Setari Cookie-uri

Cum sa pui soacra la punct!

De la: ann1981, la data 2009-01-08 15:16:15Se vede clar ca sunteti foarte necrutatoare cu nunorile.Cum au spus si alte fete,sunt soacre care nu cedeaza sub nicio forma,orice ai face pt ele.Eu inca nu sunt casatorita si deja am avut probleme cu mama prietenului meu.M-am apropiat foarte greu de ea,iar cand am crezut ca s-a creat cat de cat o prietenie intre noi doua,am aflat ca de fapt nu era deloc asa.Si asta tot de la prietenul meu.Eu vorbeam cu ea niste chestii,despre viata in general,iar ea pe alta parte se ducea si ii baga in cap prietenului meu tot felul de prostii.Sunt foarte posesive si geloase.Isi doresc ca baietii lor sa fie fericiti dar nu permit acest lucru.Eu nu am un trecut de ascuns,sunt destul de gospodina(fara modestie),situatia financiara nu lasa de dorit,sunt amabila,vesela,etc...urata nu sunt...Destul ca m-am laudat cam mult! :) SI TOT NU E MULTUMITA!De ce suntem noi mereu condamnate?Daca ati fi mama de fata(poate sunteti),v-ar conveni sa va calce cineva copilul in picioare?Sau unde e respectul ei atunci cand intra dimineata peste mine si fiul ei,in camera,fara sa bata la usa??Cum pot s-o mai vad ca pe o prietena si sa-mi deschid sufletul in fata ei,cand ea o femeie cu doua fete?Norocul meu este ca prietenul meu si viitor sot este un barbat cu capul pe umeri care-si cunoaste mama destul de bine si in acelasi timp o iubeste asa cum e neconditionat.Singura lui conditie,pe care mi-a pus-o mie,a fost aceea de a sta cat mai departe de ea ca sa evitam discutiile,pt ca o respecta mult si il doare ca stie cum e.A zis ca nu are nevoie ca eu sa-i fiu prietena,desi eu am incercat...





MA REGASESC 100% IN POVESTEA TA....doamne cand ma gandesc prin cate am trecut cu aceasta viitoare soacra a mea....dar nah... a trecut.....acum ne este foarte bine ....iar soacra sta la distanta de relatia nostra...nu ne intra in casa kiar daca locuim numai noi 2 de 5 ani....si cred ca e cel mai bine asa...si cand am citit in mesajul tau ca iubitul tau o respecta pe mama sa si ca il doare ....mi-am amintit ca ma certam extrem de tare cu al meu din cauza mamei lui si ii ziceam mereu ca maik-sa nu ma suporta iar el imi zicea ca is paranoia, ca mi se pare si ca eu am o probl cu maik-sa...sufeream atat de mult ca nu vedea cat de urat se purta maik-sa cu mine si implicit cu el, inkat am luat legatura cu un preot sa-mi deskida cartea si sa-mi citeasca ce vede acolo.....fara sa-i dau detalii, preotul mi-a zis asa....vad aici ca mama lui nu te considera fata potrivita pt baiatul ei(pt ca nu eram din inalta societate), dar el te iubeste si voi veti fi impreuna...iar tu sa nu o mai vb pe maik-sa de fata cu el ca el e mai mamos si il doare tot ce zici de rau in leg cu ea.....sa fiu mai indiferenta si lucrurile se vor rezolva de la sine....si asa am si facut.....au trecut de atunci vreo 4 ani aproape si ne este ffff bine...singurul lucru care intr-adevar m-a bucurat din ce mi-a zis preotul acela a fost ca noi vom ramane impreuna...si akusik ne vom casatori...kiar daca ink nu accepta ca eu voi fi femeia din viata fiului ei si nu cele de pe lista pregatita de ea "partidele bune"(asa-i zicea alui meu, ca raluca , alexandra, etc alea sunt partide bune pt tine bai mama...ce scorpie...am reusit sa o iert si sa o tratez cu indiferenta)..iti doresc tie si tuturor fetelor care au probleme cu soacrele numai bine
Bluesky_grace
Postat pe 11 Iunie 2009 16:05
mda...eu stiu cel mai bine cum e ...pt ca stau cu socramea in aceasi casa:(...suntem in spania si nu avem posibilitatea sa ne mutam singuri si tre sa stam cu ea..la inceput o vedeam un inger...dar pe parcursul timpului a inceùt asa incetul cu incetul sa-si dea arama pe fata....sunt ,,geloase,, cuvantul potrivit printre altele....daca e sa dau un sfat..nu stati cu soacra in aceasi casa!!!...
manalexandra
Postat pe 11 Iunie 2009 21:00
eu pot sa spun desi nu stau in casa cu ea tot mi-a facut zile grele desi nu am fost vinovata de nimic din acuzatiile aduse.pot sa spun ca am fost comparata cu fosta lui iubita de dinaintea mea si mi-a adus acuzatii foarte grave care bineinteles erau nefondate si ce sa mai spunem de crize de isterie de gelozie si sa te urmareasca si la locul de munca sa vada cu cine esti si sa zica ca il inseli sau ca esti in alt loc desi tu esti acasa si nu mai spun ca astfel de crize i-a facut si sotului ei timp de multi ani la rand si are momente cand isi revine si e o femeie normala dar dupa o perioada incepe sa se bage iarasi in casa noastra in relatia noastra,norocul meu este ca sotul meu o cunoaste si can vede ca intrece masura rupe orice legatura cu ea dar daca e sa mai sara calul o singura data a spus ca va rupe legatura cu ea de tot deoarece el traieste cu mine si eu cu el si in plus se crede si foarte desteapta si nu accepta sa-i dai un sfat sau sa-i spui o parere deoarece ea e cea desteapta iar tu esti mica si proasta si nu stii nimic desi se adevereste ca tu ai avut dreptate.Tot ce va spun este sa vorbiti doar esentialul ca altfel i se urca la cap cand vede ca e bagata in seama prea mult si ca i se acorda atentie in rest aveti grija de casele voastre si de sotii vostri.
Marie_Ann
Postat pe 22 Iunie 2009 23:06
buna,

