Setari Cookie-uri

Renovarea unei case din paianta si eventual mansardarea

De la: scarllet4you, la data 2009-07-27 23:52:45 Si mama mea a ridicat o casa la tara ,cam in acelasi stil, dar eu as vrea totusi sa o facem cat mai modern, utilizand materiale tip gresie faianta, in baie si bucatarie(ce trebuie aplicat intai pe perete, ca dupa aia sa se prinda placile?), termopane(cum se procedeaza avand in vedere ce este lemn?), de parchet ce-mi spuneti, trebuie o sapa normala?...si peretii?..ca mai ales ca nu au iesit prea drepti....etc...multumesc
sa incepem cu inceputul tencuiesti peretii sau pui rigips tencuirea peretilor sa realizeaza utilizand o plasa din sarma sau se face cu sarma impletita pe cuie batute ;alta problema este legata de rigips care il poti prinde pe o structura din scandura la baie se toarna beton indiferent ca se pune faianta si gresia pe sapa ,tencuiala sau rigips aderenta va fii foarte buna ;termopanele sant cel mai simplu de montat daca din constructie se prevede exact fereastra orice firma de termopane ti le va monta fara probleme ;la parchet ori indrepti pamantul patul de balastru ori faci o treaba calumea si betonezi ideia este ca fiind rustica poti folosi o podea din scandura nu are rost sa pui parchet laminat deoarece asi pierde farmecul
gigibrbr_condo
Postat pe 28 Iulie 2009 18:10
renovare
condo001418
Postat pe 6 August 2009 22:13
Buna Mihaela,


Eu incerc sa fac acelasi tip de renovare cu un plus la inaltarea camerelor care acum au aprox 2,1 m H. As vrea sa fac structura de rezostenta cu beton stalpi si centuri, dar as pastra peretii. Ideea este ca vreau sa scot si o mansarda..
Poate mi lasi un id de yahoo sa putem discuta mai lejer.

