Setari Cookie-uri

cum sa fac singura invitatiile

De la: mihaelaonu, la data 2009-02-18 10:32:10.cand am vazut cat de simple sunt de facut am luat si eu aceeasi decizie.inca nu am nici o poza ca sa va arat ideea mea dar atat va spun carton frumos se gaseste la librerie ,flori sau fundite la articole pentru nunti iar pentru restul nu cred ca trebuie sa-t mai spun unde se gasesc.deci spor la treaba.(se scutesc cam 150 de lei dupa calculele mele).
grace003058
Postat pe 1 Iunie 2009 02:06
eu mi-am facut singura invitatiile,100% si originale.si mi-au iesit super ok.plus ca nu se compara costul fata de magazine.am iesit la 30 bani cu tot cu plic,pe cand modelul cel mai apropiat din magazin era 3 lei.deci...........cum am facut?dupa mai multe modele inventate,am ales unul si simplu si frumos:pe o foaie de calc am imprimat o imagine cu o pereche de verighete, pentru 2 invitatii,adica incadrate astfel incat sa vina in centrul fiecarei jumatati pe partea dreapta.apoi am indoit,am folosit un cutter si am taiat in doua,am lipit pe marginea din dreapta o panglica aurie.in interior am pus un simplu cartonas cu textul,cartonas obtinut prin imprimarea unei foi mari a4 cu chenar cu optiunea 4 pe foaie,astfel am facut 4 invitatii pe o foaie,pe care le-am taiat tot cu cutterul folosindu-ma si de o rigla.le-am impachetat frumos in calc,astfel incat marginea aurie sa se suprapuna peste partea stanga a hartiei de calc(acum partea dreapta dupa indoire).frumos ca verighetele se vad si pe o parte si pe alta si marginea aceea aurie ii da o nota de eleganta.succes.
oni_math
Postat pe 1 Iunie 2009 23:52
si eu mi-asi dori f mult sami fak sg invitatiile dupa inimioara mea dar nu prea stiu cum ....am incerkt d cateva ori dar nimic si mam lasat pagubasa...
grace003163
Postat pe 4 Iunie 2009 14:19
IMG_4021.jpg
Tycu
Postat pe 8 Iunie 2009 09:08
draga dianadiana crezi ca e mai ieftin sa stai sa faci singura invitatiile?......pai la ce a zis o fata aici ca ar fi costat-o chiar nu se merita!Eu le-am luat de la o firma de pe net:http://www.tbz.ro/
Sunt super si gasesti invitatie la 14000 lei vechi, adik la 150 de invitatii platesti 2100000 si ai si imprimarea inclusa in pret.
Firma e super serioasa eu i-am gasit la targul de nunti din Constanta...in ideea ca nu sunt din Buc. le-am platit si dupa ce le-am dat bunul de tipar in 48 de ore le-am avut acasa!Chiar mi s-a parut ok!Mai bine te stresezi sa-ti faci singura marturiile pentru invitati deoarece acestea sunt mai costisitoare.!Sper sa te ajute cu ceva sfatul meu....
pup si bafta la pregatiri, ca nici nu iti dai seama cand trece timpul si acum te vezi mireasa..."la mine asa a fost"
gyageo
Postat pe 19 Iunie 2009 08:04
si eu sunt de acord cu gyafetita, pe mine ma costat 0.68 cu tot cu scris chiar ma gndesc ca am iesit ieftin

- nu stiu daca merita sa va complicati cu printuri si cumparaturi de diferite cartoane si fundite, si sincer eu nu mi-as pune poza pe invitatii.