si mie mi s-a intamplat acelasi lucru, 2 ani si jumatate nu a interesato unde sta fisu, daca are ce sa manance, daca are unde sa doarma, daca are cu ce manca peste 2 luni avem nunta si acum a apucato dragostea de fisu. Problema este ca nu prea stiu ce urmareste acuma si am vaga banuiala ca are ceva cam necurat in capusorul ala de vipera/ si cu mine se poarta ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic genul ala lugu lugu numai ca eu stiu prea bine ca nu o sa dureze mult si o sa isi dea arama pe fata.
de foarte multe ori sa intamplat la fel si de fiecare data sia dat in petec.
grace001438
Postat pe 23 Iunie 2009 10:23
asa sunt toate...deschide subiecte care vor sa bata referire la tine si o zice in asa fel incat crede ca noi suntem proaste...bate apropouri...mie mi sa intamplat demulte ori sa vb si sa zica ceva de cineva dar ea de fapt zicea de mine sau ce facem maine de mnacare,,sa fac eu si altele
manalexandra
Postat pe 23 Iunie 2009 17:03
FETELOR DESI EU AM O SOACRA MINUNATA SI NU SE BAGA IN VIATA NOASTRA,MA AJUTA FOARTE MULT SI NU NE-AM CERTAT NICIODATA O RESPECT FOARTE MULT SI E MAI APROAPE DE SUFLETUL MEU DECAT MAMA,DAR AS VREA SA O CONTRAZIC PE URSULAVINIA SI SA-O INTREB CATE DIN LUCRURILE PE CARE LE-A ENUMERAT LE SI PUNE IN PRACTICA,SAU E VALABIL NUMAI PT NOI.CHEAR CREZI CA TREBUIE SA AI ATATEA PPRETENTI DE LA O TANARA CASATORITA,OARE TOATE SOACRELE CAND S-AU MARITAT STIAU ATATEA,IN VIATA TOTUL SE INVATA DE ACEEA SE NUMESTE EXPERIENTA.ARZI DE 10 ORI MANCAREA PANA O FACI BUNA DE CE SA AI ATATEA PRETENTI NU TOATE FEMEILE SANT LA FEL DAI SANSA SI AJUT-O SA INVETE,FI MULTUMITA DACA SE INTELEG SE IUBESC SI ROAGA-TE LA DUMNEZEU SA FIE SANATOSI.NU SA NASCUT OMUL PERFECT,NU ZIC CA NU SANT SI NURORI "POAME"DAR PREA MULT SE BAGA MULTE SOACRE IN VIATA TINERILOR LASATI SA INVETE DIN GRESELI SI BAIETI AU DESTULE DEFECTE PESTE CARE FETELE TREC SAU INCEARCA SA-I INVETE SA LE INDREPTE.EU II DORESC TOT BINELE DIN LUME SOACREI SI SOCRULUI MEU PT CA NE AJUTA SI NE SUSTIN IN TOT CE FACEM SI AM INVATAT MULT DE LA EI.VA PUP FETELOR.SPER SA NU SE SUPERE NIMENI PE MINE.
Petra84
Postat pe 23 Iunie 2009 17:38
mai fetelor,cele care aveti soacre bune.sa va traiasca si sa mai dea si ele sfaturi la celelalte.eu am cea mai egoista si perversa soacra,,,cu tot ce a facut si zis ea mie de cand am cunoascut-o,as putea face o telenovela.....la inceput ma usparam si ma certam mereu cu fiu-su din cauza ei ,am fost sfatuita sa tin distanta fata de ea..chiar fiu-su mi-a zis asta....dar acu nebuna sufera de nebagare in seama si face mai rau ca inainte,,,va rog da-ti si mie un sfat,,,,simt ca innebunesc.va pup
mada_grace
Postat pe 24 Iunie 2009 11:19
mai fetelor va spun eu metoda mea am o soacra super de treaba ii multumesc lui Dumnezeu pt asta.....toata faza e ca noi suntem in spania si ea e aici cu noi....pt ca nu am avut'o pe mama langa mine fiind in tara am fost foarte deschisa in fata soacrei mele.....deci noi vorbim absolut despre orice ...inclusiv de relatia ei de relatia mea cu baiatul ei despre orice....ma iubeste ca pe fata ei si eu o iubesc aproape ca pe mama mea :) fiti deschise in fata soacrelor si eu am stat cu ea in casa aproape un an dar am decis sa ne separam din simplul motiv ca vroiam mai multa intimitate si pt ca vroiam sa vedem cum e viata in 2....sfatul meu vorbiti despre orice cu ele spuneti'le ce va doare ce nu va place ce va enerveaza ...toooootttt.....fiti curajoase si dati dovada de femei care au propriul orgoliu,,,,,asaaaa...va poop
