Setari Cookie-uri

Cum sa pui soacra la punct!

Este adevarat ce spui tu,dar sunt unele persoane care locuiesc la comun cu ele si atunci datele problemei se schimba.Nu e acelasi lucru sa o suni cand ai chef, si sa "te bati fund in fund" cu ea in fiecare zi,sa-i vezi indispozitia pe fata si sa ai impresia ca e din cauza prezentei tale acolo.Si eu merg pe principiul ca "mai rarut e mai dragut",dar....
babalica
Postat pe 8 Ianuarie 2009 08:32
Emilia0 ,sotul tau ,FIUL SOACREI TALE,ti-a citit acest mesaj?
Cum poti avea atat de uscat,de sec,sufletul,cum poti fi atat de inumana si sa vezi in MAMA SOTULUI TAU, un obiect pe care sa-l manipulezi?
Aceasta este prima dovada ca nu-l iubesti nici pe fiul soacrei, adica pe sotul tau,esti casatorita din interes,in casa ta nu va fi niciodata armonie,iar oricare ironie sau manipuilare din partea ta impotriva soacrei va fi contabilizata de sotul tau ,care incet,incet se va indeparta de tine.

Niciodata nici un barbat mu va renunta la respectul si dragostea pentru mama,pentru parintii lui doar ca sa-ti faca tie pe plac.

Ce-si doreste oricare mama de baiat de la femeia aleasa de fiul ei:

1. Sa nu fie imorala,ipocrita,rea si materialista, o soacra simte toate aceste trasaturi de caracter ale "norei".
2. Sa fie curata,spalata, sa nu se macheze ca o prostituata,o enerveaza buricile goale, asa ca-n haremurile turcesti.
3. Sa aiba tot timpul casa curata ,ingrijita,sa stie sa fie stapana la ea in casa.
4. Sa gateasca foarte bine, iar daca nu stie soacra este oricand gata sa o ajute ca o mama sau ca o prietena.
5. Nora sa vada in ea(soacra)pe propria ei mama ,sa o respecte si sa o iubeasca sincer,dusmania norei este cea care poate distruge o casnicie.
6.Daca nora provine dintr-o familie de tarani primitivi sa nu tina cu dintii de "obiceiurile "de acasa sa aiba deschiderea sa se civilizeze, sa nu vada in sotul, fiul soacrei ei, pe tatal ei ,un alcoolic si paduchios care trebuie permanent inselat si pacalit asa cum isi pacaleste si soacra.

Scumpo,iti dau un sfat,ascunde acest nou topic nu te lauda cu el sotului,vei pierde mult, foarte mult in fata lui,chiar daca nu-ti va arata direct ,in fata ,aceasta nemultumire.

Postat pe 8 Ianuarie 2009 08:40
De la: nelu_lumi, la data 2009-01-08 08:32:30Este adevarat ce spui tu,dar sunt unele persoane care locuiesc la comun cu ele si atunci datele problemei se schimba.Nu e acelasi lucru sa o suni cand ai chef, si sa "te bati fund in fund" cu ea in fiecare zi,sa-i vezi indispozitia pe fata si sa ai impresia ca e din cauza prezentei tale acolo.Si eu merg pe principiul ca "mai rarut e mai dragut",dar....


dragut-o ai mari probleme psihice, consulta un psiholog,soacra este in primul rand mama sotului tau,niciodata o mama nu-i va dori raul fiului ei,soacra cel mult,isis para fiul de o dusmanca si sa tii bine minte soacra este prima femeie din lume iubita din tot sufletul de sotul ei,o dragoste filiala ,o dragoste de mama nu paote fi inlocuita niciodata de o fatza care a pus mana pe fiul ei.

Intrebare ce trecut ai de ascuns de-ti este teama de soacra?
Despre e ducatia primita de la parintii tai nici nu mai poate fi vorba, ea nu exista.

