Setari Cookie-uri

cat trebuie sa "dau pe masa"?

voi cununa pe 5 sept si am o mare dilema:nu stiu cati bani sa le dau mirilor.Nunta se face la o cantina din si din cate vad eu viitorii soti nu se omoara cu cheltuieli mari de nunta.Ma ajutati cu un sfat?
nicoletagrigoriu
Postat pe 23 Iulie 2008 12:10
nuj ce satzi spun depinde de circumstantzele in care se desfasoara nunta...si de catzi bani dispui...eu chiar duminica trcuta am dat darea unor prieteni la nunta carora nu pot sa ajung...si leam dat 2100 roni(600 de euro)da tziam spus depinde de situatzia ta financiara ..unde se desfasoara nunta si daca orashul e mare...
insa daca fac nunta la o cantina intrun oras nu prea mic...si nu e nunta mare..cu 700...800 de roni...ai terminat treaba...eu nus in tara si...n-am nici cea mai mica idee cum mai merg darile..

Postat pe 25 Iulie 2008 21:54
Eu in Bistrita am fost la nunta unde nasii au pus si 40 de milioane vechi. La noi asa este, nasii cinstesc cu mult tanara pereche, si mai ales depinde intradevar unde are loc nunta, daca este la un restaurant, nici nu intra in discutie, insa nu este o sume fixa, nasii pot pune si 30 de milioane si tot ok este! Deci trebuie sa vezi si in ce tip de local se face, si totusi depinde si de oras, si de zona a tarii. Asta e sfatul meu!! Distractie placuta nasilor!!!
BloodyMary2010
Postat pe 30 Iulie 2008 09:17
Se vede ca nu esti in tara! Mi se pare mult darul pe care l-ai dat tu avand in vedere ca nici nu ai participat la eveniment. 2100 de roni ar fi darul socrilor, sa zicem. Eu sunt din Constanta si darul nmerge in jur de 5-6 milioane de familie ca simplu invitat.
oda_tzac
Postat pe 12 August 2008 13:37
Cam 600 de ron e si in Brasov darul invitatului obisnuit. Cat despre cat dau nasii, nu stiu. Cu siguranta o sa-ti pot raspunde la intrebarea asta dupa 20 sept.
fantome
Postat pe 12 August 2008 13:59
Nicoleta, parerea mea este ca va trebui sa dai bani la masa cat poti, desigur, asta insemnand mai mult decat ar da ceilalti invitati. Daca v-au ales ca nasi, inseamna ca stiu in ce categorie a bugetului va puteti incadra.Si eu voi fi nasa chiar peste 3 zile, adica pe 16 august. Este important sa discuti si cu mirii, sa vezi cam ce pretentii au, ca sa stii si tu la randul tau ce cheltuieli ai de facut. Pana acum stiam ca era varianta "Ce pretentii au nasii?", dar acum pretentiile nu mai sunt ale nasilor ci ale finilor, "Cat castiga la nunta?"
Unii miri doar vor sa castige din nunta, dar trebuie sa se mai gandeasca si la celelalte cheltuieli ale nasilor.Dar pentru multi importanta este doar suma care o ofera nasii.Cheltuielile nasilor inseamna si lumanari, biserica, coronita, voal, floare pt. mire, - aceasta e de fapt datoria nasilor si alte cheltuieli marunte, care nu se obisnuiesc peste tot cum ar fi:pentru miresa poseta , bijuterii, parfum, ruj, oglinda, bani la baticut, bani in piept mirelui, care, putin, cate putin, ... se aduna si acelea ceva. Noi am discutat de la inceput, stiu cam in ce buget ne putem incadra adica le-am spus de la bun inceput ca placerea este deosebita ca ne-au ales ca nasi, dar ne cunosc si speram sa iasa ceva frumos, sa ne simtim bine cu totii.
SUCCES LA CUMPARATURI SI PETRECERE FRUMOASA! SA VA TRAIASCA FINII!


