Setari Cookie-uri

Metin sau cum iti poate fi distrusa casnicia

Sunt casatorita de 12 ani,avem doi copii minunati si o viata linistita (pana in primavara acestui an ) .Un inceput banal,nimic iesit din normalitate,veti spune.Citind pe forum ,am remarcat ca problemele fiecarui cuplu sunt diverse insa raman in acele tipare : gelozie,alcool,adulter.Acesta reprezinta motivul pentru care am ales sa va cer sfatul.Desi am o problema,ea nu face parte din tiparele mai sus amintite. Iata cum stau lucrurile : in urma cu sase luni,sotul meu a descoperit un joc on -line , aparent inofensiv. Acest Metin ,de care poate multa lume are habar.N-am dat importanta ,initial, incantarii ce i-o provoca,dragului meu ,acest joc. Cu timpul,aceasta pasiune l-a acaparat total, ajungand acum sa joace aproape non-stop,privandu-se de somn sau dormind foarte putin si privandu-ne pe noi de atentia lui. Activitatile lui din casa au devenit aproape inexistente,iar cele pe care le desfasoara la insistentele mele sunt superficiale. Relatia de cuplu ? Nu mai exista.Nici nu vad cum ar exista intre un om care are mereu in fata o tastarura si un monitor si un altul care e incarcat cu frustrare,dezamagire si disperare. Am incercat sa comunic cu el,sa-i explic ce simt.Ma considera egoista si lipsita de intelegere.Cat despre faptul ca acest abuz al lui ii afecteaza sanatatea,nici nu poate sa accepte. As vrea sa stiu parerea vostra despre acest subiect si care credeti voi ca ar fi solutia ? Va multumesc
Clepsydra
Postat pe 11 Octombrie 2010 11:17
O sa se plictiseasca.
I_m_nuts2011
Postat pe 11 Octombrie 2010 11:40
De la: I_m_nuts2011, la data 2010-10-11 11:40:16O sa se plictiseasca.
Sau poate nu?
Valy90
Postat pe 11 Octombrie 2010 11:42
De la: Clepsydra, la data 2010-10-11 11:17:28 Sunt casatorita de 12 ani,avem doi copii minunati si o viata linistita (pana in primavara acestui an ) .Un inceput banal,nimic iesit din normalitate,veti spune.Citind pe forum ,am remarcat ca problemele fiecarui cuplu sunt diverse insa raman in acele tipare : gelozie,alcool,adulter.Acesta reprezinta motivul pentru care am ales sa va cer sfatul.Desi am o problema,ea nu face parte din tiparele mai sus amintite. Iata cum stau lucrurile : in urma cu sase luni,sotul meu a descoperit un joc on -line , aparent inofensiv. Acest Metin ,de care poate multa lume are habar.N-am dat importanta ,initial, incantarii ce i-o provoca,dragului meu ,acest joc. Cu timpul,aceasta pasiune l-a acaparat total, ajungand acum sa joace aproape non-stop,privandu-se de somn sau dormind foarte putin si privandu-ne pe noi de atentia lui. Activitatile lui din casa au devenit aproape inexistente,iar cele pe care le desfasoara la insistentele mele sunt superficiale. Relatia de cuplu ? Nu mai exista.Nici nu vad cum ar exista intre un om care are mereu in fata o tastarura si un monitor si un altul care e incarcat cu frustrare,dezamagire si disperare. Am incercat sa comunic cu el,sa-i explic ce simt.Ma considera egoista si lipsita de intelegere.Cat despre faptul ca acest abuz al lui ii afecteaza sanatatea,nici nu poate sa accepte. As vrea sa stiu parerea vostra despre acest subiect si care credeti voi ca ar fi solutia ? Va multumesc

toarna niste apa in calculator
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 11 Octombrie 2010 11:47
ia cei doi copii si mergi la mama sau la alta persoana la fel de apropiata vreo 2 saptamani! lasa-l singur , doar el si "pasiunea" lui!
fante_de_dorobanti
Postat pe 11 Octombrie 2010 11:48
Lasa-l sa se joace inca vreo luna-doua, pana inainte de Craciun, cam asa. Fara sa ii ceri atentie cu orice pret, fara scandal... Se prind mai multe muste cu miere decat cu otet.
In preajma Craciunului, fa-i o surpriza si iesiti din Bucuresti, undeva la munte, unde nu-i Net. Stati vreo 2 saptamanani... Jocurile astea sunt un fel de vraja care se hraneste din ea insasi. Odata rupt de calculator pentru un timp oarecare, s-ar putea ca vraja sa nu mai revina.
Dor_a
Postat pe 11 Octombrie 2010 11:52
Abia acum am citit raspunsurile drastice de mai sus
Nu te-as sfatui, zau! Cum spuneam, mustele-otetul-mierea.

