Setari Cookie-uri

tiroidita autoimuna

buna,ai lipsa de fier,de aia ai starile de oboseala si coatele uscate.eu am luat eurovita fier.ma simt foarte bine.dar vezi sa nu ai lipsa de vitamine si mineralle ,nu lua de la farmacie, cumparele de la plafar. si poti lua si vitamina c cu macese nu contin Zahar poti lua de la 1- 10 pastile pe zi. astep t raspuns.sanatate iti doresc.
corinapatriche
Postat pe 7 Iunie 2010 21:09
eu am facut asigurare de studii fetei mele are 4 ani si 5luni la ING.nu stiu pe nimeni sa-mi spuna e bine,sau nu.vad eu cand o implini 18 ani,daca ia fata banii sau ba.
corinapatriche
Postat pe 7 Iunie 2010 21:14
corinapatriche
Postat pe 7 Iunie 2010 21:15
buna ziua ! doamna sau domnisoara;creata' desi postarea care ai facuto este de pe 15 mai 2010 totusi sper ca vei mai intra pe acest toping , am o intrebare sau doua . daca medicul care ti_a zis ca ei timp de 100 de ani este din constanta ,si il cheama circo? daca da asa mi_a spus si mie asa ca sa stai linistita nu ai nico o boala incurabila ,ci doat eutyrox_ul lucreaza in locul nodulilor tiroidieni ce sa_u lasat pe tinjeala . te rog sa ma scuzi daca consideri ca mam bagat in seama aiurea . iti doresc multa sanatate si sa fi optimista. ELENA
healthy008619
Postat pe 30 Iunie 2011 08:56
"ci doat eutyrox_ul lucreaza in locul nodulilor tiroidieni "
Cred ca este o privire ultra-simplificatoare asupra unei probleme f. grave si f. serioase, deoarece (repet):
- Euthyrox-ul contine T4 (forma inactiva de hormoni tiroidieni) si nu T3 (forma activa), asa incat poate sa nu fie folositor decat persoanelor capabile sa faca conversia !
- Euthyrox-ul se da "dupa ureche" - de obicei cantitati mult mai mari decat normalul (mai ales la gravide) - excesul de hormoni (pseudo)tiroidieni blocheaza activitatea glandei tiroide; maj. dr dau dupa nivelul ATPO DAR nivelul ATPO nu este corelat cu gravitatea boli !!!
- in tiroidita AUTOIMUNA trebuie tratat in primul rand SISTEMUL IMUNITAR iar tratamentul (verificat in cca 35 de studii clinice) nu are legatura cu Euthyox-ul. Tratamentul scade ATPO in cca 9-12 luni la cca 90% din persoane, DACA este insotit de eliminarea triggerilor de auto-imunitate
- pers. care iau Euthyrox si au impresia ca au rezolvat problema - sunt, in realitate, departe de asa ceva !!! Dezechilibrul sist. imunitar care apare (de ex) in tiroidita Hashimoto determina aparitia si a altor boli autoimune cum ar fi: artrita reumatoida, diabet tip 1, boala celiacala, vitiligo, SLE,sindrom Sjogren etc etc
Lucrurile sunt destul de complicate si cine asteapta o rezolvare-minune cu 2-3 tablete mai are mult de asteptat !!!
dusa
Postat pe 30 Iunie 2011 17:20
Buna seara. Eu am fost diagnosticata cu tiroidita cronica cu hipotiroidism subclinic acum aprox 3 luni. Mi s-a rec euthyrox 25mg o sapt si apoi sa continui cu 50mg. Trebuie sa revin la control in luna decembrie, dupa ce repet TSH si FT4. Deasemenea medicul mi/a cerut sa fac si FSH+glicemie. In rest....mi/a spus ca voi lua aceste medicamente tot restul vietii, m/a intrebat daca am/am avut in familie pe cineva cu vreo boala autoimuna, si ...mai vedem in timp. Marturisesc ca sunt inca socata. Nu am suferit niciodata de nimic si, asa, dintr-o data, aflu ca am ceva ce nu mai trece cu nimic, ca sunt dependenta de niste medicamente toata viata.... Stimata doamna Dusa, puteti sa-mi dati vreun sfat, vreo sugestie, ceva...habar n/am ce sa intreb medicul...ce tratamente naturiste as putea sa urmez...cui sa ma adresez...ce altceva as putea face. Citesc aici ca vor/pot fi repercusiuni in timp. Ce pot sa fac? Va multumesc anticipat pentru raspuns/sfat/sugestie.
daniela_ee
Postat pe 20 Noiembrie 2011 21:04
De la: daniela_ee, la data 2011-11-20 21:04:16Buna seara. Eu am fost diagnosticata cu tiroidita cronica cu hipotiroidism subclinic acum aprox 3 luni. Mi s-a rec euthyrox 25mg o sapt si apoi sa continui cu 50mg. Trebuie sa revin la control in luna decembrie, dupa ce repet TSH si FT4. Deasemenea medicul mi/a cerut sa fac si FSH+glicemie. In rest....mi/a spus ca voi lua aceste medicamente tot restul vietii, m/a intrebat daca am/am avut in familie pe cineva cu vreo boala autoimuna, si ...mai vedem in timp. Marturisesc ca sunt inca socata. Nu am suferit niciodata de nimic si, asa, dintr-o data, aflu ca am ceva ce nu mai trece cu nimic, ca sunt dependenta de niste medicamente toata viata.... Stimata doamna Dusa, puteti sa-mi dati vreun sfat, vreo sugestie, ceva...habar n/am ce sa intreb medicul...ce tratamente naturiste as putea sa urmez...cui sa ma adresez...ce altceva as putea face. Citesc aici ca vor/pot fi repercusiuni in timp. Ce pot sa fac? Va multumesc anticipat pentru raspuns/sfat/sugestie.



