Setari Cookie-uri

Realizare fantana arteziana

Salut,

M-am gandit sa imi realizez o fantana arteziana de interior, nu mare, dar nu reusesc sa gasesc materialele potrivite pentru acest lucru, deoarece trebuie sa arate bine si sa sune bine.
Initial am zis ca pot sa o realizez din plexiglass dar acum nu mi se mai pare asa de ok ideea.
Puteti sa ma ajutati cu niste idei?
Multumesc
des_andreea
Postat pe 16 Decembrie 2009 22:48
De la: des_andreea, la data 2009-12-16 22:48:49Salut,

M-am gandit sa imi realizez o fantana arteziana de interior, nu mare, dar nu reusesc sa gasesc materialele potrivite pentru acest lucru, deoarece trebuie sa arate bine si sa sune bine.
Initial am zis ca pot sa o realizez din plexiglass dar acum nu mi se mai pare asa de ok ideea.
Puteti sa ma ajutati cu niste idei?
Multumesc
mariabalog
Postat pe 3 Ianuarie 2010 06:46
Salut! E lumea plina de plastic. De ce nu incerci din piatra. Te duci o zi la munte, te simti bine, aduni cata piatra iti trebuie si cu adezivi pentru constructii,imaginatie si munca obtii ce vrei.Bafta!
iiontoma
Postat pe 3 Ianuarie 2010 12:22
Poti realiza cel mai bine din piatra de rau,asezata dupa imaginatie si lipita eventual cu un adeziv rezistent la apa sau cu silicon transparent.Iti trebuie putina imaginatie si o pompa mica tip acvariu,un furtun atasat la pompa pentru cadere in cascada si cam atat.Succes!!!
dudasca
Postat pe 3 Ianuarie 2010 12:51
Salut,
Cu piatra de rau si silicon transparent poti realiza modele foarte frumoase, ai nevoie si de un vas in caretoata apa se scurge si care va fi folosit si ca bazin de unde apa va fi preluata de o pompa de acvariu (costa aproximativ 35RON)si dusa in varful gramezii de pietre.
mai poti realiza o fantana din sticla, gresie, faianta sau chiar lemn tratat... principiul este acelasi
vladoiudaniel
Postat pe 3 Ianuarie 2010 13:46
De la: des_andreea, la data 2009-12-16 22:48:49Salut,

M-am gandit sa imi realizez o fantana arteziana de interior, nu mare, dar nu reusesc sa gasesc materialele potrivite pentru acest lucru, deoarece trebuie sa arate bine si sa sune bine.
Initial am zis ca pot sa o realizez din plexiglass dar acum nu mi se mai pare asa de ok ideea.
Puteti sa ma ajutati cu niste idei?
Multumesc
ASCULTA AICEA LA MINE!!!!!!!!LINGA BUZAU , IN LOC MARACINENI ESTE O FIRMA CARE FACE TOATE DRACIILE DIN MATERIALE COMPOZITE, CE IMITA PERFECT PIATRA, ASA CA NU STRICA SA TE INTERESEZI DE OFERTA ASTA.......A LUCRAT SI PT. STUDIOURILE DE LA HOLIWOOD....SUCCES!
VALENTIN_STAN64
Postat pe 3 Ianuarie 2010 14:40
La Multi Ani! tuturor in primul rand
si multumesc pentru toate sfaturile care mi le-ati dat. Intr-adevar ies fantani foarte frumoase din piatra dar ma gandeam sa incerc din alt material, sa fac altceva, din piatra am vazut multe modele, desi m-am mai gandit si cred ca as putea face un model frumos si modern daca as gasi piatra patrata. Pe mine insa cel mai tare ma preocupa materialul din care sa fac bazinul in care va cadea apa astfel incat sa pot monta pompa fara sa se vada nici ea si sa pot masca si cablul de alimentare la curent.
Inca o data multumesc foarte mult pentru ajutor.
PS: Si ideea cu faianta e foarte buna si nu ma gandisem la ea.
des_andreea
Postat pe 3 Ianuarie 2010 18:28
buna
nu stim daca casa ta este gata finisata si locuita sau inca in faza de finisare.
daca este deja finisata si locuiesti in ea atunci ai doua optiuni. si anume:
1. mergi la un magazin de profil si cauti un rezervor din fibra cu forma dorita si apoi poti camufla cu piatra potrivita tot ce vrei( pompa, cablu electric, furtun pt cascada etc). iar daca poti sa intervi la pardoseala sa ingropi rezervorul este si mai ok.
2. poti sa aduci , cum au spus colegii de mai sus, piatra de toate dimensiunile, mare si mica, cu bucatile mai mari creezi un perimetru cu forma dorita, iar in interiorul acesteia pui folie speciala cat mai groasa apoi poti face acelas lucru recomandat si la prima optiune.
nu necesita adezivi nici una din situatie. succes.
iar pentru toti utilizatorii un sincer LA MULTI ANI
vasi_le
Postat pe 4 Ianuarie 2010 08:20
Eu mi-am facut in curte o fantana cu folie speciala gasesti la BAUMAX,dar intra pe Google si cauta cascade si fantani arteziene de interior,este o oferta mare succes!!!!
dudasca
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:10
exista si varianta achizitiei unei fantani de interior din piatra, metal...depinde de bugetul pe care vrei sa il aloci...
LAROUZ
Postat pe 28 Ianuarie 2010 00:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat ! 14 De la: condo002335 29 Decembrie 2009 19:24
Brazi in ghivece - aveti idee unde gasesc ??? 28 De la: libra66 17 Decembrie 2012 18:01
Glafuri de fereastra pentru exterior si interior 1 De la: kokonet 22 Ianuarie 2010 08:40
Gresie sau parchet in living? 93 De la: 6 Iunie 2013 13:46
Fosa septica din beton 4 De la: guru_ion 23 Ianuarie 2012 08:27