- eu am avut modelul de aici http://www.publiserv.ro/detaliiPtCod.php?id=230&cod=11522&pret=0.28

sau aici http://www.nuntasibotez.com/ cod inv DB103

si eu si sotul meu am fost foarte incantati am vrut obligatoriu mirii
laura02maria
Postat pe 19 Iunie 2009 08:33
Buna !
eu mi-am facut singura invitatiile la nunta asa cum mi-am dorit , e simplu te duci si te uiti dupa mai multe modele de invitatii si vezi care iti place mai mult si care crezi tu ca e mai usor pentru tine sa o faci, cumperi un exemplar ca model si dupa aceea te apuci de treaba, intradevar iesi mai ieftin dar ai mai putin timp pentru altele.
Sora mea a vrut si ea sa i le fac ,se casatoreste peste 2 luni , dar a realizat ca o costa mai mult daca le facem, cei care ii decoreaza salonul ii luau mult mai putin pe ele deoarece i-a facut o reducere pt ca mai facea ceva la ei , asa ca vezi si tu cum e mai bine....
axyaim
Postat pe 19 Iunie 2009 10:38
Eu si viitorul sot ne-am facut singurii invitatiile, noua ne place foarte mult ce a iesit si le-am si personalizat cu verighetele noastre.

le-am pus in album, astept pareri.
kudika008787
Postat pe 19 Iunie 2009 11:16
ti-a luat mult timp sa le faci?
////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
http://www.exposhop.ro/Code/Applications/web/index.cgi?action=concurs2
adika_healthy
Postat pe 19 Iunie 2009 12:46
Eu am facut cu prietenul meu invitatiile pentru nunta surorii lui, exact asa cum ai descris tu.Iti dau id-ul meu si contacteaza-ma sa iti dau o poza cu invitatia daca vrei (alexa_adumitresei27@yahoo.com)
alescandra_grace
Postat pe 19 Iunie 2009 13:08
De la: dianadiana, la data 2008-11-14 11:02:32Buna ziua. Este prima data cand va scriu. Eu am hotarat sa fac singura invitatiile, dar nu ma pricep deloc la grafica.Unde pot gasi un fond ceva pentru invitatie? Eu m-am gandit la ceva simplu carton pe care sa imprim si hartie de calc deasupra prinse cu fundita. ma puteti ajuta? Va multumesc mult.

