Setari Cookie-uri

Nu imi scade hipertensiunea arteriala

Buna... am 37 ani si am hipertensiune arteriala de 4 ani sub tratament dar uneori chiar si asa valorile o iau razna. Mi-a fost schimbat tratamentul de medic de mai multe ori dar tine doar o vreme apoi din nou creste. Am lucrat sub stres major in urma cu cativa ani si de atunci m-am ales cu boala asta. M-am si ingrasat ceea ce e foarte neindicat. Sunt speriata rau.... Daca cineva s-a mai confruntat cu asa o tensiune rebela mi-as dori sa imi dea un sfat...orice e bine primit. Multumesc!
melia_azur
Postat pe 24 Ianuarie 2010 22:07

Iti recomad sa faci un tratament cu Noni, sucul din acest fruc, printre alte efecte, regleaza tensiunea arteriala
colnago
Postat pe 24 Ianuarie 2010 22:38
acest produs il gasesc in farmacii sau se distribuie doar prin retele inchise ca si Herbalife? Multumesc!
melia_azur
Postat pe 26 Ianuarie 2010 10:29
Pai originalul numai in retele, dar sunt si in farmacii, dar nu stiu daca cel din farmacii contin cit de cit noni..
colnago
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:56
Originalul este cel din partea firmei Tahitian Noni International, te pot ajuta sa-l procuri la pret de depozit
colnago
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:58
tincturi sau ceaiuri de paducel , talpa gasti , valeriana , tinctura de propolis este excelenta pentru reglarea tensiuni si cresterea imunitati generale , o zi buna
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 1 Februarie 2010 00:48
imi pare rau de ce vi s'a intamplat, eu am 12 ani si am tensiunea 8 , doctorul mi'a zis ca nu este bn si mi'a dat doar calciu si mai mereu am palpitatii la inima...mi'a dat aspacardin.....dar eu tot rau ma simt...ma rog... eu la varsta mea ma enervez f f f repede si ma stresez f mult .
O zi buna! La revedere si sanatate multa!
___Anna___
Postat pe 1 Februarie 2010 10:29
Buna, mama mea foloseste ulei de catina( capsule ) si laptisor de matca liofilizat(fiole).Ii scade tensiunea si pe langa asta doarme toata noaptea.
dobrita1
Postat pe 3 Februarie 2010 08:05
De la: ungureanu88_gmail_com, la data 2010-02-01 00:48:13 tincturi sau ceaiuri de paducel , talpa gasti , valeriana , tinctura de propolis este excelenta pentru reglarea tensiuni si cresterea imunitati generale , o zi buna
asa este
51160
Postat pe 3 Februarie 2010 10:08
Buna! Eu sant hipertensiva de la 36 de ani,am urmat mai multe tratamente pana am reusit sa o stabilizez,am renuntat total la sare,grasimi,carne de porc,fac zilnic 3km pe jos, imi iau zilnic tratamentul prescris de dr cardiolog,iau zilnic tinctura de talpa gastei,paducel si meridianul inimii,incerc cat pot sa am o viata ordonata si cu cat mai putin stres.Trebuie sa inveti sa o tii in frau urmarind reactiile organismului si marind sau micsorand gr medicamentelor ,tincturile te vor ajuta sa o stabilizezi dar,nu imediat cam dupa 5-6 zile de consum,tincturile se iau timp indelungat,eu iau de 9luni. Iti doresc multa sanatate.
51160
Postat pe 3 Februarie 2010 10:24
De la: melia_azur, la data 2010-01-24 22:07:35Buna... am 37 ani si am hipertensiune arteriala de 4 ani sub tratament dar uneori chiar si asa valorile o iau razna. Mi-a fost schimbat tratamentul de medic de mai multe ori dar tine doar o vreme apoi din nou creste. Am lucrat sub stres major in urma cu cativa ani si de atunci m-am ales cu boala asta. M-am si ingrasat ceea ce e foarte neindicat. Sunt speriata rau.... Daca cineva s-a mai confruntat cu asa o tensiune rebela mi-as dori sa imi dea un sfat...orice e bine primit. Multumesc!


