Setari Cookie-uri

contact sexual in timpul pauzei de anticonceptionale

fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss
aly_butterfly
Postat pe 25 Iulie 2010 19:37
eu as zice sa nu te risti...chiar nu poate sa se abtina si el cateva zile(adica sa termine out)? ....stiu ca e greu dar nah....e o parere.
amyboy
Postat pe 25 Iulie 2010 19:43
parerea mea este sa nu faci pauza sa iei in continuare anticonceptionalele si te feresti de orice problema si de sarcina si de menstruatia din perioada cand pleci la mare , citeste prospectul si ai sa vezi ca nu este nici o problema .

gabriela_2907
Postat pe 25 Iulie 2010 19:47
De la: aly_butterfly, la data 2010-07-25 19:37:11fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss






... si cu p... fund si cu sufletul in rai !!! ... mamaaa, ce grozavie ... ... apelul suna de parca ar fi mai bine sa iei SIDA decit o sarcina ...
marco918
Postat pe 25 Iulie 2010 19:48
pai vrem aman2,sa profitam de aceasta vacantza.dar din pacate e si perioada menstruatzie pe toata perioada vacantzei:(
aly_butterfly
Postat pe 25 Iulie 2010 19:48
ti-am spus nu face pauza intre anticonceptionale si te feresti de toate problemele
gabriela_2907
Postat pe 25 Iulie 2010 19:51
sida nu iau sigur,pt ca am o perioada indelungta de cand sunt cu el,si pana acum a fost totul neprotejat;)
aly_butterfly
Postat pe 25 Iulie 2010 19:52
da prezervativul nu va mai place?l ai invatat prea comod dak nu poate sa term out.sincer.vezi poate ii descoperi si alte placeri...poate ii place cu final pe piept,spate sau alte locuri ;)
amyboy
Postat pe 25 Iulie 2010 19:52
pai genecologul mi-a zis sa fac o pauza de 7 zile
aly_butterfly
Postat pe 25 Iulie 2010 19:53
si eu iau anticonceptionale.si sa nu faci prostia de a nu face pauza pt ca iti dai organismul peste cap.ce ti am zis eu e cel mai firesc.experimentati si altceva decat cu ce sunteti obisnuiti si chiar va fi o vacanta frumoasa.
amyboy
Postat pe 25 Iulie 2010 19:57
da ti-a spus normal da trebuia sa-ti spuna ca poti sa prelungesti pastilele cand nu vrei sa ai menstruatie intr-o luna in cazul tau ca pleci la mare si nu e nici o problema cand ti se termina folia urmatoare faci pauza fara nici o problema eu am facut si nu a fost nici un risc. incearca si ai sa vezi nu te mai stresa si nu mai citi ce spun alti .
gabriela_2907
Postat pe 25 Iulie 2010 20:00
merci.am sa incerc :D
aly_butterfly
Postat pe 25 Iulie 2010 20:00
nu isi da nici un organism peste cap astase poate face o data pe an nu in fiecare luna am incercat si eu si nu a fost nici o problema si nu sunt copil sa o invat gresit am si eu o varsta

gabriela_2907
Postat pe 25 Iulie 2010 20:02
aha.iti multumesc.desi cred ca am sa fac o vizita la ginec si am sa cer mai multe detalii:p
aly_butterfly
Postat pe 25 Iulie 2010 20:05
ok
gabriela_2907
Postat pe 25 Iulie 2010 20:06
bv,asa e cel mai bine.si distractie placuta.te ast sa ne spui cum a fost ;)
amyboy
Postat pe 25 Iulie 2010 20:06
De la: gabriela_2907, la data 2010-07-25 20:02:44nu isi da nici un organism peste cap astase poate face o data pe an nu in fiecare luna am incercat si eu si nu a fost nici o problema si nu sunt copil sa o invat gresit am si eu o varsta






