Setari Cookie-uri

living lila

buna ziua! ce parere aveti despre un living pe culoarea lila?
mie imi place f mult lila-ul si as vrea sa-mi vopsesc asa peretii. ce culoare sa iau parchetul sau gresia (ce ar merge mai bine:parchet sau gresie?)? si ce mobilier si decoratiuni ar merge? dati-mi cateva idei. mie imi place ca in casa sa am o atmosfera calda. credeti ca reusesc cu lila acest lucru? sa nu va ganditi la lila ca la o culoare inchisa, gen mov, ci la o culoare deschisa, calda.
astept pareri....
vali23
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:03
Lila este considerata limita intre culorile reci si cele calde.Efectul este de luminozitate si marire si nici nu are "aerul de spital" pe care il are albul.
Eu am renovat o garsoniera, folosind doua nuante de lila.Am facut aceasta alegere tocmai pentru calitatile amintite.Nuanta mai inchisa am folosit-o pentru a delimita "zona de noapte". Gresia si faianta sunt "cafea cu lapte", iar parchetul e nuanta stejar.
Culoare de accent am ales olivul,pentru covor, perdele , mici obiecte decorative. Iar mobila e tot in nuanta stejar.
Cand a fost totul gata, impresia pe care am creat-o e de spatiu tonic, luminos.
Mihaela09_condo
Postat pe 15 Octombrie 2009 11:26
Foarte frumoasa ideea ta!
Cred ca va iesi bine! Numai sa nu iti pui gresie in living! Lila-ul nu este o culoare prea calda si, daca pui gresie pe jos, efectul va fi rece. Gresia in living nu mi-a placut niciodata! Nu imi da senzatia de confort, ci de oficial, de birou notarial, e rece (si la propriu si la figurat).
Cred ca poti pune un parchet galbui (gen bambus gold) si accesoriile galbene (perdele, draperii, covor, vaze, obiecte decorative, perne decorative pe canapea). Galbenul e solar si ,,incalzeste'' bine atmosfera.
Succes!
profesionista
Postat pe 17 Octombrie 2009 08:54
Buna!
Parerea mea este ca vei obtine o incapere rece cu lila.Cauta o alta culoare la care sa aduci draperii sau perne lila.sau o canapea de catifea lila...
te va obosi rapid aceasta culoare.incearca sa te ghidezi dupa natura:solul,ce nuante are?dar cerul.Peretii sunt de obicei neutri ori maro sau verde,unde pot creste flori de orice culoare.Eu as face fiecare perete diferit:argintiu unul,altul alb sidefat si celalat gri sidef care se asorteaza bine cu accesorii lila.
aez
Postat pe 17 Octombrie 2009 09:10
Combina culoarea lila cu alb si adauga cateva obiecte decorative verzi sau vernil.Efectul va fi deosebit. Vopseste un perete alb si trei lila.Eu am vopsit casa scarii in triunghiuri lila si galben .A iesit ceva deosebit.
karlla57
Postat pe 17 Octombrie 2009 11:47
la pereti lila merge mai mult decat bine un parchet alb cu mici noduri sau striatii inchise la culoare...daca vrei iti pot face o reprezentare 3D a spatiului tau . Nu trebuie decat sa mi trimiti cotele camerei . ma gasesti la adresa de messenger orfeu13euridice@yahoo.com
condo001682
Postat pe 17 Octombrie 2009 13:46
Nu m-am dat in vant dupa culoarea asta pana nu am vazut la cineva livingul iar la altcineva dormitorul,vopsite asa.Sunt SUPER!In privinta podelei.....Cu gresie mie mi se pare prea "rece" camera si cand spun asta nu ma refer la temperatura.
