Setari Cookie-uri

tiroidita autoimuna

si un articol contra terpaiei bowen: http://insulaindoielii.ro/2013/05/04/cine-stie-ce-face-terapia-bowen/
miau_nella
Postat pe 29 Iulie 2015 11:10
De la: kudika_975045, la data 2015-07-29 11:05:59
De la: miau_nella, la data 2015-07-22 16:25:31Am elucidat motivul pt care imi crescusera anticorpii in august: spirulina, pt ca contine iod!!!

Si nu doar ca anticorpii au crescut, dar TSH-ul a crescut de asemenea de la 0.11 in iunie la 52.3 in 20 august!!!


Incerc sa te urmaresc, dar nu este usor: tu in ce luna / pe ce Luna esti? Pisi, despre care august vorbesti?

Si apoi:

De la: miau_nella, la data 2015-07-22 16:27:38Sunt furioasa doar ca medici nu mi-au spus sa evit iodul, sarea iodata etc.. si doar am fost la 3 endocrinologi pana acum!

Ne iau asa ca pe prostii pamantului.


e pacat sa ataci medicii doar asa... sa le facem putina reclama proasta, ca e gratis reclama aici, cand tocmai tu spuneai:

De la: miau_nella, la data 2014-09-01 11:41:00Din cate stiu pt. tiroidite autoimune iodul nu e chiar asa grozav pt ca stimuleaza tiroida sa produca mai multi hormoni si deci o face mai 'vizibila' pt sist imunitar si atunci atacurile autoimune se intensifica.






Te-as ruga sa ma scutesti de apelativul de pisi.

Apoi era vorba evident de iunie si august anul trecut ca annul asta la mine cel putin n-a venit in augustul. In iunie am facut anticorpii apoi din 27 iulie pana in 10 august am luat siprulina 2 capsule pe zi. In 11 august am facut ancorpii si crescusera, iar in 20 august am facut tsh-ul si era 52.3 fata de 0.11 in iunie.

Si nu atac medicii ca sa le fac reclama proasta .. la aia se descurca si singuri.

Sunt furioasa pt ca initial eu am depistat ca aveam hipotiroidie comparandu-ma cu colega de camera care si ea era mereu inceata in miscari si oboosita. Doctorii nu au sesizat nimic anurmal in faptul ca dormeam si 10 ore pe noapte uneori 12. Asa ca mi-am facut analiza singura si mi-a iesit tsh-ul 25 initial. Apoi din 3 medici nici unul nu mi-a zis sa ma feresc de iod, sa scot glutenul din dieta etc.. Frustrarea mea e mai mult legata de endocrinologi care privesc Hashimoto ca fiind o boala a tiroidei, cand de fapt este a sistemului imunitar!
miau_nella
Postat pe 29 Iulie 2015 11:24
Si un reportaj pro terapie Bowen

https://www.youtube.com/watch?v=jqD9Uz3dExA

Terapeuta zice ca ei i-a trecut boala autoimuna duap ce si-a administrat singura masajul. Deci este exclus sa fie doar stare de placere pe care o simiti in timpul masajului. Ca ma gandesc ca atunci cand iti faic sinugr masaj nu ai acea stare, deci probabil conteaza punctele in care face masajul. Deis nu gasesc logica.
miau_nella
Postat pe 29 Iulie 2015 13:43
De la: miau_nella, la data 2015-07-29 13:43:26Si un reportaj pro terapie Bowen

https://www.youtube.com/watch?v=jqD9Uz3dExA

Terapeuta zice ca ei i-a trecut boala autoimuna duap ce si-a administrat singura masajul. Deci este exclus sa fie doar stare de placere pe care o simiti in timpul masajului. Ca ma gandesc ca atunci cand iti faic sinugr masaj nu ai acea stare, deci probabil conteaza punctele in care face masajul. Deis nu gasesc logica.



Evident n-are nicio logica... terapeuta ar manca si rahat pentru bani...
kudika226898
Postat pe 29 Iulie 2015 16:39
De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
De la: kudika_975045, la data 2015-07-29 11:05:59
De la: miau_nella, la data 2015-07-22 16:25:31Am elucidat motivul pt care imi crescusera anticorpii in august: spirulina, pt ca contine iod!!!

