Setari Cookie-uri

Cum e cu fosa septica?

Am un teren in afara Bucurestiului, la tara. Vreau sa construiesc o casa. Nu exista canalizare. Pot sa-mi fac fosa septica? Am auzit ca cica nu s-ar mai da autorizatie pentru asa ceva.... ca cica nu e ecologica. E adevarat? Pai atunci eu ce ma fac? Astept sa vina primaria sa faca canalizarea?(scuze pt cacofonie)
Stie cineva exact care e treaba? Adica daca e adev ce am auzit? Sau daca imi poate spune cineva cum sa rez probl ar fi minunat.
Merci tuturor. O seara placuta.

Postat pe 17 Decembrie 2008 18:10
E simplu ce zici tu, si e clar ca nu astepti sa BAGE canalizare.Exista niste recipiente mari
de forma unor butoaie, special facute numite exact asa fosa ecologica.Are diferite volume deci poti alege,are capac ptr evacuare..si cam asta e.Restul tine de tine9te duci in magazine..)si de meseriasii care ti executa.Nu mai ai treaba cu primaria..:D
stanciudanut
Postat pe 18 Decembrie 2008 09:46
saptamana aceasta am urmarit mentenanta unui wc public din acesta mobil golirea cuvei ,spalarea peretilor interiori dezinfectarea si asigurarea cu detergent si hartie nu a durat mai mult de un minut cred ca aceste firme te pot indruma asupra unei fose eficiente
gigibrbr_condo
Postat pe 18 Decembrie 2008 20:58
Fosa septica...e clar ecologica...tocmai asta e ideea..cu ajutorul ei se colecteaza resturile menajere...chestii daunatoare..substante lichide,solide,etc...si la anumite intervale de timp..se vor prelua cu cisterne speciale se depozitate in locuri speciale,unde vor fi neutralzate pe cat de mult posibil.
dyane_2005
Postat pe 29 Decembrie 2008 12:02
problema alegerii solutiei de evacuare a apelor menajere o vei revolva in faza de proiectare a constructiei... solutia optima pentru colectare (in lipsa retelei de canalizare) este microstatia de epurare (poate fi si biologica), solutia ieftina este bazinul vidanjabil etans care poate fi din material plastic armat (fosa ecologica) sau din beton... cauta pe internet detalii
alinuk_condo
Postat pe 30 Decembrie 2008 10:04
Problema presupune o analiza completa a sistemului de instalatii sanitare si se rezolva in faza de proiectare a consructiei - proiectantul de instalatii, impreuna cu proiectantul de rezistenta si arhitectul stabilesc un functional al constructiei, necesar consumuri apa, debite de evacuare, recirculare etc. In functie de studiul hidro-geo stabilesc modul optim de canalizare in baza unei analize tehnico-economice:
- bazin vidanjabil etans cu vidanjare la un anumit interval de timp - dezavantaj: costul vidanjarii;
- fosa septica (sunt multe tipuri - cu epurare biologica, filtru invers etc) cu drenare in sol a apelor preepurate - necesita o suprafata de teren pentru drenare de cca 50 mp/ locuitor echivalent, suprafata care poate fi utilizata pentru anumite culturi agricole sau gazon decorativ;
- ministatie epurare cu sau fara recirculare ape uzate, cu evacuare ape epurate intr-un emisar (daca exista si asigura dilutia necesara) sau drenare in sol.
Pentru detalii va recomand sa va adreasati unui proiectant de instalatii - de exexmplu la instalcasa@yahoo.com sau elsaterm@yahoo.com
stancu_mrc
Postat pe 1 Ianuarie 2009 11:43
De la: victor_xy, la data 2008-12-17 18:10:56Am un teren in afara Bucurestiului, la tara. Vreau sa construiesc o casa. Nu exista canalizare. Pot sa-mi fac fosa septica? Am auzit ca cica nu s-ar mai da autorizatie pentru asa ceva.... ca cica nu e ecologica. E adevarat? Pai atunci eu ce ma fac? Astept sa vina primaria sa faca canalizarea?(scuze pt cacofonie)
Stie cineva exact care e treaba? Adica daca e adev ce am auzit? Sau daca imi poate spune cineva cum sa rez probl ar fi minunat.
Merci tuturor. O seara placuta.


