Care este cel mai bun sterilet?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

blanch Avatarul lui blanch

71 mesaje

M-am decis sa folosesc si eu aceasta metoda de contraceptie dar nu am suficiente informatii.Care considerati voi ca este cel mai bun sterilet la ora actuala?
Raporteaza abuz de limbaj
dodut2006 Avatarul lui dodut2006

7 mesaje
Oras: tecuci

De la: healthy010392, la data 2010-05-13 05:09:56M-am decis sa folosesc si eu aceasta metoda de contraceptie dar nu am suficiente informatii.Care considerati voi ca este cel mai bun sterilet la ora actuala?

... LIPSA TOTALA DE SEX SI RUGACIUNI INTENSE ZI DE ZI ....
doinaperte@yahoo.com Avatarul lui doinaperte@yahoo.com

5 mesaje

Eu consider ca ar fi bine sa intrebi medicul ginecolog. Eu folosesc aceasta metoda de foarte multi ani, dar am mers pe recomandarea medicului.
vali_filote Avatarul lui vali_filote

12 mesaje

Mai cauta pe net si vei gasi multe informatii, pareri, discutii. Si dupa ce te informezi decide tu impreuna cu medicul. In general daca nu ai nascut niciodata trebuie sa fie de masura mica. Trebuie sa faci si un control ginecologic inainte de montare sa nu ai cumva rana pe col. Exista acum si sterilete cu eliberare de hormoni dar .... decizia este a ta.
deliapetrescu@yahoo.com Avatarul lui deliapetrescu@yahoo.com

193 mesaje

Pentru pastrarea sanatatii in zona intima va recomand folosirea constanta a absorbantelor Lady Anion. Accesati www.ladyanion.ro si veti afla lucruri interesante. Aceste absorbante stimuleaza sistemul imunitar printr/un procedeu 100% natural. De asemenea stimuleaza circulatia sangelui la nivel capilar. Absorbantele din gama Lady ANION actioneaza in cazul : inflamatii si dermatite, alergii, infectii cu bacterii de toate tipurile, candidoze, mancarimi, arsuri, infectii trompe uterine, scurgeri excesive, dismenoree, migrene, probleme ale ale colului uterin, ciclu neregulat etc. De asemenea, ionii negativi asigura o oxigenare mai buna a sangelui si ajuta la echilibrarea hormonala. Daca exista inflamatii produse de bacterii rezistente la medicamentatie, emisia de ioni negativi din absorbante poate restrange aria acestora, iar in cazul unei utilizari consecvente inflamatiile pot fi inlaturate. Pot fi folosite atat in perioada ciclului cat si in afara ei asigurand o protectie antibacteriana, antiinflamatorie perfecta.Cu fiecare pachet este distribuit GRATIS si un Self Tester - pentru verificarea starii de sanatate. Este un instrument simplu si eficient prin care vei putea determina singura starea de sanatate la nivelul aparatului genital. Veti afla in cateva secunde daca trebuie sa mergeti urgent la doctor sau daca sunteti sanatoasa. Au certificatul Ministerului Sanatatii.
Daca va intereseaza propunerea mea, contactati-ma pe loapersonal@yahoo.com, pentru mai multe detalii, sau la tel: 0768.05.68.69.
catalinas Avatarul lui catalinas

3 mesaje

Eu am avut o nastere in urma careia,la indrumarea medicului ginecolog mi-am instalat steriletul mirena.Il am de 2 ani de zile si pot spune ca sunt f multumita de el.Chiar si sangerarile lunare si-au pierdut din intensitate!Este intr-adevar,mai scumpicel,adica ajunge cam 10 mil cu tot cu insertie,dar se merita!Insa,te sfatuiesc sa te consulti intai cu medicul ginecolog!
Fosta membra Kudika.ro
De la: catalinas, la data 2010-05-27 13:20:11Eu am avut o nastere in urma careia,la indrumarea medicului ginecolog mi-am instalat steriletul mirena.Il am de 2 ani de zile si pot spune ca sunt f multumita de el.Chiar si sangerarile lunare si-au pierdut din intensitate!Este intr-adevar,mai scumpicel,adica ajunge cam 10 mil cu tot cu insertie,dar se merita!Insa,te sfatuiesc sa te consulti intai cu medicul ginecolog!

daca sangerarile lunare sunt mai putin abundente exista riscul de tulburari endocrine, vasculare, hipertensiune, vertij, tulburari de coagulare... banuiesc ca esti suficient de tanara ca sa nu vrei sa te supui unor astfel de boli.. mai ales glanda hipofiza poate fi afectata, sunt introdusi hormoni artificiali care pot deregla metabolismul iremediabil...
iulia_violeta_serban Avatarul lui iulia_violeta_serban

3 mesaje

Buna!
Mirena este un mic dispozitiv intrauterin in forma de T (cunoscut si sub numele de sterilet), care, dupa inserare, elibereaza hormonul levonorgestrel in uter, unde previne instalarea sarcinii prin actiune asupra mucoasei uterine (impiedica ingrosarea mucoasei necesara instalarii sarcinii) si prin cresterea vâscozitatii mucusului din canalul cervical (acest mucus va impiedica sperma sa patrunda in uter); astfel impiedica fertilizarea (unirea spermatozoidului cu ovulul) si apoi, chiar daca aceasta s-ar realiza, este impiedicata nidarea (fixarea oului fecundat in mucoasa uterina).

Deci teoretic, folosind aceasta metoda nu ar trebui sa se ajunga nici la fecundarea ovulului, dar daca se ajunge atunci acesta ar trebui apoi sa fie eliminat din uter, datorita actiunii dispozitivului Mirena la nivelul mucoasei uterine. Practic, nu exista nici o metoda contraceptiva care sa asigure o protectie absoluta (cu exceptia abstinentei). Totusi eficienta acestui dispozitiv este semnificativa: studiile clinice au aratat ca s-au instalat doar 2 sarcini/an la 1000 femei utilizatoare ale dispozitivului Mirena.

Reactiile adverse care pot apare in urma utilizarii dispozitivului Mirena sunt: tulburari menstruale (sangerari mici sub forma de picaturi-numite spotting, menstre mai scurte sau mai lungi, sangerari neregulate, menstre reduse cantitativ sau amenoree-lipsa menstruatiei, menstruatii abundente sau dureroase), dureri abdominale inferior (crampe) sau dureri de spate, acnee sau alte afectiuni ale pielii, senzatie de tensiune mamara, scurgeri vaginale, modificari ale dispozitiei, greata, retentie hidrica (edem), cresterea greutatii corporale, scaderea libidoului, transpiratii, caderea parului, ingrasarea parului.

Mirena nu protejeaza impotriva infectiilor cu transmitere sexuala; daca dumneavoastra sau partenerul dumneavoastra aveti mai multi parteneri sexuali riscul de infectie creste si aceste infectii netratate, pot duce la modificari structurale ale tractului genital, sarcini ectopice, chiar infertilitate. Se poate intampla ca dispozitivul sa fie expulzat fara sa va dati seama (de aceea trebuie verificate firele dispozitivului in special dupa menstruatie, fara sa trageti insa de ele deoarece exista riscul extragerii) eveniment care se poate intampla mai ales in prima luna de la insertie, si atunci eficienta sa dispare; in rare cazuri se poate intampla sa provoace perforatie uterina. Unele femei pot prezenta lipotimie (lesin) la insertie; in rare cazuri s-au semnalat sarcini extrauterine dupa utilizarea Mirena.

Daca exista riscul sa suferiti de Diabet zaharat, atunci trebuie sa stiti ca Mirena poate afecta toleranta la glucoza. Este recomandat ca in timpul menstruatiei sa utilizati tampoane extravaginale, dar daca utilizati tampoane interne trebuie sa fiti atenta sa nu trageti de firele dispozitivului.

Mirena trebuie indepartat dupa o perioada de maxim 5 ani; trebuie controlat de 2 ori in primul an (la 3 luni si la 12 luni) si apoi o data pe an, cu exceptia cazului in care medicul dumneavoastra va recomanda altfel sau apar orice fel de simptome sau modificari genitale (sangerari, amenoree, secretii vaginale anormale, dureri abdominale, nu mai simtiti firele sau simtiti partea dura a dispozitivului, eliminati dispozitivul etc.). Inserarea si eliminarea lui se face de catre medicul ginecolog; dupa eliminare, fertilitatea nu e modificata, puteti ramane insarcinata inca din timpul primei luni dupa eliminare.
Eu mi-am pus un sterilet normal (cupru), am inteles ca Mirena in timp duce la oprirea menstruatiei, deci gandeste-te bine si sfatuiestete cu un medic ginecolog bun, si apropos nu trebuie sa ai nici o rana pe col, trebuie facut inainte Papanicolau.Dar cel mai bine vb cu doctorul tau. Succes.
cris26_healthy Avatarul lui cris26_healthy

6 mesaje

Eu am montat MIRENA, care am inteles ca este cel mai bun la ora actuala.
Fosta membra Kudika.ro
De la: cris26, la data 2010-05-27 14:56:36Eu am montat MIRENA, care am inteles ca este cel mai bun la ora actuala.

pana apar tulburarile despre care am vorbit mai sus... vorbesc din experienta!
blanch Avatarul lui blanch

71 mesaje

Dati-mi voie sa va multumesc pentru toate informatiile oferite.Mi se par foarte competente si cu siguranta ma vor ajuta in luarea unei decizii.Cred ca vor fi de folos si altor femei.Stiam cate ceva dar faptul ca poate duce la scaderea libidoului si la ingrasare ma ingrijoreaza.Acestea pot conduce la probleme in cuplu.Eu am deja probleme in ceea ce priveste silueta.Duc o lupta apriga cu kilogramele pentru ca metabolismul meu e mai lent si trebuie sa fac atentie la tot ceea ce mananc.Steriletul pare sa-mi aduca probleme in plus.Ma voi gandi bine inainte de luarea unei decizii.
vieru_cezar_iasi Avatarul lui vieru_cezar_iasi

193 mesaje

EFECTUL AVORTIV AL MULTOR METODE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE (PRINTRE CARE ȘI STERILETUL)

CONSECINȚE NOCIVE GRAVE ASUPRA SĂNĂTĂȚII PROVOCATE DE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE DESPRE CARE ÎN MOD OBIȘNUIT NU SE VORBEȘTE DATORITĂ INTERESELOR FINANCIARE IMENSE ALE PRODUCĂTORILOR ACESTORA

SITE-URI CARE CONȚIN ARTICOLE ȘI CĂRȚI MEDICALE DESPRE AVORTIVITATEA ȘI DESPRE NOCIVITATEA GRAVĂ A METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

FILME DOCUMENTARE

METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALĂ (BAZATE PE MODALITĂȚI DE IDENTIFICARE A PERIOADELOR FERTILĂ ȘI NEFERTILĂ ȘI PE ABSTINENȚA ÎN PERIOADA FERTILĂ A CICLULUI) - ALTERNATIVE SĂNĂTOASE ȘI MORALE (ÎN ANUMITE CONDIȚII) LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

