Setari Cookie-uri

Autorizatie pentru daramarea unui perete in apartament

Buna ziua!
Am o mare problema.Am cumparat un apartament pe care l-am renovat dar am daramat si o jumatate de perete pentru ca am vrut sa fac o usa.Pentru inceput am discutat cu administratorul de bloc care a spus ca e ok pot sa o fac fara nici o autorizatie.problema a aparut in momentutul in care am cerut proprietarului farmaciei de la parter chiar sub noi sa ia firma de pe balconul meu.atunci a inceput santajul.dau firma jos dar te reclam ca ai darmat perete in apartament.Ce pot sa fac acum?mai pot sa obtin autorizatie?Ce pot sa patesc in afara de a plati amenda?Va multumesc daca imi raspundeti sunt foarte speriat
angel02
Postat pe 14 Iunie 2009 12:28
Buna Angel

Am dat o cautare pe google si am gasit:

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_17387

Sper sa-ti fie de ajutor.

Laur.
vasile_laurentiu
Postat pe 16 Iunie 2009 05:09

Eu cred ca poti obtine autorizatia, intereseaza-te.
cameliagiurgiu
Postat pe 16 Iunie 2009 06:52
Se poate solicita intrare in legalitate. Trimite un e-mail pe adresa Inspectoratului de Stat in Constructii si vei primii pasii pe care ii ai de facut pentru a intra in legalitate
irodica
Postat pe 16 Iunie 2009 08:25
daca au trecut 10 ani de la darimarea peretului, actiunea este perimata..NU MAI E NEVOIE
erika9
Postat pe 16 Iunie 2009 08:51
1.miriamvegh9 ...gresit. Pentru abateri la legea 50/1991,cu modificarile si completarile ulterioare, referitor la executarea unei modificari(constructii) fara autorizatie de construire, nu exista termenul de prescriere, vezi art 37, alin (5)...sanctiunea se aplica in momentul descoperiirii faptei. 2.Poti intra in legalitate facand toti pasii normali adica mergi la primarie si soliciti CU (certificat de urbanism) in vederea efectuarii modificarii respective, si dupa ce ai obtinut avizele solicitate de acest CU(inclusiv acordul proiectantului blocului /sau avizul unui expert tehnic) si ai proiectul de executie vei obtine AC(autorizatia de construire)in cazul in care Inspectotatul de Stat in Constructii (inspectorul de specialitate) constata ca ai executat fara AC, iti poate aplica o amenda intre 1.000-100.000 lei, in functie de gravitatea faptei.Un expert tehnic te costa mult mai mult decat sa iei avizul de la proiectant (daca il mai gasesti)
cornelia_leia
Postat pe 16 Iunie 2009 09:07
daca este bloc vechi,poti lua avizul proiectantului initial de la Proiect Bucuresti,dupa cate stiu,tariful este in jur de 1200ron.
Atentie...proiectul de arhitectura trebuie facut de un arhitect autorizat.
Succes!
docrap
Postat pe 16 Iunie 2009 10:01
mergeti si faceti demersurile ca si cum nu ati fi daramat inca acel perete, de obicei nu vine nimeni sa verifice.
circuitul este doar pura birocratie: urbanism-proiectant-structurist-aviz proiectant initial-urbanism.
eu am marit deschiderea la 2 usi in cadrul unei diafragme de rezistenta, am respectat proiectul insa atata timp cat toate avizele sus mentionate sunt favorabile nu vine nimeni sa verifice.
succes!
cristibabii
Postat pe 16 Iunie 2009 11:20
Nu te speria ca nu ai de ce ! Parerea mea : i-a legatura cu un arhitect si da drumul la acte ca si cum acum intentionezi sa faci lucrarea; anunta-l pe vecin ca autozatia e in curs de rezolvare.