... intreb si eu ... stie cineva care sint efectele consumului de anticonceptionale in timp ? ... inteleg ca e o masura impotriva sarcinilor dar aportul de hormoni timp de zeci de ani uneori oare nu afecteaza nimic ? ... iremediabil ... ... nu inteleg unde este egalitatea sexelor daca femeile ''trebuie'' (nu e obligatoriu dar e o dovada de ''educatie'') sa le consume ? ...
marco918
Postat pe 25 Iulie 2010 20:18
nu e o perioada atata de mare de cand i'au anticonceptionale,este vorba doar de 6-7 luni
aly_butterfly
Postat pe 25 Iulie 2010 20:22
nu e nici un risc.mie chiar medicul mi le-a recomandat pe o durata destul de lunga de timp iar daca mi-ar fi fost daunatoare nu mi le-ar fi recomandat,nu?e ok nu ramai daca o faci in perioada dintre.eu am incercat si nuam ramas.dar poti sa iti amani ciclul daca ai reincepe iar de cand iti temini blistul altul nou.eu folosesc yasmin si scrie pe prospect ca e ok:d.succes si distractie placuta
alexia_ela
Postat pe 26 Iulie 2010 00:03
De la: marco918, la data 2010-07-25 20:18:16
De la: gabriela_2907, la data 2010-07-25 20:02:44nu isi da nici un organism peste cap astase poate face o data pe an nu in fiecare luna am incercat si eu si nu a fost nici o problema si nu sunt copil sa o invat gresit am si eu o varsta






... intreb si eu ... stie cineva care sint efectele consumului de anticonceptionale in timp ? ... inteleg ca e o masura impotriva sarcinilor dar aportul de hormoni timp de zeci de ani uneori oare nu afecteaza nimic ? ... iremediabil ... ... nu inteleg unde este egalitatea sexelor daca femeile ''trebuie'' (nu e obligatoriu dar e o dovada de ''educatie'') sa le consume ? ...



Daca-s la recomandarea medicului, nu e chiar pericol, oricum medicul nu le recomanda pe N ani.
Efectele in timp sunt multe, ca orice medicament ajuta intr-un loc si strica in altul........ficat, ingrasat peste masura, slabit mult...depinde de la femeie la femeie.....si toate astea dupa ce sunt lasate.
stem_29
Postat pe 26 Iulie 2010 01:07
De la: aly_butterfly, la data 2010-07-25 19:37:11fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss



Sa te protejezi, asta-i parerea mea, marea ajuta la facut bebelusi!
Treaba ta cum, dar sa o faci.
stem_29
Postat pe 26 Iulie 2010 01:10
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:10:13
De la: aly_butterfly, la data 2010-07-25 19:37:11fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss



Sa te protejezi, asta-i parerea mea, marea ajuta la facut bebelusi!
Treaba ta cum, dar sa o faci.





... altceva nu inteleg ... ... la femeile de astazi ... folosesc cuvinte frumose - bebelushii ... dupa care continua cu un strigat de groaza si de avertizare ... AI GRIJA ... AR PUTEA APARE UNUL ... ... e putin ilogic indiferent de explicatii ... pare deja o ''educatie'' bine inoculata, un soi dual de gindire si de actiune ... un pic pervers ... ajuta oare la ceva sa te feresti de bebelushi ? ... adica de oameni ...
marco918
Postat pe 26 Iulie 2010 01:49
De la: marco918, la data 2010-07-26 01:49:23
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:10:13
De la: aly_butterfly, la data 2010-07-25 19:37:11fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss



Sa te protejezi, asta-i parerea mea, marea ajuta la facut bebelusi!
Treaba ta cum, dar sa o faci.





... altceva nu inteleg ... ... la femeile de astazi ... folosesc cuvinte frumose - bebelushii ... dupa care continua cu un strigat de groaza si de avertizare ... AI GRIJA ... AR PUTEA APARE UNUL ... ... e putin ilogic indiferent de explicatii ... pare deja o ''educatie'' bine inoculata, un soi dual de gindire si de actiune ... un pic pervers ... ajuta oare la ceva sa te feresti de bebelushi ? ... adica de oameni ...


Pai daca inca nu -l vrea, nu mai bine previne?
Poate fata mai vrea sa astepte un timp.
Eu nu-s d'acord cu avortul, nu cu prevenitul, mai marco.
stem_29
Postat pe 26 Iulie 2010 01:58
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:07:51
De la: marco918, la data 2010-07-25 20:18:16
De la: gabriela_2907, la data 2010-07-25 20:02:44nu isi da nici un organism peste cap astase poate face o data pe an nu in fiecare luna am incercat si eu si nu a fost nici o problema si nu sunt copil sa o invat gresit am si eu o varsta






... intreb si eu ... stie cineva care sint efectele consumului de anticonceptionale in timp ? ... inteleg ca e o masura impotriva sarcinilor dar aportul de hormoni timp de zeci de ani uneori oare nu afecteaza nimic ? ... iremediabil ... ... nu inteleg unde este egalitatea sexelor daca femeile ''trebuie'' (nu e obligatoriu dar e o dovada de ''educatie'') sa le consume ? ...