În primul rând recomand blogurile următoare:
www.augustincezar.blogspot.com/
Acest blog conține: Argumente din știință și religie că omul este om din momentul concepției. Legea prin care se acordă indemnizație atât pentru mamele salariate, cât și pentru mamele care sunt într-o formă de studiu (eleve, studente, la master sau doctorat.) Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative femeilor, pentru a NU face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Filme documentare. Consecințe fizice și emoționale ale avortului. Legături cu multe site-uri asemănătoare.
Pe blog mai găsiți : Argumente că multe dintre metodele numite „de contracepție” sunt de fapt avortive (cauzează avort în primele 14 zile după concepție) deoarece de multe ori ele nu inhibă ovulația, fecundația are loc și, în aceste cazuri, acționează după fecundație, modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), făcându-l neprimitor pentru embrion. Astfel, embrionul va fi eliminat ulterior, de obicei fără a fi observat, datorită dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepție, embrionul are aproximativ 1,5 mm).
Argumente că sterilizarea și toate metodele artificiale de contracepție au consecințe nocive asupra sănătății, multe dintre aceste consecințe nocive fiind grave.
Dezvăluiri despre dezinformarea existentă în privința avortivității și a nocivității grave a mijloacelor artificiale de contracepție din cauza intereselor financiare imense ale producătorilor acestora.
Pe lângă aceste motive, mai este încă un motiv pentru a nu recurge la sterilizare sau la metodele artificiale de contracepție: atât sterilizarea cât și toate metodele artificiale de contracepție (nu numai cele avortive, ci și metodele care împiedică efectiv concepția) sunt păcate în orice condiții (chiar și atunci când soții ar avea motive care ar putea părea serioase). Când soții au un motiv serios pentru a evita sau a amâna concepția unor noi copii, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe modalități de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă și pe abstinența periodică (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale; metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto–termică). Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății, nu costă nimic și nu sunt păcate cu două condiții: dacă se recurge la ele după căsătorie și dacă soții au un motiv serios pentru a recurge la ele. Dacă soții recurg la metodele naturale fară un motiv serios, atunci devin și ele păcate.

Puteți intra și pe blogul următor:

www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog găsiți: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, legături cu numeroase site-uri foarte interesante, articole, cărți foarte interesante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator).

Vă rog intrați pe bloguri și trimiteți-le mai departe ca să folosească și altora. Ambele bloguri vor fi updatate periodic prin adăugarea de înregistrări și alte materiale foarte interesante.

Sunt licențiat în bioetică și am și alte studii în domeniu. Nu spun aceasta ca laudă, ci pentru a arăta că am pregătire în acest domeniu.

Pentru întrebări și / sau dialog pot fi contactat pe messenger, unde am id-ul vieru_cezar_iasi
sau pe e-mail la adresa vieru_cezar_iasi@yahoo.com

Mai întâi, informații despre sterilet:

Contracepția prin dispozitiv intrauterin (prescurtat D.I.U., se mai numește sterilet sau spirală). Este un dispozitiv din material plastic, cu fir de argint sau de cupru, care se inseră în cavitatea uterină. Steriletul împiedică nidația (împiedică implantarea embrionului în uter), deci are efect avortiv. Ca urmare a folosirii steriletului pot apărea: sarcini extrauterine, crampe dureroase, contracții uterine în încercarea de a respinge acest corp străin introdus în uter, infecții, expulzie spontană, sarcini pe sterilet, obstrucție tubară și prin aceasta sterilitate, perforație uterină latentă provocând hemoragie internă și peritonită, cancer cervical, cancer la endometru, menstruații mai abundente, prelungite și dureroase, febră sau frisoane, dureri sau sângerări în timpul actului sexual, sângerări intermenstruale (toate aceste sângerări putând duce la anemie), scurgeri vaginale abundente sau cu miros neplăcut, dereglarea ciclurilor menstruale. Riscul sarcinii extrauterine la femeile care poartă sterilet este de zece ori mai mare decât la femeile care nu-l poartă. Datorită efectelor deosebit de dăunătoare, companiile care fabrică sterilete în S.U.A. au fost date în judecată de numeroase femei care s-au îmbolnăvit. Drept urmare, din anul 1986, aceste companii au încetat să le mai vândă pe piața americană. Ceea ce nu înseamnă că respectivele fabrici nu mai produc sterilete, însă, din anul 1986, ele sunt fabricate numai pentru export. Există informații că femeile din România au început să evite steriletele.

-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul că pilula și steriletul sunt avortive și despre nocivitatea lor și a metodelor artificiale de contracepție în general:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-fun... e-hormonale-si-steriletuldiu-sunt-ele-oare-abortive-cauzeaza-avorturi-timpurii-

Și în cartea următoare se vorbește inclusiv despre consecințele grave ale folosirii steriletului. În întreaga carte este vorba despre mijloacele anticoncepționale și efectele lor secundare fatale despre care, în general, nu se vorbește din cauza intereselor financiare imense ale fabricanților acestora. Cartea este un bilanț critic din punctul de vedere al unui ginecolog fiind scrisă de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetrică la spitalul cantonal Stans, Elveția, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper:
www.profamilia.ro/culturavietii.asp?anticonceptionale

Iată un fragment din această carte, referitor la sterilet : Spirala sau IUD (Intra-Uterin-Device) există deja de la începutul secolului 20. Pe vremea aceea se fabrica din ceramică. Din cauza unor experiențe neplăcute s-a renunțat, dar în perioada contemporană, noile materiale sintetice ar putea-o readuce masiv în uz. Spirala este în primul rând un mijloc abortiv timpuriu. Prin producerea intenționată a unei congestii de iritație în țesutul conjunctiv uterin, implantarea embrionului este împiedicată și acesta moare. Rolul spermicid al cuprului înglobat în materialul spiralei moderne nu schimbă hotărâtor acest mecanism de funcționare. Tot atât de puțin convingătoare este și descrierea mai recentă a spiralei care pretinde că IUD pur și simplu ar împiedica realizarea fecundării. Efecte secundare Cele mai importante sunt, aici, infecțiile, mai ales în zona trompelor uterine, ceea ce conduce adesea la închiderea lor și deci la sterilitate. Datorită acestor infecții apare un mare pericol de sarcină extrauterină (de 10 ori mai frecventă decât la femeile fără spirală) și sarcină ovariană (de 4 ori mai frecventă). Prin urmare, implantarea unui IUD la o nulipară este, din punctul de vedere al ginecologiei academice, un procedeu greșit profesional. Un alt efect sunt perforații ale uterului, însoțite de pericolul rănirii peretelui intestinului, de exemplu. Sângerările și durerile sunt alte posibile efecte secundare. În SUA, din cauza acestor factori de risc, se află în curs circa 2500 procese de responsabilitate personală, implicând pretenții la daune de ordinul a miliarde de dolari. Din această cauză, din anul 1987, IUD a fost retras de pe piață în SUA. Industria farmaceutică a avut această inițiativă chiar înainte de a se fi pronunțat interdicția FDA (Food and Drug Administration). Această abilă mișcare de șah a avut drept scop asigurarea posibilității de a produce în continuare spirale pentru export în alte țări. Verdictul FDA ar fi provocat mari dificultăți pentru continuarea exportării produsului. Și în acest caz putem constata un spectru larg de efecte colaterale, pe de o parte, iar pe de alta, efectul de avort în primele 14 zile după concepție, cu aspecte etice care nu pot fi trecute cu vederea.

1. INFORMAȚII MAI PUȚIN CUNOSCUTE DESPRE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE (EFECTUL AVORTIV AL MULTORA DINTRE ACESTE METODE ȘI EFECTELE NOCIVE GRAVE). RECOMANDĂRI DE SITE-URI CARE CONȚIN ARTICOLE, FILME DOCUMENTARE ȘI CĂRȚI MEDICALE DESPRE EFECTUL AVORTIV ȘI DESPRE NOCIVITATEA GRAVĂ A ACESTOR METODE

Unele dintre adevărurile prezentate aici în general sunt cunoscute dar sunt sigur că veți găsi aici și multe adevăruri pe care nu le știați, pentru că în mod obișnuit sunt ascunse integral sau parțial, aflarea lor de către publicul larg contravenind intereselor financiare imense ale afaceriștilor din industria farmaceutică.

Este dovedit în mod cert, cu argumente clare, biologice și religioase, că omul este om din momentul concepției, trupește și sufletește.
Trupește, din momentul concepției, adică de la fecundație, ovulul fecundat (zigotul) are un cod genetic uman și propriu, diferit de codul genetic al mamei și de cel al tatălui. Toate trăsăturile trupului omenesc sunt conținute în codul genetic. Codul genetic este tiparul genetic complex al dezvoltării umane și conține: sexul copilului, culoarea părului și a ochilor, înălțimea, nuanța tenului, forma feței, forma nasului, chiar și numărul firelor de păr. Dezvoltarea ulterioară a corpului său nu este decât o derulare a acestui program care există deja de la început, din momentul concepției.
Iar sufletește, Dumnezeu creează și dă sufletul copilului tot în acel moment al concepției.
Viața umană este sacră și inviolabilă. Dumnezeu spune clar într-o poruncă: SĂ NU UCIZI ! Numai Dumnezeu e stăpânul vieții. Noi nu avem dreptul să ne atingem de viață în niciun fel. Dumnezeu vrea să se nască orice copil care s-a conceput. Sufletul copilului este creat și dat de Dumnezeu în momentul concepției, deci niciun copil nu se concepe din întâmplare, ci din voința lui Dumnezeu. Viața vine de la Dumnezeu și trebuie primită ca un dar al său. Părinții sunt doar colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții, nu sunt stăpâni ai vieții. Nu există dreptul la moarte, există numai dreptul la viață !
Multe dintre metodele artificiale, numite «de contracepție » sunt de fapt avortive, deoarece nu sunt o piedică împotriva concepției, ci acționează după concepție, împiedicând nidația (împiedică implantarea embrionului în mucoasa uterină, cauzând avort în primele 14 zile după concepție). Astfel, sunt avortive :
- pilula de a doua zi - acționează după concepție;
- steriletul - acționează după concepție ;
-contraceptivele hormonale (pilulele anticoncepționale, injecțiile contraceptive, implanturile subdermice și alte contraceptive hormonale) acționează în mai multe moduri: uneori inhibă ovulația împiedicând concepția, dar alteori împiedică nidația (implantarea embrionului în mucoasa uterină), deci, în aceste cazuri sunt avortive. De multe ori ele nu inhibă ovulația, concepția are loc și, în aceste cazuri, acționează după concepție, modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), făcându-l neprimitor pentru embrion. Astfel, ele împiedică nidația în cazurile, destul de numeroase, în care concepția totuși a avut loc, iar embrionul va fi eliminat ulterior, în timpul menstruației, de obicei fără a fi observat, datorită dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepție, embrionul are aproximativ 1,5mm).
- Sterilizarea și toate metodele artificiale de contracepție au consecințe nocive asupra sănătății, multe dintre aceste consecințe nocive fiind grave.

