Setari Cookie-uri

Apartament ultimul etaj vs.etaj intermediar

Salutare,as avea nevoie de un sfat. Sunt in situatia de a achizitiona un apartament si am ajuns intr-o dilema.Am gasit 2 ap. care imi plac la fel de mult,doar ca unul este la ultimul etaj(4/4)cu toate imbunatatirile posibile(CT,AC,izolatie si pod deasupra,plus ca proprietarul mai lasa si din mobila care e facuta la comanda pentru acel ap.),iar celalalt este la etajul 2/4,intr-o zona mult mai buna,dar fara nici o imbunatatire si tinand cont ca rata va fi destul de mare raportata la venitul nostru, nu stiu cand vom reusi sa-l aducem la nivelul celuilalt sau macar pe aproape.Mentionez ca ambele sunt aproape la fel ca pret,dimensiuni si an de constructie.Ce m-ati sfatui? Va multumesc!
floranse
Postat pe 9 August 2010 08:52
Ultimul etaj inseamna Penthouse, adica mansarda, si repreyinta ultimul racnet in Manhattan. Recomand calduros ultimul etaj!
ileanaadrianastan
Postat pe 30 August 2010 05:45
in apartamentul de la ultimul etaj vei avea in mod cert probleme cu confortul: frig iarna, cald vara. pentru rezolvarea problemei vei cheltui sume importante si tot sa nu te astepti la niste conditii prea pe placul organismului.
iar zona este un factor foarte important.sa ai un parc civilizat in care sa iesi cu copilul,sa nu-ti fie teama sa iesi dupa ce se intuneca, sa ai ce discuta cu vecinii (si cand spun asta nu ma refer obligatoriu sa ti-i faci prieteni, dar in decursul timpului esti nevoit sa interactionezi cu ei).
shorty_deea
Postat pe 30 August 2010 11:08
sunt cateva aspecte de care ar trebui sa ti cont ai zis ca apt are pod, banuiesc ca este o mansarda , sa fi atenta sa aibe toate autorizatiile, de constructie, avizul asoc de proprietari etc, in plus este important daca blocul a fost de la inceput construit cu acel pod/mansarda daca da ar fi ok, daca mansarda a fost construita ulterior se pune problema calitatii executieim eu lucrez la o banca care nu accepta mansarde construite ulterior datorita riscurilor; eu nu as alege ultimul etaj cu toate ca vai e refacuta izolatia etc depinde cum e refacuta in plus vara e cald, iarna e frig exista riscul infiltrarii apei prin pereti, as zice sa optezi pt cel situat intr-o zona mai buna in primul rand pt ca pretul imobilului nu va scadea , ba pe viitor ar putea chiar creste.
spui ca vrei sa faci credit , eu lucrez in domeniul bancar, si vreau sa iti mai spun ceva referitor la imobilul 1, daca valoarea unui imobil scade si nu mai acopera creditul banca poate solicita garantii suplimentare sau rambursarea unei parti din credit; iar atunci cand se face evaluarea unui imobil cel mai mult cantareste valoarea de piata a acestuia.

succes
visan_georgiana
Postat pe 31 August 2010 16:18
De la: ileanastan, la data 2010-08-30 05:45:53Ultimul etaj inseamna Penthouse, adica mansarda, si repreyinta ultimul racnet in Manhattan. Recomand calduros ultimul etaj!


din pacate noi nu traim in Manhattan dear, asa ca sa lasam moda din state si sa revenim la viata din Romania
visan_georgiana
Postat pe 31 August 2010 16:20
De la: floranse, la data 2010-08-09 08:52:06Salutare,as avea nevoie de un sfat. Sunt in situatia de a achizitiona un apartament si am ajuns intr-o dilema.Am gasit 2 ap. care imi plac la fel de mult,doar ca unul este la ultimul etaj(4/4)cu toate imbunatatirile posibile(CT,AC,izolatie si pod deasupra,plus ca proprietarul mai lasa si din mobila care e facuta la comanda pentru acel ap.),iar celalalt este la etajul 2/4,intr-o zona mult mai buna,dar fara nici o imbunatatire si tinand cont ca rata va fi destul de mare raportata la venitul nostru, nu stiu cand vom reusi sa-l aducem la nivelul celuilalt sau macar pe aproape.Mentionez ca ambele sunt aproape la fel ca pret,dimensiuni si an de constructie.Ce m-ati sfatui? Va multumesc!


eu am apartament la etajul 4/ 4 si e ok pentru moment , DAR

1. reparatiile si imbunatirile le-am facut noi cu materiale bune ca sa avem incredere ca e lucru serios .

