Setari Cookie-uri

Cat de greu e sa fii sincer ?

Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?
praf_de_stele
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:17
la intrebarea asta sa ne spuna ei...ba mai mult sunt unii care spun ca te iubesc si de fapt ei nu simt acest sentiment si cu prima ocazie te inseala probabil unii o vad ca pe o joaca, fie se plictisesc
ipahebirowtnod
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:22
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-25 20:22:11la intrebarea asta sa ne spuna ei...ba mai mult sunt unii care spun ca te iubesc si de fapt ei nu simt acest sentiment si cu prima ocazie te inseala probabil unii o vad ca pe o joaca, fie se plictisesc


din pacate ai dreptate.
praf_de_stele
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:28
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:28:01
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-25 20:22:11la intrebarea asta sa ne spuna ei...ba mai mult sunt unii care spun ca te iubesc si de fapt ei nu simt acest sentiment si cu prima ocazie te inseala probabil unii o vad ca pe o joaca, fie se plictisesc


din pacate ai dreptate.

doare, dar nu avem ce face
ipahebirowtnod
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:29
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-25 20:29:00
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:28:01
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-25 20:22:11la intrebarea asta sa ne spuna ei...ba mai mult sunt unii care spun ca te iubesc si de fapt ei nu simt acest sentiment si cu prima ocazie te inseala probabil unii o vad ca pe o joaca, fie se plictisesc


din pacate ai dreptate.

doare, dar nu avem ce face


stiu,dar durerea pare eterna.
praf_de_stele
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:30
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:30:36
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-25 20:29:00
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:28:01
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-25 20:22:11la intrebarea asta sa ne spuna ei...ba mai mult sunt unii care spun ca te iubesc si de fapt ei nu simt acest sentiment si cu prima ocazie te inseala probabil unii o vad ca pe o joaca, fie se plictisesc


din pacate ai dreptate.

doare, dar nu avem ce face


stiu,dar durerea pare eterna.

si durerea este efemera uneori
ipahebirowtnod
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:36
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18E greu sa fii sincer?


nu stiu cum sa interpretez vorbele tale
mai ales venind din partea unei femei
battleofwits
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:59
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


Iubirea nu se spune, se simte.....daca se si spune e si mai ok, cea impartasita......ca doar despre asta e vorba:)
La fel, cand nu e, se simte, de ce trebuie sa fie zisa?:)
Niciodata nu mi-am inchipuit un om care sa vina sa zica....gata, nu te mai iubesc.
Asta repet, se simte.....cuvintele nu-si au sensul.
Pacat ca unii oameni nu inteleg asta......
Comunicarea e mama relatiei, asa e, insa sunt unele " vorbe" care nu trebuiesc spuse.....
se simt precum soarele de vara, sau la cealata extrema, gerul iernii:).
stem_29
Postat pe 25 Noiembrie 2010 21:11
De la: stem_29, la data 2010-11-25 21:11:12
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


Iubirea nu se spune, se simte.....daca se si spune e si mai ok, cea impartasita......ca doar despre asta e vorba:)
La fel, cand nu e, se simte, de ce trebuie sa fie zisa?:)
Niciodata nu mi-am inchipuit un om care sa vina sa zica....gata, nu te mai iubesc.
Asta repet, se simte.....cuvintele nu-si au sensul.
Pacat ca unii oameni nu inteleg asta......
Comunicarea e mama relatiei, asa e, insa sunt unele " vorbe" care nu trebuiesc spuse.....
se simt precum soarele de vara, sau la cealata extrema, gerul iernii:).

Ziceai ca nu ai chef de filozofie
kudika195501
Postat pe 25 Noiembrie 2010 21:16
De la: battleofwits, la data 2010-11-25 20:59:12
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18E greu sa fii sincer?