Daca-s la recomandarea medicului, nu e chiar pericol, oricum medicul nu le recomanda pe N ani.
Efectele in timp sunt multe, ca orice medicament ajuta intr-un loc si strica in altul........ficat, ingrasat peste masura, slabit mult...depinde de la femeie la femeie.....si toate astea dupa ce sunt lasate.





... mersi ... dar ma gindesc cit de bine stie medicul ceea ce se va intimpla ? ... are vreun modic acces(sau e interesat) la rezultatele testelor chiar si preliminare ? ... vad in fiecare an medicamente minune retrase de pe piata ... ceea ce parea ieri o revolutie astazi e scos in viteza de pe piata ... simpatica a fost pasta corega la care se facea atita reclama ... dupa citeva luni de zile a fost scoasa, in tacere, definitiv de pe piata datorita efectelor secundare majore ... asa ca nu pot sa ma intreb - de ce imi par anticonceptionalele niste bombe cu ceas ? ... imi par o industrie infloritoare care nu tine cont de sanatatea femeilor ci doar speculeaza un cliseu al vietii frumoase, fara batai de cap ... milioane de pastile se consuma zilnic in romania ... absolut degeaba ... singurul medicament care nu trateaza o boala fizica ci una mintala ... sau asa mi se pare mie ...
marco918
Postat pe 26 Iulie 2010 01:59
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:58:00
De la: marco918, la data 2010-07-26 01:49:23
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:10:13
De la: aly_butterfly, la data 2010-07-25 19:37:11fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss



Sa te protejezi, asta-i parerea mea, marea ajuta la facut bebelusi!
Treaba ta cum, dar sa o faci.





... altceva nu inteleg ... ... la femeile de astazi ... folosesc cuvinte frumose - bebelushii ... dupa care continua cu un strigat de groaza si de avertizare ... AI GRIJA ... AR PUTEA APARE UNUL ... ... e putin ilogic indiferent de explicatii ... pare deja o ''educatie'' bine inoculata, un soi dual de gindire si de actiune ... un pic pervers ... ajuta oare la ceva sa te feresti de bebelushi ? ... adica de oameni ...


Pai daca inca nu -l vrea, nu mai bine previne?
Poate fata mai vrea sa astepte un timp.
Eu nu-s d'acord cu avortul, nu cu prevenitul, mai marco.




... nu-l vrea ? ... ... aici nu pot sa inteleg ... si aici cred ca e o confuzie mare ptr. mine ... sint mai idealist (cam mult spus) si cred ca sexul se face intre persoane compatibile si mai ales responsabile (sau cel putin asa simt la acel moment) ... nu imi inchipui ca e doar chestie de hormoni ca am ajunge inapoi in comuna primitiva ... ca orice lucru ''imperfect'' dupa sex apar copii ... oricit te-ai feri ... exact ca si cum ai vrea sa nu racesti dar se intimpla oricum (am simplificat foarte mult exemplul) ... si ma astept ca atunci ''parintii'' (oficiali organizati sau nu) sa isi asume responsabilitatea ? ... sint corect sau fac vreo greseala ? ... unde este responsabilitatea ?...
marco918
Postat pe 26 Iulie 2010 02:04
De la: marco918, la data 2010-07-26 02:04:50
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:58:00
De la: marco918, la data 2010-07-26 01:49:23
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:10:13
De la: aly_butterfly, la data 2010-07-25 19:37:11fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss



Sa te protejezi, asta-i parerea mea, marea ajuta la facut bebelusi!
Treaba ta cum, dar sa o faci.