Multumiri!
officesquad
Postat pe 15 August 2009 14:19
Si daca nu are fundatie ?! Se mai poate face ceva ? Cum as putea sa-i fac (daca se poate!) o fundatie . Va multumesc .
tatavlad
Postat pe 10 Ianuarie 2010 10:39
nu prea ai ce sa ai faci nu ai cum sa ai pui o fundatie inevitabil orice ai vrea sa construiesti va trebui sa darami vechea casa ai doar doua variante poate trei . Varianta I renovezi casa atat cat iti permiti mentinand actuala structura Varianta II darami casa si faci alta Varianta III nerealizabila incerci sa incropesti o fundatie aproximativ pe aceasi pozitie cu o deviatie de cca o,5- 1 m ,ca doar nu poti sa bagi fundatie sub cea veche decat daca ridici casa nu ca nu ar fii posibil dar costul ridicarii pe niste suporti ar fii mai scump decat fundatia noua in sine apoi oricand poate cade casa
gigibrbr_condo
Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:54
subzidirea nu as recomanda-o decat k o ultima solutie. cea mai buna darami tot si reconstruiesti
andrei_mariancatalin
Postat pe 10 Ianuarie 2010 18:41
A raspuns cineva ca sa consulti pe cineva serios de specialitate si preferabil mai in varsta pentru a lua o decizie buna in ce priveste renovarea.Acum 2 ani si noi ne-am apucat de renovat casa de la bunici ca sa ne mutam acolo si e mai complicat decat pare.Parerile sunt bune dar la fata locului se pot lua deciziile finale.Am chemat patru meseriasi sa vada lucrarea ce voiam sa o facem si toti au dat e drept idei diferite insa toti erau interesati sa puna mana pe lucrare... banii.Sa va spun ca in cele din urma cand s-au apucat de renovat nimic din ce era propus nu mai era valabil...am daramat tot si am ridicat alta pe stuctura de lemn ca atat ne permitea bugetul si acela cu imprumut din banca.Deci:analizeaza bine inainte de a face renovarea.Dupa experienta asta eu as alege sa fac doar cateva modificari minore sau as darama-o din prima si as ridica alta incet cu forte proprii din zidarie.
gabyta35
Postat pe 13 Ianuarie 2010 12:40
lasa exteriorul lutuit pentru ca lemnul trebuie sa respire, altfel se carbonizeaza. in interior pune rigips pe leti din lemn si cu vata minerala dedesubt.daca vrei si mansarda, mai intai bate scandura pe capriori, apoi pune folie si la fel, rigips pe leti si izolatie din vata minerala. pe jos bate scandura groasa de 5 mm, si pune parchet(cu folia coresp dedesubt) succes
westtechon
Postat pe 13 Ianuarie 2010 17:23
cartea lui minke? puteti fi mai precis va rog? ma intereseaza numele complet al autorului dar si al cartii precum si editura, anul aparitiei etc.
Va multumesc anticipat!!!
istrate_marius2001
Postat pe 15 Ianuarie 2010 19:05
super
mirela_ghindescu
Postat pe 25 Martie 2010 22:23
superb
tudor_tan_condo
Postat pe 31 Martie 2010 21:45
De vede ca romanii sunt constructori innascuti. Sfaturi din proprie experienta sau din vazute sau din auzite. Unele corecte, altele mai putin. Una din probleme ar fi daca omul are pregatirea necesara de a le cere mesterilor care vor executa lucrarea sa puna corect in opera sfaturile primite aici. Dupa parerea mea nu are. Deci va trebui in final sa apeleze la un constructor. Un inginer. Exact asa cum s-a postat intr-unul din primele mesaje.
unigrafsa
Postat pe 1 Aprilie 2010 10:02
De la: DanutOlariu, la data 2009-06-28 11:39:53 Structura de rezistenta a casei este din stejar,temelia este zidita din lespezi din piatra(gresie),tavanul este din grinzi dispuse din 40in 40cm sipcuite peste care s-a batut lut cu paie(sufit),inaltimea unei camere(lumina)265cm,la exterior este tencuita cu mortar,interiorul cu lut,pardoseala este din scandura fixata pe grinzi, anul construirii 1959,invelitoarea a fost din sindrila peste care s-a pus ulterior azbest,dimensiuni 14/7m,sistemul de incalzire-sobe de teracota,doua cosuri de evacuare a fumului,profilul acoperisului 1 si 1/2 ape.
Astept cu interes sfaturile si sugestiile cunoscatorilor
(nu-mi sugerati sa o demolez bugetul nu-mi permite reconstructia totala)
kudika411209
Postat pe 3 Iulie 2011 23:07
De la: DanutOlariu, la data 2009-06-28 11:39:53 Structura de rezistenta a casei este din stejar,temelia este zidita din lespezi din piatra(gresie),tavanul este din grinzi dispuse din 40in 40cm sipcuite peste care s-a batut lut cu paie(sufit),inaltimea unei camere(lumina)265cm,la exterior este tencuita cu mortar,interiorul cu lut,pardoseala este din scandura fixata pe grinzi, anul construirii 1959,invelitoarea a fost din sindrila peste care s-a pus ulterior azbest,dimensiuni 14/7m,sistemul de incalzire-sobe de teracota,doua cosuri de evacuare a fumului,profilul acoperisului 1 si 1/2 ape.
Astept cu interes sfaturile si sugestiile cunoscatorilor
(nu-mi sugerati sa o demolez bugetul nu-mi permite reconstructia totala)
kudika411209
Postat pe 3 Iulie 2011 23:07
De la: DanutOlariu, la data 2009-06-28 11:39:53 Structura de rezistenta a casei este din stejar,temelia este zidita din lespezi din piatra(gresie),tavanul este din grinzi dispuse din 40in 40cm sipcuite peste care s-a batut lut cu paie(sufit),inaltimea unei camere(lumina)265cm,la exterior este tencuita cu mortar,interiorul cu lut,pardoseala este din scandura fixata pe grinzi, anul construirii 1959,invelitoarea a fost din sindrila peste care s-a pus ulterior azbest,dimensiuni 14/7m,sistemul de incalzire-sobe de teracota,doua cosuri de evacuare a fumului,profilul acoperisului 1 si 1/2 ape.
Astept cu interes sfaturile si sugestiile cunoscatorilor
(nu-mi sugerati sa o demolez bugetul nu-mi permite reconstructia totala)

ca sa o renovezi te va costa f mult, dc vrei sa fiie si buna. aproape ca poti constui una noua. si dc reusesti sa o renovezi ..niciodata nu va fii perfecta..tot vor aparea fisurii, peste tot...sa ne gandim ce technologie se folosea in 1959///si ce fundatie are,??
szindobel
Postat pe 16 Iulie 2011 19:47
De la: DanutOlariu, la data 2009-06-28 11:39:53 Structura de rezistenta a casei este din stejar,temelia este zidita din lespezi din piatra(gresie),tavanul este din grinzi dispuse din 40in 40cm sipcuite peste care s-a batut lut cu paie(sufit),inaltimea unei camere(lumina)265cm,la exterior este tencuita cu mortar,interiorul cu lut,pardoseala este din scandura fixata pe grinzi, anul construirii 1959,invelitoarea a fost din sindrila peste care s-a pus ulterior azbest,dimensiuni 14/7m,sistemul de incalzire-sobe de teracota,doua cosuri de evacuare a fumului,profilul acoperisului 1 si 1/2 ape.
Astept cu interes sfaturile si sugestiile cunoscatorilor
(nu-mi sugerati sa o demolez bugetul nu-mi permite reconstructia totala)