salutare! si la mine este tot prima data cind scriu un comentariu, de citit am citit mai tot dar vazind ca ai nevoie de asa ceva (invitatii) mi-am spus ca nu strica sa- raspund... Deci cu photoshopul si ceva combinat cu corel draw poti face minuni, sincer eu am facut asta pentru destul de multi prieteni cu botez, nunti etc. sau poate fi folosit numai unul din cele doua programe fiecare are destul de multe optiuni... daca vrei te pot ajuta, e-mail-ul meu este and.banica@yahoo.com daca imi poti trimite o poza si ceva mai multe detalii despre cum ai dori sa arate... apoi daca ai o imprimanta... este totul cat se poate de simplu mai complicat intr-adevar este treaba cu plicurile dar daca ai vreo cunostinta pe la un magazin de papetarie - birotica se rezolva si asta daca nu se pot face pina intr-un final si asta.
and_banica
Postat pe 19 Iunie 2009 13:16
salutare tuturor...pentru prima data va scriu si eu si am o intrebare. Caut pe net raspunsul si nu gasesc :( Deci...pe 1 noiembrie 2008 am fost la o nunta, am prins buchetul miresei...acum in septembrie 2009 fac si eu nunta :) Intrebarea e legata de buchet. Dupa ce l`am prins mi l`u luat si vreau sa stiu dupa ce o domnisoara prinde buchetul trebuie sa il i`ai dupa inapoi sau nu...Merci anticipat!
skoliskaia
Postat pe 23 Iunie 2009 12:06
buna! si eu am prins buchetul anul trecut si am nunta luna viitoare (oricum era deja planificata), dar mie mi-a lasat mireasa buchetul si stiu ca asa se face de obicei. Dar daca tu vrei sa-l pastrezi, fa-ti unul mai mic ca sa-l arunci. sau poate iti vine o alta idee. oricum iti urez casa de piatra si tot ce vrei u.
nicole25
Postat pe 23 Iunie 2009 12:23
vezi aici ...http://video.ele.ro/j4ciZ0u1qJx/Fa_ti_singura_invitatiile_la_nunta_.html , vei gasi ceea ce ai nevoie....video in engleza...nu e reclama
olguzza
Postat pe 16 Iulie 2009 21:24
Idei care sa te ajute la crearea invitatiilor!
Te poti uita la alte invitatii pe care tu le-ai primit sau te poti inspira din cataloage specializate. Uitandu-te la cat mai multe invitatii iti pot veni idei asupra felului cum vrei ca invitatia ta sa arate sau iti poti da seama daca modelul pe care il aveai in minte poate merge. De exemplu, daca vrei sa-ti infrumusetezi invitatia cu o mica fereastra sau daca vrei sa fie acoperita cu ceara, poti vedea exact cum alte invitatii au fost facute. Nu uita ca internetul poate fi o sursa bogata in idei si modele!
olguzza
Postat pe 16 Iulie 2009 21:26
Personalizeza-ti invitatia!
Incearca sa faci invitatia astfel incat sa exprime cat mai mult din felul tau de-a fi. Poti personaliza textul din invitatie, fontul care este folosit la scris, culoarea scrisului si a fundalului, hartia pe care o alegi. Gandeste-te daca nunta ta va fi una formala sau una foarte eleganta. Va fi una vesela sau mai usoara? Felul in care tu vei face invitatiile va arata celorlalti la ce fel de nunta sa se astepte.
olguzza
Postat pe 16 Iulie 2009 21:28
In primul rand trebuie sa iti alegi hartia pe care o vei folosi la imprimare. Hartia ti-o poti alege usor din cataloage specializate unde poti gasi o multime de variante, de la diferite dimensiuni ale invitatiilor, pana la culori si texturi diferite. Inainte sa cumperi hartia sau tipul de carton pe care il vei folosi trebuie sa stii numarul de invitatii pe care doresti sa le faci, dimensiunile fiecarei invitatii ca sa poti sa apreciezi cantitatea de hartie pe care trebuie sa o cumperi.

Acum poti incepe sa lucrezi la textul care va aparea in invitatie. Daca doresti sa il faci singura in fata calculatorului, sfatul meu este sa deschizi o casuta, care sa aiba exact dimensiunile invitatiei, astfel iti vei putea da seama de aranjarea in pagina a textului. Daca esti multumita de ceea ce a iesit poti incepe sa printezi. Printeaza prima data o singura coala sa vezi cum a iesit. Daca totul este ok poti printa si restul colilor dupa care poti incepe sa decupezi invitatiile.In cazul in care, pentru a da o nota parte invitatiilor tale de nunta, poti apela la o firma specializata care probabil va putea sa-ti puna in practic aproape toate ideile pe care le ai.

Daca timpul pe care il ai la dispozitie crezi ca este prea putin pentru a-ti face singura invitatiile sfatul meu este sa-ti chemi in ajutor prietenele, sa dati o petrecere, sa va simtiti bine si care sa te ajute sa iti pui in practica ideile.
olguzza
Postat pe 16 Iulie 2009 21:29
Buna, fetelor!

Si eu am incercat sa-mi fac singura invitatiile dar am constatat ca m-ajung f scump, cu toate ca am acasa cumparate tot felul de instrumente cu modele pentru invitatii(aparat de embosat,etc) am gasit un site in schimb unde sunt ieftine.www.publiserv.ro
georgica_s_grace
Postat pe 11 August 2009 15:08
andrada2010
Postat pe 25 Octombrie 2009 22:49
De la: skoliskaia, la data 2009-06-23 12:06:45salutare tuturor...pentru prima data va scriu si eu si am o intrebare. Caut pe net raspunsul si nu gasesc :( Deci...pe 1 noiembrie 2008 am fost la o nunta, am prins buchetul miresei...acum in septembrie 2009 fac si eu nunta :) Intrebarea e legata de buchet. Dupa ce l`am prins mi l`u luat si vreau sa stiu dupa ce o domnisoara prinde buchetul trebuie sa il i`ai dupa inapoi sau nu...Merci anticipat!