andrada2010
Postat pe 24 Iunie 2009 20:06
draga Andrada tu spui sa ne deschidem sufletul in fata ei,dar se pune si problema de mainiera urmatoare daca ea o ia razna si iti cauta motive ca sa-ti gaseasca ceva ceva mie una mi-a spus ca poate am un copil la maica-mea si ca m-am mutat la fii'su ca sa nu afle sau ca as avea amanti si multe multe altele pe care nu are rost sa stau sa le enumar cel mai bine este ca baiatul sa puna piciorul in prag si sa-i spuna maica-sii sa stea potolita sa-si vada de viata ei si noi(voi) de viata(ile) noastre altfel va continua mereu sa va faca zile amare.
Marie_Ann
Postat pe 25 Iunie 2009 21:52
draga ursu_livia eu una sunt convinsa ca esti mama de baiat. si frustrarile de care amintesti facand referire al ce au scris fetele...sunt de fapt ale tale. asa cum mamele de baieti au pretentii si mamele de fete au...insa mamele de fete mai si gandesc...Nu ti se pare oare curios ca toate vorbele rele sunt la adresa mamelor de baieti? daca era una singura de se plangea de soacra...puteai sa spui ca e nebuna dar 90 % din femeile maritate se plang de soacra, iar restul de 10% NU O FAC PENTRU AC TRAIESC DEPARTE DE ELE. Asa ca lucrurile vorbesc de la sine. Mamele de baieti au numai pretentii, nu fac absolut nimic...si sunt cele care prin atitudine nu fac decat rau noului cuplu.Tu vorbesti ca si cum le stii pe toate dar de fapt nu ai trait decat o experienta...asa ca nu acuza. o zi buna fetelor si stati linistite...soacrele o vor lasa mai moale ca ajung la o varsta cand vor avea nevoie de voi.pup
aurelina
Postat pe 26 Iunie 2009 09:47
bravo!!!bine spus
MONYK_ADRIANA
Postat pe 26 Iunie 2009 10:26
De la: Ana_Maria_Dinca, la data 2009-01-08 10:05:52Fetelor, fiti destepte, fiti voi insiva!!! Nu mai cereti sfaturi sau pareri, pentru ca fiecare dintre noi are propria personalitate si propriile interese, iar soacrele la fel. Asa ca unele sfaturi se preteaza unora dintre noi, iar altora nu. In consecinta, fiecare e bine sa faca cum crede de cuviinta si cum simte in relatia cu soacra. Eu, de exemplu, incerc sa comunic cu socrii mei atat cat trebuie. Nici mai mult, nici mai putin. Nu consider ca am ceva sa ii demonstrez soacrei mele, ci doar sotului meu, pentru ca eu cu el imi voi cladi o viata, nu cu soacra. Atata timp cat nu voi locui cu parintii sotului, nu vad de ce trebuie sa fac lucruri marete pentru a le demonstra lor ca sunt o fata buna, gospodina, harnica etc etc etc... Acestea sunt calitati pe care trebuie sa le vada numai sotul meu, iar daca el e multumit de mine si noi doi ne intelegem, nimeni nu mai are ce comenta. Nu imi voi indeparta niciodata sotul de parintii lui si nici eu nu voi sta departe de ei, pentru ca in fond suntem o mare familie, atat noi copiii, cat si ei, parintii nostri. Deci, fiecare cu casa si problemele lui.
Asa ca, nu e bine sa incercam sa parem in fata socrilor altceva decat suntem, ci e bine sa fim naturale si sa tinem o oarecare distanta atunci cand este indicat. Iar pana la urma, fiecare face cum si ce vrea in relatia cu ei. Noi suntem proprii nostri stapani! Succes!