nu stiu cum sa interpretez vorbele tale
mai ales venind din partea unei femei


eu ma gandeam ca lucrurile stau exact invers,de cele mai multe ori.
praf_de_stele
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:26
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


e foarte greu. mai ales cand nu vrei sa ranesti filingu' intern
geo_resuscitat
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:30
Personal sunt interesata sa daruiesc iubire persoanelor dragi, mai mult decat sa primesc ... cei care au nevoie de ea o primesc si-mi intorc sentimentele...Imi place sa simt iubirea, nu m-ar incalzi doar sa mi se spuna...Cat priveste sinceritatea...unii sunt facuti sa minta si cand dorm...nu-i poti schimba nicicum...ma feresc cat pot de oameni de acest gen...dar sunt printre noi din pacate, ii intalnim la tot pasul!
De unde stii ca nu te iubeste? Citeste putina psihologie pe temele care te intereseaza si incearca sa-l intelegi...toti suntem confuzi la un moment dat in viata si ne punem diverse semne de intrebare, dar nu ar fi mai frumos sa nu ne pierdem timpul cu astfel de intrebari??? Dar daca totusi te macina acest lucru, de ce nu iei masuri? S-ar putea sa te uimeasca raspunsurile primite!
kudika314089
Postat pe 25 Noiembrie 2010 23:45
De la: kudika314089, la data 2010-11-25 23:45:27Personal sunt interesata sa daruiesc iubire persoanelor dragi, mai mult decat sa primesc ... cei care au nevoie de ea o primesc si-mi intorc sentimentele...Imi place sa simt iubirea, nu m-ar incalzi doar sa mi se spuna...Cat priveste sinceritatea...unii sunt facuti sa minta si cand dorm...nu-i poti schimba nicicum...ma feresc cat pot de oameni de acest gen...dar sunt printre noi din pacate, ii intalnim la tot pasul!
De unde stii ca nu te iubeste? Citeste putina psihologie pe temele care te intereseaza si incearca sa-l intelegi...toti suntem confuzi la un moment dat in viata si ne punem diverse semne de intrebare, dar nu ar fi mai frumos sa nu ne pierdem timpul cu astfel de intrebari??? Dar daca totusi te macina acest lucru, de ce nu iei masuri? S-ar putea sa te uimeasca raspunsurile primite!



De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 23:26:42
eu ma gandeam ca lucrurile stau exact invers,de cele mai multe ori.


"de cele mai multe ori", femeia se mandreste cu puterea ei de a "manipula"
battleofwits
Postat pe 26 Noiembrie 2010 06:10
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


Pai sa vedem:
1.Sunt persoane care nu se exteriorizeaza,nu stiu daca e cazul iubitului tau,iubirea se simte chiar daca nu e strigata in gura mare.
2.Daca nu te iubeste (daca simti asta si daca el iti arata asta)in mod sigur are un motiv,daca analizezi bine situatia o sa gasesti si motivul.
3.De cele mai multe ori sunt bagate in fata alte motive (nu pentru ca e greu sa fi sincer ci pentru ca realizezi ca sinceritatea ta o sa raneasca si incerci sa eviti asta).
4.Daca esti sigura ca nu te iubeste si nici nu-ti spune sa va despartiti atunci are un alt motiv de sta cu tine(tu stii mai bine sau asa ar trebui....).
5.Nu poti sa ceri iubire cu japca,nici tu nu poti sa oferi cu japca...Daca vezi ca nu vine nimic de la persoana cealalta te retragi si-ti cauti fericirea in alta parte.Decat singuri in doi mai bine singuri pe drumuri separate in cautarea fericirii.
Nu stiu cum sta treaba in relatia ta,eu doar am presupus pentru ca nu ai dat detalii deloc....
Barbie30_
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:40
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


e foarte greu sa fi sincer si sa gasesti un om sincer in totalitate chiar si pentru ideea de a nu supara persoana si tot mai minti putin sau ascunzi anumite lucruri
si suspiciuni vor exista tot timpul pana vom putea sa ne citim gandurile
pickard
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:51
De la: Barbie30_, la data 2010-11-26 08:40:23
Nu stiu cum sta treaba in relatia ta,eu doar am presupus ....


am citit mai demult o carte in care erau trecute mai multe tipuri de a-ti arata iubirea fata de partener ... iar faptul ca unul o face intr-un fel si altu in altfel ...se iscau tot felul de "intrigi" nefondate ...

ideea e sa stii cum se exprima fiecare si cum iti place sa ti se arate

fiecare om exprima si doreste sa primeasca iubire intr-o relatie in unul din modurile urmatoare:
- cadouri
- prin mangaieri, imbratisari, genul asta de contact fizic
- diverse sevicii, sa o ajuti cand are nevoi, sau sa fi ajutat
- prin cuvinte "papusa, te iubesc"
- si altii prin timpul petrecut impreuna, la film, la cumparaturi, la bucatarie

ideea e, sa nu fie o problema de comunicare pana la urma
battleofwits
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:54
De la: pickard, la data 2010-11-26 08:51:08
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


e foarte greu sa fi sincer si sa gasesti un om sincer in totalitate chiar si pentru ideea de a nu supara persoana si tot mai minti putin sau ascunzi anumite lucruri
si suspiciuni vor exista tot timpul pana vom putea sa ne citim gandurile