http://www.youtube.com/results?search_query=transfer+factor+cardio&search_type=

uite aici detalii despre TRANSFER FACTOR CARDIO, ce te poate scapa repejor de problemele cu hipertensiunea...!
4Life
Postat pe 3 Februarie 2010 18:11
De la: colnago, la data 2010-01-26 17:56:00Pai originalul numai in retele, dar sunt si in farmacii, dar nu stiu daca cel din farmacii contin cit de cit noni..


deja pui problema aiurea.. in primul rand nu ai de unde sti ce cauza are tensiunea ei si nu ai de unde sti daca-i merge cu noni.. plus ca nu poti denigra produsele din farmacii numai ca sa iti iasa tie afacerea... noni nu e panaceu universal!
camiflorea
Postat pe 3 Februarie 2010 19:12
De la: colnago, la data 2010-01-26 17:58:29Originalul este cel din partea firmei Tahitian Noni International, te pot ajuta sa-l procuri la pret de depozit


si in polinezia creste noni!
camiflorea
Postat pe 3 Februarie 2010 19:13
De la: AnoOtza, la data 2010-02-01 10:29:09 imi pare rau de ce vi s'a intamplat, eu am 12 ani si am tensiunea 8 , doctorul mi'a zis ca nu este bn si mi'a dat doar calciu si mai mereu am palpitatii la inima...mi'a dat aspacardin.....dar eu tot rau ma simt...ma rog... eu la varsta mea ma enervez f f f repede si ma stresez f mult .
O zi buna! La revedere si sanatate multa!


de ce esti foarte stresata? miscare in aer liber faci? calciu ar fi trebuit sa il iei simultan cu magneziu, ca sa fie un echilibru.. la tine s-ar putea sa fie si furtuna hormonala corespunzatoare prepubertatii, daca nu te-ai mai ingrijora atat ar fi cel mai bine, gandeste-te la altceva, stabileste-ti niste obiective inteligente si va fi totul bine!
camiflorea
Postat pe 3 Februarie 2010 19:16
De la: melia_azur, la data 2010-01-24 22:07:35Buna... am 37 ani si am hipertensiune arteriala de 4 ani sub tratament dar uneori chiar si asa valorile o iau razna. Mi-a fost schimbat tratamentul de medic de mai multe ori dar tine doar o vreme apoi din nou creste. Am lucrat sub stres major in urma cu cativa ani si de atunci m-am ales cu boala asta. M-am si ingrasat ceea ce e foarte neindicat. Sunt speriata rau.... Daca cineva s-a mai confruntat cu asa o tensiune rebela mi-as dori sa imi dea un sfat...orice e bine primit. Multumesc!


in afara de stres si cresterea tensiunii ce alte tulburari ti-au mai aparut? ciclul e normal? cresterea in greutate a fost brusca, determinata de supraalimentatie sau de vreo dereglare hormonala? la un endocrinolog ai fost, ca sa vezi daca tensiunea nu e cauzata de vreo disfunctie tiroidiana sau a glandelor suprarenale?
camiflorea
Postat pe 3 Februarie 2010 19:19
De la: camiflorea, la data 2010-02-03 19:12:29
De la: colnago, la data 2010-01-26 17:56:00Pai originalul numai in retele, dar sunt si in farmacii, dar nu stiu daca cel din farmacii contin cit de cit noni..


deja pui problema aiurea.. in primul rand nu ai de unde sti ce cauza are tensiunea ei si nu ai de unde sti daca-i merge cu noni.. plus ca nu poti denigra produsele din farmacii numai ca sa iti iasa tie afacerea... noni nu e panaceu universal!


