Setari Cookie-uri

Cum sa pui soacra la punct!

intr-adevar soacrele de baieti sunt mult mai rele...eu am si un frate.mama mea nu suporta fata cu care se intalneste de 4 ani,dar se preface in prezenta lor.mie imi spune lucruri si lucruri pt care m-am certat de multe ori cu ea.e viata lor nu trebuie sa se bage.cat despre mine,nu stiu ce sa zic,imi iubeste prietenul ca pe fiul ei.daca am discutii cu el ma cearta pe mine.sunt sigura ca nu se preface pt ca l;a inceput nu i-a placut de el si mi-a spus in fata.i-am spus clar si raspicat ca nu ma intereseaza parerea nimanui si fac cum stiu eu.acum dupa 2 ani si ceva,dupa ce il cunoaste il adora.mereu imi spune sa nu fac prostia sa ma dspart de el ca nu mai gasesc asa baiat.imi tot spune sa fac nunta dar bineinteles nu ajuta cu absolut nimic.cat despre viitoarea socra,acum e nemaipomenita,imi tine partea,dar de unde sa stiu ca nu face ca si mama mea?de unde sa stiu ca nu ma vb pe la spate?desi prietenul meu imi spune ca mama lui ma adora,dupa ce te muti cu ea in casa incepe sa se vada cat de mult iti tine partea.cum sa stiu cum va fi mai incolo cand vom imparti casa?(asta daca vom imparti)tot timpul am indragit-o dar parca s-a schimbat ceva de cand l-a convins pe fiul ei sa ne mutam cu ei.toate au fost bune,urma sa ne luam ceva dar soacra i-a bagat in cap ca de ce sa ne luam noi ceva si ei sa ramana singuri intr-un ap.cu 3 camere...acum eu nu pot sa il mai fac sa se razgandeasca...o plac pe soacra mea dar nu creau sa locuiesc cu ea




Parerea mea e sa vb cu el, eu ma gandescu cu iubitul meu la pasul cel mare, mama lui e draguta dar mi-a facut niste faze nasoale, ea are 2 apartamente pe scara si viseaza ca baiatul ei va sta acolo, am avut o discutie cu ea ca mama mea va treb sa ne anunte cand vine la noi dar ea nu va face asta va fi pe capul meu, ea s-a despartit tot din cauza mamei ei pentru ca a locuit impreuna cu parintii si nu ii convenea nimic mamei ei. Eu am vb deja cu al meu ca nu vom sta cu nici o mama ci singuri si bunurile pe care le vom avea vor fi cumparate de amandoi, ma bucur ca e deacord cu mine, vb cu el sincer spunei ca vrei sa fiti doar voi 2.
deea_healthy
Postat pe 9 Mai 2009 10:52
esti dusa cu capul
ralustremtan
Postat pe 9 Mai 2009 18:01
De la: ursu_livia, la data 2009-01-10 15:43:28
De la: Loricica, la data 2009-01-08 10:46:50Doamne fereste, nu imi vine s cred ce mentalitate de la tara are tanti ursu_livia, vorbeste de parca baietii ei ar fii vreun bun material pe care nu il imparte cu nimeni. Si toate, vorbiti de barbati de parca ar fii niste copii, incapabili sa se dezlipeasca de fusta mamei. Sunt oameni in toata firea si reactia tuturor soacrelor, care intai de toate sunt femei, este absolut normala. Adica este o gelozie pe care nu o pot controla, este teama ca fi-su iubeste alta femeie mai mult decat pe ea, care l-a crescut si bla-bla..e f complicat, ideea e ca daca stai in casa cu socrii te-ai nenorocit, rar se intampla sa fie oameni deschisi la minte. Si revin, tanti ursu_livia e cam comunista. Doamna, nu mai suntem pe vremea in care femeile se maritau virgine si stateau acasa la cratita toata viata. Acum oamenii se simt mai liberi, femeile au cariere de succes, iar parerea parintilor nu mai este atat de importanta cand ne alegem iubitii/iubitele. Fetelor, nu puneti la suflet rautatile mamelor iubitilor, ele sunt geloase si speriate ;)


Loricica,n-ai nimerit-o,n-am cum sa am o mentalitate de la tara,pentru ca dpar la tara fetele isi incep accidental viata sexuala "undeva la camp, la tara" si tot ele recurg la inlocuirea logodnei si cunoasterii prin dragoste, cu sexul.ce vrei sunt singurele la "oras" nu au o educatie solida data de mama de la tara si..in plus de asta le este frica sa nu ramana fete batrane,sau ca nu cumva baiatul pe care au pus mana sa nu le paraseasca ,asa ca-l agata cu sexul.
Ingrozitoare eroare si cu consecinte din cele mai neprevazute.

