Setari Cookie-uri

Dieta Hipercolesterolemie

Putem gasi o publicatie cu retete pentru scaderea colesterolului, din care sa invatam cum sa combinam ingredientele fara sa rezulte retete explozive? Sufar de hipercolesterolemie si nu pot scadea sub 280 colesterolu total.Iau Sortis de o luna , sa vedem ce efect are...dar desi mananc selectiv,acelasi efect ....280.
Donamishi
Postat pe 25 Februarie 2010 15:55
Daca ai incercat sa slabesti si nu ai reusit ,inseamna ca nu ai incercat Ecofit!
SLABESTI PANA LA 15KG!
www.ecofit.ro
ECOFIT
Postat pe 25 Februarie 2010 23:39
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 27 Februarie 2010 00:03
Merci dar cred ca aveti o problema cu ....intelesul,era vorba despre altceva aici nu despre slabit sau relaxare.Puteti fi seriosi? Unii dintre noi chiar au nevoie de raspunsuri la problemele lor.
Donamishi
Postat pe 27 Februarie 2010 09:30
Imi permit sa te intreb cat este HDL si respectiv LDL-colesterolul? Sunt mai imp decat colesterolul total. O'reteta':2 lingurite seminte mustar inainte de mesele principale cu 1/2 ora.
healthy009819
Postat pe 28 Februarie 2010 19:59
buna,
si eu am avut colesterolul mare 300,am 50 de ani,dar am luat sortis 6 luni,apoi pauza si am repetat inca >Am tinut regim cam 1 an de zile,fara grasimi,am colesterol de 160 de ceva vreme.Regim tin in continuare deoarece am slabit si ma feresc sa ma mai ingras.Te rog urmeaza-mi exemplul si vei reusi.O zi buna!!!Ariana
eurobgb_yahoo_com
Postat pe 7 Martie 2010 11:50
Pentru ca m-am confruntat de multe ori cu problema colesterolului(prin colaboratorii mei) am studiat "problema", care este de fapt o "legenda" creata de fabricantii de STATINE, substanta activa din mai toate medicamentele ptr. reducerea colesterolului. Nu intamplator se vand azi in lume statine de 20 de miliarde de dolari!!! Colesterolul este un BUSINESS! Nu intamplator s-a redus nivelul acceptat de medici in 2003 de la 240 la 200 pentru colesterolul total! O parte din medicii care au luat aceasta decizie, erau interesati in producerea de statine! "Problema" are o solutie simpla, intrucat oxidarea LDL-C, adica a colesterolului "rau" este responsabila pentru formarea placilor pe vasele sanguine(singura legatura intre colesterol si bolile cardiovasaculare)TREBUIE sa avem un sistem antioxidant in regula si nu trebuie sa ne doara capul!Sunt desigur multe aspecte aici legate de raportul LDL/HDL(colesterolul "bun"), dar ca sa evitam consecintele consumului de statine, trebuie sa avem o dieta bogata in omega3 si saraca in omega6, deci trebuie sa consumam un supliment de calitate cu omega3 si suplimente cu cat mai multi antioxidanti de toate categoriile. Daca tratam efectul(cu statine) si nu cauza, apar consecintele: artrite si distrofie musculara!, probleme ale ficatului si rinichilor, accidente vasculare , etc. Puteti citi despre antioxidanti pe pag. www.antioxidanti.com si pentru solutii naturale luati legatura cu mine.
Antioxidanti_NSE
Postat pe 7 Martie 2010 14:02
Este bine cunoscut faptul ca toate alimentele de natura vegetala nu duc la obtinerea colesterolului ''rau''(low colesterol),iar cele de nat. animala (grasimile ,chiar si untul), potfabrica acel colesterol care ne poate imbolnavi .Exceptie face pestele gras , in special acela oceanic:somonul, tonul , macroul, etc.Daca am putea consuma legume cum ar fi broccoli, fasole verde,mazare ,spanac,cartofi in cantitate mica(contin mult amidon)cu peste si ceva salata , ar putea fi o alimentatie destul de sanatoasa , nu?De asemenea consumul de fructe zilnic ne vitaminizeaza si hidrateaza, dar ce faci cu ''Criza'' , care ne pune bete in roate ?!
healthy013862
Postat pe 23 Mai 2010 08:59
Eu folosesc ceai de papadie.Este foarte bun. Curata sangele si implicit reduce colesterolul.Cauta pe internet articole referitoare la aceasta planta.
Multa sanatate!
kudika110862
Postat pe 23 Mai 2010 09:14