Postat pe 13 August 2008 08:57
Buna Nicoleta,eu sunt din Iasi am avut nunta acum 3 saptamani si ce pot sa-ti spun e k ca si nas a trebuit sa dau 30 mil....dar totul depinde de locatie si bugetul tau...am fost doi nasi eu am dat 30 iar celelalt 20mil...si-a platit exact cadoul si colacii...au fost cadouri in valoare de 14mil de la fini pt fiecare..trebuie in asa fel in cat sa nu te faci de rusine..si sa dai atat cat iti spune inima.Multa bafta...
lavinikaya
Postat pe 13 August 2008 09:41
va multumesc pentru mesaje,chiar am multe alte cumparaturi de facut in afara de banii care ii dau pe masa;pe masa dau 3000 ron si eu mai am de cheltuit 3000.ar trebui sa se multumeasca cu atat,nu?
nicoletagrigoriu
Postat pe 15 August 2008 12:42
Ar trebui sa se multumeasca cu oricat puteti voi sa le dati, indiferent daca sunt 3000, 2000 sau 1000. Sa va multumeasca ca ii duceti la biserica si le tineti lumanarile. Sau toata lumea a uitat ca nasii au rol de parinti spirituali si nu de finantatori?
Daca nu apreciaza ceea ce faceti penrtu ei inseamna ca nu va merita de nasi.
fantome
Postat pe 15 August 2008 13:17
cred k si 2000 de ron ar fi destul...acum depinde in ce relatii esti cu ei...sunteti prieteni de o viata sau doar niste cunostinte . eu ma duc la o nunta unde tre sa dai pe putin 4 jumate...dar eu si logodnicul meu o sa dam cam dublu pt ca ea este prietena mea cea mai buna si suntem prieteni foarte apropiati...daca le eram nasi ieseam la interval cu vreo 2000-2500 ron...si din cate am vazut pe la nunti nasii dau primii darul...

Postat pe 20 August 2008 23:39
am crezut ca nu mai sunt oameni care sa se gandeasca la ce semnificatie are o nunta in sine. ma bucur sa vad ca mai sunt oameni care nu se gandesc doar la bani. e bine sa vezi ca nu esti singur in asta...
dubyki
Postat pe 21 August 2008 08:38
nu mai spun ca prietenul meu adica viitorul sot o sa ii ajute cu masina toata ziua si eu cam la fel...cu toate ca are o verisoara...singura de altfel....dar care e prea ocupata.....stii si voi cum e cu neamurile care vin la mort sa planga de forma dar sa afle ceva de mostenire...dar la nunta sa dea cat mai putin..k vai nu au.....

Postat pe 21 August 2008 21:00
Fantome, tare curioasa sunt cine esti.Si eu merg la o nunta pe data de 20 septembrie.Oare esti aceeasi persoana?
adrianavata
Postat pe 22 August 2008 11:04
Servus, Adriana.
Daca intri pe profilul meu imi vezi si numele. Am pus invitatia ca exemplu. sa-mi spui daca ne cunoastem, sau poate parintii nostri...
Astept raspuns.
fantome
Postat pe 22 August 2008 13:55
De la: nicoletagrigoriu, la data 2008-08-15 12:42:43va multumesc pentru mesaje,chiar am multe alte cumparaturi de facut in afara de banii care ii dau pe masa;pe masa dau 3000 ron si eu mai am de cheltuit 3000.ar trebui sa se multumeasca cu atat,nu?

