Setari Cookie-uri

TABLOURI

Ce parere aveti despre tablouri?;Mai sunt la moda?;
getasart
Postat pe 16 Noiembrie 2008 06:03
Buna,

Daca te referi la opere de arta problema nu cred ca se pune as. Dupa parerea mea arta nu trebuie sa fie "la moda". Arta este un semn al culturii.
Daca te referi la tablouri decorative, precum printurile sau la tablouri realizate in serie, comercializate in magazinele de decoratiuni, acestea sunt obiecte foarte potrivite pentru amenajarea casei. Ofera o nota de prospetime, culoare si personalitate oricarei case.
mariusanton
Postat pe 18 Noiembrie 2008 14:12
tablourile si-au schimbat stilul, rama...nu se mai poarte peisaje, flori in glastra . acum sunt panouri mari decorative, cu motive diverse, simplificate...ceva care sa aduca o pata de culoare si sa accentueze o zona .se pot pune panouri fara rama....daca vrei uita-te in profilul meu la poze.
octopus
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:53

Moda la tablouri? deci nu mai merge impresionismul sau fovismul? Daca am un Serov e tot aia cu daca-mi iau geanta de la " FASSS FASS"?
dr2000_condo
Postat pe 26 Noiembrie 2008 22:05
Daca vreti sa castigati un tablou cadou de Craciun, intrati pe http://blog.artspace.ro/ si povestiti in cateva cuvinte cum va pregatiti de Craciun.
Concursul se desfasoara intre 26 noiembrie-15 decembrie, iar castigatorul va fi ales prin tragere la sorti.

Postat pe 27 Noiembrie 2008 01:07
la braila se poarta impresionismul, cubismul...si avangardismul

