Setari Cookie-uri

Ce faci cand inima nu asculta de ratiune?

Buna!Numele meu este Andreea,am 20 de ani si o mica problema.Mentionez ca m-am gandit mult inainte de a lua initiativa sa postez acest subiect deoarece,sa zicem ca mi-e teama ca o decoper un adevar prea dur.De multe ori suntem constienti de ceea ce trebuie facut,dar pur si simplu ne incapatanam sa ramanem ancorati in diverse probleme.Acelasi lucru mi se intampla si mie.....din pacate....
Ma incapatanez sa raman legata de un baiat care probabil nu ma merita!imi doresc sa trec mai departe,dar de fiecare data cand incerc sa ma intalnesc cu altcineva sabotez totul.De mentionat ca in perioadele in care am fost despartiti,cand incercam sa am un date,parca era lucru facut si ma suna...vorbea ciudat.... Il simt constant in mintea mea si nu reusesc sa trec mai departe.S-ar spune ca poate am avut o lunga si frumoasa poveste de dragoste,dar nu e asa...Am fost impreuna cam 7 luni(adunate),ne-am despartit,ne-am impacat si cand totul sa intre in ritmul normal a fost repartizat al Cluj cu serviciul....(are 23 de ani,proaspat absolvent).Cu gandul ca e doar o chestiune de timp pana sa obtina transferul in orasul dorit(acolo unde sunt si eu) am ramas impreuna,doar ca nu sunt multumita! Si spun acest lucru pt ca in ultima vreme m-a neglijat...)de fapt cam asa face mereu...la anumite intervale de timp e mai dragastos asa,de parca ar vrea sa ma amageasca...)am tras concluzia chiar ca totul s-a sfarsit(nu mai vorbisem de mai bine de o saptamana).Ca astazi sa ma sune ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si sa-si faca planuri cu privire la vizita mea ....(care vizita
- nu stiu!? )....l-am luat cam tare...dar e de inteles..nu?!E singurul baiat de care m-am indragostit si nici macar nu am avut relatii sexuale...!Parca m-a vrajit...Ar trebui sa lup pentru a fi impreuna sau s-o las balta?!!!Inima mea ii apartine,dar ratiunea il face praf!Multumesc!
Miss_Deyx
Postat pe 11 August 2010 17:21
si cam ce sfaturi ti-ai dorii din partea membrilor kudicii?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 11 August 2010 17:24
este o relatie nefericita.Iesi cat mai repede din ea.Nu pierde timpul.Ocupa-te de tine,vezi cum si ce anume iti ofera bucurie in suflet, altceva si altcineva decat arogantul tau iubit...Nu merita sa mai pierzi timpul cu un barbat care nu te face sa te simti speciala, unica si adorata.Asculta-ma si o sa-ti fie bine. Nu te teme de singuratate .Esti atat de tanara.Acorda-ti mai multa pretuire tie insati. Si vei vedea cum se vor schimba lucrurile.Nu spun sa-ti tradezi sufletul, dar nu permite vampirilor de sentimente sa te secatuiasca....Daca vei continua, vei aduna mai multa dezamagire...Iesi repede din relatie si savureaza-ti libertatea de spirit ca pe un mare dar...
micnicoleta
Postat pe 31 August 2010 10:29
"cand incercam sa am un date,parca era lucru facut si ma suna...vorbea ciudat.... Il simt constant in mintea mea"
ti-a facut voodoo!!!!
miss_darine
Postat pe 31 August 2010 10:52
nicoleta are drepatate!! esi tanara, crezi ca e primul de care te indragostesti?? crezi ca pe el il iubesti mult? crede-ma daca am invatat ceva de la viata asta e ca mereu cel ce va urma va fi cel pe care il iubesc cel mai mult, cel fara de care nu pot trai, cel care este unicul!! mergi inainte!! niciodata sa nu et uiti inapoi!! mereu inainte!!
sodutza
Postat pe 31 August 2010 22:39
un sfat prietenesc
fa doar ce-ti dicteaza inima cit despre ratiune deocamdata nu trebuie sa-ti faci probleme pt ca
nu te leaga nimic de nimeni
LOPY_71
Postat pe 1 Septembrie 2010 22:08
Printr-o situatie asemanatoare trec si eu cu prietenul meu,numai ca el nu este plecat.De cateva zile nu mai ma suna nu ne-am mai intalnit.Sfatul meu : este sa incerci sa discuti cu el,sa-l intrebi de ce te-a neglijat ! Nu lua o hotarare de care sa-ti para rau dupa !
kudika315664
Postat pe 2 Septembrie 2010 00:13
cred ca toti am suferit din dragoste la varsta pe care o ai tu, si majoritatea am ascultat inima, eu mi-am ascultat mereu inima cu toate ca sunt extrem de pragmatica, si cu adevarat am suferit, am invatat din experientele acelea si am trecut mai departe, indiferent ce se intampla viata merge inainte
visan_georgiana
Postat pe 3 Septembrie 2010 21:42
nu stiu!? )....l-am luat cam tare...dar e de inteles..nu?!E singurul baiat de care m-am indragostit si nici macar nu am avut relatii sexuale...!Parca m-a vrajit...Ar trebui sa lup pentru a fi impreuna sau s-o las balta?!!!Inima mea ii apartine,dar ratiunea il face praf!Multumesc!

