Setari Cookie-uri

e posibil sa gresesti sexul copilului la eco marfologica?

am 22 saptamani de sarcina si mi-am facut eco morfologica de unde doctorita a dedus ca e o fetita.as fi f multumita sa fie asa,chiar i-mi doresc o fetita,am deja un baietel,dar mi s-a parut ca s-a uitat prea in treacat,mi-e frica sa nu fi gresit.am insistat si am intrebat-o daca e sigura si ea a spus ca 100% e fetita.poate e profesionista si e sigura pe ea nu stiu ce sa spun...e inutil sa va spun numele ei pt ca sunt in italia...a mai patit cineva sa greseasca medicul,sa spuna ca e una si sa fie,de fapt,alta?am mai fost la un doctor,inainte de morfologica,si a spus ca e 60%fetita...
laraariss
Postat pe 1 Martie 2011 17:34
De la: laraariss, la data 2011-03-01 17:34:56am 22 saptamani de sarcina si mi-am facut eco morfologica de unde doctorita a dedus ca e o fetita.as fi f multumita sa fie asa,chiar i-mi doresc o fetita,am deja un baietel,dar mi s-a parut ca s-a uitat prea in treacat,mi-e frica sa nu fi gresit.am insistat si am intrebat-o daca e sigura si ea a spus ca 100% e fetita.poate e profesionista si e sigura pe ea nu stiu ce sa spun...e inutil sa va spun numele ei pt ca sunt in italia...a mai patit cineva sa greseasca medicul,sa spuna ca e una si sa fie,de fapt,alta?am mai fost la un doctor,inainte de morfologica,si a spus ca e 60%fetita...


Am auzit despre erori de genul asta. Chiar in ziua cand am nascut eu, o mamica se plangea ca a fost asigurata ca va naste un baietel, dar a nascut o fetita.
Sigur ca poate fi o usoara dezamagire pentru ca te obisnuiesti cu gandul ca vei avea una sau alta, dar cred ca se poate trece la fel de usor peste ce s-a spus cand il ai pe bebe in brate.

Dar da, erori exista.
rashela
Postat pe 1 Martie 2011 17:41
Heheeh! Aveam 6 luni de sarcina cand doctorita mi-a spus: "pare a fi fetita". I-am spus: Nu! E baiat, stiu eu sigur. La 7 luni juma mi=a confirmat si ea ca e baiat. Tu ce simti??

P.S Felicitari , sa ai o sarcina usoara si sa nasti o fetita tara mumoasa si sanatoasa!
mimi_ca29
Postat pe 1 Martie 2011 17:46
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-01 17:46:47Heheeh! Aveam 6 luni de sarcina cand doctorita mi-a spus: "pare a fi fetita". I-am spus: Nu! E baiat, stiu eu sigur. La 7 luni juma mi=a confirmat si ea ca e baiat. Tu ce simti??

P.S Felicitari , sa ai o sarcina usoara si sa nasti o fetita tara mumoasa si sanatoasa!


Ultima ecografie eu am facut-o pe la 5 luni. Atunci am intrebat daca mi se poate spune sexul si mi s-a raspuns: nu cu certitudine, vino pe la 7 luni. N-am mai facut. Si eu am stiut ca va fi baiat. :)
rashela
Postat pe 1 Martie 2011 17:50
Apropo de intrebarea "ce sex va avea copilul?" stiu vreo trei chestii babesti care s-au dovedit adevarate in ce ma priveste.

1. Baiatul se formeaza foarte repede, in primele doua luni de sarcina. Cand am facut prima ecografie la 2 luni am vazut pe ecran o mica papusica. Era prima data cand priveam o imagine de genul asta, ar fi trebuit sa nu inteleg nimic, dar eu am vazut ceva ca o papusic amica de tot, cum aveam in copilarie.

2. Femeile insarcinate cu fetita au burta latita, se latesc in parti, femeile insarcinate cu baiat, au burta in fata, tuguiata. Asa cum am avut-o si eu. :) De la spate nu spuneai ca as fi insarcinata.

3. Cand apar contractiile, femeia insarcinata cu baiat are dureri in spate, femeia insarcinata cu fetita are dureri in fata. Pe mine m-a trezit noaptea o durere cumplita in spate, de ziceam ca mi se rupe coloana in doua.