apreciez foarte mult ceea ceai scris mai sus,sunt foarte utile sfaturile tale,sper sa le pot urma si eu
abbyra
Postat pe 20 August 2009 18:38
FETELOR , CU CUMNATELE CUM VA INTELEGETI? ADICA CU SORA SOTULUI?
michelle24
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:02
FETELOR , CU CUMNATELE CUM VA INTELEGETI? ADICA CU SORA SOTULUI?
michelle24
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:03
De la: michelle, la data 2009-09-08 10:03:01FETELOR , CU CUMNATELE CUM VA INTELEGETI? ADICA CU SORA SOTULUI?


Eu ma inteleg super bine cu sora sotului...singura parere de rau e ca e cu aproape 10 ani mai mica si sunt destul de putine subiecte comune :), dar pot spune ca e o fata de nota 10...ca si sotul
NICOLE_V_condo
Postat pe 8 Septembrie 2009 15:28
Mutati-va in alt oras....eu asa am facut si treptat s-a creat distanta intre ei ....ne vizitam de craciun si paste desi in cursul anului ii baga strambe la telefon,oricum deca sa o vad in fiecare weekend.....
elenutza666
Postat pe 21 Septembrie 2009 07:39
Ce nu as da se se fi putut asta.As fi plecat cat mai departe dar nu am avut cu cine
roxy_ela
Postat pe 21 Septembrie 2009 20:16
de ce??? nu vrea el?
elenutza666
Postat pe 23 Septembrie 2009 07:34
Eu am ajuns la concluzia ca soacrele sunt bolnave psihic asa ca nu o mai bag in seama, ne descurcam cum putem si nu apelam la ea. Noi stam cu chirie pe cand ea mai are inca 2 case pe langa aia unde locuieste ea dar nu ne pasa. Suntem fericiti asa in saracia noastra si departe de ea.... sincer si acum dupa 2 ani de casnicie mai baga strambe am noroc ca el nu o asculta si ca ne-am mutat departe de ea.
Acum sunt insarcinata si ce credeti ca mi-a transmis prin fi-su....sa si-l creasca!
Oricum nu vroiam sa il dau sa mi-l creasca o vipera ca ea...
elenutza666
Postat pe 23 Septembrie 2009 07:40
De la: michelle, la data 2009-09-08 10:03:01FETELOR , CU CUMNATELE CUM VA INTELEGETI? ADICA CU SORA SOTULUI?


