Setari Cookie-uri

tiroidita autoimuna

Multumim frumos DUSA! Cand ma gandesc in urma , cum ma certam cu mama mea sa mergem la chirurg sa-i extirpe tiroida... vai ce bine ca nu m-a ascultat si Natura a rezolvat totul... :) Sanatate multa tuturor si aveti grija de voi!
Ildikuta
Postat pe 24 August 2013 09:36
De la: Ildikuta, la data 2013-08-24 09:36:04Multumim frumos DUSA! Cand ma gandesc in urma , cum ma certam cu mama mea sa mergem la chirurg sa-i extirpe tiroida... vai ce bine ca nu m-a ascultat si Natura a rezolvat totul... :) Sanatate multa tuturor si aveti grija de voi!


Crezi tu ca a rezolvat-o...
kudika226898
Postat pe 25 August 2013 11:07
Da, s-a rezolvat problema ca tumoarea era vizibila in exterior si acum nu mai este , si la palpare este totul in regula... Mama nu mai oboseste, respiratia este normala, NU mai are palpitatiile pe care le-a avut inainte, deci noi suntem foarte multumiti :) . Pacat ca nu stiu despre asta multe tinere care se opereaza si devin dependente toata viata de Euthyrox...
Aveti grija de voi, toate bune!
Ildikuta
Postat pe 31 August 2013 09:19
De la: Ildikuta, la data 2013-08-31 09:19:58Da, s-a rezolvat problema ca tumoarea era vizibila in exterior si acum nu mai este , si la palpare este totul in regula... Mama nu mai oboseste, respiratia este normala, NU mai are palpitatiile pe care le-a avut inainte, deci noi suntem foarte multumiti :) . Pacat ca nu stiu despre asta multe tinere care se opereaza si devin dependente toata viata de Euthyrox...
Aveti grija de voi, toate bune!


Asteapta sa vezi daca trece de limita celor 5 ani si pe urma lanseaza-te in afirmatii gen "a scapat"...nici in acea situatie nu a scapat , dar mai are o sansa...
kudika226898
Postat pe 31 August 2013 15:37
Buna, sunt Rose. Am tiroidita Hashimoto de 11 ani dar am fost diagnoisticata abia de 3 ani, cand au aparut manifestarile colaterale: crestere in greutate, intoleranta la lactoza, un diabet 2 incipient. Din pacate aceasta boala este incurabila, uneori mai atrage dupa sine si alte boli autoimune(poliatrita reumatoida, psoriazis, etc). Din fericire nu le am si pe acestea, dar e deajuns cat am. La inceputul acestui an mi s-a descoperit si intoleranta la gluten, tot asociata acestei tiroidite cronice, si care a dezvoltat probleme la stomac, mai precis Sindrom de Intestin (nu colon!)Iritabil.
M-am documentat foarte foarte mult pe internet, mai ales pagini americane, unde exista forumuri pentru bolnavii cu Tiroidita cronica, si de unde am invatat enorm de mult, mai ales ca a trebuit sa imi refac tot stilul de alimentatie: fara gluten, fara lactate, fara zahar. Noroc ca nu mai am copii mici si pot gati separat de ce ii gatesc sotului. Dar e greu. Nici medicul meu nu stie prea multe desi este un endocrinolog cu reputatie. Din pacate si acum, dar si acum 40 de ani la medicina bolile autoimune se studiau putin, sunt boli "cu etiologie necunoscuta"... Ce sa mai stie si de dieta???
kudika_934938
Postat pe 18 Septembrie 2013 12:28
"Din pacate aceasta boala este incurabila, uneori mai atrage dupa sine si alte boli autoimune(poliatrita reumatoida, psoriazis, etc)"
Da-mi voie sa-ti spun ca faci mai multe greseli in aceasta fraza:
1) tiroidita autoimuna este o boala CURABILA a sistemului imunitar - cele mai credibile studii stiintifice sunt facute intr-un spital din Turcia (sper sa nu va aud stramband din nas ... Turcia - dar acest spital este asociat spit. John Hopkins din SUA)
2) tiroidita NU atrage bolile autoimune, CI are o relatie ASOCIATIVA cu aceste boli, deoarece au aceleasi RADACINI (= CAUZE)
3) te-ai programat (sau te-ai lasat programata) ca suferi de o boala incurabila - vindecarea ta incepe cu prin schimbarea acestei mentalitati ...
dusa
Postat pe 22 Septembrie 2013 21:34
Ma interesaza sa aud ce fac altii care sunt in situatia mea, cum administreaza probleme multiple: intoleranta la lactoza, la gluten, ce mananca, cum se descurca in general.
Ce simt, ce stari au, fizice si sufletesti.
Daca urmeaza anumite diete, cine le-a prescris si daca au rezultate.