La ce medic endocrinolog ai fost diagnosticata?La Institutul de Endocrinologie C.I.PARHON ai fost vreodata in vederea unui consult de specialitate?
RAINBOWLADY
Postat pe 20 Noiembrie 2011 21:10
De la: daniela_ee, la data 2011-11-20 21:04:16Buna seara. Eu am fost diagnosticata cu tiroidita cronica cu hipotiroidism subclinic acum aprox 3 luni. Mi s-a rec euthyrox 25mg o sapt si apoi sa continui cu 50mg. Trebuie sa revin la control in luna decembrie, dupa ce repet TSH si FT4. Deasemenea medicul mi/a cerut sa fac si FSH+glicemie. In rest....mi/a spus ca voi lua aceste medicamente tot restul vietii, m/a intrebat daca am/am avut in familie pe cineva cu vreo boala autoimuna, si ...mai vedem in timp. Marturisesc ca sunt inca socata. Nu am suferit niciodata de nimic si, asa, dintr-o data, aflu ca am ceva ce nu mai trece cu nimic, ca sunt dependenta de niste medicamente toata viata.... Stimata doamna Dusa, puteti sa-mi dati vreun sfat, vreo sugestie, ceva...habar n/am ce sa intreb medicul...ce tratamente naturiste as putea sa urmez...cui sa ma adresez...ce altceva as putea face. Citesc aici ca vor/pot fi repercusiuni in timp. Ce pot sa fac? Va multumesc anticipat pentru raspuns/sfat/sugestie.


Sfaturile mele pt persoanele afectate de tiroidita autoimuna sunt:
1) pe langa ATPO faceti si TRab ca sa va lamuriti daca aveti tiroidita Hashimoto sau Grave's - cunosc un caz concret in care pacientul avea tiroidita Gr, a primit gresit Euthyrox si dupa 10 ani avea diagnosticul de tremor esential !!! Abia la 5-6 luni dupa intreruperea treptata a Euthyrox-ului tremorul a scazut in intensitate suficient ca pacientul sa se poata hrani singur fara probleme;
2) la tiroidita autoimuna trebuie tratat sistemul imunitar in prima etapa: tineti seama de faptul ca ffff multa alimente influenteaza sistemul imunitar (inclusiv usturoiul si iaurtul !)
3) daca se poate exclude influenta pituitarei, atunci problema se mai simplifica deoarece ne raman doua posibilitati: (a) tratam toxicitatea (b) tratam infectia (-ile)
4) Terapia se alege in fctie de comorbiditati
5) trebuie evitata / minimizata expunerea la camp electromagnetic
Cine vrea sa inteleaga ca tratamentul este strict personalizat, sa-mi scrie si putem colabora.
Cine nu, sa mearga la Parhon si sa o tina pe Euthyrox cat cuprinde. Iar daca se recomanda operatie, sa ALEAGA NEAPARAT un doctor, si nu o doctorita ! Nu ca as avea ceva contra femeilor medic (dimpotriva !!! cred /sper ca sunt mai sensibile si mai rabdatoare) dar exista acolo o doctorita cam lacoma care opereaza si cand este foarte, foarte obosita si a lasat fara voce o pacienta din C-ta anul trecut ...
dusa
Postat pe 21 Noiembrie 2011 17:19
Dr. Gheorghiu M, Institutul C I Parhon.
daniela_ee
Postat pe 28 Noiembrie 2011 19:41
De la: dusa, la data 2011-11-21 17:19:13
De la: daniela_ee, la data 2011-11-20 21:04:16Buna seara. Eu am fost diagnosticata cu tiroidita cronica cu hipotiroidism subclinic acum aprox 3 luni. Mi s-a rec euthyrox 25mg o sapt si apoi sa continui cu 50mg. Trebuie sa revin la control in luna decembrie, dupa ce repet TSH si FT4. Deasemenea medicul mi/a cerut sa fac si FSH+glicemie. In rest....mi/a spus ca voi lua aceste medicamente tot restul vietii, m/a intrebat daca am/am avut in familie pe cineva cu vreo boala autoimuna, si ...mai vedem in timp. Marturisesc ca sunt inca socata. Nu am suferit niciodata de nimic si, asa, dintr-o data, aflu ca am ceva ce nu mai trece cu nimic, ca sunt dependenta de niste medicamente toata viata.... Stimata doamna Dusa, puteti sa-mi dati vreun sfat, vreo sugestie, ceva...habar n/am ce sa intreb medicul...ce tratamente naturiste as putea sa urmez...cui sa ma adresez...ce altceva as putea face. Citesc aici ca vor/pot fi repercusiuni in timp. Ce pot sa fac? Va multumesc anticipat pentru raspuns/sfat/sugestie.