... altceva nu inteleg ... ... la femeile de astazi ... folosesc cuvinte frumose - bebelushii ... dupa care continua cu un strigat de groaza si de avertizare ... AI GRIJA ... AR PUTEA APARE UNUL ... ... e putin ilogic indiferent de explicatii ... pare deja o ''educatie'' bine inoculata, un soi dual de gindire si de actiune ... un pic pervers ... ajuta oare la ceva sa te feresti de bebelushi ? ... adica de oameni ...


Pai daca inca nu -l vrea, nu mai bine previne?
Poate fata mai vrea sa astepte un timp.
Eu nu-s d'acord cu avortul, nu cu prevenitul, mai marco.




... nu-l vrea ? ... ... aici nu pot sa inteleg ... si aici cred ca e o confuzie mare ptr. mine ... sint mai idealist (cam mult spus) si cred ca sexul se face intre persoane compatibile si mai ales responsabile (sau cel putin asa simt la acel moment) ... nu imi inchipui ca e doar chestie de hormoni ca am ajunge inapoi in comuna primitiva ... ca orice lucru ''imperfect'' dupa sex apar copii ... oricit te-ai feri ... exact ca si cum ai vrea sa nu racesti dar se intimpla oricum (am simplificat foarte mult exemplul) ... si ma astept ca atunci ''parintii'' (oficiali organizati sau nu) sa isi asume responsabilitatea ? ... sint corect sau fac vreo greseala ? ... unde este responsabilitatea ?...


Mai marco, eu nu zic ca trebuie facuti copiii la comanda, adica gata, acum am casa, cariera si vreau bebelus, insa daca fata nu vrea inca, poate vrea sa se marite intai, poate-i inca tinerica.
Esti culmea, parca de cate ori faci dragoste apare cate un copil, sau anual.
Facem copii cati putem sa crestem, sa le putem oferi educatie si toate cele.
Daca o femeie se protejeaza, sau o protejeaza sotul, iubitul, nu e pacat.
Ce nu intelegi?
Tocmai ca aici e responsabilitatea, in a se proteja si a nu face avort sau 10 copii carora sa le oferi nimic....sau mai nimic.
Face cand crede ea de cuviinta.( doamne, zic la modul general, sa nu inteleaga fata a careia-i topicul ca despre ea zic)
Eu nu vad responsabilitatea in a face multi copiii.
Asta e, fiecare cu mentalitatea lui, ..............tu cu ale tale, eu cu ale mele
stem_29
Postat pe 26 Iulie 2010 02:37
De la: stem_29, la data 2010-07-26 02:37:55
De la: marco918, la data 2010-07-26 02:04:50
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:58:00
De la: marco918, la data 2010-07-26 01:49:23
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:10:13
De la: aly_butterfly, la data 2010-07-25 19:37:11fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss



Sa te protejezi, asta-i parerea mea, marea ajuta la facut bebelusi!
Treaba ta cum, dar sa o faci.





... altceva nu inteleg ... ... la femeile de astazi ... folosesc cuvinte frumose - bebelushii ... dupa care continua cu un strigat de groaza si de avertizare ... AI GRIJA ... AR PUTEA APARE UNUL ... ... e putin ilogic indiferent de explicatii ... pare deja o ''educatie'' bine inoculata, un soi dual de gindire si de actiune ... un pic pervers ... ajuta oare la ceva sa te feresti de bebelushi ? ... adica de oameni ...


Pai daca inca nu -l vrea, nu mai bine previne?
Poate fata mai vrea sa astepte un timp.
Eu nu-s d'acord cu avortul, nu cu prevenitul, mai marco.




... nu-l vrea ? ... ... aici nu pot sa inteleg ... si aici cred ca e o confuzie mare ptr. mine ... sint mai idealist (cam mult spus) si cred ca sexul se face intre persoane compatibile si mai ales responsabile (sau cel putin asa simt la acel moment) ... nu imi inchipui ca e doar chestie de hormoni ca am ajunge inapoi in comuna primitiva ... ca orice lucru ''imperfect'' dupa sex apar copii ... oricit te-ai feri ... exact ca si cum ai vrea sa nu racesti dar se intimpla oricum (am simplificat foarte mult exemplul) ... si ma astept ca atunci ''parintii'' (oficiali organizati sau nu) sa isi asume responsabilitatea ? ... sint corect sau fac vreo greseala ? ... unde este responsabilitatea ?...


