Setari Cookie-uri

Cadoul pentru nasi - ce si cand se ofera?

Buna tuturor!
Am o nelamurire (pe care din pacate acum am constientizat-o).
Am nunta in iulie si habar nu am ce cadou sa le luam nasilor si cand trebuie sa il dam.
Daca aveti idei sau sugestii va rog sa ma ajutati pentru ca din pacate (sau de fapt din fericire) timpul trece repede si nunta bate la usa!

Multumesc anticipat!
Sa aveti o nunta ca din vis!
Mony_eu
Postat pe 26 Mai 2009 13:29
In aceeasi situatie sunt si eu. Am nunta in iulie si nu stiu ce cadou sa luam. As dori sa fie ceva inedit, sa ii bucure si nu sa fie doar un cadou care trebuie dat.
DaianaP
Postat pe 28 Mai 2009 14:44
buna,fetele....eu am intrebat si am aflat ca, cadoul pentru nasi se da dupa nunta..in functie de cati bani au pus si ei la masa si cum s-au comportat...Parintii mei de exemplu au nasit foarte multe persoene..si au primit de genul:o vaza foarte mare pictata,un tablou-icoana cu argint deasupra,set de farfurii din portelan,etc,
luciana25_grace
Postat pe 28 Mai 2009 19:26
Buna, si eu am problema cu cadoul nasilor, mai ales ca as vrea sa il dau inainte de nunta. Nasii nostri sunt prieteni foarte buni de familie, si nu vreau sa le dau cadou "in functie de cat au pus pe masa". As putea sa le dau amandurora un singur cadou, gen o icoana, sau trebuie separat, fiecaruia in parte?
dracshor_grace
Postat pe 1 Iunie 2009 11:49
cat despre icoana se spune ca nasii trebuie sa daruiasca mirilor ...noi am primit din partea lor o icoana fff frumoasa ...dupa cununia religioasa preotul le-a spus nasilor sa ne daruiasca o icoana cu hramul bisericii unde ne-am cununat ca sa fie patronul casei noastre si sa sarbatorim cum ar veni ziua casei noastre ...ne-a placut ideea ...ne-au luat o icoana si pe spatele ei ne-au atasat niste paragrafe din biblie despre dragoste si iubire ....a fost frumos...
mimozapink
Postat pe 1 Iunie 2009 12:17
Foarte originala ideea cu rama foto electronica. poate o voi plagia si eu, daca nu te superi . chiar eram in pana de idei pt ca si nasii nostri au tot ce le trebuie, au o situatie f buna, cred ca e vom face si un montaj foto din toate vacantele si evenimentele petrecute impreuna, cred ca le-ar place ... mersi mult
dracshor_grace
Postat pe 1 Iunie 2009 12:25
Buna idee cu rama foto digitala Eram disperati ce sa le cumparam.I-am propus sotului si a fost foarte incantat.
Multumesc!
DaianaP
Postat pe 1 Iunie 2009 14:47
daca sunteti foarte buni prieteni cu nasii, puteti sa ii intrebati ce si-ar dori . Eu asa am facut cu nasa mea (care e cea mai buna prietena a mea) si mi-a spus ca isi doreste un cantar electronic . I-am cumparat un cantar performant, alaturi de un set frumos de pahare , o carte cu o floare ( e numai de design cartea). Au fost foarte incantati . Anul asta voi fi si eu nasa la randul meu, si deja ma gandesc ce cadou sa fac mirilor ...
klaudika_grace
Postat pe 4 Iunie 2009 09:30