Postat pe 8 Ianuarie 2009 08:44
ursu_livia-am si eu o intrbare la tine?
tu chiar ai impresia ca le stii pe toate?
cum poti sa critici parerea celorlalte fete?
e parerea loe si...atat.
ce te face sa crezi ca ce spui tu e bine?
eu cred si e doar parerea mea ca si tu esti la fel...ca ele
alina06_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:04
Draga ursu_livia, din ceea ce ai scris mai sus tin sa cred ca esti mama de baiat si soacra si iti spun raspicat ca TE INSELI AMARNIC. nelu_lumi face foarte bine si o aplaud pentru ca a fost desteapta de si-a pus soacra la respect. Eu am facut ce ai sugerat tu si nu a fost bine. Am renuntat la cadourile mele pentru ea (caci daca se intampla sa nu am bani sa ii cumpar ceva, nu stia cum sa ma expedieze mai repede), ne-a dat afara din casa si pe mine (ca nora)si pe fiul ei. Castig de doua ori mai mult ca sotul meu, insa ea spune peste tot ca sotul meu ma intretine. De la ea nu am primit niciodata nimic; nici macar un cadou de nunta, insa a strigat in gura mare ca ea ne-a facut nunta. Am cedat intotdeauna in fata ei si am incercat sa tin familia unita insa nu a facut decat sa fie falsa cu mine si, repet, cu propriul ei copil. De imbracat nu m-am imbracat niciodata indecent din respect pentru sotul meu si datorita faptului ca mesria pe care o am imi impune o tinuta impecabila. Asa ca vreau sa iti spun ca SOACRELE SUNT CELE MAI VENINOASE FIINTE DE PE FATA PAMANTULUI. Poate imi vei raspunde ca sotul meu nu imi da dreptate. Desi eu nu mai tin nici o legatura cu soacra mea de aproape un an, l-am rugat pe sotul meu sa isi sune mama de sarbatori ca asa se cade, lucru pe care nu a vrut sa il faca sub nici o forma. Asa ca, voi soacrelor nu mai puneti toate relele pe seama nurorilor ca voi sunteti niste scorpii fara margini. Diferenta dintre noi si voi e ca noi suntem mai tinere si mai destepte. Cautati si lasati invidia la o parte ca nu faceti decat sa va indepartati proprii vostri copii. Cautati si acceptati faptul ca TIMPUL VOSTRU A TRECUT!!!!!!!
anna82_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:05
si eu vreau un raspuns ca eu nu mai intlege nimic:am incercat tot ce se putea sa ma inteleg bine cu ea ,cand am fost l ea in casa i-am facut mancare si tot timpul spal vasele,pe fiul ei il iubesc din tot sufletul si niciodata la noi in casa nu s-a pus problema sa nu ii se cumpere ceva cumpoate ea sa spuna ca eu ii tin fiul sub papuc cand el nu face aproape nimic in casa si niciodata habar cati bani are in portmoneu.
deci imi explicati si mie.eu am vrut sa imi fie ca si o mama pt ca a mea ma lasat balta ,dar cu ea nu se poate.tot timpul are ceva de comentat la toate deci nu cred ca numai noi suntem de vina!
MONYK_ADRIANA
Postat pe 8 Ianuarie 2009 09:48
Nu intotdeauna soacrele sunt rau intentionate. Din prea multa dragoste si grija pentru copiii lor ajung sa faca lucruri care ne fac sa suferim.
Nici eu nu ma (mai) inteleg bine cu soacra si asta pentru ca nu si-a dat seama ca eu pe fiul ei il iubesc foarte mult si vreau sa avem o familie, o casa a noastra. Ea s-a speriat, a incercat de nenumarate ori sa intervina intre noi, sa ma faca sa ma schimb, sa-l controleze, sa-i spuna ce sa manance, cand sa mamance, pe ce sa cheltuie banii, in final a decis ca e mai simplu sa ma dea afara din casa, ca sa-i dicteze copilului ei sa faca doar ce vrea ea. Dar orice mama ar trebui sa stie cand e cazul sa nu mai intervina in viata copilului sau, sa-l lase sa-si traiasca viata, sa invete din greselile lui.
De multe ori, mamele vor sa-i supra-extra-mega-protejeze si nu realizeaza ca lucrul asta nu e in folosul copilului. Daca nu-l lasi sa vada lumea, sa cunoasca ce e in jurul lui ajunge un copil dependent de ceilalti iar atunci cand mama nu va mai fi, se va atasa de prima persoana care ii va iesi in cale.
E mai bine mai sa o vezi rarut, o suni cand e cazul, va intalniti din cand in cand. Dar niciodata nu incercati sa locuiti cu socrii. De obicei oamenii de la o anumita varsta se plafoneaza si nu inteleg tinerii, incearca sa le impuna anumite mentalitati si nu e bine. Lasa copiii sa traiasca, sa vada ei, sa experimenteze.

ursu_livia: mesajul tau e plin de ura si rautate. Poate tu ai avut de-a face cu nurori rele (ca exista si astfel de femei) dar uita-te in jurul tau si ai sa vezi ca nu toata lumea e asa. O nora nu trebuie sa fie carpa familiei barbatului!
Daca esti soacra trebuie sa inveti sa-ti lasi copilul si pe sotia acestuia sa-si traiasca viata, sa-i lasi in pace, sa nu-i bati la cap mereu cu ideile si sfaturile tale. Lasa-i sa vina sa-ti ceara sfatul. Nu-i sufoca mereu cu atentia si prezenta ta. Acum e timpul lor, lasa-i sa invete sa traiasca impreuna. Soacrele insistente ca tine sunt un bun motiv de divort in multe familii.
lilisor_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:00
Fetelor, fiti destepte, fiti voi insiva!!! Nu mai cereti sfaturi sau pareri, pentru ca fiecare dintre noi are propria personalitate si propriile interese, iar soacrele la fel. Asa ca unele sfaturi se preteaza unora dintre noi, iar altora nu. In consecinta, fiecare e bine sa faca cum crede de cuviinta si cum simte in relatia cu soacra. Eu, de exemplu, incerc sa comunic cu socrii mei atat cat trebuie. Nici mai mult, nici mai putin. Nu consider ca am ceva sa ii demonstrez soacrei mele, ci doar sotului meu, pentru ca eu cu el imi voi cladi o viata, nu cu soacra. Atata timp cat nu voi locui cu parintii sotului, nu vad de ce trebuie sa fac lucruri marete pentru a le demonstra lor ca sunt o fata buna, gospodina, harnica etc etc etc... Acestea sunt calitati pe care trebuie sa le vada numai sotul meu, iar daca el e multumit de mine si noi doi ne intelegem, nimeni nu mai are ce comenta. Nu imi voi indeparta niciodata sotul de parintii lui si nici eu nu voi sta departe de ei, pentru ca in fond suntem o mare familie, atat noi copiii, cat si ei, parintii nostri. Deci, fiecare cu casa si problemele lui.
Asa ca, nu e bine sa incercam sa parem in fata socrilor altceva decat suntem, ci e bine sa fim naturale si sa tinem o oarecare distanta atunci cand este indicat. Iar pana la urma, fiecare face cum si ce vrea in relatia cu ei. Noi suntem proprii nostri stapani! Succes!
Ana_Maria_Dinca
Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:05
..eu am locuit 1 an cu soacra,in case separate. A fost bine primele 2 saptamani dupa care a inceput sa vina in casa, sa faca curat cum vrea ea, sa-mi mute lucrurile cum ii place ei...Bun..am rezolvat si problema asta prin ajutorul sotului meu care ma sustine din toate punctele de vedere.
Dupa 2 luni..hop-tzop a venit din strainatate sora cea mai mare a sotului meu...si..au inceput intrigile si certurile... Pana la urma mi-am dat seama k defapt cumnatzica mea vroia sa stea ea cu sotul ei si copilui in casa unde stateam noi--sa nu mai stea intr-o singura camera in aceeasi casa cu parintii.
Mi-am luat inima in dinti si am facut un scandal monstru si apoi m-am mutat cu sotul meu la bunica mea--ea fiind bolnava era bucuroasa sa aibe un ajutor.
Acum totul este bine, suntem fericiti, nu mai avem scandaluri...iar la socrii mergem in vizita---si e asa bineeee....si frumos...si se poarta asa bine cu mine...
In sfarsit cumnata mea k sa fie sigura k nu ne mai intoarcem si-a renovat in 2 saptamani casa...