kudika_934938
Postat pe 23 Septembrie 2013 16:49
Mesajul este pt Dusa. Doresc sa comunicam pe alta cale, ma intereseaza tratarea alternativa a tiroidei autoimune. Am urmarit comentariile dvs. si doresc sa aflu pasii pe care trebuie sa-i urmez spre o posibila imbunatatire a starii mele. Multumesc
kudika_944764
Postat pe 1 Decembrie 2013 23:13
Sper ca ai primit mesajul meu. Ceea ce doresc sa va spun inca o data este: cel mai important pas este DIAGNOSTICAREA CAUZELOR si factorilor contributori - si pot fi peste 50 ! (inclusiv modul in care ati venit pe lume: natural/cezariana sau greutatea la nastere)
dusa
Postat pe 3 Decembrie 2013 10:02
Buna ziua, caut de mult pe cineva care sa ma creada ca Euthyroxul face rau, mereu ii spun doctorului ca ma ingras nejustificat - am ajuns sa mananc odata pe zi o ciorba sau o salata - ca ma inteapa inima, sunt mereu obosita si nervoasa si nu ma intelege nimeni. Am tiroida scoasa de multi ani si iau Euthyrox 100 si vreau altceva, nu mai pot !
olguta1975
Postat pe 9 Ianuarie 2014 15:19
De la: kudika389332, la data 2014-01-09 15:19:29Buna ziua, caut de mult pe cineva care sa ma creada ca Euthyroxul face rau, mereu ii spun doctorului ca ma ingras nejustificat - am ajuns sa mananc odata pe zi o ciorba sau o salata - ca ma inteapa inima, sunt mereu obosita si nervoasa si nu ma intelege nimeni. Am tiroida scoasa de multi ani si iau Euthyrox 100 si vreau altceva, nu mai pot !


Pai si de ce nu vorbesti cu medicul endocrinolog, sub observatia caruia te afli?
Viorica_Ecaterina
Postat pe 10 Ianuarie 2014 06:19
De la: kudika389332, la data 2014-01-09 15:19:29Buna ziua, caut de mult pe cineva care sa ma creada ca Euthyroxul face rau, mereu ii spun doctorului ca ma ingras nejustificat - am ajuns sa mananc odata pe zi o ciorba sau o salata - ca ma inteapa inima, sunt mereu obosita si nervoasa si nu ma intelege nimeni. Am tiroida scoasa de multi ani si iau Euthyrox 100 si vreau altceva, nu mai pot !


Nu Euthyrox-ul iti face rau...mai degraba nu are efect, din moment ce te ingrasi, zici tu, nejustificat...poate ai si o alta dereglare hormonala...dereglarile de estrogen cauzate de fibrom uterin mai au astfel de consecinte. Te confrunti si cu asa ceva?
kudika226898
Postat pe 10 Ianuarie 2014 15:40
De la: kudika389332, la data 2014-01-09 15:19:29Buna ziua, caut de mult pe cineva care sa ma creada ca Euthyroxul face rau, mereu ii spun doctorului ca ma ingras nejustificat - am ajuns sa mananc odata pe zi o ciorba sau o salata - ca ma inteapa inima, sunt mereu obosita si nervoasa si nu ma intelege nimeni. Am tiroida scoasa de multi ani si iau Euthyrox 100 si vreau altceva, nu mai pot !