Si nu doar ca anticorpii au crescut, dar TSH-ul a crescut de asemenea de la 0.11 in iunie la 52.3 in 20 august!!!


Incerc sa te urmaresc, dar nu este usor: tu in ce luna / pe ce Luna esti? Pisi, despre care august vorbesti?

Si apoi:

De la: miau_nella, la data 2015-07-22 16:27:38Sunt furioasa doar ca medici nu mi-au spus sa evit iodul, sarea iodata etc.. si doar am fost la 3 endocrinologi pana acum!

Ne iau asa ca pe prostii pamantului.


e pacat sa ataci medicii doar asa... sa le facem putina reclama proasta, ca e gratis reclama aici, cand tocmai tu spuneai:

De la: miau_nella, la data 2014-09-01 11:41:00Din cate stiu pt. tiroidite autoimune iodul nu e chiar asa grozav pt ca stimuleaza tiroida sa produca mai multi hormoni si deci o face mai 'vizibila' pt sist imunitar si atunci atacurile autoimune se intensifica.






Te-as ruga sa ma scutesti de apelativul de pisi.

Apoi era vorba evident de iunie si august anul trecut ca annul asta la mine cel putin n-a venit in augustul. In iunie am facut anticorpii apoi din 27 iulie pana in 10 august am luat siprulina 2 capsule pe zi. In 11 august am facut ancorpii si crescusera, iar in 20 august am facut tsh-ul si era 52.3 fata de 0.11 in iunie.

Si nu atac medicii ca sa le fac reclama proasta .. la aia se descurca si singuri.

Sunt furioasa pt ca initial eu am depistat ca aveam hipotiroidie comparandu-ma cu colega de camera care si ea era mereu inceata in miscari si oboosita. Doctorii nu au sesizat nimic anurmal in faptul ca dormeam si 10 ore pe noapte uneori 12. Asa ca mi-am facut analiza singura si mi-a iesit tsh-ul 25 initial. Apoi din 3 medici nici unul nu mi-a zis sa ma feresc de iod, sa scot glutenul din dieta etc.. Frustrarea mea e mai mult legata de endocrinologi care privesc Hashimoto ca fiind o boala a tiroidei, cand de fapt este a sistemului imunitar!



Daca tot le stii tu mai bine (toti ipohondrii se cred atotstiutori ), nu te mai du la medic...
kudika226898
Postat pe 29 Iulie 2015 16:42
De la: kudika226898, la data 2015-07-29 16:42:36
De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
De la: kudika_975045, la data 2015-07-29 11:05:59
De la: miau_nella, la data 2015-07-22 16:25:31Am elucidat motivul pt care imi crescusera anticorpii in august: spirulina, pt ca contine iod!!!

Si nu doar ca anticorpii au crescut, dar TSH-ul a crescut de asemenea de la 0.11 in iunie la 52.3 in 20 august!!!


Incerc sa te urmaresc, dar nu este usor: tu in ce luna / pe ce Luna esti? Pisi, despre care august vorbesti?

Si apoi:

De la: miau_nella, la data 2015-07-22 16:27:38Sunt furioasa doar ca medici nu mi-au spus sa evit iodul, sarea iodata etc.. si doar am fost la 3 endocrinologi pana acum!

Ne iau asa ca pe prostii pamantului.


e pacat sa ataci medicii doar asa... sa le facem putina reclama proasta, ca e gratis reclama aici, cand tocmai tu spuneai:

De la: miau_nella, la data 2014-09-01 11:41:00Din cate stiu pt. tiroidite autoimune iodul nu e chiar asa grozav pt ca stimuleaza tiroida sa produca mai multi hormoni si deci o face mai 'vizibila' pt sist imunitar si atunci atacurile autoimune se intensifica.






Te-as ruga sa ma scutesti de apelativul de pisi.

Apoi era vorba evident de iunie si august anul trecut ca annul asta la mine cel putin n-a venit in augustul. In iunie am facut anticorpii apoi din 27 iulie pana in 10 august am luat siprulina 2 capsule pe zi. In 11 august am facut ancorpii si crescusera, iar in 20 august am facut tsh-ul si era 52.3 fata de 0.11 in iunie.