marinelacolesnicenco
Postat pe 17 Octombrie 2009 16:18
Buna. Eu a m facut livingul lila si pot spune ca sunt f multumit. Am dat un lila foaret pal pe pereti,inclusiv tavanul ziua efectul este de lila pal iar seara de mov foaret descgis. Ca parchet am ales un fag aburit ( un alb crem ) care confera ideea de spatiu( atentie la montaj, sa fie perfect! altfel intimp o sa se vada imbinarile mai accentuat decat ar fi normal). Canapele + fotolii in contrast spatarul si sezutul culoarea parchetuluyi iar bratele si marginea inferioara un mov (mediu).Ca mobila am optat pru un sistem modular ( gen Elvila) Dulap jos(40 cm inaltime) si o polita cu un alt dulap pe pertet la diferite inaltimi. A iesit la mare fix
aaa sa nu uit - draperiile tot lila...iluminatul cu o lustra inox cu becuri gen spot..Dca vrei foto ...mail-me covaciuiulian20004@yahoo.com
iuliansasa
Postat pe 17 Octombrie 2009 19:49
Daca doresti senzatia de caldura in casa, atunci foloseste parchet, nu gresie.
Loanacristina
Postat pe 18 Octombrie 2009 07:16
buna,noi tocmai am terminat de zugravit si de redecorat apartamentul si vreau sa-ti spun ca am inceput cu baia pe care am facut-o in doua nuante lila si alb(a iesit super)iar dormitorul l-am facut tot lila ,o nuant putin mai inchisa in combinatie cu grena(pare o camera foarte eleganta si nobila).daca iti place aceasta culoare nu ezita sa o folosesti .este o cuoare care reda calmul si melancolia si mai ales o culoare a intelepciunii regale
succes o sa iasa super
GRASII
Postat pe 18 Octombrie 2009 13:38
Cred ca e o alegere foarte "trendy" Eu as combina insa cu gri/argintiu.
As alege parchet (chir gri)
Succes!
ancaghe
Postat pe 19 Octombrie 2009 09:41
foarte interesante ideile voastre. cu siguranta o sa tin cont de ele.
nu ma gandisem la combinatia lila-argintiu, dar suna bine.
multumesc!
vali23
Postat pe 19 Octombrie 2009 15:31
De curand am zugravit sufrageria apartamentului in care stau cu chirie si am folosit lila pentru 3 pereti (peretele continand fereastra si ceilalti doi adiacenti) si un verde crud, un verde lamaie vesel si mai intens pe al 4-lea perete si tavan.
Arata foarte bine si iti confera o senzatie de caldura si vitalitate. Toti musafirii mei au fost placut surprinsi de combinatia de culori.
De asemenea, am cumparat autocolante pentru perete reprezentand frunze in nuante de verde si lila-mov si urmeaza sa le lipesc incepand cu intersectia a doi pereti adiacenti colorati diferit ,astfel: pe peretele lila voi lipi frunze verzi si pe peretele verde, frunze lila. Imi voi face si niste sabloane cu diverse forme (eventual fluturasi) pentru a face picturi pe peretele verde folosit vopsea lavabila lila
Mobilierul este de culoare inchisa si contrasteaza foarte bine cu peretii lila. Pe jos este parchet de culoarea stejarului.
Sa ne anunti ce ai decis. Spor la treaba si fii creativa!
sophie_irina
Postat pe 21 Octombrie 2009 19:22
De la: sophie_irina, la data 2009-10-21 19:22:39De curand am zugravit sufrageria apartamentului in care stau cu chirie si am folosit lila pentru 3 pereti (peretele continand fereastra si ceilalti doi adiacenti) si un verde crud, un verde lamaie vesel si mai intens pe al 4-lea perete si tavan.
Arata foarte bine si iti confera o senzatie de caldura si vitalitate. Toti musafirii mei au fost placut surprinsi de combinatia de culori.
De asemenea, am cumparat autocolante pentru perete reprezentand frunze in nuante de verde si lila-mov si urmeaza sa le lipesc incepand cu intersectia a doi pereti adiacenti colorati diferit ,astfel: pe peretele lila voi lipi frunze verzi si pe peretele verde, frunze lila. Imi voi face si niste sabloane cu diverse forme (eventual fluturasi) pentru a face picturi pe peretele verde folosit vopsea lavabila lila
Mobilierul este de culoare inchisa si contrasteaza foarte bine cu peretii lila. Pe jos este parchet de culoarea stejarului.