Aveti dreptate dar stiti cat face antioxidantele???????sigur luand asa e mai ieftin de cat boala dar GUVENUL BASESCU CE A FACUT PENTRU SANATATEA OAMENILOR, ALIMENTATIE SANATOASA ACCESIBIL POPULATIEI, FARA STRES???????NIMIC, A INTRODUS GENOCIDUL, MICSORAREA PENSIILOR SALARIILOR CARE DUCE LA CONSUM DE ALIMENTE FOARTE PERICULOASE DAR IEFTINE, CA TREBUI SA MANANCI.GENOCIDUL REZOLVA BOLILE RPMANILOR=CIMITIRUL VESEL DE LA SAPANTA UNDE NE TRIMITE BASESCU.
elsopotyi
Postat pe 23 Mai 2010 09:16
asta era raspunsul dvs pt intrebarea initiala ? asta e solutia pt a micsora colesterolul?
kudika180720
Postat pe 23 Mai 2010 14:27
De la: elsopotyi, la data 2010-05-23 09:16:50Aveti dreptate dar stiti cat face antioxidantele???????sigur luand asa e mai ieftin de cat boala dar GUVENUL BASESCU CE A FACUT PENTRU SANATATEA OAMENILOR, ALIMENTATIE SANATOASA ACCESIBIL POPULATIEI, FARA STRES???????NIMIC, A INTRODUS GENOCIDUL, MICSORAREA PENSIILOR SALARIILOR CARE DUCE LA CONSUM DE ALIMENTE FOARTE PERICULOASE DAR IEFTINE, CA TREBUI SA MANANCI.GENOCIDUL REZOLVA BOLILE RPMANILOR=CIMITIRUL VESEL DE LA SAPANTA UNDE NE TRIMITE BASESCU.
nu inteleg ce treaba are decizia guvernului si nu a presedintelui cu alimentatia,asta este o decizie actuala,cu bolnavii de dinaintea deciziei in carca cui ii trimitem?este un mod de a te plange,problema ramane cu si fara Basescu cu si fara acordul cuiva,putina decenta si inteligenta nu strica.
ene_m_gabriel
Postat pe 23 Mai 2010 14:54
BUNA ZIUA,MA NUMESC PETCU MIHAELA SI AM 32 DE ANI,AM COLESTEROL CU VALUAREA DE 320,DESI MI S-A SPUS CA ALTE TRATAMENTE DECAT CELE NATURISTE NU-MI POT DA MEDICII,DEOARECE AM VIRUSUL HEPETIC B.AM TERMINAT AZI TRATAMENTUL PE BAZA DE PLANTE SI ASTEPT REZULTATE.MENTIONEZ CA NU MI S-A SPUS CE TIP DE COLESTEROL AM.............AM CITIT PE FORUM INDRUMARILE DUMNEAVOASTRA SI ASTEPT UN RASPUN LEGAT DE PROBLEMA MEA,CE MA SFATUITI?
CU RESPECT ,PETCU MIHAELA.
mihaela_moldovan
Postat pe 23 Mai 2010 15:05
Un ajutor pe cale naturistã de a regla nivelul colesterolului poate da bãutura bioactivã Tahitian Noni.
colnago
Postat pe 23 Mai 2010 18:44
Mincati usturoi si ceapa proaspete. Si peste care nu este de ferma.
Si nu in ultimul rind, faceti miscare.
micabis
Postat pe 23 Mai 2010 19:47
De la: colnago, la data 2010-05-23 18:44:17Un ajutor pe cale naturistã de a regla nivelul colesterolului poate da bãutura bioactivã Tahitian Noni.
nu am nimic cu bautura respectiva,dar ce substanta din acea bautura regleaza hdl sau ldl-ul?rog seriozitate.
ene_m_gabriel
Postat pe 23 Mai 2010 21:11
Sanatate!!!
Pentru ca orice tratament faceti sa aiba efect,trebuie sa va hidratati corespunzator,in acest sens,consumul de apa purificata osmotic atat la baut cat si la gatit este benefic,efectele pozitive aparand,destul de repede,iar la cateva saptamani,ajungandu-se la o hidratare corespunzatoare la nivel de mambrana celulara,ficatul nu va mai avea motiv sa produca colesterol decat in cantitati rezonabile,iar valorile colesterolului rau vor scadea-dispar balonarile-daca aveti asa ceva,se reglementeaza valorile tensiunii arteriale,in concluzie se induce o stare generala de bine.Desigur foarte importanta este alimentatia,respectiv,evitarea lactatelor grase,spuma laptelui,mezelurile,carnea de porc,grasimile in general,prajelile,oua maxim 1-2 pe saptamana,pielita de la carnea de pui.Fructele,legumele,semintele(nu arahidelor pt.ca sunt foarte grase-evitarea pe cat posibil a cafelei,apelor imbuteliate cu bioxid de carbon si a sucurilor din comert in special a celor gazoase care sunt adevarate bombe pt.organism,sunt acide,va scad ph-ul sangelui,favorizand depunerea de colesterol pe interiorul vaselor de sange si arterelor in general,iar prin efectul lor diuretic riscati sa va deshidratati indiferent de cantitatea consumata si tocmai din aceasta cauza valorile colesterolului va sunt mari.Eventual sa consumati-daca nu reusiti sa gasiti la vreo cunostinta apa purificata osmotic- apa plata BUCOVINA-care are minerale putine-deci nu este o apa dura-
Va doresc multa sanatate!!!

