Setari Cookie-uri

infectii dupa transplant

Buna! Am 24 de ani si am facut la Cluj transplant de aproape un an.Am avut inainte de transplant pielonefrita cronica timp de 12 ani ceea ce imi producea de multe ori infectie.Acum dupa transplant fac des infectii deorece rinichii mei au ramas la loc.As vreau sa stiu daca mai trece cineva prin ce trec pentru k iti complica transplantul infectiile astea fiindu-mi frica sa nu trebuiasca sa astept sa se faca ceva pana cand infectiile vor afecta rinichiul transplantat
miraa_healthy
Postat pe 21 Aprilie 2010 12:15
Sfatul meu este sa vorbesti cu doctorul care a efectuat transplantul, el este singurul in masura sa-ti dea anumite raspunsuri. Sanatate multa si incearca sa gandesti pozitiv.
kukla
Postat pe 25 Aprilie 2010 00:11
IMI PARE RAU CA LA NUMAI 24 DE ANI , AUD DE TRANSPLANT DE RINICHI.

ASA CEVA ! DA TREBUIE AVUT MARE GRIJA ! ORGANISMUL E SENSIBIL, SI INFECTIILE APAR DE ORI UNDE.

SI EU SUNT CANDIDATA PENTRU FICAT, ASA CA STIU CA NU VA FII USOR. TOATA VIATA VA TREBUII SA RESPECTAM ANUMITE SCHEME, REGULI,SI MDICATIE, CARE CINE STIE CUM SI CIT VA AJUTA.
healthy014814
Postat pe 1 Mai 2010 22:45
Am un produs naturist care sigur te va ajuta, este cam singurul care il pot recomanda pentru tot ce tine de tractul urinar, rinichi, cistite, prostatite , prostate etc . Daca vrei mai multe detalii id de messenger este net.razvan sau 0734.25 21 24 / 0743. 99 00 22
Manager_healthy
Postat pe 6 Mai 2010 15:28
De la: Manager, la data 2010-05-06 15:28:58Am un produs naturist care sigur te va ajuta, este cam singurul care il pot recomanda pentru tot ce tine de tractul urinar, rinichi, cistite, prostatite , prostate etc . Daca vrei mai multe detalii id de messenger este net.razvan sau 0734.25 21 24 / 0743. 99 00 22
Buna! Persoanele care au facut transplant nu au voie sa ia nici un fel de produse fara sa vb intai cu medicul curant,pot bea ceaiuri sau tincturi care nu interactioneaza cu med imunosupresoare.Iti doresc o zi buna si fara suparare,gandeste de doua ori inainte de a oferi aceste produse si nu te gandi doar cum sa faci sa le vinzi.
doinitaeda
Postat pe 8 Mai 2010 19:58
De la: miraa, la data 2010-04-21 12:15:24Buna! Am 24 de ani si am facut la Cluj transplant de aproape un an.Am avut inainte de transplant pielonefrita cronica timp de 12 ani ceea ce imi producea de multe ori infectie.Acum dupa transplant fac des infectii deorece rinichii mei au ramas la loc.As vreau sa stiu daca mai trece cineva prin ce trec pentru k iti complica transplantul infectiile astea fiindu-mi frica sa nu trebuiasca sa astept sa se faca ceva pana cand infectiile vor afecta rinichiul transplantat
Buna!Cine este dr tau curant? Ce spune despre aceasta prb a ta?Poti bea ceai sau tincturi care au un antibiotic natural(vb cu dr tau)vezi care este cauza acestor inectii repetate.Eu am avut glomeruronefrita,am facut aproape 2ani de hemodializa si am 2 ani de la transplant,in primul an am facut de 3 ori infectie urinara in 6luni(am facut cate10 zile antibiotic injectabil)apoi am auzit la o d'na (care a facut acum 6ani tr)ca a baut 6 luni tinctura de coada soricelului si coada calului,am facut si eu la fel....pana acum nu am mai facut infectie si sper sa nu mai fac iti doresc multa sanatate si sa iti functioneze rinichiul ani indelungati