Mie mi se pare urat si deplasat sa iei buchetul inapoi. L-ai aruncat, gata, renunti la el. Nu vrei sa-l dai, nu-l arunci. E simplu...
Eu l-am aruncat si i-am daruit celei care l-a prins, inclusiv voalul. Mie nu imi mai trebuie..
Succes, indiferent de decizia pe care o vei lua si o nunta minunata!
fantome
Postat pe 28 Octombrie 2009 12:22
Exista posibilitatea sa fati invitatiile singura. Pe o foaie A4, impartita in 1/2 pozitionati textul si le listati (2 invitatii pe o foaie). Le taiati la o ghilotina ca sa arate frumos dupa care le puteti decora dupa preferinte: fundite, flori uscate, pene, nisip colorat, boabe de cafea, bete de scortisoara, margelute etc...
fantome
Postat pe 28 Octombrie 2009 12:53
De la: fantome, la data 2009-10-28 12:53:13Exista posibilitatea sa fati invitatiile singura. Pe o foaie A4, impartita in 1/2 pozitionati textul si le listati (2 invitatii pe o foaie). Le taiati la o ghilotina ca sa arate frumos dupa care le puteti decora dupa preferinte: fundite, flori uscate, pene, nisip colorat, boabe de cafea, bete de scortisoara, margelute etc...




Domnita si asa cum spui e bine, dar eu nu cred ca tinereii, daca fac o nunta , sa nu aiba 2 lei de invitatie la un atelier foto special, ca rad persoanele intvitate,"cica n-au bani sa comande niste cartoane facute in conditii" !Stii cum e lumea !!!!!
Tycu
Postat pe 28 Octombrie 2009 16:18
Pe mine nu ma intereseaza gura lumii. Si aici nu este vorba doar de bani ci si de creativitate. Daca eu pot face lucruri minunate cu manutele mele, de ce nu? Lucrurile hand-made sunt de obicei mai scumpe si mai pretioase decat cele la norma.
fantome
Postat pe 30 Octombrie 2009 10:30
De la: fantome, la data 2009-10-30 10:30:42Pe mine nu ma intereseaza gura lumii. Si aici nu este vorba doar de bani ci si de creativitate. Daca eu pot face lucruri minunate cu manutele mele, de ce nu? Lucrurile hand-made sunt de obicei mai scumpe si mai pretioase decat cele la norma.

























Domnita , ba trebuie tinut cont de gura lumii in unele cazuri, cum ar fi chiar nunta ! Ori cat te chinui sa faci nunta cat mai frumoasa , reusita . niciodata nu o sa fie toti, absolut toti multumiti, totdeuna vor fi persoane care vor gasi cate un cusur, ba ca mireasa nu a avut cununita cum trebuie, ba ca dulciurile n-au fost prea dulci, ba ca rochia era prea alba , e.t.c. de ce sa le mai dea motive si cu invitatile, mai ales ca sunt ieftine !!! oricat ai fi de talent-creativa , nu faci o invitatie ca un atelier dotat cu aparate si la o nunta nu-si are rostul manualul !
Tycu
Postat pe 30 Octombrie 2009 15:19
BUNA TUTUROR,VA SCRIU DIN ITALIA .SANT O VIITOARE MIREASA SI REFERITOR LA INVITATII PT NUNTA ..AM CAUTAT SI PE AICI SA VAD CE FEL DE MODELE AU .EU M-AM GANDIT LA CEVA DE GENUL,CUMPARAT MATERIAL SATEN,ORICE CULOARE VA PLACE ,PUTETI COASE UN SACULET APOI PUNETI CATEVA BOMBOANE INAUNTRU IAR PT A SCRIE MESAJUL S-AR PUTEA FACE DIN CEVA HARTIE DE CALITATE TAIATA CAT SUPRAFATA UNEI CARTELE SCRIS LA MANA CU CEVA STILOU APOI RULATA SI LEGATA LA SFARSIT CU O PANGLICA
grace006142
Postat pe 30 Octombrie 2009 17:22
De la: grace006142, la data 2009-10-30 17:22:38BUNA TUTUROR,VA SCRIU DIN ITALIA .SANT O VIITOARE MIREASA SI REFERITOR LA INVITATII PT NUNTA ..AM CAUTAT SI PE AICI SA VAD CE FEL DE MODELE AU .EU M-AM GANDIT LA CEVA DE GENUL,CUMPARAT MATERIAL SATEN,ORICE CULOARE VA PLACE ,PUTETI COASE UN SACULET APOI PUNETI CATEVA BOMBOANE INAUNTRU IAR PT A SCRIE MESAJUL S-AR PUTEA FACE DIN CEVA HARTIE DE CALITATE TAIATA CAT SUPRAFATA UNEI CARTELE SCRIS LA MANA CU CEVA STILOU APOI RULATA SI LEGATA LA SFARSIT CU O PANGLICA