BUNA ,NOI AM AVUT NUNTA DUMINICA 7IUNIE ,EMOTII MARI CA NICIODATA,NOI AM INTREBAT NASII CE VOR,MAI ALES CA AU FOST SEPARATI NU CUPLU,LA NAS I-AM LUAT UN CEAS DE LA GUESS ELEGANT IAR NASA UN MOBIL SAMSUNG.ADEVARU ESTE CA E CEL MAI INDICAT SA LE LUATI DUPA NUNTA IN FUNCTIE DE CE BANI SE DAU.NASU DE-A DAT CADOU CU 50EURO MAI MULT DECAT EREA CEASUL ASA CA......CADOURILE DUPA NUNTA,CEL MAI INDICAT.VA UREZ CASA DE PIATRA SI FERICIRE.
kalis27
Postat pe 9 Iunie 2009 15:12
SALUT .NOI AM FACUT NUNTA ANU TRECUT SI CADOUL NASILOR L-AM DAT DUPA NUNTA SI EI LA FEL CU IDEEA SA VADA CE PRIMIM SI EI SA NE IA CE NU AVEM .NOI LOR LE-AM LUAT LUCRURI PENTRU IN CASA SA LE FIE DE FOLOS SI SA RAMANA AMINTIRE .POTI OPTA PRINTRE LUCRURI SI O ICOANA DE ARGINT .NU SUNT SCUMPE DAR RAMANE CA AMINTIRE SI ALCEVA CE ATI VAZUT CA LE-AR FI UTIL .VA PUP SI CASA DE PIATRA .SPOR LA BANI
pacolina
Postat pe 10 Iunie 2009 21:00
Buna fetele! Noi le-am cumparat un televizor LCD cu diagonala de 85cm. Stiam ca isi doresc, numai ca nu si-ar fi permis in perioada imediat urmatoare, deoarece mai e putin si nasa mea va naste... plus cheltuielile cu nunta noastra. Ne sunt foarte buni prieteni si ne intelegem de minune. Am discutat cat se poate de deschis sa nu ne ia pentru nunta cadou, ci sa ne ia cand ne vom muta la casa noastra. Si cum stiu ca se obisnuieste ca dupa nunta nasii si finii sa faca schimb de cadou, cum ei nu ne-au dat, am hotarat cu sotul meu sa-l dam duminica, dupa nunta, intr-o atmosfera mai restransa - doar noi si parintii nostrii. Au ramas muti de uimire cand au vazut... ei nu stiu ca noi le-am luat ceva. Nasul a transpirat instantaneu de-i puteai stoarce camasa, iar nasa nu mai avea cuvinte. De acum inainte la ei e cinemateca de duminica Mult succes in alegerea tuturor lucrurilor care tin de nunta! Va pup!
Tassy_grace
Postat pe 24 Iunie 2009 08:22
la sora mea la nunta l-a dat in ziua nuntii cand s-au dus sa ia nasii de acasa. Cadoul a constat intr-o imprimanta, adica de ce aveau ei nevoie in acel moment.
sizinuca
Postat pe 24 Iunie 2009 08:25
Buna fetelor..Eu lucrez la un atelier de lumanari cu tineri cu dizabilitati si facem lumanari..Avem un set de lumanari elegance care l-am mai dat pentru cadou la nasi.E ceva elegant si foarte fain. Daca va intereseaza trimiteti email la katrynel_simona@yahoo.com..
katrynel_simona
Postat pe 24 Iunie 2009 08:30
Hello. Noi le-am cumparat nasilor un set de 3 geamantane pentru calatorie, iar pentru nasa special i-am luat un robot de bucatarie de la Zepter. Au fost foarte multumiti mai ales ca ambele cadouri le erau de folos.
sunnyelst
Postat pe 24 Iunie 2009 09:06
ce cadouri se fac?...ei bine....fiecare ce vrea---de la icoane super sofisticate, seturi de vase de 6-12 persoane....iar daca acestia nu sunt din judetul din care sunteti voi...atunci ceva cu specific local, dar cu bun gust si care sa le aminteasca de voi mereu.