..end of story...

Fetelor..locuiti numai cu sotul..singurei. Soacrele cred ca fiul lor e BURICU PAMANTULUI si nici o femeie nu este buna pt el!!
byanka_2009
Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:06
De la: alina06, la data 2009-01-08 09:04:14ursu_livia-am si eu o intrbare la tine?
tu chiar ai impresia ca le stii pe toate?
cum poti sa critici parerea celorlalte fete?
e parerea loe si...atat.
ce te face sa crezi ca ce spui tu e bine?
eu cred si e doar parerea mea ca si tu esti la fel...ca ele


PAREREA LOR, INSEAMNA IMORALITATE SI LIPSA DE OMENIE,DOUA TARE CARE DISTRUG MORAL Romania.

Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:17
De la: alina_manuela, la data 2009-01-08 09:02:49Dv cum va purtati cu soacra sau credeti ca varsta va permite sa dati sfaturi in legatura cu situatii pe care nici nu le-ati trait?


Alina pentru mine soacra mea imi este prietena si mama si sora.sincer o respect si o iubesc asa cum imi iubesc mama.Ei trebuie sa-i multumesc ca sunt o femeie iubita si realizata ca sotie si mama.
pot sa va spun ca am doi baieti,care nu au trait in cincubinaj,au o educatie care i-a aajutat sa gaseasca la randul olor adevarata iubire.sunt casatoeriti isi iubesc si isi respecta sotiile,sotii care au libertatea sa fie bune profesioniste ,dar si adevarate mame si sotii.Si eu ca soacra si cuscra me ale suntem alaturi cu dragoste si prietenie.
Am in schimb prietene a acaroro fii au ajuns niste ratati tocamia datorita imoralitatii unor concubine .
Dupa cum vezi sunt si altfel de femei in Romania,iar eu m-as bucura sa fie majoritare.De obcei "concubinele" si nororile care-si urasc soacra, au origine taraneasca si sunt lipsite de o educatie morala si crestina pe care ar fi trebuit s-o primeasca in familie.
nu va mai iluzionati ceea ce voua vi se pare acum "normal"va dispare in timp pentru ca este in contradictie du principiille fundamentale a le umanitatii.
Daca nu stiti care sunt aceste principii, este foarte grav, dar nu scuzabil.

Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:24
pt ursu _livia
draga mea nnoi iti respectam parerile dar nu suntem de acord cu el.
eu una nu sunt pt ca am o scorpie de soacra care incearca constant sa ne saboteze relatia .
cand a vazut ca nu merge totul dupa cum vrea ea si-a renegat fiul si nici la nunta era sa nu vina(noroc cu unchiul lui) dar si acolo a facut scandal si a venit imbracata ca la inmormantare , in loc sa il sustina pt ca ea singura l-a crescut de cand avea 10 ani si e singurul parinte pe care il mai are in viata . Ea singura i-a dat cu sutu si el acum nu vrea sa o mai sune de nici o culoare.
si as mai avea o groaza de scris o adevarata telenovela dar fiecare cu viata lui.
asa ca fetelor luptati pt ceea ce iubiti dar nu va pierdeti identitatea.
flururas
Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:38
Doamne fereste, nu imi vine s cred ce mentalitate de la tara are tanti ursu_livia, vorbeste de parca baietii ei ar fii vreun bun material pe care nu il imparte cu nimeni. Si toate, vorbiti de barbati de parca ar fii niste copii, incapabili sa se dezlipeasca de fusta mamei. Sunt oameni in toata firea si reactia tuturor soacrelor, care intai de toate sunt femei, este absolut normala. Adica este o gelozie pe care nu o pot controla, este teama ca fi-su iubeste alta femeie mai mult decat pe ea, care l-a crescut si bla-bla..e f complicat, ideea e ca daca stai in casa cu socrii te-ai nenorocit, rar se intampla sa fie oameni deschisi la minte. Si revin, tanti ursu_livia e cam comunista. Doamna, nu mai suntem pe vremea in care femeile se maritau virgine si stateau acasa la cratita toata viata. Acum oamenii se simt mai liberi, femeile au cariere de succes, iar parerea parintilor nu mai este atat de importanta cand ne alegem iubitii/iubitele. Fetelor, nu puneti la suflet rautatile mamelor iubitilor, ele sunt geloase si speriate ;)
dalegal
Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:46
Eu una nu ma inteleg cu soacra insa casa imi este plina de flori si iubire.Am o casnicie cum multe femei si-ar dori ,am 2 copii pe care ii crestem intr-un camin plin de dragoste si liniste si asta pt ca sotul meu a renuntata la mama lui care de atatea ori a vrut sa ne desparta,fetelor sufletul sau dragostea nu sunt lucruri care se pot lua!!!!!Doamna soacra Ursu,imi pare rau ca nu va impartasesc ideile,dar unele soacre chiar sunt ACRE......Si eu voi fi soacra si de fata dar si de baiat si pentru asta lectia primita de la soacra mea mi-a prins bine,acum stiu cum sa ma comport cu ginerele si nora mea.Deci feteleo aveti de invatat si de la acele soacre rele si acre nu le lasati sa va amarasca frumoasa fericire!!!!Aveti de invatat in viata de la tot felul de persoane,ganditiva ca ceea ce invatati de la soacre va va fii de folos in viata voastra de soacra si nu numai.Eu nu ma inteleg cu soacra cum am mai spus si sotul meu stie,dar sunt alturi de sotul meu acele 30 min cand merge la mama lui.E adevarat ca are si puncte slabe si trebe sa profitam de ele,ca sunt rele si trebuiesc pedepsite,dar noi suntem oamneni si greselile nu se platesc pe pamant!!!!!!!Asa ca cititi si voi printre randuri si o sa intelegeti!!!Va doresc mult succes in relatia cu soacrele,dar vedeti-va interesul.......Caminul vostru,sotul,copii,armonia ,linistea si dragostea sunt cele mai importante intr-o familie si nu uitati familia voastra acum sunt sotul si copii!!!
mymamy_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 10:57
Ideea este ca mamele de baieti sunt mult mai çomplicate decat cele de fete. Pentru mamele de baieti nicio femeie nu e destul de buna pentru el. Va spun ce mi s-a intamplat mie acum cativa ani, inainte sa-l cunosc pe actualul meu sot. Am avut un prieten vreo doi ani, relatia era destul de serioasa, toate bune si frumoase pana cand intr-o seara am fost la o petrecere, la un majorat. Am dansat, am cantat s.a.m.d. Pe la ora 3 il suna mama lui. Nu stiu ce tot vorbesc ei acolo ca mi-o da la telefon mement in care eu raman socata de ceea ce imi spune. Pe mine trebuia sa ma ia tatal meu de acolo (eu avand 17 ani si prietenul meu aproape 20) iar lui sa-i cheme un taxi. Mama lui a inceput sa tipe la mine si sa ma intrebe cum pot sa-i las copilul singur la ora aia si sa i-l duc acasa intreg. Eu am ramasa socata si in noaptea aia am decis ca mai bine ne despartim. Si bine am facut. Dupa ceva timp mi-am cunoscut actualul sot, ma inteleg bine cu soacra, cu socru, cumnatii. So oncluzia este ca nu toate soacrele sunt la fel. Unele tin cu dintii de baieti iar altele ii lasa sa ia proprile decizii si ii sustin in tot ceea ce fac si sunt fericite daca copii lor sunt fericiti.
mysterious_girl
Postat pe 8 Ianuarie 2009 11:07
De la: Loricica, la data 2009-01-08 10:46:50Doamne fereste, nu imi vine s cred ce mentalitate de la tara are tanti ursu_livia, vorbeste de parca baietii ei ar fii vreun bun material pe care nu il imparte cu nimeni. Si toate, vorbiti de barbati de parca ar fii niste copii, incapabili sa se dezlipeasca de fusta mamei. Sunt oameni in toata firea si reactia tuturor soacrelor, care intai de toate sunt femei, este absolut normala. Adica este o gelozie pe care nu o pot controla, este teama ca fi-su iubeste alta femeie mai mult decat pe ea, care l-a crescut si bla-bla..e f complicat, ideea e ca daca stai in casa cu socrii te-ai nenorocit, rar se intampla sa fie oameni deschisi la minte. Si revin, tanti ursu_livia e cam comunista. Doamna, nu mai suntem pe vremea in care femeile se maritau virgine si stateau acasa la cratita toata viata. Acum oamenii se simt mai liberi, femeile au cariere de succes, iar parerea parintilor nu mai este atat de importanta cand ne alegem iubitii/iubitele. Fetelor, nu puneti la suflet rautatile mamelor iubitilor, ele sunt geloase si speriate ;)