Euthyrox-ul face mult rau si are multe contraindicatii, unele specificate chiar de catre producator (http://www.rxabbvie.com/pdf/Synthroid.pdf - 4 paragrafe MUSAI de citit, preferabil INAINTE de a lua Euthyrox: Contraindications, Warnings,Precautions, Adverse Reactions ! )
Pentru situatia data (exces ponderal persistent) trebuie citit articolul: "Levothyroxine medication is associated with adiposity independent of TSH" care arata corelatia dintre administrarea med. si indicele de masa corporala (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22639395 ).
Ce puteti face in situatia data (tiroida scoasa !):
- optimizare functionare ficat, suprarenale etc
- echilibrare hormonala (nu doar estrogen, ci si cortizol si LEPTINA - mai ales pentru slabit !)
- folosirea unei formule naturale, sau care sa contina si T3 - de obicei solutia naturala contina extract de glanda tiroida PORCINA (eventual asociat cu alte extracte din gl. suprarenale, timus etc) - formulele cunoscute ar fi: Armour Thyroid (http://www.healthwarehouse.com/solr/result/?q=armour+thyroid) sau Natural Sources Raw Thyroid (http://www.vitacost.com/natural-sources-raw-thyroid-90-capsules) etc - si aceste suplimente sunt insotite de precautii in administrare - iar angina pectorala este una din situatiile "sensibile" (vezi http://www.frx.com/pi/armourthyroid_pi.pdf - precautions).
Date fiind riscurile pe care angina/boala coronariana le implica, este important sa va ocupati INTAI de ameliorarea acestei conditii prin eliminarea/reducerea cauzelor - dupa parerea mea, nu slabesti ca sa fii sanatos, ci trebuie sa fii sanatos ca sa poti slabi !
Revenind la subiectul TIROIDA, eu cred ca tirodida proprie poate fi pastrata in 99,99% din cazuri si, oricum, putem incerca restaurarea functionala INAINTE de orice interventie ireversibila !



dusa
Postat pe 16 Ianuarie 2014 11:02
Buna...dimineata!
Sunt speriata, sincer.
De la alergolog ( care m-a diagnosticat cu o rinita non-alergica) am ajuns la endocrinolog: acum 2 luni, din cauza faptului ca acuzam oboseala cronica si lipsa poftei de viata, medicul alergolog mi-a recomandat sa fac, printre alte analize si anti-tpo, ft4 si tsh.
In urma testelor mi-au iesit: anti-tpo - 5, ft4 - 13.44 si tsh - 3.6... Mi-a recomandat o vizita la endocrinolog.
Ca tot bolnavul, incerci sa afli care e "cea mai buna" pe specializare, din orasul tau, fiind in totala necunostiinta de demoeniu.
Am ajuns la consulatie, am fost ignorata ca si prezenta (tratata fix precum un sac de cartofi), doctorita purtand discutii cu asistenta, in timp ce ma examina, despre pachetele ce trebuiau sa ajunga in Spania, apoi stand de vorba la tel cu soacra-sa.
Mi-a facut o ecografie tiroidala, una ovariana, si in 5 minute a scapat de mine ( fiind fff ocupata- o multime de pacienti asteptau in coridor).
In fine, mi-a prescris jumatate de pastila Euthyrox 25 de 3 ori pe saptamana: luni, miercuri si vineri. De asemeni, mi-a prescris o lista de analize:prl, fsh, lh, 17ohprogesteron,atg si tsh in ziua a 5-a a ciclului menstrual.
Miercurea aceasta am fost sa fac analizele, iar azi am primit rezultatele: TSH 5.41!!!!!!!!!! Celelalte sunt in paramentrii normali, langa care am facut si alte analize in speranta ca voi obtine un diagnostic cat mai corect. Vazand ca organismul meu, dupa 6 saptamani de administrare a Euthyroxului reactionaza contrar asteptarii, tsh-ul crescandu-mi in loc sa scada, m-am speriat, si normal am dat fuguta la Google.
General, sunt contra medicamentelor... insa in urma consultatiilor respect retetele. Ceea ce ma sperie in cazul de fata este dependenta fata de acest medicament, pe tot restul vietii.
Este adevarat ca am un sistem imunitar scazut, luptandu-ma cu verucile de 10 ani de zile, fiindu-mi prezente constant pe maini 9 - si pe buze mai nou . Le electrocauterizez anual ( fiind intotdeauna intr-un numar superior lui 7 ), insa reapar, si reapar, si reapar...
Maine este vineri ( azi de fapt ) si ar trebui sa inghit pastila... ce sa fac???
Ce alternativa am?
Imi cer scuze daca deranjez, insa va intind o mana spre a va cere ajutotul, sau orientarea in lupta cu dereglarile tiroidei.
Va multumesc!
nellyaa
Postat pe 24 Ianuarie 2014 03:23
Buna!Eu am fost diagnosticata cu
Hiperdiroidita la frageda varsta de 14 ani!nimeni nu stie de ce sau cum s-a intamplat ...timp de 4 ani am mers periodic la control,analize,masuratori,etc.Dupa 5 ani am trecut la Hipotiroidita iar acum dupa 11 ani sunt in limite normale dar trebuie sa continui tratamentul pe toata durata vietii.Intrebarea mea este De ce?
As vrea sa stiu daca ar fi mai ok sa merg la un homeopat care sa imi prescrie tratament alternativ daca tot trebuie sa continui pana in ultima zi a vietii macar sa fie un medicament neinvaziv.
Multumesc,o zi minunata va doresc!
Ada_Julia_1
Postat pe 10 Februarie 2014 11:26
De la: kudika_955830, la data 2014-02-19 10:13:04
Hipotiroidismul de cauza autoimuna (cazul dvs.) NU este dat de carenta de iod, ci de anticorpi aparuti in urma consumului produselor lactate, si a proteinelor puternic alergizante ! ACEASTA este CAUZA ORICAREI boli autoimune !!!