DEZVĂLUIRI DESPRE AFACERILE ȘI INTERESELE ASCUNSE ALE AFACERIȘTILOR DIN INDUSTRIA FARMACEUTICĂ ÎN PRIVINȚA PRODUSELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE PRECUM ȘI ÎN PRIVINȚA ALTOR PRODUSE FARMACEUTICE :

Atât aspectul avortiv al metodelor artificiale de contracepție cât și cele mai grave consecințe nocive ale lor sunt trecute de cele mai multe ori sub tăcere. Există interese foarte mari de a se ascunde adevărul despre efectele avortive și despre gravele consecințe nocive ale metodelor artificiale de contracepție, deoarece, dacă s-ar afla aceste lucruri, atunci lumea nu le-ar mai cumpăra și producătorii lor ar pierde foarte mulți bani sau ar da faliment. Multinaționalele câștigă sume imense de bani pe plan mondial din producerea și comercializarea mijloacelor artificiale de contracepție.
La acest interes se adaugă și interesul celor care împart în mod nedrept produsele și resursele și manipulează opinia publică vehiculând falsa problemă a « suprapopulării » dorind în acest fel să ascundă faptul că adevărata cauză a sărăciei unei părți din populația lumii nu este lipsa de resurse, ci împărțirea nedreaptă a acestora de către ei. În acest sens, ei promovează o cultură a morții, opusă culturii vieții. Unii medici spun adevărul în privința contracepției, dar alții oferă pacientelor explicații sumare, fără a preciza însă că aceasta se realizează uneori prin distrugerea și eliminarea embrionului (copilului), adică prin avort în primele 14 zile după concepție. Doctorul Mina Minovici critica propaganda contraceptivă, numind-o „propagandă criminală”, „plagă socială și națională”.

Realitatea care se constată este următoarea : nu numai că nu există suprapopulare, dimpotrivă : există o îmbătrânire accentuată a populației, așa cum arată și specialiștii în documentarul Iarna demografică și cum se poate observa. Acesta este încă un argument în plus că cei care vehiculează teoria « suprapopulării » au de fapt intenția de a ascunde propriile lor nedreptăți, dând vina pe această teorie falsă a suprapopulării.

Pe lângă acțiunea avortivă a multora dintre metodele artificiale de contracepție, toate metodele artificiale de contracepție au și consecințe nocive asupra sănătății (efecte secundare), unele dintre ele chiar foarte grave, care vor fi prezentate mai jos.

ACCESÂND LINKUL URMĂTOR PUTEȚI VIZIONA PREZENTAREA (SUBTITRATĂ ÎN LIMBA ROMÂNĂ) UNUI DOCUMENTAR ȘOCANT, «BANI ÎNSÂNGERAȚI», CARE DEZVĂLUIE DEZINFORMAREA PRACTICATĂ PE SCARĂ LARGĂ DE COMPANIA DE PLANIFICARE FAMILIALĂ «PLANNED PARENTHOOD» DESPRE EFECTELE GRAVE ALE AVORTULUI ȘI METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE. ACEASTĂ COMPANIE ESTE CA O CARACATIȚĂ CU TENTACULE (FILIALE CU DIFERITE DENUMIRI) ÎN APROAPE TOATE ȚĂRILE (INCLUSIV ÎN ROMÂNIA)

www.youtube.com/watch?v=PH8SI7v5Rek

Cea care a fondat Planned Parenthood este Margaret Higgins Sanger (1879 – 1966), importantă activistă a avorturilor, eugenistă și rasistă.

Știre - România continuă declinul demografic (scăderea populației). Deliberat se dorește acest lucru, iar cei care nu știu le fac jocul.
www.wall-street.ro/articol/Economie/83512/Romania-continua-decli...

În privința pilulei anticoncepționale, Dr. Rudolf Ehmann, scrie:

1. Niciodată până acum nu s-a mai administrat un produs farmaceutic atât de puternic, cu atât de multe efecte necunoscute unor oameni sănătoși, fără ca să existe necesitate din punct de vedere patologic
2. Niciodată până acum nu s-a mai permis prezența în comerț a unui produs farmaceutic cu atât de multe și grave efecte secundare cunoscute ca „inhibitorii de ovulație.”
3. Niciodată până acum un produs farmaceutic nu a mai adus atâția bani industriei chimice. În SUA, pilula este desemnată drept „the biggest moneymaker of pharmaceutics” (“produsul care aduce cei mai mulți bani industriei farmaceutice”).
Joyeux a descris foarte sugestiv situația: „Dar dacă apar una sau două publicații științifice care arată pericolele acestea legate de pilulă, atunci în mod sigur luna următoare se dau publicității luări de poziție care susțin exact contrariul, pentru a neutraliza urmările prea periculoase pentru industria farmaceutică.

Acest citat se găsește în cartea Mijloacele anticoncepționale, care poate fi citită și pe internet accesând următoarele două linkuri de mai jos. Un bilanț critic din punctul de vedere al unui ginecolog. Cartea este scrisă de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetrică la spitalul cantonal Stans, Elveția, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper: În această carte puteți citi informații despre mijloacele anticoncepționale și efectele lor secundare fatale despre care nu se vorbește din interese comerciale.

Aceeași carte poate fi citită și pe site-ul următor:
anticonceptionale.net/

ACCESÂND LINKUL URMĂTOR PUTEȚI CITI O ȘTIRE DEPRE O TÂNĂRĂ DECEDATĂ DATORITĂ CONTRACEPTIVELOR. CITIȚI ȘI DAȚI MAI DEPARTE (INCLUSIV BLOGURILE ȘI SITE-URILE RECOMANDATE MAI SUS), SĂ SE AFLE ADEVĂRUL DESPRE NOCIVITATEA GRAVĂ A MIJLOACELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE, ADEVĂR ASCUNS DE FABRICANȚII LOR CARE AU INTERESE FINANCIARE:
www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/140089/Contraceptivele-po...

IATĂ ȘI MĂRTURISIRILE UNOR FETE CARE AU FOLOSIT ANTICONCEPȚIONALE DAR S-AU TREZIT ȘI ȘI-AU DAT SEAMA DE NEPĂSAREA MULTOR MEDICI (OBSERVAȚIE PERSONALĂ: FĂRĂ A GENERALIZA, ESTE VORBA DE ACEI MEDICI CARE NU AU O CONȘTIINȚĂ CREȘTINĂ ȘI NU PUN PE PRIMUL PLAN PERSOANA UMANĂ ȘI IUBIREA FAȚĂ DE OM). MĂRTURISIRILE FETELOR SUNT PRELUATE DE DE SITE-UL URMĂTOR:
www.healthy.ro/comunitate/forum/view_topic/2560/Pauza-la-anticon...

De la: Gaby211081, la data 2009-02-09 15:31:29 Fetelor, pana la urma am gasit raspuns la intrebarea care ma framanta. Din pacate cateva din analizele hormonale pe care le-am facut nu mi-au iesit bine...Au niste valori mult prea mari iar doctora mi-a interzis sa mai iau contraceptive...Mi-a zis ca sunt niste valori de premenopauza! Asa ca s-a terminat cu pilulele! Peste vreo 3 luni va trebui sa repet analizele. Totul este de la pastile si sper ca valorile sa se stabilizeze lunile astea!!! Sper ca nu m-am trezit prea tarziu pentru ca nu am copii!!! Sfatul meu este ca toate fetele care iau pilule de mult timp, chiar daca au facut pauza sa faca aceste analize hormonale! Daca avem impresia ca doctorilor le pasa de sanatatea noastra, ei bine in 90% din cazuri nu-i asa!!!! Eu aveam un presentiment ca ceva nu e in regula si din cauza asta am insistat sa le fac! Si cand te gandesti ca am fost la atatea doctorite care mi-au zis ca pot lua linistita contraceptive fara sa-mi ceara nici un fel de analize! Inclusiv doctora endocrinoloaga dupa ce a vazut analizele mi-a zis ca pot sa iau in continuare Yasmine!!! Cata incompetenta!!!!

Postat pe: 8 Ianuarie 2009, ora 14:02

eu iau anticonceptionale NOVYNETTE de 4 ani si jumatate. In iulie 2008 am avur o sangerare intermenstruala cam de pe la a 18 pastila, luna viitoare sangerarea a inceput de la a 10 pastila. am fost la doctora care mi-a recomandat prima data NOVYNETTE si mi le-a schimbat in YASMIN. prima luna a fost ok, fara sangerari, dar din a doua luna am inceput sa am tensiune in sani, cum nu am avut niciodata. am mers la un alt medic, cunoscut ca foarte bun din constanta, care mi-a recomandat MERCILON, a fiind copia fidela a NOVYNETTE, dar cu procent de hormoni mai mic. insa de la prima folie de MERCILON a revenit sangerarea....nu mai stiu ce sa fac....ma simt ca un cobai...

De la Iskander, Postat pe: 8 August 2009, ora 03:24 ... fetelor ... NU VA AMAGITI ... nu va autosugestionati cu chestii - nu am probleme, ten frumos, sinii mari, analize bune ... majoritatea sinteti inca tinere, fara copii, organismul duce dar nu se lasa pacalit ... tragediile incep dupa 40 si ceva... de unele nici nu o sa va dati seama de unde se vor trage ... organismul uman e o uzina chimica extraordinar de complexa ... mai bine faceti copii decit sa il dereglati ... din punct de vedere economic sinteti niste cliente foarte ... medical sint foarte putini doctori carora le pasa ... lor li s-a spus ceva si ei asta fac ... ceea ce li se spune provine chiar de la companiile farmaceutice ale caror cliente fidele ati devenit ... NU VA AMAGITI ... riscati sanatatea voastra si a copiilor vostri ... pentru ce ?

(Observație: Această persoană scrie în postare că tragediile încep după 40 de ani. De fapt, realitatea în această privință e și mai dură, deoarece, pentru multe fete, tragediile datorită folosirii metodelor artificiale de contracepție încep chiar mult mai devreme.)

SITE FOARTE INTERESANT CU ARTICOLE DE SPECIALITATE DESPRE EFECTELE NOCIVE GRAVE ȘI DESEORI AVORTIVE ALE METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE – Dați click pe linkul următor:
www.provita.ro/contraceptia

CLINICILE ȘI CABINETELE DE PLANIFICARE FAMILIALĂ DEMASCATE! – INVESTIGAREA CU CAMERA ASCUNSĂ A MINCIUNILOR ȘI MANIPULĂRII DIN PARTEA CELOR CARE SE OCUPĂ CU PLANIFICAREA FAMILIALĂ ASCUNZÂND (DIN INTERES) ADEVĂRUL DESPRE EFECTELE AVORTIVE ȘI NOCIVE ALE METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE! - DAȚI CLICK PE LINKUL URMĂTOR
www.adevaruldespreavort.ro/video-filme-documentare/13-filme-desp...