Postat pe 27 August 2008 10:19
Eu sunt de parere ca pe masa dai cat te lasa inima si buzunarul: iti faci un calcul al meniului la cere mai adaugi ceva pentru tanara pereche si in rest numai ganduri de bine si sanatate. Oricum darul difera atat in functie de zona cat si in functie de meniu. In afara de asta toata lumea stie "cat merge darul". Cat trebuie sa dea nasii? Parerea mea e ca ei pot da si cat un mesean obisnuit sau un pic mai mult pentru ca si ei au cheltuielile lor.
fantome
Postat pe 28 August 2008 09:38
Abia azi ti-am vazut mesajul,iar site-ul nu merge foarte bine,dar cand v-a merge ma voi uita peste profilul tau.:)
adrianavata
Postat pe 28 August 2008 16:56
Nicoleta, mai intai imi cer scuze ca am afisat din greseala un mesaj de-al tau acum cateva zile.
Dupa cum am spus , pe 16 august am fost nasa. Noi am dat dar la masa 2000 lei, la care s-au mai adaugat alte cheltuieli precum: lumanarile, biserica, buchetele, coronita miresei, voalul, turta, gentuta, colier, parfum, ruj, oglinda, perie (sau pieptene), -caci asa am mi s-a spus ca se face in zona Galati. Mi se spunea sa cumparam noi si florile de pus in piept ale nuntasilor, dar asta nu am acceptat. Cu totul am cheltuit cam 3500- 3600 lei, fara imbracamintea noastra, fara drum.
Dar, sincer, nu am vazut ca ar fi apreciat gestul nostru prea mult finii. Credem ca s-ar fi asteptat la mai mult. Dar daca eram mai instariti, am fi dat mai mult. Atat am putut, atat am oferit. Iar noi am primit un cadou care costa in jur de 200 lei. Nu aveam pretentii la cadouri cat as fi dorit sa aprecieze efortul nostru facut, din salariile medii pe care le avem, discutand acestea inainte. Si, am constatat ca si-au vazut treaba facuta si atat. E a 3-a pereche de fini, dar celelalte 2 perechi nu mi s-au parut ca au fost asa indiferente ca aceasata, chiar daca aceasta este si ruda cu noi.

Postat pe 29 August 2008 17:07
Asta e Mariuta, mai sunt si oameni care nu apreciaza ce eforturi faci pentru ei si pentru care nimic nu e suficient. Atata timp cat constiinta ta e impacata, atata timp cat le-ai oferit mai mult decat suportul necesar nu ai de ce sa-ti faci griji. Nu e datoria ta sa le oferi casa si masa, daca nu inteleg asta inseamna ca inca nu s-au maturizat.
Eu nu am nici o pretentie de la nasii mei si viceversa. Mi-am cumparat singura toate articolele, nasa a zis ca o sa contribuie si ea. Daca ea o sa insiste, o s-o las, daca nu, sunt mofturile mele. De ce sa plateasca ea pt ele?
fantome
Postat pe 30 August 2008 10:11
aaaaa...sa adug ca anu asta trebuia sa ne ducem in tara sai iau din par....da proasta de k3ntutza...sa lecuit si..i-am spus ca la anu am nunta..si ca vreau pana in iarna sa am nunta platita(anul trecut eram la inceput,...si nu stateam chiar pe roze..asta o stiu toti care mucesc prin afara..anu asta stau f bine..insa...nu vreau...NU VREAU SA MA DUC)...a zis...scurt...ca pe mine nu ma intereseaza asta(nici nu ma salutat...sau sa me intrebe ce fac...lucrez..nu..mananc..nimic..de genu..ea avea obiectibvele ei)...tu sa vii sai iei din par lu ficamea...si i-am spus ca am lucruri mai importante de facut...si am incheiat discutzia...anu trecut murea fata ca nu e botezata..si anu asta moare ca nu i-am taiat motzu...ce sa-ti spun...sa ma scuteasca...anul trecut am cheltuit...aproape 2500 de euro...cu botezul...uitasem sa spun...ca tunci cand trebuia sa sting lumanarea de tocul ushii si sai dau hainutzele fetitei...nu am mai gasit sacosele..le stranse-se de cand am ajuns la ea...o nesimtzita....
daca va decidetzi sa cununatzi sau sa botezatzi avetzi grija cu ce fel de oameni vb...sa nu patzitzi ca mine