Luati FARA nici un fel de probleme sursele MAJORE de iod ale lumii vegetale : ustuoi, ceapa, praz, nuci, cereale integrala, fulgi de drojdie inactiva.
Sarea IODATA (NaIO3) este si ea CAUZA de aparitie a bolilor autoimune si mai ales a tiroiditei autoimune ; sarea IODURATA (NaI) este ok ! Insa din cauza existentei a 2 "jmekeri" in Bucuresti, TOATA sarea din Romania a fost iodata, noi fiind SINGURA tara UE cu asa ceva ! EVITATI sarea iodata !!!
Ce nu spun reclamenele despre lapte,carne, branza.....

http://suntsanatos.ro/documentare/walter-veith-qlaptsolutq-uimitor.html

http://drcalinmarginean.blogspot.ro/p/prezentari-video.html

de citit Studiul China - shocante studii facute de guverne si medici in 1990 dar noua nu ni se spune nimic, despre vaccinuri .... ne busesc imunitatea din copilarie




Bre, ai uitat sa-ti iei tabletele? Vezi ca ii anunt la balamuc ca trebuie sa te reinterneze.
kudika226898
Postat pe 19 Februarie 2014 15:31
Hasimoto in japoneza inseamna lapte
- NU este data de carenta de iod, ci de anticorpi aparuti in urma consumului produselor lactate, si a proteinelor puternic alergizante ! ACEASTA este CAUZA ORICAREI boli autoimune !!!Sarea IODATA (NaIO3) este si ea CAUZA de aparitie a bolilor autoimune si mai ales a tiroiditei autoimune ; sarea IODURATA (NaI) este ok ! Insa din cauza existentei a 2 "jmekeri" in Bucuresti, TOATA sarea din Romania a fost iodata, noi fiind SINGURA tara UE cu asa ceva !