- Site-ul foarte interesant Avortul și contracepția:
avortulsicontraceptia.ro/

-Informații importante despre efectul avortiv al pilulei contraceptive și despre consecințele grave asupra sănătății găsiți accesând și linkul următor : www.avort.ro/pilula.php
Textul de pe acest site a fost scris pe baza unui studiu făcut de Dr. Chris Kahlenborn care este medic terapeut la o clinică privată din Altoona, SUA. El este autorul studiului Breast Cancer, Its Link to Abortion and Birth Control Pill (Cancerul mamar, legătura sa cu avortul și pilula de control al nașterii). Informațiile au fost oferite prin bunăvoința doamnei dr. Nicole Syed, de la Centrul Fertility Care, Londra, 21a Soho Square W1D 4NR; Tel: 020 7437 0892; e-mail: info@naprofertility.co.uk

- Un site despre nocivitatea metodelor artificiale de contracepție : www.anticonceptionale.info/

-Despre efectele avortive și dăunătoare pentru organism ale contraceptivelor artificiale – Dr. Chris Kahlenborn și Dr. Ann Moell:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/230-ce-treb...

-Contraceptivele hormonale (și în general contraceptivele artificiale) chiar sunt periculoase. Studiu cu trimiteri la articole si link-uri către reviste și cărți de specialitate despre nocivitatea contraceptivelor
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/215-contrac...

-Studiu medical (autor: dr. Chris Kahlenborn) despre faptul că pilula și steriletul sunt avortive și despre nocivitatea lor și a metodelor artificiale de contracepție în general:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-fun...

-Pilulele anticoncepționale sunt avortive - Autor: John Wilks, medic farmacist, M.P.S., M.A.C.P.P., octombrie 1998
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/229-cum-fun...

-Fața nevăzută a contraceptivelor:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/213-fata-ne...

-Pilula și cancerul mamar (cancerul de sân) – interviu cu Dr. Chris Kahlenborn www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/216-pilula-...

-Riscul cancerului mamar indus de pilul㠖 autor Dr. Chris Kahlenborn www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/217-riscul-...

-Despre pericolele contraceptivelor injectabile:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/214-contrac...

- De asemenea, puteți citi sau audia conferința despre avort, efectele nocive ale metodelor artificiale de “contracepție” și despre bolile cu tranmitere sexuală ținută de doamna doctor Cristina Todea – Gross, accesând linkul următor : www.ortodoxmedia.com/inregistrare/209/Conferinta-despre-avort

Pe lângă aceste motive, mai este încă un motiv pentru a nu recurge la sterilizare sau la metodele artificiale de contracepție : atât sterilizarea cât și toate metodele artificiale de contracepție (nu numai cele avortive, ci și cele care împiedică efectiv concepția) sunt întotdeauna păcate, chiar și atunci când soții ar avea motive care ar putea părea serioase.

Iată doar câteva ARTICOLE CARE DEMASCĂ INTERESELE ȘI AFACERILE DIN INDUSTRIA FARMACEUTICĂ și în privința altor produse farmaceutice, cum ar fi, de exemplu, vaccinul împotriva gripei noi (anti AH1N1), vaccinul împotriva cancerului de col uterin (anti HPV). În spatele acestui vaccin, anti HPV, se ascund aceiași afaceriști, cu aceleași interese financiare ca și în spatele metodelor artificiale de contracepție, ca și în spatele vaccinului împotriva gripei noi (anti AH1N1), etc.

Un articol din Jurnalul Național intitulat Industria farmaceutică nu este sfântă:
sanatate.jurnalul.ro/stire-opinii/industria-farmaceutica-nu-este...

Un alt articol, în Ziua de Constanța: Microbiologul roman VANIA ATUDOREI spune din interior adevarul despre MAFIA INDUSTRIEI FARMACEUTICE
www.ziuaconstanta.ro/rubrici/totul-despre-gripa-porcina/microbio...

Un alt articol, pe site-ul ziare.com, intitulat Un microbiolog faimos, despre gripa porcina: Exagerari pentru profitul companiilor (Articol și Video)
www.ziare.com/gripa-porcina/un-microbiolog-faimos-despre-gripa-p...

Și un alt articol, intitulat ”Complexul” industrial farmaceutic – un joc murdar
Prima parte – Les jeux sont faits, rien ne va plus!
quibono.wordpress.com/2010/03/05/43/

Aceleași afaceri ale companiilor farmaceutice sunt și în cazul vaccinului anti HPV. În ceea ce privește VACCINUL ANTI HPV : DUCE LA PARALIZIE, STERILITATE SI ALTE EFECTE DEOSEBIT DE GRAVE, CHIAR LA DECES ! INFORMATI-VA SI INFORMATI SI PE ALTII ! IN SPATELE ACESTUI VACCIN SE ASCUND FOARTE MARI INTERESE FINANCIARE ALE FIRMELOR PRODUCATOARE, LA FEL CA ȘI ÎN SPATELE METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE ȘI LA FEL CA ȘI ÎN SPATELE VACCINULUI ANTI AH1N1 !

Iata cateva articole si videoclipuri pe internet, in care se arata de ce nu trebuie acceptat vaccinul anti HPV. O parte dintre urmatoarele materiale sunt medicale :

ARTICOL AL MEDICULUI LUCA DEZMIR IN CARE EXPLICA FOARTE CLAR DE CE NU TREBUIE ACCEPTAT VACCINUL “ANTI HPV”
www.empower.ro/sanatate/romania-tara-de-vis-vaccinarea-anti-hpv-...

VIDEOCLIP – DOCTORUL PAVEL CHIRILA – DESPRE GARDASIL
www.youtube.com/watch?v=LxMHWYIGrWs

ALTE ARTICOLE IMPORTANTE SI VIDEOCLIPURI DESPRE EFECTELE NOCIVE GRAVE SI MORTALE ALE VACCINULUI ANTI HPV

Nu vaccinurilor! (Observație: nu e vorba de contestarea tuturor vaccinurilor, ci numai a celor dăunătoare, cum sunt vaccinul anti HPV sau vaccinul anti AH1N1)
nuvaccinurilor.blogspot.com/

Pro Vita Bucuresti va atentioneaza cu privire la vaccinul anti – HPV, “Gardasil”
ro.altermedia.info/familiesocietate/pro-vita-bucuresti-va-atenti...

Vaccinul Gardasil – Silgard : pericol de moarte!
www.bogdanstanciu.eu/2008/09/04/vaccinul-gardasil-silgrad-ucide/

Adevarul despre Gardasil – Am fost influentati, nu informati!
ro.altermedia.info/mediusanatate/adevrul-despre-gardasil-am-fost...

Pliant referitor la pericolul vaccinului anti HPV
provitabucuresti.ro/docs/materiale/pliant.gardasil.pdf

Cobaii Americii:
www.ziua.net/display.php?data=2008-09-01&id=242104

Gardasil – vaccinul care ucide
ziare.zaraf.ro/articol65310/Gardasil-vaccinul-care-ucide.htm

Conspiratia virusului. Vaccinul Gardasil este o farsa
www.almeea.com/conspiratia-virusului-hpv-vaccinul-gardasil-este-...

Un interviu cu un Brenda Fulmer, unul din avocatii care s-au luptat in instanta cu compania Merck.
www.youtube.com/watch?v=lFG_jvX-ibY

Vaccin Gardasil, periculos (foarte interesant, recomand vizionarea in intregime)
www.youtube.com/watch?v=t5D6PJxtVOM

Vaccines in Sci-Fi Horror (in limba engleza)
www.youtube.com/watch?v=ukQL_CW5nx0

2. DESPRE METODELE NATURALE DE PLANIFICARE FAMILIALĂ (BAZATE PE MODALITĂȚI DE IDENTIFICARE A PERIOADELOR FERTILĂ ȘI NEFERTILĂ ȘI PE ABSTINENȚA ÎN PERIOADA FERTILĂ A CICLULUI) - ALTERNATIVE SĂNĂTOASE ȘI MORALE (ÎN ANUMITE CONDIȚII) LA METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

Când soții au un motiv serios (întemeiat) pentru a evita sau a amâna concepția unor noi copii, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe modalități de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă și pe abstinența în perioada fertilă a ciclului (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale; metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto – termică). Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății, nu costă nimic și numai acestea nu sunt păcate dacă se recurge la ele după căsătorie și din motive serioase. Dacă soții recurg la metodele naturale fară a avea un motiv serios, atunci devin și ele păcate.

- Cărți pe această temă:

Accesând linkul următor găsiți cărți foarte interesante. Două dintre ele sunt cărți despre metodele naturale de planificare familială (bazate pe modalități de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă și pe abstinența periodică): Autocontrolul fertilității pe cale naturală și Planificarea familială după morala catolică:
www.profamilia.ro/soti.asp

Un articol foarte interesant despre metodele naturale:
www.darulvietii.cnet.ro/index.php?option=com_content&task=view&i...

Un articol interesant, intitulat « Reglarea naturală a concepției neînțeleasă»
www.darulvietii.cnet.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=275

Cine dorește detalii despre procedeele de calcul ale metodelor naturale de planificare familială, cine mai dorește materiale informative sau cine are întrebări despre cele scrise în acest material poate să scrie la următoarea adresă de e-mail: vieru_cezar_iasi@yahoo.com sau pe messenger, la id vieru_cezar_iasi

Dar metodele artificiale de contracepție (atât cele care acționează după concepție, cât și cele care sunt o piedică pentru concepție) sunt păcate în orice condiții (chiar și când soții ar avea motive care pot părea serioase sau juste), după cum vom vedea când vom arăta imoralitatea acestor metode.
Există o singură excepție: este permisă din punct de vedere moral (deci nu constituie păcat) folosirea metodelor terapeutice cu adevărat necesare pentru a vindeca bolile organismului, chiar dacă se prevede că din aceasta va rezulta o piedică pentru concepție, cu condiția ca această piedică să nu fie direct voită.
Cine n-a știut până acum toate aceste aspecte și a folosit metode artificiale de contracepție, să nu mai folosească astfel de metode măcar de acum înainte. Prin informațiile detaliate din acest material venim în întâmpinarea datoriei morale pe care o are fiecare de a se informa cât mai bine. Dacă nu s-ar informa, ar fi în ignoranță vinovată.
Legea care interzice metodele artificiale de contracepție nu e o simplă lege a dreptului uman, ci este o lege a lui Dumnezeu, care a fost dată o dată pentru totdeauna și nu poate fi schimbată niciodată. Biserica nu este autoarea legilor morale, ci depozitara și propovăduitoarea lor. Toate Bisericile creștine exprimă într-un glas voința lui Dumnezeu care interzice sterilizarea și toate metode artificiale de contracepție. Nu trebuie să luăm exemplul oamenilor păcătoși și corupți, oricât de mulți ar fi aceștia, ci exemplul creștinilor adevărați care respectă voința lui Dumnezeu.

Metodele naturale de planificare familială reprezintă alternative la metodele artificiale de contracepție. Mulți medici ginecologi critică metodele artificiale de contracepție și recomandă metodele naturale de planificare familială. Metodele naturale de planificare familială sunt cele care respectă ordinea firească atât în pregătirea și în desfășurarea actului sexual, cât și în finalizarea lui. Aceste metode naturale diferă între ele în funcție de procedeele de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă ale ciclului. Ele sunt următoarele patru:
a. metoda calendarului (se mai numește și metoda Ogino-Knaus, după numele inventatorilor),
b. metoda temperaturii bazale,
c. metoda Billings (ritmul mucusului cervical),
d. metoda simpto-termică.