doinitaeda
Postat pe 8 Mai 2010 20:12
Ma bucur ca nu mai faci acum infectii si mersi pentru sfat.Eu am facut transplant de un an si am facut infectie de vreo 8 ori.mi-a dat tot felul de antibiotice si am facut si injectii cu Cefort.Mi-a spus k nu stie de la ce le fac..... si ca din cauza k sunt femeie fac mai usor infectii....mda cam asta e...mi-as dori sa nu mai fac nici eu infectii.Mi-ar placea sa pot bea mai multa apa decat beau (adik vreo 2l,2.5l) dar nu mi-e sete decat ff putin si simt k ma umfla apa. Va doresc la toti sanatate
miraa_healthy
Postat pe 14 Mai 2010 22:53
Buna Miraa!
Ai incercat sa bei tinctura de coada calului si coada soricelului?daca vrei iti dau nr meu de telefon si putem vb mai multe despre regulile noastre intime si despre cateva alimente care te ajuta sa tii infectiile deperte.Iti doresc toate cele bune si multa sanatate.
doinitaeda
Postat pe 23 Mai 2010 17:20
Sa stii ca la Transplant Renal si Insuficienta Renal Cronica ne este "utila" salina ca o buba in nas si o bata in cap,dar te intelegem,vrei neaparat sa iti faci reclama dar,ATENTIE pe ce topic iti pui reclama nu te gandi numa la a castiga clienti,gandestete si la suferintele oamenilor.
doinitaeda
Postat pe 13 Iulie 2010 13:03
Buna Mira!Cum iti mai merge?ai mai facut infectie?mai dane un semn de viata.Sanatate multa,multa iti doresc.
doinitaeda
Postat pe 23 August 2010 15:19
Buna! nu prea am mai facut infectii datorita unor chestii personale spuse de doamna doctor nefrolog cum ar fi sa iau Ciprofloxacin atunci cand am contacte intime iar eu de vreo cateva luni folosesc un sapun intim de musetel in locul sapunului normal, si pana la urma ideea e ca faceam infectie mai usor pentru ca sunt femeie,iar barbatii fac mult mai greu infectii.Acum sunt bine si incerc sa am o viata cat mai sanatoasa desi uneori e putin mai greu atunci cand esti mai pofticios din fire.Cea mai mare fericire ar fi sa am in viitor un copil...dar nu cred k se poate...astept sa evolueze tehnica... si incerc sa fiu optimista ca voi avea un rinichi sanatos cu o viata lunga pentru ca sunt tanara si pentru stiu din auzite ca as avea rinichiul de la o fata cam de varsta mea,si pentru care imi pare sincer rau...si ma rog mereu pt ea si fam ei. Va doresc sanatate multa!
miraa_healthy
Postat pe 24 August 2010 22:26
Buna! Ma bucur pt tine, asa sa fii mereu,optimista,sanatoasa si plina de sperane,sigur ca stiinta va evolua si ....cine stie? E bun sapunul cu musatel dar este si mai bun cel cu galbenele.Multa,multa sanatate va doresc tuturor.
doinitaeda
Postat pe 26 August 2010 20:44
Buna! are cineva probleme cu caderea parului in exces? e de la pastilele astea pt imunitate oare? nu stiu ce sa-i mai fac, ca ma inebuneste sa-l vad peste tot,mi l-am si scurtat sa nu mai fie fire lungi . sanatate multa va doresc
miraa_healthy
Postat pe 4 Septembrie 2010 21:03
De la: miraa_healthy, la data 2010-09-04 21:03:21Buna! are cineva probleme cu caderea parului in exces? e de la pastilele astea pt imunitate oare? nu stiu ce sa-i mai fac, ca ma inebuneste sa-l vad peste tot,mi l-am si scurtat sa nu mai fie fire lungi . sanatate multa va doresc