Si pentru ca tot vorbim despre fete de la 'tara 'am cunoscut si altfel d efete ,educate si cu un respect extraordonar pentru ele insele,dar si pentru viitorul oro sot.A fost palcere sa le cunosc si la momentul respectiv sa le fiu alaturi si sa le ajut sa nu intre in marasmul imoralitatii la indemna oricui.

Invatati bine un lucru,barbatul aduce intr-o casnicie puterea,dragostea si bunastarea,(nu-l umiliti cu banii castigati mai usor si mai multi de catre voi)femeia puritatea si iubirea neconditionata de nimic, nici macar de un concubinaj care poate deveni marul discordiei dupa ce sita este coborata din cui.
Sexul nu este un motiv de casatorie,sexul este cel care dupa casatorie ,cimenteaza ,pe viata ,casatoria.

Cred totusi ca voi aveti dreptate SOACRELE SUNT CELE VINOVATE,SI CELE ALE BAIETILOR ,DAR SI CELE ALE FETELOR CA NU AU STIUT SA DEA COPIILOR LOR O EDUCATIE ONORABILA SI MORALA, dar NICI UN COPIL NU ARE DREPTUL SA-SI JUDECE PARINTII,PARINTII SUNT PARINTI,BUNI SAU RAI.


femeie esti rau dusa cu capul....doamne fereste....ce-mi dau okii sa citesc....nu pot sa cred....doar o frustrata ca tine poate sa posteze asemenea mesaje pe forum....esti depasita de sit draga doamna....nu ai nici o treaba cu realitatea de azi...care nu mai e tot una cu cea de acu 40 de ani....imi pare rau sa vad cat de ingusta poti fi la minte....pentru mine in calitate de psiholog(debutant)e clar.esti o soacra cum nimeni nu si-ar dori...buhuhuhu....asa cum zicea cineva, in plus e clar ca odata candva ai avut probleme de asa maniera incat ai ramas marcata....dar clar, din cate ai zis tu pana acum e c lar ca esti nemultumita de multe kestii....ce sa zic....o soacra fericita si multumita asa cum zici tu ca esti nu ar avea de ce sa se implice in astfel de discutii....cel mult dadeai niste sfaturi fetelor care se afla in sit dificile cu soacrele....spre exemplu:CUM SA AIBA SI ELE PARTE DE SOACRE ASA BUNE CA TINE?????
Bluesky_grace
Postat pe 9 Mai 2009 18:14
De la: ursu_livia, la data 2009-01-11 17:17:08Ela, barbatii sunt copiii femeilor sunt nascuti de femei ,sunt educati de femei,au exemplul puritatii,al iubirii de la mamele lor.
Cu alte cuvinte avem barbatii pe care-i educam.
Daca o femei face compromisuri atunci acele compromisuri sunt impotriva ei.
De aceea oamenii civilizati din Romania nonmarlanista au ales calea urmata si de parintii vostri, al logodnei, al iubirii ,al candorii si al casatoriei in care sexul este cel ce cimenteaza si duce spre eternitate iubirea.Am ani buni de casatorie si suntem la fel de indragostiti asa cum eram la inceput, casatoria ne-a apropiat si ne-a facut sa fim o familie unita.Ca noi sunt alte cateva sute de mii de familii in Romania,concubinele sunt minoritare, iar concubinajul PRACTICAT de o fata aduce mari nelinisti mamei acelei fete PENTRU CA ORICE MAAM DORESTE PENTRU FIICA EI TOT CE-I MAI BUN PE PAMANT,FARA RISCURI SI COMPROMISURI.
Bluesky_grace
Postat pe 9 Mai 2009 18:18
De la: ursu_livia, la data 2009-01-08 16:25:29Ela ce nume frumos.
Hai sa le luam pe rand:
1.Spui ca el avea o problema de comunicare cu mama lui?Dar tu erai deja prietena lui?Te-ai gandit vreodata ca poate el se simtea vinovat fata de mama lui tocmai datorita tie?Ceva il facea sa se simta vinovat si atunci orice comunicare cu parintii lui devenea deficitara.
2. Sa-ti tii nora sub "papuc"?Nu,nici n-as avea cum si nici nu as putea pentru ca este o fata foarte bine educata ,parintii ei sunt oamnei educati, (sunt prietenii nostri,am fost colega cu cuscra mea)care au facut din ea o fata exceptionala.Cum poti sa fii impotriva sotiei fiului tau ,cand ea este cea care-l ajuta sa fie cel mai bun,cand ea ii justifica toata existenta, cand il face fericit,iar casatoria lor este imbogatita cu doi copii minunati?
Ai inteles gresit,nu la nurorile mele ma refeream(cea de a doau nora este foarte aproape de noi si o iubim foarte mult,este vesela,curata,prietenoasa,buna si foarte muncitoare,inca este studenta) ci la cazurile fetelor care ,recunosc, m-am ingrozit.