in unele locuri se dau cadoul nasilor cand se inchina paharul dulce-paharul dulce nu tre sa fie ca pe vremuri...azi consta in: mirii trec pe la fiecare masa si ciocnesc cu fiecare nuntas pt ale multumi pt prezenta lor. dupa ce s-a ciocnit cu toti invitatii se dau si cadourile la nasi.

de obicei cei din formatie au un cantec anume pt momentul inmanarii cadourilor pt nasi, iar daca nu stiti exact cand tre sa dati cadourile..va vor indruma cei din formatie!! BAFTA...SI NU FITI STRESATE CA TOTUL VA IESI BINE...nici noi nu am stiut nik din toate acestea..dar...totul a iesit ca la carte!!

byanka_2009
Postat pe 24 Iunie 2009 09:48
si nasii nostrii au f multi bani ,suntem f buni prieteni.... asa ca le-am facut cadou 2 nopti la munte intr-un hotel de 4 stele-2 nopt pt ca au si bebe mic si nu stim cum se va comporta.:)
grace001277
Postat pe 24 Iunie 2009 10:33
buna .eu am nunta in iulie pe 11 iar azi am fost si am cumparat un goblen si i-am pus rama .a iesit superbbbbbbbb....o rama maro care iti da impresia de ceva vechi iar pictura este maica domnului trista cu lacrimi,suferind
mada_grace
Postat pe 24 Iunie 2009 11:50
eu chiar i-am rugat pe nasi inainte de nunta sa ne spuna ce cadou sa le luam. nu vroiam sa fac vreo gafa si sa iau ceva ce au..ce nu le place.. sau mai stiu eu ce. asta pentru ca ei au cam.. de toate. asa ca ne-au spus ca li s-a stricat cuptorul cu microunde si am fost cu ei si si-au ales un alt cuptor. a fost foarte bine. am fost cu totii multumiti. ..
lady_me
Postat pe 24 Iunie 2009 12:26
salutare tuturor...sunt di R.Moldova...am nunta in octombrie...la noi insa de citiva ani incoace tinerii impreuna cu parintii organizeaza o intilnirae cu nasii unde fara nici o jena discuta referitor la detaliile nuntii, se mai sfatuie cu nasii...printre care nasii spun ce suma vor pune la nunta, deasemenea se discuta si cadoul lor...adica, nasii singuri spun de ce cadou au nevoie...daca nu concret atunci cu aproximatie...Consider cel mai bine asa ceva...de ce sa stai si sa te gindesti nopti intregi ce ar avea nevoie ei...in plus daruiesti ceva de ce au nevoie ei, nu ce crezi tu ca ar dori sau ar avea nevoie...succes la toti...cineva poate sati dea liste intregi cu cadouri pu nasi...insa gindestete bine, ca ceea ce daruiesc eu nasilor meu, poate sa nui placa si sa nu aiba nevoie nasii tai...
olguzza
Postat pe 24 Iunie 2009 18:04
Si noi avem nunta anul acesta in octombrie. Nasii sunt de varsta noastra si sunt prieteni de familie foarte buni. Din "pacate" ei nu duc lipsa de nimic, deoarece au servicii bune si si-au permis tot ceea ce si-au dorit. Nunta noastra va fi fara pretentii, totusi... la intrebarea ce cadou si-ar dori sa primeasca .... de fapt... nici nu au vrut sa auda de asa ceva...
Asa ca m-am gandit sa le facem cadou o rama foto electronica, deoarece stiu sigur ca nu au asa ceva... Si daca la prietena noastra de mai sus rama foto a avut efect cand a fost oferita nasilor... de ce nu ar avea efect si la noi!!!
anaydamaria
Postat pe 24 Iunie 2009 18:05
buna la toate,si noi avem nunta in august iar nasi nostri au tot ce le trebuie pentru k locuiesc cu parinti,de asta noi am decis sa mergem dupa nunta 3sau 4 zile impreuna ,toti pentru k sunt de varsta noastra.i-am anuntat si au fost foarte bucurosi pentru k noi nu stam in tara si nu stam foarte mult impreuna.CASA DE PIATRA TUTUROR
aly79_grace
Postat pe 24 Iunie 2009 18:13
Buna! Si noi avem nunta in 11 iulie 2009 ca si nasi vor vi 6 perechi: 3perechi de nasi sunt nasii mei de botez, 2 perechi sunt nasii de botez ai sotului meu si o pereche sunt din familie(unchiul lui). Toti sunt din medii diferite doar varsta este destul de apropiate 55-60ani.
Este foarte greu sa hotaram sa luam un cadou prin care sa nu facem nici diferente nici favoruri si avand in vedere ca nu se cansteste decat 1000lei/pereche. Asa ca am hotarat sa le luam cate o pereche de pahare de cristal/pereche.
Poate vi se pare demodata ideea asa ca astept sa ma ajutati voi cu o idee. Va multumesc mult!
Casa de piatra!
ana_2005_maria
Postat pe 25 Iunie 2009 11:55
Buna ana!! sincer eu nu prea inteleg ideea asta de-a avea 6 perechi de nasi???Nu am nimic impotriva dar cine i-a lumanarile? Cine gateste mireasa? Cine pune verigheta pe deget impreuna cu preotul? Sincer chiar nu stiu cum se impart toate aceastea, daca vrei sa ma lamuresti..!!Oricum succes in cautarea cadourilor!! Oricum la dar din partea lor iesi in castig
alindor
Postat pe 25 Iunie 2009 16:06
De la: mimozapink, la data 2009-06-01 12:17:47cat despre icoana se spune ca nasii trebuie sa daruiasca mirilor ...noi am primit din partea lor o icoana fff frumoasa ...dupa cununia religioasa preotul le-a spus nasilor sa ne daruiasca o icoana cu hramul bisericii unde ne-am cununat ca sa fie patronul casei noastre si sa sarbatorim cum ar veni ziua casei noastre ...ne-a placut ideea ...ne-au luat o icoana si pe spatele ei ne-au atasat niste paragrafe din biblie despre dragoste si iubire ....a fost frumos...