Mai marco, eu nu zic ca trebuie facuti copiii la comanda, adica gata, acum am casa, cariera si vreau bebelus, insa daca fata nu vrea inca, poate vrea sa se marite intai, poate-i inca tinerica.
Esti culmea, parca de cate ori faci dragoste apare cate un copil, sau anual.
Facem copii cati putem sa crestem, sa le putem oferi educatie si toate cele.
Daca o femeie se protejeaza, sau o protejeaza sotul, iubitul, nu e pacat.
Ce nu intelegi?
Tocmai ca aici e responsabilitatea, in a se proteja si a nu face avort sau 10 copii carora sa le oferi nimic....sau mai nimic.
Face cand crede ea de cuviinta.( doamne, zic la modul general, sa nu inteleaga fata a careia-i topicul ca despre ea zic)
Eu nu vad responsabilitatea in a face multi copiii.
Asta e, fiecare cu mentalitatea lui, ..............tu cu ale tale, eu cu ale mele






... raspunsul tau e stereotip ... nu ma lamureste ... citeste mai atent ... oricum eu nu pot intelege cum de stiu unii ce ar dori copii lor ? ... ca tot ai zis ... crezi ca intr-o familie cu 10 copii si saraca, dupa standardele tale (sau mai exact cele stabilite de marketingul de consum), ar exista vreunul dintre copii care si-ar fi dorit ca vreunul dintre frati sa nu fi existat ca sa poata beneficia de mancarea sau hainele lui ? ... crezi ca o familie cu 10 copii este mai putin fericita decit una cu 1 copil ? ... dar mai ales creazi ca cei 10 copii au mai putine sanse in viata decit unul ? ... realitatea care ne inconjoara, si care nu e perceputa corect de multi, arata ca sansele sint la fel daca nu chiar mai mari pentru cei mai multi ... incepind cu Bil Gates si terminind cu Iliescu toate exemplele arata ca ''saracii'' au calitatile necesare pentru a schimba roata norocului ... asta e doar observatia mea ... si nu fac apologia saraciei ci a atitudinii pozitive si a ambitiei de a reusi ... multi spun - ambitia mea este ca copilul meu sa traiasca mai bine decit mine ... cit de realisti sint ? ...

... si ma intorc la ceea ce nu vrei sa intelegi ... ceea ce spui tu e perfect ... irealizabil si contrar realitatii ... in romania toti se ''feresc'' sa faca copii ... sint saraci, sint prea tineri, sint prea si nu stiu cum ... perfect ... dar, asa cum am mai spus, totusi apar copii (sub forma de sarcina mai intii) ... din cauza a ce vrei tu, a greselii, a unui accident ... dar ... in urma unei IUBIRI profunde ... ce faci ? ... ce sfatuiesti pe cea care te intreaba ce sa faca ? ... tot realitatea imi spune ca (chiar daca nu iti ''place'' avortul) majoritatea ajung la avort ... statisticile ne plaseaza pe primul loc in LUME ... de asta incerc sa iti spun ca mentalitatea romaneasca actuala este ''perfect'' ... de perversa ... vai ce mult se iubesc, vai ce bine va sta impreuna, vai ce familie frumoasa, vai ce imi plac bebelushii ... dar fereste-te de ei ca de ... cu orice pretz ... si se vede ... cabinetele ''ginecologice'' sint mai raspindite si mai cautate decit cele dentare ... lumea face 3 cruci mari cind trece pe linga o biserica ... pensionarii pling ca nu are cine sa le plateasca pensiile ... asa cum se plingeau si ca sint ''obligati'' sa creasca copii ... aici nu inteleg eu si am sperat sa ma ajuti ... dar asta este ... fiecare cu ideiile ... si valorile lui ...

... as mai avea o intrebare ... ai fost fericita in copilarie ? ...
marco918
Postat pe 27 Iulie 2010 01:19
De la: marco918, la data 2010-07-27 01:19:15
De la: stem_29, la data 2010-07-26 02:37:55
De la: marco918, la data 2010-07-26 02:04:50
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:58:00
De la: marco918, la data 2010-07-26 01:49:23
De la: stem_29, la data 2010-07-26 01:10:13
De la: aly_butterfly, la data 2010-07-25 19:37:11fetelor am nevoie de ajutor:(.pe 6 august incep pauza intre tabletele de anticonceptzionale si pe 8 plec la mare cu prietenul.si colac peste pupaza pe 10 este prima zi de menstruatie.credetzi ca as putea in aceste 2 zile sa am contact sexual ,neprotejat,si sa nu raman insarcinata? :-ss



Sa te protejezi, asta-i parerea mea, marea ajuta la facut bebelusi!
Treaba ta cum, dar sa o faci.





