Setari Cookie-uri

cum se poate scapa de mucegai?

Am fost intrebata de o buna prietena si nu am stiut sa-i raspund . daca stiti va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ea are copii mici si ar dori ceva care sa nu afecteze sanatatea copiilor, daca trateaza pereti care au zone cu mucegai cu substantele din comert. Toate substantele find foarte toxice , dupa cate stiu.
cornelia_leia
Postat pe 6 Iulie 2009 17:04
cum se poate inlatura mucegaiul existent in unele portiuni ale peretilor?....
cristina57m
Postat pe 7 Iulie 2009 09:45
Draga Cornelia,
Astfel de probleme trebuie tratate cu mare atentie si bineinteles trebuie eliminata cauza. Mucegaiul trebuie eliminat de la radacina, adica din tencuiala, de aceea trebuie decopertat gletul pana la tencuiala. Tencuiala se trateaza cu un tratament antimucegai care distruge radacinile mucegaiului aflate in capilaritatile tencuielii, dupa care se aplica straturile de glet ( gletul trebuie sa aiba o hidrofobie foarte ridicata si sa nu contina alcali ) si straturile de lavabila ( sa fie foarte hidrofoba si sa nu contina alcali ).
Da , ai dreptate referitor la toxicitatea solutilor antimucegai care sunt nocive pentru sanatatea copiilor, de aceea nu le recomand.
Referitor la solutia pe care ti-am prezentat-o mai sus, denumirea materialelor care trebuie utilizate nu am sa le expun deoarece nu vreau sa fac reclama, de aceea am sa-ti las o adresa de e-mail sburlea_eugen@yahoo.com
condo000807
Postat pe 12 Iulie 2009 03:40
in termeni medicali :deschide ,extirpa,transplanteaza , inchide ,tratament post operator
gigibrbr_condo
Postat pe 12 Iulie 2009 07:05