Metodele naturale de planificare familială:
- Nu au niciun efect nociv pentru sănătate.
- Presupun abstinența (abținerea) de la actul sexual în zilele de fertilitate sigură sau probabilă ale ciclului (abstinența periodică).
- Dacă sunt calculate și folosite corect, metodele naturale de planificare familială au un grad ridicat de siguranță, în condițiile în care femeia își cunoaște bine funcționarea ciclului menstrual (siguranță de 100% nu oferă nici metodele naturale de planificare familială, nici metodele artificiale de contracepție). De obicei, un calcul mai exact al funcționării ciclului menstrual se face într-o perioadă de 6-12 luni. Există formule de calcul al metodelor naturale de planificare familială chiar și pentru femeile care au ciclu neregulat. Dacă ciclul este foarte variabil nu se poate aplica metoda calendarului, însă, în acest caz, se pot aplica următoarele trei metode naturale (a temperaturii, metoda Billings și metoda simpto-termică).
Există mărturii ale unor soți care folosesc numai metode naturale de planificare familială și declară că sunt foarte mulțumiți de ele.
- Din punct de vedere moral, metodele naturale de planificare familială sunt conforme cu criteriile moralei catolice și cu criteriile obiective ale moralității, dacă sunt utilizate după căsătoria creștină și dacă evitarea concepției prin recurgerea la ele nu provine din egoism, ci există motive juste ca soții să evite concepția unor noi copii sau să distanțeze concepțiile copiilor. În aceleași condiții, metodele naturale de planificare familială sunt acceptate și de unele dintre Bisericile Ortodoxe. (Bisericile Ortodoxe din anumite țări nu acceptă nici metodele naturale de planificare familială, acceptând doar abstinența totală ca singură soluție pentru cei care nu mai pot crește noi copii). După cum vom explica spre sfârșitul articolului, Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe care acceptă metodele naturale de planificare familială sunt consecvente cu ele însele și atunci când consideră permisă folosirea metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste, precum și atunci când arată că e nepermisă folosirea metodelor artificiale de contracepție, chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase sau juste.
- Metodele naturale nu numai că nu pun în pericol relația dintre soți, dimpotrivă, încurajează iubirea și respectul dintre ei.
- Favorizează dăruirea totală a soților.
- Nu costă nimic.
- E clar că NU este permis să se facă avort dacă totuși s-ar concepe copilul în cazurile de excepție ale metodelor naturale, în cazurile erorilor de calcul sau în oricare alt caz.
- Dacă o nouă sarcină ar expune direct la un pericol real și foarte grav viața mamei, abstinența periodică nu poate fi recomandată și nici urmată. În asemenea cazuri se impune consultarea unor medici de încredere și cu principii creștine.
Metodele naturale bazate pe abstinența periodică presupun un oarecare sacrificiu, mai ales pentru soții tineri, dar pe lumea aceasta orice lucru bun se face cu sacrificiu, pe când răul se face mai ușor, dar este foarte dăunător. Însă cine trăiește cu înțelepciune alege lucrurile bune și sănătoase (metodele naturale), chiar dacă acestea presupun un sacrificiu, iar nu lucrurile care la suprafață par ușoare, dar în realitate sunt pline de răutate și consecințe nocive grave (metodele artificiale de contracepție).

3. CONSECINȚE NOCIVE GRAVE ASUPRA SĂNĂTĂȚII PROVOCATE DE METODELE ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

Metodele artificiale de contracepție se împart în :

A. Metode ireversibile (sterilizare definitivă)
a)Sterilizarea masculină (vasectomie) constă în ligatura chirurgicală a canalelor deferente.
b)Sterilizarea feminină constă în ligatura sau rezecția trompei (tubei) uterine.
Aceste metode sunt intervenții definitive și infirmități. Atât pentru femeie, cât și pentru bărbat pot provoca: hemoragii după operație, infecții, hematomul inciziei, dureri, traumatizarea vaselor sanguine sau a tractului intestinal, tumefacții, complicații legate de anestezia locală sau generală, etc.; iar numai pentru bărbat: inflamația testiculelor și senzații dureroase, granulomi formați de spermă lângă testicule, etc.
Mai multe despre consecințele nocive ale sterilizării asupra sănătății puteți citi accesând, pe linkul următor, cartea pe care am recomandat-o și mai sus, scrisă de medicul ginecolog Rudolf Ehmann, în colaborare cu Otto Döpper

Persoanele care se sterilizează păcătuiesc prin aceasta. Chiar dacă au deja un anumit număr de copii, trebuie să se gândească la faptul că poate Dumnezeu vrea să aducă la existență și alte ființe umane prin intermediul lor, precum și la faptul că nu au dreptul moral să recurgă la sterilizare. Apoi, trebuie să se gândească și la faptul că unele împrejurări ale vieții lor se pot schimba, adică le poate deceda soțul / soția și, recăsătorindu-se, poate că vor dori să aibă măcar un copil și cu noul soț / noua soție.
Unele persoane sunt sterile fără intenția lor, dar nu fără cauză. Cauzele sterilității pot fi multiple : avorturi, metode artificiale de contracepție, etc. Și pesticidele de pe legume cauzează sterilitate. Persoanele sterile trebuie să se roage cu stăruință și să urmeze tratamentele prescrise de medic pentru înlăturarea sterilității. Dar, dacă până la urmă tot nu obțin vreun rezultat, se poate ca aceasta să fie voia lui Dumnezeu pentru ei. Dacă vor, pot să adopte un copil sau mai mulți.

B. Metode reversibile

a) Pilula „de a doua zi” (sau așa-numita „contracepție de urgență”) este o metodă cu efect avortiv, deoarece acționează după concepție, împiedicând nidația (ucide embrionul sau modifică învelișul intern al uterului, care devine neprimitor pentru embrion). Prezintă consecințe nocive grave, putând provoca: sarcini extrauterine, amețeli, grețuri puternice, vărsături, dureri, senzații neplăcute în sâni, hemoragii uterine, dereglări ale ciclului menstrual, etc. De exemplu, Sir Libunam Daonaldson, consilierul – șef pe probleme medicale al guvernului Marii Britanii, a avertizat medicii britanici că un anumit tip de pilule „de a doua zi”, Levonelle și Levonelle-2, determină o rată crescută a sarcinilor extrauterine.

b) Contracepția prin dispozitiv intrauterin (prescurtat D.I.U., se mai numește sterilet sau spirală). Este un dispozitiv din material plastic, cu fir de argint sau de cupru, care se inseră în cavitatea uterină. Steriletul împiedică nidația (împiedică implantarea embrionului în uter), deci are efect avortiv. Ca urmare a folosirii steriletului pot apărea: sarcini extrauterine, crampe dureroase, contracții uterine în încercarea de a respinge acest corp străin introdus în uter, infecții, expulzie spontană, sarcini pe sterilet, obstrucție tubară și prin aceasta sterilitate, perforație uterină latentă provocând hemoragie internă și peritonită, cancer cervical, cancer la endometru, menstruații mai abundente, prelungite și dureroase, febră sau frisoane, dureri sau sângerări în timpul actului sexual, sângerări intermenstruale (toate aceste sângerări putând duce la anemie), scurgeri vaginale abundente sau cu miros neplăcut, dereglarea ciclurilor menstruale. Riscul sarcinii extrauterine la femeile care poartă sterilet este de zece ori mai mare decât la femeile care nu-l poartă. Datorită efectelor deosebit de dăunătoare, companiile care fabrică sterilete în S.U.A. au fost date în judecată de numeroase femei care s-au îmbolnăvit. Drept urmare, din anul 1986, aceste companii au încetat să le mai vândă pe piața americană. Ceea ce nu înseamnă că respectivele fabrici nu mai produc sterilete, însă, din anul 1986, ele sunt fabricate numai pentru export. Există informații că femeile din România au început să evite steriletele.

www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/228-cum-fun...-

Și în cartea pe care am amintit-o se vorbește inclusiv despre consecințele grave ale folosirii steriletului. În întreaga carte este vorba despre mijloacele anticoncepționale și efectele lor secundare fatale despre care, în general, nu se vorbește din cauza intereselor financiare imense ale fabricanților acestora. Cartea este un bilanț critic din punctul de vedere al unui ginecolog fiind scrisă de Dr. med. Rudolf Ehmann (medic primar ginecologie/obstetrică la spitalul cantonal Stans, Elveția, CH - 6370) în colaborare cu Otto Döpper:

Iată un fragment din această carte, referitor la sterilet : Spirala sau IUD (Intra-Uterin-Device) există deja de la începutul secolului 20. Pe vremea aceea se fabrica din ceramică. Din cauza unor experiențe neplăcute s-a renunțat, dar în perioada contemporană, noile materiale sintetice ar putea-o readuce masiv în uz. Spirala este în primul rând un mijloc abortiv timpuriu. Prin producerea intenționată a unei congestii de iritație în țesutul conjunctiv uterin, implantarea embrionului este împiedicată și acesta moare. Rolul spermicid al cuprului înglobat în materialul spiralei moderne nu schimbă hotărâtor acest mecanism de funcționare. Tot atât de puțin convingătoare este și descrierea mai recentă a spiralei care pretinde că IUD pur și simplu ar împiedica realizarea fecundării. Efecte secundare Cele mai importante sunt, aici, infecțiile, mai ales în zona trompelor uterine, ceea ce conduce adesea la închiderea lor și deci la sterilitate. Datorită acestor infecții apare un mare pericol de sarcină extrauterină (de 10 ori mai frecventă decât la femeile fără spirală) și sarcină ovariană (de 4 ori mai frecventă). Prin urmare, implantarea unui IUD la o nulipară este, din punctul de vedere al ginecologiei academice, un procedeu greșit profesional. Un alt efect sunt perforații ale uterului, însoțite de pericolul rănirii peretelui intestinului, de exemplu. Sângerările și durerile sunt alte posibile efecte secundare. În SUA, din cauza acestor factori de risc, se află în curs circa 2500 procese de responsabilitate personală, implicând pretenții la daune de ordinul a miliarde de dolari. Din această cauză, din anul 1987, IUD a fost retras de pe piață în SUA. Industria farmaceutică a avut această inițiativă chiar înainte de a se fi pronunțat interdicția FDA (Food and Drug Administration). Această abilă mișcare de șah a avut drept scop asigurarea posibilității de a produce în continuare spirale pentru export în alte țări. Verdictul FDA ar fi provocat mari dificultăți pentru continuarea exportării produsului. Și în acest caz putem constata un spectru larg de efecte colaterale, pe de o parte, iar pe de alta, efectul de avort în primele 14 zile după concepție, cu aspecte etice care nu pot fi trecute cu vederea.

