Setari Cookie-uri

Dureri mari de picioare!

Am rugaminte sa primesc sfaturi de la voi cu privire la o suferinta care nu-mi da pace!Am cateva luni ,de cand am dureri de picioare in sensul ca am uneori crampe musculare care imi cuprind gleznele noaptea dupa care raman zile in sir cu dureri in zona incheieturilor ,nu am edeme!Dupa ce ma indop cu tot felul de pastile(calciu,magneziu,aspacardin,anticarcel)si inceteaza crampele ramane senzatia de picioare grele si agitatie(furnicaturi)care nu ma lasa sa am un somn linistitor!Ma dispera situatia asta...se intampla numai noaptea!Mentionez ca sunt la menopauza de 2 ani si 6 luni,am facut analize date de la medicul de familie si reumatologie inclusiv teste osteoporoza....analize bune,"pacientul a murit".,doar ceva anemie!Am 49 de ani si aceeasi greutate de peste 20 ani(64kg,1.65m)Daca cineva a mai trecut prin asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat i-as multumi din suflet!
olgabalan
Postat pe 26 Iunie 2010 09:16
Fumezi? Daca da ,din aceasta cauza te dor!!!!!!!!!
lou_lou
Postat pe 3 Iulie 2010 17:11
da. am avut si eu crampe la picioare dar de la lipsa de calciu. nu stiu daca fumatul are vreo legatura. m'am lasat de fumat de mai bine de 3 ani si tot ma mai iau niste dureri de ma kc pe mine.
Shhh
Postat pe 3 Iulie 2010 17:15
hmmmm, am vazut o reclama la un unguent! descria exact ce ai tu, dar nu mai stiu cum se numeste , am un lapsus, dar cred k stii despre ce vb! l-ai incercat si nu merge?
dienuscha
Postat pe 3 Iulie 2010 18:09
Trei boli pot cauza asemenea dureri si crampe:
Ateroscleroza la nivelul membrelor inferioare
Boala venoasa (boala varicoasa sai insuficienta venoasa cronica)
afectiuni ale coloanei vertebrale (spondilodiscartroza de regula)

Ce ai de facut:
Eco Doppler arterial si venos membru inferior (la orice clinica de medicina interna care se respecta), respectiv radiografie de coloana vertebrala. Sigur cu consulturile aferente de medicina interna si reumatologie sau fizioterapie, eventual neurologie sau neurochirurgie, daca se pune problema.

Cel mai verosimil este ca durerea sa fie de origine venoasa, sau coloana vertebrala.

Unguentele pe care poti sa le incerci sunt Lioton (reclama) sau Venoruton. Ca tratament Detralex 2x1/zi.
Insa pana cand nu stii exact diagnosticul....

Asa ca succes, si daca mai ai intrebari, poti sa imi scrii
juicenoni
Postat pe 14 Iulie 2010 07:21
Oare nu poate fi si de l a rinichi aceasta durere? lipsa de lichide, uremie marita ?
kudika153049
Postat pe 26 Iulie 2010 12:00
Am citit despre chestia asta, ii spunea "sindromul picioarelor nelinistite" (sau sindromul Ekbom)

http://www.sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/sindromul-picioarelor-nelinistite-sindromul-ekbom_354

Citeste linkul de mai sus (spui ca ai anemie, este o sectiune despre anemie acolo) si, eventual, mergi inapoi la medic pentru noi investigatii (sau la un alt medic).
kitty_krieger
Postat pe 26 Iulie 2010 12:39
De la: juicenoni, la data 2010-07-14 07:21:12Trei boli pot cauza asemenea dureri si crampe:
Ateroscleroza la nivelul membrelor inferioare
Boala venoasa (boala varicoasa sai insuficienta venoasa cronica)
afectiuni ale coloanei vertebrale (spondilodiscartroza de regula)

Ce ai de facut:
Eco Doppler arterial si venos membru inferior (la orice clinica de medicina interna care se respecta), respectiv radiografie de coloana vertebrala. Sigur cu consulturile aferente de medicina interna si reumatologie sau fizioterapie, eventual neurologie sau neurochirurgie, daca se pune problema.

Cel mai verosimil este ca durerea sa fie de origine venoasa, sau coloana vertebrala.

Unguentele pe care poti sa le incerci sunt Lioton (reclama) sau Venoruton. Ca tratament Detralex 2x1/zi.
Insa pana cand nu stii exact diagnosticul....