hmmmmmmmm la inceput bine, apoi a fost f ipocrita si logic k nu mi-a picat deloc bine si am trecut-o pe ignore, pe urma a inceput sa ma barfeasca lu frates-o si asta a pus capac. Din cauza asta m-am certat rau de tot cu el pt k tine exageratd e mult la ea si k sa vedeti faza, chiar dc sorasa era de vina cu ceva tot pe mie ma scotea vinovata.....groaznic..... Acum fac si eu pe ipocrita, ii zambesc in fata dar in sufletul meu tot sunt f suparata pe ea si nu mai am deoc incredere in ea...
chiar acum 2 zile m-a lasat masca: prietenul meu o tine sus si tare k el la anu in septembrie se insoara la care ea ii zice prieenului ei: la anu sa ne luam concediu pana in septembrie....eu: vezi ma cum e, nu vrea sa te ajute...ea: de ce sa-l ajut, e nunta lui nu a mea.
iar el ar face orice pt a lui iubita sora.............

i-am zis de f multe ori k de cand il cunosc mi-as dori si eu un frate doar ca sa vada si el cum e....el si asa e geloc pe pisicii mey, zice k tin mai mult la ei....

am impresia ca in unele situatii nu ai parte doar de o scoacra acra ci si de o acritura de cumnata ca sa-i zic asa
agny
Postat pe 23 Septembrie 2009 12:36
sal soacra mea e o bestie mare nu cred ca exista asa ceva pe pamant, mai rau e ca si fiusu tine cu ea ca ia cumparat masina bineinteles ca sia vandut casa si sa mutat la mama dracu, dar el de cand ia cumparat masina parca e dumnezeu ptr el, e o mincinoasa de nu se poate minte la secunda nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Vreau sai demostrez lu fiusu ca masa e o mare mincinoasa cred ca am sa o inregistrez cumva. Aha sa mutat langa maicamea uffffff si in fiecare zi imi face probleme vrea sa ma cert cu ai mei ca aduce numai minciuni.dar nici eu nu ma las am sai arat eu.... cat despre sotul meu ne iubim numai de mame sa nu vb ca ne luam la cearta:).MENTIONEZ mama mea a fost condusa de socri nu de barbat eu nu am de gand sa am o asa viata. aha si traisec cu toti pe bani mei ce ziceti sunt o proasta sau ca am doar 27 de ani si numi ndau seama.
grace005655
Postat pe 4 Octombrie 2009 20:52
sal soacra mea e o bestie mare nu cred ca exista asa ceva pe pamant, mai rau e ca si fiusu tine cu ea ca ia cumparat masina bineinteles ca sia vandut casa si sa mutat la mama dracu, dar el de cand ia cumparat masina parca e dumnezeu ptr el, e o mincinoasa de nu se poate minte la secunda nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Vreau sai demostrez lu fiusu ca masa e o mare mincinoasa cred ca am sa o inregistrez cumva. Aha sa mutat langa maicamea uffffff si in fiecare zi imi face probleme vrea sa ma cert cu ai mei ca aduce numai minciuni.dar nici eu nu ma las am sai arat eu.... cat despre sotul meu ne iubim numai de mame sa nu vb ca ne luam la cearta:).MENTIONEZ mama mea a fost condusa de socri nu de barbat eu nu am de gand sa am o asa viata. aha si traisec cu toti pe bani mei ce ziceti sunt o proasta sau ca am doar 27 de ani si numi ndau seama.
grace005655
Postat pe 4 Octombrie 2009 20:53
sal soacra mea e o bestie mare nu cred ca exista asa ceva pe pamant, mai rau e ca si fiusu tine cu ea ca ia cumparat masina bineinteles ca sia vandut casa si sa mutat la mama dracu, dar el de cand ia cumparat masina parca e dumnezeu ptr el, e o mincinoasa de nu se poate minte la secunda nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Vreau sai demostrez lu fiusu ca masa e o mare mincinoasa cred ca am sa o inregistrez cumva. Aha sa mutat langa maicamea uffffff si in fiecare zi imi face probleme vrea sa ma cert cu ai mei ca aduce numai minciuni.dar nici eu nu ma las am sai arat eu.... cat despre sotul meu ne iubim numai de mame sa nu vb ca ne luam la cearta:).MENTIONEZ mama mea a fost condusa de socri nu de barbat eu nu am de gand sa am o asa viata. aha si traisec cu toti pe bani mei ce ziceti sunt o proasta sau ca am doar 27 de ani si numi ndau seama.
grace005655
Postat pe 4 Octombrie 2009 20:55
ce titlu aiurea"cum sa pui soacra la punct"?
bai nene, si poate o sa aveti nurori..v-ar placea sa va puna la punct nora? sau sa se gandeasca cum sa va faca de petrecanie:)). get real!.. cel mai bine e sa fii indiferenta.. faci ca tine si zici ca ea..toata lumea e multumita!