Sa ne anunti ce ai decis. Spor la treaba si fii creativa!
interesant... cred ca esti o persoana dinamica si tonica daca ai ales combinatia asta. felicitari!
vali23
Postat pe 22 Octombrie 2009 18:36
Sophie irina, dar stii ca exista stickere decorative si in forma de fluturi, diverse forme si marimi si culori! Asta daca nu cumva iti doresti in mod special sa pictezi singura pe pereti...
Dar atentie mare la aceste autocolante: desi pe indicatiile lor scrie ca se pot dezlipi si relipi cand vrei tu, nu este chiar asa! Eu mi-am lipit asa ceva in living si pe hol acum 2 luni si am avut surpriza sa constat ca odata lipite acolo raman! Adica le poti dezlipi, dar se iau cu tot cu vopseaua de pe pereti
Asadar, lipeste-le o data si bine! Ca dupe ce le vie da jos e musai sa zugravesti!
Si inca ceva: sa nu le asezi intr-o zona in care e mai umed sau ajunge abur de la baie sau de la bucatarie: se dezlipesc, se umfla..
In rest, imi imaginez ce efect viziual deosebit produce camera ta
profesionista
Postat pe 22 Octombrie 2009 22:57
Multumesc pentru informatiile despre dezlipirea autocolantelor. Eu nu intentionez sa le dezlipesc, dar e pacat ca se ia si varul de pe pereti. La instructiunile de folosire scrie sa le incalzesti cu uscatorul de par pentru a se dezlipi usor de pe perete. Tu asa ai procedat?
Stiu ca exista autocolante si cu alte forme, dar incerc sa imi testez abilitatile artistice . Inca nu am avut suficient timp sa ma ocup de asta si, intre timp, cine stie ce idei imi mai vin. Ma tenta si sa fac un colaj din frunze moarte, dar fiind pana acum vreme ploioasa, nu m-a tentat sa merg in parcuri. Cred ca in weekendul asta voi merge. As dori sa lacuiesc aceste frunze, pentru a nu se rasuci in momentul in care se usuca si nu a mai fi asa perisabile. Poate stie cineva ce lac as putea folosi sau poate gaseste o alta solutie de conservare a frunzelor.
Astept raspunsurile voastre. Multumesc!
sophie_irina
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:06
Pe instructiunile autocolantelor mele (made in Germany!!!)nu spunea nimic de incalzirea cu uscatorul, mai ales ca aceasta procedura le face nereutilizabile, pentru ca ,logic, le usuca adezivul. Dimpotriva, se precizeaza pe ele ca se pot dezlipi de pe perete (si de pe orice alta suprafata) fara probleme si se pot repozitiona si relipi in alta zona sau doar cu 10 cm mai sus, daca asa consideri. Ceea ce s-a dovedit a nu fi adevarat. Am incercat sa dezlipesc o bucatica din cele care formeaza imaginea de ansamblu si cand colo, surpriza!, s-a dezlipit si zugraveala!!!
Succes cu fluturii si cu frunzele! Daca gasesti un lac potrivit pentru fixarea lor in ,,stare'' naturala, sa ne impartasesti si noua!
Si mie imi place sa creez, asa ca iti inteleg dorinta de a-ti pune amprenta in decorarea interiorului. Eu intentionez sa pictez doua tablouri!
profesionista
Postat pe 23 Octombrie 2009 18:58
buna, si eu vreau sa fac livingul lila, am pus deja draprii lila, parchet de stejar alb cu striatii si am mai luat o vaza alba in care am combinat flori albe cu lila, e super dar, mai am multe de facut
o sa ti iasa super livingul
floarea1982
Postat pe 21 Februarie 2012 09:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Peretii intr-o casa sunt foarte importanti 2 De la: MIKE 27 Martie 2010 20:29
dormitorul 25 De la: condo003955 28 Mai 2010 12:33
TERMOIZOLATIE MANSARDE ACOPARISE CU SPUMA POLIURETANICA - IZOLATII RAPIDE.RO 8 De la: kudika355870 20 Ianuarie 2011 20:16
bulbi de gladiole 3 De la: _oktober_ 24 Februarie 2011 11:02
Incalzire locuinta 1 De la: iulianlaptes 24 Iunie 2010 11:34