Setari Cookie-uri

faianta baie

se poate pune faianta in baie pe pereti dati cu vopsea lavabila?multumesc pt. raspuns.
traianserbu
Postat pe 20 Iunie 2009 08:47
NU,nici sa nu incerci sa faci asemenea prostie.Cauta pe net informatii despre adezivi Ceresit cm 9,cm12,cm11,cm16 si cm 17.Acolo,in descriera stratului suport,iti spune cum si ce trebuie sa faci.


O zi buna!
sioucs
Postat pe 27 Iunie 2009 07:00
Asa am facut eu, dar in bucatarie, si a cazut toata faianta. Deci, in nici un caz nu face asta
diaconudn
Postat pe 27 Iunie 2009 11:08
un faiantar te-ar lamuri cum sta treaba :curata cu un spaclu varul atat cat poti si sa speli un pic cu apa apoi cu un ciocanel sau toporisca ciupeste in pereti ideia este sa cureti varul cat mai mult si sa creiezi premizele unei lipiri eficace a adezivului care nu trebuie sa neaparat ceresit dar daca tot este sa fie minim cm 11
gigibrbr_condo
Postat pe 27 Iunie 2009 13:20
Se poate pune faianta pe orice.
Conteaza pentru cat timp: 6 luni-1an cand incepe sa se desprinda de pereti si sa sune a gol in spatele faiantei. Un meserias niciodata nu va accepta sa ii bateti obrazul pentru o carpeala, dupa numai un an. Acest lucru il va face in schimb un pretins "meserias" care e in cautare de bani si nu de o carte de vizita. In concluzie: problema e falsa. Adezivului de faianta si gresie ii trebuie un plan bine curatat de glet, vopsea de orice natura (lavabila sau in ulei) sau alte straturi de material neaderente. Daca zidurile sunt tencuite se aplica direct pe tencuiala, sau daca aveti prefabricate direct pe beton. Lucrati mereu cu meseriasi recomandati si nu evitati sa verificati lucrari efectuate de acestia.
annuna
Postat pe 27 Iunie 2009 15:54
numai "meseriasi"merge pusa si pe vopsea dar trebuie sa ciocanesti bine vopseaua cu un ciocanel cum zicea cineva mai sus ,dar foarte des dupa care faci o amorsa din aracet si apa si adeziv sil dai pe perete bine ca si cum ai vopsi si lasi sa se usuce bine de pe o zi pe alta ,dupa care poti pune faianta linistit ,eu o am pusa de 5 ani si nu mia cazut nici una ,dar meseriasi nu vor decat pe pereti proaspat tencuiti ca ei asa au invatat sa puna au uitat cand puneau cu ciment si nisip acum nu stiu decat de cm si alte specialitati,cat mai scumpe si daca sar putea sa se puna si singura
marian_valeanu22
Postat pe 28 Iunie 2009 00:46
la o suprafata atat de mica nici nu stiu ce sa iti zic privitor la cat de sus sa pui flisele dar iti pot spune ca gresia trebuie sa coste cel putin 30ron pe metru flisele vreo 22-25ron/mp avand in vedere spatiul mic vei fii taxat la manopera minim 25ron /mp (asta daca ai noroc cu asa zisii meseriasi) apoi cca 5saci de CM11 =150ron (poti folosi si alti adezivi mai ieftini dar nu te zgarci cu ce vor meseriasii cu aia faci) , poate si o sapa de ciment 12-15ron galeata x cinestie cate ai nevoie ????!!!! si un sac de ciment pe sapa se ia cam 150ron manopera plus eventuale reparatii si izolatii ale peretilor (un perete fals te costa manopera cca 100ron ) Sfatul meu : masoara si adu mai multi meseriasi, important ar fii sa fi vazut in prealabil cateva din lucrarile lor .Atentie :daca incepe sa iti puna intai gresia dai afara daca iti cere mai putin de 20ron pe mp de flise ....mai gandestete ,sa nu uiti de o bere iar daca iti lucreaza toata ziua sa le oferi o masa nu te zgarci inlocuieste toata instalatia sanitara nu le da bani de materiale decat daca le procura la negru (un sac de ciment sau adeziv de pe o zii pe alta ) supravegheazai dai afara daca nu iti place ceva la ei sigur vei regreta mai mult daca ai lasi sa iti faca o panarama
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Iunie 2009 17:58
multumesc pentru raspunsuri si sfaturi.