In plus, imi amintesc de un moment cand eu si Ochi Verzi ne smulgeam laptopul unul altuia ca sa mai prasim oleaca la FarmVille Dupa ce am fost in vacanta, nici unul dintre noi nu si-a mai amintit de jocuri... Eu mai "sap" din cand in cand dupa comori ( ) dar cam o data pe trimestru si Ochi Verzi, cand chair are chef de un joc - tot o data pe trimestru - ia Play station-ul... Pana la urma, traim in sec. XXI, nu le putem ignora total, chiar sunt un mod de recreere, ideea e sa le poti balansa si sa n-o dai in obsesie...

Oricum ar fi, reprosurile si scandalurile nu au ajutat niciodata, asta e sigur!
Dor_a
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:00
Dor-a ,multumesc pentru sfat ,insa ,cu tristete trebuie sa-ti spun ca nu functioneaza chestia cu absenta pe o perioada ,a jocului.Am avut aceasta experienta cand a fost nevoit sa plece o saptamana intr-un loc fara internet.Drept efect,a stat tot weekend-ul pe PC,spre disperarea mea ajunsa acum la cote maxime.De fapt asta a fost picatura care a umplut paharul si motivul pentru care am hotarat sa cer ajutorul vostru.
Multumesc si celorlati pentru sfaturi .
Clepsydra
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:06
ce personaj e in Metin?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 11 Octombrie 2010 12:52
aha...crezi ca ai ocazia sa stii in sfarsit cine te bate in fiecare seara?
...habar nu am ce joc e asta
_oktober_
Postat pe 11 Octombrie 2010 13:31
De la: _oktober_, la data 2010-10-11 13:31:00aha...crezi ca ai ocazia sa stii in sfarsit cine te bate in fiecare seara?
...habar nu am ce joc e asta




nu, ca nu joc metin.
da' ma gandeam la domnita cu sot iubaret de joc, ca ar face bine sa se implice si ea in joc.
sa-i vezi dupa aia certandu-se pe calculator si pi puncti
geo_reincarcat_iara
Postat pe 11 Octombrie 2010 13:51
ie pi puncti?
votez pt imbaierea calculatorului.... ...ca sa nu fiu rea si sa spun imbalsamare
_oktober_
Postat pe 11 Octombrie 2010 14:20

Sunt de aceeasi parere,calculatorul stricat din "greseala".Poate asa o sa-i treaca.
Barbie30
Postat pe 11 Octombrie 2010 14:33
Nu stiu exact ce face jocul asta. Presupun insa ca este un fel de MMORPG, asta insemnand a juca on line cu nshpe mii de alti impatimiti si, implicit, a cunoaste lume, a socializa.
As vrea sa pot spune si eu ca este doar o perioada trecatoare, dar stiu atat de multe cazuri cand de la luni s-a ajuns la ani, la 10 ani (asta este un caz unde sunt persoane foarte apropiate de mine). Desigur nu mai exista o alta viata decat cea virtuala. Si daca sotul tau a prins acest microb, asa cum l-am vazut eu manifestandu-se, atunci mi-e teama ca va trebui sa ai o viata a ta, fara sot.
In conditiile in care el nu e constient de ceea ce se intampla in jurul lui, al vostru, atunci orice metoda ai aplica nu functioneaza. Ti s-a spus sa-l mai lasi vreo 2 luni, pana vin sarbatorile. Orice zi in plus inseamna a intra de la glezne pana la gat. Vei petrece sarbatorile singura, el in lumea lui.. SAU cu un barbat imbufnat si OBLIGAT sa stea la masa cu musafirii, urandu-i pe toti.

