Setari Cookie-uri

Jaluzelele verticale pot fi curatate?

As dori sa cumpar jaluzele verticale. Problema e ca nu stiu cum ar putea fi curatate. Mi-e teama ca nu se pot curata si atunci nu stiu cat merita investitia. Nu as vrea sa le schimb in fiecare an.....
Stiti voi solutii?

Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:13
jaluzele verticale se spala cu o perie dupa ce au fost lasate la muiat in apa si detergent...dupa ce se limpezesc si se scurg, se calca cu fierul de calcat si apoi se atarna la loc...eu nu fac aceasta operatiune decat de 2 ori pe an..e suficient...a propos, nu incerca sa le speli cu masina de spalat, le scoti franjuri!!!!
md_642003
Postat pe 29 Noiembrie 2008 10:50
Buna;

Nu stiu ce sa zic..probabil depinde de materialul folosit. Vreau sa spun ca eu le-am aruncat dupa ce le-am spalat,asa cum spune colega , s-au dezlipit marginile alea ce sustin contragreutatile , si nici nu le-am mai putut calca coala , asa cum erau. Dar poate iti iei unele dintr-un material mai flescait..presupun ca se gasesc daca zice ca le spala si le calca si sint ok..ca la inceput.

Postat pe 30 Noiembrie 2008 22:27
Eu iti recomand sa iei din pvc si le poti spala pe loc, cu solutie de spalat geamuri si carpa, sau se pot baga in cada si freca cu peria , nu se strica , nu se decoloreaza si sunt mult mai calitative ca cele din material textil.
Karmin_condo
Postat pe 1 Decembrie 2008 00:57
Si eu am incercat sa spal 2 seturi de astfel de jalujele: au ajuns la gunoi. Sunt greu de intretinut si e nasol sa tii ceva murdar in casa, stiind ca daca-l speli nu-l mai ai. Investitia nu merita si dupa aceasta experienta am ajuns din nou la perdele, pe care le pot spala si schimba oricat de des. Succes la o alegere cat mai buna !! :-)
tuturut_ioana
Postat pe 2 Decembrie 2008 08:17
Eu am verticalele din PVC de trei ani si sunt ca noi.Am ales o nuanta crem...
Sunt simplu de curatat, nu se aduna praful pe ele, nu se decoloreaza de la soare, nu se gauresc, rup...nu as vrea sa ajung la solutia clasicelor perdele pentru nimic in lume, am copil mic care ar trage de asa ceva si pisica, care mi-ar face franjri din asa ceva
Karmin_condo
Postat pe 2 Decembrie 2008 10:29
De unde pot achizitiona si eu din PVC era de mult un magazin dar cand am vrut sa iau s-a desfiintat