Ce spune Eugen e foarte corect si sunt de parere ca e singura solutie cu efecte pe termen lung. Dar asta inseamna santier in casa si "infectarea" celorlalte suprafete inca sanatoase, daca meseriasul nu cunoaste efectele.
Ar mai fi o solutie nedistructiva si fara prea mare deranj. Iradierea zonelor afectate cu UV(raze ultraviolete). Acestea patrund si in adancimea stratului de tencuiala si distrug sporii de mucegai. Dupa tratament, mucegaiul se sterge cu carpa de praf, apoi se spala si se acopera(finiseaza) cu solutii fara alcali(favorizanti ai mucegaiului).
Referitor la surse de UV, sunt becuri, tuburi sau surse asemanatoare lampilor de iluminat, insa emit UV si o lumina albastru-alb. Se gasesc in comert insa nu peste tot, inclusiv internet. Ataca retina ochiului si trebuie lucrat cu ochelari de protectie(de soare cu UV) .
Totusi esential impotriva mucegaiului este aerisirea permanenta si umiditate cat mai scazuta, indiferent de metoda aplicata.
Succes tuturor celor care vor sa scape de mucegai.
sorela50
Postat pe 12 Iulie 2009 10:39
Sunt de acord cu tine referitor la UV, dar mai este o mica problema si anume ce facem cu gleturile cimentoide ( pe baza de ciment ), prin care UV nu reusesc sa patrunda decat foarte putin.
Sistemul acesta de combatere al mucegaiului pe care l-am expus, este singurul sistem care m-a convins din punct de vedere tehnic si chimic si pe care l-am aplicat cu succes si rezultatele sunt pe masura, produsele nu sunt toxice, ci ecologice. Intradevar adevarul este ca acest sistem iti transforma casa intr-un santier, dar scapi definitiv de mucegai deoarece ai tratat problema in profunzime , ci nu la suprafata.
Accesati topicul intalnire si poate reusim sa discutam mai succint aceste probleme.
condo000807
Postat pe 12 Iulie 2009 16:58
hello my deear,e f simplu se indeparteaza gletul de pe perete pina la placad e beton,dupa care se spala cu clor asa cum este el nediluat ,se lasa sa se usuce peretii .f bine dupa care se aplica un glet pe baza de ciment alb aditivat( atlas aplafill)in doua straturi apoi se finiseaza f bine astfel incit peretii sa iasa coala de hirtie dupa care se amorseaza cu o amorsa tot de la atlas dupa care se aplica 2 straturi de var lavabil tot de la atlas aplalux si asa draga cornelia vei scapa definitiv de mucegai , am omis sa-ti spun ca inainte de prima mina de glet se amorseaza peretii tot cu aceeasi amorsa si un ultim amanunt f. important aeriseste zilnic dimineataiar iarna nu usca rufe pe calorifer , acestea fiind spuse te sarut dulce pa o zi buna.
danuntu_06
Postat pe 12 Iulie 2009 17:21
De la: condo000807, la data 2009-07-12 03:40:05 Draga Cornelia,
Astfel de probleme trebuie tratate cu mare atentie si bineinteles trebuie eliminata cauza. Mucegaiul trebuie eliminat de la radacina, adica din tencuiala, de aceea trebuie decopertat gletul pana la tencuiala. Tencuiala se trateaza cu un tratament antimucegai care distruge radacinile mucegaiului aflate in capilaritatile tencuielii, dupa care se aplica straturile de glet ( gletul trebuie sa aiba o hidrofobie foarte ridicata si sa nu contina alcali ) si straturile de lavabila ( sa fie foarte hidrofoba si sa nu contina alcali ).
Da , ai dreptate referitor la toxicitatea solutilor antimucegai care sunt nocive pentru sanatatea copiilor, de aceea nu le recomand.
Referitor la solutia pe care ti-am prezentat-o mai sus, denumirea materialelor care trebuie utilizate nu am sa le expun deoarece nu vreau sa fac reclama, de aceea am sa-ti las o adresa de e-mail sburlea_eugen@yahoo.com


In mar eparte ai dreptate dar vreau s afac o mica observatie
Si anume despre tipurile de mucegai existent, felul in care se formeaza, se dezvolta si se raspandeste si faptul ca solutiile atimucegai nu sunt nici pe departe la fel de nocive precum unele "tulpini" care nu doar ca sunt nocive sunt ciar mortale si asta nu doar la copii dar si in cazul adultilor cu sanatate solida - iar expunerea la mucegai aduce grave complicatii de sanatate (nu doar respiratorii) si dupa cum spuneam moartea. Iar ajungerea la tencuiala nu este intotdeauna solutia si ai spus bine, trebuie gasita si eliminata cauza aparitiei care nu trebuie neaparat sa fie in "perete" iar cel mai greu de scapat este in cazul in care exista umiditate care persista.
Iar solutiile atimucegai da sunt nocive, "mucegaiul" insa poate fi mortal. Cat despre a face sau nu reclama intr-o discutie libera pe forum permitemi sa zambesc sec. Si pana la urma vrei ceva profesional si un sfat "pi buni" apeleaza la firme profesionale de curatat sau firme cu profil construtii/amenajari etc. Googalul e mare si nu trebuie decat sa dai un clic iar motorul iti va da raspuns la toate intrebarile tale si nume de solutii daca nu vrei sa apelezila profesionisti care nu sunt tocmai ieftini.