c)Contracepția hormonală

- Pilulele „anticoncepționale” (denumite și COC sau pilule orale combinate) asociază două substanțe hormonale: estrogenul și progesteronul (iar pilula monohormonală sau POP e făcută numai pe baza unei singure substanțe hormonale, progesteronul), existând foarte multe variante și nume comerciale, producția acestora devenind o afacere rentabilă, de unde și publicitatea deșănțată făcut㠄pilulei”. Afacerile rentabile și publicitatea există și în cazul altor metode artificiale de contracepție.
Pilulele anticoncepționale (atât cele combinate, COC, cât și cele monohormonale, POP) împiedică uneori concepția, dar alteori acționează și după concepție împiedicând nidația, deci uneori au și efect avortiv, așa cum am explicat mai sus. În ceea ce privește efectul avortiv al pilulelor, iată câteva citate ale unor specialiști actuali care au studiat problema și au ajuns la această concluzie :
Mutschler : „Contraceptivele orale împiedică implantarea ovulului fecundat, atunci când ovulația a avut loc”.
Finjentscher (Münster) arată că în 7% din cazurile în care are loc fecundația ovulului la persoanele care iau pilule, contracepția (mai exact avortul timpuriu) e datorată împiedicării nidației.
Beller (Münster) vorbește despre efectul avortiv al pilulei (avort în primele 14 zile după concepție).
Taubert și Kuhl vorbesc în cartea lor „Kontrazeption mit Hormonen” („Contracepția cu hormoni”) apărută în 1980, despre „efectul de împiedicare a nidației la aproape toate tipurile de pilule”.
În 1985 la Congresul „National Abortion Federation” din Boston s-a făcut această declarație: „Nu vă înșelați. Pilula și steriletul sunt avortive.” (și nu numai pilula și steriletul sunt avortive, ci și alte mijloace artificiale numite “de contracepție” după cum veți vedea mai jos).

Consecințele folosirii contraceptivelor hormonale sunt extrem de variate și frecvente (la unele femei, aceste consecințe pot apărea mai repede, iar la altele pot apărea în timp). Prin pilulele „anticoncepționale” se introduce în organism un surplus de hormoni sintetici, chimici, modificați în laborator, care, în timp, se depozitează în organism. Mulți medici ginecologi dau o listă foarte lungă a efectelor folosirii pilulelor contraceptive. Variază de la efecte ușoare: obezitate, creșterea poftei de mâncare, tensiuni și dureri mamare, dereglarea regularității ciclului menstrual, senzații de greață, vomă, oboseală, iritabilitate, depresii acute, dureri de cap acute, sângerări intermenstruale, amenoree , frigiditate, până la efecte grave: căderea sau rărirea părului de pe cap, în schimb pilozitate accentuată pe corp (apariția din abundență a părului pe corpul femeii), hiperlipemie, embolie pulmonară, scăderea toleranței la glucoză cu riscul apariției diabetului zaharat, icter de tip colestatic, apariția de fibrom, distrofii mamare și în special diferite forme de cancer hormonodependent : cancer mamar, cancer uterin și al colului uterin. Cancerul de col uterin este determinat de hormonii pilulei contraceptive, consideră doctor Amy Berrington de la Cancer Research, Oxford, fiind în acord cu autorii unui studiu sintetizat de Agenția Reuters. Cercetările au fost făcute pe mai multe cazuri de femei bolnave. În ce privește cercetările prezentate la a treia conferință europeană a cancerului de sân, acestea au arătat că pericolul acestei maladii este cu 26% mai mare la utilizatoarele de pilule, în comparație cu cele care nu le utilizează. În același timp, la femeile care iau pilule de mai mult timp, pericolul de a dezvolta această boală este de până la 56%.
Mai pot apărea accidente cardio-vasculare (mai ales la fumătoare și la femeile care au trecut de 35 de ani) : infarct, hipertensiune arterială, accidente vasculare cerebrale, hipercoagubilitate cu accidente tromboflebitice (tromboze venoase profunde, tromboză cerebrală), ateroscleroză , ischemie coronariană . Un studiu făcut între anii 1977-1981 în Anglia pe 200.000 de femei arată că, la femeile care folosesc pilule, procentajul deceselor cauzate de afecțiuni cardiace și vaso-cerebrale e cu 40% mai ridicat decât la femeile care nu folosesc. Pericolul hemoragiei cerebrale este de 6,5 ori mai mare, iar la femeile care mai și fumează, acest pericol este de 22 de ori mai mare decât la femeile care nu folosesc pilule.
Pericolul de infecții pelviene e de 7 ori mai mare la femeile care folosesc pilule decât la celelalte.
Există apoi riscul sterilității. În S.U.A. sunt circa un milion de femei devenite sterile din cauza pilulei și numărul lor crește cu circa 100.000 pe an.
Se mai poate aminti blocajul permanent al funcției hipotalamice , încetarea creșterii la persoanele care sunt încă în creștere și iau pilule anticoncepționale.
La nivelul colului uterin, al ovarului sau al vaginului, s-au întâlnit modificări morfopatologice.
Există și alte consecințe : accidente respiratorii, sarcini extrauterine (deoarece contraceptivele hormonale modifică mișcările peristaltice ale trompelor uterine, prin secrețiile steroidiene ovariene), nașteri premature, edeme sau dureri la picioare, crize de respirație, dureri în abdomen, piept sau braț, tulburarea vederii, îngălbenirea ochilor sau a pielii, iar unii specialiști consideră că răspândirea bolii SIDA nu e străină de folosirea pilulei, întrucât pilula ar slăbi sistemul imunitar.
Contraceptivele orale au și un rol în trecerea în stare de parazit a Candidei saprofite, ducând la candidoză. De asemenea, pilulele favorizează și alte boli cu transmitere sexuală, tricomoniaza și chlamidia , deoarece modifică pH-ul vaginal, stimulând bacteriile și microbii.

- Contraceptivele injectabile, la fel ca și pilulele, împiedică uneori concepția, iar alteori acționează după concepție, impiedicând nidația, deci uneori au efect contraceptiv, alteori au efect avortiv. În ultimii ani au fost date publicității mai multe studii cu privire la rolul contraceptivelor injectabile în producerea cancerului de sân. Contraceptivele injectabile prezintă aceleași consecințe negative asupra sănătății ca și pilulele anticoncepționale. În plus, pot avea ca efect erupții cutanate , acnee , pigmentarea pielii, iar studii recente arată și o altă consecință a folosirii acestei metode: scăderea densității osoase care poate duce mai târziu la apariția osteoporozei . Această metodă poate avea și următoarele consecințe: sângerări vaginale care durează mult și sunt abundente, puternice dureri de cap, depresii majore, urinări frecvente, îngălbenirea pielii sau a ochilor, menstruații prelungite sau, dimpotrivă, amenoree (lipsa menstruației).

- Implanturile subdermice presupun intervenția chirurgicală. Au tot acțiune hormonală. Uneori au efect contraceptiv, alteori acționează după concepție, deci au și efect avortiv. Consecințele negative asupra sănătății sunt aceleași ca și în cazul pilulelor și al injecțiilor hormonale. În plus, implanturile mai pot avea următoarele consecințe negative asupra sănătății: chisturi ovariene, creșterea dimensiunii ovarelor, dificultăți de vedere, căderea părului de pe cap, scurgeri vaginale.
- Există și alte tipuri de contracepție hormonală mai puțin răspândite, dar au aceeași acțiune (uneori contraceptivă, alteori avortivă) ca și cele descrise mai sus, precum și aceleași consecințe negative asupra sănătății.

d) Substanțele spermicide locale sub formă de creme, spumante, geluri, folii, burete cu spermicid, ovule, tablete, care se introduc în vagin înainte de contactul sexual, au eficacitate slabă. Drept consecințe, pot apărea fenomene inflamatorii și alergice locale atât pentru femeie, cât și pentru bărbat. În cazul în care totuși a avut loc fecundația, chiar și spermicidele pot avea efect avortiv, pentru că ucid embrionul sau împiedică nidația lui. În plus, substanțele spermicide pot duce la conceperea unui copil cu malformații. Spermicidele acționează prin intermediul unei substanțe chimice toxică numită Nonoxinol 9 (care poate fi introdusă în lubrifiant) care este teratogen pentru copil provocând malformații și este chiar avortiv (în urma fecundării zigotul prezintă malformații din cauza spermicidelor, substanțelor toxice, care duc de regulă la avorturi în primele zile după concepție și pierderi ulterioare de sarcină).

e) Actul sexual întrerupt („coitus interruptus” sau „ejacularea afară”) este una dintre cele mai nesigure metode contraceptive, deoarece există spermatozoizi și în picăturile de lichid prespermatic (eliminarea unui lichid în timpul actului sexual, înainte de ejaculare), nu numai în sperma eliminată la sfârșit, iar o singură picătură de lichid prespermatic este suficientă pentru ca o femeie să rămână însărcinată (bineînțeles, dacă se află în perioada fertilă a ciclului menstrual). De asemenea, câțiva spermatozoizi se pot desprinde în timpul actului sexual și pot pătrunde în vagin, iar unul dintre ei poate ajunge la ovul. Această metodă determină o stare de anxietate și tensiune psihică și, pe termen lung, poate provoca impotența la bărbat și frigiditatea la femeie. Mai este denumită și onanism, de la păcatul lui Onan, criticat în Biblie, după cum vom vedea mai pe larg puțin mai jos, când vom arăta imoralitatea metodelor artificiale de contracepție.