Sfaturile mele pt persoanele afectate de tiroidita autoimuna sunt:
1) pe langa ATPO faceti si TRab ca sa va lamuriti daca aveti tiroidita Hashimoto sau Grave's - cunosc un caz concret in care pacientul avea tiroidita Gr, a primit gresit Euthyrox si dupa 10 ani avea diagnosticul de tremor esential !!! Abia la 5-6 luni dupa intreruperea treptata a Euthyrox-ului tremorul a scazut in intensitate suficient ca pacientul sa se poata hrani singur fara probleme;
2) la tiroidita autoimuna trebuie tratat sistemul imunitar in prima etapa: tineti seama de faptul ca ffff multa alimente influenteaza sistemul imunitar (inclusiv usturoiul si iaurtul !)
3) daca se poate exclude influenta pituitarei, atunci problema se mai simplifica deoarece ne raman doua posibilitati: (a) tratam toxicitatea (b) tratam infectia (-ile)
4) Terapia se alege in fctie de comorbiditati
5) trebuie evitata / minimizata expunerea la camp electromagnetic
Cine vrea sa inteleaga ca tratamentul este strict personalizat, sa-mi scrie si putem colabora.
Cine nu, sa mearga la Parhon si sa o tina pe Euthyrox cat cuprinde. Iar daca se recomanda operatie, sa ALEAGA NEAPARAT un doctor, si nu o doctorita ! Nu ca as avea ceva contra femeilor medic (dimpotriva !!! cred /sper ca sunt mai sensibile si mai rabdatoare) dar exista acolo o doctorita cam lacoma care opereaza si cand este foarte, foarte obosita si a lasat fara voce o pacienta din C-ta anul trecut ...
daniela_ee
Postat pe 28 Noiembrie 2011 19:42
Buna seara, va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Astept sa vad rezultatele analizelor de luna viitoare si am sa va contactez. Multumesc frumos inca o data.
daniela_ee
Postat pe 28 Noiembrie 2011 19:45
De la: dusa, la data 2010-06-06 11:30:13Dorina27: "Mineralele din ocean sunt singurele care au aceiasi componenta cu a osului uman. Ori de moment ce am spus de hiopocorticism, osteoporoza./ Am spus deficit osos. Evident, minerale nu iau decat indivizii cu deficit. Am gresit undeva?"
Eu cred ca DA (parere personala !), si din mai multe motive !
Unul din ele ar fi ca pentru asimilarea Ca *de ex) sunt necesare alte 4 minerale, din care unul NU se gaseste in produsele marine. Mentionez ca solul Rom/Europei este deficitar in acest mineral esential.
Al doilea motiv ar fi acela ca majoritatea persoanelor au exces de anumite minerale si suplimentarea este periculoasa ! Problema este ca poate exista exces de Ca (uneori asociat cu prezenta anumitor tumori), DAR el nu poate fi utilizat. Atunci de ce sa-l mai dai ?
Al treilea motiv ar fi acela ca mineralele sunt asimilate NUMAI la un pH corespunzator, deci ar cam trebui sa incepem cu pH-ul, nu credeti ?
Comparatia intre suplimentele minerale si osul uman mi se pare cel putin fortata: osul uman este tesut VIU ! (Eu sunt de acord ca fiecare trebuie sa-si vanda marfa si, din punctul meu de vedere nu aveti decat s-o faceti, dar pastrandu-va aproape de adevar !)
Medicina este o STIINTA pentru cine o invata/practica ca o stiinta: chiar nu cunoastem diferenta intre lautar si pianistul de concert ? Este adevarat ca acum sunt cam multi lautari, dar, pe masura ce "publicul" se va educa si va invata ce trebuie sa ceara, vor fi mai multi spectatori la concert !