Cele mai avantajoase sunt fosele septice de tip IMHOFF care asigura in mod natural, care epureaza apele uzate pana la parametrii prevazuþi în codiþiile prevazute in normele legale. Ele se aleg în funcþie de numãrul de utilizatori, considerandu-se un consum de apa de 200 de litri/zi/utilizator.
Au urmatoarele avantaje:
- dimensiuni mici
- închise ermetic
- nu ocupa spaþiu (trebuie îngropatã)
- greutate redusa
-Instalare usoara
- nu necesita alimentare cu curent electric
- reacþie neutra la radiaþiile UV
- rezistenþa la atacurile agenþilor chimici
- nu necesita întreþinere, doar vidanjare la cca 12-18 luni
- rezistenþa mecanica si termica la temperaturi cuprinse între -60°C ºi +80°C
- rezistenþa la coroziune garantata 30 ani
- respecta toate normele romanesti si europene garanta nd un produs reciclabil 100%.
Scurgerea apei uzate se face printr-o retea de drenaj ingropata in sol,confectionata dintr-un tub special de drenaj,sau din tevi de canalizare din PVC cu diametrul de 110 mm.
Pentru informatii suplimentare acceseaza lincul: http://www.bunulgospodar.ro/produse.php?cat=1
najurb_condo
Postat pe 21 Ianuarie 2009 07:25
fosa septic anu este interzisa, de fapt nu este corest spus fosa septica este vorba de fapt de un bazin betonat care poate fi vidanjat periodic
s_simmona
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:13
Eu am auzit ca doar fosele fara fund nu primesc autorizatie. Eu am obtinut autorizatia cu tot cu fosa.
aliass
Postat pe 13 Februarie 2009 22:04
De la: bbcables, la data 2009-02-13 22:04:18Eu am auzit ca doar fosele fara fund nu primesc autorizatie. Eu am obtinut autorizatia cu tot cu fosa.
corect fosa septica trebuie sa aiba si o grosime specifica din cate stiu
gigibrbr_condo
Postat pe 14 Februarie 2009 16:09
Daca ai de ales intre o "fosa septica" inchisa (adica un bazin inchis de beton) si una ecologica - pe care unii o numesc mini statie de epurare (adica una din aia cu camere unde in prima se aduna materia grosiera, se filteaza trece in al doilea compartiment apoi se mai filtreaza o data, trece in al treilea de unde obtii apa curata buna de udat gradina sau de deversat in rauri parauri si asa mai departe) fa un calcul simplu:
- vei face o fosa cu dimensiunile 3x3x5 m (sa zicem); aceasta va fi utilizabila pana la cota de -1m unde intra tevile din casa, adica in fapt va avea dimensiunea 3x3x4m = 36 mc
- noi acasa avem o familie de 5 persoane si consumam lunar 22 mc de apa; principial tot ce intra si iese cu variatii mici (adica intr-o astfel de fosa clasica ar intra lunar 22 mc apa uzata) Adica mie o fosa din asta inchisa mi-ar fi utila 1 luna jumate dupa care chem vidanja. Si asta se intampla de 8 ori pe an. Chemarea vidanjei costa in principiu 200 lei + TVA + transportul la locatie daca nu esti in oras.
Asta daca fosa este inchisa; daca nu are fund betonat si pui doar pietre mari se va scurge lichidul in pamant dar risti sa iti afectezi panza freatica sau apa de baut (pentru asta nu vei obtine autorizatie)
Fosele alea din fibra de sticla, adica mini statiile de epurare, sunt calculate pe numar de persoane si elimina apa aproape singure; in plus nu mai trebuie sa sapi atat si armatura si betonul pe care-l torni nu este atat de mult ca in cazul unei fose septice. Si la asta vei chema vidanja dar cica mult mai rar. In astea poti pune si bacterii si cica materia grosiera se descompune in anhidrida carbonica si apa
Adinuca
Postat pe 21 Februarie 2009 13:00
AN CONCUZIE CARE FOSE SANT CEL MAI RECOMANDAT??? SI MAI EFTINE???

Postat pe 12 Aprilie 2009 00:19
Lucrez la o firma de profil din Falticeni si pot sa-ti spun ca fosa septica se poate amplasa fiind agrementata de cei ce la mediu .Pentru detalii acceseaza site-ul tehnoworld.ro
mosadrian
Postat pe 12 Aprilie 2009 20:35
De la: najurb, la data 2009-01-21 07:25:54
De la: victor_xy, la data 2008-12-17 18:10:56Am un teren in afara Bucurestiului, la tara. Vreau sa construiesc o casa. Nu exista canalizare. Pot sa-mi fac fosa septica? Am auzit ca cica nu s-ar mai da autorizatie pentru asa ceva.... ca cica nu e ecologica. E adevarat? Pai atunci eu ce ma fac? Astept sa vina primaria sa faca canalizarea?(scuze pt cacofonie)
Stie cineva exact care e treaba? Adica daca e adev ce am auzit? Sau daca imi poate spune cineva cum sa rez probl ar fi minunat.
Merci tuturor. O seara placuta.