Am copiat doar acest ultim paragraf pentru ca pare a fi copiat din viata mea! Desi rationam ca nu trebuie sa pierd timpul cu cel pe care il iubeam si se comporta cam la fel cu prietenul tau, nu am renuntat, m-am casatorit, nu s-a schimbat in bine, din contra, dar m-am trezit abia dupa 18 ani de casatorie cu doi copii mari si nu puteam privi inapoi decat cu riscul de a vedea un mare gol in viata mea iar unde erau umbre erau doar lucruri urate intamplate. Avand in vedere ca aveam exact aceeasi varsta si aceleasi sperante ca se va schimba in bine am ratat cei mai frumosi ani din viata. Nu-ti dau sfaturi ci doar am explicat ca nu totdeauna ratiunea merge in tandem cu simtamintele, dar daca s-ar putea sa dau timpul inapoi l-as ignora si mi-as vedea de treaba. Hotararea iti apartine.
kokean
Postat pe 6 Septembrie 2010 16:17
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-11 17:24:35si cam ce sfaturi ti-ai dorii din partea membrilor kudicii?



Hahaha. Geo, asta a fost tare. As avea eu nevoie de un sfat. Oare care este ingredientul secret care imi face cozonacul pufos? Astept sfaturi, Geo.
AnotherWay
Postat pe 8 Septembrie 2010 08:32
O sa iti vina mintea la cap in cele din urma. Daca nu o sa faci mare rafic pe kudika peste 5, 10 ani cerand sfaturi pt ca esti nefericita
ilovethisgame
Postat pe 8 Septembrie 2010 09:46
Sugestia mea e......sã-þi vezi de viaþa ta ..priveºte în jurul tãu ...gândeºte-te la tine . .la ceea ce vrei de la viaþã ...eºti sigurã cã asta îþi doreºti ??
Shocata
Postat pe 8 Septembrie 2010 11:17
Zici de 7 luni de on-off, dar ce parere ai de 3 ani de asa ceva? Crede-ma spun din experienta, e mult prea preocuat de el ca sa ii pese de tine. Degeaba il iubesti, el probabil iti spune ca sentimentele sunt reciproce, dar tu vei fi tentata sa lasi de la tine si sa renunti la tine pt el, pt relatie si nu se merita.... gandeste-te cum va fi peste ceva timp cand tu vei fi cea care trage de el si care vei fi dispusa sa faci orice, inclusiv sa te schimbi tu ca persoana, sa traiesti in umbra lui, pt a salva relatia sau din cauza fricii ca nu vei mai gasi pe nimeni ca el, fie gandindu-te ca a trecut atata timp si ca trebuie sa mergeti mai departe acum fie ce-o fi. Eu una sunt in perioada de recuperare dupa o astfel de relatie si nu a trecut decat o saptamana si cateva zile, dupa 3 ani din care sa zicem ca un an a fost ok...si am plans si am zis ca e un capat de tara si pur si simplu nu mai vedeam cum o sa fie ziua de maine fara ca eu sa stiu ca el e acolo... da' nu e decat o iluzie, pt ca el majoritatea timpului nu e si nici nu va fi, tot ce conteaza esti tu, planurile tale, prietenii tai si gandeste-te ca nu stii de unde sare iepurele, poate cel care te face sa il uiti e chiar langa tine si tu nu ii acorzi atentie. Ai grija de tine, fii egoista!
alecsis_c
Postat pe 8 Septembrie 2010 11:21
renunta e o relatie toxica din punct de vedere al sufletului. Chiar iti doresti sa suferi? Este loc de iubir ein inima ta si sigur va fi cineva care s ate merite!
negrul_de_serviciu
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:07
Incerca sa-i zici ca nu-ti place sa fii neglijata,sa vorbesti mai deschis
VAL_II
Postat pe 9 Septembrie 2010 18:02
De la: micnicoleta, la data 2010-08-31 10:29:55...Iesi repede din relatie si savureaza-ti libertatea de spirit ca pe un mare dar...


adica... persoanele aflate intr-o relatie nu poseda ceea de mademoisela numeste "libertate de spirit" ?!?
a123
Postat pe 16 Septembrie 2010 20:40
De la: Miss_Deyx, la data 2010-08-11 17:21:45Buna!Numele meu este Andreea,am 20 de ani si o mica problema.Mentionez ca m-am gandit mult inainte de a lua initiativa sa postez acest subiect deoarece,sa zicem ca mi-e teama ca o decoper un adevar prea dur.

De multe ori suntem constienti de ceea ce trebuie facut,dar pur si simplu ne incapatanam sa ramanem ancorati in diverse probleme.Acelasi lucru mi se intampla si mie.....din pacate....
Inima mea ii apartine,dar ratiunea il face praf!Multumesc!



Modul cum gandesti , sigur te-a ajutat sa treci peste acest mic impas .
-Dyna-
Postat pe 1 Martie 2015 14:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BAC 2009 2 De la: geanina_lover 8 Septembrie 2009 02:20
LV7 O sansa pentru toti! 4 De la: kudika077745 29 Octombrie 2009 10:38
mos craciun 17 De la: kudika054546 26 Ianuarie 2010 11:16
metropolitan 1 De la: kudika112693 9 Martie 2010 19:07
SA-MI RASPUNDA, MAMICILE CARE AU NASCUT PRIN CEZARIANA...... 16 De la: neela 15 Septembrie 2009 14:01