Si nu atac medicii ca sa le fac reclama proasta .. la aia se descurca si singuri.

Sunt furioasa pt ca initial eu am depistat ca aveam hipotiroidie comparandu-ma cu colega de camera care si ea era mereu inceata in miscari si oboosita. Doctorii nu au sesizat nimic anurmal in faptul ca dormeam si 10 ore pe noapte uneori 12. Asa ca mi-am facut analiza singura si mi-a iesit tsh-ul 25 initial. Apoi din 3 medici nici unul nu mi-a zis sa ma feresc de iod, sa scot glutenul din dieta etc.. Frustrarea mea e mai mult legata de endocrinologi care privesc Hashimoto ca fiind o boala a tiroidei, cand de fapt este a sistemului imunitar!



Daca tot le stii tu mai bine (toti ipohondrii se cred atotstiutori ), nu te mai du la medic...


Nu-i bag pe toti medicii in aceeasi oala. Imunologul de exemplu stia de dieta fara gluten, toata stima si respectul pt el. De-aia si continui sa merg la el.
Am treaba doar cu endocrinoloagele la care am fost. In rest tot datorita unor medici stiu si de dieta fara gluten si ca iodul dauneaza in HAshi etc..

Si ce doavada ai ca as fi ipohondra!?
miau_nella
Postat pe 29 Iulie 2015 16:53
De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
Te-as ruga sa ma scutesti de apelativul de pisi.

desigur, doamna Miau, va rog sa ma scuzati. :|

De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
Apoi era vorba evident de iunie si august anul trecut ca annul asta la mine cel putin n-a venit in augustul. In iunie am facut anticorpii apoi din 27 iulie pana in 10 august am luat siprulina 2 capsule pe zi. In 11 august am facut ancorpii si crescusera, iar in 20 august am facut tsh-ul si era 52.3 fata de 0.11 in iunie.


wow! si ati avut nevoie de un an de zile sa va pice fisa?? sigur nu aveti nevoie de hormoni tiroidieni?

De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
Si nu atac medicii ca sa le fac reclama proasta .. la aia se descurca si singuri.

asa cum si altii se ocupa de propriile scrisori sau mesaje de multumire??

De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31Frustrarea mea e mai mult legata de endocrinologi care privesc Hashimoto ca fiind o boala a tiroidei, cand de fapt este a sistemului imunitar!


si tocmai din acest motiv incercati din rasputeri sa deveniti dirijor de trafic de pacienti dinspre endocrinologi spre dr Simu?

eu zic ca daca doctorul asta este macar jumatate asa de bun cum se lauda, mesajele dvs nu ii fac niciun serviciu, dimpotriva...

kudika_975045
Postat pe 29 Iulie 2015 21:16
De la: kudika_975045, la data 2015-07-29 21:16:43
desigur, doamna Miau, va rog sa ma scuzati. :|

fara ironie nu se poate!?

De la: kudika_975045, la data 2015-07-29 21:16:43 wow! si ati avut nevoie de un an de zile sa va pice fisa?? sigur nu aveti nevoie de hormoni tiroidieni?


si daca mi-ar fi luat un an care e problema? ...cand am zis eu ca nu iau hormoni tiroidieni!?

De la: kudika_975045, la data 2015-07-29 21:16:43
si tocmai din acest motiv incercati din rasputeri sa deveniti dirijor de trafic de pacienti dinspre endocrinologi spre dr Simu?


daca ar fi asa de ce v-ar deranja, sunteti cumva endocrinolog??

pt mine functioneaza pana acum dr Simu, asa ca nu vad nici un motiv pt care nu as impartasi chestia asta si cu altii
miau_nella
Postat pe 29 Iulie 2015 21:35
kudika_988778
Postat pe 29 Iulie 2015 21:38
De la: kudika_975045, la data 2015-07-29 21:16:43
De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
Te-as ruga sa ma scutesti de apelativul de pisi.

desigur, doamna Miau, va rog sa ma scuzati. :|

De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
Apoi era vorba evident de iunie si august anul trecut ca annul asta la mine cel putin n-a venit in augustul. In iunie am facut anticorpii apoi din 27 iulie pana in 10 august am luat siprulina 2 capsule pe zi. In 11 august am facut ancorpii si crescusera, iar in 20 august am facut tsh-ul si era 52.3 fata de 0.11 in iunie.


wow! si ati avut nevoie de un an de zile sa va pice fisa?? sigur nu aveti nevoie de hormoni tiroidieni?