Neata! Ai dreptate,gandurile nu le putem citi dar putem sa vedem actiunile,asta pentru cine vrea sa vada....
Barbie30_
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:54
De la: stem_29, la data 2010-11-25 21:11:12
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


Iubirea nu se spune, se simte.....daca se si spune e si mai ok, cea impartasita......ca doar despre asta e vorba:)
La fel, cand nu e, se simte, de ce trebuie sa fie zisa?:)
Niciodata nu mi-am inchipuit un om care sa vina sa zica....gata, nu te mai iubesc.
Asta repet, se simte.....cuvintele nu-si au sensul.
Pacat ca unii oameni nu inteleg asta......
Comunicarea e mama relatiei, asa e, insa sunt unele " vorbe" care nu trebuiesc spuse.....
se simt precum soarele de vara, sau la cealata extrema, gerul iernii:).

ce vorbesti frantz!? pana sa simta cineva ca o iubesc prefer sa binganesc intr-una verbal si in scris poate am o grimasa, ma ciupeste un purice si femeia va intelege ca n-o mai iubesc daca ma agit
asa ca pana la telepatie o sa prefer sa fiu sigur ca intelege exact ce am in cap si inima....
pickard
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:55
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:28:01
De la: ipahebirowtnod, la data 2010-11-25 20:22:11la intrebarea asta sa ne spuna ei...ba mai mult sunt unii care spun ca te iubesc si de fapt ei nu simt acest sentiment si cu prima ocazie te inseala probabil unii o vad ca pe o joaca, fie se plictisesc


din pacate ai dreptate.

asa suntem noi barbatii! muncitori!
pickard
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:56
De la: battleofwits, la data 2010-11-26 08:54:40
De la: Barbie30_, la data 2010-11-26 08:40:23
Nu stiu cum sta treaba in relatia ta,eu doar am presupus ....


am citit mai demult o carte in care erau trecute mai multe tipuri de a-ti arata iubirea fata de partener ... iar faptul ca unul o face intr-un fel si altu in altfel ...se iscau tot felul de "intrigi" nefondate ...

ideea e sa stii cum se exprima fiecare si cum iti place sa ti se arate

fiecare om exprima si doreste sa primeasca iubire intr-o relatie in unul din modurile urmatoare:
- cadouri
- prin mangaieri, imbratisari, genul asta de contact fizic
- diverse sevicii, sa o ajuti cand are nevoi, sau sa fi ajutat
- prin cuvinte "papusa, te iubesc"
- si altii prin timpul petrecut impreuna, la film, la cumparaturi, la bucatarie

ideea e, sa nu fie o problema de comunicare pana la urma



"fiecare om exprima si doreste sa primeasca iubire "
Spuneai pe un alt topic ca exista iubirea neconditionata si eu ti-am zis ca nu,acum ai dat exact raspunsul care arata ca nu exista.Oferi iubire si astepti la randul tau sa primesti iubire.
Barbie30_
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:58
De la: Barbie30_, la data 2010-11-26 08:54:57
De la: pickard, la data 2010-11-26 08:51:08
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


e foarte greu sa fi sincer si sa gasesti un om sincer in totalitate chiar si pentru ideea de a nu supara persoana si tot mai minti putin sau ascunzi anumite lucruri
si suspiciuni vor exista tot timpul pana vom putea sa ne citim gandurile


Neata! Ai dreptate,gandurile nu le putem citi dar putem sa vedem actiunile,asta pentru cine vrea sa vada....