Ce nu spun reclamenele despre lapte,carne, branza.....

http://suntsanatos.ro/documentare/walter-veith-qlaptsolutq-uimitor.html

http://drcalinmarginean.blogspot.ro/p/prezentari-video.html

de citii Studiul China - shocante studii facute de guverne si medici in 1990 dar noua nu ni se spune nimic, despre vaccinuri

Numai bine
kudika_955830
Postat pe 21 Februarie 2014 15:38
De la: kudika_955830, la data 2014-02-21 15:38:33Hasimoto in japoneza inseamna lapte
- NU este data de carenta de iod, ci de anticorpi aparuti in urma consumului produselor lactate, si a proteinelor puternic alergizante ! ACEASTA este CAUZA ORICAREI boli autoimune !!!Sarea IODATA (NaIO3) este si ea CAUZA de aparitie a bolilor autoimune si mai ales a tiroiditei autoimune ; sarea IODURATA (NaI) este ok ! Insa din cauza existentei a 2 "jmekeri" in Bucuresti, TOATA sarea din Romania a fost iodata, noi fiind SINGURA tara UE cu asa ceva !

Ce nu spun reclamenele despre lapte,carne, branza.....

http://suntsanatos.ro/documentare/walter-veith-qlaptsolutq-uimitor.html

http://drcalinmarginean.blogspot.ro/p/prezentari-video.html

de citii Studiul China - shocante studii facute de guverne si medici in 1990 dar noua nu ni se spune nimic, despre vaccinuri

Numai bine




Paranoia....
kudika226898
Postat pe 21 Februarie 2014 18:41
Formula dvs. are niste scapari:
- Acidul Afa Lipoic cheleaza fierul necesar in conversia T4->T3, ceea ce favorizeaza productia de rT3 si scaderea T3 intracelular
- Lactoferina stimuleaza IL-12 care activeaza celulele Th1 - ele sunt deja predominante in Hashimoto;
- glutamina, Reishi, Seleniu - stimuleaza productia de IL-2, deja in exces in cazul dominantei Th1 - ele nu se folosesc pentru imunomodulatie in acest caz; daca alegem sa le luam, atunci o facem numai impreuna cu subst. care fac adevarata imunomodulatie;
- schizandra este un stimulator al sist. imunitar, creste IL-8, deja crescut in anumite cazuri de tiroidita autoimuna infectioasa, dar si in boala Crohn si psoriazis (toate caract. de dom. Th1); in plus IL-8 fovorizeaza angiogeneza is este pro-inflamator, deci este contraindicata stimularea acestei interleukine mai ales in cazul existentei unor (micro)noduli;
- administrarea grasimilor bune la doze terapeutice (care pot fi si de 5-10 ori mai mari decat dozele de intretinere) este riscanta din cauza peroxidarii crescute, ceea ce favorizeaza aparitia /accelerarea unor procese nedorite (de ex. la nivelul sanilor); ele trebuie administrate numai impreuna cu antioxidanti specifici tesuturilor-tinta.
Imunomodulatia este doar o mica parte a terapiei, care se face numai DUPA ce s-a eliminat/redus reactia autoimuna, altfel va trebui sa luati suplimentele toata viata ...


dusa
Postat pe 3 Martie 2014 12:08
Nu am alte afectiuni, pur si simplu la mine Euthyroxul nu functioneaza, endocrinolugul spune sec : nu exista altceva. Am incercat sa-i spun ca poate la mine nu functioneaza conversia t4 in t3, poate sa-mi fac alte analize... daca deschizi gura sa spui ceva au impresia ca te crezi destept si nici nu-ti mai raspunde.
olguta1975
Postat pe 17 Martie 2014 12:10
De la: kudika389332, la data 2014-03-17 12:10:24Nu am alte afectiuni, pur si simplu la mine Euthyroxul nu functioneaza, endocrinolugul spune sec : nu exista altceva. Am incercat sa-i spun ca poate la mine nu functioneaza conversia t4 in t3, poate sa-mi fac alte analize... daca deschizi gura sa spui ceva au impresia ca te crezi destept si nici nu-ti mai raspunde.