De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
Si nu atac medicii ca sa le fac reclama proasta .. la aia se descurca si singuri.

asa cum si altii se ocupa de propriile scrisori sau mesaje de multumire??

De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31Frustrarea mea e mai mult legata de endocrinologi care privesc Hashimoto ca fiind o boala a tiroidei, cand de fapt este a sistemului imunitar!


si tocmai din acest motiv incercati din rasputeri sa deveniti dirijor de trafic de pacienti dinspre endocrinologi spre dr Simu?

eu zic ca daca doctorul asta este macar jumatate asa de bun cum se lauda, mesajele dvs nu ii fac niciun serviciu, dimpotriva...



Foarte bine zis...
kudika226898
Postat pe 30 Iulie 2015 15:53
De la: miau_nella, la data 2015-07-29 16:53:03
De la: kudika226898, la data 2015-07-29 16:42:36
De la: miau_nella, la data 2015-07-29 11:24:31
De la: kudika_975045, la data 2015-07-29 11:05:59
De la: miau_nella, la data 2015-07-22 16:25:31Am elucidat motivul pt care imi crescusera anticorpii in august: spirulina, pt ca contine iod!!!

Si nu doar ca anticorpii au crescut, dar TSH-ul a crescut de asemenea de la 0.11 in iunie la 52.3 in 20 august!!!


Incerc sa te urmaresc, dar nu este usor: tu in ce luna / pe ce Luna esti? Pisi, despre care august vorbesti?

Si apoi:

De la: miau_nella, la data 2015-07-22 16:27:38Sunt furioasa doar ca medici nu mi-au spus sa evit iodul, sarea iodata etc.. si doar am fost la 3 endocrinologi pana acum!

Ne iau asa ca pe prostii pamantului.


e pacat sa ataci medicii doar asa... sa le facem putina reclama proasta, ca e gratis reclama aici, cand tocmai tu spuneai:

De la: miau_nella, la data 2014-09-01 11:41:00Din cate stiu pt. tiroidite autoimune iodul nu e chiar asa grozav pt ca stimuleaza tiroida sa produca mai multi hormoni si deci o face mai 'vizibila' pt sist imunitar si atunci atacurile autoimune se intensifica.






Te-as ruga sa ma scutesti de apelativul de pisi.

Apoi era vorba evident de iunie si august anul trecut ca annul asta la mine cel putin n-a venit in augustul. In iunie am facut anticorpii apoi din 27 iulie pana in 10 august am luat siprulina 2 capsule pe zi. In 11 august am facut ancorpii si crescusera, iar in 20 august am facut tsh-ul si era 52.3 fata de 0.11 in iunie.

Si nu atac medicii ca sa le fac reclama proasta .. la aia se descurca si singuri.

Sunt furioasa pt ca initial eu am depistat ca aveam hipotiroidie comparandu-ma cu colega de camera care si ea era mereu inceata in miscari si oboosita. Doctorii nu au sesizat nimic anurmal in faptul ca dormeam si 10 ore pe noapte uneori 12. Asa ca mi-am facut analiza singura si mi-a iesit tsh-ul 25 initial. Apoi din 3 medici nici unul nu mi-a zis sa ma feresc de iod, sa scot glutenul din dieta etc.. Frustrarea mea e mai mult legata de endocrinologi care privesc Hashimoto ca fiind o boala a tiroidei, cand de fapt este a sistemului imunitar!



Daca tot le stii tu mai bine (toti ipohondrii se cred atotstiutori ), nu te mai du la medic...


Nu-i bag pe toti medicii in aceeasi oala. Imunologul de exemplu stia de dieta fara gluten, toata stima si respectul pt el. De-aia si continui sa merg la el.
Am treaba doar cu endocrinoloagele la care am fost. In rest tot datorita unor medici stiu si de dieta fara gluten si ca iodul dauneaza in HAshi etc..

Si ce doavada ai ca as fi ipohondra!?