Alycia - cred ca ai de facut o alegere intre solutiile medicinei alopate si cele naturiste: vrei sa supravietuiesti fara efort (Euthyrox) sau vrei sa te vindeci ? Aceasta este intrebarea pt. foarte multe persoane, care se duc la dr. alopat si apoi se intreaba: "De ce mi-a dat medicamente ?" Simplu, pt. ca asta a invatat la facultate ! Ii ia 2 minute sa-ti scrie reteta, dar ca sa te TRATEZE, i-ar lua zile/saptamani pana asa-ti schiteze un plan de tratament.
Daca tiroida ta inca produce hormoni, veste proasta este ca Euthyrox-ul ii va bloca. Vestea "buna" este ca in acest mod vei deveni total dependenta de Euthyrox. Vestea optimista este aceea ca POTI sa-ti tratezi tiroida cu efort constant si sustinut, probabil in aprox. 1 an (depinde si de restul dezechilibrelor).
Ceea ce as dori sa va spun celor care cauta informatii utile pentru problema lor: tiroida este o glanda foarte sensibila la interferente: corectarea disfunctiilor ei implica studiul si corectarea altor disfunctii in organism: 1) nutritionale, 2) endocrine 3) imunitare etc etc

D-na. Dusa!, Nu am gresit cu nimic,produsele din ocean si vandute pe , piata ca minerale pentru deficit de calciu sau osteoporoza, sunt atent echilibrate si au grija sa contina tot ce trebuie. Am cumparat asa ceva ani de zile. cum de altfel am facut si tratamente mediciniste cum ar fi osseor si alte etc-uri. Am si osteoporoza cortizonica,oare de ce??, prin anii 1997 mi s-a gresit diagnosticul si mi-a dat pe o perioada nejustificat de mare cortizon , greseala a fost a medicului( Prof. Dr). Tiroida autoimuna,am fost diagnostiocata de vreo 10 ani, este tinuta sub control numai cu tratamente,sau produse naturiste sau naturale in stare proaspata si asta pentru imunitate,pentru glanda inca nu iau eutirox si nici de operatie inca nu se pune problema. In cazul meu,deja stiu ce mi se potriveste sau nu. Se pot face cure naturiste cu produse cumparate de pe piata si compozitia ,amestecul facut in casa,astfel chieltuielile sunt mai acceptabile. Eu am facut cure cu minerale de la aloe vera, dar si cu produse apicole, am ramas la astea din cauza ca in compozitia care eu mi-o fac singura am mai multe elemente de care eu am nevoie pentru problemele mele de sanatate. De moment ce sunt pensionate medical, trebuie sa-ti imaginezi ca am destule probleme , insa le tin sub control. Ex. medicul imi recomanda un grup de medicamente, eu citesc compozitia activa care trebuie/ar trebui sa aibe acel medicament si inlocuioesc cu produse naturiste, acel activ de care am nevoie. Daca spui ca eu gresesc, atunci cum iti explici ca eu inca nu fac tratament pentru hosimoto si nici nu eau eutirox?, ca osteoporoza stagneaza oarecum(se stie ca osteoporoza nu se trateaza, doar o stagnezi) Prin anii 98, am facut operatie de coloana, in99' am avut fractura instant din cauza osteoporoxei. Ma-m facut fata cuminte si ma-m tinut de tratamente + naturiste. Ex. fac 2,3 luni tratament cu osseor, si diferenta cu naturiste care cuprinde: propolis, polen, laptisor de matca miere de albina, zeama de lamae,ou macerat in zeama de l;amae si oprita doar coaja care se macereaza, coacaze negre, galbene rosii , nu conteaza, de asemeni o data la 5 ani fac si o cura de usturoi(aproape salbatic , este obtinut din seminte de usturoi si se inmulteste in prostie asa singur natural, am in gradina la tara sub un nuc (oare de ce sub un nuc)?. Astfel daca cititi compozitia activa din aceste produse, constatati ca eu tratez toate problemele care le provoaca tiroida. Toate produsele naturale legume fructe sunt 100% naturale , fara ingrasamant chimic, erbicide sau fungice, sunt din gradina noastra, plantez tot ce avem nevoie.Inclusiv crestem gaini, iepuri, vitel cumpar de la vecini care este hranit cu fan si graunte.
Eu cand am intrat pe forum si mi-am spus opinia, nu am avut in calcul ca trebuie sa vand ceva produse. cum gresit mai apostrofat. Eram sa uit!, un alt element care trebuie adaugat la minerale/calciu, este vit.D, care poti sa o ei de la soare, vit D nu se ea continuu, face mai mult rau decat bine, dar de la soare da.
Va doresc sanatate. Dorina.
dorina27
Postat pe 30 Noiembrie 2011 07:45
"Toate produsele naturale legume fructe sunt 100% naturale , fara ingrasamant chimic, erbicide sau fungice, sunt din gradina noastra, plantez tot ce avem nevoie.Inclusiv crestem gaini, iepuri, vitel cumpar de la vecini care este hranit cu fan si graunte."
Nu pot decat sa va felicit pentru ca reusiti sa va hraniti natural. Pentru mine, care stau in Bucuresti, este un mare chin sa asigur o alimentatie cat mai naturala pt familia mea.
Cat priveste tratamentul dvs cu laptisor de matca, propolis, miere ... si aloe - am mari dubii ca reusiti sa tineti tiroidita Hashimoto sub control, din simplul motiv ca majoritatea produselor pe care le-ati enumerat accentueaza dominanta Th1 specifica tiroiditei Hashimoto (dovezi:
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17322576
- articol "Propolis: lymphocyte proliferation and IFN-gamma production" Sa-Nunes & others. Journal of Ethnopharmacology. 87(1):93-97, 2003.
- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12592663 etc
deci aceste produse inrautatesc situatia si nu o salveaza. Daca aveati tiroidita Grave's va credeam, dar asa .... fiecare crede ce intelege ! Fara suparare !
dusa
Postat pe 30 Noiembrie 2011 17:33
Doamnelor, am o veste minunata! O cunostinta are boala autoimuna si a avut analize foarte rele, fiind insarcinata a refuzat Euthiroxul, dar a luat cate 2 capsule de Imune pe zi, o doza mica pot spune, si a functionat , acum are analize normale si un bebe minunat. Nu fiti triste, ca sunt multe optiuni de rezolvare a problemelor, si in mod natural, fara chimicale. Va spun ca este rezolvare, deoarece am vazut cu ochii mei cum s-a absorbit mamei mele nodulul tiroidian de 5 cm . Nu-mi venea sa cred, fiind cadru medical. Eu am crezut ca rezolvarea la aceste probleme este in mana chirurgului, dar m-am inselat. Cautati , deci rezolvarea in natura, cu produse care trateaza cauza problemei, nu doar simptomele. Pt detalii ...0767756300
Sanatate multa tuturor!
Ildikuta
Postat pe 17 Decembrie 2011 18:14
De la: Ildikuta, la data 2011-12-17 18:14:26Doamnelor, am o veste minunata! O cunostinta are boala autoimuna si a avut analize foarte rele, fiind insarcinata a refuzat Euthiroxul, dar a luat cate 2 capsule de Imune pe zi, o doza mica pot spune, si a functionat , acum are analize normale si un bebe minunat. Nu fiti triste, ca sunt multe optiuni de rezolvare a problemelor, si in mod natural, fara chimicale. Va spun ca este rezolvare, deoarece am vazut cu ochii mei cum s-a absorbit mamei mele nodulul tiroidian de 5 cm . Nu-mi venea sa cred, fiind cadru medical. Eu am crezut ca rezolvarea la aceste probleme este in mana chirurgului, dar m-am inselat. Cautati , deci rezolvarea in natura, cu produse care trateaza cauza problemei, nu doar simptomele. Pt detalii ...0767756300
Sanatate multa tuturor!