Uff, n-am niciun sfat! Din punctul meu de vedere, nu exista solutie din exterior ci numai din interior, adica din mintea lui. Si nu cu amenintari, nu cu plecari de acasa. Asta va fi o binecuvantare pentru el, va putea sa joace linistit.
rashela
Postat pe 11 Octombrie 2010 14:44
Nu ma pasioneaza jocurile pe calculator si chiar de ar fi asa ,parca tot nu mi-as bate joc de mine doar de dragul lor.Cat despre " defectarea " calculatorului ... hmm ... prea se pricepe la reparatii,deci cade si varianta asta.Stiu ca solutii reale nu exista in situatia de fata,inteleg ca schimbarea trebuie sa vina dinspre el, insa ceeea ce simt eu acum,nebunia in care m-a impins aceasta pasiune stupida a lui, dovada ca pot trece pe locul ...nu stiu care,de dragul unei lumi virtuale de dragul unor personaje fictive si a unor actiuni ce nu au legatura cu realitatea ,imi transforma fiecare clipa petrecuta in asa zisa lui prezenta,in picatura chinezeasca.Multumesc pentru atentia ce mi-ati acordat-o si astept in continuare pareri,sfaturi,orice mi-ar fi de folos.
Clepsydra
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:22
Am jucat si eu Metin vreo 2-3 luni. E naspa rau!!!! Insa asta se intampla acum vreo 2 ani cand s-a deschis serveru si pot spune ca stiu persoane care inca mai joaca E nasoala dependenta asta de jocuri
_Cryssa_
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:25
haa si eu am jucat mafia 1 ,,de vreo 3 ori ,,lipseam de la munca did cauza lui,,2yul nu mai ma lasa femeya sa l jok
thadoogback
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:33
De la: Clepsydra, la data 2010-10-11 18:22:35Nu ma pasioneaza jocurile pe calculator si chiar de ar fi asa ,parca tot nu mi-as bate joc de mine doar de dragul lor.Cat despre " defectarea " calculatorului ... hmm ... prea se pricepe la reparatii,deci cade si varianta asta.Stiu ca solutii reale nu exista in situatia de fata,inteleg ca schimbarea trebuie sa vina dinspre el, insa ceeea ce simt eu acum,nebunia in care m-a impins aceasta pasiune stupida a lui, dovada ca pot trece pe locul ...nu stiu care,de dragul unei lumi virtuale de dragul unor personaje fictive si a unor actiuni ce nu au legatura cu realitatea ,imi transforma fiecare clipa petrecuta in asa zisa lui prezenta,in picatura chinezeasca.Multumesc pentru atentia ce mi-ati acordat-o si astept in continuare pareri,sfaturi,orice mi-ar fi de folos.


Nu e vorba doar de o pasiune. Ceea ce ofera un asemenea joc e cu mult mai mult. Il poti asocia foarte usor cu un drog. Si atata timp cat nu esti consumatoare de droguri, nici nu poti intelege.
Nu vreau sa ma hazardez si sa-ti spun ce urmeaza. Eu una nu cred in miracole. Mai ales dupa 12 ani de casnicie cand totul devinde usor, usor obisnuinta. Mi-e frica sa-ti spun: ai rabdare, pentru ca nu de rabdare e vorba. Si nici de intelegere.
Nu stiu ce temperamnt ai, nu stiu cum a decurs relatia voastra, nu stiu cine e cocosul si cine gaina. Dar in asemenea situatie, eu una as spune clar, as urla in urechea lui daca ar fi necesar: INCETEAZA!!! si daca nu.. mi-as vedea de viata mea. SINGURA! Pana la urma, singuratatea o intelege fiecare cum doreste.
rashela
Postat pe 11 Octombrie 2010 18:53
De la: crysa_tm, la data 2010-10-11 18:25:11 Am jucat si eu Metin vreo 2-3 luni. E naspa rau!!!! Insa asta se intampla acum vreo 2 ani cand s-a deschis serveru si pot spune ca stiu persoane care inca mai joaca E nasoala dependenta asta de jocuri


A, uite cineva care stie ce-i Metinu' Crysa, inafara de "naspa", ne poti da mai multe amanunte? Se joaca on-line?E si retea de socializare...

Pe de alta parte... cineva aici zicea sa nu-l lasi sa continue... Bine, nu-l lasi, dar ce faci? Il legi de calorifer si tragi compu' departe de el?
Realitatea e ca nici tu nu ne-ai explicat ce faceati voi inainte de... Metin... Cum va petreceati timpul?
Tu ai hobby-uri? Nu iti plac jocurile pe calc. dar ce altceva iti place? Ai prietene cu care iesi? Pentru ca, din putinul pe care-l spui tu... greu sa te dumiresti
Dor_a
Postat pe 12 Octombrie 2010 10:34
mi se pare o lipsa de responsabilitate la o anumita varsta cu sotie si copil sa stai numai in fata calculatorului,in loc sa iti petreci timpul cu ei si avand alte activitati in aer liber (care sunt si sanatoase).
Dar da-ne mai multe detalii sa intelegem mai bine .
dalma
Postat pe 12 Octombrie 2010 15:25
De la: Dor_a, la data 2010-10-12 10:34:37
De la: crysa_tm, la data 2010-10-11 18:25:11 Am jucat si eu Metin vreo 2-3 luni. E naspa rau!!!! Insa asta se intampla acum vreo 2 ani cand s-a deschis serveru si pot spune ca stiu persoane care inca mai joaca E nasoala dependenta asta de jocuri


A, uite cineva care stie ce-i Metinu' Crysa, inafara de "naspa", ne poti da mai multe amanunte? Se joaca on-line?E si retea de socializare...