Cele mai avantajoase sunt fosele septice de tip IMHOFF care asigura in mod natural, care epureaza apele uzate pana la parametrii prevazuþi în codiþiile prevazute in normele legale. Ele se aleg în funcþie de numãrul de utilizatori, considerandu-se un consum de apa de 200 de litri/zi/utilizator.
Au urmatoarele avantaje:
- dimensiuni mici
- închise ermetic
- nu ocupa spaþiu (trebuie îngropatã)
- greutate redusa
-Instalare usoara
- nu necesita alimentare cu curent electric
- reacþie neutra la radiaþiile UV
- rezistenþa la atacurile agenþilor chimici
- nu necesita întreþinere, doar vidanjare la cca 12-18 luni
- rezistenþa mecanica si termica la temperaturi cuprinse între -60°C ºi +80°C
- rezistenþa la coroziune garantata 30 ani
- respecta toate normele romanesti si europene garanta nd un produs reciclabil 100%.
Scurgerea apei uzate se face printr-o retea de drenaj ingropata in sol,confectionata dintr-un tub special de drenaj,sau din tevi de canalizare din PVC cu diametrul de 110 mm.
Pentru informatii suplimentare acceseaza lincul: http://www.bunulgospodar.ro/produse.php?cat=1







SI CAT COSTA O FOSA DIN ASTA LA 3 PERSOANE SI DACA MAI TREBUIE APROBARE DE LA PRIMARIE SAU NU?CA EU M-AM CAM SATURAT DE AVIZE SI PROIECTE PENTRU CE FAC IN PROPRIA MEA CURTE

Postat pe 27 Iunie 2009 18:22
In nici un caz nu alege Canad Plus, eu am o fosa septica de la ei si dupa ce a trecut 1 an de zile, fix cat era garantia, au inceput sa apara problemele care se agraveaza pe zi ce trece. I-am chemat, mi-au cerut 1 mil lei si nu mi-au facut nimic. Dau vina pe pamant, ca nu este bun si nu absoarbe apa, caci apa iese afara in loc sa se
scurga in pamant.
condo001457
Postat pe 11 August 2009 21:25
De la: condo001457, la data 2009-08-11 21:25:38In nici un caz nu alege Canad Plus, eu am o fosa septica de la ei si dupa ce a trecut 1 an de zile, fix cat era garantia, au inceput sa apara problemele care se agraveaza pe zi ce trece. I-am chemat, mi-au cerut 1 mil lei si nu mi-au facut nimic. Dau vina pe pamant, ca nu este bun si nu absoarbe apa, caci apa iese afara in loc sa se
scurga in pamant.


Eu sunt pe cale de a instala o fosa cu ei si am inteles ca se face un drenaj. La tine nu au facut?
Adinuca
Postat pe 12 August 2009 17:52
POCO – BIOFOSE
Tratament ecologic pentru optimizarea foselor septice, tratatrea apelor reziduale si igenizarea toaletelor

SC. ECO INDUSTRIES TRADING GROUP SRL este distribuitorul pentru Romania a ecologizatorului natural Poco-Biofose, cat si a altor produse biologice aplicabile in vaste domenii de activitate, produse in Olanda de Wiseuse International BV.
Poco-Biofose este un stimulator celular organic care accelereaza cresterea micro-organismelor intr-un mod natural prin suplimentarea micro-nutrientilor si a celorlalte elemente care ajuta la marirea ratei cresterii reactiilor microbiale si biochimice. Acest produs nu contine compusi din bacterii sau hormoni.
Mentine echilibrul simbiotic al bacteriilor acetogenice si methanogenice si minimizeaza efectul toxic al compusilor inhibitori ai bacteriilor ce produc metan.Curata si insanatoseste ambientul, elimina bolile si previne aparitia lor,reduce cu pana la 90% mirosurile neplacute de la orice sursa biologica (fose septic, haznale etc),dizolva depunerile de grasimi si materie organica solida de pe peretii bazinelor colectoare.,elimina incrustatiile organice ce determina infundarea instalatiilor si mentinerea mirosurilor neplacute de amoniac, mercaptani, hidrogen sulfat din tevile de scurgere,reduce drastic necesitatea vidajarii mecanice,descompune rapid substantele organice si accelereaza dizolvarea hartiei igenice.
Poco-Biofose declanseaza diverse tipuri de microbi pentru a produce o reactie echilibrata intre dioxidul de carbon si ionii de hidrogen. Microbii declansati vor duce la mai multe hidrolize si la un consum crescut de acid organic si hidroxid ce carbon rezultand intr-o sporire a reducerii de COD, BOD si corpurilor solide integrale.
Factorul cheie al vietii micro-bacteriene este oxigenul. Dupa 48 de ore de la aplicarea Poco-Biofose nivelele de COD, coliformi si de materii solide scade considerabil. Aceasta insemna o activitate a vietii micro-bacteriene ce “mananca” mult. Se observa de asemenea o reducere a mirosului neplacut si culoarea apei devine mai transparenta.
Poco-Biofose este un produs indispensabil pentru intretinerea si ecologizarea decantoarelor, optimizarea foselor septice si haznalelor din case, blocuri, pensiuni, hoteluri si complexe de odihna si tratament etc, tratatrea apelor reziduale.
Produs biologic certificat European EEC 834/2007.