Multumesc anticipat
diaconudn
Postat pe 7 Ianuarie 2009 12:07
Pentru orice fel de jaluzele verticale (din material textil sau pvc), pentru rolete, falduri sau rulouri exterioare din aluminiu, va pot ajuta eu. Gabriela 0749.138.001 www.rolldesign.ro
gabrielica
Postat pe 7 Ianuarie 2009 12:31
buna..eu am jaluzele din pvc...chiar sunt foarte usor de intretinut...dar usor se pot spala si cele din material textil..se ruleaza fiecare, se prinde cu un elastic...se lasa la inmuiat foarte putin timp...apoi se limpezesc tot rulate, dar cu apa calduta.Le las la scurs, le desfac apoi asa umede si le pun direct..nu este nevoie sa le calc....Bine depinde si de calitatea materilului.
didica68
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:03
draga mea e f simplu de inretinut asa cv ,le pui in cada care ai umplut o cam pe un sfert cu apa ,sau poate mai putin chiar, pui ariel q7 ,le lasi 15 min dai drumul la apa din cada le clatesti in 2,3 ape , fara sa le calci ,ca ditrugi tratamentul chimic care a fost fc , apa sa fie calduta si le pui la loc,eu zic ca se merita ,textura materialului sa fie potrivit de groasa, succes la cumparaturi.
danuntu_06
Postat pe 15 Ianuarie 2009 16:54
Jaluzelele verticale se pot curata.Pentru intretinerea lor este recomandat in cazul murdaririi lor folosirea unui burete umed sau spalarea lor cu un detergent lichid fara frecare, stoarcere sau calcare (uscarea lor se face montandu-le inapoi pe sina).
andra_alexandra
Postat pe 22 Ianuarie 2009 17:40
Buna! Am si eu la bucatarie. O pun la inmuiat in cada in apa calduta, nu fierbinte, cu detergent si o las o noapte, dupa care o clatesc in mai multe ape, fara sa o frec deloc, o las la scurs foarte putin cam o ora, dupa care o atarn la geam usor uda, in felul acesta nici nu o calc, iese super!
volintiru22
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:29
De la: volintiru22, la data 2009-01-23 11:29:09Buna! Am si eu la bucatarie. O pun la inmuiat in cada in apa calduta, nu fierbinte, cu detergent si o las o noapte, dupa care o clatesc in mai multe ape, fara sa o frec deloc, o las la scurs foarte putin cam o ora, dupa care o atarn la geam usor uda, in felul acesta nici nu o calc, iese super!


Si eu procedez la fel insa daca ar mai fi sa-mi cumpar altele as cumpara rolete textile care sunt si mai moderne si mai usor de intretinut.
laura_feelings
Postat pe 23 Ianuarie 2009 15:20
se pot pune in cada si spala cu o perie mai moale cu apa si detergent api se clatesc
s_simmona
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:06
se pun in apa si se la la inmuiat cu detergent,si ies curate dak le fraci cu peria risti sa le strici aspectul
andreeabacau
Postat pe 27 Ianuarie 2009 14:25
De la: untu, la data 2009-01-15 16:54:17draga mea e f simplu de inretinut asa cv ,le pui in cada care ai umplut o cam pe un sfert cu apa ,sau poate mai putin chiar, pui ariel q7 ,le lasi 15 min dai drumul la apa din cada le clatesti in 2,3 ape , fara sa le calci ,ca ditrugi tratamentul chimic care a fost fc , apa sa fie calduta si le pui la loc,eu zic ca se merita ,textura materialului sa fie potrivit de groasa, succes la cumparaturi.


am cuparat si eu dar nu sunt chiar groase. le-am lasat in cada asa cum spui , dar le-am si spalat putin cu o perie de haine, usor ca sa nu le scot franjuri. am reusit si dupa ce le-am pus la uscat nu a fost nevoie sa fie calcate . s-au intins f bine si par ca noi
gigilamasanu
Postat pe 16 Februarie 2009 11:40
asa m-a invatat mama si pe mine sa le spal, si domnii de la Vem tot asta ziceau...sa le las la imnuiat, sa le dau cu o perie moale si sa le agat.. nu stiam ca merg si calcate..uite o idee buna;)
m3rlinetza
Postat pe 16 Februarie 2009 15:23
Se pot curata in foarte multe feluri !
http://www.jaluzele-casamea.ro/intretinere-jaluzele-verticale.html
ai aici toate informatiile necesare de intretinere !
Operatiia de spalare cu buretele se face de maxim 2 ori pe an ! si cea cu aspiratorul la fel !

http://www.jaluzele-casamea.ro

Pentru detalii / comenzi / etc ma puteti contacta la numerele 072896948 / 0766377156
Madalinn
Postat pe 20 Mai 2009 08:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mobila Japoneza 1 De la: mobilaecologica 29 Iunie 2012 08:48
cdormitor si sufragerie 4 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:41
Cum se monteaza parchetul? 27 De la: MIKE 2 Mai 2010 13:50
Perdea organza 4 De la: healthy009442 29 Ianuarie 2012 15:53
Concurs: Demonstreaza ca esti mobilat la mansarda 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:39