T,Serbu.-pensionar
traianserbu
Postat pe 28 Iunie 2009 17:59
am si eu o intrebare. ce parere aveti de faianta pusa pe rigips. tocmai ce mi-am pus in baie si cam am emotii cu ea.
pisoi_condo
Postat pe 28 Iunie 2009 21:57
Eu am in baie o masca de tevi construita din rigips si imbracata in faianta, dar este situata in partea de jos a peretelui, in spatele lavoarului si vasului de WC si nu sunt decat doua randuri de faianta. Lucrarea a fost facuta acum trei ani si este in perfecta stare si astazi.
Nu stiu insa ce se va intampla, daca sunt multe randuri de faianta aplicate pe rigips.
Mihaela09_condo
Postat pe 29 Iunie 2009 11:27
asta e si problema mea ca nu stiu ce se va intampla in viitor. am montat in vas de toaleta suspendat si cum m-am asezat pe el a crapat faianta.
pisoi_condo
Postat pe 29 Iunie 2009 13:52
Se poate pune faianta pe rigips, daca e bine pusa. Eu am vazut in mai multe locuri, dupa ani de zile e ok.
andrei9
Postat pe 29 Iunie 2009 14:49
nu a existat un meserias care sa nu imi spuna ca faianta nu ar sta mai bine lipita pe fals eu am o casa la care am fost nevoit sa pun 2 pereti falsi si faianta pana sus care sta foarte bine si adezivul adera mult mai bine decat pe pereti de ciment
gigibrbr_condo
Postat pe 29 Iunie 2009 20:11
Dragilor, nu va mai chinuiti sa dati cu presupusul despre adezivii
de faianta si daca prind sau nu pe diferite suprafete vopsite sau tencuite. In ziua de azi sant asa de multe variante si combinatii
incat nici cel mai bun faiantar nu le stie pe toate.
Daca ai de pus faianta si angajezi pe cineva sa o faca atunci cere-i garantie cel putin cinci ani. El v-a fi nevoit sa foloseasca cel mai bun adeziv ca sa nu aibe probleme dupa acea.
Daca nu stiati in adezivii ordinari se pot adauga bonduri care sa faca mult mai puternic adezivul si treaba cu aracetul e asa de depasita ca ma ingrozesc sa aud ca se mai vorbeste inca despre ea. Pe scurt luati un meserias si cereti garantie
lacrapms
Postat pe 1 Septembrie 2009 08:13
pentru pisoi pentru montarea unei toalete suspendate pe peretele de rigips se face supra armare a peretelui respectiv daca este perete despartitor din rigips se dubleaza sau tripleaza placa de rigips un meserias stie ce armare trebuie sa ai deci se poate face orice pe rigips
diulian
Postat pe 11 Aprilie 2010 06:59
Vasul de toaleta suspendat nu se fixeaza de peretele de rigips acoperit cu faianta ci pe un cadru metalic special care contine si rezervorul de apa.Peretele de rigips este doar o masca pentru aceasta instalatie.
Mihaela09_condo
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:33
De la: Mihaela09, la data 2010-04-11 20:33:01Vasul de toaleta suspendat nu se fixeaza de peretele de rigips acoperit cu faianta ci pe un cadru metalic special care contine si rezervorul de apa.Peretele de rigips este doar o masca pentru aceasta instalatie.
Bravo, santeti cea mai priceputa doamna de pe forum, asa si este, toate toaletele suspendate au in mod normal un suport metalic pe care se fixeaza, reglabil in adancime si in inaltime si care se fixeaza pe zid si pe sol si se mascheaza prin diferite metode si diferite materiale in functie de priceperea sau imaginatia fiecaruia.
MIKE_condo
Postat pe 11 Aprilie 2010 21:51
se poate pune si peste vopsea dar mai intai se aplica un produs special care costa 85 de euro sacul se cheama mapelastic
condo003701
Postat pe 23 Aprilie 2010 16:04
De la: condo003701, la data 2010-04-23 16:04:26se poate pune si peste vopsea dar mai intai se aplica un produs special care costa 85 de euro sacul se cheama mapelastic
Puteti da detalii despre acest Mapelastic, ce firma il produce, ce este el de fapt ca adeziv, etc.
MIKE_condo
Postat pe 23 Aprilie 2010 19:01