Buna! Stai linistita ca o sa iti treaca,toti am patit la fel.Incet,incet va trece.Sanatate multa!
doinitaeda
Postat pe 5 Septembrie 2010 20:38
De la: miraa_healthy, la data 2010-08-24 22:26:45Buna! nu prea am mai facut infectii datorita unor chestii personale spuse de doamna doctor nefrolog cum ar fi sa iau Ciprofloxacin atunci cand am contacte intime iar eu de vreo cateva luni folosesc un sapun intim de musetel in locul sapunului normal, si pana la urma ideea e ca faceam infectie mai usor pentru ca sunt femeie,iar barbatii fac mult mai greu infectii.Acum sunt bine si incerc sa am o viata cat mai sanatoasa desi uneori e putin mai greu atunci cand esti mai pofticios din fire.Cea mai mare fericire ar fi sa am in viitor un copil...dar nu cred k se poate...astept sa evolueze tehnica... si incerc sa fiu optimista ca voi avea un rinichi sanatos cu o viata lunga pentru ca sunt tanara si pentru stiu din auzite ca as avea rinichiul de la o fata cam de varsta mea,si pentru care imi pare sincer rau...si ma rog mereu pt ea si fam ei. Va doresc sanatate multa!


ai observat daca infectiile apar cumva dupa contacte sexuale prelungite? cam asta e cauza la multe femei (excluzand, desigur, cealalta cauza clasica: frigul). Ideea e ca nu o poti tine numai in antibiotic, cum ti-a recomandat doctorita. Mai devreme sau mai tarziu o sa dezvolti rezistenta la antibiotic (sa nu mai zic de binecunoscutul fapt ca antibioticul omoara tot ce prinde, bun sau rau, pana la urma anti-biotic inseamna anti-viata, nu?) si o sa ai mari probleme si cu candida, care abia asteapta sa apara profitand de flora distrusa de antibiotic.

Eu zic ca e cazul sa cauti alte solutii pentru problema ta. Nu-mi permit sa-ti recomand abstinenta, dar daca tot e sa faci sex, foloseste cateva "trucuri" care pot tine departe infectia urinara. Banuiala mea e ca infectiile au la baza bacteria numita Escherichia Coli (E.coli), care prin penetrare si frecare este transportata in uretra si acolo se inmulteste, dand simptomele unei infectii urinare. Ce poti face tu ca sa eviti infectarea? In primul rand, studiaza problema pozitiei in timpul sexului. Nu vreau sa intru in detalii aici, dar ai sa vezi ca in anumite pozitii uretra e mai solicitata iar in altele, mai putin solicitata. Ei bine, cauta-le pe acestea din urma si renunta la primele. Nu zabovi mult intr-o pozitie, schimba-le cat mai des (stiu, nu e tocmai placut sa-ti planifici sexul astfel, dar asta e, e pentru sanatatea ta). Nu amesteca niciodata sexul anal cu cel vaginal. E.coli e o bacterie care traieste in tractul intestinal iar prin sex anal si apoi vaginal poate fi transportata in vagin si apoi in uretra, unde se va inmulti si va genera infectia urinara.

Apoi, dupa sex va trebui sa te ocupi de "dez-infectare", adica sa te asiguri ca nu sunt sanse ca bacteria sa se inmulteasca. Cum faci asta? In primul rand, bei cat mai multe lichide, gen 1-2l in perioada imediat urmatoare dupa sex. Prin eliminarea lichidelor se va "spala" zona si nu se va mai putea inmulti E.coli. Apa e buna, dar si mai bine ar fi sa faci un amestec de ceaiuri: coada calului, coada soricelului, galbenele, musetel (dezinfectant), afine. Cu aceleasi ceaiuri trebuie sa faci cateva bai de sezut daca nu imediat dupa sex, macar a doua zi (vreo 2 bai, la 12 ore, timp de 2-3 zile). In plus, poti sa iei preventiv un preparat natural, Renostim, care e un amestec din mai multe plante (tincturi) care sunt bune pentru problemele renale.