Toti medicii care nu-ti spun ce doresti sa auzi sunt slabij? Sau ai tu obsesii? Consulta si un psihiatru...vei fi uimita de ce vei afla...
kudika226898
Postat pe 30 Iulie 2015 15:58
De la: kudika226898, la data 2015-07-30 15:58:21
Toti medicii care nu-ti spun ce doresti sa auzi sunt slabij? Sau ai tu obsesii? Consulta si un psihiatru...vei fi uimita de ce vei afla...


mai nou esti si experta in psihiatrie?

am gasit si un doctor ok am zis doar ...
miau_nella
Postat pe 30 Iulie 2015 16:41
Poate ca nu stiu prea multe. Stiu ca nu stiu nimic. Dar macar ma straduisc sa aflu mai mult.

Am dat peste un pdf al lui Chris Kresser, pag 12 in care zice ca se poate totuis sa fie si deficienta de iod si atunci el recomanda putin iod cu seleniu:
http://my.chriskresser.com/ebook/thyroid-disorders/

Mea culpa, am gresit fiind prea vehementa impotriva iodului si poate altora le-ar trebui. Pt mine stiu ca a fost rau, vroiam doar sa atrag atentia sa nu faca si altii greseala mea.

Pt mine de cand am trecut pe doza de 50 mcg de Eutirox imi e rau, oboseala, probleme cu memoria si probleme de concentrare, stare de lesin cand stau in picioare, nu pot sa alerg ca mi-e rau. Doar de 2 luni a fost putin mai bine de cand cu dieta fara gluten.

La mine in casa asa e normal sa fii atent cu sanatatea, nu stiu cum e la altii in batatura. In my book se exclude asteptarea cu mainile incrucisate ca sa-mi fie atacata tiroida pana ajunge nefunctionala.

Eu am impartasit informatiile astea sincer, si asa de nicaieri apar doua paranoice care ma acuza as avea interesul sa-l promovez pe doctorul x.

Imi pare rau daca s-a inteles asa. Eu nu zic ca e singura optiune. Insa merita incercat si un consult la imunolog pt ca e boala autoimuna.
miau_nella
Postat pe 30 Iulie 2015 17:20
*kudika226898 poate intelegi gresit nu vreau sa imi spune doctorii ce vreau sa aud ci imi doresc ca lucrurile sa fie simple, alb sau negru

insa cum constat acum cu problema iodului, nu e asa... e mai nuantat
miau_nella
Postat pe 30 Iulie 2015 17:32
De la: miau_nella, la data 2015-07-30 17:32:44*kudika226898 poate intelegi gresit nu vreau sa imi spune doctorii ce vreau sa aud ci imi doresc ca lucrurile sa fie simple, alb sau negru

insa cum constat acum cu problema iodului, nu e asa... e mai nuantat


E simplu...alb sau negru...dar tu vrei alta culoare....
kudika226898
Postat pe 31 Iulie 2015 15:29
Voi doua sunteti comice :))
kudika_988778
Postat pe 31 Iulie 2015 17:37
De la: kudika_988778, la data 2015-07-31 17:37:49Voi doua sunteti comice :))


miau_nella
Postat pe 31 Iulie 2015 19:30
Niste articole interesante:http://www.whitelotusclinic.ca/blog/dr-fiona-nd/natural-treatments-for-hashimotos-thyroiditis/
http://www.whitelotusclinic.ca/blog/dr-fiona-nd/t-regulatory-cells-autoimmune-thyroid/
http://viataverdeviu.ro/un-studiu-de-cercetare-asociaza-consumul-de-sare-de-masa-cu-bolile-autoimune/
http://www.saragottfriedmd.com/autoimmune-disease-is-a-con-artist/

... mai ales primele doua recomanda remedii pt cresterea celulelor T reglatoare(supresoare) pt a incetini atacul autoimun
miau_nella
Postat pe 18 August 2015 23:35
O metoda de detectat glutenul din lactate de la un chimist de pe softpedia:

