceva ce va place.
criss_t
Postat pe 8 Februarie 2010 20:02
trime-mi si mie cartea pri e-mail la adresa geanina73geanina@yahoo.com.incerc de foarte mult timp sa ma las de tigari dar nu reusesc de fiecare data ma apuc din nou poate daca mai citesc o carte reusesc sa ma ambitionez sa ma las !multumiri de sfat oricum!
geanina73
Postat pe 9 Februarie 2010 08:06
Am trimis cartea pa adresa ceruta. Bafta!
colnago
Postat pe 9 Februarie 2010 10:18
eu am un an decand m-am lasat de fumat si tin sa precizez ca sotul meu fumeaza foarte mult.
cred ca este nevoie de foarte multa vointa si sa-ti implantezi bine in cap ideea ca daca fumezi ai de pierdut.... ceva la care tii tu , in cazul tau prietenul. eu ma gandeam ca din cauza tigarilor ma simt rau si eram foarte slaba.a si iti strici si tenul, lucru la care orice femeie tine foarte mult,cred. asa ca puneti toate fortele si vei reusi!!!!
Adelyna84
Postat pe 10 Februarie 2010 14:05
geanina73
Postat pe 14 Februarie 2010 01:47
ii usor de zis greu de facut
healthy015653
Postat pe 8 Mai 2010 13:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa ne uitam pe etichetele iaurturilor: cat zahar contine un iaurt cu fibre? (dar unul cu fibre si fructe?) 108 De la: dandanaua_reloaded 6 Decembrie 2011 13:36
Apa Verde 23 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 21:24
buna! 14 De la: office_salinasusesi_ro 10 Iunie 2010 09:00
spirulina 69 De la: concursKudika 3 Iunie 2015 18:52
bautara 4 De la: kudika_21675 20 Noiembrie 2012 20:53