Incearca toate remediile astea PANA sa ajungi la antibiotic. Daca totusi incepe o infectie urinara, treci pe antibiotic (sau ce-ti recomanda doctorita). Sper ca nu mai e cazul sa-ti spun sa te feresti de frig, sa nu umblii cu picioarele goale (mai ales acum, ca s-a racit vremea) si sa nu stai uda la picioare. Sper ca ti-am fost de ajutor cu aceste sfaturi
Narcisa_tesfio
Postat pe 12 Septembrie 2010 23:25
Doinitaeda imi pare rau daca te-am suparat cu postarea informatiilor despre salina. Sa stii insa ca salinoterapia, pe langa multele beneficii pe care le aduce in sfera afectiunilor respiratorii si dermatologice, actioneaza si pt intarirea imunitatii. O imunitate puternica este buna in cazul oricarei persoane sau probleme medicale. O zi buna si multa sanatate.
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 14 Septembrie 2010 09:21
De la: Salina_SUSESI_Timisoara, la data 2010-09-14 09:21:14Doinitaeda imi pare rau daca te-am suparat cu postarea informatiilor despre salina. Sa stii insa ca salinoterapia, pe langa multele beneficii pe care le aduce in sfera afectiunilor respiratorii si dermatologice, actioneaza si pt intarirea imunitatii. O imunitate puternica este buna in cazul oricarei persoane sau probleme medicale. O zi buna si multa sanatate.

Buna Salina! Nu m-am suparat deloc,absolut deloc,partea proasta la un transplantat este ca;NU ARE VOIE sa aibe o imunitate mare (cel mult 4-6) noi luam pastile care ne tin imunitatea scazuta ,tocmai pt a nu ne pierde rinichiul transplantat,pt noi imunitate crescuta inseamna rejet si pierderea rinichiului.Iti doresc sanatate multa si spor in a gasi oameni care au nevoie de tratament in salina
doinitaeda
Postat pe 14 Septembrie 2010 17:01
Sfatul meu ar fi sa te inscrii la ATR(Asociatia Transplantatilor din Romania).Ei mai organizeaza evenimente, la care daca participi o sa intalnesti si alte persoane care au facut transplant. De asemeni sunt invitati si doctori, ocazie cu care ai putea afla si parerea unui alt doctor decat al tau
cris_tina_healthy
Postat pe 28 Septembrie 2010 13:45
Buna eu am transplant de 7 ani la inceput am facut si eu infectii urinare dupa care mi am luat ceaiul frunze de merisor iar de cativa ani de zile nu am mai avut nici o problema....insa akm as vrea sa tin o mica cura de slabie dar nu stiu exact ce ceaiuri as putea bea pt asta...daca ar putea cineva sa imi dea un sfat...multumesc!
kudika_17146
Postat pe 5 Octombrie 2012 11:25
Buna. Merisoarele sunt intradevar bune pt infectii . Mai ales Uractivul in cazul meu. Si eu incerc sa slabesc dar doar prin a manca mai sanatos. Nu cred ca e bine sa folosesti ceaiuri de slabit.mi s-a spus de la Cluj ca ceaiurile diuretice elimina pastilele de transplant din organism. Dupa transplant am si eu aceeasi problema cu burtica...dar nu am gasit solutia tinand cont ca nu pot face orice fel de exercitii din cauza operatiei
miraa_healthy
Postat pe 8 Octombrie 2012 02:00
Buna.Eu am facut transplant renal acum o luna si jumatate.
Am o saptamana de cand am venit acasa, ma simt binisor, dar am o problema.Cred ca de la medicamentele imunosupresoare am scaune normale dar mai dese si de aceea mi-am deranjat hemoroizii. Intrebarea mea este as putea sa folosesc hemorzon supozitoare?
kudika_21890
Postat pe 23 Noiembrie 2012 15:17
De la: kudika_21890, la data 2012-11-23 15:17:54Buna.Eu am facut transplant renal acum o luna si jumatate.
Am o saptamana de cand am venit acasa, ma simt binisor, dar am o problema.Cred ca de la medicamentele imunosupresoare am scaune normale dar mai dese si de aceea mi-am deranjat hemoroizii. Intrebarea mea este as putea sa folosesc hemorzon supozitoare?