www.ecoindustries.ro
Ecoindustries
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:56


Eu sunt pe cale de a instala o fosa cu ei si am inteles ca se face un drenaj. La tine nu au facut?[/quote]

nu se paote monta fosa fara drenaj, unde se scurge efluentul din fosa? in campul de drenaj care poate fi de mai multe feluri, dar oricum trebuie executat
marius_lmd
Postat pe 6 Februarie 2010 19:11
Criber NET produce o gama variata de tipodimensiuni fose septice de la cele mai mici volume pana la cele mai mari posibile cu preturi incepand de la 370 euro pentru mai multe detalii vizitati site-ul: [URL] www.fose-septice.cribernet.ro/magazin.html [/URL]
CriberNet
Postat pe 16 Aprilie 2010 11:58
RECLAMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
gigibrbr_condo
Postat pe 16 Aprilie 2010 17:03
Toate tipurile, modelele de fose septice asigura o ,,preepurare a apei ,,
Au un volum relativ mic de 1,5- 3 mc ( ptr o gospodarie) ceea ce inseamna ca destul de repede -2-3 luni se umplu si apa relativ curata trebuie evacuata ,,undeva,, -drenata e termenul.
Aici e problema.....prima intrebare , analiza, e: unde vrem sa montam respectiva fosa ?
Intr-o zona cu teren argilos e foarte dificil si costisitor de asigurat drenajul ( eliminarea) apelor relativ curate.
Firmele pentru a-si vinde produsele nu informeaza asupra acestui aspect!
Dai banu` o montezi, faci chiar drenuri orizontale sau un put vertical si la primavara cind se topeste zapada sau ploua zdravan toata instalatia se ,,blocheaza,, ....inunda pentru ca stratul de argila nu permite disiparea apei
in sol!
Daca primavara in curte balteste apa iar in august cind e seceta...se crapa pamintul.. sunt ,,semne,, ca exista in adincime un strat de argila si veti avea probleme cu drenajul....( un studiu geo e costisitor)
kudika317368
Postat pe 27 August 2010 19:38
Atentie la structura solului din zona unde este / va fi amplasata instalatia.
Cum am incercat sa explic sunt zone intinse de km patrati unde la 5-10 m adincime sau mai mult, e posibil sa fie un strat de argila de diferite grosimi care impiedica disiparea apei in sol mai ales in perioadele ploiase.
Intr-o gospodarie de 2-3 persoane, pe luna se consuma/ evacuaza 6-12 mc de apa menajera. Fosa retine/ depune , dizolva materiile solide, organice , grasimi etc..de fapt cca 10-15 % restul este apa relativ curata care va ,, curge ,, prin orificiul de iesire al fosei...undeva....daca are unde!!!
Reclama cu vidanjarea la 1-2 ani se refera la evacuarea acelui namol ,rezidiu, etc rezultat prin filtrarea/fermentarea/ decantarea a zeci de mc de ape uzate anul!!
kudika317368
Postat pe 27 August 2010 20:27
Cred ca cea mai avantajoasa varianta ar fi o fosa ecologica, e mult mai rezistenta din punct de vedere mecanic si termic si riscul de coroziune este foarte mic. Poate te intereseaza ceva de aici: http://www.fosa-eco.ro/fose-septice-ecologice.html
Alina_Alexandru_2
Postat pe 14 August 2015 15:49
Nu mai bine protejati cu adevarat mediul si montati o statie de epurare certificata conform SR-EN-12566-3 ca cea de pe urmatorul link:http://foseministatii.ro/category/ministatii-epurare/
kudika_1022599
Postat pe 23 Ianuarie 2017 13:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
case din lemn in rate 1 De la: kudika506371 9 Ianuarie 2013 09:58
Casa din pamant 23 De la: kudika295130 9 Decembrie 2010 18:24
Caut firma care poate construi o casa si care sa accepte plata in rate. 69 De la: adrianpopagheorghe 28 Decembrie 2020 18:28
renovare apartament 1 De la: ilinca 10 Ianuarie 2010 09:13
Fundatia Nane pentru copii cu dizabilitati 26 De la: BEL_AMY1 18 Mai 2011 15:55