ca sa o renovezi te va costa f mult, dc vrei sa fiie si buna. aproape ca poti constui una noua. si dc reusesti sa o renovezi ..niciodata nu va fii perfecta..tot vor aparea fisurii, peste tot...sa ne gandim ce technologie se folosea in 1959///si ce fundatie are,??
szindobel
Postat pe 16 Iulie 2011 19:47
De la: condo001142, la data 2009-07-10 23:29:16Salut.Ai mai multe variante:1= Daca vrei sa dai pamantul jos poti sa-l dai dai dar daca nu ai avut iegrasie poate ramane.La tavane il dai jos si pui vata minerala,casa fiind la tara sa nu ai soareci in casa poti baga vata de sticla,sant pachete ca niste sendvisuri.Daca mai vrei si alte informati iti voi raspunde.
ce sunt grinzelele??
sunt din lemn??
apoi dc pui gipscarton pe ele. cand se usuca lemnu. va crepa ..de te vei mira mult..
szindobel
Postat pe 16 Iulie 2011 21:43
De la: condo001142, la data 2009-07-10 23:29:16Salut.Ai mai multe variante:1= Daca vrei sa dai pamantul jos poti sa-l dai dai dar daca nu ai avut iegrasie poate ramane.La tavane il dai jos si pui vata minerala,casa fiind la tara sa nu ai soareci in casa poti baga vata de sticla,sant pachete ca niste sendvisuri.Daca mai vrei si alte informati iti voi raspunde.
ce sunt grinzelele??
sunt din lemn??
apoi dc pui gipscarton pe ele. cand se usuca lemnu. va crepa ..de te vei mira mult..
szindobel
Postat pe 16 Iulie 2011 21:43
De la: condo001142, la data 2009-07-10 23:29:16Salut.Ai mai multe variante:1= Daca vrei sa dai pamantul jos poti sa-l dai dai dar daca nu ai avut iegrasie poate ramane.La tavane il dai jos si pui vata minerala,casa fiind la tara sa nu ai soareci in casa poti baga vata de sticla,sant pachete ca niste sendvisuri.Daca mai vrei si alte informati iti voi raspunde.
ce sunt grinzelele??
sunt din lemn??
apoi dc pui gipscarton pe ele. cand se usuca lemnu. va crepa ..de te vei mira mult..
szindobel
Postat pe 16 Iulie 2011 21:43
Buna ziua,
Cunoaste cineva persoane care sa construiasca case din paianta de la zero in zilele noastre?
Multumesc anticipat. ;)
kudika418224
Postat pe 11 August 2011 16:37
De la: kudika418224, la data 2011-08-11 16:37:34Buna ziua,
Cunoaste cineva persoane care sa construiasca case din paianta de la zero in zilele noastre?
Multumesc anticipat. ;)