Aceste fete sunt propriile lor dusmance.

In ceea ce priveste decizia baiatului,care-i cea mai buna pentru el,este normala ,asa s-a intamplat si-n cazul meu si fii sigura si al mamei tale ,dar tineti cont NU IMPOTRIVA PARINTILOR.
Nu te casatoresti ca sa fii in razboi permanent cu ..parintii sotului tau ,sau cu proprii tai parinti.Brrr



ma intreb ce inseamna la tine fata curata?acea fata care nu a trait in concubinaj? doamne ca nemarginita prostie mai ai draga doamna...soacra mama...exceptionala, fara cusur.etc
Bluesky_grace
Postat pe 9 Mai 2009 18:26
Ce poti face cand te intelegi cu ea bine o perioada si apoi pe la spatele tau vine cu minciuni foarte urate si creaza discuti care duc chiar la despartire.Ceva de genu acum te iubeste acum numai.
roxy_ela
Postat pe 10 Mai 2009 19:16
- fetelor ! am fost nora si sunt soacra
-cel mai bine locuiti singure cu barbatul
-faceti va propriile reguli
-fiti naturale
nu va stresati cu ,, ce o zice soacra-mea
-viata nu se invarte in jurul socrilor
-daca aveti ce lua de la ei (mai ales material)luati cu diplomatie
TOTUL daca se poate
grace001112
Postat pe 11 Mai 2009 13:11

Parerea mea e sa vb cu el, eu ma gandescu cu iubitul meu la pasul cel mare, mama lui e draguta dar mi-a facut niste faze nasoale, ea are 2 apartamente pe scara si viseaza ca baiatul ei va sta acolo, am avut o discutie cu ea ca mama mea va treb sa ne anunte cand vine la noi dar ea nu va face asta va fi pe capul meu, ea s-a despartit tot din cauza mamei ei pentru ca a locuit impreuna cu parintii si nu ii convenea nimic mamei ei. Eu am vb deja cu al meu ca nu vom sta cu nici o mama ci singuri si bunurile pe care le vom avea vor fi cumparate de amandoi, ma bucur ca e deacord cu mine, vb cu el sincer spunei ca vrei sa fiti doar voi 2. [/quote]


Ai mare dreptate ca trebuie sa vb cu el,asta fac in fiecare zi.prefer sa nu fac nunta decat sa stau cu parintii lui.el clar nu vrea sa stea la mama mea(tatal meu a murit)deci eu de ce as sta la el?nu vreau nici in ruptul capului,sora mea se chinuie de 4 ani jumate cu soacra ei...nu stiu de ce s-a razgandit ca inainte era de acord sa ne mutam singurei....
cheregi_andreea
Postat pe 11 Mai 2009 15:27
Esti varza!!!
grace001438
Postat pe 11 Mai 2009 16:05
De la: grace001438, la data 2009-05-11 16:05:17Esti varza!!!



