Setari Cookie-uri

Macedonia

Am auzit numai lucruri bune de Macedonia,a fost cineva acolo?
romulus_lazy
Postat pe 26 Iunie 2009 20:59
macedonia este o mare surpriza .
eu am fost prima data anul trecut , deoarece sotului meu ii place sa experimenteze trasee inedite . prima data am fost reticenta si chiar l-am certat , reprosandu-i ca ma duce in cine stie ce pustietate , dar acum ( dupa ce am fost si a doua oara in macedonia, de pasti , la ohrid) pot sa spun tuturor ,, mergeti in macedonia si nu o sa regretati ,, . va recomand statiunea ohrid , este situata pe malul lacului ohrid . nu o sa regretati . noi am stat la hotel aleksandrja , foarte bun!!! . si skopje este de vazut , este un oras in plina dezvoltare ( ca toata tara de altfel ) , drumurile sunt bune , au chiar si autostrazi ( pe care cam platesti , dar mergi in conditii excelente) , drumurile sunt bine semnalizate , mancarea este foarte ieftina si buna , cazarea ieftina ( de pasti am stat la hotel de 4 stele , 3 persoane , 4 nopti , cu mic dejun inclus si am platit 200 euro )si ce este cel mai important , gasesti foarte putini romani ( acolo inca nu iti este rusine ca esti roman , deoarece co-nationalii nostrii nu au ajuns sa isi dea in petec ) . oamenii sunt amabili, te descurci destul de bine cu engleza , daca stii si putina rusa ( ramasita din scoala generala ) , este perfect. este inedit deoarece este un mix de populatii si civilizatii care au invatat sa traiasca in liniste ( gasesti ortodocsi, musulmani albanezi , turci , greci ). poti merge si la bitola , locul unde s-a nascut mustafa kemal ataturk,dar cea mai mare atractie este ohrid cu cele 365 biserici asezate de jur imprejurul lacului , cu orasul medieval si fortareata , o adevarata incantare . drumul pana acolo este relativ usor , iti recomand sa mergi pe la portile de fier, prin serbia ( nu prin bulagaria pe la calafat deoarece trecerea cu bac-ul este o mizerie).
sper ca ti-am trezit interesul si te vei duce in macedonia.
gabirasanu
Postat pe 15 Iulie 2009 16:27
Subscriu.
Am fost in Macedonia anul trecut, in statiunile Mavrovo si Ohrid. Macedonia este intr-adevar o mare surpriza (si eu am fost reticenta initial, dar acum recomand oricui )
patty_flori
Postat pe 19 Iulie 2009 12:24
aveti grija cu cartea verde:unele societati nu includ si macedonia.Niste prieteni, cand ne intorceam din Grecia prin Macedonia au avut neplacuta surpriza sa li se spuna ca nu au carte verde pt Macedonia si ii costa 50 euro, in conditiile in care strabati tara intr-o ora jumate. Altfel e un fel de Romania la peisaj dar cu autostrada ca lumea. Sensurile sunt separate de nici nu-i vezi pe ceilalti, nu stii pe unde este celalalt sens.
olimpia_healthy
Postat pe 20 Iulie 2009 15:28
Multumesc,chiar mi-ati trezit interesul,am auzit ca este si un canyon acolo,al II-lea dupa marele canyon din state,interesanta este si chestia ca nu sunt romani acolo,problema este ca am incercat sa mai vb si cu altii sa mearga dar sunt reticienti,ramane sa-i conving
romulus_lazy
Postat pe 22 Iulie 2009 18:00
Buna,
M-ar interesa daca a fost cineva la Skopje,in Macedonia, cu avionul si ..poate anumite sfaturi?!
Zile cat mai frumoase!
crissa_lazy
Postat pe 17 August 2009 09:14
eu am fost cu masina , dar cred ca nu ai probleme nici cu avionul , aeroportul este relativ aproape de oras si o sa fii surprins de cat de bine functioneaza mijloacele de transport in comun. in centru vei gasi o zona pietonala foarte draguta , cu restaurante unde poti manca ieftin si bine . atentie !!! in macedonia bauturile alcoolice se comercializeaza doar pana la ora 19 dupa aceasta ora daca vrei sa bei ceva o poti face doar in anumite restaurante.iti recomand o vizita in bazar este o experienta interesanta . preturile sunt mai mici decat in romania.
eu am stat la o vila in cartierul nou de vile din zona rezidentiala asezata pe dealul din apropiere ( pe langa spital)unde am stat forte bine ( curat , frumos , receptionerii stiau engleza). neaparat daca ai timp sa mergi la ohrid . nu vei regreta . pentru macedonia intradevar iti trebuie carte verde ( daca nu ai fa-o din romania ) si e bine sa ai si asigurari de sanatate .
in rest sa nu iti faci probleme , este o tara civilizata , poate nu atat de curata ca austria ( deoarece au si ei tiganii lor) dar mai curata decata romania , in care te poti bucura de un sejur normal , la fel ca in orice alta tara europeana .
drum bun
drum bun
gabirasanu
Postat pe 17 August 2009 11:42
Buna tuturor.