Loricico,ai dreptate traim vremuri in care prostitutia te ataca si te sufoca.intotdeauna pana l;a ,oarte un barbat va ramane cu sufletul si cu toata finta sa alaturi de parinti.nu va mai iluzionati ca barbatii sunt proprietatea voastra,iar in ce prioveste "memntalitatea mea de "tara" de inseli,mi-e personal mi-e scarba de tarancutele needucate care se cred "cuceritoaterele" tuturor barbatilor.
Am conoscut destule cazuri si civile si penale cu tarancute inghitite si la propriu si la figurat de propriile lor imoralitati.
Nu sunt dusmanaca voastra dar va arat o alta fateta a lumii MORAL;E SI CIVILIZATE la care multe dintre voi nici nu va ganditi.Nu-l departati pe sotul vostru de parintii lui, doar pentru faptul ca va este frica de soacra sau de socru. fiti sincere nu va ascundeti trecutul ,daca el va iubeste,daca voi il iubiti cu adevarat orice greseala se paote ierta, cu o singura conditie sa nu se mai repete.

Si o intrebare pentru toate , cu ce drept o "puneti" voi la punct pe soacra, ce dusmanie aveti impotriva unei femei fata de care aveti obligatia morala si educationala s-o respectati.Pe mine m-a oripilat titlul acestui topic,titlul care denoma mult marlanism.

Postat pe 8 Ianuarie 2009 11:58
mare dreptate iti dau .si eu am locuit si stiu ce inseamna fii tare ca intr-o zi vei avea si tu casa ta sa stii ca e bine sa gandesti pozitiv si sa fii fericita mai ales in prezenta ei chiar daca nu esti .multa bafta
silvestra
Postat pe 8 Ianuarie 2009 12:01
Din majoritatea raspunsurilor reese un singur lucru,este multa marlanie,conceptii primitive si mult ,foarte mult marlanism,aproape toate dintre voi ati crescut in violenta,iar educatia voastra lasa mult de dorit.
nu mi-as dori niciodata sa am atata venin in suflet cat aveti voi.Postarea mea a fost un test, ma intereseaza femeile cu orine taraneasca care ,iata,o dovediti,niciodata nu se vor ridica la nivelul unor doamne adevarate.Va mai plageti si va mirati ca dovorturile sunt atat de multe in actuala Romanie in care marlanismul este majoritar.
O zi buna tuturor.