si de ce sa particip la concurs? ai tu acolo tablouri???am obsevat ca te-ai inscris in aceeasi zi cu mine,dar cu un an mai tirziu...
octopus
Postat pe 27 Noiembrie 2008 21:18
Da,sunt de acord ca Tablourile intr-un spatiu de locuit reprezinta o "pata de culoare" care poate insemna foarte mult in crearea unui ambient placut.Cred ca Tablourile FIRART (www.firart.ro)pot avea o mare contributie la realizarea acestui scop.
firart
Postat pe 28 Noiembrie 2008 09:01
Exact cum s-a mai spus inainte, tablourile nu tin de moda. Eu n-as pune pe pereti printuri sau tablouri comerciale.Se gasesc tablouri originale pentru orice fel de aranjamente. Eu am optat pentru stilul clasic, care nu se demodeaza si am tablouri originale, grupate pe tematici. in functie de peretele pe care sunt asezate.
nuvola
Postat pe 14 Decembrie 2008 11:29
Tablourile sunt la moda si vor fi la moda pentru simplul motiv ca sunt ceva personal si cald, ele sunt facute de un artist . Si asta este valabil fie ca ai cumpara unul dintr-o galerie fie ca ai avea unul facut la comanda, deoarece si cel facut la comanda va purta amprenta artistului care il picteaza, si tu vei alege un artist al carui stil sa iti fie pe plac, deoarece acelasi subiect va fi realizat diferit de artisti diferiti .
Dar daca vine vorba de tablouri in serie ca acelea ce se gasesc prin librarii... care sunt printuri date cu ceva substanta pe deasupra ca sa para picturi sau reprezinta mai degraba imagini pictate de un artizan decat de un artist, alea cred ca nu ar fi trebuit sa fie niciodata la moda .
Si in legatura cu subiectul tabloului, el trebuie sa reprezinte ceea ce iti place, fie un subiect din alte vremuri fie unul modern, contemporan, etc...important este sa fie pe gustul tau si sa se potriveasca in locuinta ta .
saturnine_condo
Postat pe 21 Ianuarie 2009 13:03
Da, interesant subiect! Va propun mai multe variante:
1. sabloane pe care le creati si le desenati chiar voi, apoi aplicati diferite inramari dupa bunul gust;
2. tablouri in acord cu spatiul si sentimentele voastre, nu neaparat vechi, dar si artistii contemporani au tablouri pentru toate gusturile, sunt originale si parca e altceva decat o copie la indigo a unui tablou renumit;
3. goblenurile - pe care le creati dvs, putand schimba pana si culorile - care sunt facute de mana dvs si care vor fi pretuite mai mult decat orice;
4. fotografiile - cu pisicile din curte; cu catei; cu parintii si strabunii; cu flori etc.
Iata cateva idei.Spor la treaba!!!
koanamay
Postat pe 21 Ianuarie 2009 16:29
Eu prefer picturile in ulei pe panza chiar daca par demodate.
serene13
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:19
daaaaa...vor fi mereu la moda...insa trebuie sa fie compatibile cu notiunea de design
andra_alexandra
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:56
Nicidecum nu cred ca tablourile se vor demoda vreodata...cu toata tehnologia si toata evolutia lumii, tablourile raman o frantura de cultura, de suflet, de caldura, de culoare...ca vor imbraca haine inedite...s-ar putea, asta se intampla de fapt de-a lungul istoriei artei...e loc mereu de o scorneala-doua...doar cu atatea materiale si tehnologii noi, nici nu-i de mirare...chiar daca timpurile noi aduc obiceiuri, stiluri, inventii noi, tablourile vor avea cred eu mereu un loc asigurat in randul intai...
feeleco
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:12
NU SE POATE ASA CEVA!!!! Tablourile sa fie la moda???!?!? da ce domnilor si doamnelor vorbim de genti, ciorapi si sosete cu degete???
In primul rand ar trebuii sa se faca o distinctie clara intre un tablou-opera de arta, si tablou=o imagine ce nu contine idee si se axeaza doar pe tehnica. Taboul opera de arta=este peste TIMP! Pai asa ar trebuii astia cu muzeelor lor, Luvru, British muzeum, Tate scoala si muzeu particular etc. ar trebuii toti sa arunce tablourile care nu mai sunt la moda, ce sa mai faca cu ele, daca au fost facute acu 300 de ani, ca de nu mai sunt la moda, au doar valoare de document si de descoperirea tehnicii in perspectia lineara, sau inversa sau reprezentarea revolutiei spaniole de Goya. Sau aparitia cubismului odata cu braque si piccaso. Sa inteleg ca astea nu mai sunt la moda?=)))) Pai atunci institutiile mai sus mentionate sa le dea la reciclare, ca nu mai sunt la moda!!
sab_ovidius
Postat pe 28 Ianuarie 2009 11:38
alexa_a_condo
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:26
ia nu mai bateti cimpii. picturile de maestrii nu merg in orice amenajare interioara. nu se pun tablouri vechi, de valoare(gen cele de muzeu) in spatii cu mobilier modern. nici in spatii orientale, sau rustice...si nu va mai bateti capul ca nu aveti bani de arta autentica...pentru spatii de bloc merg printurile din mobexpert-ikea-kika. alea nu sunt arta.
octopus
Postat pe 28 Ianuarie 2009 22:42
Nu pot sa cred ca din intreaga lume a artei, si din multitudinea de stiluri si curente, nu exista pt fiecare stil de amenajare macar una bucata tablou care sa se potriveasca....eu una, refuz sa cred asta....
feeleco
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:21
mie imi plac tablourile, dar nu multe...cate 3/camera, si daca se poate sa fie personalizate...am prieteni artisti si as decora casa mea cu tabloruile lor :) dar merg si fotografii frumoase realizate de artisti..
Hermycc
Postat pe 29 Ianuarie 2009 23:22
Eu am tablouri in toata casa si imi plac la nebunie ,majoritatea sunt peisaje sau cu animale dar am si abstracte,toate sunt pictate de tata socru care este un mare artist,asa ca sunt o norocoasa.
alidascalu
Postat pe 31 Ianuarie 2009 13:22
acum e ''moda'' sa dai de doua ori cu bidineaua pe panza...mai scapi doua picaturi...tragi o inteleapta pivire de ''artist''...mai bagi in seama lucrarea cu o linie,doua....si gata capodopera...din pacate asa am fost si eu nevoit sa fac pentru a supravietui....oricum si lucrari pentru bani si pentru suflet gasiti daca trageti cu ochiul pe http://www.artdedo.ro...o zi buna
dorucristiandeliu
Postat pe 4 Februarie 2009 09:06
Eu imi pictez singura motive florale xxL si sunt foarte originale (am pictat pe placi lungi de parchet laminat -ramas in casa)le-am pus peste tot in casa .Am pictat si mic mobilier .Cine e interesat sa ma anunte!
tuca_lila
Postat pe 4 Februarie 2009 11:33
De la: dorucristiandeliu, la data 2009-02-04 09:06:03acum e ''moda'' sa dai de doua ori cu bidineaua pe panza...mai scapi doua picaturi...tragi o inteleapta pivire de ''artist''...mai bagi in seama lucrarea cu o linie,doua....si gata capodopera...din pacate asa am fost si eu nevoit sa fac pentru a supravietui....oricum si lucrari pentru bani si pentru suflet gasiti daca trageti cu ochiul pe http://www.artdedo.ro...o zi buna