PS: a mea cand vine in vizita la fii-su tot vede ca am setata masina de spalat la 90 de grade la prosoape si mai mai sa lesine ca vezi domnule ii stric toalele lui fii-su:)) si zic:"a da? nu stiam.. ok.de acum o sa spal numai la 50 de grade " =))de unde!?!!!??! numai la 00 le spal! mai ales prosoapele=)) ...ce se baga ea la cate grade imi spal eu prosoapele;)) dar nu zic nik..ci doar actionez, o las pe ea sa creada ca fac ca ea.. simplu...si asa functioneaza multe..si se evita certurile.
cristinne83
Postat pe 5 Octombrie 2009 09:27
Am avut nefericirea sa dau peste acest mesaj mai vechi si nu m-am putut abtine sa nu raspund pentru ca dezgustarea mea a fost mult pre mare la citirea lui. Eu nu stiu cum pot exista niste fiinte atat de aiurea ca tine, doamna care considera ca poate sa-si exprime parerea despre un subiect care recunoste ca nu ii este familiar, neavand niciodata probleme cu socrii. Eu cred ca in spatele acestui mesaj se ascunde chiar o soacra, daca nu doamna sunteti total rupta de realitatea cotidiana, pentru ca eu nu am auzit pe nimeni sa-si laude soacra, aceste fiinte fiind lasate pe acest pamant nu numai sa-si distruga proprii copii, dar si pe cei veniti noi in familie. Nu exista niciodata nici o metoda prin care sa-ti poti pune soacra la punct decat sa uiti ca exista si nu degeaba fac acest lucru pana la urma si proprii copii. Soacrele sunt niste scorpii care nu iti permit sa ai nimic, oricat de buna ai fi ea e mai buna, tu sa le respecti, ele ti se urca in cap si pana la urma sa vina sa traiasca in locul tau, sa iti ea tot si tot ea sa fie victima. Exemplele pot continua, dar eu chiar cred ca sunt bolnave si oricat de mult respect ai arata tot ajungi rau cu ele. Sunt soacre ca ale mele care te lasa pe drumuri, te fac in toate felurile, vrea sa te desparta. mint cu nerusinare si fac tot ce nu isi poate nimeni imagina ca poate un om face pe acest pamant chiar daca eu sunt un om amabil, educat, bine vazut de toti, ceea ce cred ca a fost si problema, asa ca daca la tine este o exceptie, ceea ce nu contest ca exista, nu te mai pronunta si nu mai judeca si jigni pe altii si cazurile lor de viata, ca numai altii stiu ce au pe suflet si ce au trait din cauza la niste scorpii bolnave care nu pot accepta ca exista si altii mai buni si nu iti fa probleme ca si cu copilul ei se poarta la fel si el are aceiasi parere despre ea ca si mine. Daca dai peste un om ok, nu ai de ce sa nu-l respecti dar cand cineva te lasa in strada si iti face viata un calvar, nu mai ai chef de respect.
Tu esti de-a dreptul patetica ca te dai experimentata si cred ca acele exemple de ce inseamna sa fii imoral si automat neiubit de soacra, cred ca vine din ceva experienta personala de a ta.
Alegeti bine in viitor subiectele despre care sa iti dai cu parerea ca esti rupta de realitate, iar voi fetelor maltratate de soacre nebune, curaj si lupati pentru familie.
polpi
Postat pe 8 Octombrie 2009 15:38
Mesajul era indreptat unei persoane ursu livia, ceva de genul, sper sa nu ma insel, oricum stie cine sa se simta
polpi
Postat pe 8 Octombrie 2009 15:44
Ceao grace,tu spui ca soacra ta e o mare bestie dar eu nu cred ca pe lumea asta poate exista o soacra mai”data dracu..”decat a mea.
kudika101032
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:53
Iaca cum sare soacra in schema sa-si apere teritoriul.
Pt stirea dumitale cand un barbat isi ia nevasta, nevasta devine familia lui si viitorul lui.Desigur sunt importanti si parintii, trebuie respectati dar pica pe planul 2.
Eu ca si femeie, sau viitoare sotie nu am ce imparti cu soacra, mi-e tot una ce vrea sau ce crede. Asa ca lasa capul jos si baga inganfarea socreasca in pamant ca baiatul e sotul cuiva si nevasta lui reprezinta viitorul si fericrea pt el.Pa,pa
sunnydays_grace
Postat pe 29 Noiembrie 2009 09:14
De la: sunnydays, la data 2009-11-29 09:14:49Iaca cum sare soacra in schema sa-si apere teritoriul.
Pt stirea dumitale cand un barbat isi ia nevasta, nevasta devine familia lui si viitorul lui.Desigur sunt importanti si parintii, trebuie respectati dar pica pe planul 2.
Eu ca si femeie, sau viitoare sotie nu am ce imparti cu soacra, mi-e tot una ce vrea sau ce crede. Asa ca lasa capul jos si baga inganfarea socreasca in pamant ca baiatul e sotul cuiva si nevasta lui reprezinta viitorul si fericrea pt el.Pa,pa