"Procedura e foarte simpla.TInctura de iod,si orice produs lactat.Se ia o proba din lapte/branza etc,peste care se pun cateva picaturi de tinctura de iod.Daca este prezent amidon,se coloreaza in diferite nuante de albastru pana la negru.Absenta amidonului nu da reactie si tinctura ramane necolorata (galbuie).Uneori reactia nu se produce (cand se utilizeaza amidon de porumb),dar aici s-ar putea sa ma insel.L-am intrebat azi pe profesor si mi-a spus ca teoretic ar trebui sa reactioneze cu amidonul,chiar daca mai slab(solubilitate scazuta si etc),dar ai dreptate,reactia se datoreaza glutenului iar amidonul de porumb nu apare in reactie datorita lipsei glutenului.Din ce mi-a spus dansul,se foloseste reactia pentru ca in general nu gasesti gluten in stare pura,acesta fiind insolubil in apa(e captat de moleculele de amidon care e solubil)."
miau_nella
Postat pe 18 August 2015 23:35
De la: miau_nella, la data 2015-08-18 23:35:46O metoda de detectat glutenul din lactate de la un chimist de pe softpedia:

"Procedura e foarte simpla.TInctura de iod,si orice produs lactat.Se ia o proba din lapte/branza etc,peste care se pun cateva picaturi de tinctura de iod.Daca este prezent amidon,se coloreaza in diferite nuante de albastru pana la negru.Absenta amidonului nu da reactie si tinctura ramane necolorata (galbuie).Uneori reactia nu se produce (cand se utilizeaza amidon de porumb),dar aici s-ar putea sa ma insel.L-am intrebat azi pe profesor si mi-a spus ca teoretic ar trebui sa reactioneze cu amidonul,chiar daca mai slab(solubilitate scazuta si etc),dar ai dreptate,reactia se datoreaza glutenului iar amidonul de porumb nu apare in reactie datorita lipsei glutenului.Din ce mi-a spus dansul,se foloseste reactia pentru ca in general nu gasesti gluten in stare pura,acesta fiind insolubil in apa(e captat de moleculele de amidon care e solubil)."




Habar n-ai ce vorbesti....
kudika226898
Postat pe 19 August 2015 15:16
De la: kudika226898, la data 2015-08-19 15:16:57
De la: miau_nella, la data 2015-08-18 23:35:46O metoda de detectat glutenul din lactate de la un chimist de pe softpedia:

"Procedura e foarte simpla.TInctura de iod,si orice produs lactat.Se ia o proba din lapte/branza etc,peste care se pun cateva picaturi de tinctura de iod.Daca este prezent amidon,se coloreaza in diferite nuante de albastru pana la negru.Absenta amidonului nu da reactie si tinctura ramane necolorata (galbuie).Uneori reactia nu se produce (cand se utilizeaza amidon de porumb),dar aici s-ar putea sa ma insel.L-am intrebat azi pe profesor si mi-a spus ca teoretic ar trebui sa reactioneze cu amidonul,chiar daca mai slab(solubilitate scazuta si etc),dar ai dreptate,reactia se datoreaza glutenului iar amidonul de porumb nu apare in reactie datorita lipsei glutenului.Din ce mi-a spus dansul,se foloseste reactia pentru ca in general nu gasesti gluten in stare pura,acesta fiind insolubil in apa(e captat de moleculele de amidon care e solubil)."




Habar n-ai ce vorbesti....


explica, demonstreaza, argumenteaza
miau_nella
Postat pe 19 August 2015 15:40
De la: miau_nella, la data 2015-08-19 15:40:54
De la: kudika226898, la data 2015-08-19 15:16:57
De la: miau_nella, la data 2015-08-18 23:35:46O metoda de detectat glutenul din lactate de la un chimist de pe softpedia:

"Procedura e foarte simpla.TInctura de iod,si orice produs lactat.Se ia o proba din lapte/branza etc,peste care se pun cateva picaturi de tinctura de iod.Daca este prezent amidon,se coloreaza in diferite nuante de albastru pana la negru.Absenta amidonului nu da reactie si tinctura ramane necolorata (galbuie).Uneori reactia nu se produce (cand se utilizeaza amidon de porumb),dar aici s-ar putea sa ma insel.L-am intrebat azi pe profesor si mi-a spus ca teoretic ar trebui sa reactioneze cu amidonul,chiar daca mai slab(solubilitate scazuta si etc),dar ai dreptate,reactia se datoreaza glutenului iar amidonul de porumb nu apare in reactie datorita lipsei glutenului.Din ce mi-a spus dansul,se foloseste reactia pentru ca in general nu gasesti gluten in stare pura,acesta fiind insolubil in apa(e captat de moleculele de amidon care e solubil)."




