Setari Cookie-uri

TINITUS - tiuitul din urechi

Ce stiti despre tinitus?Eu am acesta afectiune si nu stiu ce sa mai fac sa scap de tiuitul acesta din cap.Desi motivele pot fi diverse dintre acestea recunosc ca am indeplinit doua conditii: colesterol si muzica excesiv de tare la o nunta.Am facut investigatii si tratament si NIMIC.Dimineata tiuitul este mai incet , seara foarte tare.Am probleme cu tiroida si aume tiroida autoimuna Hashimoto si un chist Tarlov in zona coccisului.As dori un sfat.... un nume de doctor care sa ma salveze in Constanta sau in tara.Va multumesc
Donamishi
Postat pe 27 Ianuarie 2010 10:02
Un cont pe sfatul medicului tiar prinde foarte bine.Eu am cont acolo si sunt foarte multumita.
kudika098645
Postat pe 29 Ianuarie 2010 17:10
Am si eu acest tiuit in ureche.Cauza este ca sant surda la urechea stanga,de multi ani.Am fost la clinica ORL din Cluj,mi-au facut audiograma si din pacate nu poate sa ma ajute,pentru ca este o boala veche,e foarte slabita auzul interior si nici o operatie nu m-ar ajuta.Deci raman cu tiuitul,cu care m-am obisnuit si incerc sa nu bag in seama.E deranjant ,dar asta e.Eu am preferat Clujul pentru ca e cel mai apropiat oras cu profesori ,medici mai buni de casa mea,dar oriunde se poate face o audiograma.Sant convinsa ca si la tine,de acolo vine tiuitul.Sanatate.Nu neglija.Poate pe tine,te mai scapa.
card
Postat pe 5 Februarie 2010 22:58
Am facut audiograma si a iesit bine, am facut radiografie pentru spondiloza cervicala si a iesit bine, in cele din urma ORL-istul mi-a spus ca tiuitul este datorat circulatiei cerebrale.Acum fac un tratament si ....sper sa se amelioreze.SAnatate.
Donamishi
Postat pe 6 Februarie 2010 21:04
Ma bucur pentru tine, ca au iesit bine audiograma si radiografia ptr.spondiloza cervicala.E mare lucru sa stii.Esti norocoasa.Si eu iau GINKOPRIM ptr circulatia cerebrala.Tu ce iei? Sanatate.
card
Postat pe 7 Februarie 2010 21:07
Buna,Cred ca era mai bine daca astea erau motivele pentru ca mi se pare mai grav sa fie circulatia cerebrala.Acumfac tratament cu bilobil, preductal, betaserc, si betaserc si fac injectii cu gerovital in alternanta cu pastile.Totusi nu te sfatuiesc sa le ieie fara prescriptie pentru ca eu cred ca un pic a exagerat dr-ita mea.Azi este a treia zi cand ma doare capul, cedeaza la antinevralgic dar nu-i bine.Ce nu am spus: locuiesc intr-un bloc unde trei companii de telefonie mobila au pus antene....nu-mi dau seama daca coincide tiuitul meu cu montajul antenelor dar cred ca nici bine nu ne este de la antenele astea.Sanatate
Donamishi
Postat pe 8 Februarie 2010 15:11
De la: Donamishi, la data 2010-02-08 15:11:18Buna,Cred ca era mai bine daca astea erau motivele pentru ca mi se pare mai grav sa fie circulatia cerebrala.Acumfac tratament cu bilobil, preductal, betaserc, si betaserc si fac injectii cu gerovital in alternanta cu pastile.Totusi nu te sfatuiesc sa le ieie fara prescriptie pentru ca eu cred ca un pic a exagerat dr-ita mea.Azi este a treia zi cand ma doare capul, cedeaza la antinevralgic dar nu-i bine.Ce nu am spus: locuiesc intr-un bloc unde trei companii de telefonie mobila au pus antene....nu-mi dau seama daca coincide tiuitul meu cu montajul antenelor dar cred ca nici bine nu ne este de la antenele astea.Sanatate


categoric esti afectata.. cel mai bine ar fi sa te interesezi daca nu au si vecinii tau tulburari ca sa puteti lua impreuna masuri
camiflorea
Postat pe 8 Februarie 2010 15:19
Am facut o sesizare la ...telecomunicatii...si mi-au raspuns ca sigur nu ne afecteaza, dar astea sunt raspunsuri de dragul de a da un raspuns si sa ne convinga ca au rezolvat problema,.....cine-i crede ? Am sa incerc sa iau legatura si cu alti vecini sa vad ce probleme au ei...daca au.M-ai stimulat sa reiau aceasta problema , multumesc.Sanatate
Donamishi
Postat pe 9 Februarie 2010 15:14
Draga mea ,parerea mea este ca afecteaza sanatatea antenele alea .Eu cu siguranta asi face scandal,impreuna cu vecinii pentru ele.Nu stiu daca tiuitul ,dar sanatos nu e,nici intr-un caz.Gandestete bine daca tiuitul ti-a aparut de la montarea antenelor sau inainte.In ce priveste medicamentele,am citit pe forum despre betaserc ca e bun pentru cervicala,bilobilul o fi pentru circulatie,gerovitalul e ok,in rest nu cunosc.Inseamna ca si tiuitul meu poate tot de la circulatia cervicala vine,nu de la ureche.Ce bine ,ca pe aceasta cale,pe forum ne dezbatem problemele.Nu te lasa cu antenele.Organizati o sedinta cu vecinii,depuneti sesizare la Primarie sau stiu eu unde trebuie...Chiar o sa ma interesez si eu,(lucrez la finante) si o sa te tin la curent.Sanatate.Pa,pa.