... altceva nu inteleg ... ... la femeile de astazi ... folosesc cuvinte frumose - bebelushii ... dupa care continua cu un strigat de groaza si de avertizare ... AI GRIJA ... AR PUTEA APARE UNUL ... ... e putin ilogic indiferent de explicatii ... pare deja o ''educatie'' bine inoculata, un soi dual de gindire si de actiune ... un pic pervers ... ajuta oare la ceva sa te feresti de bebelushi ? ... adica de oameni ...


Pai daca inca nu -l vrea, nu mai bine previne?
Poate fata mai vrea sa astepte un timp.
Eu nu-s d'acord cu avortul, nu cu prevenitul, mai marco.




... nu-l vrea ? ... ... aici nu pot sa inteleg ... si aici cred ca e o confuzie mare ptr. mine ... sint mai idealist (cam mult spus) si cred ca sexul se face intre persoane compatibile si mai ales responsabile (sau cel putin asa simt la acel moment) ... nu imi inchipui ca e doar chestie de hormoni ca am ajunge inapoi in comuna primitiva ... ca orice lucru ''imperfect'' dupa sex apar copii ... oricit te-ai feri ... exact ca si cum ai vrea sa nu racesti dar se intimpla oricum (am simplificat foarte mult exemplul) ... si ma astept ca atunci ''parintii'' (oficiali organizati sau nu) sa isi asume responsabilitatea ? ... sint corect sau fac vreo greseala ? ... unde este responsabilitatea ?...


Mai marco, eu nu zic ca trebuie facuti copiii la comanda, adica gata, acum am casa, cariera si vreau bebelus, insa daca fata nu vrea inca, poate vrea sa se marite intai, poate-i inca tinerica.
Esti culmea, parca de cate ori faci dragoste apare cate un copil, sau anual.
Facem copii cati putem sa crestem, sa le putem oferi educatie si toate cele.
Daca o femeie se protejeaza, sau o protejeaza sotul, iubitul, nu e pacat.
Ce nu intelegi?
Tocmai ca aici e responsabilitatea, in a se proteja si a nu face avort sau 10 copii carora sa le oferi nimic....sau mai nimic.
Face cand crede ea de cuviinta.( doamne, zic la modul general, sa nu inteleaga fata a careia-i topicul ca despre ea zic)
Eu nu vad responsabilitatea in a face multi copiii.
Asta e, fiecare cu mentalitatea lui, ..............tu cu ale tale, eu cu ale mele






... raspunsul tau e stereotip ... nu ma lamureste ... citeste mai atent ... oricum eu nu pot intelege cum de stiu unii ce ar dori copii lor ? ... ca tot ai zis ... crezi ca intr-o familie cu 10 copii si saraca, dupa standardele tale (sau mai exact cele stabilite de marketingul de consum), ar exista vreunul dintre copii care si-ar fi dorit ca vreunul dintre frati sa nu fi existat ca sa poata beneficia de mancarea sau hainele lui ? ... crezi ca o familie cu 10 copii este mai putin fericita decit una cu 1 copil ? ... dar mai ales creazi ca cei 10 copii au mai putine sanse in viata decit unul ? ... realitatea care ne inconjoara, si care nu e perceputa corect de multi, arata ca sansele sint la fel daca nu chiar mai mari pentru cei mai multi ... incepind cu Bil Gates si terminind cu Iliescu toate exemplele arata ca ''saracii'' au calitatile necesare pentru a schimba roata norocului ... asta e doar observatia mea ... si nu fac apologia saraciei ci a atitudinii pozitive si a ambitiei de a reusi ... multi spun - ambitia mea este ca copilul meu sa traiasca mai bine decit mine ... cit de realisti sint ? ...