Ildikuta, lasa minciunica MLM...Ai schimbat tactica? Spune-le direct despre algele pe care te chinui de vreun an sa le plasezi... ..Sunt frectzione...
kudika226898
Postat pe 18 Decembrie 2011 14:18
De la: daniela_ee, la data 2011-11-28 19:42:34
De la: dusa, la data 2011-11-21 17:19:13
De la: daniela_ee, la data 2011-11-20 21:04:16Buna seara. Eu am fost diagnosticata cu tiroidita cronica cu hipotiroidism subclinic acum aprox 3 luni. Mi s-a rec euthyrox 25mg o sapt si apoi sa continui cu 50mg. Trebuie sa revin la control in luna decembrie, dupa ce repet TSH si FT4. Deasemenea medicul mi/a cerut sa fac si FSH+glicemie. In rest....mi/a spus ca voi lua aceste medicamente tot restul vietii, m/a intrebat daca am/am avut in familie pe cineva cu vreo boala autoimuna, si ...mai vedem in timp. Marturisesc ca sunt inca socata. Nu am suferit niciodata de nimic si, asa, dintr-o data, aflu ca am ceva ce nu mai trece cu nimic, ca sunt dependenta de niste medicamente toata viata.... Stimata doamna Dusa, puteti sa-mi dati vreun sfat, vreo sugestie, ceva...habar n/am ce sa intreb medicul...ce tratamente naturiste as putea sa urmez...cui sa ma adresez...ce altceva as putea face. Citesc aici ca vor/pot fi repercusiuni in timp. Ce pot sa fac? Va multumesc anticipat pentru raspuns/sfat/sugestie.