Mi se pare corect...sunt oamerni bolnavi care asteapta la rand...nu are timp de pierdut cu ciudati...
kudika226898
Postat pe 17 Martie 2014 16:25
T4 NATURAL se transforma in T3 in proportie de cca 77% si ne mai gandim ca:
1) Euthyrox-ul este DIFERIT de hormonul natural T4
2) Dieta ta severa redirectioneaza T4 spre productia de rT3 (reverse T3) care este inactiv (este un fel de frana pt metabolism)
3) in afara de dieta severa pot contribui si alte cauze la aparitia unui hipotiroidism periferic: deficitele nutritionale, infectii subclinice, inflamatia etc etc - inclusiv exercitiul fizic neadecvat(raportat la starea suprarenalelor).
dusa
Postat pe 19 Martie 2014 10:30
Esti dusa
INTELIGENTUL-
Postat pe 19 Martie 2014 11:47
T4 NATURAL se transforma in T3 in proportie de cca 77%...si restul ?
INTELIGENTUL-
Postat pe 21 Martie 2014 17:50
De la: INTELIGENTUL-, la data 2014-03-21 17:50:31T4 NATURAL se transforma in T3 in proportie de cca 77%...si restul ?



Despe restul nu mai scrie in brosura pe care a primit-o la intrunire si pe care a memorat-o si o repeta papagaliceste..
kudika226898
Postat pe 22 Martie 2014 16:53
De la: INTELIGENTUL-, la data 2014-03-21 17:50:31T4 NATURAL se transforma in T3 in proportie de cca 77%...si restul ?

... restul in rT3, asa cum am scris mai sus pentru cine vrea sa poarte un dialog civilizat !
dusa
Postat pe 24 Martie 2014 14:44
De la: kudika226898, la data 2014-03-22 16:53:22
De la: INTELIGENTUL-, la data 2014-03-21 17:50:31T4 NATURAL se transforma in T3 in proportie de cca 77%...si restul ?



Despe restul nu mai scrie in brosura pe care a primit-o la intrunire si pe care a memorat-o si o repeta papagaliceste..
a gasit si restul,,,era mai sus
INTELIGENTUL-
Postat pe 24 Martie 2014 15:14
De la: dusa, la data 2014-03-24 14:44:05
De la: INTELIGENTUL-, la data 2014-03-21 17:50:31T4 NATURAL se transforma in T3 in proportie de cca 77%...si restul ?

... restul in rT3, asa cum am scris mai sus pentru cine vrea sa poarte un dialog civilizat !
tot restul,sau numai un anulit procent? ca era vorba despre proportii si n-ai specificat Si unde e dialogul necivilizat? Esti dusa
INTELIGENTUL-
Postat pe 24 Martie 2014 15:15
De la: dusa, la data 2014-03-19 10:30:19T4 NATURAL se transforma in T3 in proportie de cca 77% si ne mai gandim ca:
1) Euthyrox-ul este DIFERIT de hormonul natural T4
2) Dieta ta severa redirectioneaza T4 spre productia de rT3 (reverse T3) care este inactiv (este un fel de frana pt metabolism)
3) in afara de dieta severa pot contribui si alte cauze la aparitia unui hipotiroidism periferic: deficitele nutritionale, infectii subclinice, inflamatia etc etc - inclusiv exercitiul fizic neadecvat(raportat la starea suprarenalelor).
io nu vad alta proportie in afara de 77%...T4 NATURAL se transforma in T3 in proportie de cca 77% ...redirectioneaza T4 spre productia de rT3 (reverse T3),,,si cu T3 ce se intampla din aia 77% ? reverse T3 inseamna ca T3 se transforma din aia 77%
Esti dusa
INTELIGENTUL-
Postat pe 24 Martie 2014 15:20
foarte interesante comentariile tale si foarte adevarate.as vrea foarte tare sa luam legatura daca se poate.
kudika_958864
Postat pe 25 Martie 2014 18:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EU AM UN TEN FOARTE GRAS SI NU STIU CE SA MAI FAC SA NU MAI FIE CHIAR ASA. 54 De la: kudika_1045226 14 Martie 2023 19:32
buna! 4 De la: kudika_17603 5 Octombrie 2012 11:06
LASERTERAPIA UN TRATAMENT EFICACE IN SPONDILOZA CERVICALA 1 De la: ottto 2 Decembrie 2008 16:41
Apa Vie Romania 19 De la: ioanabobocea 10 Aprilie 2010 17:55
Esti o persoana in pas cu moda si te preocupi de sanatatea ta? 0 De la: 2 Septembrie 2010 10:13