Setari Cookie-uri

Cum se indeparteaza vopseaua pe baza de ulei?

Stie cineva o metoda mai eficienta de indepartare a vopselei pe baza de ulei? Ma chinui de ceva zile si nu prea am spor. Cum am procedat pana acum? Lovituri usoare cu ciocanul si pe urma indepartez cu spaclul. Prin metoda asta cred ca o sa dureze o vesnicie ca am de indepartat si in bucatarie si in baie? Asadar, daca puteti sa-mi recomandati o metoda mai eficienta as fi tare fericita.
Multumesc.
andreiutza_condo
Postat pe 8 Decembrie 2008 15:06
Intreaba la un magazin de vopsele daca nu au un grund special pentru asta.Este cel mai simplu si destul de eficient.
WEGA67
Postat pe 9 Decembrie 2008 09:07
da!! se arde cu lampa aia care scuipa foc...daca e pe perete...si pe urma se da jos cu spaclu.iar de pe mobila..se foloseste peria de sirma si smilgern pe aparatele alea speciale
octopus
Postat pe 9 Decembrie 2008 18:58
Nu ne spui de pe ce tip de suprafete vrei sa indepartezi vopseaua! Daca suprefata este plana - usi, blaturi, etc - , exista pistoale cu aer cald (Practiker, Bricostore), incazesti suficient zona pina cind vopseaua face basici, apoi cu spaclul razi, dupa care smirghel cit cuprinde. Daca suprafete sunt curbe, poti incerca diverse combinatii: chimic+mecanic. Bafta.
lulu_healthy
Postat pe 9 Ianuarie 2009 09:04
un arzator o butelie de gaz o masca protectie masuri de aerisire si ventilare a spatiului apa carpa instinctor ptr orice eventualitate asistenta obligatorie din partea unei persoane echipate identic si succese!poti aplica lambtiuri si nu te mai complici
boteasvonpeter
Postat pe 10 Ianuarie 2009 10:16
chestia cu decapantul este cam scumpa si cere timp. lampa pe gaz este solutia cea mai buna
patzanghel
Postat pe 11 Ianuarie 2009 21:30
nu te supara pentru mobila singura varianta rapida si eficienta este decapantul pentru perete nu stiu dar daca exista pentru mobila o astfel de solutie trebuie sa fie si pentru perete insa precizez inca odata atentie este toxica trebuie lucrat cu manusi si masca
luminitagrigoriu
Postat pe 12 Ianuarie 2009 15:44
Incearca cu o sperietoare de vopsea pe ulei
subsonic
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:18
eu am avut de curatat pereti cu var. colegul meu dadea cu spaclul si eu cu flexul. El curata o juma de metru patrat intr-o ora si eu curatam 3 metri patrati in 10 minute. nu stiu cat de bine ar merge pe vopseaua ta. Ma duc imediat in baie sa incerc si iti spun. Pa, numai bine.
subsonic
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:24
Iti trebuie o pereche de manusi de cauciuc groase, faci o solutie de soda caustica concentrata, la cca. 45-50 grade C, cu un burete se intinde aceasta solutie pe suprafata vopsita pe care dorim sa o indepartam, apoi dupa aceasta a facut basici si s-a inmuiat se indeparteaza cu un spaclu sau o perie de sarma.
Bafta si atentie la soda caustica, este foarte toxica. :)
viorel_nica_ro
Postat pe 13 Ianuarie 2009 20:02
ce nu te omoara te intareste... sa ai spor!!!
octopus
Postat pe 14 Ianuarie 2009 01:21
se arde cu lampa de benzina suprafata vopsita si apoi cu peria de sarma .
georgepeiu69
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:33
E cosmar! Se ia un absolvent musculos de la "constructii" , se acopera totul cu plastic si se pleaca de acasa. Musculosul da vopseaua jos si-ti sparge si oglinda din baie si cateva lampi, mai foloseste si telefonul sa vorbeasca cu prietena, dar intr-o saptamana scapi de vopsea. Dupa aceea scapi si de musculos.
dr2000_condo
Postat pe 6 Februarie 2009 16:58
Se arde vopseaua cu o lampa de gaz apoi se curata peretele cu spaclu sau cu o perie de sarma dupa caz.
ingridtecsi
Postat pe 13 Februarie 2009 11:31
Daca o sa cauti la un magazin care detine vopsea,exista o solutie care e produsa de "POLICOLOR" care este facuta pt asa ceva...adik pt a indeparta vopseaua....nu este scumpa,eu am folosit-o si pur si simplu o topeste pana la lemn(daca e pe usa)
work4u
Postat pe 13 Februarie 2009 15:02
deci,am citit raspunsurile de mai jos si m-am amuzat copios. sa revin , depinde ce vrei sa fc dupa ce indepartezi vopseaua dc vine placat cu faianta nu trebuie sa bucerdezi toata vopseaua doar din loc in los cureti bn suprafata apoi aplici o amorsa pe perete, o lasi sa se usuce cca2 ore apoi verifici planeitatea peretelui , iar dc totul e ok faci reparatiile de rigoare duppa care iti trasezi suprafata si te apuci de placat cu faianta, spor la treaba.dc pe perete vine var lavabil aplici un adeziv iar apoi vii cu gletul finisajul de rigoare , amorsa din nou si la final var lavabil in 2 straturi.
danuntu_06
Postat pe 14 Februarie 2009 20:32
mergi la chimicale si ceri DECANOL sunt de domeniu siti recomand si tiegarantat 100%
costea_n2000
Postat pe 15 Februarie 2009 13:24
daaa..cu DECANOL se ia vopseaua garantat,eu am folosit
work4u
Postat pe 15 Februarie 2009 15:26
:) incearca decanol te duci la policoolor magazin si ceri decanol este cam cel mai bun decapnt dupa pita ,il intinzi cu pensupa si lasi 10 min
dupa care indepartezi cu un spaclu o sa se topeasca ,vezi ca are un miros de acetona daca esti sensibila :)
costin_craft
Postat pe 9 Martie 2009 00:10
Raspunsuri gresite , si solutii distructive , te sfatuiesc sa folosesti un uscator de par (cel mai puternic) la caldura maxima si indepartare cu o spatula de lemn - vopselele devin plastice(se inmoaie) la temperaturi ridicate . In constructii se folosesc pistoale cu aer cald speciale pentru asa ceva , se gasesc si la supermarketuri , succes
condo000319
Postat pe 26 Martie 2009 18:28
De la: boteasvonpeter, la data 2009-01-10 10:16:15un arzator o butelie de gaz o masca protectie masuri de aerisire si ventilare a spatiului apa carpa instinctor ptr orice eventualitate asistenta obligatorie din partea unei persoane echipate identic si succese!poti aplica lambtiuri si nu te mai complici
cea mai proasta metoda...focul distruge peretele si risti sa te trezesti cu totul in cap la un moment dat..
metoda mea...spaclu+perie de sarma sau flex sau bormasina cu perie de sarma rotativa
bb_tavy
Postat pe 31 Martie 2009 07:33
deci... dupa cum spunea cineva mai sus..... daca vrei sa pui faianta.... vezi ca se gaseste in magazinele de profil un adeziv de faianta si gresie care prinde chiar si pe vopsea.... e ceva mai scump da face toti banii. Iar daca musai musai vrei s-o dai jos ia neste solutie Triumf.... aia de indeparteaza grasimea de pe aragaz si cuptor.... dai peste vopsea, o lasi 5 - 10 minute si freci suprafata cu o carpa mai dura....... iasa de tot..... ca deh... omul din greseli invata.... eu am dat pe caloriferul din bucatarie si asa am constat ca ia vopseaua... normal ca a trebuit sa-l revopsesc. Da si aia e nasoala ca miros si toxicitate..... sa fie toate geamurile deschise atunci cand faci chestia asta.
emiluta_ok
Postat pe 31 Martie 2009 09:12
poti folosi un pistol cu aer cald de 2000w , se gasesc la 60ron bucata
SILVIUDRAGODAN
Postat pe 31 Martie 2009 09:14
am incercat toate solutiile propuse de ceilalti. cea mai rapida si eficienta metoda este cu solutia numita CROMOFAG (import Ungaria)- se intinde cu pensula pe suprafata lemnoasa si transforma vopseaua in gel care se ia cu spaclu sau razuitor- atentie! este foarte toxica. Asa am dat vopseaua jos de pe citeva usi - erau vreo 5 straturi de vopsea puse una peste alta in vreo 40 de ani. Spor la lucru!
lima_condo
Postat pe 31 Martie 2009 09:15