Da, e vorba de nunta , aici nu se umbla cu carpeli , totul trebuie facut cu gust, si invitatile sa fie facute de masini speciale , in ateliere speciale , ca si asta contribuie la infrumusetarea nuntii ! asa mai simplu , umbli cu plosca pe la oameni si ii inviti si scutesti banii pe invitatii !
Tycu
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:29
tycu..nu zic ca poate unoeri ai dreptate..e nunta si deh, faci un efrot..dar tu prea o tii mare si tare..eu zic ca ai vreun bussines de genul asta;)) faci invitatii cumva?:D

PS: sa stii ca nu toate-s carpeli.. prietena mea f buna, si-a facut sg acasa si marturii si carduri de pus banii si meniuri tot si au iesit mai tari ca alea de la agentiile de planning! so... ce fac aia si tu nu poti face? cand in ziua de azi te duci in Europa si cumperi saculetii gata facuti cusuti cum zici tu, fundele gata facute , tu doar pui bomboanele cumparate la kg si alea si uite asa economisesti mai mult de jumatate din bani pt ca deh, la o agentie mana de lucru costa..si tie nu iti ia mai mult de 3,4 ore sa le faci toate (noi atat am stat, 4 prietene bune, in 4 ore am facut tot tot tot)
cristinne83
Postat pe 1 Noiembrie 2009 12:48
De la: cristinn, la data 2009-11-01 12:48:38tycu..nu zic ca poate unoeri ai dreptate..e nunta si deh, faci un efrot..dar tu prea o tii mare si tare..eu zic ca ai vreun bussines de genul asta;)) faci invitatii cumva?:D

PS: sa stii ca nu toate-s carpeli.. prietena mea f buna, si-a facut sg acasa si marturii si carduri de pus banii si meniuri tot si au iesit mai tari ca alea de la agentiile de planning! so... ce fac aia si tu nu poti face? cand in ziua de azi te duci in Europa si cumperi saculetii gata facuti cusuti cum zici tu, fundele gata facute , tu doar pui bomboanele cumparate la kg si alea si uite asa economisesti mai mult de jumatate din bani pt ca deh, la o agentie mana de lucru costa..si tie nu iti ia mai mult de 3,4 ore sa le faci toate (noi atat am stat, 4 prietene bune, in 4 ore am facut tot tot tot)