Postat pe 31 August 2008 00:04
EU CONSIDER CA MIRII AR TREBUI SA SE MULTUMEASCA CU SIMPLU FAPT CA VOI (NASII) A TI ACCEPTAT SA II CUNUNATI...PT EI SUNTETI PARITNTII SPIRITUALI VE-TI FI LEGATI TOATA VIATZA DE EI SI VICE VERSA...AR TREBUI SA SE MULTUMEASCA CU CAT LE DA-TI DEOARECE NU BANII CONTEAZA CONSIDER EU CI EVENIMENTUL IN SINE :)
my_chocolat
Postat pe 31 August 2008 12:02
Noi ne dorim sa se inteleaga ei toata viata, sa fie sanatosi, sa-i vedem impliniti, realizati. Daca vor sa aprecieze si gestul nostru, e un lucru si mai bun. Daca nu apreciaza, noi tot ne bucuram daca le merge lor bine in viata. La fel ne bucuram si pentru celelalte 2 perechi de fini cand stim ca se inteleg. Nu ne intalnim cu "plocoane, cadouri si alte ...obigatii". Ne intalnim cand putem fiecare, cu ce putem fiecare, dar sa fim cu totii cu voie buna si cu multumire sufleteasca.Asa ne dorim si cu ei sa fie. Si noi speram ca va fi asa.

Postat pe 1 Septembrie 2008 15:06
Nicoleta, pana una-alta, te-ai pregatit de nunta? Ai cumparat rochita de nasica? Au inceput emotiile? Distractie placuta!!!!

Postat pe 1 Septembrie 2008 15:09
mama spune k a fi nas inseamna sa-ti faci o pomana...nu sa te duci cu cadouri si plocoane i alte alea...s-a obisnuit lumea asta numai sa le dai , si pielea de pe tine daca se poate , nu se mai gandeste nimeni la ce inseamna sa ai nasi...si sa fii nas...

Postat pe 1 Septembrie 2008 23:10
eu nu am nici o pretentie de la nasi... sunt prietenii nostri cei mai buni si am vrut sa "legam" intr-un fel prietenia asta... in octombrie vom fi domnisori de onoare la nunta lor iar anul viitor ne vin nasi...

viitoarea nasa a fost "consilierul" iubitului meu cand mi-a cautat inelul, mai mult, au fost de fata cand m-a cerut al meu si si-au facut planuri ca ne vor veni nasi...pe masura ce treceau zilele se tot intrebau daca nu cumva ne-au gresit cu ceva de nu i-am chemat de nasi... au rasuflat usurati ca am facut-o...
NIGHTWISH_grace
Postat pe 1 Septembrie 2008 23:21
Asa este, pik_picolina! Ai dreptate! A fi nas inseamna a-ti face cea mai mare pomana! De aceea ne-am bucurat si noi sa cununam si sa botezam.
Si tot de aceea NU imi doresc sa primesc plocoane, cadouri si alte minuni. O pot confirma finii nostri, adica nu doar ma laud. Imi doresc sa ne repectam reciproc. Imi doresc sa putem NOI sa le oferim cat de putin, acolo, din cat avem si noi, si in special finilor de botez, caci ei sunt mai mici si au prioritate (asa credem noi, ca trebuie sa fie mai rasfatati putin mai mult).
Si cu nasii nostri de cununie ne intelegem foarte bine. Dar nu suntem nici cu ei incat sa ne intalnim cu curcani, plocoane, alte cele...., dar nu uitam sa-i repectam, sa-i vizitam.
Si nasii fetei noastre sunt niste draguti si ne intalnim mereu cu placere.Au fost zile in care ne-am adunat cu totii, nasi, fini, cumetri, de nu aveam loc sa ne invartim in casa unul pe langa celalalt. Dar a fost placere pentru toti, simplitate, voie buna.
Si mai sunt persoane care ne propun sa le fim nasi de cununie, dar nu avem posibilitatea sa-i onoram, caci sunt totusi ceva cheltuieli.
Dar noi speram ca va fi totul bine si cu ultima pereche de fini cununata, dar nu vom putea comunica pre mult cu ei, atata timp cat ei locuiesc in Italia. Eu sper ca vom fi prieteni cu totii pana la urma. Sper!