PS mesajul este pt balaurul socresc din prima pagina, cea care-si vrea drepturile!
sunnydays_grace
Postat pe 29 Noiembrie 2009 09:16
De la: , la data 2009-01-08 08:40:17Emilia0 ,sotul tau ,FIUL SOACREI TALE,ti-a citit acest mesaj?
Cum poti avea atat de uscat,de sec,sufletul,cum poti fi atat de inumana si sa vezi in MAMA SOTULUI TAU, un obiect pe care sa-l manipulezi?
Aceasta este prima dovada ca nu-l iubesti nici pe fiul soacrei, adica pe sotul tau,esti casatorita din interes,in casa ta nu va fi niciodata armonie,iar oricare ironie sau manipuilare din partea ta impotriva soacrei va fi contabilizata de sotul tau ,care incet,incet se va indeparta de tine.

Niciodata nici un barbat mu va renunta la respectul si dragostea pentru mama,pentru parintii lui doar ca sa-ti faca tie pe plac.

Ce-si doreste oricare mama de baiat de la femeia aleasa de fiul ei:

1. Sa nu fie imorala,ipocrita,rea si materialista, o soacra simte toate aceste trasaturi de caracter ale "norei".
2. Sa fie curata,spalata, sa nu se macheze ca o prostituata,o enerveaza buricile goale, asa ca-n haremurile turcesti.
3. Sa aiba tot timpul casa curata ,ingrijita,sa stie sa fie stapana la ea in casa.
4. Sa gateasca foarte bine, iar daca nu stie soacra este oricand gata sa o ajute ca o mama sau ca o prietena.
5. Nora sa vada in ea(soacra)pe propria ei mama ,sa o respecte si sa o iubeasca sincer,dusmania norei este cea care poate distruge o casnicie.
6.Daca nora provine dintr-o familie de tarani primitivi sa nu tina cu dintii de "obiceiurile "de acasa sa aiba deschiderea sa se civilizeze, sa nu vada in sotul, fiul soacrei ei, pe tatal ei ,un alcoolic si paduchios care trebuie permanent inselat si pacalit asa cum isi pacaleste si soacra.

Scumpo,iti dau un sfat,ascunde acest nou topic nu te lauda cu el sotului,vei pierde mult, foarte mult in fata lui,chiar daca nu-ti va arata direct ,in fata ,aceasta nemultumire.



cat despre punctul cu soacra = mama GRSIT tanti, mama e mama nu soacra e mama.

M-ai scos din pepeni, ce te-as educa eu pe tine si vai de ala barbat care se tine de rochita mami, inseamna ca e fatalau.
sunnydays_grace
Postat pe 29 Noiembrie 2009 09:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poveste de dragoste inceputa la o nunta 21 De la: voicupetruta 18 Iunie 2009 09:52
Castiga un superb buchet de mireasa 3 De la: battleofwits 16 Aprilie 2011 20:11
Alege Madone Events pentru nunta ta! 2 De la: kudika357713 8 Martie 2013 18:14
nunta la indigo vs nunta care nu seamana a nunta 21 De la: elena8820 5 Martie 2010 21:22
chiar mai merita o sansa? 7 De la: Elly_Whitesoul 6 Mai 2011 14:43