Eu vreau sa merg la anul cu masina in Ohrid. Plecarea e din Timisoara.
Am facut o simulare a traseuluipe autorute si ma duce pe undeva prin Pristina pe unde au fost probleme acum ceva timp.
Se circula okay? A fost cineva de curand pe-acolo?
Propuneti un alt traseu?
Va multumesc.
Rares
raresh_81
Postat pe 24 Septembrie 2009 12:57
de la timisoara ajungi foarte usor in macedonia , mergi pana la belgrad si apoi urmezi autostrada belgrad -atena care trece pe langa skopje. de la skopje , drumul este putin mai greu deoarece mergi vreo 250 km printr-o zona muntoasa ( superba ) dar cu drum greu . este recomandabil sa ajungi si sa circuli prin acea zona numai pe lumina , deoarece treci prin niste localitati 100% locuite de albanezi . nu ajungi la pristina, nici nu ai cum chiar daca vrei , pentru ca nu ai voie sa treci in kosovo , chiar daca de la skopje la pristina sunt 23 km . in rest nu vei regreta , ohridul este superb , eu am stat la hotel alexandrja , chiar pe malul lacului , cu o cazare demna de o capitala europeana si pret foarte scazut . in macedonia mancarea la restaurant este multa, foarte buna si ieftina , dar cu bautura este problema deoarece se comercializeaza doar pana la ora 19. ca turist strain poti sa cumperi si dupa aceasta ora dar este mai greu , iti trebuie pasaport si aprobari. ca sa treci in macedonia nu iti trebuie pasaport , dar iti trebuie carte verde pentru macedonia si asigurare medicala ( eu mi-am facuta din aceea foarte ieftina). banuiesc ca ,fiind din timisoara stii insa ca la sarbi iti trebuie pasaport si carte verde.
eu am fost in macedonia de doua ori si m-as mai duce deoarece m-am indragostit de aceasta tara mica si foarte primitoare .
daca mai ai nevoie de informatii raspunde-mi la mesaj.
gabirasanu
Postat pe 26 Octombrie 2009 17:31
Evita Kosovo. Nu e o zona sigura si ii urasc pe romani pentru ca suntem ortodoxi si nu am recunoscut independenta provinciei sarbe Kosovo. Te sfatuiesc sa mergi pe autostrada Belgrad - Nis - Skopje si apoi spre Ohrid.
Imperator_lazy
Postat pe 9 Decembrie 2009 23:27
ma poti ajuta si pe mine te rog?
as vrea sa ajung si eu in macedonia dar nu gasesc nicio firma de transport deocamdata care sa aibe trasee incolo.nu stii cum as putea gasi un autocar in tara care sa mearga incolo?
kudika_19519
Postat pe 28 Octombrie 2012 12:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cine merge cu masina turul europei??? 1 De la: lazy001957 5 Iunie 2010 15:55
Buna tuturor 1 De la: lazy002253 5 Iunie 2010 18:10
Dunarea la Cazane 4 De la: gamyco 3 Iunie 2013 23:08
cu masina personala in italia 12 De la: roxi 21 Septembrie 2009 16:14
Macedonia 11 De la: Imperator_lazy 28 Octombrie 2012 12:20