f) Prezervativul masculin (condom) este rău tolerat și nu asigură protecție totală nici împotriva infecției cu virusul imunodeficienței umane (HIV), nici împotriva altor boli cu transmitere sexuală. Pe lângă faptul că se pot rupe, pot aluneca sau pot avea defecte de fabricație, în latexul prezervativelor pot apărea anumite fisuri foarte mici, invizibile cu ochiul liber, dar prin care virusul HIV poate trece cu mare ușurință, pentru că este mult mai mic. Mărimea fisurilor care apar în mod natural în latexul prezervativului este de până la 5 microni, iar virusul mediu HIV are aproximativ 0,1 microni. În termeni de mărime, asta înseamnă că virusul HIV poate trece printr-o fisură din latexul prezervativului tot atât de ușor precum trece o pisică printr-o ușă deschisă de garaj. După unii cercetători, riscul infectării cu HIV în cazul folosirii prezervativului este în jur de 15%, iar după alți cercetători acest risc este chiar în jur de 35%. Dar chiar luând în calcul riscul cel mai mic (în jur de 15%), cine folosește prezervativul și are relații sexuale cu mai mulți parteneri, nu poate avea vreo garanție că mai devreme sau mai târziu nu se va infecta, după cum nu are nicio garanție cel care zboară cu un avion dintr-o sută, deși 15 dintre ele se vor prăbuși. Acest virus poate avea o perioadă de incubație de la câteva luni până la câțiva ani, uneori chiar opt sau zece ani, astfel încât o persoană care este infectată cu HIV poate părea perfect sănătoasă mai mulți ani, dar în realitate este seropozitivă și poate transmite altora virusul HIV. Cea mai sigură apărare față de virusul HIV nu este folosirea prezervativului, ci este abstinența înainte de căsătorie și fidelitatea între soț și soție după aceea. Prin prezervative se creează o falsă speranță de securitate împotriva HIV și se încurajează promiscuitatea. Există și un documentar despre SIDA, intitulat „Fără o a doua șansă”, în care se vorbește și despre falsa speranță a așa-zisului „sex sigur” („safe sex”).
Virusul HIV distruge sistemul imunitar al organismului, care devine incapabil să se apere în lupta cu infecțiile. De multe ori, abia după mai mulți ani de la infectarea cu HIV organismul dezvoltă o serie de boli, care în condiții normale ar fi fost stopate de sistemul imunitar. O persoană poate afla dacă este seropozitivă sau nu, în urma unui test HIV, care se face gratuit la centrele de transfuzie sanguină și la alte centre. Acest test pune în evidență anticorpii produși de organism, care pot fi descoperiți după ce au trecut șase luni de la infectare.
După cum se știe, nu există vindecare pentru persoanele infectate cu HIV, ci este posibilă doar o încetinire a evoluției bolii, deci o întârziere a decesului cu cel mult câțiva ani.
Virusul HIV se transmite prin: contact sexual, sânge infectat (transfuzii de sânge infectat, folosirea unui instrumentar medical infectat, body – piercing și tatuare, folosirea în comun a unor obiecte tăioase ce pot produce leziuni ale pielii: lame de bărbierit, instrumente de manichiură și pedichiură, periuța de dinți), de la mama infectată la copil (30% dintre copiii concepuți de o mamă seropozitivă moștenesc virusul). Virusul HIV se poate transmite și prin contact sexual anal sau oral și uneori se poate transmite chiar prin sărut pasional (virusul HIV a fost localizat și în alte fluide corporale diferite de sânge, cum ar fi: spermă, secreții vaginale, salivă, lacrimi, etc.).
Virusul HIV nu se transmite prin: tuse sau strănut, deci prin aer; atingere, îmbrățișare, sărut prietenesc pe obraz; trăind sau muncind în preajma unei persoane infectate; folosirea grupurilor sanitare în condiții igienice; utilizarea veselei în comun; înțepături de țânțari sau alte insecte; băi, bazine, adică prin apă; prosoape, clanțe de uși, telefon sau computer.
Ca și actul sexual întrerupt, folosirea condomului poate provoca anxietate și tensiune psihică, precum și alte efecte de ordin psihic. De asemenea, mai poate provoca iritații la nivelul organelor genitale.

g) Prezervativul feminin (diafragma sau obturator cervical și cupola cervicală) este făcut în funcție de dimensiunile fiecărei femei. Are eficiență mediocră și este, de asemenea, rău tolerat. Poate provoca aceleași efecte negative ca în cazul folosirii condomului (iritații, anxietate, tensiune psihică, precum și alte efecte de ordin psihic). În plus, poate provoca infecții ale aparatului urinar.

După cum se observă, nu există vreo metodă artificială de contracepție lipsită de consecințe nocive, mai mult sau mai puțin grave, pe plan fizic și psihic pentru femeie, dar și pentru bărbat, iar multe dintre ele sunt și avortive.

Iată un articol în care doctorii dezvăluie eșecul prezervativelor, intitulat Avertismente despre prezervativ :
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/56-avertism...

Accesând linkul următor găsiți un articol foarte interesant despre pilulă, sterilet și prezervativ:
www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/65-stiati-c...

Un FILM DOCUMENTAR foarte interesant, intitulat « Fără o a doua șansă », subtitrat în română, ce poate fi vizionat accesând linkul următor :
www.adevaruldespreavort.ro/video-filme-documentare/16-boli-cu-tr...

ALT FILM DOCUMENTAR, INTITULAT « ALEGERILE SI HIV, SIDA - CHOISES AND HIV, AIDS » - MARTURIILE SI VIATA UNOR FEMEI, BARBATI, COPII CARE AU FOST INFECTATI CU HIV, SIDA (subtitrat in romana)

FILMUL DOCUMENTAR “Sexul - Minciuni si adevărul; Sex - Lies And The Truth”, subtitrat în română :
Sexul protejat (sexul inainte de casatorie), prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala, HIV, SIDA, sifilis etc. sau sarcinile "surpriza" ?
Afli raspunsurile dar si raspunsul la alte intrebari importante in ceea ce priveste sexul, sexualitatea, Industria Avorturilor, promovarea prezervativelor pentru "sex protejat" etc. dupa ce vizionezi urmatorul film documentar, accesând linkul următor :
www.adevaruldespreavort.ro/video-filme-documentare/15-filme-desp...

Un documentar realizat de asociația « Doctors for Life », intitulat DOCTORS FOR LIFE. IN YOUR FACE - Protectia prezervativului impotriva bolilor cu transmitere sexuala -adevar sau minciuna? Despre bolile cu transmitere sexuala, bolile venerice: HIV, SIDA, Sifilis, Chlamydia, Gonoreea (blenoragia), Herpesul genital, HPV etc. Documentarul este în limba engleză, dar pe acest site puteți găsi și documentare subtitrate în limba română.
"Doctors for Life" este o asociatie non-guvernamentala si non-profit ce are peste 1100 de membri doctori si personal medical. Documentarul poate fi vizionat accesând linkul următor :

IMORALITATEA METODELOR ARTIFICIALE DE CONTRACEPȚIE

Deja filosofii de dinainte de creștinism ajunseseră la concluzia că ceea ce este imoral este întotdeauna vătămător. În acest sens, filosoful grec Platon spunea că niciun lucru nu este folositor dacă nu e conform moralei: nu pentru că ceea ce este folositor e moral, dar pentru că ceea ce este moral este folositor.
Publicitatea care se face unor metode contraceptive artificiale este determinată de interese comerciale, în niciun caz de intenții benefice. Toată această propagandă se pretinde umanistă și filantropică. Pretinde că vizează binele omenirii, dar de fapt ascunde scopuri și interese negative: e vorba de dorința popoarelor bogate, amenințate cu dispariția datorită natalității foarte scăzute, de a deține controlul demografic al planetei, considerând că populațiile sărace, în permanentă creștere, constituie o amenințare pentru bogățiile lor. Și apoi mai sunt la mijloc marile interese financiare: sume imense de bani pe care le câștigă multinaționalele, fabricând și comercializând produsele artificiale de contracepție. Cum acestea sunt din ce în ce mai puțin folosite în țările bogate, dovedindu-se a fi nocive sănătății, se caută noi piețe de desfacere, invadând în special țările africane și cele din fostul bloc comunist.
Nu este păcat plăcerea actului sexual între soț și soție, după căsătoria creștină, cu condiția ca ei să respecte ordinea firească. Ordinea firească este perturbată prin metodele artificiale de contracepție.
După cum nu constituie păcat actele sexuale dacă au loc între soț și soție, după căsătoria creștină și dacă se respectă ordinea firească, la fel nu constituie păcat actele sexuale săvârșite după vârsta fertilității, în aceste condiții.
Toate metodele artificiale de contracepție sunt imorale și deci păcate, cu excepția celor terapeutice, cu adevărat necesare pentru a vindeca bolile organismului, cu condiția ca piedica pentru concepție să nu fie direct voită.
Din Biblie reiese că Dumnezeu nu este de acord cu metodele artificiale de contracepție. De exemplu, în Geneza (Facerea) 38,9-10 este criticată metoda actului sexual întrerupt (păcatul lui Onan). La evrei era obiceiul ca, atunci când murea un bărbat, fratele său s-o ia în căsătorie pe soția acestuia. Așa a făcut Onan, dar, ca să nu conceapă copii, el practica metoda actului sexual întrerupt. Lui Dumnezeu nu i-a plăcut acest lucru și l-a pedepsit.
Uneori se face în favoarea folosirii metodelor contraceptive următoarea argumentație: „decât să se facă avort, e preferabil să se recurgă la metode contraceptive”. Acestă argumentație aparține unei mentalități care îi recunoaște lui Dumnezeu numai jumătate din drepturile de proprietate asupra vieții, adică îi recunoaște lui Dumnezeu dreptul asupra vieții, dar nu și asupra mecanismelor delicate care stau la originea vieții. Atât avortul cât și contracepția fac parte, la nivele diferite, dintr-o cultură care refuză viața și refuză invitația de a fi simpli colaboratori ai lui Dumnezeu în transmiterea vieții. Ele au la bază orgoliul omului care își asumă drepturi pe care nu le are. Apoi, cum am văzut, multe dintre metodele contraceptive sunt de fapt avortive (cauzează avort în primele 14 zile după concepție).
Biserica Catolică și Bisericile Ortodoxe care acceptă metodele naturale de planificare familială sunt consecvente cu ele însele și atunci când consideră permisă folosirea metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste, și atunci când arată că e nepermisă folosirea metodelor artificiale de contracepție, chiar dacă soții ar avea motive care pot părea serioase. Papa Paul al VI-lea în enciclica „Humanae vitae” („Viața umană”) arată că există între cele două cazuri o diferență esențială: în primul caz (de folosire a metodelor naturale de planificare familială pentru motive juste) soții se folosesc în mod legitim de o dispoziție naturală; în celălalt caz (de folosire a metodelor artificiale de contracepție) ei împiedică desfășurarea proceselor naturale. E adevărat că și într-un caz și în celălalt, soții se pun de acord în intenția reciprocă de a evita copilul pentru motive plauzibile, nedorind ca el să se conceapă; dar e la fel de adevărat că numai în primul caz ei știu să renunțe la folosirea căsătoriei (la relații sexuale) în perioadele fertile când, pentru motive juste, concepția nu e dorită, și că se folosesc de ea (au relații sexuale) în perioadele nefertile. Făcând aceasta, ei dovedesc o iubire cu adevărat și pe deplin onestă. În exortația apostolic㠄Familiaris consortio” („Legătura de familie”), Papa Ioan Paul al II-lea scrie că soții care folosesc metode artificiale de contracepție „manipulează și înjosesc sexualitatea umană, cu aceasta înjosindu-se pe ei înșiși și alterând valoarea dăruirii totale. Față de limbajul care exprimă în mod firesc dăruirea reciprocă și totală dintre soți, contracepția artificială opune un limbaj în mod obiectiv contradictoriu, conform căruia nu mai este vorba de dăruire reciprocă totală. Urmează de aici nu numai refuzul deschiderii la viață, ci și o falsificare a adevărului lăuntric al iubirii conjugale, chemată să fie o dăruire a persoanei întregi.” Această diferență antropologică și morală între contracepție și metodele naturale de planificare familială implică două moduri de gândire ireductibile unul la celălalt asupra persoanei și asupra sexualității umane.
Biserica îi elogiază pe soții care, printr-o hotărâre bine gândită, luată în comun, primesc cu generozitate să crească în mod corespunzător chiar și un număr mai mare de copii. Sfânta Scriptură și Biserica văd în familiile numeroase un semn al binecuvântării lui Dumnezeu și al generozității părinților.
Soții înțelepți, bogați sau săraci, nu se sperie niciodată de un număr mai mare de copii, știind că fiecare copil vine în lume cu un creier și două brațe, care în timpul vieții lor produc mai mult decât consumă. Apoi, frații mai mari îi ajută pe părinți în creșterea celor mai mici. S-au văzut deseori părinți numai cu un singur copil slujindu-i acestuia ca niște robi și alți părinți cu câte șase, zece, doisprezece sau chiar mai mulți copii, care erau crescuți în frica de Dumnezeu și disciplinați, iar părinții erau iubiți, respectați și ajutați. Cu toate că în România de azi pentru mulți viața este destul de dificilă din punct de vedere material, totuși sunt la blocuri în orașe și la sate familii care, fie că dispun, fie că nu dispun de o stare materială prea bună, totuși au mulți copii. Străbunii noștri, în înțelepciunea lor, au apreciat loialitatea, optimismul și buna dispoziție în casele cu mulți copii. În plus, de multe ori, ultimul copil dintr-o familie numeroasă a fost un om de seamă sau un sfânt: de exemplu, Mozart a fost al cincilea copil din familie, Rembrandt al șaselea, Wagner al șaptelea, Napoleon al optulea, Sfântul Ignațiu al treisprezecelea, Schubert al treisprezecelea, Franklin al paisprezecelea, Benedict Lobre al cinsprezecelea, etc. Și chiar dacă ar ajunge un om obișnuit, tot are dreptul la viață. Multor oameni le pare rău la bătrânețe că au puțini copii și spun că dacă ar fi acum tineri ar face mai mulți. Familia numeroasă este o desăvârșită societate minusculă. Copiii unei familii numeroase nu suspină după copiii vecinilor pentru a se juca cu ei, nu-i caută, căci fiind mulți, își pot îndeplini trebuințele lor copilărești, în casa părintească, sub supravegherea părinților: astfel, ei devin bine crescuți, fără a fi expuși la influențe negative. Asemenea cu o prisacă de albine și reginele sale, familia cu numeroși copii adună mierea vieții pentru fiecare dintre ei.