2. pe bloc nu te lasa asociatia de locatari sa faci nimic , nici macar sa te sui acolo,( cica strici stratul de smoala ,) asa ca nu spera la extinderea spatiului.

3. daca planuiti un copil ( si sigur ca veti planui peste ceva timp, daca il cumparati ) e greu sa urci la ultimul etaj cu carut si copil in brate, chiar si cu liftul pentru ca uneori se intrerupe curentul .

4. chiar daca vrei sa l inchiriezi mai tarziu , e greu nu gasesti ca familiile tinere vor la parter sau la et 1.

cam asta am avut de spus , din perspectiva mea . Sper sa te ajute cu ceva.



kudika052198
Postat pe 2 Septembrie 2010 14:45
salutare as avea nevoie de un sfat urgent unde pot gasi baieti frumosi care chiar pot sa suporte deurerea
kudika187425
Postat pe 2 Septembrie 2010 17:43
De la: kudika187425, la data 2010-09-02 17:43:37salutare as avea nevoie de un sfat urgent unde pot gasi baieti frumosi care chiar pot sa suporte deurerea





... cu un etaj mai jos ...
marco918
Postat pe 2 Septembrie 2010 18:02
De la: kudika187425, la data 2010-09-02 17:43:37salutare as avea nevoie de un sfat urgent unde pot gasi baieti frumosi care chiar pot sa suporte deurerea


la ce te-ai gandit?
Ame_ly
Postat pe 2 Septembrie 2010 18:25
De la: kudika187425, la data 2010-09-02 17:43:37salutare as avea nevoie de un sfat urgent unde pot gasi baieti frumosi care chiar pot sa suporte deurerea


Da ce, esti o sadica, sau vrei sa dezvirginezi pe vreunul?
Poate pe centura, in nici un caz pe topicul asta!
judgingamy
Postat pe 3 Septembrie 2010 14:31
De la: floranse, la data 2010-08-09 08:52:06Salutare,as avea nevoie de un sfat. Sunt in situatia de a achizitiona un apartament si am ajuns intr-o dilema.Am gasit 2 ap. care imi plac la fel de mult,doar ca unul este la ultimul etaj(4/4)cu toate imbunatatirile posibile(CT,AC,izolatie si pod deasupra,plus ca proprietarul mai lasa si din mobila care e facuta la comanda pentru acel ap.),iar celalalt este la etajul 2/4,intr-o zona mult mai buna,dar fara nici o imbunatatire si tinand cont ca rata va fi destul de mare raportata la venitul nostru, nu stiu cand vom reusi sa-l aducem la nivelul celuilalt sau macar pe aproape.Mentionez ca ambele sunt aproape la fel ca pret,dimensiuni si an de constructie.Ce m-ati sfatui? Va multumesc!


Decizia va apartine voua, nu trebuie la asa un lucru important sa intrebi niste oameni staini care abia asteapta sa faca bascalie de tine.
Eu am stat si la etaje terminale, ca 10, 6, si la etaj intermediar, 2, si acum la parter.
Dezavantaj la etaj terminal sau la parter: costuri mai mari datorita faptului ca nu ai deasupra sau dedesupt vecini care incalzesc.
Mai e o problema. Care apartament va apropie mai mult de serviciu sau alte utilitati?
judgingamy
Postat pe 3 Septembrie 2010 14:36
=)) deschide un alt topic =)) si o sa-ti dai singura seama
taypanu
Postat pe 7 Septembrie 2010 09:54
De la: kudika187425, la data 2010-09-02 17:43:37salutare as avea nevoie de un sfat urgent unde pot gasi baieti frumosi care chiar pot sa suporte deurerea
duduia oo da du du ia , e clar avem di toate' pe kudika .....ai gresit topicul don'soara
bombonik_babardik
Postat pe 7 Septembrie 2010 09:59