succes
adi_condo
Postat pe 16 Iunie 2009 11:56
si la cutremure va mai plangeti ca va cad blocurile in cap
sunt zeci de miii de apartamente modificate si cu pereti de rezistenta daramati. bravo voua;)
RGabby
Postat pe 16 Iunie 2009 17:16
Va recomand sa luati legatura cu o firma de arhitectura care va intocmi un proiect necesar demolarii acelui gol in perete. Acel proiect va fi insotit de un raport de expertiza, raport ce va detalia pasii necesari demolarii. Sper spre binele dumneavoastra ca acel perete nu este de rezistenta si ca poate fi demolat. Cu acel proiect veti merge la inspectia in constructii pentru un aviz iar apoi la serviciul de urbanism de pe langa primaria dumneavoastra pentru autorizatia de constructie.
kifanel
Postat pe 16 Iunie 2009 21:29
din cite stiu eu , pt ca m-am lovit de chestia asta , cam din 2006 nu se mai dau aprobari pentru darimare ziduri / pereti interioari in apartamente de bloc ! Am avut undeva, si OG sau Hotarirea care interzicea asta .....era si afisata la Instit de Proiectare Judetean Mures , dar mi s-a spus ca nu se POATE ,nu se mai dau aprobari ,... daca o faci , o faci pe risc propriu !!!
homereg2002
Postat pe 17 Iunie 2009 01:41
homereg2002, daca poti spune-mi si mie te rog OG sau HG despre care e vb, ma intereseaza, ....multumesc
cornelia_leia
Postat pe 17 Iunie 2009 10:45
De la: cristi.babii@yahoo.com, la data 2009-06-16 11:20:55mergeti si faceti demersurile ca si cum nu ati fi daramat inca acel perete, de obicei nu vine nimeni sa verifice.
circuitul este doar pura birocratie: urbanism-proiectant-structurist-aviz proiectant initial-urbanism.
eu am marit deschiderea la 2 usi in cadrul unei diafragme de rezistenta, am respectat proiectul insa atata timp cat toate avizele sus mentionate sunt favorabile nu vine nimeni sa verifice.
succes!
nik50
Postat pe 18 Iunie 2009 23:21
Te duci la primarie si intrebi ce iti trebuie pt a obtine autorizatie de modificare in apartament(poti sa spui ca urmeaza sa executi modificarea, nu este nevoie sa spui ca ai facut deja acest lucru). o sa-ti dea o lista de acte pe care va trebui sa le aduni. carte funciara intabulata, proiect de arhitectura pt modificarile pe care "doresti" sa le faci (poti sa intrebi la primarie daca trebuie sa faci cu un anume arhitect, aprobare de la inspectia de stat in constructii (dupa ce ai proiectul), o taxa la cei cu gunoiul pt a veni sa ridice mizeria rezultata (chiar daca nu are ce ridica taxa se plateste) si alte citeva hirti. cu toate te intorci la primarie si depui dosarul si iti spune cind sa te intorci sa ridici autorizatia pt a putea sa darimi peretele. ATENTIE: daca este perete de rezistenta nu o sa iti dea autorizatia. oricum asta o sa stii din momentul in care faci proiectul. eu acum 3 ani am platit in jur de 900 lei(locuiesc in Pitesti). Cam acestia au fost pasi pe care i-am facut. modificarile in casa le-am realizat inainte de a obtine autorizatia, dar si eu am un vecin "simpatic" ... asa ca am zis ca mai bine alerg sa fac rost de autorizatie decit sa platesc la stat amenda, oricum daca iti face reclamatie tot acolo ajungi. ori primesti amenda + autorizatie, ori avertisment + autorizatie.
nk_condo
Postat pe 19 Iunie 2009 18:41
Salut , uite cum statreaba cu peretele , daca nu face parte din structura de rezistenta nu ai nevoie de nici o autorizatie. Iar problema celui cu firma luminoasa e mult mai grava 1.Ii trebuie autorizatie de la primarie , pompieri , proiect facut de catre un proiectant autorizat , daca si-a pus firma luminoasa de capul lui e caz penal , Lucrez in producia publicitara si am facut nebumarate firme luminoase si amenajari de magazine standuri expozitionale ,mobilier si multe altltele , si pe de alta parte daca te reclama cei care vin cum intra in casa ? Ca pentru asa ceva iti trebuie ordin de perchezitie , dar problema e ca nu exista o lega care sa autorizeze pe cineva sa intre peste tine in casa ca nu stiu ce gaura ai dat in perete , gandestete la faptul ca oricine are cel putin un dusman intr-un bloc , ce sa-r intampla daca toti am reclama asa ceva ? ar fii o intreaga nebunie
nicu_ddt
Postat pe 22 Martie 2010 13:20
De la: nicu_ddt, la data 2010-03-22 13:20:17Salut , uite cum statreaba cu peretele , daca nu face parte din structura de rezistenta nu ai nevoie de nici o autorizatie. Iar problema celui cu firma luminoasa e mult mai grava 1.Ii trebuie autorizatie de la primarie , pompieri , proiect facut de catre un proiectant autorizat , daca si-a pus firma luminoasa de capul lui e caz penal , Lucrez in producia publicitara si am facut nebumarate firme luminoase si amenajari de magazine standuri expozitionale ,mobilier si multe altltele , si pe de alta parte daca te reclama cei care vin cum intra in casa ? Ca pentru asa ceva iti trebuie ordin de perchezitie , dar problema e ca nu exista o lega care sa autorizeze pe cineva sa intre peste tine in casa ca nu stiu ce gaura ai dat in perete , gandestete la faptul ca oricine are cel putin un dusman intr-un bloc , ce sa-r intampla daca toti am reclama asa ceva ? ar fii o intreaga nebunie


Nu induce lumea in eroare!!! pentru orice modificare a spatiului interior trebuie autorizatie de construire! si referitor la mandatul de perchezitie, nu este necesar, Legea Asociatilor de Proprietari prevede ca apartamentul poate sa-ti fie inspectat de catre comisia administratiei, cu instiintare cu 3 zile in prealabil!
proiecte_case
Postat pe 6 Aprilie 2010 11:47
Am si eu mare dilema !!! As dori sa cumpar un apartament curand.....deja am cam stabilit pretul cu propietarul..problema este ca apartamentul a suferit niste modificari ( a fost dat jos zidul de la intrare in bucatarie - nefiind cel de rezistenta - dar totusi e spart, iar la sufragerie s-a mai pus un zid din rigips pentru a imparti sufrageria de hol - apartamentul era initial semidecomandat, iar acum e decomandat cu sufrageria mai mica ) si problema este ca propietarul nu are autorizatie pentru aceste modificari pe care le-a facut. Ce pot sa fac ca sa fiu in regula cu actele ( defapt si propietarul de drept)...s-au cum se pot obtine aceste autorizatii de demolare retroactiv sau ce ma sfatuiti, sa renunt la achizitionarea acestui apartament?

kudika_7311
Postat pe 13 Mai 2012 18:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aloo firmele reclamele miros a hoit 2 De la: giros 26 Ianuarie 2010 15:20
AJUTOR ! CAUT UN STUDENT CARE SA-MI FAC UN PROIECT 1 De la: kudika_1009914 19 Mai 2016 13:18
Informatii utile pentru cei care doresc sa isi construiasca o casa 1 De la: caselemncasaneo 20 Februarie 2012 14:33
Ce parere aveti de lana de oaie ca termoizolatie? 1 De la: condo003157 10 Februarie 2010 17:41
Autorizatie santuri pt. instalatia electrica 1 De la: ddaas 13 Noiembrie 2009 12:04