Postat pe 8 Ianuarie 2009 12:07
Eu nu vreau sa comentez ideile nimanui, probabil fiecare se bazeaza pe ceva experienta proprie cand face afirmatii, deci fiecare are dreptate in felul sau.
O sa va povestesc ce am patit eu cu "socrii"
Am fost impreuna cu un baiat 4 ani si ceva, eram impreuna din liceu, ne-am inteles bine in primii 2 ani si ceva, dupa care el a inceput sa se schimbe, devenise opusul a ceea ce era la inceput.
Adica un baiat care imi respecta parintii, care ma respecta pe mine, cu care ma intelegeam perfect, incepuse sa vorbeasca urat cu toata lumea, sa minta, sa ascunda ceea ce facea de mine, eu ma duceam la el acasa, ii puneam masa, strangeam dupa el, in conditiile in care eram musafir, si odata l-am rugat sa imi aduca si mie un pahar cu apa, si ii aud "din gresala" pe parintii lui cum ii spun sa nu imi aduca, si intr-o seara am avut o discutie sincera cu el, cum nu mai avusesm de mult, si-mi spune ca, parintii lui il invatau sa se poarte asa cu mine, ei il invatau sa se poarte urat cu parintii mei, sa ii jigneasca cand vine in vizita, sa ma minta, sa nu imi spuna ce face , mi-a spus chiar ca parintii lui ii spusesera sa nu ma lase sa plec in vacanta cu parintii mei, ii spuneau ca ce sa caut eu cu ei fara el, asta in conditiile in care ai mei nu vroiau sa il luam si pe el pentru ca se purta urat si ne strica cheful mai mereu...
Dupa ceva timp ne-am mutat impreuna, ai lui si atunci incercau sa il "sfatuiasca" in privinta mea, dar nu le-a mai mers, pentru ca le stiam tactica.
Ei in tot timpul asta se purtau normal cu mine in fata, eu am dedus ce se intampla de fapt din anumite lucruri care "le scapau" si apoi mi-au fost comfirmate de el.
Ne-am despartit pentru ca el incepuse sa fie violent, a incercat sa dea si in mama mea in casa ei, si cand i-am povestit intamplarile astea mamei lui parca am citit pe fata ei o satisfactie motivul nu il stiu, bineinteles ca nu i-a dat dreptate in fata mea, probabil l-a laudat cand au ramas ei 2 singuri
Toate astea in conditiile in care m-am straduit de la inceput sa le fac pe plac alor lui, sa ascult de ei pentru ca ma gandeam ca ei au mai multa experienta si stiu mai bine, nu i-am jignit nici macar o singura data cu nimic in mod intentionat, ii ajutam cand aveau nevoie, etc...
Asa ca ... NICIODATA SA NU VA PIERDETI TIMPUL INCERCAND SA II MULTUMITI PE CEI DIN JURUL VOSTRU!!! NU VETI REUSII NICIODATA, omului cu cat ii dai mai mult cu atat i se pare ca i se cuvine tot mai mult, si sa tineti cont de vorba aia:
"CAND VEZI UN OM CARE ARE INTENTIA EVIDENTA DE A-TI FACE BINE FARA MOTIV SA FUGI CAT TE TIN PICIOARELE" pentru ca nu are intentii bune nimeni mai ales fara sa iti datoreze nimic
Cine o sa va placa o sa va placa asa cum sunteti, cine nu va place nu va place orice ati face
Asa ca aveti grija, nu spun ca toti socrii sunt cum au fost ai mei, dar o posibilitate exista pe undeva.
_alinaandreea_
Postat pe 8 Ianuarie 2009 12:31
Sa nu uitam ca si ei au soacra....in fine, parerea mea este ca relatia cu mama lui trebuie sa fie condusa de bun-simt, omenie si prietenie din ambele parti, ca doar fiecare isi imbogateste familia cu un membru. Dar, e mai bine sa se locuiasca separat, nici la ai lui , nici la ai tai, ferice de cei ce pot acest lucru!Respectul trebuie sa fie prezent, tine de conditia nostra de oameni si, mai ales, de doamne.
Ca o explicatie la comportamentul unora dintre soacre, cred ca tine de incapacitatea lor, din lipsa de educatie, din egoism sau pur si simplu ca asa vor ele, de acel sentiment dezvoltat fata de copilul-baiat, ce va deveni barbat, si care va fi simgurul BARBAT din viata lor care le iubeste neconditionat , asa cum sunt ele. Probabil ca nici iubirea sotului nu mai conteaza pentru ele, astfel se vad in dreptul de a fi posesive, etc ... altfel nu-mi explic de ce fosta mea soacra, i se adreseaza lui cu "iubirea mea" (tonul fiind si el adecvat cuvintelor) iar cu mine a facut si imposibilul sa ma indeparteze, si neimaginabilul...
dack
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:07
Referitor la ceea ce ai scris tu aici despre ceea ce vrea o soacra..da-mi voie sa te contrazic, cel putin in cazul meu.Ia spune-mi tu ce parere ai atunci cand soacra isi iubeste in mod diferit copiii, cand considera ca e mai desteapta decat toata lumea(ea este cea care declara asta), cand crede ca toate lucrurile facute de altcineva in afara de ea sunt gresite, cand nu si-a dat interesul pentru fiul ei (respectiv prietenul meu) aproape in nicio situatie (aici fac referire la studii, scoala, etc), cand casa pare curata doar de ochiul lumii, dar cand mai stai pe acolo observi ceva cu totul diferit, cand are un limbaj...cum iti spun sigur ca nu iti imaginezi...deci, eu cred ca ce ai scris/descris tu este soacra ideala, nu cea care poate fi la fiecare dintre noi.
NICOLE_V_condo
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:42
Ceea ce am scris mai sus era referitor la livia ursu.
NICOLE_V_condo
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:48