Cercetari cu noni:
www.noniresearch.org
Noni nu este considerat ca medicament, si in farmacii se vinde ca supliment nutritiv.
Ce afacere sa-mi iasa , daca recomand la pret de depozit...? Important ca cit mai multa lume sa faca cunostiinta cu acest remediu natural.
Noni chiar nu e panaceu universal, nu actioneaza direct in anumite probleme de sanatate, ci regleaza sistemul imunitar, iar prin componentul sau, xeronina, ajuta sistemul de autovindecare:
www.xeronin.net
colnago
Postat pe 4 Februarie 2010 17:19
De la: camiflorea, la data 2010-02-03 19:13:14
De la: colnago, la data 2010-01-26 17:58:29Originalul este cel din partea firmei Tahitian Noni International, te pot ajuta sa-l procuri la pret de depozit


si in polinezia creste noni!



Da, creste si in Hawai, Australia etc., numai ca difera in calitate
colnago
Postat pe 4 Februarie 2010 17:26
De la: colnago, la data 2010-02-04 17:19:40
De la: camiflorea, la data 2010-02-03 19:12:29
De la: colnago, la data 2010-01-26 17:56:00Pai originalul numai in retele, dar sunt si in farmacii, dar nu stiu daca cel din farmacii contin cit de cit noni..


deja pui problema aiurea.. in primul rand nu ai de unde sti ce cauza are tensiunea ei si nu ai de unde sti daca-i merge cu noni.. plus ca nu poti denigra produsele din farmacii numai ca sa iti iasa tie afacerea... noni nu e panaceu universal!


Cercetari cu noni:
www.noniresearch.org
Noni nu este considerat ca medicament, si in farmacii se vinde ca supliment nutritiv.
Ce afacere sa-mi iasa , daca recomand la pret de depozit...? Important ca cit mai multa lume sa faca cunostiinta cu acest remediu natural.
Noni chiar nu e panaceu universal, nu actioneaza direct in anumite probleme de sanatate, ci regleaza sistemul imunitar, iar prin componentul sau, xeronina, ajuta sistemul de autovindecare:
www.xeronin.net
cum regleaza sistemul imunitar ??? ce studii de specialitate sunt facute in acest sens cu noni ??? actiunea lui asupra sistemului imunitar este foarte mica, chiar de 2-3 ori mai mica decat echinaceea si daca stam sa ne gandim ca sunt produse de peste 10 ori mai eficiente decat echinaceea...noni este foarte slab...iar in comparatie cu pretul lui nu este rentabil...!!!
4Life
Postat pe 4 Februarie 2010 17:55
Am dat site-ul in legatura cu cercetarile facute cu noni putin mai sus...
Melia azur a dechis topicul caci doreste informatii despre cum poate remedia hipertensiunea arteriala, mi-am permis si eu sa vin cu o recomandare, nu am declarat ca noni da, vai ce super, altceva egal cu zero, desigur ca sunt multe remedii naturiste de calitate.
4life esti tare! Tine-o tot asa!
colnago
Postat pe 4 Februarie 2010 18:22
CEAU DEPINDE CE MEDICAMENTE AI LUAT: TINE REGIM SI MONITORIZEAZA-TI TENSIUNEA, CUM STAI GLICEMIA SI COLESTEROL, ATENTIE LA ALIMENTELE SARATE