DORU, m-am uitat pe site-ul tau. Ai lucrari ABSOLUT superbe, mai ales cele de grafica sint GROZAVE!!!! Scriu asta din suflet si cu convingere. DAR. Exista un "dar":) Explic imediat la ce ma refer. De obicei nu intru in polemica si daca pot gasi ceva bun de zis prefer sa ma focalizez pe partea pozitiva a lucrurilor. Nu prea cred in critica negativa:) Continui imediat ideea.
artzest
Postat pe 5 Februarie 2009 16:04
Ma uit pe topicul asta din cind in cind, gindindu-ma de fiece data ca ar trebui sa intervin... si apoi renunt. Am sa o fac de data asta. De ce? Pentru ca m-am simtit cumva "atinsa" de remarca ta cu "doua linii si trei stropi". Intimplator (sau nu!:)) eu lucrez IN PERIOADA ASTA abstract. Am invatat arta, am desenat sute de oale si de ghipsuri, sute de peisaje si portrete, studii peste studii, pina mi s-a acrit. De ce? Nu mi se potrivea. Asa ca am lasat-o balta cu arta pentru citiva ani buni... Pina am avut curajul sa infrunt DISPRETUL confratilor de breasla. Mi-m dezvoltat stilul meu, am descoperit cu ocazia asta ca abstractul a sarit peste Romania si... Romania a sarit peste abstract... si ca nu eu am inventat nici roata si nici nu am descoperit focul:)) Am descoperit insa... lipsa de amabilitate TOCMAI a acelora cu care ar fi trebuit sa am cele mai multe puncte comune...:):(:)
Acum, la subiect: ARTA ABSTRACTA are dreptul la existenta, este doar inca un curent in arta, asa cum au mai fost si asa cum vor mai fi. E drept ca tu nu te-ai referit la abstract direct... dar ceea ce ai scris este sarcastic si nu lamureste, nu explica nimic (decit ca toti ceilalti sint prosti si tu esti bun:)) Este adevarat ca esti un profesionist, dar nu uita ca este loc pentru toti sub soare (cine va cumpara "trei linii" de la mine, nu va cumpara de la tine SI INVERS)...
Nu este nimic rau in doua lini si trei stropi, exista probleme mai grave....:))
Consider ca tu ca artist trebuie sa educi, sa fii tolerant, etc... si ai responsabilitatea a ceea ce postezi. Asa ca.... ce parere ai, de exemplu... sa incerci sa explici la popor ce este un tablou (apropos topicul asta).
Toata lumea vorbeste despre "tablouri" si mie nu mi-e clar ce sint acelea (nu sint ironica, desi poate ca asa "suna", sint sincer nedumerita)...
artzest
Postat pe 5 Februarie 2009 16:59
De la: getasart, la data 2008-11-16 06:03:19Ce parere aveti despre tablouri?;Mai sunt la moda?;


Am hotarit sa caut definitia de dictionar a tabloului:

TABLÓU - Picturã, desen, gravurã, fotografie etc. executate pe o pânzã, pe un carton etc. înrãmate si asezate (în scop decorativ) pe peretii unei încãperi.