exact! daca persoana vrea sa te vada e de bine!
pickard
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:08
Buna dimineata dragilor referitor la subiect, nu de putine ori am auzit persoane care spun despre partener ca poate nu stie sa-si exprime sentimentele sau poate nu stie sa arate, dar ei sunt fermi convinsi ca ii iubesc...o mare porcarie din punctul meu de vedere, imi pare ca se agata cu disperare de relatie si exact din acest motiv partenerul nu spune ce simte pt a nu-i rani.
Cand iubesti, simti, iar cand simti rectile, gesturile si cuvintele vrei sa le spui/faci persoanei iubite (tocmai pt a o face fericita) intr-o relatie bazata pe iubire tocmai despre asta este vorba, a ne face pe plac unul altuia si a ne face fericiti.
kudika311399_silvia
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:15
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


de frica sa nu piarda situatia in care este .. sau pentru ca asteapta un moment mai bun

in ambele cazuri, ca sa faci lumina, pune-l in fata ta, uita-te drept in ochii lui.. si intreaba-l raspicat sa-ti raspunda prin da sau nu o sa ai raspunsul. nu-i mai greu de-atat
Histria
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:16
De la: Barbie30_, la data 2010-11-26 08:58:52
"fiecare om exprima si doreste sa primeasca iubire "
Spuneai pe un alt topic ca exista iubirea neconditionata si eu ti-am zis ca nu,acum ai dat exact raspunsul care arata ca nu exista.Oferi iubire si astepti la randul tau sa primesti iubire.

eu incercam sa-i dau un raspuns ajutator "domnisoarei" care a deschis topicul ...
crezi ca o ajuta cu ceva daca ii spun ca cel de langa ea e un "neghiob" care traieste in "complexe de inferioritate" sau alte "enrgii negative", ca majoritatea oamenilor?
cand iubesti cu adevarat pe cineva nu exista "parti rele" findca eu nu am auzit pe nimeni sa se planga de ubire.

insa intr-o relatie "normala" care e compusa din doi oameni "normali",
e firesc sa fie construita pe dihotomia iubire/ura ... ma refer la situatia in care omul pe care il iubesti si el spune ca te iubeste, totusi te face sa suferi, acea suferinta vine din "ura" care nu de putine ori o confundam cu iubirea. ma refer la situatiile cand, hai sa il fac un pic gelos ca sa ma iubeasca si mai mult, aia nu e iubire ci firca/ura/energie negativa

pot detalia si mai mult daca vrei sa intelegi
battleofwits
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:17
De la: geo_resuscitat, la data 2010-11-25 23:30:30
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


e foarte greu. mai ales cand nu vrei sa ranesti filingu' intern


daca nu iubeste,ii mai pasa ca raneste?
praf_de_stele
Postat pe 26 Noiembrie 2010 10:11
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


Unii au ca scop in viata sa-si cladeasca fericirea proprie pe nefericirea altora. De ce majoritatea n-ar proceda asa, avand in vedere ca e mult mai simplu? Nu mai ai de dat atatea explicatii... E mai usor sa "mergi" pe burta, mai ales daca apa e mica.
Cei care procedeaza in asa maniera, niciodata n-au avut parte de iubirea adevarata. Nu sunt constienti cat rau poate provoca indiferenta fata de celalalt, si cat de mult poate sa rascoleasca aceasta atitudine in sufletul cuiva. Indiferenta ucide, te face sa te simti neputincios, fara valoare... Te face sa te simti un nimic!!! Si suntem cu miile, astfel de persoane, care se sacrifica de dragul iubirii ce-o poarta...

Lisssa
Postat pe 26 Noiembrie 2010 10:24
De la: kudika314089, la data 2010-11-25 23:45:27Personal sunt interesata sa daruiesc iubire persoanelor dragi, mai mult decat sa primesc ... cei care au nevoie de ea o primesc si-mi intorc sentimentele...Imi place sa simt iubirea, nu m-ar incalzi doar sa mi se spuna...Cat priveste sinceritatea...unii sunt facuti sa minta si cand dorm...nu-i poti schimba nicicum...ma feresc cat pot de oameni de acest gen...dar sunt printre noi din pacate, ii intalnim la tot pasul!
De unde stii ca nu te iubeste? Citeste putina psihologie pe temele care te intereseaza si incearca sa-l intelegi...toti suntem confuzi la un moment dat in viata si ne punem diverse semne de intrebare, dar nu ar fi mai frumos sa nu ne pierdem timpul cu astfel de intrebari??? Dar daca totusi te macina acest lucru, de ce nu iei masuri? S-ar putea sa te uimeasca raspunsurile primite!