pt.eventuale nelamuriri
traian.tataru@yahoo.com
traiant
Postat pe 24 Mai 2010 06:30
De la: ene_m_gabriel, la data 2010-05-23 21:11:34
De la: colnago, la data 2010-05-23 18:44:17Un ajutor pe cale naturistã de a regla nivelul colesterolului poate da bãutura bioactivã Tahitian Noni.
nu am nimic cu bautura respectiva,dar ce substanta din acea bautura regleaza hdl sau ldl-ul?rog seriozitate.


Se afla printre primii zece cei mai puternici antioxidanti, iar efectul asupra colesterolului (si nunumai) o are prin substantele principale care actioneaza impreuna: xeronina, scopoletina, dalmachantanul, 12 tipuri de iridoizi, etc.
Noni creºte nivelul de xeroninã produs în organism, care la rândul lui activeazã enzimele necesare funcþionãrii organismului. Lipsa lui poate cauza foarte multe boli. Noni asigurã într-un mod unic cantitatea necesarã de xeronina organismului uman în cel mai natural mod.
Noni conþine multe materiale nutritive bioactive, care ajutã sistemul imunitar al organismului ºi procesele care asigurã echilibrul în organism:
- Terpenii ajutã la reînnoirea celulelor, organismul folosindu-le pentru asigurarea sãnãtãþii ºi al bunei dispoziþii.
- Soluþiile de akubinã, alazarinã ºi antrakinon au efecte antibacteriene dovedite.

- Skopoletina ajutã la reducerea hipertensiunii arteriale, distruge multe tipuri de bacterii ºi are efect de distrugere al ciupercilor dãunãtoare organismului.
- Serotonina are un rol important în reglarea ºi comanda somnului, reglajului temperaturii corpului, având efecte ºi asupra migrenei, depresiei ºi bolii lui Alzheimer.
- Damnacanthalul împiedicã înmulþirea celulelor maligne, deci poate fi folosit ca un antidot natural al cancerului.
Substanþele existente în Noni creaza conditiile funcþionarii mai eficiente al sistemului imunitar, cresc capacitatea sistemului digestiv pentru valorificare mai eficienta a diferitelor materiale nutritive existente în alimente, mai ales aminoacizii.
Din cercetãrile efectuate ºi datele din literatura de specialitate reiese cã Noni ajutã în funcþionarea sistemului imunitar, regleazã funcþionarea celulelor ºi ajutã la regenerarea lor.