SA ITI FIE DE FOLOS
rmc
Postat pe 4 Februarie 2010 23:02
in primul rand mergi la un cardiolog, el e cel mai in masura sa iti stabilasca tratamentul corect. Ar fi bine sa ai grija de greutate, eu un risc major supraponderea. Elimina stresul! Sare mai putina la gatit si alimente.
Mult succes!
healthy011882
Postat pe 5 Februarie 2010 00:47
Eu beau cei de cimbru mult si ma ajuta imi scade tensiunea.Cind o am mare.
kudika098645
Postat pe 6 Februarie 2010 20:14
Pe langa tramentul prescris de medic ar fi foarte bine sa urmezi si niste terapii alternative,cum ar fi apiterapia cu produse gen laptisor de matca pur, polen crud congelat.
Laptisorul de matca PUR este o hranã naturalã extrem de bogatã în elemente esenþiale vieþii.
Contine complexul de vitamine B(B1,B2,B3,B6,B8,B9,B12), dar si acidul pantotenic,adica vitamina B5,cunoscuta si sub denumirea de „vitamina antistres”. Constituie o sursa bogata de aminoacizi (acidul aspartic,glutamic,taurina,tirozina,etc), saruri minerale (calciu,magneziu,fier,etc), oligoelemente( seleniu,zinc,mangan,etc), glucide (fructoza,glucoza, maltoza), lipide sub forma de acizi grasi (acid stearic, palmitic,etc). Contine, de asemenea, o sursa unica de acid, 10HDA, denumirea completa a acestuia fiind acid 10-hidroxi-2-decenoic, substanta activa care are efecte anticancerigene.Acetilcolina pe care o contine este o substanta deosebit de folositoare sistemului nervos.De asemenea este cardio protector si reglator de tensiune.FOARTE IMPORTANT: POTENTEAZA efectele medicamentelor!!!
Se poate vorbi despre un efect sinergic al componentelor sale active, care sunt complementare. Lãptiºorul de matcã PUR este stimulant, tonic, revitalizant, energizant ºi euforizant ºi, de asemenea, un echilibrant al sistemului nervos. Lãptiºorul de matcã creºte consumul de oxigen la nivelul þesuturilor si este un excelent stimulator al sistemului imunitar.Cu alte cuvinte, actioneaza exact acolo unde ste nevoie!
Il puteti gasi in stare PURA in frigiderele farmaciilor naturiste!
Multa bafta!
kudika116665
Postat pe 9 Februarie 2010 11:37
excelenta voastra,stimata doamna, seantampla asta deoarece ,,la noi,, nu se trateaza cauza,, ci simptomele maladiei secolului si mileniului,....scuzari scrisul dificil,,nu agramat,, am avut vreme de cinci ani o ,,h. t. a.. , cu valori uriase si un accident vascular grav,....la ministerul de interne un mizerabil de colonel doctor,,la spital,, a andraznit sa mi spuna an plina criza o clona sinistra a dr. mengele criminalul nazustan serie al istoriei,a spus mizeria de doctor,,citez,,.... ala daca are creierul inflamat vine alta data,...am ramas cu disfunctii grave an remisie acum,.... disperat si de efectele secundare uriase,am anceput o cercetarean ,,media internet,, cu un succes unic la nivel mondial,.am vindecar atentie vindecat o ,,h. t. a. ,, cu ceai de marar sacru socotesc eu,, dar la o insistenta acerba, dupa patru luni de insistenta cu ceaiul de marar,s au afisat primele rezultate,....am acum o hipertensiune normala,.... daca am ancercat sa fac cunoscuta terapia cu marar, am fost atacat de asa zisi medici cu invective,erau sigur acestia ,,proprietari de lanturi farmaceutice ,ce erau an pericol de a oirde bani,caci de fapt excelemta voastra, nicaieri an aceasta lume un medic alopat nu promite vindecare ci doat tratareade o asemeneamaladie a secolului si mileniului,...................cautatima an ,,media internet,, ma veti gasi pe ,,google,, terapia cu marar an hipertensiune insistati timpul de vindecare este variabil si veti fi ,,vindecat definitiv,,...succes sic volo nihil sine deo,....