totul e posibil.
praf_de_stele
Postat pe 26 Noiembrie 2010 11:08
De la: battleofwits, la data 2010-11-26 06:10:42
De la: kudika314089, la data 2010-11-25 23:45:27Personal sunt interesata sa daruiesc iubire persoanelor dragi, mai mult decat sa primesc ... cei care au nevoie de ea o primesc si-mi intorc sentimentele...Imi place sa simt iubirea, nu m-ar incalzi doar sa mi se spuna...Cat priveste sinceritatea...unii sunt facuti sa minta si cand dorm...nu-i poti schimba nicicum...ma feresc cat pot de oameni de acest gen...dar sunt printre noi din pacate, ii intalnim la tot pasul!
De unde stii ca nu te iubeste? Citeste putina psihologie pe temele care te intereseaza si incearca sa-l intelegi...toti suntem confuzi la un moment dat in viata si ne punem diverse semne de intrebare, dar nu ar fi mai frumos sa nu ne pierdem timpul cu astfel de intrebari??? Dar daca totusi te macina acest lucru, de ce nu iei masuri? S-ar putea sa te uimeasca raspunsurile primite!



De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 23:26:42
eu ma gandeam ca lucrurile stau exact invers,de cele mai multe ori.


"de cele mai multe ori", femeia se mandreste cu puterea ei de a "manipula"


tu cred ca ai mari probleme cu femeile,daca asa gandesti.
praf_de_stele
Postat pe 26 Noiembrie 2010 11:12
De la: hystria1, la data 2010-11-26 09:16:19
De la: praf_de_stele, la data 2010-11-25 20:17:18 Daca un om nu te iubeste,de ce nu iti spune adevarul?De ce te lasa sa te chinui langa el?E greu sa fii sincer?


de frica sa nu piarda situatia in care este .. sau pentru ca asteapta un moment mai bun

in ambele cazuri, ca sa faci lumina, pune-l in fata ta, uita-te drept in ochii lui.. si intreaba-l raspicat sa-ti raspunda prin da sau nu o sa ai raspunsul. nu-i mai greu de-atat


da da! daca iti sta in fatza e mai greu sa minta
pickard
Postat pe 26 Noiembrie 2010 11:12
De la: battleofwits, la data 2010-11-26 09:17:25
De la: Barbie30_, la data 2010-11-26 08:58:52
"fiecare om exprima si doreste sa primeasca iubire "
Spuneai pe un alt topic ca exista iubirea neconditionata si eu ti-am zis ca nu,acum ai dat exact raspunsul care arata ca nu exista.Oferi iubire si astepti la randul tau sa primesti iubire.

eu incercam sa-i dau un raspuns ajutator "domnisoarei" care a deschis topicul ...
crezi ca o ajuta cu ceva daca ii spun ca cel de langa ea e un "neghiob" care traieste in "complexe de inferioritate" sau alte "enrgii negative", ca majoritatea oamenilor?
cand iubesti cu adevarat pe cineva nu exista "parti rele" findca eu nu am auzit pe nimeni sa se planga de ubire.

insa intr-o relatie "normala" care e compusa din doi oameni "normali",
e firesc sa fie construita pe dihotomia iubire/ura ... ma refer la situatia in care omul pe care il iubesti si el spune ca te iubeste, totusi te face sa suferi, acea suferinta vine din "ura" care nu de putine ori o confundam cu iubirea. ma refer la situatiile cand, hai sa il fac un pic gelos ca sa ma iubeasca si mai mult, aia nu e iubire ci firca/ura/energie negativa

pot detalia si mai mult daca vrei sa intelegi


eu am urat mereu ideea asta tampita de fi facut gelos fara motiv sau de a mi se testa iubirea in asfel de moduri
pickard
Postat pe 26 Noiembrie 2010 11:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fosta prietena i tot trimite mesaje 58 De la: Barbie30_ 22 Noiembrie 2010 10:45
UN CUI SCOATE PE ALTUL?! ADEVARAT SAU FALS? 13 De la: alina_alina_20 5 August 2009 21:23
Poti iubi doua persoane? 42 De la: Eva32 2 Iulie 2011 02:57
este posibil sa am vraji facute 57 De la: hera2009 23 Ianuarie 2014 16:56
buna tuturor!eu sunt noua pe aici si as vrea si eu un sfat!nu stiu ce sa ma fac 4 De la: geo_x 13 Septembrie 2009 23:13