Buna ziua tuturor,am vazut parerile voastre in ceea ce priveste relatia soacra/nora.Si eu am trecut prin asa ceva,bineinteles nu sunt casatorita,dar eu si iubitul meu am stat o vreme impreuna,ca sa ne acomodam amnadoi cu stilul de viata al fiecaruia,inainte de nunta.E intr-adevar ceva necesar sa faci asa ceva,desi multe persoane nu sunt de acord cu ideea asta,dar credeti-ma merita.Asa poti sa descoperi nevoile partenerului,cum este el obisnuit sa traiasca,ce anuma ii place,la fel si in cazul invers(el sa stie ce anume iti place si ce nu).Emilia0 spunea despre relatia pe care o are ea cu soacra ei,eu una sincer sunt perfect de acord cu ea.In cazul meu eu stateam impreuna cu viitoarea soacra,nu i-am zis niciodata ''soacra'' sau ''doamna'',am decis sa-i spun mama.Primul lucru pe care m-a rugat ea sa-l facem,in momentul cand m-am mutat la ei,a fost sa nu il punem pe fiul ei la mijloc,iar orice avem sa ne spunem una alteia sa o facem personal,fara sa avem ''curier''.Zis si facut dar,dupa cateva luni, dumneaei fiind pensionara si stand mai mult in casa,au aparut discutiile.Evident avea o problema de comunicare cu fiul ei,adica el nu prea avea timp sa o asculte pe mama lui ceea ce o doare,ceea ce ar dori sa faca sau stiu eu mai ce.Aici am intervenit eu,am incercat pe cat posibil sa stau mai mult de vorba cu ea,sa-i cer sfaturi,sa o ascult si mai mult sa-l fac pe fiul ei sa o asculte de cate ori avea ocazia.A mers un timp dar dupa aceea ''mama'' mea s-a schimbat brusc.Nu era bine nimic din ce faceam ba mai mult a incetat sa-mi mai spuna personal ceea ce o deranjeaza sau nu-i convine,punandu-l pe fiul ei pe post de arbitru.Doamna Ursu Livia, v-am citit comentariul in ceea ce priveste parerea dumneavoastra despre nora,sa inteleg ca sunteti si dumneavoastra soacra,nu? Ati inteles total gresit parerea emiliei0 despre relatia cu soacra ei,ea nu o trateaza ca pe un obiect pe care-l manipuleaza,ci doar incearca sa mentina relatia de amicitie cu mama sotului ei.Ar fi fost mai rau daca nu ar suna-o nici in momentele cand aceasta ar avea nevoie sa se destainuie cuiva.Da e adevarat pe soacra e bine sa o tratezi si sa o vezi ca pe o prietena,mama etc. Dar in momentul cand acea soacra refuza sa fie prietena norei,si incepe sa-si bage''nasul'' in casnicia fiului,cu remarce de genul:'' pai dragul mamei spunei sotiei tale ca nu asa se imbraca o femeie maritata'',sau ''asta nu-i mancare facuta de o femeie maritata,parca ar fi laturi pt. porci'' sau multe altele,atunci situatia se schimba,dumneaei nu-io da nici o sansa norei de a face ca totul sa fie bine,mai ales daca aceasta lucreaza un program prelungit,cu ore suplimentare.Iar parerea dumneavoastra despre o nora,cum trebuie sa aratae ea,cum trebuie sa se imbrace,sa stie sa gateasca,sa se machieze(asta e deja prea exagerant,ce treaba are soacra cum se machiaza nora,atata vreme cat fiului ei ii place,sau cum se imbraca ea)e de natura invechita.Pot doar sa va spun un lucru,pe o soacra nu are ce sa o intereseze cum arata nora ei(cum se imbraca,cum se machiaza etc.) atata vreme cat pe fiul ei nu-l deranjeaza,el e singurul care are dreptul sa-i spuna sotiei lui ceea ce-l deranjeaza,altfel inseamna ca nu-i pasa de sotia lui,iar ce are nora in casa ei,cum e facuta curatenie,ce gateste,cum spala,nu e problema soacrei.Are dreptul sa faca comentarii doar in casa ei,nu si in cea a fiului ei!Nimeni nu s-a nascut invatat,adica nora aia poate nu prea stie sa faca de mancare(nu a avut ocazia sa invete),dar se stradiueste sa-i faca pe placul sotului.Iar in ceea ce priveste moralitatea,ipocrizia si materialismul norei,lasa la decizia fiului ei,el s-a casatorit cu ea,deci el decide daca accepta sau nu toate astea.Dumneavoastra doriti ca noara sa va fie ''sub papuc'',sa o puteti controla si cizela dupa bunul dumneavoastra plac,dar nu asta inseamna sa fii soacra.Asta e doar umila mea parere despre ceea ce ati spus.In concluzie,soacra si nora trebuie sa se inteleaga,dar fiecare sa stie sa respecte deciziile si casnicia una alteia.O nora poate sa asculte sfaturile soacrei,dar nu inseamna ca trebuie sa le si aplice,daca nu considera ca sunt eficiente pt.ea.Va doresc sa va ganditi la modul dumneavostra''dictatorial''de cizelare a norei si lasati-l pe fiu sa decida daca este sotia lui potrivita pt el sau nu.Va doresc o zi buna!
nightwish_83
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:52
eeu, am cea mai nenorocita soacra si pe deasupra mai am si trei cumnate care impreuna cu "mama soacra", ar face orice sa ma desparta de fiisu, dar am invatat ca nepasarea si indiferenta sunt cele mai bune metode sa-ti pui soacra la punct.
flori_24
Postat pe 8 Ianuarie 2009 13:56
am vazut atat de multe pareri in ceea ce priveste capitolul soacra, dar un prin aspect la comentariul facut de ursu_livia ar fi ca niciodata nu am sa vad in soacra mea o mama, pur si simplu, pentru mine este mama sotului meu pe care o respect si pe care o tratez ca pe o buna prietena , dar asta nu inseamna ca am sa ii fac pe plac soacrei in ceea ce priveste tinuta, gatitul, curatenia, si tot asa, am un frate ceea ce inseamna ca mama mea va avea o nora, dar tocmai sunt idei pe care tocmai mama mea mi le-a insuflat din totdeuna, ideea ar fi ca nu trebuie sa fi pt sotul tau o mama ci o sotie,nu ai cum sa te identifici in toate cu mama sotului tau pentru ca exista personalitate ceea ne face pe noi oamenii diferiti, e o aberatie sa incercati sa va sustineti parerile multe prea dictatoriale, pe un sit unde fiecare isi spune parerea, patania, adica mi se pare o lipsa de bun simt cand ii spui cuiva ca are probleme psihice doar pentru ca si-a exprimat o parere, este viata lui, prin uramre isi conduce viata dupa propriile ideei. dar rar mi-a fost dat sa vad intr-adevar o relatie impecabila soacra -nora, iar asta se intampla cand soacra o accepta pur si simplu pe nora ca fiind femeia pe care fiul ei o iubeste, de cele mai multe ori mamele vor ce e mai bun pt copii lor, si mai ales in cazul baietilor, dar cum am mai spus personalitatea ne diferentiaza si ne face oameni, nu poti generaliza. o zi buna tuturor !
