Setari Cookie-uri

ce sa fac cu viata mea?

Nush cati dintre voi ati ajuns la un mom dat in viata voastra la concluzia ca "v-ati blocat", ca ati ajuns pe strada inchisa , la figurat vorbind si nu mai stiti incotro sa o apucati ca sa mergeti inainte.

Cam asa ma simt eu acum, desi am 23 de ani si s-ar spune ca am toata viata inainte, tot ce pot spune este ca habar n-am incotro sa o apuc... am terminat facultatea acum 2 ani si de atunci am fost implicata intr-o asociatie europeana pentru studenti , am ajuns chiar si presedintele ei - ceea ce inseamna destul de mult as zice, fara falsa modestie, din mom ce aceasta asociatie are aproximativ 1000 de membri activi in aproape in toata Europa.

Am un job care e bine platit, nu pot sa il manii pe Dumnezeu, dar imi ofera 0 sanse de promovare si nu este in domeniul in care m-am specializat. Mi-a oferit in schimb posibilitatea sa calatoresc si am mi-a deschis mintea si orizonturile destul de mult. Dar eu sunt una dintre acele naive care ar vrea sa faca ceea ce ii place, in tara ei, pentru nicaieri nu-s caini cu covrigi in coada si nicaieri nu e mai bine ca acasa.

Frustrarea mea cea mai mare se leaga de faptul ca nush incotro sa o apuc, mai ales profesional, caci vreau sa lucrez in ceea ce imi place si in ceea ce m-am si specializat - geografie, dar pe de alta pare imi dau seama ca n-am unde. Nu pot sa renunt la job-ul asta inca pentru ca, evident, imi convine sau nu, am nevoie de bani.Pe de alta parte as face un master, dar mai toate sunt slabe. M-as indreptat spre un alt domeniu, dar nush cat de mult m-ar ajuta. Am participat la evenimente de soft skill training si mi-au placut tare mult.

Pe de alta parte, stau cu ai mei, si e tare aiurea. As vrea sa ma mut dar nu imi dau seama cum ..caci e cam scump..

ca sa zic pe scurt, am un job care imi asigura partea finaciara cat de cat, stau cu parinti, vreau sa calatoresc, sa fiu pe picioarele mele, sa imi fac o familie poate ...si n-am nici cea mai vaga idee de unde sa incep... ca sa nu mai vorbim ca imi incerc sa imi construiesc identitatea si cercul de prieteni, sa inteleg oamenii ... si e tare greu ;)


ma gandeam sa va scriu poate parerile voastre ma ajuta sa vad lucrurile dintr-o alta perspectiva... asa ca orice idee sau sfat sunt binevenite :)
alisss
Postat pe 16 August 2010 23:34
Buna

Te inteleg perfect . Si eu am trecut prin astfel de momente. La inceput am fost f frustrata fiindca singurul job gasit a fost cel de assistent manager si mi se parea cam "nedemn" sa fiu doar o simpla secretara...Apoi am realizat ca, cel putin in compania unde lucrez acum, e mai mult de atat. Am invatat chestii noi, de It, contabilitate primara, iar acum fac cursuri eurocor de engleza, ca sa ma pun la punct cu aceasta limba, sa pot vorbi fluent...Presimt ca sunt sanse reale de avansare, daca nu aici, atunci voi gasi in alta parte :)

Poate ar trebui sa cauti un job nou, daca ai deja experienta, poate tot la o fundatie de tineret sau in domeniu. Adesea un job nou inseamna noi cunostinte, un nou orizont.