kudika002209
Postat pe 9 Februarie 2010 18:34
excelenta tot eu revin,pret de cateva minute,nu sunt sectant cutoate ca si asta se poatepost89,eu nu l percep pe dumnezeu ca peunmosulet care ne bate pe umar cand gresim ci ca pe creatorul universului,...sic volo nihil sine deo,....
kudika002209
Postat pe 9 Februarie 2010 18:38
INCEARCA OMEGA 3-6-9,SI VEI VEDEA REZULTATUL,EU AVEAM SI PALPITATII ESTE VALABIL SI PTR PUSTOAICA DE 12 ANISORI, INCEARCA SA SI SLABESTI ,O PIERDERE DE 5% DIN GREUTATE SCADE VALOAREA TENSIUNI.EU AM 32 DE ANI SI SUNT GRASA AVEAM TENSIUNEA CAND AM DESCOPERIT-O 23 CU 12 AM FOST LA PARHON AM FACUT TOATE ANALIZELE TOATE EREAU OK , MEDICII AU SPUS CA ESTE DIN CAUZA GREUTATI ACUMA AM MAI SLABIT 16 KG SI CULMEA MI-A SCAZUT TENSIUNEA ,DECI AVEAU DREPTATE MEDICII, AJUNSWSWM SA FAC SI ATACURI DE PANICA DAR SI ASTA S-A REZOLVAT . ACUM IAU OMEGA SI MA SIMT EXCELENT SI M-AM SI INGRASAT UN PIC DAR SPER SA SE REZOLVE SI ASTA INCEARCA SI AI SA VEZI BAFTA
healthy012554
Postat pe 11 Februarie 2010 01:16
Gasiti aici ce va trebuie dar odata cu acesta veti schimba si modul de alimentatie. Scrieti pe contactul agazinului problema dumneavoastra si vi se va intocmi o schema de dieta cu alimente corspunzatoare tensiunii.
http://nutritie-echilibrata.shopmania.biz/product.html?c=43104&p=201799
Nutrisan
Postat pe 11 Februarie 2010 15:25
Hipertensiunea este manifestarea unei "dereglari" la nivel celular. Asa cum se spune din ce in ce mai mult, trebuie indepartata cauza pentru a reveni la starea normala. Cu siguranta nu este doar tensiunea mare.Aceasta s-a manifestat dupa ce mai multe sectoare din organism au fost debusolate.
Pentru a nu va baga in ceata, daca, in fiecare zi va dedicati 15 minute, impartite in 3 reprize(in functie de timp, pot fi si mai multe reprize-minute) de respiratie constienta, atunci ceva se misca.
Cata vreme la venirea pe lume, mai intai am respirat, nevoia de a oxigena bine sangele, corpul, o exprima altfel, de la individ la individ.
Stand confortabil pe scaun, sau intisa in pat, se respira cu gura inchisa pana se umple toracele cu aer....sunt cateva tehnici simple ca buna ziua...si nu costa nimic.
Daca sunteti interesata de aceasta tehnica de respiratie care este un remediu excelent pentru orice problema de sanatate, astept un mic semn....sa va fie de folos sfatul meu!
gabbrry
Postat pe 13 Februarie 2010 11:46
va multumesc tuturor pentru mesajele primite am avut o luna agitata si nu prea am apucat sa le sintetizez dar voi lua aminte la ceea ce mi-ati recomadat. Va multumesc si astept in continuare orice experienta asemanatoare sau sugestii.
melia_azur
Postat pe 15 Februarie 2010 12:29
De la: kudika_35842, la data 2014-02-28 21:00:58 Hipertensiunea arteriala