Sfaturile mele pt persoanele afectate de tiroidita autoimuna sunt:
1) pe langa ATPO faceti si TRab ca sa va lamuriti daca aveti tiroidita Hashimoto sau Grave's - cunosc un caz concret in care pacientul avea tiroidita Gr, a primit gresit Euthyrox si dupa 10 ani avea diagnosticul de tremor esential !!! Abia la 5-6 luni dupa intreruperea treptata a Euthyrox-ului tremorul a scazut in intensitate suficient ca pacientul sa se poata hrani singur fara probleme;
2) la tiroidita autoimuna trebuie tratat sistemul imunitar in prima etapa: tineti seama de faptul ca ffff multa alimente influenteaza sistemul imunitar (inclusiv usturoiul si iaurtul !)
3) daca se poate exclude influenta pituitarei, atunci problema se mai simplifica deoarece ne raman doua posibilitati: (a) tratam toxicitatea (b) tratam infectia (-ile)
4) Terapia se alege in fctie de comorbiditati
5) trebuie evitata / minimizata expunerea la camp electromagnetic
Cine vrea sa inteleaga ca tratamentul este strict personalizat, sa-mi scrie si putem colabora.
Cine nu, sa mearga la Parhon si sa o tina pe Euthyrox cat cuprinde. Iar daca se recomanda operatie, sa ALEAGA NEAPARAT un doctor, si nu o doctorita ! Nu ca as avea ceva contra femeilor medic (dimpotriva !!! cred /sper ca sunt mai sensibile si mai rabdatoare) dar exista acolo o doctorita cam lacoma care opereaza si cand este foarte, foarte obosita si a lasat fara voce o pacienta din C-ta anul trecut ...
kudika494733
Postat pe 7 Ianuarie 2012 12:31
stie cineva ce se poate lua in loc de euthyrox ? Sunt operata, nu mai am tiroida de loc, iar euthyroxul nu are nici un efect, doar ma inteapa inima. Am toate simptomele de hipotiroidie si caut ceva sa inlocuiasca tiroida. Tot ce e prin comert stimuleaza tiroida sau metabolismul, dar IN LOC DE ce se poate lua ?
olguta1975
Postat pe 4 Martie 2012 23:19
De la: kudika389332, la data 2012-03-04 23:19:40stie cineva ce se poate lua in loc de euthyrox ? Sunt operata, nu mai am tiroida de loc, iar euthyroxul nu are nici un efect, doar ma inteapa inima. Am toate simptomele de hipotiroidie si caut ceva sa inlocuiasca tiroida. Tot ce e prin comert stimuleaza tiroida sau metabolismul, dar IN LOC DE ce se poate lua ?


De ce nu ai intrebat medicul care te-a operat, ce tratament va trebui sa urmezi dupa extirparea tiroidei? Fa-ti o programare la endocrinolog, totusi, mai ales ca spui ca te inteapa si inima, nu-i bine deloc! Multa sanatate iti doresc!
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 14:33
De la: kudika389332, la data 2012-03-04 23:19:40stie cineva ce se poate lua in loc de euthyrox ? Sunt operata, nu mai am tiroida de loc, iar euthyroxul nu are nici un efect, doar ma inteapa inima. Am toate simptomele de hipotiroidie si caut ceva sa inlocuiasca tiroida. Tot ce e prin comert stimuleaza tiroida sau metabolismul, dar IN LOC DE ce se poate lua ?

Nu cred ca veti gasi un alt substitut.
Hormonul sintetic T4 trebuie convertit in T3 de catre organism si transportat catre fiecare celula din organism: trebuie analizata conversia T4--> T3 si evaluata asimilarea la nivel "micro" - daca nu se face, atunci suferiti de "thyroid resistence syndrome" si nu stiu daca operatia nu ati facut-o degeaba ...
dusa
Postat pe 6 Aprilie 2012 12:02
Buna ziua,

Am incercat sa iau legatura sa trimit un mesaj pe privat insa nu stiu daca a ajuns. Va rog sa ma contactati pe adresa thelight555@gmail.com daca nu ati primit mesajul pe privat. Va multumesc.
kudika_4823
Postat pe 11 Aprilie 2012 08:35
De la: dusa, la data 2011-11-21 17:19:13
De la: daniela_ee, la data 2011-11-20 21:04:16Buna seara. Eu am fost diagnosticata cu tiroidita cronica cu hipotiroidism subclinic acum aprox 3 luni. Mi s-a rec euthyrox 25mg o sapt si apoi sa continui cu 50mg. Trebuie sa revin la control in luna decembrie, dupa ce repet TSH si FT4. Deasemenea medicul mi/a cerut sa fac si FSH+glicemie. In rest....mi/a spus ca voi lua aceste medicamente tot restul vietii, m/a intrebat daca am/am avut in familie pe cineva cu vreo boala autoimuna, si ...mai vedem in timp. Marturisesc ca sunt inca socata. Nu am suferit niciodata de nimic si, asa, dintr-o data, aflu ca am ceva ce nu mai trece cu nimic, ca sunt dependenta de niste medicamente toata viata.... Stimata doamna Dusa, puteti sa-mi dati vreun sfat, vreo sugestie, ceva...habar n/am ce sa intreb medicul...ce tratamente naturiste as putea sa urmez...cui sa ma adresez...ce altceva as putea face. Citesc aici ca vor/pot fi repercusiuni in timp. Ce pot sa fac? Va multumesc anticipat pentru raspuns/sfat/sugestie.