Habar n-ai ce vorbesti....


explica, demonstreaza, argumenteaza



Cand nu te pricepi, inchizi guritza si nu faci curent...te documentezi si pe urma scrii...specialistul tau e varza calita...ca multi alti specialisti ai zilelor noastre...
"Argumente" ti se dau in brosuricile MLM-urilor, sa poti propovadui prostiile lor, fara sa le treci prin filtrul gandirii...
kudika226898
Postat pe 20 August 2015 15:37
cu alte cuvinte nu poti demonstra ca nu e adevarat ... mirobolant!
miau_nella
Postat pe 20 August 2015 17:47
A, si ai o obsesie cu MLM-urile! Nu ca eu as fi fana, n-am nici o treaba cu ele.
miau_nella
Postat pe 21 August 2015 23:53
De la: miau_nella, la data 2015-08-20 17:47:40cu alte cuvinte nu poti demonstra ca nu e adevarat ... mirobolant!




Nici nu ma obosesc sa explic unor afoni dornici de afirmare, macar pe net....cine citeste ce ai scris si pricepe, se cruceste, cine are intuneric in tartacutza, te crede...simplu...
kudika226898
Postat pe 22 August 2015 18:06
Daca nu fac parte dintr-un MLM scopul meu e de a ma afirma pe un forum pe care nu-l citeste mai nimeni.

Clar!
miau_nella
Postat pe 24 August 2015 00:34
kudika_988778
Postat pe 24 August 2015 20:06
Eu iau pastiluta dimineata cu un pahar de apa si peste jum. de ora beau cafeaua. Nu mi-a spus nimeni niciodata ca nu am voie sa beau cafea. Eu fiind molesita din cauza hipotiroidiei ma energizez pt cateva ore cu cafeaua. Si are si efect laxativ, eu fiind cam constipata (la propriu).
olguta1975
Postat pe 2 Septembrie 2015 12:33
De la: olguta1975, la data 2015-09-02 12:33:07Eu iau pastiluta dimineata cu un pahar de apa si peste jum. de ora beau cafeaua. Nu mi-a spus nimeni niciodata ca nu am voie sa beau cafea. ...

Depinde cu cine ai vorbit ...
Poate ar fi important sa stii ca exista si intoleranta la cofeina, mult mai des intalnita decat intoleranta la gluten, de care se face atat caz aici ...


dusa
Postat pe 22 Octombrie 2015 11:30
De la: dusa, la data 2015-10-22 11:30:24
De la: olguta1975, la data 2015-09-02 12:33:07Eu iau pastiluta dimineata cu un pahar de apa si peste jum. de ora beau cafeaua. Nu mi-a spus nimeni niciodata ca nu am voie sa beau cafea. ...

Depinde cu cine ai vorbit ...
Poate ar fi important sa stii ca exista si intoleranta la cofeina, mult mai des intalnita decat intoleranta la gluten, de care se face atat caz aici ...




Nu stiu daca te referi si la ce am scris eu. Insa in cazul meu nu e vorba de intoleranta la gluten. Pot manca gluten fara sa am probleme abdominale. Insa imi cresc anticorpii ATPO daca iau gluten. Si stiu ca asta se numeste sensibilitate al gluten. Este diferenta intre intolranta si sensibilitate. Boala celiaca este o forma de intoleranta la gluten de exemplu. Ceva extrem. Pt tiroiditele autoimune e vorba in general de sensiblitate.
miau_nella
Postat pe 22 Octombrie 2015 17:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apa Vie Romania 19 De la: ioanabobocea 10 Aprilie 2010 17:55
cuiem scapam de prostie.....! 1 De la: corina_daniela 22 Mai 2010 15:15
Iritatie..? 7 De la: Catherine24ism 17 August 2011 20:10
HOROSCOP RAUTACIOS (dar simpatic) 25 De la: mala84 12 Ianuarie 2010 03:38
Va rog da-ti-mi un sfat daca puteti! 9 De la: viviana23 23 Septembrie 2012 09:32