Pe de alta parte... cineva aici zicea sa nu-l lasi sa continue... Bine, nu-l lasi, dar ce faci? Il legi de calorifer si tragi compu' departe de el?
Realitatea e ca nici tu nu ne-ai explicat ce faceati voi inainte de... Metin... Cum va petreceati timpul?
Tu ai hobby-uri? Nu iti plac jocurile pe calc. dar ce altceva iti place? Ai prietene cu care iesi? Pentru ca, din putinul pe care-l spui tu... greu sa te dumiresti


Nu em mare lucru de povestit Dor_a, este un joc care il instalezi pe calculator insa se joaca pe un server online. MMORPG cred ca se numesc genul asta de jocuri. Fiind un joc online te intalnesti cu alti jucatori. Probabil ca asta este si farmecul la jocurile astea si cred ca de-asta si creaza dependenta. Plus ca...in Metin exista conceptul de cataorie ( o sa radeti, aveti si de ce ) asftfel ca daca tipu cunoaste vreo razboinca sexy s-ar putea sa devina tipu sot si in viata virtuala

_Cryssa_
Postat pe 12 Octombrie 2010 15:42
Mi-e greu sa-mi amintesc de viata de dinainte de cosmarul asta de joc.Parca dureaza de o vesnicie.Ne petreceam serile impreuna .Activitati casnice,teme cu copiii,urmaream emisiuni tv pana la ore tarzii.Nimic iesit din comun,dar totul foarte placut.Si atunci mai juca ocazional,e drept, alte jocuri dar nu la modul obsesiv. Cat despre mine ? Nu am acea viata sociala des intalnita ,adica iesiri cu prietenele in oras,cumparaturi,ceaiuri,cafele.Am cateva prietene familiste si ele ,cu care ne vedem nu foarte des.Sa spunem aproximativ lunar.Alte pasiuni ? Fotografia,lectura , filmele bune,dar nu cred ca are importanta asta. Pot renunta la oricare in favoarea placerii de a sta in doi.
Da,cunosc regulile si optiunile jocului.Stiu ca poate deveni sot virtual,stiu ca se pot dezvolta relatii dincolo de cele ce apar intre avataruri.Acest fapt imi da un motiv in plus de ingrijorare,zic eu justificat. O femeie care-i impartaseste pasiunea poate sa-i castige usor interesul,nu ? Nu cred ca ma insel.
Clepsydra
Postat pe 12 Octombrie 2010 18:24
Eu zic ca ar fi bine sa il ignori,sa iesi cu copiii in parc la o plimbare ,sa te duci in vizite(dar sa incerci sa nu isi dea seama copiii tai de situatie ,ca nu trebuie sa stie problemele parintilor),sa te ingrijesti mai mult,sa fii mai atenta cand iesi undeva (sa te machiezi),sa il pui sa doarma in alta camera singur pana ii vine mintea la cap.

Dar in acelasi timp s-ar putea sa nu fie tocmai cel mai bun sfat ,dar zic si eu ....incearca tot ce poti ..orice metoda ti se pare tie buna ,dar daca nici asa nu isi da seama ca familia e cel mai de pret lucru in viata si altii ar da orice sa aibe timp sa isi petreaca timp cu familia,atunci trebuie luata o decizie radicala ...
dalma
Postat pe 13 Octombrie 2010 17:36
Eu zic ca ar fi bine sa il ignori,sa iesi cu copiii in parc la o plimbare ,sa te duci in vizite(dar sa incerci sa nu isi dea seama copiii tai de situatie ,ca nu trebuie sa stie problemele parintilor),sa te ingrijesti mai mult,sa fii mai atenta cand iesi undeva (sa te machiezi),sa il pui sa doarma in alta camera singur pana ii vine mintea la cap.