Așa – zisa « suprapopulare » este o falsă problemă. Adevărata problemă este împărțirea nedreaptă a produselor, iar elitele lumii, care împart în mod nedrept resursele și produsele, nu vor să se afle că adevarata cauză a sărăciei unei părți din populație este egoismul lor și împărțirea nedreaptă a acestora de către ei și încearcă să dea vina pe falsa problemă a „suprapopulării”. Foarte mulți specialiști au demonstrat însă că teoria „suprapopulării” este un fals! În realitate, nu numai că nu există suprapopulare, ba dimpotrivă, există fenomenul invers: îmbătrânirea populației. Recomand, în acest sens, documentarul Iarna demografică, care poate fi vizionat pe internet.
Exista o conspirație a elitelor care îi reprezintă pe marii bogați ai lumii, care se tem de creșterea populației, deoarece, în mintea lor, ei cred ca nu ar putea stăpâni și controla un număr mare de oameni și se tem ca săracii să nu le amenințe averile colosale. În acest sens, ei promovează o cultură a morții (avort și metode artificiale de contracepție, vaccinuri dăunatoare, cum e vaccinul anti HPV, care cauzează sterilitate și alte efecte nocive foarte grave), opusă culturii vieții. Elitele conspiraționiste se bucură dacă oamenii de rând au puțini copii și se tem de înmulțirea acestora. Deci treziți-vă și nu le faceți pe plac având puțini copii, ci dimpotrivă, stricați-le planurile diabolice și mârșave, făcând mai mulți copii ! Iar pe pământ chiar este nevoie de mulți copii, deoarece există o îmbătrânire accentuată a populatiei, așa cum am amintit.
Iată câteva argumente că înmulțirea populației (creșterea demografică) nu va determina epuizarea resurselor omenirii:
1) Statistici recente, furnizate de F.A.O. arată urmatorul fapt: creșterea anuală a populației este de 1,60%, în timp ce creșterea anuală a produselor agricole este mai mare: 4%, aceste produse fiind cele care stau la baza hranei populației.
2) În ce privește posibilitățile de alimentare, globul pământesc are resurse de hrană pentru mult mai mulți oameni decât sunt în prezent, însă adevăata problemă este egoismul și împărțirea nedreaptă a produselor. În acest sens, așa cum spuneam mai sus, ei promvează o cultură a morții (avort și metode artificiale de contracepție, vaccinuri cu efecte grave), opusă culturii vietii.
3) Oamenii de știință au calculat ca pe pământ există resurse de hrană pentru: 8 miliarde de oameni (conform lui Penck), 13 miliarde (conform lui Hollstein), 22 miliarde (conform lui Ballod) și peste 100 de miliarde de oameni (conform lui Clark). Or, în prezent, pe pământ sunt 6,8 miliarde de oameni.
4) În plus, economiștii constata că o creștere a densității demografice poate fi însoțită de o mare expansiune economică: ca exemplu poate fi adus Hong – Kongul, unde există o densitate mare de populație și în acelasi timp o mare creștere economică.
5) Apoi, trebuie ținut cont că 70% din suprafața globului o ocupă apele. Acestea pot deveni o sursă inepuizabilă pentru alimentarea populației pământului, dacă vor fi exploatate cum trebuie. Și mai trebuie ținut cont că din suprafața uscată numai 30% e cultivată.
Deci, faptul că o parte a omenirii suferă de foame, aceasta nu este din cauză că pământul nu ar avea resurse suficiente, ci din cauza ignoranței, egoismului, răutății, impărțirii nedrepte a produselor. Nimeni nu ar suferi de foame dacă s-ar investi în agricultură numai o mică parte din sumele care se investesc pentru distrugerea vieții oamenilor (pentru armament, aparate pentru avort și sterilizare, contraceptive artificiale, etc.)
Accesand linkul următor puteți vedea documentarul intitulat Iarna demografică, în care specialiștii arată că pe pământ este nevoie de copii, altfel se accentuează îmbătrânirea populației, se ajunge la un fel de iarnă demografică. Documentarul e format din 6 părți, fiecare de câte 10 minute. Iata linkul primei părți, iar celelalte 5 părți le găsiți în dreapta, tot pe youtube:
www.youtube.com/watch?v=iPzsAl5IjvE&feature=PlayList&p=FD03534E6...

De asemenea, în privința României se constată o scădere dramatică a populației, astfel încât, dacă nu se vor lua măsuri de stopare a avorturilor prin lege, dispariția poporului român poate fi calculată matematic.
În plus, cei care sunt creștini știu că omenirea nu va dăinui veșnic pe fața pământului. Dumnezeu ne spune prin intermediul Bibliei că va fi un sfârșit al lumii acesteia și e clar că El va avea grijă ca pământul să aibă resursele necesare vieții până în ultimul moment. Să nu uităm că Dumnezeu a zis primilor oameni: „Fiți roditori, înmulțiți-vă, umpleți pământul și supuneți-l.” (Gen. 1,28).

În încheiere, recomand din nou cele două bloguri foarte interesante, pe care le-am recomandat și la începutul postării:

www.augustincezar.blogspot.com/

Acest blog conține: Argumente din știință și religie că omul este om din momentul concepției. Legea prin care se acordă indemnizație atât pentru mamele salariate, cât și pentru mamele care sunt într-o formă de studiu (eleve, studente, la master sau doctorat.) Adrese, numere de telefon și site-uri ale unor asociații care oferă ajutor material, consiliere și soluții alternative femeilor, pentru a NU face avort. Mărturii publice ale unor femei care au făcut avort. Mărturii ale unor femei care nu au făcut avort. Mărturii ale unor medici care au renunțat să facă avorturi. Filme documentare. Consecințe fizice și emoționale ale avortului. Legături cu multe site-uri asemănătoare.

Argumente că multe dintre metodele numite „de contracepție” sunt de fapt avortive (cauzează avort în primele 14 zile după concepție) deoarece de multe ori ele nu inhibă ovulația, fecundația are loc și, în aceste cazuri, acționează după fecundație, modificând endometrul (mucoasa peretelui intern al uterului), făcându-l neprimitor pentru embrion. Astfel, embrionul va fi eliminat ulterior, de obicei fără a fi observat, datorită dimensiunilor foarte reduse (la 14 zile de la concepție, embrionul are aproximativ 1,5 mm).

Argumente că sterilizarea și toate metodele artificiale de contracepție au consecințe nocive asupra sănătății, multe dintre aceste consecințe nocive fiind grave.
Dezvăluiri despre dezinformarea existentă în privința avortivității și a nocivității grave a mijloacelor artificiale de contracepție din cauza intereselor financiare imense ale producătorilor acestora.
Pe lângă aceste motive, mai este încă un motiv pentru a nu recurge la sterilizare sau la metodele artificiale de contracepție: atât sterilizarea cât și toate metodele artificiale de contracepție (nu numai cele avortive, ci și metodele care împiedică efectiv concepția) sunt păcate în orice condiții (chiar și atunci când soții ar avea motive care ar putea părea serioase). Când soții au un motiv serios pentru a evita sau a amâna concepția unor noi copii, există alternative sănătoase și morale: metodele naturale de planificare familială bazate pe modalități de identificare a perioadelor fertilă și nefertilă și pe abstinența periodică (metoda calendarului; metoda temperaturii bazale; metoda ritmului mucusului cervical și metoda simpto–termică). Metodele naturale nu sunt dăunătoare sănătății, nu costă nimic și nu sunt păcate cu două condiții: dacă se recurge la ele după căsătorie și dacă soții au un motiv serios pentru a recurge la ele. Dacă soții recurg la metodele naturale fară un motiv serios, atunci devin și ele păcate.

Puteți intra și pe blogul următor:

www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe acest blog găsiți: înregistrări video cu miracole, videoclipuri, legături cu numeroase site-uri foarte interesante, articole, cărți foarte interesante care pot fi citite direct pe internet (fără a necesita descărcare în calculator).

Vă rog intrați pe bloguri și trimiteți-le mai departe ca să folosească și altora.
kudika503539 Avatarul lui kudika503539

1 mesaj

La moment am un sterilet de cupru ,sunt multumita ,nu am avut nici o problema ,il am deja de 4 ani .
Roxana_Alexandra_1 Avatarul lui Roxana_Alexandra_1

1 mesaj

Numai un om inconstient spune ca contraceptia e un pacat.Dupa parerea ta femeile nu ar mai trebui sa se protejeze si sa nasca cate 15 copii.Intrebarea mea e:nu e un pacat mai mare atunci cand faci copii si nu ai cu ce sa ii hranesti si nu poti sa ii educi?
criszoe Avatarul lui criszoe

5221 mesaje

De la: blanch, la data 2010-05-13 05:09:56M-am decis sa folosesc si eu aceasta metoda de contraceptie dar nu am suficiente informatii.Care considerati voi ca este cel mai bun sterilet la ora actuala?

Cel mai bun sterilet este acela care iti ofera siguranta de 99,9% de a nu ramane insarcinata .
Mintile stralucite discuta idei. Mintile luminate discuta evenimente. Mintile "scurte" discuta oamenii!" - Eleanor Roosevelt