Sau poti incerca sa faci ceva nou in timpul liber - un curs care sa te relaxeze, un sport, sa te implici intr-o campanie ecologista, orice care iti da posibilitatea sa cunosti noi oameni , sa iesi in calea unor oportunitati noi
kudika228464
Postat pe 15 Septembrie 2010 14:09
daca tu nu stii ce sa faci cu viata ta.........noi nici atat!deobicei in viata trebuie sa faci ceea ce iti place pentru nu a ajunge mai apoi la batranete plin de regrete!dar din cate ai scris mai sus tu faci ceea ce trebuie, ceea ce iti aduce satisfactie materiala si atat!
Eu spre exemplu m-am hotarat in clasa 12 sa urmez medicina......nu eram pasionata de asta .....ci pur si simplu am vrut sa fac o facultate din care sa ies cu o meserie dupa ce o voi termina.nu am vrut sa fac o facultate doar de dragul de a avea o diploma si mai apoi sa o pun in vitrina si sa nu imi foloseasca la nimic!
Acum sunt anul 4 si nu ma vad facand altceva......am 2 joburi ca asistent medical cei drept part time , fac voluntariat la camera de garda si mai sunt si studenta, deasemenea ca si tine sunt presedinta unei asociatii studentesti......si acum pot spune ca stiu sigur care este drumul pe care trebuie sa-l urmez si ce sa fac cu viata mea.....
Iti urez mult succes!
oksanaa
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:18
De la: roxxenn, la data 2010-09-15 18:18:26 daca tu nu stii ce sa faci cu viata ta.........noi nici atat!deobicei in viata trebuie sa faci ceea ce iti place pentru nu a ajunge mai apoi la batranete plin de regrete!dar din cate ai scris mai sus tu faci ceea ce trebuie, ceea ce iti aduce satisfactie materiala si atat!
Eu spre exemplu m-am hotarat in clasa 12 sa urmez medicina......nu eram pasionata de asta .....ci pur si simplu am vrut sa fac o facultate din care sa ies cu o meserie dupa ce o voi termina.nu am vrut sa fac o facultate doar de dragul de a avea o diploma si mai apoi sa o pun in vitrina si sa nu imi foloseasca la nimic!
Acum sunt anul 4 si nu ma vad facand altceva......am 2 joburi ca asistent medical cei drept part time , fac voluntariat la camera de garda si mai sunt si studenta, deasemenea ca si tine sunt presedinta unei asociatii studentesti......si acum pot spune ca stiu sigur care este drumul pe care trebuie sa-l urmez si ce sa fac cu viata mea.....
Iti urez mult succes!
bravo esti inteligenta dar ce sunt joburile astea ca nu inteleg,,cred ca sti daca ai 2
thadoogback
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:22
@alisss eu zic ca trebuie sa stii in primul rand ce e important pentru tine, ce iti spune altul ca e bina sau nu, nu are nici o relevanta in cazul tau. Tu trebuie sa stii ce e important pentru tine.
battleofwits
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:54
De la: battleofwits, la data 2010-09-15 18:54:30@alisss eu zic ca trebuie sa stii in primul rand ce e important pentru tine, ce iti spune altul ca e bina sau nu, nu are nici o relevanta in cazul tau. Tu trebuie sa stii ce e important pentru tine.
bravo,,raspuns corect
thadoogback
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:58
De la: thadoogback, la data 2010-09-15 18:22:48
De la: roxxenn, la data 2010-09-15 18:18:26 daca tu nu stii ce sa faci cu viata ta.........noi nici atat!deobicei in viata trebuie sa faci ceea ce iti place pentru nu a ajunge mai apoi la batranete plin de regrete!dar din cate ai scris mai sus tu faci ceea ce trebuie, ceea ce iti aduce satisfactie materiala si atat!
Eu spre exemplu m-am hotarat in clasa 12 sa urmez medicina......nu eram pasionata de asta .....ci pur si simplu am vrut sa fac o facultate din care sa ies cu o meserie dupa ce o voi termina.nu am vrut sa fac o facultate doar de dragul de a avea o diploma si mai apoi sa o pun in vitrina si sa nu imi foloseasca la nimic!
Acum sunt anul 4 si nu ma vad facand altceva......am 2 joburi ca asistent medical cei drept part time , fac voluntariat la camera de garda si mai sunt si studenta, deasemenea ca si tine sunt presedinta unei asociatii studentesti......si acum pot spune ca stiu sigur care este drumul pe care trebuie sa-l urmez si ce sa fac cu viata mea.....
Iti urez mult succes!
bravo esti inteligenta dar ce sunt joburile astea ca nu inteleg,,cred ca sti daca ai 2

job = ocupatie, serviciu, loc de munca!
oksanaa
Postat pe 16 Septembrie 2010 14:26
buna, trage aer in piept, odihnestete si bucurate de soarele de afara cit inca mai este, zimbeste si restul vine de la sine, asteapta ca vor veni sigur spre tine si alte oportunitati. nu-ti bloca mintea cu : ce ma fac, pe mine nimeni nu ma vrea sau alte prostii, existi
kudika198709
Postat pe 16 Septembrie 2010 16:17
De la: kudika198709, la data 2010-09-16 16:17:02buna, trage aer in piept, odihnestete si bucurate de soarele de afara cit inca mai este, zimbeste si restul vine de la sine, asteapta ca vor veni sigur spre tine si alte oportunitati. nu-ti bloca mintea cu : ce ma fac, pe mine nimeni nu ma vrea sau alte prostii, existi






