Setari Cookie-uri

culori de interior si exterior pentru case

Buna ziua m-ar interesa si pe mine mi multe nuante de culori de interior si exterior, pentru o casa la curte. Va multumesc si astept recomandarile dumneavoastra.
razvan_florian
Postat pe 26 Februarie 2009 13:13
Pentru exterior cred ca ar trebui sa te orientezi la o culoare care sa se asorteze cu acoperisul(tabla).Daca tabla este maro ai putea sa colorezi peretii cu o nuanta de bej.Cat despre interior acum se poarta pereti in doua nuante.Mie imi place movul,de fapt lila,galbenul pai care se asorteaza cu orice mobila si este foarte odihnitor.Tinerilor le plac peretii rosii.Eu cam atat am avut de spus.In speranta ca te-am ajutat macar putin iti doresc spor la treaba.
Luigia_2006
Postat pe 5 Martie 2009 22:28
De la: razvan_florian, la data 2009-02-26 13:13:46Buna ziua m-ar interesa si pe mine mi multe nuante de culori de interior si exterior, pentru o casa la curte. Va multumesc si astept recomandarile dumneavoastra.


Culoarea de exterior se alege tinand cont in primul rand de tamplaria casei si acoperis. Apoi se are in vedere peisagistica si in acest sens se are in vedere cum arata peisajul pe parcursul intregului an.
Fiind la tara, as merge pe o singura culoare si in functie de tamplarie, marimea si arhitectura casei as adauga pe soclu si in jurul ferestrelor un contur de piatra stil rustic sau traditional/ contemporan, in contrast cu culoarea casei. Nu as recomanda pe exterior culoarea mov, cum era sugerata de cineva de pe forum. Mai degraba culori din natura, indiferent de arhitectura casei.

La interior, culorile peretilor tin de tot aranjamentul fiecarei camere, de varsta si personalitatea persoanelor care folosesc camera respectiva si nu in ultimul rand, de marimea camerei( L,l, H). Nina Ciuciuc, creativ designer, nina_ciuciuc@yahoo.com
nina_ciuciuc
Postat pe 26 Aprilie 2009 22:16
De acord
iulian_nenciu
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:36
BUNA!

Ar fi bine sa ne orientam in mediul inconjurator si sa ne integram in el fara sa 'zgariem"privirea.Sa privim intai din afara casa noastra ,"tabloul"in care se incadreaza,ce culori sunt prezente in tablou,ce culori ar putea fi prezente conform gustului personal(caci in fond este casa dvs.,nu?)
natura este cel mai bun sfatuitor,cred.Acolo nimic nu este strident sau batator la ochi in afara de mizeria lasata si facuta de om...
aez
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:22
Uite un instrument care te ajuta sa-ti potrivesti culorile de la acoperis, fatada si sistemul de jgheaburi si burlane:

www.lindab.ro - in dreapta e un configurator de culori

E mult mai usor sa decizi ce culori s-ar potrivi casei tale. Pe mine cu siguranta m-a ajutat!

mihaisimihaela
Postat pe 30 Aprilie 2009 17:52
Tot astia de la Lindab au bagat recent doua culori faine la sistemele de jgheaburi si burlane: grafit si verde padure. Arata binisor
MimiStroescu
Postat pe 4 Mai 2009 11:58
De la: Lorena, la data 2009-03-05 22:28:30 Pentru exterior cred ca ar trebui sa te orientezi la o culoare care sa se asorteze cu acoperisul(tabla).Daca tabla este maro ai putea sa colorezi peretii cu o nuanta de bej.Cat despre interior acum se poarta pereti in doua nuante.Mie imi place movul,de fapt lila,galbenul pai care se asorteaza cu orice mobila si este foarte odihnitor.Tinerilor le plac peretii rosii.Eu cam atat am avut de spus.In speranta ca te-am ajutat macar putin iti doresc spor la treaba.
kudika074655
Postat pe 28 Octombrie 2009 14:54
"High Expectations" by Codrina
www.codrina.ro

Ca sa decorezi o casa, ai nevoie de idei, bani, curaj si rabdare. Daca tocmai sunteti pe punctul sa faceti asta, in mod cert veti avea ... "High Expectations"!

Nu este numele unui film si nici un titlu de carte... HE by C este numele unei colectii de tablouri art deco ce va va satisface in mod cert setea de frumos precum si orice pretentii legate de stilul locuintei voastre.

HE by C se adreseaza persoanelor cosmopolite si independente, si, in general, tuturor celor care incearca sa-si transforme locuinta intr-o mica opera de arta. Are un stil eclectic, se caracterizeaza prin foarte multe contraste, iar geometrizarea formelor poate da un aer de pretiozitate incaperii pe care ati accesoriza-o cu un astfel de tablou.
Tablourile cu personalitate din aceasta colectie - pictura abstracta non- figurativa, tehnica de ulei pe panza cu insertii de alte materiale - relief pe panza, creeaza un efect spectaculos. In plus, aceste tablouri pot constitui cadoul ideal. Va asiguram sprijinul in cautarea si gasirea picturilor care va definesc cel mai bine locuinta sau biroul si va asteptam cu drag solicitarile la:

IQ art
0747.633.494
comanda@iqart.ro
IQart
Postat pe 12 Decembrie 2009 03:17
cine poate sa imi dea un sfat? Am un dormitor in noanta de lila si asi vrea sa zugravesc peretii in doua culori pastrand macar un perete lila avnd in vedere ca jaluzelele verticale sunt de aceeasi culoare
vera_22009
Postat pe 24 Ianuarie 2010 10:14
pastreaza peretele cu jaluzeaua la nuanta initiala si in rest poti zugravi cu un galben foarete deschis
getagaby
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:59
Nu am inteles prea bine, ce este lila? Peretii camerei sau mobila? Parchetul si covorasele ce culori au?
Lila se potriveste cu verde-oliv, cu portocaliu-deschis sau cu verde-menta, depinde de nuanta de lila pe care o ai, daca e mai spre roz sau spre violet.
Poti pune tapet lila cu motive gri-verzui pe zidul din spatele tabliei patului, iar ceilalti trei pereti sa ramana lila.Motivele tapetului pot fi florale sau geometrice si vor inviora camera. Nici nu mai este nevoie sa pui alte obiecte decorative, in afara de oglinda.
Eu am redecorat de curand o garsoniera mica si am ales lila pentru pereti,ocru pentru gresie si faianta si oliv pentru micile obiecte decorative. Parchetul este nuanta stejar, iar draperia si perdeaua sunt crem.
Mihaela09_condo
Postat pe 26 Ianuarie 2010 21:41
am si eu o casa.....cu geamuri culoare mahon inchis si acoperis lindab rosu spre visina....mi-ati putea da nishte idei cu ce culori s-ar potrivi pentru fatzada.....??? va multumesc
kudika326862
Postat pe 23 Octombrie 2010 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Izolare pivnita 1 De la: rexhasan 31 Martie 2010 18:14
cum se poate scapa de mucegai? 26 De la: Inano_Romania_Solutii_Nanotehnologice_1 28 Iunie 2016 10:39
mobila de bucatarie la comanda 4 De la: luminitagrigoriu 19 Iulie 2010 19:16
Glafuri de fereastra pentru exterior si interior 1 De la: kokonet 22 Ianuarie 2010 08:40
Tu ce faci de Earth Hour? 2 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:34