imi place ideea e super, foarte frumos din partea lor
laura02maria
Postat pe 26 Iunie 2009 12:33
- la noi nasii sunt cei care daruiesc darul la nunta si cadou mirilor - ceva ce le poate folosii lor la inceput de drum, dar nicidecum sa daea mirii cadou nasilor. eu pe aici nu am auzit asa ceva.

La Cluj se da albumul cu poze nasilor, si cam atat
laura02maria
Postat pe 26 Iunie 2009 12:46
asa stiu si eu lauramaria...nasilor li se da album si dvd + tortul
http://www.shout.ro/user.html?u=natacha
AMR 11
myssnatacha
Postat pe 9 Iulie 2009 12:53
Buna, si eu am nunta pe 19 septembrie. Noi ne am prin nasii acum 2 zile. Sunt foarte de treaba si muncitori, de aceea vreau sa va spun k au de toate. Nu stiu ce sa le luam cadou,dar sper k pana atunci vom gasi solutia perfecta. Multumesc celor care au postat idei pe forum. si miresicelor ,,casa depiatra,,
cristyna_kristyna
Postat pe 13 Iulie 2009 11:54
buna
un sfat: un lcd , un cuptor cu microunde etc
ligia2007
Postat pe 24 August 2009 10:24
sincer...nici eu nu stiu ce sa le luam nasilor...

pe langa traditionalul cadou stiu ca trebuie sa le mai luam un cadou

dar nasii nostri au de toate

cred ca ceva decorativ si de bun gust ar fi ideal.

sau mai am o idee..in cazul in care nasii nu isi cumpara pana atunci..vreau sa le iau o rama foto digitala

din asta stiu sigur ca nu au
iulik_flore
Postat pe 24 August 2009 11:38
buna sunt luiza si eu am o varianta mult mai interesanta sticle de sampane imbracate in piele aceiasi culoare cu costumatia nasilor din noaptea nuntii .pt poze finlumar @yahoo.com se aseaza pe masa de prezidiu si se ofera dimineta dupa nunta
finlumar
Postat pe 25 August 2009 11:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce e lama? 8 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:24
CINE CUMPARA BUCHETUL MIRESEI SI AL NASEI? 99 De la: fantome 2 Decembrie 2009 13:48
unde va faceti unghiile? 1 De la: corinaxgym 7 Septembrie 2010 10:57
Povestea nuntii mele 16 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:08
Icre sau fasole batuta... 22 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:27