Nu cred, din pacate. Se pierde o tehnologie de mare valoare. Inginerii si constructorii de azi nu se baga si nici nu se pricep. Iti vor recomanda strict solutii clasice care nu-ti sunt de folos la o asemenea casa. Daca poti aduna cativa mesteri si ai putea coordona singur lucrarea. Treaba asta se facea curent in urma cu 50 de ani in toate satele noastre si nu era nici unul de meserie, se ajutau unul pe altul sa-si faca case. Nu stiu insa daca vei putea obtine aprobare pt asa ceva. Am o asemenea casa construita in 1960 si sunt extrem de multumit din toate punctele de vedere - desi renovata usor, am evitat toate materialele moderne (polistiren , ciment, rigips).
kudika443616
Postat pe 30 Septembrie 2011 11:17
parerea mea ca trebuie o structura de rezistenta daca vrei s afaci o mansarda cu respect davidov
davidovalexei
Postat pe 20 Noiembrie 2011 13:09
De la: david_laur, la data 2009-07-19 10:07:42Domnule Olariu nu specificati nimic , daca nu ma insel , de structura peretilor . Acestia ar avea compozitie de sipca si pamint cu paie s-au grinzi -caramida-argila ? Este foarte important . In legatura cu grinzile din stejar de la temelie trebuie avut in vedere ca dupa atitia ani trecuti este o casa batrina si cariile si-au cam facut de cap fie el si lemn de stejar . Prima constatare se face la structura de rezistenta , adica la grinzi , sapind din loc in loc la talpa casei si constatind starea de degradare apoi in functie de aceasta se mai poate vorbi pe acest topic . La prima vedere este simplu dar dupa ce ai notat toate punctele de proba din talpa i-ti poti face un plan de renovare altfel ne dam toti cu parerea degeaba , ba mai i-ti dam si sfaturi care pot fi gresite . Daca ai chef de treaba apuca-te daca tratezi totul cu superficialitate mai bine lasa . Este mai greu de reconditionat decit de construit una noua . Nu trebuie sa te sperii doar sa faci niste constatari pe care ti le notezi si cind ai strins toate datele necesare le pui in balanta si vezi de citi bani dispui . Succes si nu uita intai descopera ce trebuie reparat si pe urma reconditionezi altfel ... o sa plingi dupa banii investiti .
kudika483488
Postat pe 9 Decembrie 2011 22:47
Pentru mansarda, in mod clar, este nevoie de structura de rezistenta.
GeorgianaBB
Postat pe 16 Decembrie 2011 15:36
Eu locuiesc in com. Manastirea,jud. Calarasi.In zona noastra,de sud,majoritatea caselor sunt din paianta.Dar au diferite structuri,din chirpici,imbulgarite pe gard s.a.Foarte multi le-au consolidat si modernizat.In principiu orice casa de paianta poate fi consolidata si renovata.Trebuie consultat un mester care a mai executat astfel de lucrari si pentru mansardare facut un proiect de catre un arhitect(consolidare,renovare si extindere).Exista mai multe solutii in functie de constructia existenta.Mai intai sapat ptr instalatii(consultat un instalator ptr proiectarea acestora)Important este sa construim o structura de rezistenta(subzidire pe bucati,stalpi,Buiandrugi-usi si geamuri,centuri din beton armat sau din lemn,turnat la interior sape beton armat,socluri la int si ext+ borduri hidroizolate)armat peretii ext si int cu plasa buzau prisa cu agrafe ob intre ele.Solutii de finisaj:la ext tencuit (marmocim ideal sau macar soclul ori 2 randuri gresie de ext.)La interior se poate prinde pe plasa de buzau plasa de fibra pe care se gletuieste cu glet ciment si apoi de ipsos,lavabil sau var.plafoanele se pot realiza dupa ce indepartam sipca si pamantul,efectum un caroiaj din scandura ptr real. planeitatii,daca grinzile sunt drepte sau noi montam OSB pe care punem plafoniere plistiren(sau rigips pe schelet met.-eu nu sunt de acord cu acest material)In pod punem polistiren sau vata minerala intre grinzi peste care batem dusumeaua de OSB(structura de lemn a acoperisului va fi ignifugata si stropita cu insecticticid.Finisaj la pardoseli:gresie,dusumea,OSB mochetat.Daca usile sunt zdravene,reconditionate(asa o sa procedez eu),geamurile inlocuite.Pentru realizarea mansardarii(dresing si un living de vara)am sa bat pe grinzile acop.OSB,folie vapori si placi bitumate colorate,jgheaburi,scurgeri.Totul se poate si chiar cu preturi accesibile.Eu va pot impartasi din cunostintele si experientele mele,lucrand ca proiectant,designer si muncitor la casele mele.
kudika499615
Postat pe 19 Ianuarie 2012 12:18
salut dane.eu lucrez in domeniu amenajarilor si constructilor daca doresti ma poti contacta davidovk@gmail.com
davidovalexei
Postat pe 20 Ianuarie 2012 09:15
Nu stiam ca o constructie de paianta poate fi consolidata. Si ai mei au la tara o astfel de casa.
GeorgianaBB
Postat pe 5 Martie 2012 14:12
Buna. Imi poti spune si mie te rog, cum ai inaltat camerele? Eu am 2 camere 4/4 cu h 2.50 si 2 canere de 3/ 3 cu h de 2.10 si as vrea sa dau grinzile tavanului jos si sa mai inalt putin tavanul.
kudika_994846
Postat pe 12 Octombrie 2015 18:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Achizitionarea unei uscatorii,spalatorii 11 De la: kudika509915 20 Februarie 2012 01:05
Mesaj 11 De la: horatiu_tra 31 Martie 2010 21:42
vreau sa construiesc etajul unei case 15 De la: pereterazvan 5 Februarie 2011 22:55
...si totusi... 2 De la: micki23 11 Martie 2009 19:16
Renovare cu var lavabil 2 De la: gygy 18 Iulie 2010 22:38