Aplicaþii
- scade hipertensiunea arterialã
- dizolvã spasmele menstruale
- amelioreazã durerile articulare
- amelioreazã ulcerul
- ajutã la vindecarea întinderilor ºi traumelor
- accelereazã vindecarea rãnilor
- previne stãrile depresive
- încetineºte procesul stãrii de senilitate la bãtrâneþe
- ajutã în probleme digestive
- amelioreazã problemele sistemului arterial
- ajutã la eliminarea stãrii de dependenþã de droguri
- efect de calmare al durerilor
- vindecã rãnile provocate de arsuri
- vindecã infecþiile tropicale
- împiedicã înmulþirea celulelor canceroase

Despre cercetarile facute: www.noniresearch.org
colnago
Postat pe 24 Mai 2010 07:56
De la: colnago, la data 2010-05-24 07:56:06
De la: ene_m_gabriel, la data 2010-05-23 21:11:34
De la: colnago, la data 2010-05-23 18:44:17Un ajutor pe cale naturistã de a regla nivelul colesterolului poate da bãutura bioactivã Tahitian Noni.
nu am nimic cu bautura respectiva,dar ce substanta din acea bautura regleaza hdl sau ldl-ul?rog seriozitate.


Se afla printre primii zece cei mai puternici antioxidanti, iar efectul asupra colesterolului (si nunumai) o are prin substantele principale care actioneaza impreuna: xeronina, scopoletina, dalmachantanul, 12 tipuri de iridoizi, etc.
Noni creºte nivelul de xeroninã produs în organism, care la rândul lui activeazã enzimele necesare funcþionãrii organismului. Lipsa lui poate cauza foarte multe boli. Noni asigurã într-un mod unic cantitatea necesarã de xeronina organismului uman în cel mai natural mod.
Noni conþine multe materiale nutritive bioactive, care ajutã sistemul imunitar al organismului ºi procesele care asigurã echilibrul în organism:
- Terpenii ajutã la reînnoirea celulelor, organismul folosindu-le pentru asigurarea sãnãtãþii ºi al bunei dispoziþii.
- Soluþiile de akubinã, alazarinã ºi antrakinon au efecte antibacteriene dovedite.

- Skopoletina ajutã la reducerea hipertensiunii arteriale, distruge multe tipuri de bacterii ºi are efect de distrugere al ciupercilor dãunãtoare organismului.
- Serotonina are un rol important în reglarea ºi comanda somnului, reglajului temperaturii corpului, având efecte ºi asupra migrenei, depresiei ºi bolii lui Alzheimer.
- Damnacanthalul împiedicã înmulþirea celulelor maligne, deci poate fi folosit ca un antidot natural al cancerului.
Substanþele existente în Noni creaza conditiile funcþionarii mai eficiente al sistemului imunitar, cresc capacitatea sistemului digestiv pentru valorificare mai eficienta a diferitelor materiale nutritive existente în alimente, mai ales aminoacizii.
Din cercetãrile efectuate ºi datele din literatura de specialitate reiese cã Noni ajutã în funcþionarea sistemului imunitar, regleazã funcþionarea celulelor ºi ajutã la regenerarea lor.


Aplicaþii
- scade hipertensiunea arterialã
- dizolvã spasmele menstruale
- amelioreazã durerile articulare
- amelioreazã ulcerul
- ajutã la vindecarea întinderilor ºi traumelor
- accelereazã vindecarea rãnilor
- previne stãrile depresive
- încetineºte procesul stãrii de senilitate la bãtrâneþe
- ajutã în probleme digestive
- amelioreazã problemele sistemului arterial
- ajutã la eliminarea stãrii de dependenþã de droguri
- efect de calmare al durerilor
- vindecã rãnile provocate de arsuri
- vindecã infecþiile tropicale
- împiedicã înmulþirea celulelor canceroase

Despre cercetarile facute: www.noniresearch.org
eu am intrebat altceva,ma intereseaza substanta care dizolva placile de aterom(asa ai sustinut),dintre substantele enumerate niciuna nu face acest lucru,....
ene_m_gabriel
Postat pe 24 Mai 2010 09:42
Atentie cu SORTIS , verifica-ti mereu transaminazele, se metabilizeaza prin ficat ca orice menicament care scade colesterolul, dar acesta mai mult ca altele ...
mihaela_m_healthy
Postat pe 25 Mai 2010 14:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trei lucruri de evitat ca sa fii slab 20 De la: cornel_sabin 27 Februarie 2010 00:14
CAUT UN TRATAMENT EFICIEN PENTRU INGRASAT 10 De la: kudika351541 11 Ianuarie 2011 23:34
Ajutati`ma cat mai repede va rooog!!! 32 De la: ioanabobocea 23 Octombrie 2009 09:30
Reteta de slabit: 41 De la: kudika226898 13 Iulie 2010 21:18
scapa de celulita cu LIPO M6 1 De la: healthy002043 10 Mai 2009 12:52