armeneasca 5 camere 85 000 euro !! ocazie http://apartamentarmeneasca.blogspot.com/
ocaziebuna
Postat pe 7 Septembrie 2010 16:04
doamna:in primu rind sa aveti vecini cuminti , de trait poti trai si pe o saltea numai cu conditia sa fiti in siguranta . PROVERB Rominesc Vecinu inainte de toate .si instalatiile: conductele voastre si ale vecinilor. degeaba e bine la tine in casa daca iti curge apa de la vecini sau le curge apa vosra in cap la vecini , asta inseamna sa le varuiti in fiecare sarbatoare .
MemoMarcela
Postat pe 8 Septembrie 2010 02:20
De la: floranse, la data 2010-08-09 08:52:06Salutare,as avea nevoie de un sfat. Sunt in situatia de a achizitiona un apartament si am ajuns intr-o dilema.Am gasit 2 ap. care imi plac la fel de mult,doar ca unul este la ultimul etaj(4/4)cu toate imbunatatirile posibile(CT,AC,izolatie si pod deasupra,plus ca proprietarul mai lasa si din mobila care e facuta la comanda pentru acel ap.),iar celalalt este la etajul 2/4,intr-o zona mult mai buna,dar fara nici o imbunatatire si tinand cont ca rata va fi destul de mare raportata la venitul nostru, nu stiu cand vom reusi sa-l aducem la nivelul celuilalt sau macar pe aproape.Mentionez ca ambele sunt aproape la fel ca pret,dimensiuni si an de constructie.Ce m-ati sfatui? Va multumesc!
Un raspuns off topic, mai mult sau mai putin.
Eu unul v-as sfatui sa va propuneti ca sa va mutati la casa, cu curte, cu gradina aranjata dupa gustul dv., poate sa va faceti si o piscina ca nu e mare lucru, si asa mai departe. Nu consider un tel in viata achizitionarea unui apartament la bloc, sau faptul de a locui la bloc, cu tot felul de ciudati si apucati ca vecini, pe care esti obligat sa-i suporti, ci faptul de a fii capabil sa-ti construiesti o casa in care sa te simti bine si care sa te reprezinte. Sa vedeti atunci enorma diferenta intre a locui la casa si a locui la bloc. In 45 de ani, cele mai de cosmar 24 de ore au fost cele in care am fost la cineva in vizita, in alt oras, si care locuia la bloc. Dv. faceti cum va place, dar bineinteles si asa cum puteti, ma gandesc ca daca aveati "capacitatea" sa va achizitionati o casa, sau sa va construiti una, nu erati tampita (scuze) ca sa locuiti la bloc. Considerati mesajul acesta ca subiect de "meditatie". Oriunde va mutati, va doresc sa va simtiti cat mai bine, si sa aveti cat mai putine probleme, de orice natura ar fi.
MIKE_condo
Postat pe 8 Septembrie 2010 18:55
De la: MIKE_condo, la data 2010-09-08 18:55:12
De la: floranse, la data 2010-08-09 08:52:06Salutare,as avea nevoie de un sfat. Sunt in situatia de a achizitiona un apartament si am ajuns intr-o dilema.Am gasit 2 ap. care imi plac la fel de mult,doar ca unul este la ultimul etaj(4/4)cu toate imbunatatirile posibile(CT,AC,izolatie si pod deasupra,plus ca proprietarul mai lasa si din mobila care e facuta la comanda pentru acel ap.),iar celalalt este la etajul 2/4,intr-o zona mult mai buna,dar fara nici o imbunatatire si tinand cont ca rata va fi destul de mare raportata la venitul nostru, nu stiu cand vom reusi sa-l aducem la nivelul celuilalt sau macar pe aproape.Mentionez ca ambele sunt aproape la fel ca pret,dimensiuni si an de constructie.Ce m-ati sfatui? Va multumesc!
Un raspuns off topic, mai mult sau mai putin.
Eu unul v-as sfatui sa va propuneti ca sa va mutati la casa, cu curte, cu gradina aranjata dupa gustul dv., poate sa va faceti si o piscina ca nu e mare lucru, si asa mai departe. Nu consider un tel in viata achizitionarea unui apartament la bloc, sau faptul de a locui la bloc, cu tot felul de ciudati si apucati ca vecini, pe care esti obligat sa-i suporti, ci faptul de a fii capabil sa-ti construiesti o casa in care sa te simti bine si care sa te reprezinte. Sa vedeti atunci enorma diferenta intre a locui la casa si a locui la bloc. In 45 de ani, cele mai de cosmar 24 de ore au fost cele in care am fost la cineva in vizita, in alt oras, si care locuia la bloc. Dv. faceti cum va place, dar bineinteles si asa cum puteti, ma gandesc ca daca aveati "capacitatea" sa va achizitionati o casa, sau sa va construiti una, nu erati tampita (scuze) ca sa locuiti la bloc. Considerati mesajul acesta ca subiect de "meditatie". Oriunde va mutati, va doresc sa va simtiti cat mai bine, si sa aveti cat mai putine probleme, de orice natura ar fi.