http://www.google.ro
andrewjrro
Postat pe 13 Iulie 2009 01:04
De la: untu, la data 2009-07-12 17:21:15hello my deear,e f simplu se indeparteaza gletul de pe perete pina la placad e beton,dupa care se spala cu clor asa cum este el nediluat ,se lasa sa se usuce peretii .f bine dupa care se aplica un glet pe baza de ciment alb aditivat( atlas aplafill)in doua straturi apoi se finiseaza f bine astfel incit peretii sa iasa coala de hirtie dupa care se amorseaza cu o amorsa tot de la atlas dupa care se aplica 2 straturi de var lavabil tot de la atlas aplalux si asa draga cornelia vei scapa definitiv de mucegai , am omis sa-ti spun ca inainte de prima mina de glet se amorseaza peretii tot cu aceeasi amorsa si un ultim amanunt f. important aeriseste zilnic dimineataiar iarna nu usca rufe pe calorifer , acestea fiind spuse te sarut dulce pa o zi buna.

mi se pare mie sau cam faci reclama sunt de acord cu clorul acela ne diluat dar as putea inlocui cu o solutie de otet nediluat (esenta) desi mirosul persista vreo cateva zile peste care o amorsa cum spui si u si in rest solutia e buna dar cam multa reclama
gvn_alex
Postat pe 13 Iulie 2009 09:59
Este momentul sa incepeti prin a inceta sa mai ignorati mucegaiul si s anu il mai tratati ca un subiect oarecare.
Muceaiul distruge sanatatea ta fizica ca si efet si cea psihica prin disconfort si nu numai.
Persoana expusa timp indelungat la mucegai nu doar ca sufera de afectiuni ale aparatului respirator dar se ajunge si
la insuficienta hepatica severa, boli de piele, tulburari de vedere, pierderea unor simturi sau reducerea intensitatii lor.
Dureri de cap, greata varsaturi, schimbarea culorii pielii, a ungiilor, mancarimi de regula in zona membrelor si a
capului, schimbari betabolice severe, anxietate, tulburari de memorie (sunt doar cateva din efecte), scaderea
imunitatii corpului si ca efect manifestari grave ale unor afectiuni, schimbarea (simptomatologiea) manifestarilor
diferitelor afectiuni si agresivitatea lor.
Scoaterea imediata a persoanei din mediul infestat este imperativa si starea de sanatate se amelioreaza simtitor in
timp foarte scurt.
Mucegaiul are un rol important in cazul mortalitatii infantile asimptomatice.
Nu trebuie nici sa devenim paranoici dar nici sa ramanem total pasivi, traim cu mucegaiul care ne consuma efectiv
sanatatea. Dar nu e tot una in cat timp si cum ne afecteaza. In momentul in care ai simtit "mirosul de mucegai"
te-ai expus si ai inceput s ainhalezi sporii. Pentru inceput ar trebui l amodul imperativ daca nu iti permiti
schimbari majore cel putin sa incerci si sa incepi sa cureti si sa cosmetizezi locul de aparitie, periodic.
Nu am vrut si nici nu vreau sa intru in amanunte profesionale in ceea ce priveste felul in care se dreneaza peretii
caselor vechi (diferite metode), tratarea podelelor etc etc.
Mucegaiul este un subiect foarte vast si nu este de tratat intr-un simplu forum de discutii LIBERE.
Tratati serios mucegaiul si nu-l lasati sa va consume viata. Mobila la distanta de perete sa circule aerul, incaperi
aerisite si luminate cat ma bine, observarea periodica si curatare/cosmetizare. NU folositi clor fara masuri de
protectie (masca, ochelari si manusi) - NU VA EXPUNETI reactiei chimice ale clorului (dilutie de hipoclor etc) cu mucegaiul si sa aveti camera cu ferestre deschise si bine aerisita in timpul activitatii. Nu ignorati pneumonia chimica.
andrewjrro
Postat pe 13 Iulie 2009 17:39
Ca sa ma fac inteles, am relatat pe scurt si pe intelesul fiecaruia ce este de facut, de aceea am lasat o adresa de mail pentru a nu face reclama la produsele ce trebuie folosite, iar acea persoana care ma contacteaza pe e-mail imi va da toate amanuntele necesare pentru a-i da solutia cea mai viabila, cat priveste profesionalismul, tin sa spun ca sunt autorizat in solutii tehnice in constructii, s.a.m.d.
condo000807
Postat pe 13 Iulie 2009 23:45
Va multumesc tuturor, pentru sfaturile pe care mi le-ati dat, acum ramane sa merg sa fac"asistenta" ajutand,datorita cunostintelor acumulate.inca o data mii de multumiri.C
cornelia_leia
Postat pe 14 Iulie 2009 11:28
Daca sunt produse cu adevarat valoroase se numeste informare si este bine venita!
condoAdrian
Postat pe 14 Iulie 2009 12:29
SI EU PANA LA URMA AM FACUT BINE CEAM FACUT CA AM CAM FOST PUS PE GANDURI ACUMA?|?!! ASTEPT SI EU UN SFAT CA AM O FETITA DE 1 AN SI ......NU SE IMBOLNAVEASCA CU TOTUL AS CA AFOST BOLNAVA??!!
condo000929
Postat pe 15 Iulie 2009 00:29
mama a spalat peretii cu mr.muscolo..si sunt mai bine de 4 luni ca nu mai iese nimic....
same_puya
Postat pe 15 Iulie 2009 05:01
s-ar putea ca ideea sa fie buna,promit sa fac si eu experimentul asta pe o suprafata sa vedem efectul....e o ideee,
cristina57m
Postat pe 15 Iulie 2009 15:38
De la: condo000929, la data 2009-07-15 00:29:17SI EU PANA LA URMA AM FACUT BINE CEAM FACUT CA AM CAM FOST PUS PE GANDURI ACUMA?|?!! ASTEPT SI EU UN SFAT CA AM O FETITA DE 1 AN SI ......NU SE IMBOLNAVEASCA CU TOTUL AS CA AFOST BOLNAVA??!!