... si ma intorc la ceea ce nu vrei sa intelegi ... ceea ce spui tu e perfect ... irealizabil si contrar realitatii ... in romania toti se ''feresc'' sa faca copii ... sint saraci, sint prea tineri, sint prea si nu stiu cum ... perfect ... dar, asa cum am mai spus, totusi apar copii (sub forma de sarcina mai intii) ... din cauza a ce vrei tu, a greselii, a unui accident ... dar ... in urma unei IUBIRI profunde ... ce faci ? ... ce sfatuiesti pe cea care te intreaba ce sa faca ? ... tot realitatea imi spune ca (chiar daca nu iti ''place'' avortul) majoritatea ajung la avort ... statisticile ne plaseaza pe primul loc in LUME ... de asta incerc sa iti spun ca mentalitatea romaneasca actuala este ''perfect'' ... de perversa ... vai ce mult se iubesc, vai ce bine va sta impreuna, vai ce familie frumoasa, vai ce imi plac bebelushii ... dar fereste-te de ei ca de ... cu orice pretz ... si se vede ... cabinetele ''ginecologice'' sint mai raspindite si mai cautate decit cele dentare ... lumea face 3 cruci mari cind trece pe linga o biserica ... pensionarii pling ca nu are cine sa le plateasca pensiile ... asa cum se plingeau si ca sint ''obligati'' sa creasca copii ... aici nu inteleg eu si am sperat sa ma ajuti ... dar asta este ... fiecare cu ideiile ... si valorile lui ...

... as mai avea o intrebare ... ai fost fericita in copilarie ? ...


Da, am fost fericita in copilarie, si sunt si acum.( habar nu am ce a fost cu aceasta intrebare... in fine)
Marco, aici era vorba de altele, tu le-ai amplificat.
Acum chiar nu am chef, pt. ca e tarziu sa-ti fac statistici cum e cu copiii din familiile numeroase in Ro, care cat sunt de realizati...etc. si nici nu cred ca-i cazul sa o fac vreodata........pt. ca nu am ce sa demonstrez.
Iar referitor la pensionari si ce ai mai scris pe acolo.......Crezi ca o familie cu 10 copii in ziua de azi in Ro, se descurca la fel de bine ca una cu 2 copii?
O femeie care sta acasa ( doar in RO zic) si creste 10 copii, o ajuta statul in vreun fel?..Da o ajuta patronul, cand revine la munca e libera:)).....Marco, in Ro daca o femeie ramane singura cu 10 copii,( nu ma refer doar la divort) acea familie daca nu are rude sa o ajute, e vai de mama ei, vai de acei copilsi, n-au cum sa faca fata MORAL in societatea ramaneasca care e cum e...( stii destul de bine ce e in ro daca esti aici).., cresc complexati.....si da, sa stii ca am intalnit copil de 19 ani care a zis mamei ei care era iar si iar insarcinata ca ea nu are copilarie, ca sta cu fratii.
Marco, in Ro nu mai e ce-a fost, e simplu sa scrii ceea ce tu ai scris insa e greu sa faci.
Oricum asa cum spuneam, fata care a deschis acest topic nu asta intreba.
stem_29
Postat pe 27 Iulie 2010 02:08
De la: gabriela_2907, la data 2010-07-25 20:02:44nu isi da nici un organism peste cap astase poate face o data pe an nu in fiecare luna am incercat si eu si nu a fost nici o problema si nu sunt copil sa o invat gresit am si eu o varsta


tu draga ce ar fi sa vb in numele tau! nu mai baga prostii in cap la altele, daca organismul tau este mai rezistent este ok da nu toate au acelasi noroc!
eu am luat anticonceptionale prescrise de medic desi dozarile hormonale au fost ok si am ajuns la doctor cu tiroida dereglata!asa ca ....
size_back
Postat pe 27 Iulie 2010 09:51
fatuca asta are 17 ani!no comment! va place cotaiala mai ceva ca ....
size_back
Postat pe 27 Iulie 2010 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sex oral 7 De la: kudika_988949 20 Februarie 2016 14:32
imi doresc o amanta 171 De la: rondina 29 Iulie 2014 22:59
buna 17 De la: deelisha 15 Mai 2009 18:47
poveste de viata! pliz hepl 24 De la: kudika_992055 12 August 2015 18:52
10 motive sa fi femeie,10 motive sa fi barbat 15 De la: izza7373 23 Ianuarie 2009 15:32