Postat pe 2 Septembrie 2008 23:02
Dragele mele, eu zic sa nu acceptati sa fiti nase decat la persoane la care tineti si cu care va intelegeti, indiferent ce spune traditia. Pe nasii nostri i-am ales pentru ca sunt tineri si ne-am revazut intotdeauna cu placere. Iar daca vreunul isi inchipuie ca banii cresc in pom si ca pot fi scuturati ca merele coapte, se insala amarnic. A fost si randul nostru sa casatorim prieteni de-ai nostri; ei nici nu au vrut sa ne lase sa cinstim la nunta. Pana la urma, tot cum am vrut noi sa fie a fost, insa fara sa ne dam in petec cat suntem de grozavi si ce mult putem noi sa cinstim la nunta tanara pereche si cu asta sa se simta ei obligati toata viata fata de noi. Mai mult conteaza ca acum le putem da un sfat cand au nevoie, ca oricand pot conta pe noi sau ca duminicile pe care le petrecem impreuna sunt ca in familie.
iulia100
Postat pe 3 Septembrie 2008 13:07
Noi am acceptat sa cununam si pe ce-a de a 3-a pereche, deoarece am ramas legati sufleteste fata de acesti tineri. De ce? Tatal lui, fiind unchiul sotului venea din provincie la Bucuresti la spital si de 2 ori/ luna chiar, avand o boala care pana la urma l-a doborat. Noi mergeam mereu cu el, pe la el la spital, noi fiind din Bucuresti, si ne-a parut enorm de rau cand el s-a prapadit.Ne obisnuisem cu el, si tot asteptam sa mai vina..., a fost ca un nou membru in familia noastra. De atunci noi am ramas cu sufletul alaturi de familie, iar cei doi tineri, dupa un an si ceva, cand s-au hotarat sa faca pasul spre casatorie, ne-au propus sa le fim nasi. A fost si o coincidenta, caci in momentul in care au sunat, si eu, si sotul ne-am gandit ca pentru asa ceva ne suna, sa ne propuna sa-i cununam. Si asa a fost. Si atunci am zis ca trebuie sa-i cununam. Noi ne bucuram pentru ca i-am cununat, dar credem ca sunt tineri si ei si mai au multe de invatat in viata. Sa le dea Dumnezeu tot ce-si doresc ei in viata, sa mearga pe un drum bun impreuna, sa le botezam si copii daca doresc si ei, desigur.

Postat pe 3 Septembrie 2008 17:04
nu conteaza cati bani dau nasii la nunta sa fie un pik mai mult ca ceilalti invitati si socrii.depinde cat au.ai mei au dat 1500 lei si am fost super multumiti,mai ales k nu i-au vrut inapoi pt k sunt si nasii care dupa nunta isi vor banii inapoi.

Postat pe 3 Septembrie 2008 17:10
Nicoleta si eu sunt din bacau si in iulie am avut nunta la care nasii au dat 2000roni(nunta a fost facuta la parcul Cancicov sus,dc esti exact din bacau probabil stii),asa ca cat vei putea da va fi primit.bafta
madalina21
Postat pe 3 Septembrie 2008 17:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Domisoarele de onoare??? 34 De la: Cassey 22 Aprilie 2010 14:43
rochie de mireasa cu guler ( cum aveau printesele) 19 De la: CrissModo 8 Aprilie 2010 21:03
INVITATII 7 De la: picike 15 Noiembrie 2010 14:23
E sau nu e EL? 9 De la: cj25har 10 Iunie 2010 11:32
Ajutor in dragoste! 4 De la: kudika_14556 21 August 2012 08:23