Dar in acelasi timp s-ar putea sa nu fie tocmai cel mai bun sfat ,dar zic si eu ....incearca tot ce poti ..orice metoda ti se pare tie buna ,dar daca nici asa nu isi da seama ca familia e cel mai de pret lucru in viata si altii ar da orice sa aibe timp sa isi petreaca timp cu familia,atunci trebuie luata o decizie radicala ...
dalma
Postat pe 13 Octombrie 2010 17:36
ups.probleme cu mouse-ul...sa stearga cineva al doilea mesaj
dalma
Postat pe 13 Octombrie 2010 17:37
De la: dalma, la data 2010-10-13 17:36:16Eu zic ca ar fi bine sa il ignori,sa iesi cu copiii in parc la o plimbare ,sa te duci in vizite(dar sa incerci sa nu isi dea seama copiii tai de situatie ,ca nu trebuie sa stie problemele parintilor),sa te ingrijesti mai mult,sa fii mai atenta cand iesi undeva (sa te machiezi),sa il pui sa doarma in alta camera singur pana ii vine mintea la cap.

Dar in acelasi timp s-ar putea sa nu fie tocmai cel mai bun sfat ,dar zic si eu ....incearca tot ce poti ..orice metoda ti se pare tie buna ,dar daca nici asa nu isi da seama ca familia e cel mai de pret lucru in viata si altii ar da orice sa aibe timp sa isi petreaca timp cu familia,atunci trebuie luata o decizie radicala ...
ettee zici tu,,da cn esti tu
thadoogback
Postat pe 13 Octombrie 2010 17:43
Multumesc mult,@Dalma.Voi tine cont de sfatul tau.Viata ,pana la urma, merge mai departe ,cu sau fara pasiuni egoiste. Dezamagirea imi apleaca umerii si coturile gurii ,insa ma linisteste gandul ca eu am facut tot ce tinea de mine.Multumesc tuturor pentru sfaturi si ganduri.Pastrez discutia deschisa.Niciodata nu se stie de unde poate veni o idee,un sfat salvator.
Clepsydra
Postat pe 13 Octombrie 2010 18:14
As spune ca, dimpotriva, copiii ar trebui, daca nu instiintati, macar facuti "partasi" la salvarea tatalui. Sau cum vreti voi s-o numiti. A-i lua din fata lui este exact ceea ce ii trebuie unui astfel de om, adica sa fie lasat in pace sa se joace in liniste.
Nu stiu cum ar trebui sa faci asta, insa. E trist si oarecum jenant sa sugerezi propriului copil sa-si roage tatal sa il bage in seama, sa aiba activitati impreuna, sa-i vorbeasca si sa-l asculte.
Cazul de care iti vorbeam mai sus e al unui barbat care avea 20 de ani de casnicie in spate si copii adulti. El si sotia au ajuns sa traiasca in camere separate, usa lui deschizandu-se doar pentru nevoile firesti. Si mancarea o lua pe tava la calculator.

In fine, eu am temperamentul pe care il am. Eu nu ies in liniste din casa ca sa se poate juca domnul de-a sotul virtual. Daca tu crezi ca metoda care ti se potriveste este aceea de a merge in varful picioarelor prin casa, decizia iti apartine.
rashela
Postat pe 13 Octombrie 2010 20:27
De la: thadoogback, la data 2010-10-13 17:43:00
De la: dalma, la data 2010-10-13 17:36:16Eu zic ca ar fi bine sa il ignori,sa iesi cu copiii in parc la o plimbare ,sa te duci in vizite(dar sa incerci sa nu isi dea seama copiii tai de situatie ,ca nu trebuie sa stie problemele parintilor),sa te ingrijesti mai mult,sa fii mai atenta cand iesi undeva (sa te machiezi),sa il pui sa doarma in alta camera singur pana ii vine mintea la cap.

Dar in acelasi timp s-ar putea sa nu fie tocmai cel mai bun sfat ,dar zic si eu ....incearca tot ce poti ..orice metoda ti se pare tie buna ,dar daca nici asa nu isi da seama ca familia e cel mai de pret lucru in viata si altii ar da orice sa aibe timp sa isi petreaca timp cu familia,atunci trebuie luata o decizie radicala ...
ettee zici tu,,da cn esti tu


cineva :)
dalma
Postat pe 14 Octombrie 2010 17:10
nu am avut prbleme de genul,,,dar eu zic tot asa...dak se strica calculatorul,,exista posibilitatea sa nu mai joace....asta dak nu merge in alta parte la net.....internet cafe sau ceva de genul....succes..
kudika313830
Postat pe 22 Octombrie 2010 18:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand rochie de mireasa superba - Princess 2 De la: cr3azza 30 Iulie 2010 23:49
fenomenul -Twilight 11 De la: sina11gabi 26 Februarie 2010 09:54
Despre varsatori 28 De la: kudika373268 3 Martie 2011 01:08
derutata pana peste cap!!!!! 43 De la: playboy 27 Mai 2011 23:49
Cum sunt tratate amantele la turcii musulmani? 434 De la: kimmy_kim 28 Iulie 2012 20:03