card
Postat pe 9 Februarie 2010 23:33
Nu ai probleme cu tensiunea. Stiu ca prietena mea a avut aceiasi problema si doctorul a spus ca e din cauza stresului , dar dupa cateva analize a spus ca e din cauza tensiunii
Andreeea_healthy
Postat pe 10 Februarie 2010 03:12
COLESTEROLUL ESTE CAUZA.
healthy012603
Postat pe 18 Februarie 2010 07:55
Cont pe Sfatul medicului? Cum se poate realiza?
kudika080124
Postat pe 18 Februarie 2010 09:02
buna, am tiuitul acela in ureche de 15 ani, insa eu am fost mai practic , cand nu am mai putut suporta, mi-am pus aparat auditiv, acesta nu are alt rol decat de a amplifica zgomotele din jur sufiecient pentru a estompa zgomotul, nu vreau sa te sperii, dar n-ai sa scapi niciodata de el, cauzele pot fi multiple, curent, raceli, dar boala se numeste ''fenomen de transmisie'' daca e dublata de hipoacuzie, atunci aveti un motiv in plus
casperphantom_healthy
Postat pe 18 Februarie 2010 09:18
si sotul meu a avut aceasta problema multi ani in urma auzea zumzet in urechi, era asa de tare ca auzeam si eu, a fost la un dr.si i-a dat un tratament cu betaserc si in doua luni s-a vindecat definitiv.
kudika043497
Postat pe 18 Februarie 2010 09:26
pentru tinitus-tiuituri in urechi trebuie sa fiti consultatta de un orl-
ist de renume audiograma analize teste de echilibru chiar si ct cerebral
va recomand prof dr traian ataman la orl panduri bucuresti
cu trimitere si programare /prin telefon si trim de la med familie
mariana.vladu
Postat pe 18 Februarie 2010 09:40
buna ziua . problema este de la presiunea intracraniana / poti sa iti faci o tensiune sa vezi ce valori ai / daca este de acolo se rezolva cu tinctura de paducel , valeriana , talpa gasti , propolis , daca este o otita sau o infectie orl iti recomand ulei propolizat 5 % / o zi buna ,
ungureanu88_gmail_com
Postat pe 18 Februarie 2010 10:44
Pentru probleme cu urechile, tiuit si diverite zgomote, este foarte bun Clear Tinnitus.
semaka_boy
Postat pe 18 Februarie 2010 12:21
Eu nu sufar de afectiunea asta, multumesc lui Dumnezeu, dar am vorbit cu cineva despre asta si mi-a spus cu ce s-a tratat pe o perioada mai lunga, iar in timp i-a disparut tiuitul. Este vorba de ACTOVEGIN care creste aportul de oxigen la nivelul zonelor tisulare ischemice, PREDUCTAL inidicat atat pentru tinitus, cat si pentru hipoacuzie si EDEREN(Acetazolamida) care reduce presiunea intracraniana. Multa sanatate va doresc!
Symonna
Postat pe 18 Februarie 2010 12:35
multumesc, tensiunea este 9-6 sau 10-6 dupa cafea , dar nu mai beau pentru ca tiroida nu ma lasa.Cu urechile stau perfect, aud si ce nu as vrea Sanatate
Donamishi
Postat pe 18 Februarie 2010 17:38
Pentru orice problema va sfatuiesc sa faceti reclamatii in scris. Astfel cei carora faceti reclamatia sunt obligati sa va raspunda in scris si este o proba la un viitor dosar. Deasemenea e bina sa fie mai multi reclamanti. Succes si in primul rand sanatate.