denis_3d25
Postat pe 17 Septembrie 2010 00:53
bucura te de ceea ce ai ! multi si ar dori sa fie in locul tau crede ma ! cred ca ar trebui s ate indragostesti si atunci vei scapa de toate aceste temeri, iubirea iti va da aripi si te vei simti cea mai norocoasa si fericita fata din lume !
negrul_de_serviciu
Postat pe 19 Septembrie 2010 13:42
De la: roxxenn, la data 2010-09-16 14:26:56
De la: thadoogback, la data 2010-09-15 18:22:48
De la: roxxenn, la data 2010-09-15 18:18:26 daca tu nu stii ce sa faci cu viata ta.........noi nici atat!deobicei in viata trebuie sa faci ceea ce iti place pentru nu a ajunge mai apoi la batranete plin de regrete!dar din cate ai scris mai sus tu faci ceea ce trebuie, ceea ce iti aduce satisfactie materiala si atat!
Eu spre exemplu m-am hotarat in clasa 12 sa urmez medicina......nu eram pasionata de asta .....ci pur si simplu am vrut sa fac o facultate din care sa ies cu o meserie dupa ce o voi termina.nu am vrut sa fac o facultate doar de dragul de a avea o diploma si mai apoi sa o pun in vitrina si sa nu imi foloseasca la nimic!
Acum sunt anul 4 si nu ma vad facand altceva......am 2 joburi ca asistent medical cei drept part time , fac voluntariat la camera de garda si mai sunt si studenta, deasemenea ca si tine sunt presedinta unei asociatii studentesti......si acum pot spune ca stiu sigur care este drumul pe care trebuie sa-l urmez si ce sa fac cu viata mea.....
Iti urez mult succes!
bravo esti inteligenta dar ce sunt joburile astea ca nu inteleg,,cred ca sti daca ai 2

job = ocupatie, serviciu, loc de munca!
bravoo,,ai cultura
thadoogback
Postat pe 19 Septembrie 2010 14:01
nimeni nu stie dc dumnezeu lia dat viata
numai el stie dc te a creiat pe pamant

kudika_927513
Postat pe 12 Iulie 2013 16:15
1. va spus cineva ce sa faci cu viata ta
2. tot ce ai tu mai ti se ia
3.cine te iubeste nu te paraseste toata viata cat oi trai
4. dc ne amintim daca vrem sa uitam de toate lucrurile bune din viata
5. suntem noi fete bune dar nici asa sa ne las sa il ea ia din viata mea
6. viata nu este despre cine ai fost candva este despre cine esti acuma si persoana care ai pontetialul da devi
7. nu iti fie frica sa arati cine esti cu adevarat atata timp cat tu esti fericita cu tine opinia celorlanti nu mai are nici o valuare in viata ta
8. cine esti tu sa judeci viata pe care eu o traiesc. si ca nu suntperfect si nu traiesc casa fiu perfect dar inainte sa imi arati cu degetul fii sigur ca mainele tale sunt curate
9. cine esti ti sa jideci oameni care nici nu i cunosti
10. am vrus sa sti ca prietenia ca pentru mine este foarete importanat viata se termina cand tu incetezi sa visezi speranta moare cand tu incetezi ca crezi dragostea se termina cand tu incetezi sa ti la cineva pretenia sesfarseste cand tu termini sa imparti asa ca imparte cu cine crezi iti este prieten iubeste fara conditi vorbeste fara intenti darueste fara motiv tine la cineva fara explicati este inima adevaratei preteni. ?????????
kudika_927513
Postat pe 12 Iulie 2013 16:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urgent! caut un loc de munca! please! 4 De la: stefania49 14 Iulie 2010 08:19
nu vind nimic propun iesirea din impas 1 De la: lalylaly 10 Noiembrie 2008 19:20
Castiga saptamanal un pachet de carti 1 De la: catalog_cursuri 18 Octombrie 2012 17:17
castiga un Opel Corsa 1 De la: kudika060690 14 Iulie 2010 12:14
Investeste timp intr-o schema piramidala - termen 9 aprilie 1 De la: VSquall 7 Aprilie 2012 20:48