Hipertensiunea arteriala (HTA) reprezinta o crestere permanenta a tensiunii arteriale si apare atunci cand tensiunea arteriala depaseste 150/90 mmHg.
HTA este de doua tipuri: hipertensiune arteriala primara, careia nu i se cunoaste cauza aparitiei si hipertensiune arteriala secundara, se manifesta secundar altei boli (hipertiroidie, feocromocitom, boli renale, boli ale inimii). Tratarea bolii duce la vindecarea hipertensiunii secundare.
Cauzele aparitiei HTA includ: - obezitatea (apare cand greutatea depaseste cu 20% greutatea normala in functie de inaltime si sex);
- fumatul;
- consumul de alcool;
- stresul;
-concentratia crescuta de grasimi din sange, in special colesterol;
- sedentarismul;
- rasa (HTA este mai frecventa la negri fata de albi);
- varsta (riscul de aparitie creste odata cu varsta intrucat vasele de sange devin mai rigide pe masura ce inaintam in varsta);
- sexul (pana la varsta de 50 de ani barbatii sunt mai afectati de HTA, dupa 50 de ani femeile ajung la menopauza si cantitatea hormonilor protectori scade, moment in care HTA apare mai frecvent la femei). Pentru toate varstele si pentru toate rasele, femeile cu hipertensiune evolueaza mai bine decat barbatii. - factorul familial (daca in familia dvs exista cazuri de HTA, sansele sa faceti aceasta boala sunt crescute)
Simtome:
De multe ori HTA poate fi asimptomatica, atunci cand nu sesizam niciun discomfort in modul de viata, nici modificari in realizarea activitatilor zilnice.
Cel mai important simptom al HTA este cefaleea fronto-occipitala. Este o durere sacaitoare, care cuprinde fruntea si se intinde pana in zona cefei. Apare dimineata si este ameliorata de o ceasca de cafea sau de un medicament contra durerii.
Resimtite pe termen lung, simptomele HTA cuprind:
ameteli;
- vertij (senzatie de lipsa de echilibru in spatiu);
- durere in piept;
- transpiratii;
- tulburari de vedere (vedere in ceata, neclara, uneori "stelute verzi");
- tiuituri in urechi;
- confuzie;
- constientizarea respiratiei (dispnee);
- palpitatii (constientizarea batailor inimii).
Tratamente cu plante:
-paducelul: un studiu al Universitatii de Medicina din Maryland, Statele Unite, confirma efectele reglatoare ale tensiunii ale extractului de paducel, inclusiv asupra pacientilor cu diabet de tip II.
-talpa gastei :un vasodilatator periferic (folosit pentru reglarea activitatii cardiace) si un sedativ puternic (tinctura are o actiune mai puternica decat valeriana si este indicata in nevroza cardiaca, diminuand frecventa pulsului chiar si in tahicardiile datorate hipertiroidismului). Planta este utila in angina pectorala, diminuand sindromul dureros si senzatia de sufocare. Ea regleaza presiunea sangelui, este un tonic cardiac puternic, fiind de ajutor in cazurile de hipertensiune si hipotensiune.
-traista ciobanului: au arãtat cã planta are un rol important în coagularea sângelui. De aceea, este recomandatã în cazul hipertensiunii însoþite de sângerãri sau în hipertensiunea apãrutã la menopauzã.
-maslinul : conþin substanþe antioxidante puternice care acþioneazã în organism prin reducerea tensiunii arteriale, scãderea nivelului trigiliceridelor ºi prin reducerea riscului de infarct ºi de atac cerebral. Efectul benefic pe care îl au aceste frunze în cazul hipertensivilor i-a determinat pe cercetãtori sã încerce realizarea unui medicament de sintezã pe bazã de frunze de mãslin pentru tratarea hipertensiunii.
-tribulus terestris : planta folosita in medicina chineza si ayurendica pentru abilitatile ei afrodisiace, dar si in tratamentul diverselor boli, precum : tensiune arteriala, diabet de tip 2 , chiar si cancer
-branca ursului : este important ca aceste comprimate sa fie luate regulat, la orele 6, 12, 18 si 22, deoarece ele actioneaza scazand presiunea arteriala, mai ales prin vasodilatatie, la nivel periferic, efectul durand o perioada de timp limitata si fiind, ca atare, nevoie de o noua doza de planta.