Asa ca succes, si daca mai ai intrebari, poti sa imi scrii

sorry, boala venoasa nu cauzeaza asa ceva (sau cel putin, nu cred...); este "istoric" in familia mea de boli venoase si nimeni nu s-a plans nici macar de ceva asemanator pana acum
kitty_krieger
Postat pe 26 Iulie 2010 12:41
SERUS SANT ELENA ESTE DIN CAUZA RINICHILOR SI A COLOANEI SI MAI APARE CIRCULATIA SANGELUI CARE BANUIESC CA ESTE FOARTE PROASTA EXISTA REMEDII LA FARMACII DAR ESTE FOARTE COSTISITOR MAI ALES IN ZIUA DE ASTAZI.PA ASTEPT RASPUNS.
healthy013967
Postat pe 29 Iulie 2010 11:18
De la: healthy013967, la data 2010-07-29 11:18:39SERUS SANT ELENA ESTE DIN CAUZA RINICHILOR SI A COLOANEI SI MAI APARE CIRCULATIA SANGELUI CARE BANUIESC CA ESTE FOARTE PROASTA EXISTA REMEDII LA FARMACII DAR ESTE FOARTE COSTISITOR MAI ALES IN ZIUA DE ASTAZI.PA ASTEPT RASPUNS.


astepti raspuns la ce?
Shhh
Postat pe 29 Iulie 2010 11:32
De la: Shhh, la data 2010-07-29 11:32:40
De la: healthy013967, la data 2010-07-29 11:18:39SERUS SANT ELENA ESTE DIN CAUZA RINICHILOR SI A COLOANEI SI MAI APARE CIRCULATIA SANGELUI CARE BANUIESC CA ESTE FOARTE PROASTA EXISTA REMEDII LA FARMACII DAR ESTE FOARTE COSTISITOR MAI ALES IN ZIUA DE ASTAZI.PA ASTEPT RASPUNS.


astepti raspuns la ce?

la piciorul mesei...sau al patului
RUY_BLAS
Postat pe 9 August 2010 14:36
Tare tipa!
Barbie30
Postat pe 9 August 2010 14:38
Buna Olgabalan, draga mea de ce nu incerci cu plante? de exemplu fa rost de o mana buna de frunze de brustulan{brusture} si punele in apa rece 5 minute apoi le asezi pe picioare si le lasi 30 minute. i-ti doresc insanatosire grabnica.MIOARA PIRVU,CRAIOVA
mioarapirvu
Postat pe 21 August 2010 15:51
De la: olgabalan, la data 2010-06-26 09:16:14Am rugaminte sa primesc sfaturi de la voi cu privire la o suferinta care nu-mi da pace!Am cateva luni ,de cand am dureri de picioare in sensul ca am uneori crampe musculare care imi cuprind gleznele noaptea dupa care raman zile in sir cu dureri in zona incheieturilor ,nu am edeme!Dupa ce ma indop cu tot felul de pastile(calciu,magneziu,aspacardin,anticarcel)si inceteaza crampele ramane senzatia de picioare grele si agitatie(furnicaturi)care nu ma lasa sa am un somn linistitor!Ma dispera situatia asta...se intampla numai noaptea!Mentionez ca sunt la menopauza de 2 ani si 6 luni,am facut analize date de la medicul de familie si reumatologie inclusiv teste osteoporoza....analize bune,"pacientul a murit".,doar ceva anemie!Am 49 de ani si aceeasi greutate de peste 20 ani(64kg,1.65m)Daca cineva a mai trecut prin asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat i-as multumi din suflet!

iti recomand produse naturiste care au la baza GANODERMA
relatii la mariaduca53@yahoo.com
mariana953
Postat pe 10 Decembrie 2010 14:37
De la: juicenoni, la data 2010-07-14 07:21:12Trei boli pot cauza asemenea dureri si crampe:
Ateroscleroza la nivelul membrelor inferioare
Boala venoasa (boala varicoasa sai insuficienta venoasa cronica)
afectiuni ale coloanei vertebrale (spondilodiscartroza de regula)

Ce ai de facut:
Eco Doppler arterial si venos membru inferior (la orice clinica de medicina interna care se respecta), respectiv radiografie de coloana vertebrala. Sigur cu consulturile aferente de medicina interna si reumatologie sau fizioterapie, eventual neurologie sau neurochirurgie, daca se pune problema.

Cel mai verosimil este ca durerea sa fie de origine venoasa, sau coloana vertebrala.

Unguentele pe care poti sa le incerci sunt Lioton (reclama) sau Venoruton. Ca tratament Detralex 2x1/zi.
Insa pana cand nu stii exact diagnosticul....

Asa ca succes, si daca mai ai intrebari, poti sa imi scrii


Corect.Insa dupa modul in care apare durerea, sau in care se amelioreaza, am putea face exact diagnosticul diferential cu o arteriopatie. Insa, daca durerea apare noaptea(deci in repaos), si eu tind sa cred ca e de origine venoasa(simptom in cadrul insuficientei venoase), nu arteriala, sau data de afectiuni ale coloanei.Lipsa edemului caracteristic si el insuficientei venoase fiind explicabil printr-un stadiu incipient de afectiune std.I,II.

kudika330098
Postat pe 11 Ianuarie 2011 08:49
De la: olgabalan, la data 2010-06-26 09:16:14Am rugaminte sa primesc sfaturi de la voi cu privire la o suferinta care nu-mi da pace!Am cateva luni ,de cand am dureri de picioare in sensul ca am uneori crampe musculare care imi cuprind gleznele noaptea dupa care raman zile in sir cu dureri in zona incheieturilor ,nu am edeme!Dupa ce ma indop cu tot felul de pastile(calciu,magneziu,aspacardin,anticarcel)si inceteaza crampele ramane senzatia de picioare grele si agitatie(furnicaturi)care nu ma lasa sa am un somn linistitor!Ma dispera situatia asta...se intampla numai noaptea!Mentionez ca sunt la menopauza de 2 ani si 6 luni,am facut analize date de la medicul de familie si reumatologie inclusiv teste osteoporoza....analize bune,"pacientul a murit".,doar ceva anemie!Am 49 de ani si aceeasi greutate de peste 20 ani(64kg,1.65m)Daca cineva a mai trecut prin asa ceva si ma poate ajuta cu un sfat i-as multumi din suflet!