Sfaturile mele pt persoanele afectate de tiroidita autoimuna sunt:
1) pe langa ATPO faceti si TRab ca sa va lamuriti daca aveti tiroidita Hashimoto sau Grave's - cunosc un caz concret in care pacientul avea tiroidita Gr, a primit gresit Euthyrox si dupa 10 ani avea diagnosticul de tremor esential !!! Abia la 5-6 luni dupa intreruperea treptata a Euthyrox-ului tremorul a scazut in intensitate suficient ca pacientul sa se poata hrani singur fara probleme;
2) la tiroidita autoimuna trebuie tratat sistemul imunitar in prima etapa: tineti seama de faptul ca ffff multa alimente influenteaza sistemul imunitar (inclusiv usturoiul si iaurtul !)
3) daca se poate exclude influenta pituitarei, atunci problema se mai simplifica deoarece ne raman doua posibilitati: (a) tratam toxicitatea (b) tratam infectia (-ile)
4) Terapia se alege in fctie de comorbiditati
5) trebuie evitata / minimizata expunerea la camp electromagnetic
Cine vrea sa inteleaga ca tratamentul este strict personalizat, sa-mi scrie si putem colabora.
Cine nu, sa mearga la Parhon si sa o tina pe Euthyrox cat cuprinde. Iar daca se recomanda operatie, sa ALEAGA NEAPARAT un doctor, si nu o doctorita ! Nu ca as avea ceva contra femeilor medic (dimpotriva !!! cred /sper ca sunt mai sensibile si mai rabdatoare) dar exista acolo o doctorita cam lacoma care opereaza si cand este foarte, foarte obosita si a lasat fara voce o pacienta din C-ta anul trecut ...


Buna ziua,

Am incercat sa iau legatura sa trimit un mesaj pe privat insa nu stiu daca a ajuns. Va rog sa ma contactati pe adresa thelight555@gmail.com daca nu ati primit mesajul pe privat. Va multumesc.
kudika_4823
Postat pe 11 Aprilie 2012 08:37
se pot lua multe dar nu la intamplare!!
naturistul1
Postat pe 12 Aprilie 2012 15:21
Tiroidita autoimuna este genetica?
kudika175033
Postat pe 14 Mai 2012 12:53
Exista o predispozitie genetica pentru afectiuni din spectrul Th1 (psoriazis, artrita reumatoida etc), DAR aceasta este activata de triggeri environmentali si alimentatie.
dusa
Postat pe 17 Mai 2012 10:30
Buna!din nefericire si eu am aceeasi problema,acelas diagnostic si cred ca si aceleasi simptome.Si eu as vrea sa stiu ce mai putem face sa ne revenim.
As fi tare fericita daca am gasi o cale de a mai discuta despre aceasta problema a noastra.poate gasim totus un remediu naturist sau homeopat.Astept raspuns pe feliciamelu@yahoo.com.Eu am 41 de ani sunt din Constanta ,am 2 copii si sunt casatorita.
Multa sanatate!
kudika_8616
Postat pe 28 Mai 2012 14:08
De la: kudika_8616, la data 2012-05-28 14:08:21Buna!din nefericire si eu am aceeasi problema,acelas diagnostic si cred ca si aceleasi simptome.Si eu as vrea sa stiu ce mai putem face sa ne revenim.
As fi tare fericita daca am gasi o cale de a mai discuta despre aceasta problema a noastra.poate gasim totus un remediu naturist sau homeopat.Astept raspuns pe feliciamelu@yahoo.com.Eu am 41 de ani sunt din Constanta ,am 2 copii si sunt casatorita.
Multa sanatate!


