Setari Cookie-uri

La ortodocsi sau la catolici???

De la: Lored_n_, la data 2011-10-28 14:59:26buna...am citit ce mi-ai rasp...nepotzica mea este romano catolica si a fost botezata de 2 perechi de nasi unul catolic si celalt ortodox...trebuie ca macar un nas sa fie catolic in rest nu ti se impune nimic...
pupici


Sa fiti sanatosi cu totii si sa nu uitati ca adevarul marturisit de credinta crestina este unul singur si numai oamenii au mijlocit la aparitia a peste 20 de confesiuni crestine!Dumnezeu este unicul stapan al tuturor!
RAINBOWLADY
Postat pe 28 Octombrie 2011 15:21
in primul rand domnisoara cred ca esti prost informata religia catolica nu este cacofonie, biserica catolica este dar intradevar este permisa de dictionar intrucat este mai des intalnit termenul de biserica decat de religie in discutiile dintre persoane. in al doilea rand cate biserici catolice vazusi matale de zici ca-s grandomane si cate ortodoxe, eu sunt din c-ta si paicisa "prea sfintenia sa" arhiepiscopul tomisului teodosie (giulumele sunt pentru dosarele penale de luare de mita in care este cercetat) inca mai cere ca acoperisurile bisericilor sa fie poleite cu aur, mai grandoman de atata, ai vazut proiectul pentru catedrala neamului? daca aia nu e grandomanie inseamna ca.... nu mai stim despre ce vorbim? cate stiri nu au fost la TVeu de preoti ortodocsi cu maserati de preoti care cer bani obligat de la enoriasii saraci pentru inmormantare etc etc. daca te-a marcat ce a spus un singur preot si pe tine si pe sotul tau atunci sunteti prosti amandoi, mie mi s-a zis inca din scoala generala de profesori de religie ortodoxa ca eu ma inchin la idoli ca religia catolica este falsa si ca eu sunt vinovat de marea schisma, sti ce am facut?? simplu am studiat si i-am adus dovezi care sa-i arate contrariul, diriginta mea a fost foarte deranjata de profesor si a chemat pe maicamea la scoala ( mama e profa de religie catolica) si i-am citit profului din istoria religiilor si i-am pus o singura intrebare daca noi suntem falsi, de ce preotii catolici si mai ales episcopii au murit in timpul comunismului iar cei ortodocsi nu? sti ce a raspus? ca ei au stiut sa se ascunda si noi nu, in istorie la inceputuri in vremea imparatului nero biserica apuseana i-a excomunicat pe aceia care se ascundeau de credinta lor. cat despre ceremonie pai ma scuzi dar credeam ca ziua asta e cea mai importanta din viata unei femei daca ajungi sa te certi pentru ca unul vrea la catolici si unul la ortodocsi poi atunci sa-l citez pe parintele Arsenie Papacioc " sunteti niste prosti", iar daca va certati pentru asta mai tarziu pentru ce nu o sa va certati. cat despre acelea care cred ca exista mai multe taine mai cititi donsoare sau dame exista o singura taina a casatoriei indiferent in ce biserica ar fi indeplinita.

Fetelor la final va spun doar atat in orice biserica v-ati casastorii aveti grija sa fie cea mai frumoasa zi din viata voastra...nu va speriati de necunoscut, s-ar putea sa va surprinda...daca ati avut exp neplacute cu diferiti preoti nu puneti la suflet si ei este tot oameni, si unii sunt mai catolici decat catolici sau mai ortodoxi decat ortodoxi....si la final ce conteaza biserica atata timp cat iubirea exista....nu conteza diferentelel din lume cat timp dragostea e mare.
bobo_ro_bosss
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:26
De la: bobo_ro_bosss, la data 2011-11-12 22:26:23in primul rand domnisoara cred ca esti prost informata religia catolica nu este cacofonie, biserica catolica este dar intradevar este permisa de dictionar intrucat este mai des intalnit termenul de biserica decat de religie in discutiile dintre persoane. in al doilea rand cate biserici catolice vazusi matale de zici ca-s grandomane si cate ortodoxe, eu sunt din c-ta si paicisa "prea sfintenia sa" arhiepiscopul tomisului teodosie (giulumele sunt pentru dosarele penale de luare de mita in care este cercetat) inca mai cere ca acoperisurile bisericilor sa fie poleite cu aur, mai grandoman de atata, ai vazut proiectul pentru catedrala neamului? daca aia nu e grandomanie inseamna ca.... nu mai stim despre ce vorbim? cate stiri nu au fost la TVeu de preoti ortodocsi cu maserati de preoti care cer bani obligat de la enoriasii saraci pentru inmormantare etc etc. daca te-a marcat ce a spus un singur preot si pe tine si pe sotul tau atunci sunteti prosti amandoi, mie mi s-a zis inca din scoala generala de profesori de religie ortodoxa ca eu ma inchin la idoli ca religia catolica este falsa si ca eu sunt vinovat de marea schisma, sti ce am facut?? simplu am studiat si i-am adus dovezi care sa-i arate contrariul, diriginta mea a fost foarte deranjata de profesor si a chemat pe maicamea la scoala ( mama e profa de religie catolica) si i-am citit profului din istoria religiilor si i-am pus o singura intrebare daca noi suntem falsi, de ce preotii catolici si mai ales episcopii au murit in timpul comunismului iar cei ortodocsi nu? sti ce a raspus? ca ei au stiut sa se ascunda si noi nu, in istorie la inceputuri in vremea imparatului nero biserica apuseana i-a excomunicat pe aceia care se ascundeau de credinta lor. cat despre ceremonie pai ma scuzi dar credeam ca ziua asta e cea mai importanta din viata unei femei daca ajungi sa te certi pentru ca unul vrea la catolici si unul la ortodocsi poi atunci sa-l citez pe parintele Arsenie Papacioc " sunteti niste prosti", iar daca va certati pentru asta mai tarziu pentru ce nu o sa va certati. cat despre acelea care cred ca exista mai multe taine mai cititi donsoare sau dame exista o singura taina a casatoriei indiferent in ce biserica ar fi indeplinita.

Fetelor la final va spun doar atat in orice biserica v-ati casastorii aveti grija sa fie cea mai frumoasa zi din viata voastra...nu va speriati de necunoscut, s-ar putea sa va surprinda...daca ati avut exp neplacute cu diferiti preoti nu puneti la suflet si ei este tot oameni, si unii sunt mai catolici decat catolici sau mai ortodoxi decat ortodoxi....si la final ce conteaza biserica atata timp cat iubirea exista....nu conteza diferentelel din lume cat timp dragostea e mare.


mesajul este pt alinutza83
bobo_ro_bosss
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:27
De la: Gaby211081_grace, la data 2008-11-05 16:23:30Am o mare dilema: prietenul meu e catolic iar eu ortodoxa. Unde sa facem nunta?

Daca va impidicati de un lucru atat de nesemnificativ ca religia mai bine nu va casatoriti!
ally_ally00
Postat pe 12 Noiembrie 2011 22:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dorim sa cununam / botezam in bucuresti sau langa bucuresti 1 De la: adriano451 24 August 2014 23:49
modele de rochii de ocazie 8 De la: kudika471702 15 Noiembrie 2011 00:25
AJUTATI-MA CU SFATURI;PARERI 15 De la: chetegalina 14 Iulie 2010 05:06
Planuri pentru noul an! 8 De la: caurea 28 Ianuarie 2009 12:25
colega de apartament 2 De la: cj25har 15 Iunie 2010 08:52