Exista vopsea decapanta,dar cel mai bine este sa o dai jos la lovituri de ciocan si spaclu....este mai greu dar este mai sigur.
Spor la lucru!
vf37
Postat pe 31 Martie 2009 09:35
EXISTA IN TOATE MAGAZINELE DE SPECIALITATE APARATE SPECIALE "feon profesional" PENTRU CURATAT VOPSEAUA .. SE INCALZESTE SI CU UN SPACLU LAT SUBTIRE SI REZISTENT ( CAM 2 -3 BUCATI CACI SE TOCESC) SE CURATA.. SI TOOOOT ASA SE REPETA OPERATIA..
DUREAZA UN PICA DAR FUNCTIONEAZA !! EU AM CURATAT TOATE TOCURILE USILOR INCLUSIV O BAIE !!( VOPSITA PRIN 1968 !!!

bAFTA..
PS. VEZI SA FIE MAI PROFI !! ADICA BLACK&DECK.. ETC !!
octavian_dan
Postat pe 31 Martie 2009 09:41
se poate numi in orice fel doreste firma producatoare dar denumirea de baza este decapant bine ca ai gasit solutia care trebuie si ai rezolvat problema usor
luminitagrigoriu
Postat pe 31 Martie 2009 16:04
neeea nu te lua dupa nepriceputi...imprumuta o bormasina de la un vecin( una decenta ca putere) dute la piata obor la targul de scule si ia o perie de sarma..pe care p rinzi in bormasina( in mandrina) ia si 2-3 masti de praf
apoii deschizi geamurile si usa de la intrare si in 2-3 ore scapi de toata vopseaua din tr-o baie bafta--IULIAN--MESTERUL CASEI
iuliansasa
Postat pe 2 Aprilie 2009 21:19
Andreiuta,cred ca ai rezolvat problema cu vopseaua pe baza de ulei;sau nu?daca da,spune-ne si noua,in ce mod?
vasile_tarta
Postat pe 2 Aprilie 2009 22:28
daca vopseaua e de 20 de ani , cum a fost la mine, nu functioneaza ni decapantul(e apa de ploaie) , nici arzatorul( intra uleiul in perete si trebuie sa dai jos o jumatate din grosimea peretelui ca sa-l scoti). cel mai bun este flexul. in cateva ore termini cu toata camera.
alinacerneag
Postat pe 12 Februarie 2010 11:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Brad de Craciun - Natural sau artificial? 114 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:27
Mobila Japoneza 1 De la: mobilaecologica 29 Iunie 2012 08:48
draperii din lemn(bambus) versus fier forjat. ce model este mai recomandat? 13 De la: cameliaelisa 23 Iunie 2010 12:55
Fose Septice Ecologice ieftine pentru case si vile 1 De la: condo002180 25 Octombrie 2009 14:31
Plase protectie pentru pisici 2 De la: kudika376224 13 Martie 2011 19:18