Sfat: urgent la medic pt a va pune un diagnostic corect, in functie de tabloul clinic , istoricul bolii si alte boli asociate.
Zic urgent, deoarece arteriopatia este destul de parsiva, in sensul ca, se instaleaza pe nesimtite uneori,putand fi descoperita tarziu,in special la pacientii sedentari,ajungand la modificari ireversibile in circulatia arteriala, care in timp duc inevitabil la:afectarea vaselor coronare(arterele inimii)cu aparitia anginei pectorale si a infarctului miocardic, deasemenea la:afectarea arterelor carotide, ceea ce duce la accident vascular cerebral .
De efectuat neaparat ecografia Doppler arteriala si venoasa.
Insa, la d=voastra tind sa cred ca e vb de insuficienta venoasa periferica,in stadiu incipient.Ceea ce nu este atat de grav(cum ar fi arteriopatia), insa nu e de neglijat!
Preventiv: evitati fumatul, statul prea mult in picioare. Faceti exercitii fizice. Seara inainte de culcare stati intinsa cu picioarele putzin mai ridicate fata de corp.Folositi ciorapi elastici(gasiti in farmacie)speciali pt insuf venoasa, deoarece amelioreaza durerea si o previn.Deasemenea faceti testele(analizele)pentru"- diabet zaharat, dislipidemie, hipertensiune arteriala( de obicei aceste boli se asocieaza celei descrise de dumneavoastra).
Aaaa si nu va mai"indopati"cu medicamente aiuria si dupa ureche, va pot face mai mult rau decat sa va ajute!Au si efecte secundare pe langa cele scontate!
kudika330098
Postat pe 11 Ianuarie 2011 08:52
sigur trebuie mers la medic, si avut in vedere ca astea sunt simptome de artrita reumatoida ( boala autoimuna unde sistemul imunitar creeaza inflamatii la nivelul incheieturilor si distruge cartilagiile de pe acolo )
International_Networkers_Team
Postat pe 11 Ianuarie 2011 08:56
Nu ai folosit nicio crema? Stiu ca crema de picioare de la Ahava, cu saruri minerale de la Marea Moarta e buna. Chiar relaxeaza picioarele si alunga durerile. A folosit-o sora mea, cand a fost insarcinata si chiar i-a prins foarte bine!
kudika_29639
Postat pe 2 Martie 2013 17:18
buna!Ma cheama Alexandra am 28 de ani, am si eu dureri ingrozitoare de picioare,am fost la medic am facut ecografie si imi zice ca nu am varice ,dar am niste firicele rosii care se sparg tot mai tare si ma dor .ce pot sa iau sa previn sa nu se mai sparga ?am folosit tot felu de creme.
alex1986
Postat pe 3 Aprilie 2014 22:44
du-te daca te cheama,s-ar putea sa fie ceva important,,,poate te unge cu crema sau poate te scoate la o alergare prin jurul blocului,,,asta sa fie durerea ingrozitoare de picioare? puturosenia cronica ?
INTELIGENTUL-
Postat pe 3 Aprilie 2014 22:50
eu cred ca tu trebuie sa mergi la nebuni,ca vad ca nu ai alta treaba numa sa te bagi inseama a proasta.nu am nevoie de parerea ta de prost
alex1986
Postat pe 3 Aprilie 2014 23:05
se vede care este putoare care nu are ce face numa sa comenteze problema altora care are probleme serioase ,vai de capu tau...pt tine nu mai este leac
alex1986
Postat pe 3 Aprilie 2014 23:15
De la: alex1986, la data 2014-04-03 22:44:57buna!Ma cheama Alexandra am 28 de ani, am si eu dureri ingrozitoare de picioare,am fost la medic am facut ecografie si imi zice ca nu am varice ,dar am niste firicele rosii care se sparg tot mai tare si ma dor .ce pot sa iau sa previn sa nu se mai sparga ?am folosit tot felu de creme.
nu ai nici creier,,,si unde nu-i cap,vai de picioare,,, nici cremele nu te mai ajuta la tine nu e solutie
INTELIGENTUL-
Postat pe 3 Aprilie 2014 23:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Euthyrox 5 De la: kudika330098 16 Noiembrie 2010 00:49
Ridurile si varsta 3 De la: Black_Lips 23 Mai 2013 15:31
alopecie difuza 15 De la: carmen_natural 21 Ianuarie 2011 19:50
am o nedumerire,ajutati-ma daca aveti cunostinte in domeniu 18 De la: david33 20 Noiembrie 2011 13:51
anticonceptionale 6 De la: llydya18 2 Aprilie 2012 00:05