ia-l pe ala de la 4...daca piata se mai redreseaza poate-l vinzi si iei ceva mai bun dhaaa
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 8 Septembrie 2010 18:58
Si mie mi se pare ok sa nu te sperii de ultimul etaj....In ziua de azi orice este posibil in ceea ce priveste instalatiile de izolare....
http://alimentara.libertatea.ro/username18 Voteaza-ma daca ai timp&mersi!
joy_18
Postat pe 27 Septembrie 2010 01:34
De la: MIKE_condo, la data 2010-09-08 18:55:12
De la: floranse, la data 2010-08-09 08:52:06Salutare,as avea nevoie de un sfat. Sunt in situatia de a achizitiona un apartament si am ajuns intr-o dilema.Am gasit 2 ap. care imi plac la fel de mult,doar ca unul este la ultimul etaj(4/4)cu toate imbunatatirile posibile(CT,AC,izolatie si pod deasupra,plus ca proprietarul mai lasa si din mobila care e facuta la comanda pentru acel ap.),iar celalalt este la etajul 2/4,intr-o zona mult mai buna,dar fara nici o imbunatatire si tinand cont ca rata va fi destul de mare raportata la venitul nostru, nu stiu cand vom reusi sa-l aducem la nivelul celuilalt sau macar pe aproape.Mentionez ca ambele sunt aproape la fel ca pret,dimensiuni si an de constructie.Ce m-ati sfatui? Va multumesc!
Un raspuns off topic, mai mult sau mai putin.
Eu unul v-as sfatui sa va propuneti ca sa va mutati la casa, cu curte, cu gradina aranjata dupa gustul dv., poate sa va faceti si o piscina ca nu e mare lucru, si asa mai departe. Nu consider un tel in viata achizitionarea unui apartament la bloc, sau faptul de a locui la bloc, cu tot felul de ciudati si apucati ca vecini, pe care esti obligat sa-i suporti, ci faptul de a fii capabil sa-ti construiesti o casa in care sa te simti bine si care sa te reprezinte. Sa vedeti atunci enorma diferenta intre a locui la casa si a locui la bloc. In 45 de ani, cele mai de cosmar 24 de ore au fost cele in care am fost la cineva in vizita, in alt oras, si care locuia la bloc. Dv. faceti cum va place, dar bineinteles si asa cum puteti, ma gandesc ca daca aveati "capacitatea" sa va achizitionati o casa, sau sa va construiti una, nu erati tampita (scuze) ca sa locuiti la bloc. Considerati mesajul acesta ca subiect de "meditatie". Oriunde va mutati, va doresc sa va simtiti cat mai bine, si sa aveti cat mai putine probleme, de orice natura ar fi.

O da...piscina inneaparat, ce mare branza, chiar asa?...fara, nici nu poate fi vorba Da ce ti-au facut saracii oameni in alea 24 de ore de cosmar ?
kittycrys
Postat pe 1 Noiembrie 2010 04:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ziua buna tuturor de pe forum 66 De la: camy66 16 Mai 2011 14:41
salutare 2 De la: one_size 13 Martie 2010 14:35
A little help...pleeease! 4 De la: tinna83 20 Octombrie 2009 21:25
Caut psihlog in Iasi !!! 1 De la: fluturas_mov 16 Ianuarie 2010 23:32
Asortarea hainelor 16 De la: kudika_pudika 5 Aprilie 2011 21:42