alexia_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 14:18
Soacra mea a avut o viata grea,a fost cat pe ce sa fie omorata de tatal ei,apoi parinti ei au divortat,ramanan-d cu mama ei.Mama ei fiind la munca ramanea sa ingrijeasca de fratele si surorile ei.La chinuit pe fratele ei,il punea la munca,ii interzicea sa zica ce ii face.Cred ca a avut un soc cu tatal ei
Apoi sa casatorit,fara sa-si iubeasca sotul socrul meu,a facut 5 copii pe sotul meu si alte 4 fete,cumnatele mele.Pe sotul meu la chinuit,nu il ingrijea,era mai mereu pe la bunici si cand se intampla sa-l aiba in casa il batea,il punea la munca.Socrul meu o luase cu alcoolul.Pana la urma s-au despartit,au divortat,sotul meu avand la divotul lor,17 ani,a renuntat la scoala ca sa se angajeje sa le intretina,el mereu a cautat o farama de iubire de la mama lui.A profitat de el impreuna cu surorile lui.
Cand ma cunoscut pe mine el avea 22 de ani.Dar pentru varsta lui este matur.Ne-am casatorit,noi ne-am facut nunta din banii nostri,soacra ne-a facut scandal ca ce ne trebuie nunta ,noi tot am facut-o ,am avut o nunta foarte frumoasa,dar presarata cu susoteli rautacioase si priviri pe sub sprancene.Dupa 2 luni de la nunta mi-a spus ca sant o profitoare ca m-am maritat cu fiul ei sa-i iau banii ,mentionez ca ea nu lucra,iar cumnatele fiind pana in 15 ani.Am discutat cu sotul si am fost de acord sa ne mutam impreuna cu soacra si surorile.A fost groaznic,nici un sampon nu puteam sa-mi iau fara comentarii....apoi am ramas insarcinata ,nu stiu de unde faceau rost de bunataturi si le tot defilau in fata mea stiind ca sant pofticioasa.Le ceream si imi ziceau sa-mi cumpar ca sant cu bani.A urmat o hemoragie la care a urmat iminenta de avort,am fost internata in spital,veneau la mine sa le dau ceva de mancare din ce primeam sau imi cumparam.Am ramas socata,la asa ceva.Sotul era tot mai dezorientat,pana intr-o zi cand a tipat pur si simplu,ca nu mai rezista nu mai poate suporta si l-am intrebat ce doreste sa facem,el a zis sa ne eliberam,sa ne traim viata noastra.M-am bucurat ca gandeste asa,eu nu am vrut sa stric relatia cu mama lui,sa-l indepartez de familie,dar soacra si familia puteau sa ne desparta.La parinti mei nu am putut sta pentru ca mama gandeste ca sotia trebuie sa stea cu sotul si tanara familie deoparte nu cu socri{mare dreptate au}
Am plecat din casa lor,am gasit o chirie ,parca eram in rai,liberi doar noi doi si copilasul din pantec,dupa 3 zile vine soacra la noi cu cumnatele,numai un zambet si cu un buchet de flori pentru mine,ne cereau sa ne intoarcem,ca nu se descurca fara noi.Am refuzat,am dat cartile pe fata,a facut crize ca sotul e un om foarte bun si nu merita sa ma folosesc eu de el si de banii lui.Atunci i-am replicat ca el nu mai este copil,el este tata in devenire,si ca in pantecul meu se afla un copilas,copilul nostru si nepotul ei.A inceput sa planga si sa-mi ceara sa o iert,parca ramase-se pe ganduri.Apoi a plecat.
Ne-a lasat sa ne vedem de familia noastra,am nascut primul copil si pe al doilea,santem fericiti,sotul a gasit de lucru in strainatate si am plecat santem foarte bine.Cumnatele s-au mutat la socrul meu ,trei dintre ele sant majore deja si nu lucreaza si cea mai mica in scoala.Soacra a vandut locuinta de la oras si sta intr-o casa intr-un sat departe de oras in tiganie,si-a luat o masina de cusut si face hainute sa aiba ce manca.
Ne suna mereu si ne cere scuze si spune ca ii pare rau ca nu si-a apreciat copiii cand ia avut langa ea si ca ar da timpul inapoi sa mai poata indrepta ceva.
Eu am sa incerc sa fiu o mama si o soacra buna .
Va doresc numai bine!
miky4
Postat pe 8 Ianuarie 2009 14:58
Se vede clar ca sunteti foarte necrutatoare cu nunorile.Cum au spus si alte fete,sunt soacre care nu cedeaza sub nicio forma,orice ai face pt ele.Eu inca nu sunt casatorita si deja am avut probleme cu mama prietenului meu.M-am apropiat foarte greu de ea,iar cand am crezut ca s-a creat cat de cat o prietenie intre noi doua,am aflat ca de fapt nu era deloc asa.Si asta tot de la prietenul meu.Eu vorbeam cu ea niste chestii,despre viata in general,iar ea pe alta parte se ducea si ii baga in cap prietenului meu tot felul de prostii.Sunt foarte posesive si geloase.Isi doresc ca baietii lor sa fie fericiti dar nu permit acest lucru.Eu nu am un trecut de ascuns,sunt destul de gospodina(fara modestie),situatia financiara nu lasa de dorit,sunt amabila,vesela,etc...urata nu sunt...Destul ca m-am laudat cam mult! :) SI TOT NU E MULTUMITA!De ce suntem noi mereu condamnate?Daca ati fi mama de fata(poate sunteti),v-ar conveni sa va calce cineva copilul in picioare?Sau unde e respectul ei atunci cand intra dimineata peste mine si fiul ei,in camera,fara sa bata la usa??Cum pot s-o mai vad ca pe o prietena si sa-mi deschid sufletul in fata ei,cand ea o femeie cu doua fete?Norocul meu este ca prietenul meu si viitor sot este un barbat cu capul pe umeri care-si cunoaste mama destul de bine si in acelasi timp o iubeste asa cum e neconditionat.Singura lui conditie,pe care mi-a pus-o mie,a fost aceea de a sta cat mai departe de ea ca sa evitam discutiile,pt ca o respecta mult si il doare ca stie cum e.A zis ca nu are nevoie ca eu sa-i fiu prietena,desi eu am incercat...