Pai ca sa pot sa te ajut, vreau sa stiu in primul rand ce ai facut.
condo000807
Postat pe 15 Iulie 2009 16:45
salutare eu chiar acuma cateva zile am dat cu o solutie antimucegai mucegi stop si am lasat deschis 24 ore si dupia miam adus familia acasa e dupa aia avenit un mester la mine si am placat cei 2 perti exteriori cu ampora extrudata de 3 cm direct pe perete fara schelet metalic sau de lemn am auzit cai foarte bine asa cum am facuct multi au facut asa si se pare ca nu mai apre mucegaiu deloc in ciuda celor ce zic ca tre foarte multe solutii,injectati pereti cu nustiu ce fel de adezivi antimuicegai si asa mai departe .si eu sant ferm convins ca asa cum am facut este foarte bine si nu acostat foarte mult in jur de 500 de lei toata faza !!succes
asta am facut acima sper ca este bine deoarece multi au zis ca au facut asa!!
condo000929
Postat pe 16 Iulie 2009 00:14
candva in epoca mult iubita am avut mucegai in garsoniera in care locuiam
imi amintesc, ca atunci, am spalat peretii cu clòor si am scapat
kudika034876
Postat pe 22 Iulie 2009 18:14
solutii sunt tehnice cat si chimice, dar mai bine www.antimucegai.ro
titel12
Postat pe 9 Decembrie 2010 12:03
solutii sunt chimice cat si tehnice, dar mai bine www.antimucegai.ro
titel12
Postat pe 9 Decembrie 2010 12:05
www.antimucegai.ro
titel12
Postat pe 9 Decembrie 2010 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De unda cumparam decoratiuni de craciun? 13 De la: kudika_11933 5 Decembrie 2013 13:10
Cine stie? 7 De la: condo_2009 19 Decembrie 2009 20:05
Dau randament panourile termice???? 1 De la: condo003429 15 Martie 2010 11:32
Ornamente de perete - cornise, frize, rozete 16 De la: GeorgianaBB 2 Decembrie 2011 17:54
mobilier ieftin 228 De la: kudika_1044599 18 Ianuarie 2023 18:01