Setari Cookie-uri

durere in partea dreapta

am o durere in partea dreapta sub coasta am facut eco si la ficat nu am nimic dar ma doare am luat ranitidina si nu imi trece ma si balonez.Ce asi mai putea lua?Pentru dureri daca stie cineva va multumesc.
healthy013549
Postat pe 26 Mai 2010 22:16
De la: healthy013549, la data 2010-05-26 22:16:32am o durere in partea dreapta sub coasta am facut eco si la ficat nu am nimic dar ma doare am luat ranitidina si nu imi trece ma si balonez.Ce asi mai putea lua?Pentru dureri daca stie cineva va multumesc.


ai nevoie de mei multe investigatii, nu doar echografie. chiar daca doare in dreptul ficatului, nu-i musai ca acesta sa fie bolnav. incepe cu o vizita la medicul de familie. durerea e semnul unei boli, luand calmante indepartezi simptomul nu boala. poate fi ceva circulator, duodenal, de la vezica biliara.. un tranzit baritat sau endoscopie ar putea fi edificatoare, la echograf nu se vede daca e vreo leziune pe duoden.
camiflorea
Postat pe 26 Mai 2010 22:22
sal
nu iti recomand sa mai folosesti ranitidina... este cancerigena.
ia un metroclopramid inainte de masa cu o jumate de ora,apoi daca te mai simti balonata poti lua un malox este un pansament gastric te va ajuta..credema.
morellia12
Postat pe 29 Mai 2010 08:06
De la: morellia12, la data 2010-05-29 08:06:43sal
nu iti recomand sa mai folosesti ranitidina... este cancerigena.
ia un metroclopramid inainte de masa cu o jumate de ora,apoi daca te mai simti balonata poti lua un malox este un pansament gastric te va ajuta..credema.


nu-i normal sa se recomande medicamente inainte de stabilirea unui diagnostic precis, toate sunt mai mult sau mai putin nocive, de exemplu metoclopramidul are efect asupra sistemului nervos si asupra glandei hipofize, amadoua, si maalox si metoclopramid, sunt nefrotoxice, asa ca cel mai indicat e sa fie vazuta de un medic si acesta ii va stabili tratamentul.Balonarea poate fi semnul si al altor disfuncii, nu numai al aciditatii gastrice.
camiflorea
Postat pe 29 Mai 2010 16:30
Eu cred ca ar trebui sa-ti faci anilizele pentru hepatita c si b. Acestea sunt analize speciale si aceste boli nu se pot depista decat cu analize speciale,altfel toate ecografiile si analizele pentru ficat iti pot iesi perfecte dar de fapt tu sa fii infectata cu vreunul din virusuri. Nu incerca sa iei medicamente din auzite ca iti poti face mai mult rau decat bine. Fa-ti toate investigatiile corect si abia dupa un diagnostic precis incepe medicatia. Acum ca au iesit ciresele fa o cura de cirese care ajuta la detoxificarea organismului si mai mult ca toate ajuta la o buna functionare a ficatului, bilei si rinichilor. Este mult mai benefic pentru organism decat medicamentele luate dupa ureche pana la punerea unui diagnostic. Ti-o spun din experienta. Eu am hepatita c si am depistat-o doar cand am facut analizele de rigoare in timpul sarcinii pentru ca anterior imi ieseau toate analizele si ecografiile perfecte la ficat asa ca....
Toate cele bune si multa sanatate!
katykat
Postat pe 5 Iunie 2010 15:08
si eu am avut dureri in partea dreaptasi ma balonam.dupa mai multe analize am descoperit un fibrom uterin.acum sunt bine
healthy007347
Postat pe 7 Iunie 2010 12:37
un control mai amanuntit ar trebui.
lorymak
Postat pe 10 Iunie 2010 15:48
De la: healthy013549, la data 2010-05-26 22:16:32am o durere in partea dreapta sub coasta am facut eco si la ficat nu am nimic dar ma doare am luat ranitidina si nu imi trece ma si balonez.Ce asi mai putea lua?Pentru dureri daca stie cineva va multumesc.


Buna dimineata!. Draga mea, in Romania, ca sa ai un diagnostic cat de cat exact, trebuie sa mergi la mai multi medici si sa faci mai multe investigatii. Durerile abdominale,de obicei radiaza dintr-o zona in alta si sunt false.
De ex. este posibil sa ai ulcer la somac, fiere lenesa,intestine iritabile sau colon iritat si cu tranzit lent., nu este exclus sa ai vreo steatoza hepatica sau chiar virus. Ecografia nu are nici o valoare, nu este o stiinta exacta, depinde de performanta aparatului , dar mai ales a medicului. ex. daca faci 5 eco. in aceiasi zi, vei constata ca ai diagnostice diferite, sau esti perfect sanatoasa.Pentru eco. trebuie mai intai sa fii pregatita, sa nu ei medicatie cu 24 ore,sa nu mananci alimente, sucuri, cu ,coloranti sintetici,cu 6 ore inainte sa nu mananci nimic si sa bei multe lichide(apa).Medicatia luata dupa ureche este contraindicata si nociva, chiar data de un medic inresponsabil, cazul tau.
Mergi la medicul de familie, cere-i sa -ti dea trimitere sa-ti faci analizele inclusiv transaminazele si antivirus, irigografie cu bariu astfel iti vede somacul dar si intestinul subtire. Ecografie abdominala, fiere, ficat, rinichi si genital.
Imbalonarile sunt de la o dereglare metabolica, care poate sa fie: pancreas, stomac, fiere,ficat, intestine.
Sunt sigura ca ai platit ecografia, dar asta nu insemneaza ca, medicul exceleaza in stiinta.Cu atat mai mult ca ti-a recomandat sa ei ranitidina. Nu luati fetelor calmante, acestea pot da dependenta, contin foarte mult toxic,protejati-va ficatul, in Romanie se moare pe banda rulanta de ficat.
O zi buna si mergi la medic si fa-ti investigatii serioase, cu investigatiile mergi la mai multi medici specilisti interne sau gastroenterocolog si boli de ficat.
dorina27
Postat pe 18 Iunie 2010 07:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
monturi 7 De la: kudika_17798 10 Aprilie 2013 19:44
Medicina Traditionala Chineza 2 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 14 Septembrie 2010 09:58
Sanatate si wellness 5 De la: andutza_con 3 Iulie 2011 11:32
polimiozita idiopatica 6 De la: tarot 11 Noiembrie 2009 23:40
Neuropatia diabetica periferica 3 De la: TF_ 8 August 2009 18:19