Iti recomand produsul "Aloe Vera" sub forma de gel!!!Poti folosi si "Hermozon",dar as prefera sa folosesti produsele naturiste!!Tine cont si de aplicarea unei alimentatii fara condimente si excitante alimentare,fara prajeli si grasimi!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Noiembrie 2012 15:23
multumesc pentru raspunsul atat de promt, as vrea sa va mai spun ca deocamdata nu pot manca fructe si legume pentru ca ma doare stomacul si mi-e teama de scaune diareice.Mananc putin si des,piept de pui si de curcan la grill, cas proaspat beau ceai de menta cu galbenele si frunze de afin si cu toate astea spre seara ma simt balonata, dar trece spre dimineata.Sunt reactii normale dupa transplant?
kudika_21890
Postat pe 23 Noiembrie 2012 16:43
De la: kudika_21890, la data 2012-11-23 16:43:10multumesc pentru raspunsul atat de promt, as vrea sa va mai spun ca deocamdata nu pot manca fructe si legume pentru ca ma doare stomacul si mi-e teama de scaune diareice.Mananc putin si des,piept de pui si de curcan la grill, cas proaspat beau ceai de menta cu galbenele si frunze de afin si cu toate astea spre seara ma simt balonata, dar trece spre dimineata.Sunt reactii normale dupa transplant?



Transplantul renal aduce cu sine o usoara sensibilizare a rinichilor,aspect,care se regleaza cu timpul1!Medicul chirurg urolog ar fi trebuit sa-ti dea o schema de alimentatie zilnica,pe care sa o urmezi cu strictete pana la confirmarea intrarii intr-un regim de viata cat mai apropiat de normal!!!Durerile de stomac nu au legatura cu transplantul renal!!Pot avea la baza alta cauza ,digestiva de data aceasta!Rinichii sunt filtrul organismului si ceea ce mananci se resimte ulterior!!!Poti consuma ceaiuri diuretice in loc de apa plata!!!Balonarea are explicatie digestiva ,nu renala!!!Poti consuma mere coapte si banane,dar atentie la constipatie,aceasta conduce la agravarea hemoroizilor ,ca si scaunele diareice dealtfel!!!Trebuie sa te hidratezi corespunzaor,astfel incat caile urinare sa functioneze fara neajunsuri pentru tine!!!Carne fiarta sau grill,legume sotate,fara prajeli sau tocaturi!!Parerea mea este sa pastrezi legatura cu medicul urolog,explica-i neplacerile ivite si ,cu siguranta,te va indruma corespunzator!!Trebuie sa ai rabdare cu tine,transplantul renal solicita organismul din punct de vedere al functionarii sale si dureaza pana la intrarea in normal!!!
kudika_15804
Postat pe 23 Noiembrie 2012 17:23
Buna.De cateva zile am observat ca incizia(operatiei de transplant renal facuta acum o luna si jumatate)s-a intarit.la palpare si chiar la apasare este destul de rigida. Am fost si la control si d-na doctor a sesizat acest fapt, dar a zis ca poate cu timpul se mai relaxeaza. Mentionez ca la suprafata operatia arata foarte bine, fara piele inrosita, fara supuratii, au cazut si cojile, este prinsa bine. Sa fie ceva normal care se regleaza in timp, a mai fost cineva in situatia asta?
kudika_21890
Postat pe 28 Noiembrie 2012 11:40
Am 51 de ani si am facut un transplat renal de 6 luni la Cluj; si eu fac f. des infectii urinare pe care dealtfel le faceam si inainte; nu este prea bine dar important este sa faci des analize de urocultura si sa tratezi infectia urinara cf. antibiogramei deoarece infectiile urinare netratate corespunzator sau chiar deloc afecteaza in timp si rinichiul transplantat. Fii optimist si respecta tratamentul cu strictete ( ma refer la cel cu antibiotic de pe antibiograma).
kudika_975842
Postat pe 2 Noiembrie 2014 19:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dureri de burta groaznice 8 De la: kudika_2008 16 Iulie 2013 13:56
Hepatita 21 De la: dorina27 2 Februarie 2010 09:41
hemoroizi 78 De la: kudika_1018704 26 Septembrie 2016 12:01
Vitamina D3 100.000 si 300.000 ui injecabil 1 De la: kudika475382 22 Noiembrie 2011 09:28
alcoolul 30 De la: kudika089896 8 Iunie 2013 13:31