cine e varza?
cheregi_andreea
Postat pe 12 Mai 2009 13:48
vai fetelor,sunteti grozave in ceea ce priveste povestea voastra si sunt de acord ca tanti ursu_livia a cam exagerat dar sa va spun si eu ceva desi nu sunt maritata,am prieten de vreo juma de an si ghinionul il face ca el e plecat dincolo cu munca.pe maicasa n-am vazut-o decat o data si s-a purtat excelent cu mine dar nu vreau sa ma gandesc cum va fi mai incolo.oricum am avut cu el discutii legate de viitor,stiu ca-i cam repede ptr astfel de discutii,vrem sa locuim singuri,nu vrem sa se bage nimeni insa mai greu ptr ca ai mei nu prea sunt de acord ca eu sa plec dak va fi momentul.asta ma cam supara ptr ca nu am ocazia sa-mi demonstrez ca pot sa ma descurc si singura!!!am o sora si se marita curand,viitorul sot sta la noi de vreo 3 ani si vreau sa va spun ca amandoi s-au cam saturat de ai mei..mai bine singuri decat su socrii!!
primola
Postat pe 31 Mai 2009 21:07
mie mi-a spus prietenul inca din prima saptamana de cand suntem impreuna ca daca vreau sa ma placa mama lui (soacra) trebuie sa nu fiu : imorala,ipocrita,rea si materialista, adica intr-un cuvant FALSA ca cica este singurul lucru care o intereseaza pe ea mai ales ca is fata ”de oras, crescuta in puf, care are manichiura mereu facuta”... cica poate sa inteleaga asta si ca nu o sa fiu niciodata genu de persoana care va munci cu greu...si cica daca nu ii dau impresia ca is falsa o sa imi fie cea mai buna prietena...
...
...
...
adica apoi timpu a trecut si acuma el e plecat din tara si ea e singura si eu nu stiu sa ma apropii de ea pt ca in primul rand sunt prea solitara si nonconformista de felu meu si ea se asteapta sa ii acord mereu atentie... cum sa fac asta fara sa par falsa???????? nu vreau sa creada ca is falsa pt ca nu sunt... dar chiar si ea mia zis ca nu suporta oamenii falsi... ...si nah ma simt ciudat cu atatea avertismente mai ales ca cealalta nora a ei e tot singura ca e si al ei plecat... doar ca ea e mai mare ca mine si e si mai altfel si ea poate sa o viziteze aproape zilnic... si pe ea o considera, mama soacra, o ca fiind o persoana ”mai de la tzara” adica care stie ce e munca...
nu ca mine
:(
nah eu ce ar trebui sa cred despre soacra? daca ea are o parere total gresita despre mine?
:(
cum sa ma apropii de ea daca defapt ma face sa fug cat mai departe?
Dark_Roxana
Postat pe 1 Iunie 2009 11:24
ursu_livia asta care le stie pe toate!!!
grace001438
Postat pe 1 Iunie 2009 15:14
dark roxana,pai n-as sti ce sfat sa-ti dau dar macar sa incerc...mai intai incearca sa te imprietenesti cu nora dupa care incepi sa mergi cu ea la soacra...fii cat mai naturala,dak te intreaba ceva raspunde-i,n-o minti ca n-are rost!!eu am fost o data la mama iubitului meu acasa si am fost sincera de la inceput!!dak a fost sa fie ceva mi-ar fi spus iubitul meu!!inca n-am incercat sa ma imprietenesc cu nora ei ca n-am avut timp..plus ca mi-e rusine sa o deranjez!!!astept relatari cat mai curand...dak merge treaba,incerc si eu
primola
Postat pe 1 Iunie 2009 22:55
Eu ma bucur ca viitorul meu sot nici nu vrea sa auda cum ca as vrea sa stam in casa cu mama lui nici macar cand o sa fie batrana,asa ca eu sunt norocoasa din punctul asta de vedere.
MONYK_ADRIANA
Postat pe 2 Iunie 2009 09:21
Buna fetelor,povestea mea cu soacra e un pic mai ciudata,soacramea pe mine nici macar nu ma cunoaste dar pareri are sute si mii,si nu tocmai bune chestii care cik i sau spus de altii,deci spuneti voi cum poti vb despre o persoana pe care nici macar nu o cunosti,lucruri aberante
annkka
Postat pe 5 Iunie 2009 18:37