Nu , nu am nici o afacere in domeniul asta, [ era bine !!! } dar am o nunta facuta , a mea si la multe invitat! Am mai spus , niciodata nu o sa multumesti pe toti invitatii indiferent cat de bine ai facut nunta , Nunta e cel mai frumos lucru in viata unui cuplu,la care incercam sa iasa cat mai frumos ,cat mai original , o amintire pe viata , .Ca sa iasa frumos , nu trebuie sa ne zgarcim, sa improvizam , trebuie sa dam impresia invitatilor ca a fost cea mai reusita nunta, ca sa o aiba amintire pe viata , la care fiecare invitat ramane cu amintirea lui.Mai este si ambitia tinerilor miri, am vazut fel de fel de invitatii cat mai frumoase,facute prin cele mai dotate laboratoare,care au lasat o impresie foarte buna. Pai cu improvizatii, ne facem de ras la o nunta , gura lumii e gura lumii !!!!!
Tycu
Postat pe 1 Noiembrie 2009 13:42
tycu din pacate in ziua de azi mai si improvizezi..dar cu stil!.. eu d-aia nu ma marit acum..tot zic ca deh..decat sa fac ceva ieftin mai bine astept...dar stau si ma gandesc.. cat sa mai asteptam? oare merita asteptarea? daca astepti pana imbatranesti.. nu o sa mai faci nunta niciodata! MULTI ZIC CA INVITATIILE CONTEAZA, ALTII CA FORMATIA-BANDUL LA NUNTA, ALTII MANCAREA, ALTII BAUTURA SA FIE GARLA SI DE MARE LUX, ALTII LOCATIA DE FITE, ALTII DEOCRATIUNILE..SI TOT ASA..IN conditiile astea iti trebuie super bani...si nu ai.deci ce faci? nu te mai iei niciodata?=)))



cristinne83
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:27
De la: cristinn, la data 2009-11-01 15:27:54tycu din pacate in ziua de azi mai si improvizezi..dar cu stil!.. eu d-aia nu ma marit acum..tot zic ca deh..decat sa fac ceva ieftin mai bine astept...dar stau si ma gandesc.. cat sa mai asteptam? oare merita asteptarea? daca astepti pana imbatranesti.. nu o sa mai faci nunta niciodata! MULTI ZIC CA INVITATIILE CONTEAZA, ALTII CA FORMATIA-BANDUL LA NUNTA, ALTII MANCAREA, ALTII BAUTURA SA FIE GARLA SI DE MARE LUX, ALTII LOCATIA DE FITE, ALTII DEOCRATIUNILE..SI TOT ASA..IN conditiile astea iti trebuie super bani...si nu ai.deci ce faci? nu te mai iei niciodata?=)))








da merge sa improvizez cu stil , dar ce e de improvizat, exem. interiorul [ decoratia , localului la nunta , sau acasa decoratiunea , sau cum sa te treaca ginerele pragul , au fost cateva exemple , dar nu trebuie , nu facem improvizatii unde nu e cazul !! Este adevarat ca daca vrem lux ,si cu cat luxul , il vrem mai lux adica sa lasam impresie buna , ne costa mai mult ! La o nunta depinde si de posibilitatile fiecaruia , dar nu vad motiv sa astepti cu casatoria din cauza improvizatiei ! Spui ca multi spun ce conteaza la o nunta , adevarul e ca toate care le-ai spus conteaza adica si invitatile, si muzica foarte mult conteaza si mancarea are o importanta mare, [ nu o sa spuna lumea ca au plecat flamanzi ] , la fel si bautura,locatia si decoratiunile ca sa dea o ambianta placuta invitatului , vezi toate conteaza , ca sa iasa o nunta lux ! astea, daca vrem ca sa iasa nunta lux , dar mai facem si cat ne tine buzunarul ! important mai zic eu, conteaza si varsta , mai ales a miresei si casatoria sa fie din dragoste, nu interes , cel mai mult conteaza !
Tycu
Postat pe 2 Noiembrie 2009 17:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
catering 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:28
Locatie nunta ! 2 De la: Denicos 6 Aprilie 2010 18:02
vand rochie mireasa 1 De la: geanina_jane 17 Februarie 2010 22:13
miresici din craiova 61 De la: kudika340782 15 Decembrie 2010 18:06
CRISTALE SWAROVSKI 2 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:54