O sa discutati discutii...ca remedii cu apa de ploaie nu exista...
kudika226898
Postat pe 28 Mai 2012 16:14
buna!imi pare rau sa aud asa ceva .Tiroida intradevar este o boala care daca nu e tratata la timp si daca nu se elimina stresul este o problema.As vrea sa-mi lasi un mail ca sa-ti pot trimite niste documentatii te rog sa nu eziti si sa ai incredere in posibila vindecare pt ca este foarte importatnt.Sa-ti dea Dumnezeu tarie si multa speranta.Sa nu uiti niciodata ca Eòl este cel care-ti scoate in fata multe alternative.Trebuie doar sa stii sa le fructifici.Ozi buna si vreau sa te incurajez cu un mesaj care odata l-am primit si eu: TU ESTI UN DAR PENTRU ACEASTA LUME.O,OPERA DE ARTA DIVINA SEMNATA DE DUMNEZEU!UN DAR NEPRETUIT DE LUME,DAR PRETUIT IN OCHII LUI DUMNEZEU
kudika_16767
Postat pe 22 Septembrie 2012 15:01
Bunã.am 34 ani,nu am copii...deși vreau,dar se pare ca tiroida nu mã lasã.am tiroidian autoimuna,iau tratament cu eutyrox,dar cred ca nu iau doza buna ca-s ba jos cu tsh-ul,ba sus.dr mea îmi dãdea de înțeles cã cu medicamentul acesta totul e ok...dar nu ar trebui sa mai stabilizeze totuși,iau de aproape un an pastiluta ãsta?io ba sunt hipo,ba hiper,la 2sapt se schimba tsh?ce mã sfãtuiți?
tigercat
Postat pe 26 Octombrie 2012 22:56
Ce simptome da tiroidita autoimuna?
Eu in ultima perioada am resimtit stari accentuate de oboseala, palpitatii, tahicardie in repaos sau puls slab, stari de sufocare, greutate in stern, uscaciunea pielii, ameteli.
TSH-2.541
T3-1.26
Free T4-1.04
Ac Anti TPO-100.79
Ghicicummacheama
Postat pe 26 Octombrie 2012 23:35
TIROIDA ESTE CA O FEMEIE CAPRICIOASA CU DRACI(SCUZATI EXPRESIA). AZI ESTI IN CEA MAI BUNA FORMA IAR MAINE ESTI UN OM CE NU TE POTI RIDICA DIN PAT! ESTE ADEVARAT CA E BOALA SUPARARII,AM "STIRNIT-O"LA 15 ANI LA MOARTEA UNEI FIINTE FOARTE DRAGI BUNICA;NICI ACUM NU AM REUSIT SA TREC PESTE ASTA SI SUNT 34ANI DE ATUNCI!E CEVA CE NU POT CONTROLA,STIU CA IMI FACE RAU DAR SUNT PREA "SLABA" SA LUPT CU EA(TIROIDA).AJUNSA LA PREMENOPAUZA SIMTOMELE UNEI HIPOTIROIDE MA CHINUIE "CA PE MINE" SI MAI MA AFLU IN ALTA TARA SI ASTA NU-MI PLACE DELOC! DUPA 8 LUNI AM INCEPUT SA SIMT O OBOSEALA CRONICA ORI CIT DE MULT AS FI DORMIT TOT OBOSITA ERAM.ACUM AM TRECUT DE FAZA ASTA NU MAI POT DORMI SI CITE DOUA NOPTI FARA SA MA SIMT OBOSITA! SUNT APROX.7 ANI CIND DORUL DE CASA,DE ROMANIA,NU MA LASA SA MA OBISNUIESC CU NOUA TARA,STAU FIINDCA AICI AU DE LUCRU SOTUL SI COPIII.AM INCERCAT SA MA TRATEZ AICI DAR AM OBS. CA SUNT DOAR COBAI SI N-MI PLACE NU SUNT INTERESATI A TE TRATA CI DOAR A EXPERIMENTA.VIN ACASA DOAR O DATA PE AN DAR NU CRED CA REUSESTE MARE LUCRU MEDICUL CE MA TRATEAZA PT. CA TSH-UL E ACELAS 6.668 CHIAR CIND E MARITA DOZA(AM INCEPUT ACUM UN AN CU 0,25 SI ACUM IAU 100MG EUTYROX )DAR TSH-UL E ACELAS MI S-A SPUS CA NU ASIMILEZ. D-ZEU SA MAI INTELEAGA DAR EU MA SIMT TOT MAI RAU SI DA VINA BA PE PREMENOPAUZA BA PE VIRSTA DAR MERG INAINTE CE SA FAC? IMI PUTE-TI SPUNE CINEVA????
kudika_19985
Postat pe 2 Noiembrie 2012 20:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ganoderma... 7 De la: dora_dora490 14 Aprilie 2010 11:02
baloane gastrice vegetale 6 De la: office_salinasusesi_ro 10 Mai 2010 11:15
Câteva metode naturale eficiente de prelungire a vieþii 3 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:02
picioare umflate 64 De la: kudika_1045079 24 Februarie 2023 12:51
BIOTRON 5 De la: healthy002207 18 Martie 2010 16:16