doinel57
Postat pe 18 Februarie 2010 20:27
Buna , incearca si un medic ORL-ist . Si eu sufar de aceasta afectiune si sa stii k poate fi din cauza unor probleme la nivelul urechii .Incearca la doaman doctor Madalaina Georgescu , la spitaul de ORL in Bucuresti.
kudika066702
Postat pe 18 Februarie 2010 22:12
si eu am aceasta problema.In Constanta
iti recomand pe Curosu la policlinica 2.Medicament recomandat este gingobiloba ptr. circulatiaintracraniana si ptr. nervii auditivi
gorgoimariana
Postat pe 19 Februarie 2010 11:51
De la: Donamishi, la data 2010-02-09 15:14:06Am facut o sesizare la ...telecomunicatii...si mi-au raspuns ca sigur nu ne afecteaza, dar astea sunt raspunsuri de dragul de a da un raspuns si sa ne convinga ca au rezolvat problema,.....cine-i crede ? Am sa incerc sa iau legatura si cu alti vecini sa vad ce probleme au ei...daca au.M-ai stimulat sa reiau aceasta problema , multumesc.Sanatate


OK! Ai facut foarte bine! Daca ai sti cate probleme de sanatate provoaca aceste antene!!!!
Uite, iti sugerez ca impreuna cu vecinii tai din bloc precum si cei din blocurile vecine, sa faceti o sesizare "ca la carte" si a va adresati lui Urban Iulian.
www.urbaniulian.ro
Nu permiteti intereselor personale ale diverselor firme sa va distruga sanatatea!
Terra_Mater
Postat pe 19 Februarie 2010 12:20
Aceasta problema ( privind tiuitul in ureche )am avut-o ani de zile. Am mers la orelist in Bucuresti la o clinica particulara,mi-a recomandat un tratament printre care si acel betaserc care nu este atit de bun pentru stomac, atunci cind luam tratamentul imi disparea, cum intrerupeam tratamentul iar aveam probleme. Am avut probleme cu tiroida , in toamna anului trecut m-am operat de tiroida, de atunci mi-a disparut acel tiuit. Si spondiloza poate sa provoace acele zgomote in urechi.Sunt convinsa ca acel orelist la care am fost nu s-a gindit nici-un pic ca tiroida poate sa fie motivul si nici endocrinologul.
healthy012078
Postat pe 19 Februarie 2010 13:18
De la: healthy012078, la data 2010-02-19 13:18:36Aceasta problema ( privind tiuitul in ureche )am avut-o ani de zile. Am mers la orelist in Bucuresti la o clinica particulara,mi-a recomandat un tratament printre care si acel betaserc care nu este atit de bun pentru stomac, atunci cind luam tratamentul imi disparea, cum intrerupeam tratamentul iar aveam probleme. Am avut probleme cu tiroida , in toamna anului trecut m-am operat de tiroida, de atunci mi-a disparut acel tiuit. Si spondiloza poate sa provoace acele zgomote in urechi.Sunt convinsa ca acel orelist la care am fost nu s-a gindit nici-un pic ca tiroida poate sa fie motivul si nici endocrinologul.
RALUCA3298
Postat pe 19 Februarie 2010 19:34
Am luat si eu betaserc dar nu a avut nici un efect ...eu sufar de acufene pulsatile doar la una dintre urechi( vajaieli ritmice ) am fost si la endocrinolog si la neurolog si am facut niste teste si analize si nu au gasit nimic; urmatorul pas ar fi RMN-ul dar nu prea am bani de el. Am observat ca atunci cand sunt nervoasa, obosita sau consum alcol imi vajaie foarte tare urechea cateodata chiar tiuie. Imi puteti recomanda ceva ?
RALUCA3298
Postat pe 19 Februarie 2010 19:41
Imi dai o speranta , pentru ca si eu sufar de tiroida si dr.a zis ca sunt foarte aproape de operatie, dar ma feream sa fac operatia.Cum te simti in general dupa operatie?Este grea?DAca as sti ca scap de tiuit as face-o .Sanatate!
Donamishi
Postat pe 20 Februarie 2010 18:45
Buna seara! Spuneti-mi va rog, ati mai rezolvat problema cu acufenele pulsatile? Sufar si eu de aceeasi problema si m-ar ajuta foarte mult un raspuns de la dvs. Multumesc!
madalyci
Postat pe 4 Noiembrie 2019 20:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: office_salinasusesi_ro 17 Aprilie 2010 10:38
Farmacodependenta 9 De la: office_salinasusesi_ro 3 Aprilie 2010 09:51
picioare umflate 17 De la: ikaela 8 Octombrie 2012 23:01
unghie bolnava 4 De la: healthy011006 27 Ianuarie 2010 09:42
3 ingerasi 2 De la: office_salinasusesi_ro 1 Martie 2010 22:16