eu pot spune ca am noroc.mama prietenului meu e buna cu mine,nu am auzit sa ma vorbeasca de rau niciodata.sunt cu prietenul meu de doi ani,iar pe parintii lor ii cunosc de aproape un an jumate.tine la mine ca la fata ei,asa mi-a si spus.
kudika183253
Postat pe 6 Iunie 2009 10:11
da aveti dreptate cu soacrele cand locuiti in impreuna cu ele,sunt cele mai destepte si nu numai tu ca nora nu stiii nimic dar si despre fiul ei acelas lucru crede si asta eu nu suport daca crede ca fiul ei e un prost ,asta inseamna ca ea a fost cea care l-a educat si deci trageti concluziile.eu nu am locuit cu socri dar am stiut sa il atrag pe sot de partea mea si pe socrilor nu le raspund cand dau indicatii pretioase pe moment ci cand le e lumea mai draga ii atac cu propriile lor cuvinte si asa am reusit sa ma sune si sa intrbe daca e bine cutare lucru sa il faca sau nu,dar a durat ceva ani si nu a fost usor pana aici,am trcut printr-o perioada grea cu boala si nu i-a interesat decat de ei dar asta a insemnat foarte mult pentru relatia noastra si vreau sa spun ca saca la inceput sotul nu facea ce discutam impreuna ci numai daca spuneau si ei la fel acum nici nu vorbeste cu ei decat eu si copii mei nici nu vrea sa sa mai mearga pe la ei daca ii suna vorbeste cu ei daca nu nu si sotul imi mai reproseaza ca vezi pentru cine ai alergat prin spitale ca lor nici nu le-a pasat de tine le pasa sa mearga sotul sa ii ajute la tyreburi ca asta e daca voi muri sau nu asa vrea dumnezeu dar recolta trebuie stransa si fiul lor nici nu a vrut sa auda si nici la telefon nu le raspunde imi da telefonul si le spun ca nu e momentan si dumnezeu nu a vrut sa mor m-am facut bine dar au pirdut si nu e bine e singurul lor baiat mai au o fata dar e si mai indepartata de ei tot din cauza lor,asa sunt ei se iubesc pe ei nu pe copii.
kudika023697
Postat pe 6 Iunie 2009 14:24
iti dau dreptate...asa e...
manalexandra
Postat pe 7 Iunie 2009 18:28
la mine au venit odata in vizita socrii. socru era cu baiatul (sotul meu) in alta camera, iar eu cu soacra-mea in alta camera. si a inceput soacra-mea din senin sa-mi spuna ca sunt aroganta, incapatanata... ca daca stia ca sunt asa, cand a zis baiatul ca se insoara cu mine, mai bine ii spunea nu... numai ca a auzit-o sotul meu... eu nu am avut timp sa ii dau soacrei nicio replica, ca a intervenit el. i-a spus cam asa "si daca spuneai nu, crezi ca te asculta cineva? eu am ales-o, si daca mie imi place asa aroganta si incapatanata cum e, de ce comentezi? te culci tu cu ea? traiesti tu cu ea? si pana la urma, nu te-am invitat noi sa vii, ai venit singura, de buna-voie. stii unde e usa, ca pe acolo ai intrat. daca mai continui, pe acolo o sa si iesi foarte rapid." a tacut soacra-mea, nu a mai cos niciun cuvant. de atunci nu mai are tupeu sa deschida gura in fata mea. si vreau sa va spun ca vine pe la mine 5 zile pe saptamana din 7. dar acum si daca mai vrea sa zica cate ceva, sa reproseze ceva, imediat o iau la trei-pazea.
daniian
Postat pe 9 Iunie 2009 11:00
De la: ursu_livia, la data 2009-01-08 08:40:17Emilia0 ,sotul tau ,FIUL SOACREI TALE,ti-a citit acest mesaj?
Cum poti avea atat de uscat,de sec,sufletul,cum poti fi atat de inumana si sa vezi in MAMA SOTULUI TAU, un obiect pe care sa-l manipulezi?
Aceasta este prima dovada ca nu-l iubesti nici pe fiul soacrei, adica pe sotul tau,esti casatorita din interes,in casa ta nu va fi niciodata armonie,iar oricare ironie sau manipuilare din partea ta impotriva soacrei va fi contabilizata de sotul tau ,care incet,incet se va indeparta de tine.