Deci... ce este UN TABLOU ???:) sau... care-i intrebarea, defapt?
artzest
Postat pe 5 Februarie 2009 17:22
imi cer iertare daca am fost deplasat.........cu toate ca nu la dumneavoastra m am referit.....ci la oameni in general,care (si vorbesc din proprie experienta) de foarte multe ori cauta ceva mare...cu rosu sau sa se asorteze cu covorul...etc ,etc......chiar eu am facut lucrari cu trei lini,trei stropi...asa s eu mai autoironic nu neaparat m am referit la vreun coleg...doar ca de multe ori vand cate o lucrare mai usor de executat,ca sa spun asa,in schimb o gravura la care chiar lucrezi...nu da nimeni 200 de euro .
nu i cazut meu,neaparat,vorbiti cu cei care au terminat grafica...in fine ,nimeni nu mai are rabdare sa se intrebe ce i cu a lui viata cum de a ajuns sluga sistemului...dar sa se mai intrebe ce vrea vreun ametit sa spuna in lucrarea lui....
dorucristiandeliu
Postat pe 6 Februarie 2009 15:15
Dar pictura cu acul,ce credeti;ar merita postat pe perete un tablou,facut asa?;
http://www.getasart.3x.ro
Doamne ajuta!
getasart
Postat pe 6 Februarie 2009 15:20
Doru, eu trebuie sa-mi cer scuze ca am "sarit" cam tare in sus:)

Durerile tale sint si durerile mele.... Alea cu... "un tablou mare, cu rosu care sa se asorteze la covor".

Pe de alta parte am inteles ca asa merg lucrurile. Asta este si nu o spun cu resemnare ci cu intelegere si mobilizare.

Am inteles ca schimbarea se poate face doar incet si din interiorul sistemului. Prin educatie. Asta ia timp. Rezultatele nu le vom culege noi, dar depinde si de noi ca ceva sa se schimbe macar pe viitor.
artzest
Postat pe 7 Februarie 2009 15:18
Mai adaug citeva rinduri (deoarece simt ca nu am fost clara), apropos de "nimeni nu mai are rabdare sa se intrebe ce i cu a lui viata cum de a ajuns sluga sistemului...dar sa se mai intrebe ce vrea vreun ametit sa spuna in lucrarea lui" este EXACT legat de ideea care m-a facut sa sar in sus.

Nimeni nu are timp si energie sa stea sa se intrebe "ce-a vrut sa spuna... poetul" si atunci este de datoria celor care stiu, sa impartaseasca (asta mi-o spun si mie!!!)
In aceasta ordine de idei "m-am luat" de tine: gindindu-ma ca daca in loc sa scrii cu o ironie amara (pe care eu o inteleg perfect dar care raspindeste in lume si mai multa ceatza, ca si cum nu ar fi destula si asa)... mai bine ai scrie doua rinduri pozitiv explicative despre vreunul dintre toate subiectele pe care le cunosti.

M-am hotarit cu ocazia asta si am sa deschid eu un topic legat de decoratiuni si arta (nu stiu cind am sa o fac, dar am sa o fac) si am sa te invit sa participi.
artzest
Postat pe 7 Februarie 2009 15:37
Geta, m-am uitat la goblenurile tale. Esti de admirat, depui o cantitate de munca si rabdare pe care eu nici macar nu mi le pot imagina. Merita pus pe perete un goblen dar depinde de gustul fiecaruia si de stilul in care este amenajat spatiul. Mult succes si dumezeu sa te ajute(spun asta cu drag si din suflet)
artzest
Postat pe 7 Februarie 2009 15:54
fara goblenuri covoare si altele PE PERETI...sorry
tabloul indiferent ca este decorativ sau opera de arta ramane tablou
kbr
Postat pe 7 Februarie 2009 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aveti nevoie de electrician bun? bucuresti 1 De la: mi333 29 Iunie 2010 14:30
Incalzirea prin pardoseala cu apa calda 1 De la: marian_valeanu22 18 Octombrie 2009 23:30
mobila la comanda 5 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:18
becuri economice compatibile cu intrerupatoare cu reostat 2 De la: Mihaela09 22 Decembrie 2009 11:08
centrala trifazica sau perdea de aer cald 4 De la: kudika485791 15 Decembrie 2011 12:57