-saschiu : folosit încã din Evul Mediu, când se prescria în migrene, ameþeli ºi pierderea memoriei. În prezent din el se extrage vincamina, care intrã in compoziþia medicamentelor folosite pentru reducerea tensiunii arteriale, diminuarea ritmului cardiac, aterosclerozã ºi oxigenarea creierului.
-usturoiul: una dintre cele mai vechi plante fiind menþionat în primul papirus egiptean consacrat plantelor medicinale, care dateazã din anul 1500 î.Ch. Studii laborioase, publicate în lumea intreaga au demonstrat ºtiinþific cã usturoiul este hipotensor, vasodilatator, cardiotonic, hipocolesterolemiant ºi anticoagulant.
-telina: cercetãtorii de la Universitatea Chicago au descoperit recent în þelinã un compus (3-butilftalidã) care scade puternic tensiunea arterialã prin dilatarea ºi relaxarea vaselor sanguine. Acest medicament hipotensor natural se gãseºte în sucul de rãdãcinã de þelinã ºi are efecte pe termen lung. Oamenii de ºtiinþã considerã cã o curã de scurtã duratã (ºapte zile), în care se consumã 100 ml pe zi, are efecte care pot dura ºi trei sãptãmâni, producând o scãdere a tensiunii arteriale.
-magneziul : joaca un rol important si in reducerea tensiunii arteriale, prin diminuarea constrictiei si a spasmului vascular. Si nu in ultimul rand protejeaza vasele prin scaderea colesterolului din sange, impiedicand formarea placilor de aterom.
-potasiul: un studiu de mari proportii a demonstrat faptul ca hipertensiunea arteriala poate fi redusa cu pana la 8 puncte procentuale, prin suplimentarea dietei cu potasiu. Pacientii inclusi in studiu au primit potasiu sub forma de suplimente nutritionale si in urma masuratorilor regulate s-a observat faptul ca tensiunea sistolica este redusa.
Desi in acest studiu subiectii au primit pastile cu potasiu, specialistii ne sfatuiesc sa incercam sa ne luam potasiul din natura, mai ales ca in acest sezon oferta de fructe si legume este foarte bogata.
-coenzima q10 : oamenii de ºtiinþã din Australia susþin cã Q10 poate ajuta la reducerea tensiunii arteriale. Potrivit unui studiu, jumãtate din persoanele hipertensive, care au urmat un tratament cu suplimente alimentare cu tablete din coenzima Q10 ºi-au adus tensiunea la valori normale.
-acidul folic : vitaminã B necesarã pentru formarea celulelor roºii din sânge. Aceasta poate ajuta la combaterea presiunii arteriale ridicate, prin reducerea nivelurilor crescute de homocisteinã. Un studiu pe fumãtori a constatat cã, dupã patru sãptãmâni de tratament cu suplimente cu acid folic, a redus în mod semnificativ tensiunea arterialã.
-extractul din mladite de ienupar:se administreaza in hipertensiune portala (o hipertensiune portalaeste semnul al numeroase boli, de origine hematologica, tumorala sau infectioasa. ciroza este cauza cea mai frecventa, dar compresiile exterioare (cancerul de pancreas), invaziile tumorale (cancerul primitiv al ficatului), trombozele venei porte (sindrom mieloproliferativ, focar infectios local.).

Pentru retete personalizate,contactati-ma pe adresa plantevindecatoare@gmail.com

Adrian Udrea,fitoterapeut,nutritionist,Timisoara
maa dar bun mai e entul asta...asa devenim toti desteptii....pun pariu ca nici nu ai citit ce scrie aici...ai dat doar copy-paste..in fine asa te emancipezi si tu si evoluiezi spre un absolut-penibil in dizgratie...
athos_is_back
Postat pe 28 Februarie 2014 23:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eeeee))))) 78 De la: cutesuzy 10 Aprilie 2011 09:54
Simplu si usor 2 De la: office_salinasusesi_ro 1 Martie 2010 22:38
Caut persoana de mers la sala in Iasi 23 De la: ingridd 8 Octombrie 2015 03:07
produsele dietetice 56 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 16:39
Viaþa BIO îþi aduce avantaje pe termen lung 1 De la: danielatontsch 15 Septembrie 2009 18:06