ann1981
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:16
Mesajul meu anterior i se adresa doamnei ursu_livia
ann1981
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:19
ptr ...ursu aia....din ce familie te tragi soro?ca eu nu cunosc pe nimeni fara...taranii aia de care zici ....ori esti proasta....ori esti proasta....
adrii
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:25
doamna ursu livia daca esti atat de oripilata de ceea ce se discuta aici si de noi cele ce ne aflam pe acest site pentru ce il mai aceesezi? in primul rand vezi-ti de treaba ta si nu mai jigni pe toata lumea, pentru ca prin ceea ce faci demonstrezi ca esti o marlanca mult mai mare decat noi toate la un loc. Mai bine ti-ai vedea de treaba ta si nu ti-ai mai permite sa judeci atat. Nu toata lumea e "desteapta si manierata" ca tine, observati ghilimele de rigoare. tu esti mai rea ca noi toate la un loc, gemi de incultura si de taranie si marlanie asa ca nu mai jigni tu pe toata lumea pentru ca tu esti mai patetica decat noi. uita-te putin la ce limbaj folosesti si apoi uita-te la limbajul fetelor si ai sa vezi care e marlanca in toata povestea asta. nu e treaba ta cat de imorale sunt unele, e strict problema lor. mai bine vezi-ti de lumea ta ideala, unde tu esti cea mai frumoasa, cea mai desteapta, cea mai culta si cea mai cea si lasa-ne in pace pe noi muritorii de rand. referitor de soacre si nurori, daca o nora ar avea nevoie de ajutor la gatit de ce s-ar duce la soacra si nu la mama? cumva mama fetei e tot o marlanca inculta si imorala si nu merita luata in seama? cum a mai spus cineva mai sus, ca sa ai casnicie fericita nu trebuie sa devii carpa familiei barbatului. iar sotului nu-i interzice nimeni sa-si iubeasca parintii, sa-i respecte sau sa-i viziteze. si de ce numai nora trebuie sa aiba respect fata de soacra? cu ce echivaleaza respectul asta? cu a inghiti toate mizeriile si toanele soacrei? a nu-i iesi din cuvant? a suporta tot si toate doar de dragul soacrei? uite ca asa ceva nu se prea poate, pentru ca respectul trebuie sa vina si din partea soacrei, daca vrei sa fii respectat mai intai respecta tu si apoi poti sa pretinzi acelasi lucru de la altii. oricum nurori "ideale" asa ca voi soacrele astea "ideale" nu o sa gasiti si stii de ce? pentru ca voi sunteti cele mai cele, nu mai exista altele ca voi, sunteti unice si numai voi stiti sa va iubiti baietii si sa aveti grija de o casa, noi ar trebui sa fim supuse si proaste, ei bine o noutate pentru tine este faptul ca asa ceva nu se poate, si poti tu sa te enervezi si sa ne faci taranci si marlanci si cum vrei tu ca pe noi nu ne afecteaza cu nimic, da nu te mai stresa asa tare ca o sa ai probleme de sanatate si nu e bine. si inca ceva nu-ti mai permite tu sa judeci familiile in care au crescut fetele si educatia pe care au avut-o pentru ca nu ai nici un drept, numai ele stiu ce fel de viata au avut si ce fel s-au chinuit parintii lor sa le creasca, iar acest lucru nu e de condamnat, pentru ca multi dintre noi avem viata grea iar una ca tine n-are nici un drept sa jigneasca familia altcuiva pentru ca nu tu te-ai chinuit sa nasti acei copii si nu tu te-ai chinuit sa la oferi mancare si de imbracat, asa ca vezi-ti de treaba ta. sunt sigura ca tu nu esti din nu stiu ce vita nobila, si cine stie cum ai ajuns acum mare desteapta si dai sfaturi altora, asa sunteti voi astia parvenitii, va dati ce nu sunteti si criticati pe altii. imi cer scuze, n-am vrut sa zic parvenitii, voiam sa zic cei din "lumea buna" asa ca tine. uite astea ca tine, si nu ma refer la tine numai in calitate de soacra ci si de femeie, mananca vietile altora si se baga peste altii. tu esti un model de virtute nu? o buna crestina, o femeie morala, serioasa, o buna sotie, o buna mama, o buna gospodina nu? ia mai gandeste-te inca o data si inca o data pentru ca te cam inseli. si gata m-am plictisit, imi pierd timpul degeaba. citeste bine, critica-ma, fa-ma taranca si marlanca, si imorala si cum vrei tu, ca oricum nu-mi pasa si nu ma afecteaza cu nimic, eu stiu mai bine cum stau treburile cu adevarat, tu streseaza-te in continuare acolo si fa-ma in toate felurile, demonstreaza-ti clasa pe care pretinzi ca o ai.
antonella_grace
Postat pe 8 Ianuarie 2009 15:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poveste de dragoste inceputa la o nunta 21 De la: voicupetruta 18 Iunie 2009 09:52
CE DORITI DE LA UN FOTOGRAF DE NUNTA? 1 De la: constantinbutucstudio 21 Ianuarie 2015 15:13
Nu inteleg ... 1 De la: kudika_17683 20 Noiembrie 2012 21:56
Rochie de mireasa AGNES TOMA colectia Exclusive 2011 - pret 1.199 ron 1 De la: inatony2002 9 Februarie 2012 15:24
Caut o relatie serioasa si de lunga durata, eventual casatorie. 34 De la: Sefanelyy 8 Februarie 2016 10:39