Voi cum stiti? :)
rashela
Postat pe 1 Martie 2011 17:55
Cand aveam 3 luni de sarcina am mers la bunica in vizita si uitandu-se la mine a spus ca am baiat. Aveam burtica lasata in jos . Dureri nu am apucat ca am nascut prin cezariana( trebuia sa intre doctorita in concediu ) Imi aduc aminte ca, atunci cand eram mica si mergeam la tara la bunici, puneam lemne pe foc. Mereu imi spunea bunica sa nu pun lemnele invers pt ca atunci cand o sa am copii, o sa vina invers. Spre mirarea mea, Sebas a fost in prezentatie pelvina. Deci, ceva din spusele "babelor" pare a fi adevarat.
mimi_ca29
Postat pe 1 Martie 2011 18:06
Eu stiiam cu acul,
daca alege varful acului e baiat si daca
alege urechea acului e fata
Valy90
Postat pe 1 Martie 2011 18:48
De la: valy90, la data 2011-03-01 18:48:43Eu stiiam cu acul,
daca alege varful acului e baiat si daca
alege urechea acului e fata


Cine si cand trebuie sa aleaga?
rashela
Postat pe 1 Martie 2011 18:53
De la: rashela, la data 2011-03-01 18:53:05
De la: valy90, la data 2011-03-01 18:48:43Eu stiiam cu acul,
daca alege varful acului e baiat si daca
alege urechea acului e fata


Cine si cand trebuie sa aleaga?



Mama trebuie sa aleaga,oricand nu conteaza in ce luna
ii pui acul intr-o hartiuta sa nu-l vada si o pui sa aleaga unul din capete.


sau mai era una
ii pui sarie in cap(un pic nu o tona)cand nu-i atenta
si stai cu ochii pe ea ,
daca isi duce prima data mana la nas e baiat
sau daca si-o duce la gura e fata.
Noi asa i-am facut lu sora mea si a facut baiat.
Valy90
Postat pe 1 Martie 2011 18:58
eu am visat inainte cam cu o luna de a ramane insarcinata ca o sa am un baiat
cand am aflat ca sunt insarcinata am fost sigura ca baiat va fi si asa a si fost
Ame_ly
Postat pe 1 Martie 2011 19:25
Inseamna ca io am fost o nesimtita...
Lucia38
Postat pe 3 Martie 2011 10:06
De la: Lucia38, la data 2011-03-03 10:06:54Inseamna ca io am fost o nesimtita...


Valy90
Postat pe 3 Martie 2011 12:51
De la: rashela, la data 2011-03-01 17:55:27Apropo de intrebarea "ce sex va avea copilul?" stiu vreo trei chestii babesti care s-au dovedit adevarate in ce ma priveste.

1. Baiatul se formeaza foarte repede, in primele doua luni de sarcina. Cand am facut prima ecografie la 2 luni am vazut pe ecran o mica papusica. Era prima data cand priveam o imagine de genul asta, ar fi trebuit sa nu inteleg nimic, dar eu am vazut ceva ca o papusic amica de tot, cum aveam in copilarie.

2. Femeile insarcinate cu fetita au burta latita, se latesc in parti, femeile insarcinate cu baiat, au burta in fata, tuguiata. Asa cum am avut-o si eu. :) De la spate nu spuneai ca as fi insarcinata.

3. Cand apar contractiile, femeia insarcinata cu baiat are dureri in spate, femeia insarcinata cu fetita are dureri in fata. Pe mine m-a trezit noaptea o durere cumplita in spate, de ziceam ca mi se rupe coloana in doua.

Voi cum stiti? :)


folclor, maicamea la mine nu s-a ingrasat aproape deloc, avea burta tuguiata si fata curata, la fratimiu s-a ingrasat 30kg, si s-a umplut de pete pe fata, totul depinde de organism si de conformatie
visan_georgiana
Postat pe 3 Martie 2011 15:16
Eu,inaite de toate sper sa fie sanatos/a.Intradevar mi-as dori fetita si am fost incantata atunci cand mi-a spus dr,dar parca nu i-mi venea sa cred!am burta rotunda,lata in parti si m-am uratit,chiar i-mi spunea cumnata mea ca parca nu mai arat ca inainte la fata(un mod mai „dulce„ de a spune ca-s mai uratica).Este a doua sarcina a mea si cu prima a fost fooooooarte diferit:nu am avut greturi,nu m-am umflat,nu am facut pete pe fata,si de la spate nici nu se vedea ca sunt gravida.O sa mai merg la alt medic,presiunea e mare,toti cunoscutii mei au baietei,sunt vreo 10,nici o fetita,mi-ar fi placut sa rup randul...Dar orice ar fi,va bebitzul lui mami si il voi iubi la fel,dar acum tare mi-as dori sa fie fetita....cineva ma intreba ce simt.Ma simt confuza pt ca mi-as dori fetita si parca zic ca nu o sa am bafta asta(sa fie si sanatoasa)si ma gandesc ca e baiat.Pacat ca ecografiile astea nu sunt macar 99%reale,dar asta e voi mai astepta...Multam pt raspunsuri
laraariss
Postat pe 5 Martie 2011 01:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fibrom uterin 48 De la: kudika329358 24 Mai 2021 13:26
caut ginecolog de nationalitate romana la Paris 2 De la: kudika_991112 20 Iulie 2015 22:59
literatura 2 De la: camiflorea 30 Mai 2010 20:12
e posibil sa gresesti sexul copilului la eco marfologica? 14 De la: laraariss 5 Martie 2011 01:09
Si asa s-a sfarsit...merg spre un nou inceput 11 De la: goanga 15 Februarie 2010 22:48