Niciodata nici un barbat mu va renunta la respectul si dragostea pentru mama,pentru parintii lui doar ca sa-ti faca tie pe plac.

Ce-si doreste oricare mama de baiat de la femeia aleasa de fiul ei:

1. Sa nu fie imorala,ipocrita,rea si materialista, o soacra simte toate aceste trasaturi de caracter ale "norei".
2. Sa fie curata,spalata, sa nu se macheze ca o prostituata,o enerveaza buricile goale, asa ca-n haremurile turcesti.
3. Sa aiba tot timpul casa curata ,ingrijita,sa stie sa fie stapana la ea in casa.
4. Sa gateasca foarte bine, iar daca nu stie soacra este oricand gata sa o ajute ca o mama sau ca o prietena.
5. Nora sa vada in ea(soacra)pe propria ei mama ,sa o respecte si sa o iubeasca sincer,dusmania norei este cea care poate distruge o casnicie.
6.Daca nora provine dintr-o familie de tarani primitivi sa nu tina cu dintii de "obiceiurile "de acasa sa aiba deschiderea sa se civilizeze, sa nu vada in sotul, fiul soacrei ei, pe tatal ei ,un alcoolic si paduchios care trebuie permanent inselat si pacalit asa cum isi pacaleste si soacra.

Scumpo,iti dau un sfat,ascunde acest nou topic nu te lauda cu el sotului,vei pierde mult, foarte mult in fata lui,chiar daca nu-ti va arata direct ,in fata ,aceasta nemultumire.


Dupa raspuns, fie sunteti mama de baiat, fie nu aveti copii si nici nu ati avut la randul dvs o soacra!
grace000477
Postat pe 9 Iunie 2009 16:00
sunt f d acord k soacrele sunt niste vipereee..niciodata nu le convine nimic si bla bla bla....eu una p soacramea sa no vad ...k imi vine sa o bat numai in cap la c figuri are....cand mam mutat prima oara cu iubitul meu ,am inchiriat o garsoniera, treb sa-si bage ea nasu in casa mea si sami strice cele mai frumoase clipe p care le-am visat o viata.feletor dak ii intrati prea mult in voie soacrei va ia d fraiereee si tot nu e bn va sp eu.eu acu ma limitez doar la o discutie simpla ...fara prea multe detalii cand ma vad cu ea.si un sfat fetelor...treb neaparat sa aveti o discutie cu iubitu inainte d a fff cva serios cu voi, in privinta lu masa...1sa nu isi bata joc d u in prezenta ei...2sa nu iti faca zile amare pt k ia sp masa k...plm...si 3 dak nu te asculta in a lua decizii impreuna si pleak la maiksa sa se sfatiue cu ea .....atunci......lasaaaalll.....k iii bou va sp din experienta si toata viata va sta la tzata mamei.
grace003163
Postat pe 9 Iunie 2009 17:58
pun par4iu ca esti soacra, i-a nu te mai lua de bietele fete ca nu fac nimik imoral, si nimik gresit, fac ce cred ele ca e bine in situatia lor....
sylvi_sy2008
Postat pe 10 Iunie 2009 09:04
Da de ce sa tratam subiectul asta sub forma unui razboi intre soacre si nurori?Ideea este ca toate vom fi, la randul nostru si nurori si soacre. Nu cred ca soacrele au toate aceleasi caracteristici, eu zic ca tine de om, si mai ales ca la batranete oamenii tind sa devina mai putin indulgenti cu cei din jur.Cele care spun ca soacrele sunt cele mai rele fiinte din lume, sa nu uite ca si ele vor fi soacre, asadar nu vad de ce generalizeaza, ca si cum a fi "soacra" este un mare defect.
Anyma20
Postat pe 10 Iunie 2009 12:38
De la: ursu_livia, la data 2009-01-08 10:24:18
De la: alina_manuela, la data 2009-01-08 09:02:49Dv cum va purtati cu soacra sau credeti ca varsta va permite sa dati sfaturi in legatura cu situatii pe care nici nu le-ati trait?


Alina pentru mine soacra mea imi este prietena si mama si sora.sincer o respect si o iubesc asa cum imi iubesc mama.Ei trebuie sa-i multumesc ca sunt o femeie iubita si realizata ca sotie si mama.
pot sa va spun ca am doi baieti,care nu au trait in cincubinaj,au o educatie care i-a aajutat sa gaseasca la randul olor adevarata iubire.sunt casatoeriti isi iubesc si isi respecta sotiile,sotii care au libertatea sa fie bune profesioniste ,dar si adevarate mame si sotii.Si eu ca soacra si cuscra me ale suntem alaturi cu dragoste si prietenie.
Am in schimb prietene a acaroro fii au ajuns niste ratati tocamia datorita imoralitatii unor concubine .
Dupa cum vezi sunt si altfel de femei in Romania,iar eu m-as bucura sa fie majoritare.De obcei "concubinele" si nororile care-si urasc soacra, au origine taraneasca si sunt lipsite de o educatie morala si crestina pe care ar fi trebuit s-o primeasca in familie.
nu va mai iluzionati ceea ce voua vi se pare acum "normal"va dispare in timp pentru ca este in contradictie du principiille fundamentale a le umanitatii.
Daca nu stiti care sunt aceste principii, este foarte grav, dar nu scuzabil.