"Este o hidroizolatie bicomponenta pensulabila pentru beton, Mapelastic Smart.
Descriere:Sistem bicomponent pe baza de ciment si latex, cu rol de hidroizolare elastica. Se foloseste cu rol de hidroizolatie pentru suprafete supuse la imersie continua, la interior si exterior. Pe hidroizolatia intarita se poate placa gresie, gresie portelanata, klinker, folosind adezivi cu simbol C2 sau R ! Hidroizolatia aplicata la socluri se poate vopsi cu vopsele din gama Elastocolor.
Mortarul hidroizolant se aplica prin pensulare sau torcretare si se armeaza cu plasa fibra sticla, pe suport din beton la fundatii, pile poduri, turnuri de racire, terase, balcoane, bai, piscine. Hidroizolatia constituie si protectie anticoroziva pentru beton.
CONSUM:1,6 kg/mp/mm aplicat cu pensula sau cu trafalet si 2,2 kg/mp/mm aplicat prin torcretare. Grosime de aplicare armat cu plasa de fibra de sticla min. 2 mm.
Ambalaj: set de 30 kg, sac de 20 kg + bidon cu latex 10 kg."
Am gasit aceste informatii pe net, sunt foarte utile pentru cine doreste de exemplu un dus "a l'italienne" despre care s-a mai discutat pe aici, dar cred ca este o solutie mult prea costisitoare si chiar inutila pentru problema data. Este mult mai simplu sa cureti peretele de toate straturile vechi si sa pui faianta corect, ca la carte.
Mihaela09_condo
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:07
Poate sã-mi recomande cineva un mester priceput care sã-mi înlocuiascã faianta ciobitã montatã de un alt "mester priceput"
agneta_condo
Postat pe 25 Aprilie 2010 10:24
De la: agneta, la data 2010-04-25 10:24:06Poate sã-mi recomande cineva un mester priceput care sã-mi înlocuiascã faianta ciobitã montatã de un alt "mester priceput"
Era bine daca ati fi mentionat si cam pe unde locuiti, localitate macar.
MIKE_condo
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:46
Bucureºti
agneta_condo
Postat pe 27 Aprilie 2010 21:52
mester execut la pretuti accesibile zugraveli glet faianta rigips tapet parchet tencueli diverse reparatii 0723812773
kudika_950281
Postat pe 10 Ianuarie 2014 09:57
De la: traianserbu, la data 2009-06-20 08:47:54se poate pune faianta in baie pe pereti dati cu vopsea lavabila?multumesc pt. raspuns.

Fulg-de-nea
Postat pe 10 Ianuarie 2014 10:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PARCHET PESTE VECHIUL LINOLEUM ? 6 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 19:38
Lenjerie de bumbac 100% 2 De la: kiss_my_ass 6 Octombrie 2011 12:52
Nevoie mare de sfatul unui arhitect/ designer interior 3 De la: condo_2009 3 Martie 2010 10:54
consultanta instalatii hiro-termo-sanitare 1 De la: b50ptr 10 Ianuarie 2011 00:49
ajutor aranjare mobila 6 De la: luminitagrigoriu 19 Iulie 2010 18:59