Ursu_livia, originea aia taraneasca de care vorbesti tu cu atata "patos"se afla in fiecare,inclusiv in tine.Daca nurorile tale sunt asa "cuminti",te-ai gandit ca poate le-ai "indoctrinat cu ideile tale scrise mai sus despre cum trebuie sa fie o sotie? Mai ales daca sunt tinere,imi inchipui ce chinuite sunt fara machiaj, fara "burice goale". Uite,tin sa te anunt ca si soacra mea se machiaza si se imbraca la moda,astfel ca eu nu am cum sa nu fac la fel.Nu e vorba de "imitare"ci doar de moda. Lipsa de respect din partea unei sotii ar fi sa apara in "dansa"goala prin casa,in fata socrilor.
Daca nu te-ai mai documentat in ultimul timp,afla ca tu ai o mentalitate taraneasca si demna de secolul 18
alinairina_grace
Postat pe 11 Iunie 2009 07:17
[quote name='ursu_livia'
Si o intrebare pentru toate , cu ce drept o "puneti" voi la punct pe soacra, ce dusmanie aveti impotriva unei femei fata de care aveti obligatia morala si educationala s-o respectati.Pe mine m-a oripilat titlul acestui topic,titlul care denoma mult marlanism.[/quote]
Nu avem nici o obligatie.Pentru ce sa respecti o femeie care iti face/vrea raul?Daca citeai atenta la postarile de mai sus si nu erai ocupata sa ne faci morala ca nu ne iubim socrii, ca mai sunt fete ale caror soacre le-au dat afara din casa, impreuna cu sotul lor, adica acel COPIL AL SOACREI!!!!
Asa ca te rog eu frumos,abtine-te in a mai da sfaturi nepotrivite
alinairina_grace
Postat pe 11 Iunie 2009 07:20
Bineinteles, utilizatorul ursu_livia nu mai exista.
O fi un cadou oferit noua de nurorile ei?Sau s-o fi inecat cu propriul venin?
alinairina_grace
Postat pe 11 Iunie 2009 07:23
URSU LIVIA ASTA,CRED CA E MAMA DE BAIAT.EA CE ZICE ACOLO CRED CA SUNT SFATURILE EI PT TOATE FETELE SI CRED CA EA NU S-A INTELES CU SOACRA ASA CUM DA SFATURI.SAU DACA E CHIAR NORA INSEAMNA CA ARE O RARITATE DE SOACRA...DESI NU CRED
MAMELE DE BAIETI SUNT TOATE NISTE PREFACUTE,MICINOASE SI PERVERSE(JOACA TEATRU IN FATA FIULUI CA EA E MAI BUNA DECAT NORA)....PE DEASUPRA SI BAGARETE IN FAM FIULUI SI A NOREI SI GELOASE PARCA NORA AR FURA PE FIU-SU....TREBUIE SA TE PORTI CU SOACRA ASA CUM MERITA SI CUM SE POARTA EA CU NORA-SA
SOACRA AR TREBUI SA ISI VADA DE BARBATUL EI SI SA SE DEA LA O PARTE DIN CALEA NOII FAMILII INTEMEIATE.
SOACRELE TREBUIE TINUTE LA DISTANTA.
IAR IN CEEA CE PRIVESTE APELATIVUL DUPA NUNTA TINERILOR NU SUNT DE ACORD CA SA SE STRIGE CA PE VREMURILE DEMULT APUSE "MAMA SI TATA"LA SOCRII DE NICIO PARTE A FAMILIILOR.
SOACRA NICIODATA NU VA FI O MAMA PT NORA,,,ASTA ESTE DE CAND PAMANTUL.......TOTUL E DOVEDIT PRACTIC.MAI LASATI FILOZOFARILE


mada_grace
Postat pe 11 Iunie 2009 12:39
De la: mirabela30, la data 2009-06-11 12:39:23URSU LIVIA ASTA,CRED CA E MAMA DE BAIAT.EA CE ZICE ACOLO CRED CA SUNT SFATURILE EI PT TOATE FETELE SI CRED CA EA NU S-A INTELES CU SOACRA ASA CUM DA SFATURI.SAU DACA E CHIAR NORA INSEAMNA CA ARE O RARITATE DE SOACRA...DESI NU CRED
MAMELE DE BAIETI SUNT TOATE NISTE PREFACUTE,MICINOASE SI PERVERSE(JOACA TEATRU IN FATA FIULUI CA EA E MAI BUNA DECAT NORA)....PE DEASUPRA SI BAGARETE IN FAM FIULUI SI A NOREI SI GELOASE PARCA NORA AR FURA PE FIU-SU....TREBUIE SA TE PORTI CU SOACRA ASA CUM MERITA SI CUM SE POARTA EA CU NORA-SA
SOACRA AR TREBUI SA ISI VADA DE BARBATUL EI SI SA SE DEA LA O PARTE DIN CALEA NOII FAMILII INTEMEIATE.
SOACRELE TREBUIE TINUTE LA DISTANTA.
IAR IN CEEA CE PRIVESTE APELATIVUL DUPA NUNTA TINERILOR NU SUNT DE ACORD CA SA SE STRIGE CA PE VREMURILE DEMULT APUSE "MAMA SI TATA"LA SOCRII DE NICIO PARTE A FAMILIILOR.
SOACRA NICIODATA NU VA FI O MAMA PT NORA,,,ASTA ESTE DE CAND PAMANTUL.......TOTUL E DOVEDIT PRACTIC.MAI LASATI FILOZOFARILE




banuiesc ca nu se pune acea caracterizare si pentru mamele de baietei de 1 an Cand o sa creasca Razvan,sper sa nu ajunga nor-mea sa scrie de mine pe aici
alinairina_grace
Postat pe 11 Iunie 2009 13:31
De la: mirabela30, la data 2009-06-11 12:39:23URSU LIVIA ASTA,CRED CA E MAMA DE BAIAT.EA CE ZICE ACOLO CRED CA SUNT SFATURILE EI PT TOATE FETELE SI CRED CA EA NU S-A INTELES CU SOACRA ASA CUM DA SFATURI.SAU DACA E CHIAR NORA INSEAMNA CA ARE O RARITATE DE SOACRA...DESI NU CRED
MAMELE DE BAIETI SUNT TOATE NISTE PREFACUTE,MICINOASE SI PERVERSE(JOACA TEATRU IN FATA FIULUI CA EA E MAI BUNA DECAT NORA)....PE DEASUPRA SI BAGARETE IN FAM FIULUI SI A NOREI SI GELOASE PARCA NORA AR FURA PE FIU-SU....TREBUIE SA TE PORTI CU SOACRA ASA CUM MERITA SI CUM SE POARTA EA CU NORA-SA
SOACRA AR TREBUI SA ISI VADA DE BARBATUL EI SI SA SE DEA LA O PARTE DIN CALEA NOII FAMILII INTEMEIATE.
SOACRELE TREBUIE TINUTE LA DISTANTA.
IAR IN CEEA CE PRIVESTE APELATIVUL DUPA NUNTA TINERILOR NU SUNT DE ACORD CA SA SE STRIGE CA PE VREMURILE DEMULT APUSE "MAMA SI TATA"LA SOCRII DE NICIO PARTE A FAMILIILOR.
SOACRA NICIODATA NU VA FI O MAMA PT NORA,,,ASTA ESTE DE CAND PAMANTUL.......TOTUL E DOVEDIT PRACTIC.MAI LASATI FILOZOFARILE
Bluesky_grace
Postat pe 11 Iunie 2009 15:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii musulmani 91 De la: kudika_974523 23 Octombrie 2014 20:14
Restaurantele au ieftinit menu-urile! 10 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:57
neintelegere 23 De la: cj25har 16 Iunie 2010 13:25
Fotografi Nunta, Evenimente 2 De la: twinlens 16 Ianuarie 2016 11:41
vand rochie mireasa tip printesa 1 De la: blonda_dld 11 August 2011 10:27